BETER IAAT DAN NOOIT Volwassenenonderwijs blijft razend populair in Leiden en omgeving door Paul de Tombe Landelijk gezien mag het aantal cursisten in het volwassenenonderwijs dalen, bij Boerhaave, een bundeling van meerdere opleidingen die zich daarmee in het verleden bezig hielden, merkt men daar maar weinig van. Van heinde en verre wenden de 'inhalers' zich tot dit instituut. En ieder heeft z'n eigen motivatie, z'n eigen verhaal. "Voor mijn gevoel heb ik een stuk van m'n jeugd gemist". Gesprekken met laatbloeiers j alvorens ze massaal aan de slag gaan. maken kennis met elkaar en blikken vooruit op het komende seizoen. Links: de rooster- uitreiking. Ieder heeft z'n eigen motief voor 's avonds studeren. den. Het volwassenenonderwijs is als gevolg daarvan ontwikkeld en speelt er tegenwoordig op in. "Het begon met een dag- en avondma vo, ergens in de jaren zeventig", weet Marianne Passchier van de directie on derwijs van de gemeente. "Dat had te maken met de vrouwenemancipatie en dat werd dus de moeder-mavo. Maar het is bepaald niet de enige beweging die tot de ontwikkeling van het volwassenen onderwijs heeft geleid. Ook de proble matiek van anderstaligen en de arbeids markt speelden daarbij mee". Wenneker van Boerhaave gaat nog verder terug. "In een andere vorm be staat het volwassenenonderwijs al veel langer en al die opleidingen die zich daarmee in Leiden bezig hielden, zijn in 1972 gebundeld in Boerhaave. Toen we begonnen hadden we 500 leerlingen die op drie avonden in de week allemaal zes vakken deden. Dat was overzichtelijk, maar daar zijn enorme ontwikkelingen overheen gekomen. In 1976 werd het mogelijk dat er ook overdag lessen aan volwassenen konden worden gegeven. Onder invloed van de emancipatie-be weging kreeg je toen een enorme toe loop van moeders die ook naar school konden. En twee jaar later volgde de to tale ommekeer van het bestel. Tot die tijd kon je alleen voor een volledig pak ket inschrijven en was alles gericht op het diploma, nadien werd het ook moge lijk één vak te doen". "Dat gaf een totale verandering", staat het Wenneker nog scherp voor de geest. "Met het cursorisch onderwijs, het leren per vak, kreeg je een heel aardige ont wikkeling. Er kwamen mannen die voor hun beroep dat ene (deel)diploma nodig hadden, maar ook vrouwen die weer eens onder de mensen wilden zijn en niet speciaal op dat diploma waren ge richt. Maar tegen de tijd dat het zover was werden ze fanatiek en wilden ze dat diploma toch halen. En dat heb je nog steeds. Velen komen voor hun ontwik keling, maar worden ten slotte toch fa natiek". Ineke is 34. Ze gaat Engels en Neder lands volgen. "Om een stukje onzeker heid bij mezelf weg te nemen en om fijn bezig te zijn. Ik heb het idee dat ik in mijn jeugd ben blijven stilstaan in mijn ontwikkeling, omdat ik moest meehelpen in het huishouden. Voor mijn gevoel heb ik daardoor een stuk van mijn jeugd ge mist. Hier in de schoolbanken voel ik me weer zestien. Ik doe het dus in eerste in stantie voor mijn ontwikkeling, maar ik wil het mes wel aan twee kanten laten snijden. Straks wil ik toch ook dat diplo ma hebben. Niet speciaal voor dat stuk papier, maar omdat ik dan trots kan zijn op mezelf'. "Het diploma mag ook weer", grijpt Wenneker terug naar een tendens die er een aantal jaren was. "Die tendens was dat er niet meer over onderwijs werd ge praat, maar over vorming. Diploma's waren in die tijd een schande. Je moest gevormd worden en niet in een klas, maar in een kring zitten. Nu is de mid denweg gevonden. Het onderwijs mag weer, het diploma mag weer en je kunt gevormd worden". Al te veel financiële obstakels hoeven er niet te zijn, denkt Wenneker. "Van be zuinigingen in het gezin merken we niet veel. Het kan natuurlijk zijn dat we de mensen die het niet kunnen betalen niet zien, omdat ze gewoon niet komen. Maar er zijn er die wel zeggen dat ze er het geld niet voor hebben. Dan zijn er aller lei voorzieningen om toch aan dat geld te komen. We hebben hier mensen met een uitkering die gestuurd zijn door het arbeidsbureau, de gemeente heeft een studiefonds en er is de landelijke rege ling dat je een tegemoetkoming in de studiekosten kunt krijgen. Daar wordt heel veel gebruik van gemaakt, maar er zijn ook mensen die er zelf veel voor over hebben". Femia is 43. Ze is gescheiden "en om dat mijn man de kinderen kreeg, kreeg ik de tijd om te leren". Ze is al driejaar bezig met vier vakken op mavo-niveau. Voor Spaans en economie is ze inmiddels geslaagd, voor Nederlands en Engels nog niet. "Het is ook te zwaar, vier examen vakken", zegt ze. "Dat doe ik niet meer. Maar met die twee vakken ga ik wel door, want ik vind leren erg belangrijk Vroeger'kon het niet, omdat er geen geld was en omdat ik als oudste van zes kin deren mijn moeder moest helpen. Nu ik de kans wel heb wil ik me daarvoor alles ontzeggen. Zelfs mijn vakantiegeld gaat er aan op en dan nog moet ik bij deze of gene af en toe wat lenen. Maar ik heb het er voor over. Ik wil mezelf gewoon bewij- Eigen verhaal De motivaties van de leerlingen zijn talloos, weet Wenneker. "Ze hebben al lemaal een eigen verhaal. Er zijn er die nare herinneringen hebben aan hun la gere schooltijd en die alles op alles zet ten om dat recht te zetten. Er zijn ook mensen met kinderen op de middelbare school die willen weten wat dat kind doet en dat dan zelf ook willen doen. Dat zijn vooral de moeders". Het is niet alleen die drang die heeft geleid tot de ontwikkeling van het vol wassenenonderwijs. "Ook de economie speelt een grote rol", zegt Wenneker. Zie verder volgende pagina meer vakken komen overdoen om zo alsnog hun diploma te halen. "Dat is sinds vier jaar mogelijk", zegt Wenneker die daarmee een van de laat ste ontwikkelingen schetst. "Sinds die tijd komen er ook weer ouders van leer lingen op school. Om kinderen op te ge ven, of om samen de havo af te maken". Pa naast zijn zoon in de schoolbanken. Het schept voor de docenten het aparte probleem hoe ze een evenwichtige sfeer moeten handhaven in een klas met oude en heel jonge leerlingen. "Want de oma en de 17-jarige dagschoolleerling die naast haar zit, zijn natuurlijk twee uiter sten qua motivatie". Boerhaave heeft negentig leraren in dienst, van wie er zestien full-time bezig zijn. Ze hebben het enerzijds gemakke lijker dan hun collega's van de reguliere dagscholen (het leraartje pesten komt uiteraard niet voor en de motivatie van de leerlingen is groot), maar anderzijds zijn er ook bemoeilijkende factoren. Wenneker: "De diversiteit en de know how bij de leerlingen is vaak zo groot dat ze echt goed moeten zijn in hun vak". Op allerlei gebied want leerlingen kun nen tegenwoordig voor alles en nog wat terecht bij Boerhaave. Voor de basisvor ming voor volwassenen is er sinds kort in Leiden een aparte stichting (de Stich ting Basis-educatie, waarin Boerhaave participeert), voor elk vervolg kan men terecht op het Noordeinde. Vwo, havo, meao, per pakket en per vak en aanvul lend onderwijs, het behoort allemaal tot de mogelijkheden die in de loop van de tijd steeds meer zijn uitgebreid. Ontwikkeling "Het volwassenenonderwijs bestaat al tachtig jaar", doceert Wenneker een stukje geschiedenis. "Maar vroeger had het een andere vorm. Met de avond-mu lo, de avond-hbs, de avondhandelsscho len was het allemaal gebaseerd op dege lijkheid en diploma's. Nu is het gericht op algemene ontwikkeling. Wie had er twintig jaar geleden nou gedacht dat je nog eens eindexamen Russisch of Spaans zou kunnen doen? Of neem mu ziek en tekenen. Die lessen hingen er vroeger bij, maar dat zijn nu echt pittige eindexamenvakken". Hij is 40, komt uit Noordwijk en gaat Frans 'doen' op mavo-niveau. De moti vatie daartoe heeft Marius, praktijkop leider van mensen in het autovak, ont leend aan zijn vakantie. "Ik ben dit jaar voor het eerst in Frankrijk op vakantie geweest en daar ben ik zo enthousiast over dat ik terug wil. Om me dan te kun nen uitdrukken ga ik mijn Frans opha len: Zonder dwang, puur uit hobby". "Het ligt er maar net aan welke be hoefte er in de maatschappij bestaat", verduidelijkt Wenneker zijn voorbeel Plaatsvervangend rector J.A. Wenneker met een klasje waarin alle leeftijden boven de zestien zijn vertegenwoor digd. (foto's Henk Bouwman) De een geeft zich op omdat hij wil inhalen wat hij in zijn jeugd heeft 5. gemist, de ander wordt 'gestuurd' door het arbeidsbureau of zijn baas. Er lopen mensen rond die willen werken aan een betere toekomst; er zijn er ook die komen om zelf te on dervinden wat hun kinderen moe iten meemaken. Dan zijn er nog de weetgierigen die zich steeds verder willen ontwikkelen - en de personen die altijd graag buitens huis bezig zijn en steeds iets nieuws wil len proberen. Kortom, er zijn talloze re denen voor volwassenen om naar school te gaan. Iedere leerling heeft een eigen verhaal, of hij of zij nu zestien of eenen zestig is. Want de variatie is groot sinds ook dagschoolleerlingen worden toege laten tot het volwassenenonderwijs. Oma naast haar kleinzoon in de school banken. Een kijkje in de klassen van 'Boerhaave', op dit gebied de enige door het rijk gesubsidieerde instelling in de regio Leiden. Zelfvertrouwen Ger is 55 en typograaf in Leiden. Hij is nieuw op Boerhaave en heeft zich opge geven voor de eindexamenklas mavo. Al leen voor het vak Nederlands, wel te ver staan. Zijn motivatie: "Ik ben al veertig jaar typograaf en mijn baas vindt dat ik nu maar corrector moet worden. Hoewel ik in al die jaren dat ik andermans werk moest overtypen goed thuis ben geraakt in het Nederlands, wil ik voor de veilig heid en voor mijn zelfvertrouwen toch dat diploma hebben. Daar is het vroeger niet van gekomen omdat de gelegenheid er niet voor was. In mijn lagere school tijd moest je de beste van de klas zijn wilde de familie je laten doorleren. Ik had het ongeluk dat ik een knappe broer had". Het is dinsdagavond en het is razend druk in de Leidse Kagerstraat. Een week voor het begin van het nieuwe school jaar worden in het gebouw van de Loui se de Coligny-scholengemeenschap de nieuwe en zittende leerlingen van Boer haave ontvangen. Met gratis koffie, een welkomstwoord van plaatsvervangend rector J.A. Wenneker en aansluitend de uitreiking van de lesroosters. Van zeven tot half elf is het een komen en gaan van mensen van alle leeftijden boven de zes tien, en bij de toespraakjes zit de aula stampvol. Twaalfhonderd nieuwe leerlingen hebben zich gevoegd bij de dikke dui zend die al bezig waren. "Kunt u nagaan waar u in terecht gekomen bent", zegt Wenneker. "U heeft lang moeten wach ten bij het inschrijven en u heeft lang moeten wachten om uw geld kwijt te ra ken. Nu krijgt u uw rooster. Daf is inge voerd in de computer. Door mensen, dus het kan fout zijn gegaan. In 99 procent van de gevallen is er niets aan de hand, één procent is fout. Kijk dan wanneer u moet terugkomen en ga niet zomaar naar de lessen, anders moet u weer een paar uur wachten. Als het niet klopt, dan staat in uw brief op welke tijden u ver haal kunt halen". Op schoot Na het opsommen van enige huisre gels ("Of u straks bij de lessen aanwezig bent of niet, dat moet u zelf weten, maar er zijn wel proefwerken waarin u moet aantonen dat u vooruitgang maakt") ein digt hij bij het onderwerp roken. "Alleen in de kantines, niet in de klas. Want hier is dan nog enige ruimte, maar in het ge bouw op het Noordeinde zitje in het be gin bij wijze van spreken bij elkaar op schoot". Met die laatste uitspraak doelt hij niet op een pikant randverschijnsel van het volwassenenonderwijs, maar enkel op de grote belangstelling. "Ondanks alle bezuinigingen die onder meer hebben geleid tot grotere groepen en het ophef fen van de buitenvestigingen in Roelofa- rendsveen en Noordwijk, blijft het vol wassenenonderwijs springlevend", kan hij de volgende dag dan ook stellen. Zonder overdrijving zelfs, want de laat ste jaren blijft het aantal leerlingen con stant rond de 2200 schommelen. Ze ko men uit de hele regio en hebben alle maal hun eigen achtergrond en hun ei gen motivatie. Olga is 38. Ze gaat vwo doen. "Zeven vakken, helemaal vanaf het begin. Op twee avonden en twee halve ochtenden. Dat kan nu en dat wil ik omdat ik het altijd als een gemis heb ervaren dat ik nooit verder ben gekomen dan mulo. Mijn ouders vonden dat meer niet nodig was. De mulo was voldoende voor meis jes". Landelijk gezien mag het aantal cur sisten bij de dag- en avondmavo's dan dalen, zoals Marianne Passchier van de directie onderwijs van de gemeente Lei den opmerkt ("Vooral bij vrouwen die het cursusgeld niet meer kunnen beta len"), Boerhaave merkt er weinig van. Goedkoop Het is niet de enige, maar wel de groot ste instelling op dit gebied in de Leidse regio en vanwege rijkssubsidie boven dien de goedkoopste. Leerlingen beta len alleen cursusgeld, waar zestienjari gen en ouderen op reguliere dagscholen les- en schoolgeld dienen te betalen. Lo gisch dus dat afgewezen eindexamen kandidaten van dagscholen er één of

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21