Muziektheater indrukwekkend Nog hard gewerkt aan openingsprogramma jyi Voorpremière Klusjesman' huiselijk en herkenbaar Constantijn Huygensprijs voor Annie M.G. Schmidt Verkoop Van Gogh veiliger Nieuwe artistieke leiding Theater VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 PAGINA 21 DEN HAAG (ANP) - Het enige theater ter wereld dat helemaal is ingericht voor de dans, en de muziekzaal waarvan gebruikers en an dere deskundigen zeggen dat er geen bestaat met een betere akoestiek, staan in hartje Den Haag. De in drukwekkende miljoenen projecten worden volgende week woensdag officieel ge opend in aanwezigheid van koningin Beatrix. Als cadeautjes van de rijksover heid betaalt het departement van cultuur de aanduiding, eventueel in neon, van het bouwwerk van het Nederlands Dans Theater (NDT) en krijgt het Residentie Orkest (RO) naar minister Brinkman liet weten een groot kunstwerk van Lucebert dat in een van de foyers komt te hangen. Het NDT heeft met zijn Ballet theater aan het Spui voor het eerst sinds zijn 28-jarig bestaan een vol ledig uitgerust en eigen onderdak. Het RO maakt met zijn muziekzaal, genoemd naar dr. Anton Philips, een eind ^an zijn zwervend bestaan sedert in 1964 het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in de as werd gelegd. Het zijn enkele van de feiten die gisteren zijn meegedeeld op de rondwandelingen door de kunstin stellingen die gezamenlijke ruim ten hebben zoals entree, foyers, garderobes en verkoop- en infor matiebalies. Het was er nog een en al activiteit; aan tal van zaken werd de laatste hand gelegd. Jiri Kylian, artistiek leider van het NDT, verzekerde dat dit ook geldt voor de nieuwe choreogra fieën, die in de plaats zijn gekomen van het avondvullende ballet dat hij had willen maken maar waartoe hij wegens ziekte niet in staat was. Het eerste ballet van het openings programma heet 'St. Joris'. Het gaat op een luchtige manier over iemand die ziek is en een geheel nieuw idee zoekt om zijn publiek mee te kunnen verrassen. Kylian maakt het in samenwer king met Nacho Duato en Jean- Louis Cabané op muziek van zeven componisten. Voor het dekor te kent Michael Simon, voor de kos tuums diens echtgenote Ferial Si mon en voor het licht Jennifer Tip ton. Voorts gaat 'Summer Breeze' van Kylian in première, gemaakt op muziek van Dvorak. Eveneens Wordt voor het eerst 'Wet Desert' van Hans van Manen op muziek van Steve Reich, gedanst. De uit voerenden hiervan zijn de NDT-ju- nioren. Deze groep van twaalf tot veertien dansers en danseressen die worden bijgeschoold en bege leid om gemiddeld na twee jaar tot het gezelschap toe te treden, heet in het vervolg NDT-2. Tenslotte wordt in het openings programma 'Sinfonietta' van Ky lian gedanst op de gelijknamige muziek van Janacek. Met dit ballet uit 1978 is Kylian bij het Haagse ge zelschap begonnen. Het Nederlands Balletorkest en het Nederlands Theaterkoor bege leiden de uitvoering. Het orkest deelde nog mee dat het drie eigen balletconcerten in het Danstheater brengt, die eveneens in Paradiso in Amsterdam plaats hebben. De se rie heet 'Vanuit Diaghilefs Ballet Russes' en is opgezet naar een idee van Piet Veenstra, oud-artistiek di recteur van het Residentie Orkest. Omdat dans meestal samengaat met muziek is in het Danstheater aan het Spui veel aandacht aan de akoestiek besteed. Daarbij is ge streefd naar een zo goed mogelijke akoestiek voor muziekdramatische produkties. De metingen hebben inmiddels uitgewezen, dat die waarde ook wordt gehaald. De dui zend bezoekers zitten allen in een zaal zonder balkons. Slechte plaat sen zijn er eigenlijk niet: bij de slechtste kan de bezoeker de dan sers of aan de ene of aan de andere kant niet uit de coulissen zien ko- Voor de dr. Anton Philipszaal hebben de mensen van het Resi dentie Orkest geen ander uitgangs punt gehad dan de beste akoestiek die er is te bedenken voor een zaal voor een groot symfonie-orkest. Daarom werd van de akoestiek uit gegaan bij het ontwerpen Exposities (en Amsterdam) manifestaties wor den gehouden in verband met het tienjarig bestaan van de Stichting Vrouwen in de Beeldende Kunst, op het idee gekomen een expositie in te richten in de Ars-studio. Hannie Bal, Marijke van Dorth, Erli Esselink, Fanny Mazure, Nel Pot, seerd. maar ditmaal wordt er het en ander aan de kunstwerken toege voegd, als persiflage op de nog bij ve len bestaande gedachte, dat kunst bij een vrouw-met-huishouden-en-kind op de tweede plaats komt. De tentoonstelling bij Ars, die van middag door Lakenhal-medewerk ster Eveline Eyckhout is geopend, duurt tot en met 27 september. Men kan er terecht op dinsdag en woens dag van 10 - 12 uur. Alle exposanten zullen steeds aanwezig aan staan van de SVBK, ling ingericht in het Caecilia-pand. Het gaat om recent en gevarieerd werk. De exposanten zijn: Jolanda Frederiks, Bettien Scherft, Anneke Koek, Ans Zuyderhoudt, Florence Husen, Marianne Zwollo, Ina Ver steeg, Gertrud Mandelbaum, Gerdien de Groot, Daniella Orelio, Bernie Aut- sema en Naan Rijks. De expositie, die gistermiddag door wethouder H. van Dongen is geopend, duurt tot en met 29 oktober. Men kan er elke maandag en dinsdag van 13.00 - 16.00 uur bin nen wandelen. Tijdens de sympo- siumweek van 10 tot 16 september is Monoprints van Onno de beelden van Jan de Graaf v nieuwe expositie in galerie Denise Stephan. De expositie wordt zondag middag (16.30 uur) geopend. Men kan 4 oktober elke vrijdag-, Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, Moderne Japanse Kera miek van Keiko Hasegawa, 'De jaar getijden van de mens', tot 27/9; di. t/m Stedelijk Museum De Lakenhal - Oude Singel 28-32, 'Tussenblik', he dendaagse Nederlandse kunstenaars, tot 6/9; di. t/m za. 10-17 uur en zo. 13- 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, per manente tentoonstelling tan werk van Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanente expositie: Vijf eeuwen mode in miniatuur, di. t/m za. 10-16 Art Theahouse 'Oude Rijn' - Stille Mare 4, gemengde technieken van Randy Schwudders, aquarellen Hei die Westheide, acryl Jan Hamerling, Galerie Stelling - Lange Mare 65, schilderijen van Jan Kölling, t/m 24/9; wo. t/m za. van 12-17 uur. Holiday Inn (blauwe gang) - Haagse Schouwweg 10, t/m 7/10; Gerrit van Elteren, bloemen en landschappen, technieken met het paletmes. K-Expo - Lammermarkt 35, teke ningen en schilderijen van Joseph Beuys, Anton Heijboer, Aad van Hou- welingen en Bert Ju, t/m 19/9; wo. fm za. van 14-17 uur, do.avond van 19-21 Galerie Fenix - Botermarkt, muur schildering van de hand van Henry Verboket uit Roelofarendsveen t/m sept.; di. en vr. 10-18 uur. wo. 9-18 uur. Alphen Rhijnkade elf - Rijnkade 11, bo demvondsten uit Alphen en Aarlan- derveen, t/m sept.; di. t/m za. 10-17.30 uur, vr. van 10-21 uur. Etsen van Lucie Meulendijks; aquarel-zeefdruk op linnen 'Vogels langs de waterkant' van Nell Heins; di t/m za van 10-17.30 uur, vr. van 10- 21 Katwijk aan Zee Katwijks Museum - Voorstraat 46, Hans von Bartels met olieverfschilde rijen en gouaches, t/m 26/9; di. t/m za. 10-12 uur en 14-17 uur. Noordwijk Petit Royal - Voorstraat 76, Tiny van der Sar met kleuretsen 'Bloemen en planten in de Orangerie', geopend dag. behalve wo. na 14 uur. Noordwijkerhout Openbare bibliotheek - Herenweg 2, schilderijen van G. van Loon en werkstukken van enkele klassen van College Leeuwenhorst met als thema 'de fiets', van 5 tot 30 sept.; ma., wo., vr. van 14-17 uur en van 19-21 uur, do. en za. van 10-12.30 uur. Rijnsaterwoude Galerie de Barg - Woudsedijk 12, 'De droomwereld van Paulette' (ge mengde technieken op papier) van Paulette Snijders-Bremen, 6/9 t/m 27/ 9; vr., za. en zo. 14-17 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Ou de Vlietweg 6, 'Rijnsburgers laten Rijnsburg zien' en vaste collectie 'De Andere Middeleeuwen', tot 5/9; vr. 19- 21 uur, za. 10-16 uur. Wassenaar Cultureel Centrum 'De Warenar' Kerkstraat 75, keramiek van Marcel B. Keezer, t/m 12/9. Concerten Klassiek Marijke van Klaveren van het Haags Conservatorium verzorgt woensdagmiddag het lunchpauze- concert op het orgel van de Hoog landse Kerk. Aanvang 12.30 uur. Het Amsterdams Loeki Stardust Quartet (blokfluit) geeft donderdag avond een concert in kasteel Duiven voorde in Voorschoten. Aanvang 20.30 uur. De Franse organist Daniel Roth be speelt vanavond het orgel van de Nieuwe Kerk in Katwijk. Het pro gramma vermeldt Widor en Vierne. Aanvang 20.15 uur. POP In het jongerencentrum 'De Boer derij' treedt vanavond de groep 'Claw Boys Claw' op. Aanvang 21.30 uur; Voorweg 146, Zoetermeer Donderdag 10 september opent het Leids Vrijetijdscentrum het nieuwe seizoen. Deze avond zal nog in het te ken staan van de zomer met de band Zon, Zee Zuidvruchten. De band kan worden omschreven als de Ne derlandse Kid Creole and the coco nuts. Aanvang 21.00 uur; Breestraat 66, Leiden. Jazz Hans Dulfer en Rosa King treden zaterdagavond (5 september) in de Pieterskerk op. Dulfer speelt tenor sax en Rosa King legt zich toe op een klassiek rhytm blues gebeuren. Aanvang 22.00 uur. bouwwerk. De basis is een beton- schoenendoos met een verhoging voor het orkest en een licht glooi ende vloer, waarop duizend stoe len staan. Er staan er nog eens zo veel op het balkon dat langs de vier wanden is aangebracht. Met de pla fondverlichting is het voorts moge lijk visueel de zaak kleiner te ma ken, zodat hij ook geschikt is voor concerten van kleinere ensembles. De stoelen kunnen, bijvoorbeeld voor een popconcert, worden ver wijderd. Nadat het orkest onder Willem van Otterloo op het toppunt van zijn kunnen was gebracht, knaag den zaal- en geldgebrek eraan. Bui tenlandse tournees ten spijt ver dween het orkest uit de reeks voor name Westeuropese orkesten. Het maakte opnieuw naam met de pla tenserie '400 jaar Nederlandse mu ziek' en de internationaal gehoorde 'Vanuit'-series van artistiek direc teur Piet Veenstra. Deze bepaalde jarenlang meer het profiel van het orkest dan de dirigenten Jean Mar- tinon en Ferdinand Leitner. Sinds 1980 is Hans Vonk chef-dirigent. Veenstra werd vorig jaar opge volgd door Jan Taat. Met de nieu we mogelijkheden en de vertrouw de dirigent is een historisch mo ment bereikt: de weg is vrij voor identiteit. Interieur van het Haags Muziektheater. De laatste hand wórdt gelegd aan het interieurterwijl het Residentieor kest het openingsconcert instudeert (foto ANP) Arcliitect Van Stigt krijgt Wibautprijs AMSTERDAM (ANP) - Aan archi- tect Joop van Stigt is de Wibaut prijs 1987 (10.000 gulden) van het Amsterdams Fonds voor de Kunst toegekend voor zijn ontwerp voor het stadsvernieuwingsproject aan het Entrepotdok in Amsterdam, dat voor meer dan de helft is vol tooid. Het onder monumentenzorg val lend complex van 84 pakhuizen die tussen 1708 en 1829 werden ge bouwd heeft vanaf 1960 goeddeels leeggestaan. Volgens onderzoeks rapporten zou woningbouw in het complex alleen te verwezenlijken zijn voor duurdere koopwoningen. Ook plannen die in de jaren zeven tig werden gemaakt gingen daar uit. In samenspraak met buurt bewoners en woningbouwvereni ging ontwikkelde Van Stigt een plan voor woningwetbouw. Het woningwetbouwkarakter heeft hij ook bij de uitvoering streng in de hand gehouden, aldus het jury-rap port. Het unieke stedelijke karak ter van het complex is zoveel mo gelijk behouden gebleven. De jury spreekt haar bewonde ring uit voor de oorspronkelijkheid en creativiteit in de aangedragen oplossingen die „routine,, stan daard en kengetal" ver achter zich laten. De jury was eenstemmig in haar oordeel. Van Stigt is ook onderscheiden met de BNA-kubus van de Bond van Nederlandse Architecten. Den Haag Koninklijke Schouwburg vr 4, za 5, zo 6 en do 10, 20.15 uur; Haagse Comedie met 'Een bijzondere dag' van Ettore Scola, met Trins Snij ders, Willem Nijholt e.a. ma 7, 20.15 uur; Olga Zuiderhoek en Ischa Meijer met 'Het Hemelbed' van Jan den Hartog, regie Han Ro- 1 Marie-Louise Stheins. Circustheater za 5,20.15 uur; Willem Breuker Kol- lektief, Jenny Arean met 'Dank u Ma- zo 6, 12.15 uur; optreden van Ana Maria Vera (piano), werken van Soler, Albéniz en Ravel. Dilligentia zo 6, 20.15 uur; Philharmonisch Or kest olv Istvaii Pafkanyi, en werken van Mendelssohn, Bach en Schubert. di 8, 12.45-13.30 uur; optreden van Liesbeth List met het trio Nico van der Linden. Residentie-orkest olv Hans Vonk, werken van Ravel, Hayden, Stravins- ki en Loevendie. do 10, 20.15 uur; Openingsvoorstel ling Holland Dance Festival door Ned. Danstheater. Amsterdam Carré dag. (beh. ma.), 20.15 uur, za en zo ook 13.00 uur; Musical 'Cats' van v ri ti'l a. ;:r m iwufti "KM i. 'De Irissen' van Van Gogh. Ingewijden verwachten dat het kunstwerk 40 tot 80 miljoen gulden zal ople. 'De klusjesman' (The Mainte nance Man) van Richard Harris. Met: André van den Heuvel. Kitty Janssen en Marielle Fio- let. Regie: Jules Royaards. Ge zien op 3 september in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Voorpremière, wat is nou eigenlijk een voorpremiè re? De term duidt op een zeker voorbehoud; blijkbaar gaat het om een voorstelling, die nog niet helemaal 'af is. De als voorpre mière aangekondigde blijspel- produktie 'De klusjesman' maakt inderdaad de indruk nog niet helemaal afgerond te zijn. Wat een zeer goed bezette schouwburg gisteravond te zien kreeg, was een inspeelvoorstel- ling, die overigens alleszins aan vaardbaar verliep. Hier en daar was er bijvoor beeld een hapering merkbaar, waarbij soms ook de souffleur even moest ingrijpen. Eigenlijk zouden voor dit soort voorstellin gen verlaagde toegangsprijzen moeten gelden. Zo'n korting is dan een hoffelijk gebaar naar de toeschouwers, die per slot van rekening nog een optimaal pro- dukt aangeboden krijgen. Zelfs de programmaboekjes waren gisteravond nog niet beschik baar. Wie het decor ontworpen heeft, valt dan ook niet op te zoe ken. De bedoeling is duidelijk: het huiskamerdecor op toneel stelt twee in elkaar overlopende kamers voor in twee verschillen de huizen. De afwerking is een beetje schamel, maar misschien geldt ook hier: nog niet helemaal afgerond. Het vakmanschap van André van den Heuvel en de prettig ge speelde bijrollen van Kitty Jans sen en Marielle Fiolet maken ge lukkig veel goed. Van den Heu vel draagt deze voorstelling door huiselijk en herkenbaar een man tussen twee vrouwen neer te zet ten. Deze man klust namelijk nogal graag in huis. Voor zijn ex- vrouw (gespeeld door Kitty Jans- sen) wil hij met alle plezier het boekenkastje even afmaken. En bij zijn vriendin in huis wil hij ook wel een paar karweitjes op knappen. Tussen de bedrijven door (en door middel van terugblikken) krijgen we te zien, hoe een en an der zich in een tijdsbestek van ruim anderhalfjaar heeft ontwik keld. Regelmatig richt Van den Heuvel zich in zijn rol recht streeks tot het publiek om com mentaar te geven op de herken bare discussies, die hij met zijn ex-vrouw en vriendin voert. Meestal geven de beide vrouwen daarop enige aanvulling, hetgeen een paar leuke momenten ople vert. Als zijn ex een nieuwe vriend heeft en zijn vriendin niets voor zijn huwelijksplannen voelt, staat hij eigenlijk weer een beetje alleen. Nu wil het geval, dat zijn secretaresse bij haar man is weg gelopen, en daarom heeft hij aan geboden om enkele karweitjes... Kortom, een huiselijk blijspel, dat het moet hebben van de glimlach der herkenning. WIJNAND ZEILSTRA. kest olv Adam Gatehouse, Mahler- Vijfde symfonie, Keuris-Movements. wo 9, 20.15 uur; Philadelphia Or- Muziekthealer zo 6. 13.30 uur; wo 9. 18.30 uur; De Nederlandse Opera met 'Tristan und Isolde' van Wagner mmv Concertge bouworkest olv Hartmut Haenchen. di 8, do 10, 20.15 uur, Het Nationale Ballet 'Buigen of barsten' Van Dant- zig; 'Symphoniën de Nederlanden' Van Manen; 'Adagio Hammerklavier' Van Manen, mmv Noordhollands Philharmonisch Orkest olv Adam Ga tehouse. Nieuwe de La Martheater vr 4 t/m zo 6, do 10, 20.15 uur; 'Ag nes van God', met Linda van Dijk, Henny Orri, Marie-Louise Stheins. Stadsschouwburg di 8, wo 9, do 10, 20.15 uur; Hoofd stad Operette met 'Wiener Blut' van Johan Strauss, met Marga de Boer, Jacco van Renesse e.a. Rotterdam De Doelen vr 4, 20.15 uur; Rotterdams Philhar monisch Orkest olv Paul Daniel, werk van Ter Veldhuis, Reich, Zappa. za 5, 20.15 uur; zo 6, 14.15 uur; Pro menadeconcert Rotterdams Philhar monisch Orkest olv James Colon, Isa bella van Keylen, viool, Ronald Brau- tigam, piano, werk van Dvoak, Mah ler, Mozart e.a. Leiden Leidse Schouwburg ma 7, 20.15 uur; 'King Lear' in een Rock Kabuki-vertolking van de Su per Ichiza Groep Annie M.G. Schmidt. DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de Jan Campertstichting van de gemeente Den Haag heeft de Constantijn Huygensprijs 1987 (10.000 gulden) toegekend aan An nie M.G. Schmidt voor haar gehele letterkundige werk. De Stichting kent elk jaar vijf li teratuurprijzen toe. De Jan Cam- pertprijs 1987 werd toegekend aan Tom van Deel voor zijn dichtbun del 'Achter de waterval' en de F. Bordewijkprijs 1987 aan Frans Kel- lendonk voor zijn roman 'Mystiek lichaam'. De Nienke van Hichtum- prijs gaat naar Peter van Gestel voor zijn jeugdboek 'Ko Kruier en zijn stadsgenoten' en J.A. Roelfse- ma - Tenge krijgt de G.H. 's-Gra- vesandeprijs voor haar belangeloze inzet voor het Muitatulimuseum Deze vier prijzen bedragen elk 5.000 gulden. De prijsuitreiking heeft plaats op 11 december in het oude stadhuis aan de Javastraat in Den Haag. Pas dan wordt de motivering voor het toekennen van de prijzen bekend gemaakt. De jury bestond uit on der andere Margaretha Ferguson, Anton Korteweg, Herman Verhaar en Anne de Vries. Vorig jaar gingen de prijzen naar onder andere Gerrit Krol, Renate Rubenstein en Simon Vinkenoog. NEW YORK (ANP) - In New York zal 11 november opnieuw een be roemd schilderij van Vincent van Gogh worden geveild. Op een pers conferentie in het veilinghuis Sot heby's is gistermiddag bekendge maakt dat daar over twee maanden het schilderij 'De Irissen' van Van Gogh geveild zal worden. De afge lopen jaren was het schilderstuk te bezichtigen op de campus van de plaatselijke universiteit van West- brook, een stadje in de staat Maine. Deze universiteit had het schilderij permanent in bruikleen van een rij ke familie van kunstverzamelaars, de Paysons. In januari van. dit jaar werd het schilderij uitgeleend aan het Me tropolitan Museum in New York. Daar bevindt het zich sindsdien. Sinds het begin van dit jaar zijn de prijzen van Van Gogh's schilderij en zó enorm opgelopen dat de eige naar van het werk, John Payson, in overleg en in samenwerking met het curatorium van de Westbrook- universiteit heeft besloten het te veilen en niet te laten terugkeren naar de campus van Maine. De re den is dat de beveiligings-, onder- houds- en verzekeringskosten zo enorm zijn opgelopen dat kleine kunstgalerijen en kleine plaatselij ke universiteiten de kosten niet langer kunnen dragen. Payson, die in 1976 het schilderij permanent aan de universiteit van Westbrook - waar zijn ex-vrouw heeft gestu deerd -, uitleende, zei gisteren dat uit de opbrengst van de veiling een fonds zou worden gevormd ter fi nanciering en ondersteuning van kunstgalerijen en kunststichtin- gen. In maart en in juni van dit jaar zijn twee Van Gogh's - Zonnebloe men en 'De brug van Trinquetaille' - in Londen geveild voor de re cordbedragen van respectievelijk ruim 74 en bijna 42 miljoen gulden. De Payson-familie en het bestuur van de universiteit van Westbrook hebben met het oog op deze astro nomische bedragen de vorige maand besloten dat het schilderij De Irissen niet naar Westbrook te ruggaat. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de verkoop van De Iris sen opnieuw een recordbedrag zal opleveren. ARNHEM (GPD) - Gees Linne- bank trekt zich terug als artistiek leider van het toneelgezelschap Theater. Hij wil geen belemmering vormen voor eventuele nieuwe ini tiatieven die het voortbestaan van dit met opheffing bedreigde reper toiregezelschap zouden kunnen waarborgen. Wel maakt Linne- bank het seizoen 1977-1988 nog als artistiek leider af. Het bestuur van het gezelschap hoopt binnenkort een nieuwe artis tieke leiding voor te stellen. Vol gens een woordvoerster van Thea ter zijn er al gesprekken gaande met mogelijke opvolgers. Met wie,' kan zij niet zeggen. Toneelgroep Theater gaat onder leiding van Gees Linnebank en Helmert Woudenberg het laatste jaar in van een subsidietermijn van driejaar. Helmert Woudenberg liet al eerder weten dat hij niet voor een nieuwe subsidietermijn beschik baar zou zijn. De Raad voor de Kunst verweet dit duo drie maanden geleden ge brek aan een „consequente en ar tistiek interessante visie". Omtrent het advies om Theater op te heffen zal minister Brinkman naar ver wachting eind van deze maand een beslissing nemen. Voor die tijd hoopt Theater een artistieke lei ding voor te stellen die wel vol doende voltrouwen geniet, om daarmee dit reisgezelschap voor de regio te behouden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25