5 QT 'Ik ben beslist geen superman' spos;tv I Ia li Knik er knokt naar finale 1500 meter Voss neemt plaats van Thompson in UVS - STORMVOGELS wolfsl Verspringers roemloos ten onder Milanees tweetal toch tegen België Sergej Boebka met polsstok van aparte klasse Schumacher moet passage schrappen ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1987 PAGINA 15 ROME (GPD) - Het scenario van de 1500 meter op de WK in Rome lijkt Han Kulker op het lijf geschreven. De Slimme Leidenaar voelt zich prima in de rol van underdog en zal die morgen in de finale weer met overgave vervullen. „Voor de finale rust op mij geen en- „Dat dachten we van andere leden kele druk", blikte hij alvast voor- van de ploeg ook, maar die bleken uit, nadat hij zich met de nodige er op het juiste moment dus niet te moeite bij het elitegezelschap had staan". weten te voegen. „Dat psychology sche voordeel hoop ik te kunnen uitbuiten. Maar een medaille zit er eerlijk gezegd niet in. Ik moet reëel blijven. Als ik zag hoe die Abdi Bile op het laatst nog even voorbij kwam zetten, dat tempo zal ik echt niet kunnen bijbenen". Inderdaad is de kans op ereme taal voor Kulker kleiner dan ooit. want met vier Afrikanen in het fi nalegezelschap (de Somaliër Bile, de Kenianen Joseph Chesire en fïclCtie Maar in zijn geval scheelde het Zoals de verspringers Emiel Mel- laard en Frans Maas, die zich gis terochtend niet wisten te plaatsen voor de finale van vanavond. Maas bleef met een beste sprong van 7 meter 78 ver verwijderd van de ver langde 7 meter 95. Ook Nederlands kampioen en recordhouder Mel- laard wist in tegenstelling tot acht tien andere verspringers niet de vereiste afstand te overbruggen. het Nederlandse kamp. „Ik voelde me in vorm en de voorbereiding op dit evenement is heel goed ge weest. Ik heb geen idee waar het aan ligt, maar het lukte gewoon niet". Kipkoech Cheruiyot en de Soeda- nees Omer Khalifa) is het nagenoeg uitgesloten dat er een langzame fi nalerace uitrolt. De Afrikanen voe len zich niet op hun gemak in de door Kulker zo geliefde 'boemel' fractie, want de 21 jaar jonge at leet kwam tot 7,93 m en voor zijn gevoel zelfs verder. Na twee mis- „JHMI lukte sprongen dacht Mellaard zich laten het liever op pure snelheid dan op tactisch inzicht aankomen. 1 r de 1500 meter-finale te Persoonlijk record Kulker mocht dan gisteren zijn persoonlijke record van 3 minuten kelijk 36,47 terugbrengen tot 3.36,08, maar die tijd zal in de finale niet voldoende zijn voor eremetaal. „Maar ik ben al blij dat ik zover ben gekomen", haalde de man die in Rome met Elly van Hulst (van avond in de finale van de 1500 me ter) het gezicht van de Nederlandse plaatsten maakte een kleine vreug dedans. Maar arbiter Orlandi be sliste anders, tot woede van Mel laard. Hier baal ik dan ook verschnk- i". gaf het talent van zijn teleurstelling blijk. „Ik was er echt van overtuigd dat ik verder had ge sprongen. Die man heeft niet goed gemeten. Vorig jaar bij de EK kwam ik één centimeter te kort voor het brons en nu twee centime ter voor de WK-finale. Maar ach, ik ben nog jong en Carl Lewis werd ploeg moet redden, opgelucht tenslotte ook niet adem. „Tot nog toe heb ik tig seizoen beleefd. Het ging alles behalve soepel, maar nu ben ik toch aardig in het toernooi ge groeid". Dat zijn 28-jarige pupil op het juiste moment weer tot presteren in staat is, verbaast bondscoach Bram Wassenaar echter geenszins. De privé-trainer van computerpro grammeur Kulker: „Han heeft al vaker bewezen, dat hij er staat als het er echt op aan komt. Grand Prix-wedstrijden met hazen trek ken hem niet zo aan. Daar kan hij zich niet echt voor motiveren. Bo vendien heeft hij het heel druk met zijn werk gehad. Maar ik beschouw het eerder als een voordeel dat hij dit seizoen nog niet zo hard heeft gelopen. Hij is in elk geval nog niet opgebrand. Tijdens de voorberei ding op dit toernooi was hij heel gretig". Wassenaar noemt Kulkers voor bereiding op de WK „uitstekend", maar voegt daar meteen aan toe: i jaar olym pische kampioen". Mellaards twee jaar oudere colle ga Maas zong het liedje dat deze week al zo vaak werd gehoord in ZEIST (ANP) - Ruud Gullit en Marco van Basten zijn wel be schikbaar voor het Nederlands elftal, dat woensdag in Rotter dam vriendschappelijk speelt te gen België. De komst van het Milanese duo werd gistermiddag om half vijf telefonisch aange kondigd door Ruud Gullit Plet telefoontje van Gullit aan bondscoach Michels betekende voor de KNVB een grote verras sing. Jan Huybregts had niet meer op de komst van het twee tal gerekend. „De jongens heb ben gisterochtend de kwestie in Milaan nog eens uitvoerig be sproken. De leiding van AC Milan heeft daarna besloten bei de spelers toch vrij te geven. Ik heb de indruk dat AC Milan de zaak niet op de spits wil drijven en zich aan onze overeenkomst wil houden." Huybregts had in een eerder stadium de Italiaanse voetbalbond en de FIFA inge schakeld. „Die hebben op ons verzoek bemiddeld, maar ik weet niet of dat nu de doorslag gege ven heeft. Ik denk dat Gullit en Van Basten zelf aangedrongen hebben toch voor Oranje te mo gen spelen." Het tweetal zal zich maandag bij de selectie voegen. De vrijgave van beide spelers zal geen invloed hebben op ver anderingen in de selectie. Wim Kieft en Hennie Meijer, die door Michels aan de groep werden toegevoegd na de officiële afmel ding van de Milanese spelers, worden gehandhaafd. Alleen zal Michels geen zestiende speler meer uit de Olympische selectie hoeven over te hevelen. ROME (GPD) - Daley Thompson kan behalve winnen ook verliezen. De grootste tienkamper aller tijden mag zich dan dikwijls onuitstaan baar gedragen, gisteren toonde hij zich in Rome een uitstekend verlie zer. Moedig voltooide hij zijn mar telgang in het Olympisch stadion waar hij zijn wereldtitel moest inle veren bij de Oostduitser Torsten Vóss, die met 8680 punten ruim voor de Westduitser Sigi Wentz (8461 punten) en de Rus Pavel Tarnovetsky (8375) de meerkamp afsloot. Sinds de EK van 1978 in Praag had Thompson geen enkele neder laag meer geleden op het veelzijdi ge atletiekonderdeel. Een liesbles sure speelde de Europese, wereld en olympische kampioen in Rome echter parten. „Ik dacht dat ik helemaal gene zen was", verklaarde de 29-jarige Brit zijn afgang, „maar op de sprint bleek dat al niet het geval te zijn. Ik wilde echter niet afhaken en de wedstrijd afmaken. Ook al kostte me dat heel veel pijn en moeite. Zo iets hoop ik nooit meer mee te ma ken, het was verschrikkelijk" De rassprinter Thompson sloot het eerste onderdeel donderdag nog wel winnend af, maar ver voor het verstrijken van de eerste dag was de wereldrecordhouder al ach terhaald door de 24-jarige Voss, die zijn voorsprong gisteren nog aan zienlijk verder uitbouwde en alleen door Wentz nog enigszins kon wor den bedreigd. Maar Voss, de voor malige wereldkampioen bij de ju nioren uit Schwerin. sloeg de aan val van Wentz schijnbaar moeite loos af In tegenstelling tot de nummer twee van de wereldranglijst, Jür- gen Hingsen, wilde Thompson dus niet van opgeven weten. Terwijl de Westduitscr donderdag gebles seerd afhaakte, ging de Brit tot op de bodem, met als gevolg dat hij gisteren in het klassement een vrije val maakte, die pas op de negende plaats tot stilstand kwam. Met het schamele puntentotaal van 8124 ROME (GPD) - Als negentienjarige sprong hij in éen keer uit de anonimiteit. In Helsinki, waar vier jaar geleden de eerste wereldkampioenschappen atletiek werden gehouden, had nog nooit iemand van de polsstokhoogspringer Sergej Boebka gehoord, maar dat veran derde op slag, want het wonderkind uit de Oekraïne presenteerde zich op het internationa le podium met een winnende sprong van 5 meter 70. door Jaap Visser HILVERSUM (GPD) - De West- duitse doelverdediger Toni Schumacher heeft een rechtszaak verloren die het voetbalmagazine Der Kicker tegen hem had aange spannen. Het blad had de voorma lig international voor de rechter ge daagd wegens smaad. De recht bank oordeelde, dat Schumacher in zijn omstreden boek Anpfiff het tijdschrift ten onrechte beschul digt van chantagepraktijken. Schumacher moet in de volgen de edities van zijn boek, dat in West-Duitsland al meer dan 220.000 keer over de toonbank ging, de gewraakte passage schrap pen. De passage luidt, in de Neder landstalige editie Aftrap, als volgt: „Hoe zag het dagelijks leven eruit? Psychoterreur. coverstory, chanta gepogingen, zelfs van mensen van een respectabel blad als Kicker. Het ultimatum: als je geen inter view geeft, boren we je de grond in door nog veel slechter over Toni Schumacher te schrijven". De Nederlandse uitgeverij Cen- terbook, die de rechten van Anpfiff had gekregen, is inmiddels op de hoogte gesteld van de uitspraak van de Westduitse rechtbank. In Nederland zijn tot dusverre 10.000 exemplaren van het boek verkocht en wordt een derde druk overwo gen. Wanneer het zover komt, zal ook hier de bovengenoemde alinea in het boek ontbreken. Toni Schumacher kreeg in zijn eigen land na het verschijnen van Anpfiff een lawine van negatieve publiciteit over zich. Hij werd uit de nationale ploeg verbannen en door zijn club l.FC Köln op straat gezet. Schumacher verdedigt dit seizoen het doel van Schalke '04. Een hoogte waar de wereldkampi oen nu zijn hand niét meer voor omdraait, want een zoveelste aan val op zijn eigen wereldrecord pleegt hij meestal op 5.70 m te be ginnen. Sinds Helsinki '83 is Boeb ka de absolute heerser in het we reldje van de acrobaten onder de atleten en duldt hij niemand naast zich aan de top. Dat zal zeer waar schijnlijk ook vanmiddag niet het geval zijn wanneer de finale pols- hoog plaatsvindt. Twee Amerikanen hebben re centelijk gewaagd de machtsposi tie van Boebka te ondermijnen, maar werden beiden door de al leenheerser op hun nummer gezet. Eerst leverde Billy Olsen een felle strijd met de Russische volksheld om de beste indoorprestatie, maar die kwam uiteindelijk op naam van Boebka, die 5 meter 96 sprong. Vernietigend Daarna probeerde Joe Dial de wereldrecordhouder naar de kroon te steken door vroeg in het baansei- zoen ook 5,96 te springen. Het ant woord van Boebka was echter ver nietigend, want in Praag verbeter de hij op 23 juni zijn wereldrecord met twee centimeter, van 6,01 naar 6,03. Eerder dit se die het polsstokhoogspringen een heel andere dimensie heeft gege ven sinds de bamboestokken zijn ingeruild voor buigzame 'kata- pults' van glasfiber, zelfs al eens 6 meter 20 hebben gesprongen. „Klopt", beaamt Boebka, „dat was ook in Praag, tijdens een training. Alleen sprong ik toen niet over een gewone lat, maar over een rubbe ren koord. Op de training werk ik daar namelijk vaak mee, want zo'n koord geeft mee en dat is goed voor de moraal. Dat ik ooit ook in een wedstrijd 6 meter 20 zal springen, staat buiten kijf. Het is zelfs realis tisch om over een sprong van 6 me ter 30 te praten. Maar voorlopig richt ik mij op 6.10. dat wil ik dit seizoen springen. Tot 6.20 ben ik weliswaar fysiek in staat, maar psy chisch nog niet". Van de duizelingwekkende hoogten waarover Boebka zonder blikken of blozen praat, durven an dere polsstokhoogspringers niet eens te dromen. Dat er van 'gezon de' concurrentie bij het spectacu laire atletiekonderdeel nauwelijks sprake is, zal de atleet uit Donetzk evenwel een zorg zijn. „Dat er weinig spannende wed strijden zijn. is niet mijn pro bleem". stelt hij dan ook nuchter vast. „Kan ik er wat aan doen dat andere springers mij niet kunnen volgen? Ik ben ook maar een gewo ne jongen, geen superster en be slist geen superman". Mateloos populair Maar als zodanig wordt Boebka in eigen land wel beschouwd. De in de Sovjet-Unie mateloos populaire student lichamelijke opvoeding staat bekend als een alleskunner. In zijn jeugd, die hij in de Oekraïne doorbracht, blonk hij uit als voet baller en ijshockeyer. Totdat een vriend hem eens meenam naar de atletiekbaan. Daar liep Boebka zijn huidige trainer Vitali Petrov tegen het lijf. Toen die naar Donetzk verkaste, werd hij gevolgd door de gebroe ders Boebka, Sergej en Wassily, die vorig jaar bij de EK zijn drie jaar jongere broer gezelschap hield op het erepodium. In Stuttgart won Wassily zilver en het goud was ui teraard voor Sergej. die in maart in Indianapolis ook de eerste wereld titel indoor in de wacht sleepte. Op zijn 23e heeft Boebka dus al bijna alles gewonnen wat er te win nen valt. Alleen olympisch goud heeft hij nog niet kunnen delven ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder' Zondag a s. aanvang 14.00 i Kantoor Totaal i Breestraat 122-124+145 I Leiden door de Russische boycot van de Spelen in Los Angeles. „Dat was voor mij een gigantische teleurstel ling, maar ik geloof wel dat die boy cot terecht was. Ik denk niet dat in de Verenigde Staten toen voor de Russische atleten optimale veilig heidseisen in acht zouden zijn ge nomen. De ontwikkelingen in Zuid-Korea volg ik uiteraard met spanning. Ik hoop van harte dat de situatie zich wijzigt, want een nieu we boycot zou voor mij een per soonlijk drama betekenen" Hoewel Boebka een volgzaam partijlid is („Ik beschouw het als een grote eer dat ik twee jaar gele den lid mocht worden van de Com munistische Partij") neemt hij bin nen de Russische sportwereld een unieke positie in. Boebka mag tot op grote hoogte doen en laten wat hij wil. Zo liet hij laatst de Europa-Cup- finale schieten omdat deze landen- wedstrijd niet in zijn programma paste. Dat hij daarvoor niet op zijn vingers werd getikt, is zeer uitzon derlijk, want in het socialistische oostblok telt vooral de eer van de natie en niet die van het individu. Handenvol geld Maar de grote mate van bewe gingsvrijheid die hem wordt ge gund, kost Boebka wel handenvol geld. Want in ruil voor een vast sa laris wordt hij geacht de dollars die hij bij buitenlandse wedstrijden verdient over te maken naar het ministerie van sport. Boebka beweert dat het voor hem geen probleem is om als één van de hoofdsponsors van het sportministerie op te treden. „Ik ben juist blij dat ik iets terug kan doen. want de faciliteiten die mijn trainingskameraden en ik krijgen, zijn ongekend en kosten heel veel geld". Zo hebben de gebroeders Boeb ka coach Petrov bijna full-time ter - beschikking. Volgens Sergej, die in Parijs op 13 juli 1985 als eerste pols stokhoogspringer door de zesme- tergrens brak, is de aanwezigheid van Petrov bepalend geweest voor het bereiken van het hoge niveau waarop hij presteert. „Dank zij hem heb ik mij tot een constante zesmeterspringer kun nen ontwikkelen. Petrov is een ge weldige coach met fantastische ideeën. Hij werkt met een cyclus van drie dagen training en één dag rust, waardoor ik in staat ben het hele jaar door intensief mijn sport te blijven beoefenen. Hij laat mij ook veel aan gymnastiek en zelfs acrobatiek doen. Bovendien expe rimenteer ik op zijn advies met een psycholoog, Rudolf Zagamov, de zelfde man' die Gary Kasparov heeft geholpen". „Het psychologische aspect bij het polsstokhoogspringen is heel belangrijk", verklaart Boebka zijn wekelijkse gang naar de psycho loog. „Je mag namelijk niet bang zijn om te springen. Als je angst hebt. gaat dat ten koste van de techniek. Pas als de angst volledig is weggenomen, kun je goed sprin gen". Experiment Behalve met psychologische hulp experimenteert Boebka ook met nieuw materiaal. Hij is gewend met een 5 meter 15 lange stok te springen, maar verscheen twee maanden geleden in Stockholm met een exemplaar van 5 meter 39. Prompt faalde hij op een hoogte van 5,65, dus dat experiment is voorlopig uitgesteld. Want met het oog op de WK wil Boebka geen onnodige risico's ne men. Met zijn oude stok kwalifi- kwam er een (voorlopig) eind aan het tijdperk-Thompson De krachtpatser uit Londen kan zich echter troosten met de gedach te dat hij niet de enige favoriet is die in Rome is gestruikeld Heike Drechsler bijvoorbeeld, de goed lachse 'prima donna' van de Oost- duitse atletiek, leed gisteren bij het verspringen haar tweede nederlaag op de WK De tweevoudige wereldrecord- houdster (200 meter en versprin gen) moest eerder de titel op de 100 meter aan haar landgenote Silke Gladisch laten. Die won vervol gens ook de 200 meter, omdat Drechsler van de Oostduitse sport - autoriteiten op deze afstand niet mocht starten. De door Jackie Joy- ner onttroonde wereldkampioene verspringen diende zich enigszins te sparen voor een optreden in één van de estafetteploegen. Het is echter nog maar de vraag of Drechsler dit weekeinde ook in derdaad zal worden ingezet op de 4x100 of 4x400 meter, want het Par tijlid zit behoorlijk in de put Verantwoordelijk daarvoor was Jackie Joyner, de winnares van de zevenkamp, die op haar specialiteit beter in vorm bleek dan Drechsler (brons) en de Russische Elena Be- levskaya (zilver). Met 7 meter 36 bleef Joyner haar rivalen, die res pectievelijk 7,13 en 7.14 scoorden. i lot grote hoogten te stij- ceerde de lenige, sterke en vooral snelle hemelbestormer (Boebka loopt 10,2 op de 100 meter) zich donderdag heel soepel voor de fi nale van vanmiddag. Niet van de partij in het Olympisch stadion zijn Billy Olsen en Joe Dial. Die kwa men er in de kwalificatiestrijd niet aan te pas en betaalden daarmee een zware tol voor hun eerder gele verde inspanningen in de ongelijke recordstrijd met Boebka. De torenhoge favoriet voor de wereldtitel heeft zich de laatste da gen eigenlijk alleen maar druk ge maakt om zijn gezondheid. Eerder deze week voelde hij zich namelijk grieperig. „Ik denk dat het te ma ken had met het enorme tempera tuurverschil tussen Moskou en Ro me. Maar ik geloof dat we de zaak onder controle hebben", stelde hij vlak voor het kwalificatieduel zelf de diagnose. Een juiste'diagnose zo bleek uit het triomfgebaar en de vette knipoog waarmee hij donder dag afscheid nam van het geest driftige publiek na in één keer over de kwalificatiehoogte van 5 meter 55 te zijn gezeild. ZATERDAG 11.55-18.20 BBC 1 Grandstand. Met het WK atletiek vanuit Ro me, cricket: Nat West Final vanuit Lords en paardenraces vanuit Haydock Park. 12.00-14.30 Did 3: Sport im Wes- ten extra. Met paardesport: EK military in Luhmühlen. 14.30-17.50 Did 3: ARD-Spor- treffvon der IFA 15.00-17.45 Ned 2: Studio Sport Met het WK atletiek: de finale van het polsstokhoogspringen en de halve finales in de 4 x 100 meter estafettes en het WK wielrennen: rechtstreeks ver slag van de wegwedstrijd voor amateurs in Villach. 15.30-17.55 BRT 1: WK wielren nen: rechtstreekse reportage van de wereldkampioenschap pen op de weg voor amateurs. 15.50-16.55 SKY: International Motor Sports. 15.55-20.30 BBC 2 Cricket Nat West Trophy Final vanuit Lords. 16.55-20.00 BRT 2: WK atletiek: rechtstreekse reportage. 17.41-20.00 Ned 1Studio Sport. Wk atletiek: rechtstreeks ver slag. met o.a. de finale van het verspringen, de 3000 meter steeple chase voor mannen, de 1500 meter voor vrouwen en het kogelstoten voor vrouwen. 17.45-18.57 Did 2: Die Spurt-Re portage. Met het WK atletiek en Bundesliga voetbal. 18.20-18.30 BBC 1: Sportuitsla gen. 18.30-19.50 BBC 1: Grandstand, (vervolg). 19.00-20.00 Did 3 Sport im Wes- 21.55-22.10 BBC 1: Sport 22.25-23.15 BBC 2: Cricket: Nat West Trophy Final (samenvat ting). 22.25-23.40 Did 2: Das aktuelle Sport-Studio 22.40-23.10 BRT 1 Sport op Za terdag 22.40-23.10 Ned 2 Studio Sport met betaald voetbal, WK atle tiek en WK wielrennen. 23.15-00.25 Ned 2- Sport extra, wereldfinale speedway (indivi dueel), samenvatting van de eerste wedstrijddag. 00.15-01.05 BBC 1: Sports: met een samenvatting van het WK atletiek en bokswedstrijden. ZONDAG 11.30-12.00 Ned 1: Studio Sport Met WK wielrennen: verslag van de start en de eerste fase van de wereldkampioenschap pen voor profs op de weg. 12.30-13.00 Did 3: ARD-Sport- Treffvon der IFA 13.00-19.40 BRT 2: Stadion: met een rechtstreekse reportage van de wereldkampioenschap pen wielrennen op de weg en het WK atletiek. 14.00-15.30 Ned 2: Studio Sport: WK wielrennen op de weg voor profs. 14.35-15.35 SKY US College Football '87: de wedstrijd Kan sas State-Kansas. 15.30-16.00 Ned 2 Sport: we reldfinale speedway (individu eel), samenvatting van de twee de wedstrijddag in het Amster damse Olympische stadion. 15.30-17.00 SCH Super Spurt 15.35-16.35 SKY Davis Cup Tennis 1987: selectie van de in teressantste wedstrijden. 16.00-17.25 Ned 2: Studio Sport Met het WK wielrennen op de weg voor profs en een verslag van de laatste dag het WK atle tiek met o.a. het hoogspringen, de 5000 meter voor mannen, het speerwerpen voor vrouwen en de estafette-finales. 16.58-19.57 Did 1 ARD-Sport extra: met WK atletiek 17.45-19.55 Ned 2: Studio Sport: met het WK atletiek, met o.a. de finish van de marathon, betaald voetbal, WK wielren nen en autosport (GP van Ita lië).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15