'Wij zijn voor scholen vaak laatste strohalm' 'Nationale verzoening' in Afghanistan nog ver weg Reportage Adviesbureau ontdekt onderwijs als werkgebied Mwwr. Steeds meer werkloze jonge theologen ...WWfM... Advies- en organisatiebu reaus zijn in het bedrijfsle ven tamelijk gewoon. Be drijven schakelen deskun digen in om voor netelige problemen een oplossing te zoeken. In het onderwijs is dit nieuw. Louk Borsboom van het organisatiebureau Hilferink en Croonen uit Apeldoorn is een pionier op dit gebied. Het voortgezet en hoger beroepsonderwijs kent voor hem geen gehei men. Kan het onderwijs de problemen echt niet meer aan of hebben we van doen met een nieuwe vorm van windhandel? Een gesprek. door Theo Haerkens DEN HAAG - „Scholen werken veel te veel op de korte termijn. Ze kijken niet vooruit en durven niet te kiezen. De leraren hebben de problemen waar ze op dit moment mee te kampen hebben voor het grootste deel aan zichzelf te dan ken; niet individueel, maar wel als groep. Het is maar goed dat Deet- man er eens goed de bezem door haalt". Gespierde taal uit de mond van de man die eens, als dertigjarige, de jongste rector van het land was, Louk Borsboom. Hij kent de pro blemen in het onderwijs. Na zijn studie wis- en natuurkunde gaf hij zeven jaar les. Negen jaar was hij rector van een grote scholenge meenschap. In zijn vrije tijd nam hij zitting in tal van advies en be stuursorganen in het onderwijs. Nu staat hij als eerste aan het hoofd van de afdeling onderwijs van een commercieel bureau van organisa tieadviseurs. „Ik had behoefte aan nieuwe uitdagingen. Ik heb nu van mijn hobby mijn beroep gemaakt", stelt hij vast. Hij ziet zichzelf als een soort su permanager die door ervaring wijs geworden, anderen kan helpen. „Maar bij elk klusje leer ik nog", benadrukt Bosboom. Hij verwijt de scholen, de besturen, de direc ties en de leraren, dat ze niet weten wat ze willen. In de strijd om de leerling, om de gunst van de ou ders, hebben ze zich in allerlei bochten gewrongen en daar pluk ken de scholen nu de wrange vruchten van. Bedreiging Leraren die elkaar het licht in de ogen nauwelijks gunnen omdat de aanwezigheid van de één een on middellijke bedreiging is voor de rechtspositie van de ander. Bors boom gruwt ervan. Hij vindt, dat de sterke rechtspositie van zijn voor malige collega's averechts werkt. „Het systeem schaadt het onder wijs. Als er ergens een vacature is, krijgt een middelmatige leraar de voorkeur boven een goede als die laatste de positie van een ander be dreigt". In zijn praktijk maakt Borsboom geregeld mee dat mensen op één school eikaars gevangenen gewor den zijn. „Niemand durft meer weg te gaan. Een leraar van dertig weet dat hij tot zijn zestigste blijft op de school waar hij nu werkt, omdat verandering van school een ver zwakking van zijn rechtspositie be tekent". Als er dan conflicten ont staan, kan het hoog oplopen. Met zijn drie collega's houdt Borsboom zich onder meer bezig met het op lossen van dergelijke ruzies. „Wij zijn volstrekt objectief, we zijn immers onafhankelijk", schetst hij de situatie waarin hij re gelmatig opereert. „Als op een school de verhoudingen zo ver ziekt zijn, vertrouwen de mensen elkaar niet meer. Wij zijn dan de laatste strohalm". Hevige ruzies waar schoolbesturen hem bij halen kennen geen winnaars. Borsboom betreurt het dat vaak pas hulp van buiten wordt ingeroepen als de zaak muurvast zit. „De speelruimte is dan erg klein geworden en de schade enorm". Naar de bliksem „Ruzie op school verziekt de sfeer en jaagt de leerlingen weg. Als conflicten voortduren, is een reputatie snel naar de bliksem en zoeken ouders een andere school". Zo raken we aan de tweede activi teit van de adviesorganisatie. Bors boom en de zijnen helpen scholen een antwoord te vinden op de ont volking. Voor meer kinderen kan het organisatiebureau niet zorgen. Maar het kan wel helpen bij het vinden van oplossingen voor een te snelle terugloop van het aantal leerlingen in vergelijking met scholen in de buurt. Hij zegt in staat te zijn de oorzaak van deze terugloop in drje weken te achterhalen. „De school zelf kan dat niet omdat het beeld dat be stuur, directie en leerkrachten van de school hebben, haast per defini tie anders is dan het beeld dat de omgeving er op na houdt". Bors boom zoekt uit wat eraan schort („Als je binnenkomt en het is er een rommeltje, zegt dat al wat"), verge lijkt dat met het beeld dat de school van zichzelf heeft en komt vervol gens met een advies. „Om enkele voorbeelden te noemen: de school moet ervoor zorgen dat er niet zo veel lessen uitvallen, dat de wis kundeleraar zijn taalgebruik wat kuist of dat de buitenlandse leerlin gen beter worden opgevangen". Het voornaamste vindt Bors boom eigenlijk dat scholen niets beloven dat ze niet kunnen waar maken, want dat tast de geloof waardigheid aan. „Als je niet in staat bent de lesmethode aan te passen voor kinderen van buiten landse afkomst, moet je daar dui delijk over zijn. Dat is eerlijker dan die leerlingen naar je toe halen om dat je anders een leerkracht kwijt raakt". Zware onvoldoendes Scholen hebben te lang gepro beerd van twee walletjes te eten. Ze wilden veel leerlingen hebben zon der zich extra in te spannen, waar door ze uiteindelijk door de mand vielen. Het resultaat van de slag om de leerling is, dat kinderen op scho len terecht komen waar ze niet voor geschikt zijn. „De scholen doen te veel water bij de wijn om het aantal leerlingen op peil te hou den", aldus Bosboom. „Zo zitten er op het vwo te veel leerlingen die ei genlijk op de havo thuis horen" Hij vertelt van een middelbare school waar leerlingen met zware onvoldoendes overgingen als ze in het volgende jaar dat vak riiet ko zen in hun keuzepakket. „Die scho len komen zichzelf tegen: de maat schappij wil nu eenmaal mensen die wel Frans en Duits spreken". Borsboom gebruikt graag ter men die eerder aan een marketing bureau dan aan het onderwijs doen denken. „Scholen zien nu in dat ze kapot gaan als het product, de leer ling, niet goed is. Een geslaagd pro duct verkoopt zich vanzelf aan de ouders, aan de maatschappij. Met mond-op-mond reclame redt een school het dan best. Ik probeer het specifieke karakter van het onder wijs te combineren met het zakelij ke uit het bedrijfsleven", verklaart Borsboom. „Op scholen heeft de directie nauwelijks greep op wat er in de klas gebeurt. Problemen worden met de mantel der liefde bedekt omdat de rector de eerste is onder zijn gelijken. Hij is niet de verte genwoordiger van het bestuur op school; de gezagsverhouding die in het bedrijfsleven normaal is, ont breekt". Concurrentie Borsboom ziet graag stevige con currentie tussen scholen. De beste moet maar over blijven. Dat lijkt in tegenspraak met zijn opvatting dat de strijd om de leerling de kwaliteit van het onderwijs aantast. Maar de organisatieadviseur beziet dat an ders: „Ouders kiezen nu voor scho len waar hun kind wat leert, een school waar de studieresultaten goed zijn. Het hoeft niet meer zo ge zellig te zijn en zo leuk. Vooral de generatie ouders die zelf het Maag denhuis bezette en de mond vol had van democratisering, schreeuwt om discipline," stelt hij vergenoegd vast. Dat neemt niet weg dat veel scholen in het voortgezet onder wijs de gevolgen ondervinden van de sterke terugloop van het aantal geboorten, zo'n vijftien jaar gele den. Noodgedwongen geven zij hun zelfstandigheid prijs en fuse ren met andere scholen. Borsboom („Ik heb zelf een scholengemeen schap in Rotterdam met 500 leer lingen uitgebouwd tot een school met 900 leerlingen") is er niet zo rouwig om. Grotere scholen heb ben meer te bieden en de directeur is meer manager dan leerkracht: „Een directeur op een kleine school houdt ziéh bezig met het op vangen van leerlingen die uit de les gestuurd zijn en dat gaat ten koste van het beleid". Het organisatiebureau houdt zich ook bezig met het begeleiden van dergelijke fusies. Soms wordt het adviesbureau benaderd om een fusie voor te bereiden. Andere ke ren begeleidt het bureau het hele proces en zit als neutrale voorzitter de vergaderingen voor. „Maar het gebeurt ook dat wij de eerste con tacten leggen. De directeur van een christelijke lts kent de directeur van een roomse mavo echt niet", verklaart Bosboom. Maandag zullen de ministers van buitenlandse zaken van Afghanis tan en Pakistan in Genève plaats nemen in afzonderlijke ruimtes, vanwaaruit ieder op zijn beurt Die- go Cordovez, de 'pendeldiplomaat' van de Verenigde Naties voor be middeling in het Afghaanse con flict, zijn mening te kennen zal ge ven over de voorstellen van de an dere partij met betrekking tot de terugtrekking van de Sovjetrussi- sche militairen uit Afghanistan. door Kees Broere/ANP Deze tiende ronde in de bespre kingen tussen Kabul en Islamabad zal volgens Cordovez een vlugger tje kunnen worden. Waarnemers verwachten dat de Afghanen, ge steund door Moskou, met een nieuw tijdschema zullen komen voor de terugtrekking uit Afgha nistan van de naar westerse schat ting ongeveer 115.000 Sovjetrussi- sche soldaten, die samen met Af ghaanse militairen al sinds decem ber 1979 de strijd aanbinden tegen de islamitische Mujaheddien ('strijders') in Afghanistan. Pakistan (dat zegt de Mujahed dien in Genève te vertegenwoordi gen, een mening die door de strij ders zelf overigens niet expliciet wordt onderschreven) eiste toen het vertrek van de Sovjetrussen binnen zeven maanden. Afghanis tan meende in maart nog dat daar voor 18 maanden nodig zouden zijn. Verwacht wordt dat nu het aanbod wordt gedaan de Sovjetmi litairen in 12 maanden tijd naar hun land te laten terugkeren, of zelfs binnen het jaar. De terugtrek king zou een feit moeten worden nadat in Afghanistan een wapen stilstand is bereikt tussen het be wind in Kabul en de islamitische Mujaheddien. Maar juist daar ligt het grote obstakel. De Afghaanse leider Najib tracht tot een wapenstilstand te komen door een proces van 'nationale ver zoening', dat hij in januari van dit jaar afkondigde en inmiddels tot begin volgend jaar heeft verlengd. Een van de doelen van de verzoe ning is het tot stand brengen van een coalitieregering met de islami tische oppositiepartijen. Die moe ten dan wel eerst bereid zijn hun wapens in te leveren en vreedzaam te onderhandelen. Felix Ermacora, speciaal rappor teur mensenrechten van de Ver enigde Naties, bezocht begin au gustus drie van de 29 Afghaanse provincies. Zijn eerste oordeel over het verzoeningsproces was voorzichtig optimistisch. In zijn perscommuniqué prees hij de me dewerking van de Afghaanse rege ring bij zijn onderzoek. Over de oorlog kon hij concreet slechts meedelen dat hij „het inslaan van mortiergranaten in de verte (had) gehoord". Kort na de terugkeer van de VN- rapporteur kwam de officiële Sov- jetrussische krant Pravda met een minder optimistisch verhaal over de situatie in Afghanistan. De krant wilde niet stellen dat de poli tiek van nationale verzoening op een fiasco uitloopt, maar schreef wel dat „dit beleid moeilijker uit voerbaar is dan men aanvankelijk had kunnen verwachten". Volgens de Pravda hebben inmiddels 6.000 opstandelingen de samenwerking met de regering gezocht en zijn 60.000 - van de meer dan 3 miljoen - Afghaanse vluchtelingen huis waarts gekeerd. Najib doet onmiskenbaar pogin gen de Mujaheddien tegemoet te komen. Zo liet hij onlangs de naam van het land veranderen van „de mocratische republiek Afghanis tan" in kortweg „republiek Afgha nistan". Het woord democratie zou bij de opstandelingen te veel asso ciaties met het gehate communis me wekken. Een van de opstande lingenleiders reageerde op dit ge baar uiterst laconiek: „Welke naam je een ezel ook geeft, het blijft een ezel". Stingers Westerse diplomaten in Pakis tan, die de westerse pers wekelijks kond doen van hun kijk op de ont wikkelingen in Afghanistan, heb ben de afgelopen maanden her haaldelijk bericht over opmerkelij ke successen van de islamitische verzetstrijders in hun strijd tegen de Sovjetrussisch-Afghaanse mili tairen. Die successen zijn niet in de laatste plaats te danken aan de - of ficieel niet toegegeven - leverantie door de Verenigde Staten aan het verzet van Stingers, handzame luchtafweerraketten van 'zo'n 1,5 meter lengte, die al menig Af- ghaans en Sovjetrussisch toestel naar beneden hebben gehaald. Moskou heeft berichten tegenge sproken als zouden Afghaanse pi loten weigeren op te stijgen voor gevechtsmissies. In andere berich ten is meer dan eens gesproken over desertie van Afghaanse solda ten. Ook zouden steeds meer Sov- jetrussische militairen grote moei te hebben met hun aanwezigheid in Afghanistan, die na na bijna acht jaar oorlog nog altijd geen over winning heeft opgeleverd. Voor het bereiken van een wa penstilstand is alleen de overhan diging van wapens door het verzet niet voldoende. Ook binnen de re gerende Afghaanse Volksdemocra- tische partij bestaat onenigheid over de te volgen koers voor een toekomstige regering. In juni ver klaarde Najib zich bereid contac ten te leggen met aanhangers van de voormalige Afghaanse koning Zahir Shah, die in 1973 werd ver dreven. Maar de in Rome verblij vende Shah liet al snel weten niet met de communisten in een over gangsregering zitting te willen ne men. Bovendien verklaarden enke le islamitische verzetsgroeperin gen zich tegen de terugkeer van de man die 40 jaar lang het koning schap bekleedde. Abdul Wakil, de Afghaanse mi nister van buitenlandse zaken, gaf gisteren aan dat het bereiken van een „vredesakkoord" nog iets ge heel anders is dan het daadwerke lijk bereiken van de ondertekening van een dergelijk akkoord door al le betrokken partijen. Bovendien, zo zei hij, vormt ook de betrokken heid bij het Afghaanse conflict van buitenlandse mogendheden - de VS en Iran, dat bepaalde facties in het verzet steunt - een van de „nog onopgeloste problemen". Twee handen De Sovjetunie heeft duidelijk ge maakt dat het van de geld en man schappen verslindende oorlog af wil. Ook Pakistan wenst inmid dels, om redenen van binnenland se veiligheid, dat aan het conflict een einde komt. De miljoenen Af ghaanse vluchtelingen binnen Pa kistaanse grenzen stellen het be wind van president Zia ul-Haq voor steeds ernstiger problemen. Ook de Mujaheddien zeggen uit te zijn op vrede. Toch zijn zij niet be reid zich met het huidige 'mario nettenregime' in Kabul te verzoe nen. Najibs politiek van nationale ver zoening en zijn daaraan gekoppeld verzoek de wapens in te leveren, wijzen zij nog altijd grotendeels af. „Er zijn twee handen nodig om te applaudisseren", merkte Najib op ten aanzien van deze afwijzing. De Afghaanse leider beschikt op dit moment slechts over de eigen hand. Het hervormde synodebestuur heeft gepensioneerde predikan ten die toekomen met hun pen sioen dringend gevraagd plaats le maken voor jonge kandidaten. Op deze manier probeert het iets te doen aan het probleem van de werkloze theologen binnen de Hervormde Kerk. Verwacht wordt, dat hun aantal - nu onge veer 60 - in de toekomst zal toe nemen. Soms hadden gepensioneerde predikanten aanvullende inkom sten nodig omdat ze niet vol doende pensioen konden opbou wen. Voor hen mogen uitzonde ringen worden gemaakt. Maar aan de andere kant vraagt het sy nodebestuur hun met klem, hun verantwoordelijkheid op dit punt te beseffen. Emeriti kunnen ook als ouderling, diaken of me dewerker de kerk nog dienen. (De gepensioneerde 'bijstand in het pastoraat' wordt boven zijn pensioen extra betaald). Boven dien is er voor velen nog de gele genheid een preekbeurt te ver vullen. De kerkeraden wordt ge vraagd, in alle vacatures eerst de keuze van een kandidaat te over wegen. "De kerk mag haar werk zoekende jongeren niet zonder zwaarwegende argumenten werkloos op de markt laten staan". Ook kunnen kerk en ge meente de inzet van jonge predi kanten niet missen, zegt het syn odebestuur. Gedacht wordt aan jeugdwerk, catechese, lessen op scholen, toerustingswerk in een aantal gemeenten, maar ook aan combinatie van werkzaamheden die nu zijn toevertrouwd aan een aantal gepensioneerde predikan ten. De secretariaten van de pro vinciale kerkvergaderingen en de landelijke commissie voor het beroepingswerk zijn graag be reid advies te geven over de mo gelijkheden en over passende kandidaten. Pensioen Vrijgemaakt-gereformeerde predikanten die in buitenlandse zusterkerken werken maar daar vóór in Nederland hebben ge werkt zullen meedelen in de van de overheid ontvangen pen sioengelden. Ouderling G. de Jonge uit Lisse kwam op de syn ode - in Spakenburg bijeen - met dit voorstel en dat werd gisteren met 26 tegen 10 stemmen aange nomen. Een commissie had ne gatief geadviseerd. Toen de overheid eind 1983 de bij haar door predikanten opge bouwde pensioenrechten af kocht, betaalde zij de gezamenlij ke kerken daarvoor f. 250 mil joen. Dat geld werd tussen de kerken verdeeld. De vrijge maakt-gerefoemeerden kregen in totaal f. 6,5 miljoen. Door rente is dat inmiddels gegroeid tot f. 7,5 miljoen. De 'commissie van rapport' ging ervan uit, dat dit een over eenkomst is tussen de overheid en de kerken in Nederland en dat buitenlandse kerken daar buiten moeten blijven. Maar de speciale commissie voor de afkooprege ling wilde de predikanten van zusterkerken in Australië en Ca nada wél bedenken. Hun dienst jaren in Nederland telden name lijk bij de diensttijdberekening - nodig om het overheidsgeld re delijk tussen de kerken te verde len - mee. Het is ook niet in strijd met de wet. Een commissielid uit Kampen zei: "Het siert u als u deze kans aangrijpt om volkomen legaal de lasten van een aantal zusterker ken in het buitenland te verlich ten". En een ouderling uit Half weg, gepensioneerd bankdirec teur: "Het zou immoreel zijn als de kerken dit geld zelf hielden. Of je sluist het door, óf je geeft het terug aan de overheid". Vut. Professor dr. G. Th. Rot huizen, hoogleraar ethiek, evan- gelistiek en encyclopedie aan de gereformeerde theologische ho geschool in Kampen, gaat met de vut. Op vrijdag 25 september om 3 uur geeft hij een afscheidscolle ge in het hogeschoolgebouw aan de Oudestraat 6. Rothuizen (61) was van 1957 tot aan zijn benoe ming tot hoogleraar in 1964 stu dentenpredikant in Leiden. Ook ds. A. Vos, sinds 1964 di recteur van het Zendingscen trum van de Gereformeerde Ker ken, maakt binnenkort gebruik van de vut-regeling. Van 1960 tot 1964 werkte hij in Wassenaar. Zijn afscheid is op 30 oktober om kwart over 4 in het Dienstencen trum in Leusden. Zijn opvolger, K. Berends, wordt algemeen se cretaris voor Zending en Wereld- diakonaat. Uit de brand 'De Blije Werelt'. Prinses Margriet hoopt op zaterdag 26 september in Lunteren het con grescentrum 'De Blije Werelt' te heropenen. Dat werd vorig jaar gedeeltelijk door brand ver woest. 'De Blije Werelt' wordt, in opdracht van het Algemeen Di- akonaal Bureau van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, geëxploiteerd door de Rekreatie- stichting. Het is vooral bekend door de vele diakonale vakantie weken en de vergaderingen van de gereformeerde synode. Jubileum. Op 21 september is ds. Joh. Verwelius, Hoochbeen 39 Veenendaal, 40 jaar predikant. Van 1950 tot 1954 werkte hij in Bodegraven en van 1961 tot 1967 en 1977 tot aan zijn pensioen in Waddinxveen. Zestig. Professor dr. G. H. ter Schegget, sinds 1982 hoogleraar namens de Hervormde Kerk aan de Leidse universiteit voor de vakken christelijke ethiek en apostolaat, is onlangs 60 jaar ge worden. Naar aanleiding daar van wordt op zaterdag 10 oktober in de Amsterdamse doopsgezin de Singelkerk een symposium gehouden (bijwoning f. 15) onder de titel 'De wereld heeft recht op gemeente'. Organisatoren zijn de hervormde predikant R. Crou- wel uit Haarlem en de theologi sche student S. Lamsma uit Am sterdam. Sprekers zijn de Westduitse hoogleraar Nieuwe Testament dr. K. Wengst, de gereformeerde industriepredikant dr. L. Schuurman uit Arnhem en de rooms-katholieke studentenpas tor H. Oosterhuis uit Amster dam. Orgelkunde. Dr. E. Kooiman (48), docent Franse letteren en or ganist aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, is benoemd tot bijzonder hoogleraar orgelkunde bij de faculteit der letteren aan deze universiteit. Internationale bekendheid geniet Kooiman om zijn kennis van J. S. Bach en de Franse barok. Hervormde Kerk: aangeno men de benoeming tot predi kant-voorganger van de Samen werkende Gemeenten in Hilver sum (Nederlandse Protestanten bond, vrijzinnige hervormden en remonstrantse gemeente) en de Nederlandse Protestantenbond te Baarn A. van Lunteren Zeist. Kerkelijk werker. De chris telijke hogeschool 'Rijn-Delf land', met vestigingen in Den Haag en Oegstgeest, heeft plan nen ontwikkeld om in januari volgend jaar een post-hbo-cur- sus 'kerkelijk werker' te begin nen, op basis van het rapport van de hervormde synode van juni vorig jaar. De hogeschool is op 1 augustus jl. ontstaan dooreen fu sie van de Christelijke Academie voor Jeugdwelzijnswerk in Den Haag en de christelijke Pabo's in Den Haag en Oegstgeest. Gekozen is voor een opleiding voor het jeugd- en jongerenwerk en diakonaal werk. Naast theolo gische en sociale vakken krijgen ook werkvormen zoals spel, ex pressie, muziek en gespreksme- thoden aandacht. De cursus duurt twee en een half jaar met één avond per week college, één avond per maand praktikum en een praktijkstage. Hij is toegan kelijk voor mensen met een di ploma hsao, pabo of lero. Op 30 september om 8 uur is er een oriënterende bijeenkomst voor belangstellenden in het ge bouw van de hogeschool, De Ruyterstraat 36 Den Haag. Men kan zich daarvoor telefonisch aanmelden: 070-602811. Louk Borsboom: Scholen zien nu in dat ze kapot gaan als het produktde leerling, niet goed (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2