7 De Ibiza Match heeft wel erg veel extra's voor dat geld. Beveiliging belangrijker dan licht in tuin Hengelaars zijn soms net 'volksverhuizers' Zo blijf je natuurlijk niet lang exclusief. Info-folder ladders en trappen iyö. PAGINA 9 Als ik zaterdagsmiddags na mijn wekelijkse visdag de auto aan het uitladen ben en alle visspul letjes weer op hun plaats zet, ver baas ik me wel eens over de om vang die mijn visuitrusting in de loop der jaren heeft aangeno- Het staat in schril contrast met het tweedelige bamboehengeltje met tuigje en de pot wormen, waarmee ik in mijn jeugd de pol der in trok op zoek naar voorn tjes en baarsjes. In later jaren toen ik op de bromfiets naar mijn visstekken reed, werd het al wat meer. Maar toch kon het nog netjes met stuk jes elektriciteitsdraad aan de zij kanten van de brommer worden bevestigd. Dat zou ik nu waar schijnlijk niet meer redden, want de bagageruimte van mijn auto is tegenhwoordig toch bijna hele maal gevuld wanneer ik er op ui/t trek. Niet dat ik nou zo'n materi aalfetisjist ben. Mijn vistas heeft een nogal bescheiden inhoud en met mijn tuigendoos is het vaak zelfs zo gesteld dat een echte concoursvisser bij het aanschou wen van de inhoud tranen in zijn ogen zou krijgen. De verruiming van mijn visuitrusting zit hem vooral in het comfort. Vele jaren was ik langs de wa terkant of op weg daar naar toe een prooi van de elementen. In feite bood alleen een overjarige winterjas bescherming tegen pluvius en windkracht zes. Dat betekende na een forse regenbui een paar doorweekte handen waarmee je nauwelijks nog een fatsoenlijk vlokje kon aanslaan en een jas, die zoveel vocht in zich had opgezogen dat het ge wicht meer dan verdubbbeld was. Tegenwoordig heb ik voor de zomer zo'n lichtgewicht regen pak en een ruime visparaplu, waarachter het goed toeven is, wanneer het KNMI er weer eens naast zit. En sinds enkele jaren bezit ik ook een poolpak wan neer de temperatuur echt begiiU te dalen. Dat ik mezelf toch een bescheiden jongen noem komt doordat ik soms nog wel eens an dere dingen zie langs de water kant. Er zijn hengelaars die zeker een uur nodig hebben voordat ze eindelijk hun hengeltje kunnen uitgooien. Daarvoor hebben ze een complete volksverhuizing moeten uitvoeren. Eerst een zit- plateau in elkaar zetten en water- Tuinverlichting is lange tijd heel populair geweest als sfeermaker. Om tijdens late zomeravonden nog van het buiten zitten te genieten, om de buitengevel 'aan te lichten' en de voordeur voor late gasten zichtbaar te houden. Maar buitenverlichting heeft een nog belangrijkere nevenfunctie: beveiliging tegen lieden die de tuinstoelen jatten of figuren die er lol in hebben de boel te vernielen. Buitenlampen vormen een gewild doelwit voor stenengooiers en knuppelaars. De moderne buiten- armaturen worden dan ook meer en meer van slagvaste, 'vandaalbe- stendige' materialen gemaakt. Ze kosten wat meer maar behoeden je voor telkens terugkerende glas schade. In combinatie met energie zuinige lampen (PL of Sox) kosten ze aan stroom weinig. Dergelijke armaturen zijn er ook in reëel beveiligende uitvoering; er zit een lichtgevoelige cel in die de stroom inschakelt zodra de duis ternis invalt en die de lamp weer uitschakelt als de ochtendzon op komt. Je kunt ze in hypermoderne of in 'nostalgische' uitvoeringen kopen, zoals lantaarnmodellen, voor vlakke montage of op een hoek. Dat laatste is handig als je een groot huis op twee vlakken wilt bewaken. De best bruikbare sfeer- annex beveiligingsverlichtingsprodukten zijn behalve praktisch onbreek baar ook tegen vocht en dus tegen roest bestand. Een eis is wel dat ze geaard worden aangesloten. Sluit je ze via een buitenkabel aan, dan moet dat een VMVK-kabel zijn, zo'n dikke grijze 'slang', en als er een onder de grond gevoerde kabel gelegd wordt, is een speciale uit voering met staalgewikkelde man tel onder de pvc-buitenmantel (VMVKS) vereist. Installateurs, ge specialiseerde verlichtingszaken, tuincentra, bouwmarkten enz. heb ben al die spullen in huis. Een compleet assortiment bui ten-beveiligingsverlichting brengt 'De Lampenier' in Eindhoven. Die fabrikant heeft het jaren lang op klassiek gehouden, maar speelt nu ook in op de moderne trend, en op de veiligheidsaspecten. Buiten licht heeft bewezen een praktische verdedigingslijn tegen inbraak en vandalisme te zijn. Informatie over het Lampenier-assortiment en ver koopadressen: tel. 040-521625. Sinds kort is een nieuwe wet van kracht die de veiligheid van 'draag baar klimtuig' regelt. Ladders en trappen die niet voldoen aan de in deze wet vastgelegde eisen, mogen niet meer worden verkocht. Om nu precies te weten hoe een veilige ladder, ook een doodgewo ne huishoudtrap, er uit moet zien en geconstrueerd dient te zijn, kun je een overzichtelijke informatie folder raadplegen, gratis verkrijg baar bij Bijstede/Altrex in Nun- speet, tel. 04312-53841. Ook al heb je (nog) geen plan om zo'n klimwerktuig aan te schaffen, is de informatie daarin heel goed bruikbaar, al was het maar om at tent te worden op de veiligheid bij het werken met je oude ladder of trap. Het grote aantal ongevallen dat zich jaarlijks voordoet bij ge bruik van klimwerktuigen bewijst dat goede voorlichting op dit ge bied onontbeerlijk is. MET AFZUIGER - Palma Nova 'Clair' van Sphinx is een kloset- combinatie met afzuigsysteem. Onaangename geurtjes verdwijnen via fexibele slangen naar het riool achter het waterslot. De techniek van rechtstreekse afzuiging is te- vergelijken met de afzuigkap in de keuken. Inlichtineen: 043-25230. De beueilingslamp. die reageert op de sterkte van het licht en dus aan gaat als het donker wordt. Sommige hengelaars slepen voor een winkelier hebt die de nuch terheid met je deelt en je niet on nodig op hoge kosten jaagt. Hoe gek het wel kan worden ontdekte ik dezer dagen in een advertentie in een visblad. Daar in wordt de karpervisser lekker gemaakt met een digitale weeg schaal die tot 350 pond gaat. Prijs 295 piek. Voor het wegen van een karper kun je ook een unster kopen van een tientje of voor mijn part een visweger van een paar tientjes. Kijk die wegen dan mischien niet precies tot op de gram nauw keurig, maar ze zijn in de prak tijk best bruikbaar. Nee, ik pleit er ook niet voor om altijd maar het goedkoopste van het goedkoopste te nemen. Wanneer er een werphengelset comeleet met molen wordt aan geboden voor een tientje, kun je op je vingers natellen datje geen eersteklas materiaal in handen krijgt. Vraag je steeds af of bepaalde dingen die worden aangeprezen ook werkelijk nut hebben. Neem nou zo'n apparaatje waarmee je haakjes kunt aanzetten. Voor diegenen die moeite hebben met dat werk is het best een nuttige investering. Maar de meeste hen gelaars zijn daar zelf bijzondere handig in. Dan is het alleen maar een onnodige uitbreiding van de hengeluitrusting. Een doorgewinterde henge laar zei het eens aldus: een goeie sportvisser herken je niet aan zijn veelheid van materiaal, maar wel aan zijn altijd natte schep net- pas plaatsen. Allerlei frutsels er op en eraan. Vervolgens de steunen en rol lers uitzetten. En als dan het lan- dingsnet is uitgeklapt en op leng te is gjebracht, het leefnet zo uit hangt dat een gevangen visje er met «een simpele polsbeweging in kan worden gedeponeerd, komt de zeer lange stok uit de foivdraal. Tenslotte nog het afpei len een uitgebreide voercampan- ge en het avontuur kan pas be ginnen. Soms gaat me de luxe wel eens oen beetje te ver. Er zijn henge laars bij die voor een slordige 10 mille naar de waterkant sjouwen. Geen wonder dat er inmiddels handige verzekeraars zijn opge staan die voor een aardig bedrag je per jaar die complete henge luitrusting verzekeren tegen ver lies of diefstal. De uitwassen zitten hem vaak in de zeer exclusieve materialen of hengels die alleen al omdat ze de naam van een of andere voor aanstaande sportvisser dragen honderden guldens meer kosten. Verder is het vaak de cultus wat uit Engeland komt ook beter is. Meestal wel duurder ja, maar in lang niet alle gevallen ook beter bruikbaar. Vaak wordt vergeten dat de Britten op een heel andere ma nier vissen en dat bovendien in wateren doen waar heel andere omstandigheden bestaan. Ik denk datje bij iedere aanschaf je nuchtere verstand moet blijven gebruiken en het is fijn als je dan Hoofdsteunen Wis-was installatie Ruitewisser met intervalschakelaar Twee van binnenuit veistelbare buitenspiegels Prijs Ibiza match: v.a. f 15.995,- Aerodynamische wieldoppen Achterruitverwarming Match striping 7 - Steenslag beschermers ALPHEN A/D RIJN Gabo Autoservice B.V, Kalkovenweg 7, Tel.: 0172043301. Sub-dealer Rijnsaterwoude Tinga Autoservice B.V, Van Wassenaerlaan 2, Tel.. 01721-8980. LEIDEN Autobedrijf Huisman BV, Levendaal 80, Tel.: 071-144345. KATWIJK A/D RIJN Autobedrijf Bellcar, Valkenburgseweg 28a, Tel.: 01718-71961. HILLEGOM Autobedrijf "Henko", Weeresteinstraat 25A, Tel 02520-23568 Goed beschouwd is elke Seat Ibiza al een bijzonder type. Welke auto heeft bijvoor beeld standaard op elke uitvoe ring een 5-versnellingsbak? Maar nu is er een Ibiza die wel heel erg bijzonder genoemd mag worden: De Ibiza Match Naast de standaard 5-ver- snellingsbak heeft-ie van bin nenuit verstelbare buiten spiegels, een ruitewisser met i n - tervalschakelaar, wis-was installatie op de achterruit, hoofdsteunen op de vooistoelen en achterruitverwarming. Uiterlijk is de Ibiza Match te herkennen aan de speciale striping.de aërodyna mische wieldoppen en de s t e e n - slagbeschermers bij de ach- terwielkasten. Praktische acces soires die u aantreft op zowel de 900 versie als op de Match met 1.21 Mo tor System Porsche In financieel opzicht herkent u de Ibiza Match aan 'n be sparing van maar liefst f 1.000,-! Want voor al die extras betaalt u nauwelijks iets meet De Ibiza Match is er al vanaf f 15.995,- Voor elke Seat geldt een ui terst aantrekkelijk financie ringsaanbod: een renteloos voorschot tot maximaal f 10.000,- dat u jn 4 stappen aflost met een uiterste termijn van 1 januari 1989*

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9