Harry vanden Bergh wastesolistisch Onkosten te riant vergoed 'Alles ging in overleg met ministerie' Telegraaf veroordeeld tot schadevergoeding Krakersbolwerk mag niet worden ontruimd Parlementair onderzoek bouwfraude Nevenfuncties braken PvdA-kamerlid uiteindelijk op VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 Accountants in rapport over commissarissen der koningin DEN HAAG (ANP) - Enkele commissarissen der koningin krijgen tegen de richtlijnen in te hoge onkostenvergoedin gen. Een commissaris heeft ruim 23.000 gulden per maand te veel aan vergoeding voor representatiekosten ontvan gen. Twee commissarissen genieten neveninkomsten van het ministerie van binnenlandse zaken die niet worden ge kort op hun gewone salaris (respectievelijk 2436 en 1218 gulden bruto per maand). Dat blijkt uit een rapport van de accountantsdienst van het ministerie van binnenlandse za ken. AMSTERDAM (ANP)- De Tele- graaf is gisteren door de Amster damse rechtbank veroordeeld tot het betalen van een schadevergoe ding van 25.000 gulden aan voor malig Leger des Heils-majoor J. Gout. Bovendien moet het blad aanstaande maandag een Rectifica tie plaatsen van een aantal artike len waarin de majoor wordt be schuldigd van het voeren van een schrikbewind in tehuizen van het Leger in Enschede en Amsterdam. Dit heeft de Amsterdamse recht bankpresident mr. B.J. Asscher gisteren bepaald in het kort geding dat Gout tegen de Telegraaf heeft aangespannen. Dat er sprake is geweest van "buitensporig hardhandig optre den of geestelijke kwellingen van de bewoners van de tehuizen", die aan Gout's zorg waren toever trouwd, is volgens de rechtbank niet komen vast te staan. Als Gout J0(^ verschenen zich al eens gewelddadig of kleine rend heeft opgesteld is dit hooguit incidenteel en zeker niet stelselma tig voorgevallen. De publikaties over het "schrikbewind, de schrik barende praktijken en een spoor 'an ellende" waren onnodig grie- rend, aldus het vonnis. De verhalen over de ex-heilsma- juli en augustus in De Telegraaf en Het Nieuws van de Dag. Volgens De Telegraaf be schikte de betrokken journalist over een aantal verklaringen van bewoners van de opvangcentra. Een van die bewoners werd door de rechter in het kort geding ge hoord. Op grond van die verklaring meent Asscher dat er hoogstens sprake kan zijn geweest van af en toe gewelddadig of kleinerend han delen van Gout. Van een "schrik bewind" - de kop van het verhaal - was geen, sprake. "Het waren ernstige beschuldi gingen. De geringste twijfel aan de juistheid van het beeld van een schrikbewind had De Telegraaf daarom van publikatie moeten af houden. Zeker omdat het alge meen belang bij publikatie nog slechts in beperkte mate betrok ken was. Het ging immers om fei ten van enkele jaren geleden", al dus de uitspraak van de rechter. Sinds september 1985 is Gout inte rim-directeur van een verzorgings tehuis in Noordwijkerhout. Minder burgers bij Defensie DEN HAAG (ANP) - De fracties in de Tweede Kamer stemmen in met de afslankingsoperatie van burger personeel bij het ministerie van de fensie. Het burgerpersoneel zal vol gens de plannen met 3667 arbeids plaatsen verminderen tot 24.500, een vermindering van 13 procent. Tijdens een mondeling overleg in de defensiecommissie vroegen de fracties gisteren wel zo snel moge lijk om duidelijkheid over het uit voeringsschema teneinde onzeker heid bij het personeel weg te ne men. De opmerkingen staan in stukken die de kamercommissie voor bin nenlandse zaken heeft ontvangen ter voorbereiding op het begro- tingsonderzoek. Om welke com missarissen het gaat is niet na te gaan. Namen van provincies en an dere aanduidingen waaruit de houd" van een ambtswoning dat per vergissing te veel was uitge keerd nog niet is teruggevorderd. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft in een begeleidend commentaar beterschap beloofd. Maar hij tekent wel aan dat bijvoor beeld korting op het salaris wegens identiteit kan worden afgeleid zijn neveninkomsten op dit moment niet mogelijk is. Een regeling ont breekt ook in diverse andere feilen die de accountants aantonen. Voor de wijze waarop het ministerie van veel te laat VROM de commissarissen behan delt acht Van Dijk zich niet verant woordelijk. de stukken geschrapt. De accountant constateert dat: - dat verificatie van onkostende- claraties erg moeilijk is, ook al dat de con declareren - dat de vergoeding voor het ge bruik van de eigen auto (naast de dienstauto) in afwijking van een re geling uit 1971 op het hoogste tarief is gesteld: - dat ook het ministerie van VROM zeer riante regelingen voor de com missarissen heeft gehanteerd, waarbij een te lage korting op het salaris voor gebruik van de ambts woning werd gehanteerd. Dat le verde in 1986 een voordeeltje op van ruim achttien mille; - dat tot op heden een bedrag van 10.000 gulden voor "tuinonder- Eén miljard 'over' bij particuliere financiering van toltunnels DEN HAAG (GPD) - Er kan 1 mil- jard gulden vrijkomen voor het op lossen van knelpunten op de we gen, wanneer de bouw van vier tunnels wordt gefinancierd met particulier geld. Het kabinet beslist vandaag of hierover overleg met in stitutionele beleggers, zoals ban ken en pensioenfondsen, wordt ge opend Op de vergadetafel van de minis ters ligt een rapport van de Interde partementale Commissie Econo mische Structuur, waarin geadvi seerd wordt om de tunnels door particulieren te laten financieren. Als dit advies wordt opgevolgd, ko men er vier toltunnels in de Rand stad: een tweede Coentunnel en de Wijkertunnel in de Amsterdamse regio en de Blankenburgtunnel en een tunnel onder de Noord in de omgeving van Rotterdam. De ge bruikers van de tunnels moeten, zoals het er nu naar uitziet, een rijksdaalder per rit betalen. Studiebeurs Het bureau Studiefinanciering in Groningen is er nog niet in ge slaagd de achterstand bij het beant woorden van brieven met vragen over de toekenning van studie beurzen, weg te werken. Aan het begin van de zomer lag een voor raad van 30.000 brieven te wachten op afhandeling. Het duurt nu nog zes tot acht weken voordat Studie- Agressie Een 21-jarige vrouw uit Boxtel is ongewild te goed geslaagd voor haar introductie-opdracht bij het HBO in Eindhoven. 'Beeld agressie in het verkeer uit om daarmee agressie op te wekken' luidde de opdracht. Toen de studente een au to op een zebra wilde tegenhouden, werd zij door de boze bestuurster aangereden. De automobiliste reed vervolgens door. De onfortuinlijke studente moest haar actie bekopen met een bezoek aan het ziekenhuis. Postbus 51 De voorlichtingsfolders van de overheid, die via reclames van Postbus 51 worden aangeprezen, worden veel meer door de bevol king afgenomen sinds ze verkrijg baar zijn in postkantoor en biblio theek. Nu vinden jaarlijks ruim 3,8 miljoen folders hun bestemming, tegen 145.000 folders per jaar toen ze nog op aanvraag per post wer den toegezonden. Nep-uil De politie van Steen wijk heeft op een wonderlijke wijze de strijd aan gebonden met de zwermen spreeu wen die al enige tijd voor grote overlast rond het bureau zorgen. De politiemannen kochten een nep-uil van plastic, die met vereen de krachten op de zendmast van het bureau werd gemonteerd. Met enkele ingenieus aangebrachte touwtjes kunnen de agenten de kunststof uil vervaarlijk met de vleugels laten klapperen om de spreeuwen op een afstand te hou den. Eis: 2 jaar voor dolle autorit in centrum HAARLEM (ANP) - De Haarlemse officier van justitie, mevrouw mr. C. Hemmes, heeft gisteren een ge vangenisstraf geëist van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaar delijk, tegen een 21-jarige man uit Haarlem. De man is in de nacht van 12 op 13 juni van dit jaar met zijn auto op een grote menigte mensen in de binnenstad van Haarlem in gereden. Er vielen enkele tiental len gewonden. Het drama speelde zich af op de Riviervismarkt bij de Grote Markt. Er bevonden zich een paar hon derd mensen op straat na afloop van een manifestatie in het cen trum. De binnenstad van Haarlem was om die reden afgezet voor alle verkeer. De verdachte zei tijdens de te rechtzitting dat hij geen wegafzet- tingen heeft gezien. Hij zou in blin de paniek zijn geraakt toen hij, een maal aangekomen bij de volle ter rasjes, door omstanders agressief werd benaderd. Volgens ooggetuigen is de Haar lemmer nadien in zijn auto gestapt en heeft hij als een dolleman heen en weer gereden. De auto kwam tenslotte tot stilstand op een ver- keerszuil, toen de verdachte door een ter plekke aanwezige politie man in zijn onderbuik werd ge schoten. De rechtbank doet op 17 septem ber uitspraak. HEUSDEN (ANP) - De rijkspolitie heeft gisteren in het Brabantse Heusden een groot aantal hennepplanten in beslag genomen. Die planten werden gekweekt in de achtertuin van verscheidene woningen. Tegen de bewoners is proces verbaal opgemaakt. Het telen van hennepplanten wordt over het algemeen toegestaan als de opbrengst in vorm van marihuana is bedoeld voor eigen gebruik. Twaalf planten leveren volgens de politie ongeveer een kilogram marihuana op. In de tuinen in Heusden wer den in alle gevallen meer dan twaalf planten gekweekt, in een geval zelfs 35. De politie vermoedt dat de marihua na in ieder geval voor een deel zou worden gebruikt om te verkopen. (foto anp) AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdamse krakersbolwerk aan de Conradstraat, de vroegere Rijks kledingmagazijnen, mag niet dooi de gemeente worden ontruimd. Dit heeft de Amsterdamse rechtbank president mr. B.J. Asscher gisteren bepaald in het kort geding dat door de gemeente tegen de ruim 70 be woners van de Conradstraat was aangespannen. Volgens Asscher is geenszins aannemelijk dat de gedagvaarde bewoners van het in april 1985 ge kraakte pand of een aantal van hen bij de oorspronkelijke kraakactie betrokken waren. Bovendien werd niet aannemelijk dat een aantal van de gedaagden nog in het complex woont of ooit woonde, omdat zij het adres slechts als postadres ge bruiken. Ook wonen in het kraak pand mensen die niet zijn gedag vaard. Het belang van de gemeente van een volledige ontruiming om te slopen vervalt daarmee, aldus het vonnis. De uitspraak van de rech ter is een pluim op de hoed van de negen advocaten, die hiermee hun belangrijkste verweer zagen geho noreerd. In de gekraakte Rijkskledingma gazijnen aan de Conradstraat wo nen en werken sinds de kraak ruim zeventig mensen. Velen van hen zijn afkomstig uit andere grote kraakcomplexen in de stad. die wel werden ontruimd. De gemeente wil de panden slopen om op die Belegger wijst het woord 'fraude' van de hand DEN HAAG (GPD) - "Ik wil het woord fraude niet meer horen. Er was geen sprake van fraude als be leggers bij de aanvraag van bouw- subsidies verlaagde stichtingkos- ten opgaven. Dat is allemaal ge daan in overleg met het ministe rie". Dat stelde directeur J.C. Spronsen van de verzekerings maatschappij Nationale Nederlan den gisteren tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquête commissie. Spronsen, tevens voorzitter van de Raad voor Onroerende Zaken, bevestigde daarmee de woorden van de voormalige directeur beleg gingen van het ABP, mr. drs. A.J.M. Masson, die eerder op de dag had verklaard dat er een heren- akkoord bestond tussen het ABP en het ministerie. Het akkoord hield in dat het ABP van het minis terie toestemming had gekregen om duurdere woningen onder de subsidietabel te brengen. "De bouwkosten mochten wor den teruggerekend naar de kosten van een standaardwoning. Als we extra voorzieningen aanbrachten als een betere keuken of een fon teintje in de wc, een stukje woon- beschaving, dan mochten die kos ten van de opgegeven stichtings- kosten worden afgetrokken", al dus Spronsen. De belegger kreeg toestemming van het ministerie om de subsidieregels ruim te han teren voor beleggers niet aantrek kelijk geweest om te bouwen: "Het rendement was niet hoog en de ri sico's van bijvoorbeeld leegstand zijn vrij groot". Als men dan ook nog eens kwalitatief minder goede woningen had moeten bouwen, was het helemaal geen aantrekke lijke investering geweest, aldus Spronsen. Naar aanleiding van vragen van commissielid Van Rey gaf Spron sen overigens toe dat er voor verze keringsmaatschappijen nog dan meer subsidie, maar moest tweede reden was om zich in de ge- ook een lagere huur vragen. Hij liet subsidieerde woningbouw te t Drie jaar cel voor doodslag ZUTPHEN (ANP) - De rechtbank in Zutphen heeft vandaag drie r uit Zaandam, Amsterdam en Almelo veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie jaar. De rechtbank achtte hen schuldig aan het doodslaan van de 24-jarige J. Top uit Deventer. De drie mannen hadden na cafébezoek in de Deventer binnenstad Top zonder enige aanleiding van zijn fiets getrokken en hem zodanig geslagen en geschopt dat het slachtoffer later aan hersenletsel en inwendige ver wondingen overleed. De drie mannen konden hun daad niet verklaren. Diezelfde avond hadden ze in Deventer een andere man zwaar mishan deld. Deze kon echter zijn woning binnenvluchten. De officier van justitie had zes jaar gevangenisstraf geëist. Een vierde verdachte moet later voorkomen, omdat hij een bezwaarschrift tegen de dagvaarding had ingediend. daarbij een deel van zijn rende ment zitten. Volgens Spronsen heeft dat de overheid in feite nooit wat gekost. "We hadden ook standaardwonin gen kunnen bouwen en dan had den ze ons die subsidie evengoed moeten geven. Nu kreeg de bewo ner van ons in feite een stukje gra tis wooncomfort. Het was alleen de huurder die ervan profiteerde". Achteraf bezien is Spronsen niet erg gelukkig met de informele wij ze waarop de bezwaren van de be leggers tegen de regeling uit '68 zijn opgelost: "Ik denk nu dat je het anders had moeten doen, dat het moeten worden vastgelegd". Volgens hem was het zonder de Om hen ertoe over te halen in deze voor beleggers ongebruikelij ke sector geld te steken, hoefden ze over het geïnvesteerde kapitaal na melijk geen belasting te betalen. Spronsen wist overigens niets van het bestaan van een herenak koord zoals het ABP dat claimt te hebben afgesloten. "Maar het ABP was een bijzonder kind en dat is het nog steeds. Er liep een aparte gang van het ABP naar het minis terie". Volgens de voormalige ABP-top- man Masson is dat herenakkoord in 1972 gesloten met de directeur bouwnijverheid van het ministerie, ir. A. Peters. Het ABP kreeg daar bij toestemming tot het hanteren van een eigen aftrekpost, namelijk DEN HAAG - In een overmaat aan populariteit binnen de Partij van de Arbeid heeft het afgetreden ka merlid drs. Harry van den Bergh (45) zich nooit mogen verheugen. Onomstreden was hij evenmin. Daarvoor nam hij een te uitgespro ken positie in op de rechtervleugel binnen de PvdA-fractie, opereerde te solistisch en zocht te veel de pu bliciteit. door Peter de Vries Als zoveel politici was Van den Bergh ijdel, maar terwijl sommige kamerleden naamloos jaren op het Binnenhof vertoeven, wist hij tel kens trefzeker de publiciteit te vin den. Alleen de laatste maanden, toen zijn gespeculeer rtiet aandelen in de belangstelling stond, ver school hij zich soms voor journalis ten en moest hij nog wel eens het anders zo rap verstrekte commen taar schuldig blijven. Van den Bergh is iets langer dan tien jaar kamerlid voor de PvdA ge weest. In 1977 kwam hij in een frac tie die toen net de verkiezingen had gewonnen, maar de formatie van een tweede kabinet-Den Uyl zou verliezen. Zijn kamerlidmaatschap was een logisch vervolg op de carri ère die Van den Bergh na zijn afstu deren in de sociale en politieke we tenschappen binnen de PvdA had gemaakt. Achtereenvolgens was hij weten schappelijk medewerker van het Koos Vorrink Instituut, drie jaar lang stafmedewerker van de Pvd A- kamerfractie en twee jaar lang In ternationaal Secretaris van de PvdA. Conflict Die laatste nevenfunctie bezorg de Van den Bergh na zijn verkie zing in 1977 direct zijn eerste grote conflict. In oktober van dat jaar stemde het partij-congres hem weg als internationaal secretaris. De dubbelfunctie kamerlid/partijbe stuurder riep de binnen de PvdA gebruikelijke weerstanden op. Bo vendien leefden er nogal wat poli tieke bezwaren tegen een interna tionaal secretaris die zich voorstan der had getoond van het NAVO- lidmaatschap. Maar tot overmaat van ramp meende Van den Bergh ook nog dat een internationaal secretaris zijn werk moet doen onder politici in het buitenland, in plaats van zaaltjes vol partijleden informatief toe te spreken. 'Vliegtuigdiploma- Het afgetreden PvdA-kamerlid Harry van den Bergh: dubbelfunc ties. (foto ANP) tie' luidde het vonnis van het partij congres, dat hem met een verplet terende meerderheid wegstuurde. De latere PvdA-voorzitter van het Europees Parlement Piet Dankert merkte daarover op dat zelfs Sin terklaas een stemming tegen Van den Bergh zou hebben gewonnen. In een interview kondigde Van den Bergh met de hem kenmer kende zelfverzekerdheid aan dat de partij "over een paar jaar weer terug is op dezelfde lijn die ik volg de". Voor het overige zou hij meer tijd gaan besteden aan zijn werk zaamheden in het Noordhollandse partijdistrict. "Mijn bemoeienissen met bijvoorbeeld Hoogovens en Fokker waren na het vrij abstracte buitenland-werk een openbaring. Ik wil me daar nu veel meer op gaan concentreren". Een uitspraak die een wrange be tekenis krijgt tegen het licht van de recente publikatie dat Van den Bergh 12.000 gulden verdiende met speculeren in aandelen Fokker. Van den Berghs naam is jaren lang synoniem geweest voor dub belfuncties. Uiteindelijk had hij er tien, waarvan twee betaald. Daar onder respectabele bijbanen als het lidmaatschap van de algemene vergadering van de NOVIB en het voorzitterschap van de stichting Friends of Anatoly Scharansky. Ook langs andere wegen zette Van den Bergh. die zelf van joodse af komst is, zich in voor het lot van politieke gevangen in de Sovjetu nie. Steen des aanstoots onder zijn bijbanen werd deze week de ont dekking van het niet door de PvdA plaats 140 woningwetwoningen tè bouwen. Na goedkeuring van de gemeenteraad en het fiat van de buurt rond de Conradstraat wer den de magazijnen in maart dit jaar aangekocht. Volgens de gemeente wisten de krakers in 1985 dat die plannen er lagen en zouden zij dus hun biezen moeten pakken. Het dagvaarden van de huidige bewoners van de gekraakte magazijnen pakte ech ter, voor de gemeente, verkeerd uit. 'geactiveerde onderhoud'. Deze term was tot dan toe onbekend in de bouw. De ABP-top wist van de afspraken af, maar het ministerie heeft ze nooit schriftelijk beves tigd. Masson: "Daar is het een gentlemen's agreement voor. Dat zet je niet op papier". Masson is met Peters gaan pra ten, omdat de eigen accountants dienst van het ABP ontevreden was over het feit dat er onjuiste cij fers aan het ministerie opgegeven werden. In het herenakkoord moesten de trucs gelegaliseerd worden. Masson vond dat er aan zijn afspraak niets geheimzinnigs was: "Het ging er gewoon om dat een oogje dichtgeknepen werd bij controles". In 1975 heeft de Algemene Re kenkamer de rekenwijze van het ABP in een rapport bekritiseerd. Die kritiek werd door het ABP vol ledig genegeerd. Het is onduidelijk in hoeverre de top van het ministe rie door de Rekenkamer geïnfor meerd is. Wathey: geen crisis meer in regeling Antillen WILLEMSTAD (ANP) - De crisis die binnen de Antilliaanse rege ringscoalitie was ontstaan nadat de Democratische Partij van Sint- Maarten (DP-St Maarten) haar mi nister uit het kabinet had terugge trokken lijkt voorbij te zijn. In een gesprek met een radiostation op Curacao verklaarde Claude Wathey, de leider van de DP-St Maarten, dat er geen sprake meer is Wathey had met een crisis ge dreigd omdat hij verbolgen was over de herbenoeming door de Ko ninkrijksregering van de huidige gezaghebber op Sint-Maarten, Ral ph Richardson. De door Wathey voorgedragen kandidaten werden door minister De Koning (Antilli aanse zaken) te licht bevonden. Wathey zette zijn dreigement tot een kabinetscrisis kracht bij door zijn minister in het kabinet, Leo Chance, te laten aftreden. Wathey verklaarde in het radiogesprek "bereid te zijn" met minister Chan ce te praten over diens terugkeer in het kabinet-Martina. De 'sterke man van Sint-Maarten' verbond in het interview wel een aantal voor waarden aan een eventuele terug keer van Chance, zoals een aantal wijzigingen bij de politie. ADVERTENTIE goedgekeurde commissariaat bij het bedrijf Westhaven, dat als be leggingsobject de voormalige grond van de Amsterdamse ADM- werf beheert. In zijn parlementair werk als eer ste woordvoerder defensie-aange legenheden dwong Van den Bergh weliswaar respect af, maar voor de partijgenoten in het .district was dat niet genoeg. Hij opereerde im mers opvallend sterk op de rech tervleugel. Hij tooide zich niet, zo als zoveel PvdA-politici wanneer ze op bezoek zijn bij de achterban, met het predikaat 'socialist', maar verkoos het gematigder 'sociaal democraat'. Hij was tegen het afstoten van al le kerntaken, en in zijn hart was hij het ook niet eens met de banvloek die de PvdA over de kruisraketten uitsprak. In een column over de so ciale zekerheid analyseerde hij de "gemakzucht" waartoe het uitke ringenstelsel had geleid. Vlak voor de laatste verkiezin gen ontstond er een fors conflict over de kandidatuur van Van den Bergh. Een deel van zijn partijdis trict gaf de voorkeur aan de inter- ne-partijbon's Tineke Netelenbos boven het door de wol geverfde ka merlid. Van den Bergh overleefde; ternauwernood, en niet voor lang. Zij volgt hem nu in de Kamer op. Veel keus in katoenen tri cot lange rokken met bij passende col-truien en sweatshirts, schitterende mantels, jacks met of zon der bontkraag, mantel-kos tuums, blazers, speels ge- kombineerd met lange en korte rokken. Voor de vrouw die houdt van stijl, kwaliteit en varia tie. (gMOCALKAs) Breestraat 35 37, Leiden Telefoon 071 - 134094

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3