Liftenmakers net bouwvakkers Provincie breidt fietspadennet uit Particulieren leveren materiaal voor expositie over Rijnsburgs verleden ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1987 W III PAGINA 13 RIJNSBURG 'De toekomst van Rijnsburgs verleden'. On der deze wat intrigerende titel is gisteravond in het museum in Rijnsburg een expositie ge opend door burgemeester F. Jonkman. De burgervader deed dit door als eerste zijn naam te zetten in het gasten boek van het museum aan de Oude Vlietweg. De tentoonstel ling duurt tot mei volgend jaar. De expositie handelt over tien jaar Genootschap Oud Rijnsburg. Het genootschap is indertijd opgezet om de geschiedenis van het eeu wenoude dorp voor het nageslacht vast te leggen. Op een aantal pane len op de bovenverdieping van het museum is te zien wat het genoot schap in die tien jaar heeft gedaan. Maar vooral wat er nog moet ge beuren. "Dat werk hadden eigenlijk onze voorouders al moeten doen. Maar die wisten niet beter, al is daardoor wel veel van de geschiedenis voor goed verloren gegaan. Vandaar dat wij tien jaar geleden als genoot schap de taak op ons hebben geno men om wat er nog is aan kennis en materiaal te bewaren voor de na ons komende generaties. Daarom ook die wat intrigerende titel van de expositie, je moet er bij door denken", vertelt Theo Vink. Hij is secretaris van het genootschap, maar heeft de expositie ook opge zet. Vink heeft ongeveer een jaar aan de tentoonstelling gewerkt. Bij het samenstellen van de ex positie heeft Vink niet alleen ge bruik gemaakt van het materiaal dat zich in het bezit van het genoot schap bevindt. Ook particulieren konden zich opgeven om een deel van hun verzamemeling tentoon te stellen. "Veel kleine musea zijn ontstaan uit verzamelingen van particulieren. Dus waarom geen gebruik gemaakt van die vaak boeiende verzamelingen. Ik heb gewoon aan mensen die bepaalde artikelen verzamelen gevraagd of zij een deel van hun bezit tijdelijk aan het museum wilden afstaan. Er daar was redelijk veel belangstel ling voor". Brandweer Zo is er bijvoorbeeld een deel van de verzameling over de brand weer te zien van de Rijnsburgse brandweerman L.P. Heemskerk. "Die verzamelt alles wat met brandweer te maken heeft en het leek ons aardig om dit ook eens aan anderen te laten zien", aldus Vink. De echtgenote van de Heemskerk is eveneens vertegenwoordigd. Zij verzamelt de zogenaamde blikver pakkingen. "Niet alleen uit deze tijd, maar zij heeft bijvoorbeeld blikjes van De Ruyter hagelslag en Droste chocolade van ver voor de oorlog. Dan zie je die ontwikkeling in de verpakking over een reeks van jaren. Vooral de wat oudere Rijnsburgers zullen dat herken nen", merkt de secretaris van het genootschap op. Ook ontbreken postzegels, mun ten, suikerzakjes, prentbriefkaar ten en sigarenbandjes niet. Vink: "Verzamelingen die veelal niets met Rijnsburg te maken hebben, maar wij vonden die koppeling naar de particuliere verzamelaars zo aardig dat dat geen probleem was. Maar naast de verzameling van bijvoorbeeld suikerzakjes en Hazerswoude: geen cent voor verzetsmuseum HAZERSWOUDE - Het Zuidhol lands Verzetsmuseum in Gouda krijgt geen vaste jaarlijkse bijdrage van de gemeente Hazerswoude. De raadscommissie voor algemene za ken en financiën voelt er niets voor. Hoewel het college van B en W er nog over moet vergaderen, ad viseerde het al voor de vergadering geen jaarlijks terugkerende subsi die te verlenen. Daarbij werd het oordeel gevoegd van de meerder heid van de commissieleden. Verschillende partijen wilden het Verzetsmuseum niet meteen zonder steun laten. Enkele woord voerders meenden dat het beter was om het museum nog twee jaar een bijdrage te geven van een dub beltje per inwoner van Hazerswou de. Men zag dit als een startsubsi die die het museum de tijd moet ge ven om door te werken. "Het gaat niet om die duizend gulden, maar meer om het principe. Waarom werft het museum- niet meer-vrien- den of gaat het op zoek naar spon sors. En waarom worden bepaalde zaken zoals de lesbrief die acht gul den kost, gratis aangeboden? Steun het museum nog tot 1990, dan heeft men de tijd om aan het fi nancieel beleid te werken", zo luid den enkele vragen. prentbriefkaarten hangt wel een paneel over dezelfde onderwerpen maar dan uit Rijnsburg". Het ver schil tussen de particuliere verza melaar en het genootschap wordt aangegeven door blauwe en gele kaartjes. Ook voor de archeologie is een plaatsje gevonden op de expositie. Zo is er een leuke collectie romeins aardewerk te zien van een particu liere verzamelaar. Maar ook het ge nootschap laat zich wat dat betreft niet onbetuigd. Via een uitgebreide foto-reportage kunnen bezoekers kennis nemen van de resultaten van de opgravingen in Rijnsburg van de laatste jaren. Maar ook aan andere onderwerpen is uitgebreid aandacht besteed. Gemiddeld trekt elke tentoon stelling ongeveer duizend bezoe kers. Een resultaat waar Vink best tevreden mee is. "Wij zijn uiteinde lijk alleen maar vrijdagavond en za terdag geopend". Het aantal medewerkers breidt zich voortdurend uit. Nu beschikt het genootschap over ongeveer 50 vrijwilligers die zich willen inzet ten voor het museum. Bij voor beeld als suppoost op vrijdag avond en zaterdag. Maar dit aantal is nog niet vol doende om alle onderwerpen te kunnen aanpakken. "We doen bij voorbeeld nog niets aan het Rijns burgs dialect, de Rijnlandse kle derdracht, geologie en de ge schiedschrijving. Dat is jammer want er gaat jaarlijks veel kennis over bepaalde onderwerpen verlo- Burgemeester Jonkman schrijft als eerste zijn naam in het gastenboek. ren. Je moet als genootschap de ou dere Rijnsburgers langs en ze hun verhaal laten vertellen. Daar heb ben we nog geen medewerkers voor, maar daardoor loopt je wel de kans dat je belangrijke informatie mist", vertelt Vink. Gemeente Ook de gemeente Rijnsburg steunt het genootschap. Zo neemt de gemeente het jaarlijkse onder houd van het eeuwenoude pand aan de Oude Vlietweg voor haar re kening. Vink: "Een niet te onder schatten post, die ons jaarlijks on geveer 45.000 gulden uitspaart. Ze ven jaar geleden hebben wij dit pand 'om niet' van de gemeente ge kregen". Voor de rest 'draait' het genootschap op de donaties, spon soring en bijdragen van bijvoor beeld het Anjerfonds. "Maar het is Bijzonder in zijn schik is Vink dat de gemeente Rijnsburg heeft toegezegd dat alle voorwerpen die bij de werkzaamheden aan de Vliet worden gevonden, bestemd zijn voor het genootschap. "Daarnaast mogen wij als enige instelling op gravingen verrichten als dat past in de plannen". DEN HAAG/REGIO - De provincie Zuid-Holland heeft een reeks nieu we fietspaden opgenomen in haar plannen voor de komende jaren. Het gaat vooral om fietspaden in de Leidse en Alphense regio. Alkemade heeft het meeste pro fijt van de nieuwe routes, die staan in concept-investeringsschema provinciaal fietspadenplan. De kern Oude Wetering krijgt over een aantal jaren maarliefst drie nieuwe fietsverbindingen. Allereerst komt daar de verbinding met Leider dorp. Dit fietspad kost bijna 2,4 miljoen gulden. Er is nog geen plan voor gemaakt, maar nu is al duide lijk dat er vanaf 1991 jaarlijks een bepaald bedrag voor dit pad be schikbaar is. Het heeft van de pro vincie de allerhoogste urgentie ge kregen. Dat geldt eveneens voor het fiets pad van Leimuiden naar Oude We tering, dat zo'n 1,5 miljoen kost. Ook voor dit pad is nog geen plan beschikbaar en komt het geld in het begin van de negentiger jaren beschikbaar. In het fietspadenplan staat ook een nieuwe verbinding van Oude naar Nieuwe Wetering. De kosten zijn een half miljoen en het geld is voor de jaren 1992 en volgende door de provincie gereserveerd. Zo'n 800.000 gulden zal de pro vincie steken in het fietspad dat van de Hazerswoudse Rijndijk via het Rietveld naar Hazerswoude Dorp zal lopen. Dit project wordt uitgevoerd in het kader van de ruil verkaveling Rijnstreek-Zuid en daarom draagt het ministerie van Weinig bezoek: liftemnuseuin in Alphen kan zonder entreekaartjes ALPHEN AAN DEN RIJN - De genen die het liftenmuseum aan de Hoorn in Alphen bezoeken, brengen er drie uur door, of zijn na tien minuten al weer verdwe nen. Een tussenweg is er volgens rondleider Jan Verkerk maar zel den. Hij maakt onderscheid tus sen 'insiders' en 'terloopse be zoekers'. Tot de eerste categorie behoren de directies van liften- firma's. "Die komen hier uit nostalgie en weten er veel meer van af dan ik". De tweede groep wordt vaak gevormd door dag jesmensen. door Jan Preenen Zichzelf rekent Verkerk als enige tol een heel aparte klasse: "Ik ben helemaal geen liften- man. Ik kom uit het expeditiewe zen. Omdat ik toevallig hier in Alphen woon, ben ik door de lif- tenvereniging gevraagd om de mensen rond te leiden. In het be gin zei het me niet zo veel, maar in de loop der jaren is het m'n hobby geworden". Het museum bestaat sinds 1981 en is eigendom van de Ne derlandse Vereniging voor Lift- nijverheid in Zeist. Vanwege de centrale ligging van Alphen en de aanwezigheid van een over slagbedrijf is voor deze plaats ge kozen. De vereniging huurt het gebouw van het overslagbedrijf Verkerk directeur is. Zaterdagen Een tijdrovende hobby is het museum voor Verkerk overigens beslist niet. Wie met de liften wil afdalen in de tijd, kan daarvoor aan de Hoorn alleen op de eerste en de derde zaterdag tussen half elf en half een terecht. En dan nog uitsluitend van april tot en met oktober. "In de folder staat wel dat kleine groepen hier ook buiten de openingstijden terecht kunnen, maar dat is niet zo ge makkelijk. Dan moet ik maar net tijd kunnen vrijmaken en die tijd heb ik niet zo veel". Om die reden komt het Ver kerk dan ook goed uit dat het museum qua belangstelling be paald niet in de lift zit. Er komen zo weinig bezoekers dat het niet eens de moeite loont om entree geld te heffen. "Per seizoen ko men hier niet meer dan vierhon derd mensen. Dat is niet vol doende om kaartjes te maken. Je zou er niet eens de drukkosten mee terugverdienen", aldus Jo- han Janse, medewerker van de liftenvereniging. En dat terwijl het museum tot enkele maanden geleden uniek was in de wereld. Pas toen kreeg het concurrentie vanuit de Hon- Rondleider Verkerk van het Alphens liftenmuseum: Ik geloof dat we hier alleen Russen en Chinezen nog niet hebben gehad. Het is opvallend dat vooral buitenlanders erg geïnteresseerd zijn. (foto t. Spadoni hoofdstad Boedapest. je daar geen weet van. Het is dan ook zeker geen doods gebeuren' Overbevolkt Een in 1852 geconstrueerd goe derenplatform uit de Verenigde Staten, een uit 1923 daterende roltrapmachine uit Londen en een in 1898 gebouwde water- druklift die is gebruikt in een gaarse Verkerk: "Liften spreken de mensen niet zo aan. Die zitten verborgen achter muren en deu ren. Daar zie je niets aan. Een au to spreekt veel meer tot de ver beelding. En zeker oude model len. Het is jammer, want hier kun je precies zien hoe alles functio neert. Als je in een lift staat, heb kweekschool voor vroedvrou wen in Amsterdam, proberen in alle stilte voor zo veel mogelijk leven te zorgen. Zij behoren tot het interieur van het liftenmu seum, dat in de ogen van Ver kerk 'overbevolkt' is: "Het is hier eigenlijk veel te vol. Er moet no dig eens in gesnoeid worden om het wat overzichtelijker te ma ken, maar het is niet aan mij om te beoordelen wat wel en niet kan blijven. Daarvoor ben ik niet voldoende op de hoogte. Mijn be drijf zorgt voor het transport en voor het opstellen van alle onder delen en verder probeer ik dus de mensen wegwijs te maken. Met de indeling bemoei ik me niet". "Ik weet alleen dat van vrijwel alle types hier een exemplaar aanwezig is, maar dat een water- lift, aangedreven door een beek, nog ontbreekt. Die is in Duits land. Voorlopig mag die nog niet het land uit, omdat die wordt be schermd door de overheid, maar stel dat die wel toestemming geeft, dan zul je hier toch plaats moeten maken". Het museum is door de oud-di recteur van de liftenfabriek Otis, de Amsterdammer Warners, op gericht. Enerzijds was het zijn bedoeling om met het creëren van een verzamelplaats voor lif ten, kooien, hekwerken en ma chines te voorkomen dat het an tiek nog langer ten prooi zou val len aan de snijbrander. Ander zijds zag hij in een dergelijk mu seum een aardige bezienswaar digheid voor het publiek. Ver kerk voegt er een derde reden aan toe: "Op deze manier moet de jeugd worden geïnteresseerd in het vak liftmonteur. Al die handberoepen zijn aan het ver dwijnen. We moeten voorkomen dat dat ook met dit vak gebeurt. Zo'n installatie kan je niet ma chinaal vervaardigen. Goed, er komt wel schoon werken bij kij ken, maar het meeste moet je toch met de handen doen. Lift- monteurs zijn net bouwvakkers, maar dan met metaal. Het is al leen zo jammer dat er zo weinig scholieren komen We haden dit museum graag als leerproject ge zien voor de technische scholen, maar die zie je hier maar zelden". Gastenboek Een pas voor de helft gevuld gastenboek getuigt daarvan. Toch voorziet het museum in de ogen van Verkerk wel degelijk in een behoefte en dan vooral van die van buitenlanders: "Ik geloof dat we hier alleen Russen en Chi nezen nog niet hebben gehad. Het is opvallend dat vooral bui tenlanders erg geïnteresseerd zijn. Niet dat die nou allemaal in siders zijn, al denken sommigen- dat wel. We hebben hier een lift cabine staan met een paraplu- vang. Zou de lift omlaagstorten, dan moest die vang de val bre ken. Stond er een Belg naar te kijken, zegt die opeens: "Vol gens mij heeft die vang wel ge werkt, maar pas onder in de put". landbouw en visserij ruim 1,3 mil joen gulden bij in de kosten van het pad. Geld (150.000 gulden) komt er ook van het ministerie van verkeer en waterstaat omdat het tracé moet worden verlegd in verband met de aanleg van rijksweg 11. De rest van de benodigde 2,3 miljoen stelt de provincie beschikbaar. Het is de bedoeling dat de aanleg in 1988 be gint. Nieuw in het fietspadenplan is ook het pad tussen Oegstgeest en Katwijk dat 900.000 gulden zal kos ten. Hiervoor zijn ook nog geen concrete plannen gereed. De aan leg zal volgens de huidige schema's in 1992 en volgende jaren plaats hebben. Het uitvoeringsschema van het provinciale fietspadenplan moet nog door de Provinciale Staten worden goedgekeurd. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Ruiter, tel: 125096, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, Fa- gelstraat 31, tel: 218661. spreekuur: Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: R. Taytelbaum, tel: 120266, spreekuur: Utrechtse Veer 17. zo 8 uur tot 24 uur: G.A.E. Nering Bögel, tel: 124403. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muysenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Bruyne, Kern- straat 11, tel: 141225. zo 8 uur tot 24 uur: J.H. Pleiter, Fruin- laan 11, tel: 131337. Groep 4 - v. Wingerden. Lahr, v. Rijn. Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: nistraat 1, tel: 313449, spreekuur: Ken- nedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1. tel: 766123. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Prince, Vondel laan 58, tel: 761754. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noord- eindeplein 2a, tel: 122268. Leiderdorp za: R. van Velzen, Heelblaadjespad 9, tel: 891100; zo: O. Du Ry van Beest Hol le, Vlaskamp 16, tel: 891100; beide da gen spreekuur van 12.30 tot 13 uur op Vlaskamp 16, tel: 891100. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Marelaan 36, tel: 174955. Voorschoten za: W. van Dam, Palestinalaan 29, tel: 3960; zo: L. Prescott, Bachlaan 1. tel 2356. Warmond Huisartsenpraktijk Hoornweg/Sleeb oom, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel: 02522-11393. Wassenaar ,3(m spreekuur: Hof. campweg 65, zo: E. Op 't Land, tel: 13056, spreekuur: Middelweg 21. de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 4/9 tot vr. 11/9 Zuiderapotheek, Lammeschansweg 9. Leiden, tel: 071-123553. Apotheek Boehmer, Floryn 21, Leider dorp. tel: 071-894400 Wassenaar Wassenaarse Apotheek, Stadhouders- plein 35, tel: 12402. Roest: A.W. Helder, Hermalijnvlinder 36, Lei- den-Merenwijk, tel: 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D J Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel: 071-768616. Wassenaar - J. Kruijne, Het Zicht 61. tel: 292979; M. Immink-Vaandrager, Surina- mestraat 50, tel: 462207; P. Kraayenha- gen, Van Alkemadelaan 20, tel: 248651. 'TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: Th.K.H. Holt, Breestraat 58a, Leiden, ïseh bereikbaar onder i 155375; tevens spreekuur van 11-12. Doen dienst in eigen praktijk W. Kuiters. Hoge Rijndijk 38. tel 125215. S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Wassenaar J. Klaver, Gezondheidscentrum Hof- campweg 65, tel: 18211, spreekuur van 17.30-18 uur Alphen optreden van 'The Butler i jongerencentrum Splotz. Hillegom creatieve activiteiten. Ou de Pomp, 13.30 uur. open huis bij speeltuin Jeugdland, tot 15.00 uur. Katwijk bondsstranddag met wed strijden van de reddingsbri gade bij de noordpost van de Rijnsoever, 21.30 i Leiden Leidse Uitmarkt, presen tatie van verenigingen, in stellingen e.d. in dePieters- kerk, tot 18.00 uur en 20.00 tot 24.00 uur. grammófoonplatenbeurs in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare, tot 17 00 uur. Leiderdorp reünie Willem de Zwijger- school. W. de Zwijgerlaan van 17.00 tot 21.00 uur. Noordwijk open dag raadhuis, met 60- jarige vrijwillige brandweer, diverse activiteiten, tot 17.00 Gat van Palace, optreden verschillende groepen. Noord wijkerhout open dag brandweervere- ninging, Gemeentewerf. Oegstgeest rommelmarkt v.v.Oegst- geest. parkweerterrein Sportpark 'De Voscuyl', Van Houdringenlaan, tot 17.00 Ter Aar Lindepleinfeest, sponsor loop voor Unicef, start 16.30 Valkenburg in kader van de Oranje feesten 14.00 uur, ringrijden op de Marinus Poststraat, 18.00 uur, hengelwedstrijden aan de Rijn achter het ge- Voorschoten rommelmarkt Rode Kruis Ant. van Leeuwenhoekkade 16.00 uur opening nieuwe studiezaal 11bibliotheek van Wijngaar- Zoeterwoude open huis bibliotheek, Schenkelweg, voorstelling Rob van Houten om 14.15 ZONDAG 6 SEPTEMBER Alkemade verenigingen-manifestatie Samenwerkingsverband Alphen kerkdienst voor ve: delijk gehandicapten Adventskerk. 10.00 uur Hillegom fietstocht over 35 km, vei trek tussen 12.00 en 13.00 uu vanaf de Henri Dunantpleir Leiden fietstocht Oostduinrit over 35 of 55 km, start tussen 8.30 en 9.30 uur vanaf clubhuis

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13