Premie voor aanvaarden lager salaris 'De economie is afhankelijk van goed wegennet' ILO voorziet toenemende armoede en werkloosheid FNV: meer veiligheid voor pompbedienden Nedlloyd wil opnieuw 160 werknemers kwijt w» an« PAGINA 7 Nieuwe regeling werklozen DEN HAAG (ANP) - Vanaf september kunnen mensen die pas kort werkloos (niet langer dan een jaar) zijn of dat drei gen te worden een premie krijgen als ze ander werk aan vaarden tegen lager loon. De premie, die oploopt van 1.000 tot 3.000 gulden, gaat gelden voor hen die in de nieuwe baan minder gaan verdienen dan 80 procent van het loon dat zij het laatste kwartaal bij hun vorige werkgever kregen. Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) heeft dit gis teren bekend gemaakt. De arbeidsbureaus die de rege ling uitvoeren kunnen de premie eenmalig geven. De hoogte ervan hangt af van het aantal uren dat ie mand in zijn nieuwe baan gaat wer ken. Als voorwaarden om voor de premie in aanmerking te komen worden gesteld dat de nieuwe baan voor minstens een jaar geldt en voor tenminste 15 uur per week en dat de werkzoekende een baan aanvaardt die hij anders niet direct zou nemen. Bij een werkweek tot 20 uur is de premie 1.000 gulden, van 20 tot 25 uur 1.500, tussen de 25 en 30 2.000 en van 30 tot 35 uur 2.500 gulden. Tenslotte wordt voor een werk week van meer dan 35 uur 3.000 gulden premie toegekend. De pre mies zijn schoon in het handje. De premieregeling volgt de vroe gere loonsuppletieregeling op. Sinds de stelselherziening sociale zekerheid die op 1 januari inging, kan die niet meer worden aange vraagd. Vanaf die datum geldt de regeling voor mensen die aan ge noemde voorwaarden voldoen. Voor de regeling is op jaarbasis 10 miljoen gulden beschikbaar. STREEFKERK - In Streefkerk is gisteren een compleet woonhuis van 180 ton over een afstand i verplaatst. Het huis moest wijken voor een dijkverbreding. ROTTERDAM (ANP) - Bij het Nedlloyd-concern in Rotterdam staan opnieuw een groot aantal ar beidsplaatsen bij de koopvaardij- poten op de tocht. Het betreft dit keer ongeveer 160 werknemers in. de administratieve sfeer bij Nedl loyd Lijnen en Nedlloyd Rederij- - diensten. Nog niet duidelijk is hoe veel werknemers daadwerkelijk ontslagen zullen worden. Ruim twee weken geleden maakte het concern ontslagplannen bekend voor 250 zeelieden in dienst van Nedlloyd Rederijdiensten. Zowel bij Lijnen als Rederijdien sten wil Nedlloyd een reorganisa tie doorvoeren. Beide poten van het concern nemen ongeveer de helft van de 160 arbeidsplaatsen voor hun rekening. De verminder de behoefte aan walpersoneel bij Rederijdiensten houdt volgens de directie direct verband met de drastische vermindering van het aantal Nedlloyd-schepen: in 1983 waren dat er nog 72: nu zijn dat er nog maar 48. De reorganisatie van Nedlloyd Lijnen, en het daarmee gepaard gaande verlies aan arbeidsplaat sen, is een direct gevolg van tegen vallende resultaten op de drie lijn- vaartdiensten tussen Europa en Noord-Amerika waarmee Nedl loyd vorig jaar is begonnen. Hier heeft Nedlloyd zes van haar mo derne schepen varen onder Neder landse vlag. Dat blijft zo, maar de centrale leiding van de Europa/ Noord-Amerika diensten wordt ge vestigd in het Amerikaanse Atlan ta. Dat brengt een inkrimping met zich mee onder het walpersoneel in Rotterdam. De verkoop en logis tiek van alle lijndiensten vanuit Europa worden gebundeld in een kantoor in Rotterdam. Nu zijn die Blydenstein De textielonderneming Blyden- stein-Willink heeft in de eerste helft van het jaar een aanzienlijk verlies geleden. Op de jaarvergade ring van 11 juni gaf de directie nog als prognose dat het resultaat onge veer op nul zou uitkomen. Het ver lies bedroeg 3,36 miljoen gulden, terwijl in de eerste helft van vorig jaar een winst werd behaald van 2,3 miljoen. De directie wijt het verlies aan onderbezetting van het pro- duktie-apparaat, aanloopverliezen bij sommige onderdelen van het bedrijf en hoge kosten bij de invoe ring van een nieuw automatise ringssysteem. Koopkracht De koopkracht lag vorig jaar ge middeld 2 procent hoger dan in 1985, waardoor er voor het eerst sinds 1979 weer sprake was van een stijging. Dat blijkt uit een steek proef die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgevoerd on der de Nederlandse bevolking. De ene helft van de bevolking ging er vorig jaar 2 procent of meer op vooruit, de andere helft minder dan 2 procent. In individuele gevallen is men er in koopkracht op achter uitgegaan. Philips Philips zal zo snel mogelijk een nieuw bod uitbrengen op de nog niet in haar bezit zijnde aandelen van North American Philips Cor poration (NAPC), waarin zij al een belang heeft van ongeveer 58 pro cent, zo is gisteren in Eindhoven bekendgemaakt. Het nieuwe bod bedraagt vijftig dollar per aandeel NAPC plus een warrant die het recht geeft op de aankoop van één aandeel Philips voor 31 dollar, te gen de huidige koers ongeveer 62,50 gulden. activiteiten nog verdeeld over twee kantoren in Rotterdam. Door de reorganisatie bij Nedl- loyd-lijnen hoopt de concern-lei- ding een verder groei te bereiken in de lijnvaartdiensten tussen Eu ropa en Noord-Amerika. De con currentie in dit vaargebied is groot. Er is sprake van een tarievenoor- log. Daarnaast speelt de zwakke positie van de dollar Nedlloyd ern stig parten. TELEFOON Moskou heeft voor taan directe telefoonverbindingen met vijf landen in het Westen. Dit heeft de woordvoerder van het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken, Gennadi Gerasimov, giste ren verklaard. Rechtstreeks bellen kan voortaan met Finland, Frank rijk, Italië, Oostenrijk en de Bonds republiek. GENÈVE (Rtr) - De vooruitzichten voor arbeiders zijn, wereldwijd be schouwd, niet gunstig. In de geïn dustrialiseerde landen zijn 31 mil joen mensen werkloos; in veel lan den van de Derde Wereld neemt de armoede toe, door steeds verder gaande daling van de lonen. Dat schrijft de internationale arbeids organisatie ILO in een gisteren uit gekomen rapport. In de meeste hoogontwikkelde landen is het einde van de door gaans hoge werkloosheid niet in zicht. Een van de belangrijkste oor zaken hiervan is volgens de ILO het beperken van de economische groei en de vraag naar goederen door regeringen die de inflatie in hun landen'willen bestrijden. Een andere reden voor de hoge werkloosheid vormen de snel stij gende loonkosten, aldus de ILO. Bovendien zou in veel landen spra ke zijn van een starre arbeids markt, die zich slechts met grote moeite aanpast aan veranderende omstandigheden. Het rapport van de internationa le arbeidsorganisatie stelt dat het herstel van volledige werkgelegen heid 'de belangrijkste uitdaging' vormt voor de geïndustrialiseerde landen waar een vrije marktecono mie heerst. Daarbij dienen volgens de ILO regeringen actief te zijn in het stimuleren van de vraag bij consumenten. Werknemers zou den op hun beurt de looneisen moeten versoepelen. Door dit alles kunnen het scheppen van nieuwe banen en het beteugelen van de in flatie hand in hand gaan, zo meent de ILO. In een voorwoord bij het rapport schrijft Francis Blanchard, de di recteur-generaal van de ILO, dat voor een verbetering van de huidi ge situatie voor arbeiders in veel opzichten een verandering noodza kelijk is in het denken over de soci aal-economische problematiek. Zo hebben volgens het ILO-rap- port pogingen tot flexibilisering van de arbeid - bijvoorbeeld door een toename van deeltijdarbeid - tot nu toe in veel landen geleid tot een 'tweedeling' van de arbeids markt. Een relatief kleine groep goed opgeleiden met glanzende carrièreperspectieven staat tegen over een brede groep in de marge, die slecht is opgeleid en slecht be taald krijgt. Voor de meeste arbeiders in La tijns Amerika en in de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara is het reële loon naar beneden gegaan - soms met 40 procent. Bevriezing van de lonen, stijging van de prij zen en andere maatregelen hebben in veel Aziatische en westerse lan den eveneens voor een daling van het reële loon gezorgd. In Zweden is tussen 1979 en 1983 zelfs sprake geweest van een daling met tien procent, aldus de ILO. Volgens het rapport staan de lan den van het Warschaupact voor grote uitdagingen. In deze landen is de laatste tijd sprake van een ver andering van het economische be leid, waarbij centraal geleide eco nomieën meer doeltreffend wor den gemaakt door een grotere zelf standigheid en toenemende eigen financiële verantwoordelijkheid voor ondernemingen. In Azië en in de Noordafrikaanse landen is sprake van een inko mensverbetering voor de arbei ders, al lopen de ontwikkelingen niet overal gelijk op. China geeft volgens de ILO een treffend gun stig voorbeeld. Daar zijn door her vormingen in landbouw en indus trie veel nieuwe banen gecreëerd en stijgen de lonen. DEVENTER (ANP) - Om de veilig heid van pompbedienden te verbe teren wil de Industriebond FNV de cao tussentijds openbreken. Dit is gisteravond gebleken tijdens een ledenvergadering van deze bond in Deventer. De pompbedienden be sloten een brief naar de werkge versorganisatie BOVAG te sturen waarin ze aandringen op maatrege len die hen moeten beschermen te gen criminaliteit. De Industriebond FNV wil dat de tankstations zwaailichten en si renes krijgen, die de pompbedien de op afstand, ook van buiten, in werking kan stellen. De bond wil dat het alarm wordt aangesloten op een centrale meld kamer. Ook eist de Industriebond dat camera's gaan registreren wat zich in en om tankstations afspeelt. Een kluis die niet door werkne mers mag worden leeggemaakt, zou verplicht moeten zijn. Stickers moeten aangeven hoe de beveili ging is geregeld. Bij tankstations die tussen 18.00 uur 's avonds en 7.00 uur 's mor gens open zijn zou de klant volgens de Industriebond FNV alleen nog maar bij zelfbedieningspompen kunnen tanken. De pompbedien den moeten in die avond- en nach telijke uren in een kogelvrije ruim te blijven. Ze moeten de toegangs deur tot het gebouw op afstand kunnen bedienen. Een tankstation dat 's avonds en 's nachts dicht is moet na 18.00 uur onder begelei ding van een bewakingsdienst of politie worden gesloten. De lichten mogen wat de FNV-bond betreft pas een kwartier na sluiting uit gaan. De roep om vergaande beveili gingsmaatregelen bij tankstations wordt luider nu het aantal overval len op pompbedienden toeneemt. In 1979 waren dat er 58, in 1985 groeide het aantal naar 164 en vorig jaar waren er al 177 overvallen. Be- Bij Van Berkel 140 banen weg ROTTERDAM (ANP) - Een reorga nisatie bij Van Berkel's Patent Ne derland (weeg- en meetapparatuur) gaat 140 van de 350 arbeidsplaatsen kosten. Daarbij zijn gedwongen ontslagen niet te vermijden. De di rectie heeft gisteren een adviesaan vraag voor een reorganisatieplan ingediend bij de ondernemings raad en de vakorganisaties. De ko mende weken zal hierover overleg plaatsvinden. De afslanking van de organisatie is volgens de directie nodig om het bedrijf financieel weer gezond te maken. Het bedrijf boekte vorig jaar een verlies van 20 miljoen gul den. Naar verwachting zullen de re sultaten over het eerste halfjaar van 1987 ook negatief zijn. stuurder M. Hagen van de Indus triebond FNV wees er gisteren tij dens de bijeenkomst op dat het ge weld bij de overvallen ook toe neemt en noemde enkele recente overvallen waarbij pompbedien den werden gedood. Nederland telt naar schatting van de vakbondsbestuurder zo'n tienduizend pompbedienden. Van hen zijn er drieduizend lid van de vakbond. Bij de BOVAG zijn dui zend tankstations aangesloten. Verder zijn er nog eens zevendui zend vooral kleinere pompstations bij garagebedrijven. Een onbe kend, naar verhouding gering aan tal pompstations, is lid van de Ne- vok, de Nederlandse Vereniging van Handelaren in Olie en Kolen. Kamer legt zich neer bij opheffen Raden van Arbeid DEN HAAG (ANP) - 'Met frisse te genzin' zal de Tweede Kamer vol gende week akkoord gaan met de opheffing van de Raden van Ar beid en de overheveling van hun werkzaamheden naar districtskan toren van de Sociale Verzekerings bank. Staatssecretaris De Graaf moest daartoe een aantal wijzigingsvoor stellen van PvdA-woordvoerster Ter Veld accepteren. Tevens moest hij de kamer toezeggen in het eer ste kwartaal van volgend jaar een totaalvisie - in de vorm van een be knopte nota - te produceren over de uitvoering van de sociale zeker heid. Intussen wenst de kamer niet meer overvallen te worden door wetsvoorstellen die op de discussie over de uitvoeringsproblematiek vooruit lopen. De door de staatssecretaris over genomen wijzigingsvoorstellen van mevrouw Ter Veld komen er onder meer op neer dat de raden- nieuwe stijl, die als districtskan toor van de SVB blijven voortbe staan, zelf worden betrokken bij het overleg over overdracht van ta ken naar de SVB. Ook zullen er ad viescommissies moeten komen van werkgevers, werknemers en plaatselijke bestuurders die nu al samenwerken in de Raden van Ar beid. De PvdA-fractie, zo liet Ter Veld weten, zal in feite geen echte steun aan het wetsvoorstel geven maar haar steun eraan niet onthouden. Nijhuis constateerde dat de kamer slechts met frisse tegenzin het wetsontwerp zal aanvaarden. Ie dereen heeft onvrede met de gang van zaken. „Moet het parlement vanuit zo'n benadering een wets ontwerp aannemen," was zijn vraag. Als het gebeurt niet iets om als parlement trots op te zijn, vond hij. Stemming komende dinsdag. ADVERTENTIE onzeker de berg af. Om ie zorgen dat u meer plezier van uw skivakantie hebt. start de ANWB opnieuw met de cursus skigymnastiek. Rond 21 september begint u met het doornemen van alle skibewegingen. Na 18 wekeli|kse lessen van 1 uur bent u in prima ski- conditie. En een stuk wijzer omtrent de nieuwste technieken en materialen, want de ANWB zorgt ervoor dat de leraren u ieder jaar weer volledig bijgeschoold van dienst kunnen zijn. De kosten bedragen f 105,-. Voor niet-ANWB-leden f 120.- Voor aanmelding of verdere details kunt u terecht bij het ANWB-kantoor. Lid van de ANWB. Daar kun je nog veel plezier van hebben. Leiden, Alphen aan den Rijn en Leiderdorp, aanmelden ANWB, Stanonsweg 2, 2312 AV Leiden, Prijs voor Arnhems mode-ontwerpster AMSTERDAM (GPD) De eerste NVM-Mode-Award, een onder scheiding, die de Nederlandse Ver eniging van Modejournalisten in het leven heeft geroepen als aan moedigingsprijs voor veelbelo vend jong modetalent, is gisteren toegekend aan de Arnhemse ont werpster Marta de Wit. Ria Lub bers, echtgenote van de minister president, reikte de prijs, een ver zilverde plaquette en een bijbeho rend sieraad van de Alkmaarse edelsmid Jos Peperkamp, uit in het Amsterdamse Confectiecen- trum. Meer dan tweehonderd mode journalisten en genodigden uit de modebranche woonden de bijeen komst ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van de NVM bij. De feestelijkheden gingen gepaard met een fraai verzorgde modeshow vol geluids-, beeld- en laser-effec ten, waarop acht jonge ontwerpers en ontwerperscollectieven hun col lectie toonden. NVM-voorzitter Ria Schuurhui- zen wees op de noodzaak van een lijk en pleitte voor een subsidie van stimulans voor het Nederlandse het ministerie van economische za- modetalent. Zij vond ondersteu- ken voor ontwerpwedstrijden als ning door de overheid noodzake- deze. Maandag 7 september viert de Ne derlandse Vereniging van Wegen bouwers (NVWB) haar vijftigjarig jubileum. „Van ons hoeft niet heel Nederland zwart te worden, maar we willen wel aan het werk blij ven", zegt ir. G. J. van Herrewegen, algemeen directeur van 's lands grootste wegenbouwbedrijf en te vens voorzitter van het district West van de NVWB. door Karei Beckmans De Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers, opgericht in 1937, is een ontmoetingsplaats voor aan nemingsbedrijven die zich bezig houden met grond-, weg- en water bouw. Het werk van deze bedrijven gaat van aanleg en onderhoud van wegen en riolering tot het bouwrijp maken van grond. Aanleiding tot oprichting van de vereniging was in de eerste plaats het gezamenlijk opboksen tegen de opdrachtgever, de overheid. In vijftig jaar groeide het ledental van ruim dertig naar 220. Bedrijven die lid willen wor den, moeten voldoen aan een aan tal toelatingseisen. Zij moeten een omzet van 1,5 miljoen gulden per jaar halen. Andere eisen betreffen de kredietwaardigheid, bedrijfs omvang en vestigingsplaats. „Het monopolie van de overheid is een gegeven. De meeste wegen in ons land zijn eigendom van een gemeente, provincie of het rijk. Die overheid is regelgever en recht streekse opdrachtgever, daar kom je niet onderuit", zegt Van Herre wegen. Vuist Volgens hem waren er in de cri sisjaren voor de Tweede Wereld-' oorlog aannemingsbedrijven die bereid waren desnoods onder de kostprijs te werken, als er maar werk uit te voeren was. Ook was er behoefte om 'het kaf van het koren te scheiden'. Bedrijven die onder de kostprijs werkten of zich bezig hielden met beunhazerij, al dan niet daartoe aangezet door een overheid die stond op werken voor een bepaalde prijs, werden ge weerd. „Tegen die prijsverloedering en als bescherming van het aanne mingsbedrijf is de NVWB opge richt. Men wilde samen een vuist maken tegen het monopolie van de overheid. Georganiseerde tegenk rachten oproepen", aldus Van Her rewegen. Niet overal komt de mens, die van plek A naar plek B wil, even simpel, snel en veilig op zijn be stemming. Een weg tussen A en B maakt het al een stuk eenvoudiger. Maar hoe meer mensen tussen A en B verkeren, hoe groter de kans op slijtage van de verbindingsweg, ze ker als dat verkeer is gemotori seerd. Onderhoud en verbetering van wegen kost geld. Dat is er niet altijd. De miljarden-achterstand in het onderhoud van vooral provin ciale en gemeentelijke wegen zijn een bekend gegeven. De groei in de verkeersdrukte (vorig jaar 7 pro cent) kan de files alleen maar lan ger maken bij een in omvang vrij wel gelijkblijvend wegennet. Kleur Achterstand in het wegenonder- houd is vooral een probleem van de lagere overheden. De bezuinigin gen van het rijk maken het oplos sen van knelpunten voor de ge meenten en provincies geen zaak die snel kan worden afgedaan. Het bedrag van 3,6 miljard gulden, dat vorig jaar als totaal van het achter stallig onderhoud van alle gemeen ten uit een onderzoek kwam, is vol gens Van Herrewegen intussen ze ker niet minder geworden. De rijksoverheid daarentegen doet de laatste jaren wel iets aan het inha len van de achterstand. „We weten ook wel dat Neder land niet helemaal zwart van het asfalt wordt. Dat hoeft van ons ook niet, (schertsend) het mag ook een andere kleur zijn. Je kunt asfalt in elke gewenste kleur krijgen". „Waar het ons om gaat, is dat er continuïteit zit in het werk aan de weg. De vereniging is er voor z'n le den. de wegenbouwers, die moeten ook in de toekomst aan het werk blijven. Wij zijn uitvoerder. Hoe het wegennet er in de toekomst uit zou moeten zien, wordt ons niet ge vraagd. Het beleid is een politieke zaak. Als wegenbouwer neem je opdrachten aan, probeer je die zo goed mogelijk uit te voeren. Wij zijn geen pressiegroep. Wij blijven met onze twee pootjes op de grond staan. We denken wel mee over de uitvoering, de kwaliteit, de oplei ding van vakbekwame mensen en innovatie. Maar de beslissing of een weg of tunnel er komt of niet, is een politieke zaak", zegt Van Her rewegen. Grondwerk Hij werd begin dit jaar voorzitter van de afdeling West van de NVWB. Die afdeling beslaat de provincies Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht. De vereniging kent vijf afdelingen. Daarvan zijn er vier voor de wegenbouwers in de afdelingen Noord, Zuid, Oost en West. De vijfde afdeling is landelijk opgezet en houdt zich bezig met het grondwerk. Daarnaast heeft de NVWB een belangrijke vinger in de pap bij de drie wegenbouwlabo- ratoria (Groningen. Twello en Vught) en een eigen bedrijfsoplei ding in Ede (SOMA), onder meer voor machinisten van draglinés. Van Herrewegen is sinds acht jaar werkzaam bij de Koninklijke Wegenbouw Stevin (KWS), waar van de laatste twee jaar als alge meen directeur. KWS is met 1600 werknemers 's lands grootste we genbouwer. Olie Zolang de infrastructuur, het net van verbindingen (via weg, spoor, water, lucht en telefoonlijn), in Ne derland voor verbetering vatbaar blijft, klagen de wegenbouwers niet over gebrek aan werk. Of er geld is om dat werk uit te voeren, is een ander probleem. Van Herrewe gen: „Je kunt geerr rapport opslaan of er staat dat de infrastructuur moet worden worden. De infra structuur is de Haarlemmer olie voor de economie in ons land. Die economie is afhankelijk van een goed wegennet. We zijn nog lang niet zover dat we kunnen zeggen dat die infrastructuur ideaal is. Weliswaar is er niet zoveel behoef te meer aan nieuwe wegen, maar wel aan verbreding en verbetering van het bestaande wegennet in het land". Ook aan tunnelbouw doen de wegenbouwers. De problemen rond de verbindingen over en on der het Noordzeekanaal kent Van Herrewegen natuurlijk. Volgens hem is het een verkeerde stap om wegen of tunnels in particulier be heer te geven. „De infrastructuur is een taak van de overheid. Daarover moet de politiek beslissen. Daar moet je geen beleggers voor aan trekken om als exploitant op te tre den. Wij staan als vereniging zeker niet te juichen over de plannen voor tolwegen of -tunnels". Liever Van Herrewegen zegt dat de NVWB een afwachtende houding aanneemt in deze kwestie. Dat is ook zo met de problemen inzake riolering. De daar gesignaleerde problemen met achterstand in on derhoud en vernieuwing zijn vol gens Van Herrewegen ook een zaak van de overheid. „Wij zijn be langhebbende, wij willen ook dat deze achterstand wordt wegge werkt. Maar ik heb liever dat minis ter Nijpels dat zegt".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7