van Belkum Stan poloprof Thompson voelt bui al hangen Gladisch weer goed voor goud Ruiker staat voor zeer zware taak 'Nederlandse competitie te zwak' AC Milan geeft KNVB uitleg Britse bluffer lijkt kansloos voor wereldtitel tienkamp Finishfoto beslist over titel Smith JP0RT"|"^ VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 PAGINA 17 i voorts de natio- LEIDEN - De waterpoloër Stan van Belkum volgt Ruud Gullit en Marco van Basten naar Italië. Met ingang van het komende seizoen komt de Leidse international uit voor Camog- li, een club die zijn thuishaven heeft aan de Italiaanse Riviera, in de buurt van Genua. Van Belkum zal voor zijn club AZC/Tarvo nog wel uitkomen voor de Europa Cup, die eind de ze maand wordt verspeeld. Voor de competitie is de student daarentegen niet meer be schikbaar voor de Alphenaren, die de international met lede ogen zien vertrekken. Stan van Belkum is de eerste Ne derlandse waterpoloëer die munt slaat uit zijn sportieve loopbaan. Al eerder stonden buitenlandse clubs bij de Leidenaar op de stoep, maar vanwege studieredenen legde hij alle aanbiedingen naast zich neer. In het afgelopen weekeinde echter hapte Van Belkum toe op het ver zoek van Comogli, afgelopen sei- i zevende in de Italiaanse petitie. Vrijdagavond werd Van Belkum benaderd of hij zich de an dere dag in Italië wilde vervoegen. Van Belkum pakte zijn koffer ra zendsnel in, stapte op het vliegtuig ZEIST (ANP) - AC Milan heeft gis teren in een uitvoerige telex de KNVB officieel op de hoogte ge bracht dat Ruud Gullit en Marco van Basten niet worden vrijgege ven voor de vriendschappelijke in terlandwedstrijd van het Neder lands elftal op 9 september in Rot terdam tegen de Belgen. De Mila nese club zegt uitvoerig intern overleg gepleegd te hebben alvo rens deze beslising te nemen. Tech nische en medische staf adviseer den de clubleiding beide spelers niet af te staan voor de interland om de wekenlange voorbereiding op de competitie niet te verstoren. AC Milan biedt de KNVB zijn ex cuses aan voor de late reactie en zegt in de toekomst alle medewer king te zullen verlenen. In de selectie van vijftien heeft bondscoach Rinus Michels het tweetal vervangen door Wim Kieft (PSV) en Hennie Meijer (Ajax). De zestiende man 'zal later overgehe veld worden uit de Olympische se lectie, die dinsdag in Maastricht vriendschappelijk in actie zal ko men tegen West-Duitsland. en kwam met de clubleiding van Camogli snel tot een akkoord. Waarmee voor de 'Witte Torna do' een wens in vervulling ging. "Ik heb altijd gezegd dat ik daar wilde spelen. Bij de Europese kampioen schappen in Straatsburg ben ik voor de zoveelste keer benaderd. Dit keer heb ik de aanbieding geac cepteerd, omdat ik voor mijn stu dieperikelen een oplossing heb g vonden. Het feit dat de Nederland se competitie niet veel meer voor stelt, heeft ook meegespeeld in mijn beslissing". Van Belkum is door Camogli aangetrokken als opvolger van de Westduitse international Heini Ot to, niet de verwarren met de mid denvelder van FC Den Haag. Het appartement wat Otto achterlaat wordt betrokken door Van Bel kum, die het Italiaanse avontuur zonder zijn vriendin zal beleven. De duur van het contract is negen maanden. Van Belkum heeft de mogelijkheid om er een tweede sei zoen aan vast te plakken. Kampwer Het verblijf in Alphen is door de ze ontwikkeling beperkt gebleven tot slechts één jaar. Omdat hij graag een landskampioenschap wilde meemaken, maakte Stan van Belkum vorig jaar de overstap van De Zijl/LGB naar AZC, dat hem al eerder had benaderd. Van Belkum beleefde inderdaad 'zijn' kampi oenschap en wo nale polobeker. Toch gaat Van Belkum niet ge heel verloren voor de Alphense kampioen, die zich niet meer kan versterken omdat de 'transferpe riode' is gesloten. Omdat de Itali aanse competitie pas in november begint, kan Van Belkum zich nog verdienstelijk maken voor AZC, dat het in de eerste ronde moet op nemen tegen Spandau, Marseille en de Oostenrijkse kampioen. Van Belkum is zelfs eventueel ook voor de tweede ronde beschikbaar, maar hij verwacht dat AZC niet ver reikt in het EC-toernooi. "AZC komt zeker niet verder dan de tweede ronde", gelooft Van Belkum. "Ik moet nog zien of ze de eerste ronde overleven. Spandau is niet te verslaan en Marseille is vrij wel de basis van het Franse natio nale team. In Straatsburg is Frank rijk gepromoveerd naar de A-pou le, dus Marseille heeft een zeer sterk team". Geen moment heeft Van Belkum overwogen om voor AZC in de competitie van start te gaan. "Want dat is eigenlijk competitieverval sing", oordeelt hij. "Daarbij, ik denk dat ze het bij AZC niet zo leuk zullen vinden. Dat blijkt het geval. Piet Reedijk, de dit seizoen aangestelde trainer bij AZC, spreekt van "een gevoeli ge aderlating". "Het is nogal wat als je de beste waterpoloër van Ne- x Belkum: „Ik heb altijd in Italië willen spelen5 derland ziet vertrekken. Het zal moeilijk worden om dat verlies te compenseren. We zullen anders moeten spelen". Toch ziet Reedijk de sportieve toekomst van AZC niet al te som ber in. "De competitie zal in elk ge val een stuk spannender worden. Dat is weer aantrekkelijk voor het publiek, dat niet zit te wachten op potjes van 22-2. Ik hoop dat de ANP) jeugd zich nu manifesteert. Het moet voor hen toch een uitdaging zijn om de vrijgekomen plaats van Stan in te nemen". Bondscoach Rob Schouten hoeft overigens niet over de beschik baarheid van Stan van Belkum in te zitten. De Italie-ganger blijft zich voor Oranje inzetten. Wat van voet ballers niet altijd kan worden ge zegd.. ROME (GPD) - Aan de successen van de Oostduitsers op de tweede wereldkampioenschappen atletiek lijkt geen eind te komen. Thomas Schönlebe (400 meter) en Silke Gladisch (200 meter) brachten gis teren op overtuigende wijze het aantal gouden medailles voor de DDR op zes. Op de specialiteit van haar land genote Heike Drechsler, die met 21,73 seconden het wereldrecord in handen heeft, veroverde de einde lijk doorgebroken Gladisch haar tweede gouden plak met een uit stekende tijd van 21,74. De 23-jarige atlete uit Rostock maakte al in 1983 bij de WK van Helsinki haar opwachting in de Oostduitse ploeg, maar viel tot aan Rome altijd buiten de prijzen. Tij dens de EK van vorig jaar in Stuttg art werd zij zelfs nog door Nelli Cooman van het brons op de 100 meter afgehouden, maar inmiddels is de bescheiden en vriendelijke at lete een klasse apart op de sprint. Dat toonde de beschermelinge van de inmiddels afgezwaaide Ma- rita Koch zondagavond al aan op de 100 meter en deed dat gisteren nog eens dunnetjes over. Nog verrassender was het optre den van Schönlebe, die op de 400 meter de favorieten Innocent Eg- bunike en Harry 'Butch' Reynolds aftroefde en zijn titel op de 400 me ter extra glans gaf door zijn Eu ropese record (44,48 seconden) tot 44,32 aan te scherpen. De Nigeriaan Egbunike, die in zijn vrije tijd vanaf de kansel het evangelie predikt, had in de series en halve finales verreweg de mees te indruk gemaakt. Maar de in de Verenigde Staten studerende ont dekking van wereldrecordhouder Lee Evans (43,86), bezweek onder de druk van het favoriet zijn. Nadat hem in Rome van alle kan ten was toegefluisterd dat hij in de finale wel eens het oudste atletiek- record zou kunnen verbeteren (de ROME (GPD) - Op het moment dat Daley Thompson op de 400 meter aan zijn inhaalrace tegen Torsten Voss wilde beginnen, barstte boven de Olympische arena in Rome de hel los. Een hevige onweersbui joeg de deelnemers aan de tienkamp terug in de catacomben van het onoverdekte stadion dat in allerijl door de 60.000 toeschouwers werd verlaten. Of de verlate afsluiting van de eerste competitiedag voor Thompson slechts uitstel van executie betekende, is nog de vraag, maar de wereldkampioen zal vandaag van heel ver moeten komen om zijn titel te prolongeren. door Jaap Visser Dat er een daverende verrassing in de vochtige Romeinse lucht hangt, is enerzijds het gevolg van het ma tige presteren van de grootste tien- kamper aller tijden, anderzijds van het verrassende optreden van de 24-jarige Voss. Die gaat na vijf on derdelen royaal aan de leiding met opgelopen als gevolg van een lies een totaal van 4556 punten, ge volgd door de Fransman Christian Plaziat met 4405 punten. De grote favoriet volgt in de tussenstand pas op de derde plaats met 4363 punten. Bluffer Verslagen Thompson echter blessure. Die overviel hem prompt nadat hij in een interview met het gezaghebbende Amerikaanse ma gazine 'Track Field' had opge merkt dat de ergste blessure die hij zich kon herinneren hevige misse lijkheid was na het veroberen van een overdadige hoeveelheid choco la en kaas. Daarmee schijnt hij de goden te hebben verzocht, want verstoring van zijn nauwgezet- nog lang niet, want de 29-jarige te trainingsschema ROME (GPD) - De gedichten van Han Kulker en bondscoach Bram Wassenaar vertrokken onmiddel lijk nadat zij de indeling voor de halve finales van de 1500 meter on der ogen hadden gekregen. Kulker is tot zijn schrik ondergebracht in een ijzersterk veld met onder ande re Steve Cram, Steve Scott, Abde Bile en Jose Louis Gonzales. De Leidenaar zal vanavond in het Olympisch stadion van Rome dan ook tot de bodem moeten gaan om zich te kwalificeren voor de eind strijd van de WK, die zondag op het programma staat. Kulker hoopt dan ook vurig dat het uitgelezen gezelschap waarin hij verkeert vanavond niet al te snel van start gaat, ,,want anders kom ik in de problemen. Hopelijk willen de favorieten niet al te veel met hun krachten smijten en wordt het een tactische race. Daarin ben ik op mijn sterkst". Zoals hij gisterochtend weer eens bewees in de series van de 1500 meter, die hij zuinig en slim liep en waarin hij zich met een tijd van 3 minuten 40,32 vrij gemakke lijk voor de halve eindstrijd wist te plaatsen. Bondscoach Wassenaar schrok gisteravond ook van het optreden van de nationale troeven op de 3000 meter steeple, Hans Koeleman en Herman Hofstee, die al in de series kansloos bleken. Nadat Hofstee er in zijn kwalificatierace slechts in was geslaagd de Chileen Amilio Ulloa achter zich te laten, toonde Koeleman zich solidair met zijn landgenoot. Ook de nationale kam pioen eindigde in zijn serie als voorlaatste. „Voor mij was dit een raadsel", aldus een teleurgestelde Wasse naar. „De jongens voelden zich pri ma en hadden op de laatste trainin gen een sterke indruk gemaakt. Ik heb geen idee waar het aan ligt dat ze uiteindelijk zo slecht liepen". Wel duidelijk was het waarom Robert de Wit vroegtijdig afscheid moest nemen van de mondiale ti telstrijd. De Eindhovense tienkam per forceerde zich bij het tweede onderdeel, het verspringen. Bij zijn eerste sprong kreeg de nationale Brit heeft in het recente verleden meerdere keren aangetoond tot op merkelijke daden in staat te zijn als hij met de rug tegen de muur staat. Tijdens de Spelen van 1984 bij voorbeeld dreigde hij op de tweede dag bij het discuswerpen zijn kan sen op de Olympische titel te ver gooien en vorig jaar bij het EK raakte hij in moeilijkheden bij het hoogspringen. In beide gevallen echter lostte Thompson zijn pro blemen overtuigend op, want in Los Angeles verzamelde hij vol doende punten voor een wereldre cord en in Stuttgart hield hij een Westduitse invasie tegen. regel rechte ramp voor de man die op dit moment nog Europees, wereld- en Olympisch kampioen is. Knokken Thompson zweert namelijk bij een nauwgezette afwerking van de schema's die hij met zijn trainers opstelt. Zo'n zes uur per dag oefent de 1 meter 84 lange en 88 kilo zwa re krachtpatser de tien onderdelen van de meerkamp, het veelzijdige atletiekonderdeel waarmee hij twaalf jaar geleden kennis maakte. Dat gebeurde in Wales waar hij als Dat laatste kostte hem meer junior zijn eerste overwinning Han Kulker: schrik. recordhouder weer last van de achillespeesblessure waarvan hij dacht dat die volledig was genezen. De Wit moest zich met een van pijn vertrokken gezicht bij de jury af melden. Elly van Hulst verbaasde zichzelf met een finaleplaats op de 1500 me ter. Na haar zesde plaats op de 3000 meter verwachtte een vermoeide Van Hulst de grootste moeite te zullen hebben om zich voor de eindstrijd van morgen te plaatsen. Maar dat viel dus reuze mee, want de Rotterdamse atlete, die een tijd van 4 minuten 05,57 liet noteren, plaatste zich moeiteloos. Van Hulst, vooralsnog het enige lid van de Nederlandse ploeg dat in Rome goed presteert: „Ik heb me sneller hersteld van de inspanningen op de 3000 meter dan ik had verwacht. Na de finale van dinsdag waren mijn benen loodzwaar. Woensdag ochtend kon ik nauwelijks mijn bed uitkomen, maar twee dagen rust bleek toch voldoende". moeite dan hij waarschijnlijk had verwacht, want vlak voor de Euro pese titelstrijd had de bluffer nog laten weten zich beslist niet druk te maken om zijn drie Duitse riva len: Guido Kratschmer, Siegi Wentz en Jürgen Hingsen. „Kratschmer is te oud, Wentz al leen maar een mooie jongen en Hingsen tobt teveel met blessu res", sprak de satiricus en cynicus bij uitstek onmiddellijk na zijn aankomst in Stuttgart en voegde daar aan toe: „Ik hoop van harte dat het Duitse publiek mij zoveel mogelijk uitfluit, want dat stimu leert mij enorm". Liesblessure Thompson werd op zijn wenken bediend, maar verwerkte schijn baar moeiteloos de druk waaron der hij zichzelf had geplaatst. Na zijn victorie kon de zoon van een Nigeriaanse vader en een Schotse moeder het niet laten om tijdens de ereronde in het Neckarstadion een shirtje te dragen met het opschrift: „De drie meest geliefde zonen van Duitsland zijn: Boris (Becker), Bernhard (Langer) en Daley". Dit jaar was de Londense joker bepaald minder zeker van zijn zaak, want in Rome bleven grap pen en grollen achterwege. Maar goed ook, want het lachen zou Thompson gisteren prompt zijn vergaan. Wellicht dat hij de bui al voelde hangen. Reden voor het tegenvallende optreden van de superatleet die sinds zijn tweede plaats op de EK van 1978 in Praag geen nederlaag meer heeft geleden, is wellicht de trainingsachterstand die hij heeft boekte. Thompson: „Dat was voor mij de voornaamste reden om met de tienkamp door te gaan, want ik ben bezeten van winnen. Bij alles wat ik doe, wil ik de eerste zijn. Met mijn vrienden maak ik overal een wedstrijd van en of het er nu om gaat wie het eerste zijn bord leeg heeft of het eerst de bus weet te pakken, ik wil altijd winnen". Een eigenschap die hij naar ei gen zeggen heeft opgedaan op het internaat waar hij op zijn twaalfde naar toe werd gestuurd nadat zijn vader was overleden. „Daar was ik de enige zwarte en dat betekende knokken om je waar te maken". Wat Thompson uitstekend af ging, zeker bij het sporten. Hij was een talentvol voetballer en werd zelfs benaderd door de Londense voetbalclubs Chelsea en Fullham die veel zagen in de sterke, pijlsnel le spits met een uitstekend over zicht. Maar Thompson zelf koos voor de atletiek omdat hij het ge voel had 's werelds beste sprinter te kunnen worden. „Bovendien ben je in het voetbal veel te veel afhankelijk van anderen en dat stoorde me mateloos. Voor een echte sprinter bleek ik echter te korte beentjes te hebben". Jenner Vandaar het experiment in Wa les op de tienkamp dat voordelig uitpakte en voor Thompson aanlei ding was om zijn doel te wijzigen: in plaats van de beste sprinter de beste 'allround' atleet ter wereld worden. Als voorbeeld diende de legendarische atleet Bruce Jenner, die bij de Spelen van '76 in Mon treal een bijna perfecte tienkamp afwerkte waarmee hij het bestaan- i de tienkamp flink i de wereldrecord verpulverde. Thompson, die in Canada achttien de werd, stak veel op van Jenner, die vier jaar later het wereldrecord aan zijn opvolger moest afstaan. Thompson: „Ik wil één keer een wedstrijd meemaken zoals Jenner in Montreal. Een wedstrijd waarin alles lukt. Dat heb ik ondanks vier wereldrecords nog niet mogen be leven. Als dat moment ooit komt, stop ik meteen, dan kan ik met een gerust hart opstappen. Meer valt er niet te verlangen". De explosieve miljonair (onder andere dankzij het in Engeland ra zend populaire computerspelletje 'De tienkamp met Daley') geeft zichzelf daarvoor de tijd tot 1992, wanneer hij in Barcelona zijn vier de Olympische titel zou kunnen veroveren. „Als ik er dan tenmin ste nog lol in heb, want ik be schouw de tienkamp puur als een plezierige bezigheid en niet als werk. Ik streef er niet naar om zo veel mogelijk geld te verdienen, maar om straks de geschiedenis in te gaan als één van grootste atleten aller tijden en als het even kan als de allergrootste". Daarvoor zal hij vandaag dan wel eerst moeten rekenen met Voss en Plaziat. Met rivaal Jürgen Hingsen hoeft hij echter geen rekening meer te houden, want de nummer twee op de wereldranglijst aller tij den stapte gisteren met een knie blessure uit de wedstrijd. Hingsen is waarschijnlijk de tienkamper die Thompson het best kent, want de voormalige wereldrecordhouder strijdt al sinds 1978 interessante tijd van zijn leermeester Evans da teert van de Spelen van 1968 in Mexico), raakte Egbunike in lichte paniek. „Dat werd nog erger toen ik slecht uit de startblokken ging. Vanaf dat moment was ik kans loos". Kansloos was ook de snelste man van dit seizoen op de pisteron de, Reynolds, die verklaarde te zeer verzwakt te zijn door buik loop. „Ik heb daar weliswaar pillen tegen gekregen, maar die kwamen er net zo hard uit als ze er ingin gen", aldus de pupil van Edwin Moses. De lachende derde werd dus de blessuregevoelige Schönlebe, die dit seizoen zijn gezicht nauwelijks liet zien in het internationale cir cuit. „Met opzet", zo verklaarde hij, „want ik wist dat het hier in de hit te een slijtageslag zou worden. Daarom heb ik mijzelf zoveel mo gelijk gespaard". ROME (ANP) - Calvin Smith moest lang wachten voordat hij wist dat hij zich opnieuw voor vier jaar wereldkampioen op de 200 me ter mag noemen. De slanke Ameri kaan, de Fransman Gilles Quene- herve en de potige Engelsman John Regis kwamen in één lijn over de streep. Queneherve nam het zekere voor het onzekere en be gon maar vast aan een ereronde. Toen de race op de twee geweldi ge videoschermen in het stadion nog eens werd afgedraaid, sloeg de twijfel in het hart van de Fransman en kreeg Smith weer hoop. Uitein delijk bracht de finishfoto uitsluit sel. Smith had in de ongunstige buitenbaan zijn borst net iets eer der over de lijn gedrukt. Verschil in tijd met Queneherve was alleen in duizendsten te meten en dat viel in het voordeel van Smith, die eerder in de week zijn wereldrecord op de 100 meter kwijtraakte aan Ben Johnson. Op de officiële uitslag kregen beide lopers een tijd van 20,16 seconden maar Smith werd het goud toebedeeld. Regis werd op 0,02 seconden van het duo der de. Ook hier gaf de elektronische tijdmeting voor de tweede 100 me ter interessante dingen te zien. Smith bleek „vliegend" het snelst met 9,58. Zijn landgenoot Floyd Heard, die als zesde eindigde, was slechts een fractie langzamer: 9,59. Greg Foster maakte er de laatste jaren een gewoonte van in belang rijke wedstrijden ten val te komen. De laatste keer gebeurde hem dat bij de strijd om de wereldtitels in door begin maart in Indianapolis. De 29-jarige Amerikaan wilde in de Rome zijn suprematie op de hoge horden maar al te graag opnieuw bewijzen met een tweede wereldti tel. Ondanks een slechte start le verde hem dat weinig problemen op. Hij won in 13,21 seconden. Mark McKoy was weliswaar als snelste weg maar de Canadees liep in totaal vier van de tien hindernis sen om en toucheerde de overige. Foster in Los Angeles bij de Olympische Spelen als grote favo riet tweede geworden achter zijn landgenoot Roger Kingdom werd het dichtst benaderd door de twee 20-jarige Britten Jonathan Rid- geon (13,29) en de wereldkampioen bij de junioren van 1986 Colin Jackson. De finale van de 400 meter hor den werd bij de vrouwen gewon nen door de Oostduitse Sabine Busch in een tijd van 53,62. Tweede werd de Australische Debbie Flin- toff en derde de Oostduitse Corne lia Ulrich. duels uit met zijn eeuwige rivaal, van wie hij nog nooit heeft kunnen winnen. Provoceren Hingsen over Thompson: „Daley is een fantastische atleet. Iemand die precies weet wat hij wil, een 'self made man' die zichzelf een on gelooflijke discipline weet op te leggen. Maar in het openbaar is hij heel anders. Misschien dat het door zijn moeilijke jeugd komt, maar als Daley op mensen stuit die hij niet kent, begint hij meteen 'te provoceren. Dan maakt hij uitda gende opmerkingen en neemt een houding aan van niemand kan mij wat maken, want ik ben toch de grootste". Een houding waarme hij de Brit se sportpers inmiddels tegen zich in het harnas heeft gejaagd. „Van ons moet hij helemaal niets heb ben", aldus een journalist van The Independent. „Het enige dat we te horen krijgen als we hem benade ren voor een interview is 'fuck off. Zo doet hij niet alleen tegen ons, maar ook tegen kleine kinderen die om een handtekening vragen. Daley is sinds kort getrouwd en zijn vrouw is in verwachting. Ik hoop van harte dat hij het ooit zal meemaken dat zijn eigen kind wordt afgesnauwd als het zijn idool om een handtekening vraagt. Hij mag dan de grootste Britse at leet zijn, in de omgang is Daley 'a piece of shit', die ooit een rekening gepresenteerd zal krijgen". Wellicht vandaag. VRIJDAG 16.00-19.00 BBC 1 WK Atletiek in Rome. 16.25-18.15 Ned 2 WK Atletiek in Rome. 16.25-19.40 BRT 2 WK Atletiek in Rome. 17.00-19.50 Did 1 WK Atletiek in Rome. 19.00-20.00 Ned 1 WK Atletiek in Rome. 19.00-20.20 BBC 2 WK Atletiek in Rome. 20.15-20.30 Did 1 WK Atletiek in Rome. 21.15-21.45 Did 2 Portret van voetbaltrainer Jupp Derwall. 22.00-22.30 BBC 2 WK Atletiek in Rome. 22.45-23.45 SKY Nederlands voetbal. 23.15-23.30 BRT 1 WK Atletiek in Rome. 00.20-01.10BC 2 WK Atletiek in Rome. ZATERDAG 09.25-11.15 Did 2 Die Sport-Re portage. Met WK atletiek in Ro me: 50 km snelwandelen; series 4 X 100 meter dames; speerwer pen dames, kwalificatieronde (groep 1); series 4 x 100 meter heren; series 4 x 400 meter he ren; speerwerpen dames kwali ficatieronde (groep 2).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17