Winkels in oude dorp overbodig' Getouwtrek om verdeling kosten inrichten eilanden Raad Voorschoten tegen aanleg laatste stuk busbaan U HAD 'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND. Uit Amerika over voor reünie Bouwplan voor versmarkt en appartementen stuit op bezwaren Hondenbelasting wellicht afgeschaft in Warmond hMMUI.R'l VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 WARMOND - De onderhan delingen tussen de gemeen ten Warmond en Leiden en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland over de kosten verdeling van de Warmondse eilanden Strengen en Teng- nagel (gelegen tussen 't Jop- pe en de Zijl), zijn volgens burgemeester Hendrickx- Vlaar "in een patstelling" ge raakt. "Ik weet niet hoe we hieruit moeten komen", al dus de eerste burger, gister avond tijdens de raadsverga dering in een reactie op vra gen van het PW-raadslid Schavemaker. hoeve van vooral de Leidse Meren- wijkers. Daartoe dient een (fiet sers- en voetgangersbrug naar het dichtstbij gelegen Strengen te wor den geslagen. Ook moet er in de Broek- en Simontjespolder een weg naar die brug worden aange legd. Op het eiland zelf komen startplaatsen voor surfers en een watercamping. Met het project zijn volgens gemeentesecretaris C. Zoetemelk miljoenen guldens ge moeid. Rijk en provincie subsidi ëren 90 procent. Warmond wil dat Leiden die resterende tien procent volledig voor zijn rekening neemt. De gemeente Warmond heeft zich bereid verklaard de grond te willen inbrengen, evenals het be stemmingsplan. Bij Warmond wordt er echter ook op aangedron gen dat de kleine gemeente meebe- rijkspolitie te water een post in Warmond, het rijkspolitie blijft die verantwoordelijk is voor de open bare orde op de wateren tussen Haarlem en Rotterdam. "Het is niet onze politie. En dat we dat zijn gaan denken, komt doordat je met vijf mensen soms niet eens verder komt dan de Kagerplassen. Maar dat is een andere zaak. We gooien dit element niet in de strijd. Het gaat Warmond erom dat onze klei ne gemeente al miljoenen guldens in recreatie heeft gestoken en dat nu anderen maar eens over de brug moeten komen". Burgemeester Hendrickx-Vlaar. 'Anderen moeten maar eens over de brug komen...' (foto Wim Dijkman LEIDERDORP - Het belooft morgen een grote drukte te worden in de omgeving van de basisschool Willem de Zwij ger in Leiderdorp. Het 125-ja- rig bestaan van de school zal dan namelijk worden gevierd met een reünie waar maar liefst meer dan duizend oud leerlingen worden verwacht. Uit de grote stroom inschrij vingen blijkt dat zelfs leerlin gen die de school in het jaar 1910 verlieten, hun opwach ting zullen maken. Om parkeeroverlast in de wijk zoveel mogelijk te voorkomen, is de reünie-gangers gevraagd zoveel mogelijk met het open baar vervoer of op de fiets te komen. Aangezien verwacht wordt dat de wijk morgen toch vrij druk zal zijn met ge parkeerde auto's, zijn de om wonenden bij voorbaat al ex cuses aangeboden. De organisatie hoopt op goed weer zaterdag, aangezien dui zend mensen moeilijk onder te brengen zullen zijn in de school. Mocht het toch rege nen, dan bestaat wel de moge lijkheid het schoolplein te overdekken. Verder is er gele genheid voor een hapje en een drankje. Een van de lokalen is bovendien ingericht met een onderwijstentoonstelling. Een programma voor de reu- nisten is er verder niet. Vol gens Regina van Walsem van de jubileumcommissie komen de mensen toch vooral om me de-leerlingen van vroeger te ontmoeten. "Dan is het verve lend om steeds weer een ge sprek te moeten onderbreken omdat er een of andere activi teit begint". Temeer omdat er volgens Van Walsem zelfs oud- leerlingen zijn die helemaal vanuit Amerika naar de re ünie komen. "Die grijpen de reünie aan om eens een paar weken op vakantie in Neder land te komen". Van Welsem vindt het vooral voor de oudere reünisten jam mer dat het oude schoolge bouw aan de Hoofdstraat in middels is afgebroken. "Zij moeten nu genoegen nemen met het nieuwe schoolgebouw aan de Willem de Zwijgerlaan dat ze helemaal niet kennen. Aan het oude gebouw kleven voor hen natuurlijk tal van herinneringen". taalt aan de inrichtings-, beheers- De beide eilandjes moeten tot ont- en onderhoudskosten wikkeling worden gebracht ten be- Fietsers botsen: vrouw gewond LEIDEN - Bij een botsing tussen twee fietsers, op het fietspad van de Langegracht, is gisterochtend een 65-jarige Leidse gewond ge raakt. De vrouw veranderde plotseling van richting. De andere fietser, een 49-jarige Leidenaar, was daar niet op bedacht. Het tweetal kwam daardoor met elkaar in botsing waarbij de vrouw ten val kwam. Zij is met een hechtwond aan het been en een hoofdwond naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. land. Burgemeester Hendrickx- Vlaar verkondigde nogmaals het standpunt van Warmond. "Wij heb ben onze taak als recreatiegemeen te al waargemaakt". Warmond heeft al miljoenen guldens geïnves teerd in recreatie-eiland Kouden- hoorn en in de Boezemkade van de Zwanburgerpolder. Het PW-raadslid Schavemaker vroeg de burgemeester of B en W in de onderhandelingen een verband leggen tussen de onderbezette rijkspolitie te water en de mede werking van Warmond aan het ver der tot ontwikkeling brengen van de eilandjes. CDA-raadslid Bonnet heeft die link ook al eens gelegd en gedreigd de CDA-medewerking op te zeggen tot Warmond weer eens goed in zijn politiemensen zit en de politie volwaardig toezicht op het Kagerplassengebied kan uitoefe- WARMOND - In de gemeenteraad van Warmond is een meerderheid te vinden, bestaande uit CDA en Progressief Warmond, die bereid 19 de hon denbelasting af te schaffen. De hondenbelasting prijkte gisteravond in de raadsvergadering niet op de agenda maar de raadsleden Bonnet (CDA) en Saris (WD) grepen de rondvraag aan om hun standpunten kenbaar te maken over een recent artikeltje van PW-wethouder mevrouw Dalhuisen in de PW-krant. De wethouder van openbare werken pleit in die krant voor afschaffing van de hondenbelasting, het verplicht stellen van het op ruimen van hondepoep door de hondebezitter en voor de aanstelling van een milieu-rechercheur die naleving van die hondepoepregels contro leert. CDA'er Bonnet verklaarde dat zijn fractie "bereid is afschaffing van de hondenbelasting te overwegen". Bonnet zei dat hij de kwestie zelf al heeft aangesneden toen de gemeenteraad de uitgangspunten voor de begroting van volgend jaar vaststelde. Burgemeester Hendrickx-Vlaar gaf toe dat het college al druk aan het discussiëren is over de hondenbelasting en dat er wat de hondepoep be treft "een bestuurlijke wil is om daar iets aan te doen". WD-fractieleider mevrouw Saris verklaarde zich op voorhand tegen stander van afschaffing van de hondenbelasting. "Dat zijn oplossingen waarvan ik verschoond wil blijven". De liberale wijst op een inkomsten derving voor de gemeente van 30.000 gulden per jaar. Ook de aan te stel len milieu-rechercheur kost geld. Saris: "En hoe kan zo'n man dat met die hondepoep nu in de gaten gaan houden. Gaat hij soms alle hoeken en ga ten in Warmond af, op zoek naar hondepoep? Ik zie dat niet. Hondenbe lasting is oorspronkelijk ingesteld om het hondebezit in te dammen. LEIDERDORP - Een groep van bewoners van het oude Leiderdorp, alsmede enige particulieren, hebben bij de gemeente protest in gediend tegen de komst van een winkel- annex apparte mentencomplex op de hoek van de Hoofdstraat, nabij de Stierebrug, mogelijk zou maken. Dat complex moet in de plaats komen van het grote, vierkante woonhuis van Leiderdorper Bodrij. De eigenaar zelf is destijds met het plan gekomen om op de plaats van zijn huis een complex neer te zet ten met op de begane grond vier of vijf winkels, die onderling te ver binden zijn. Bodrij denkt aan de vestiging van een bakker, slager, groenteboer en andere 'versmark - ters'. Boven de winkels zouden ap partementen moeten komen. Bo drij denkt twee vliegen in eén klap te slaan: hij komt van zijn onrenda bele huis af en het oude dorp wordt verlevendigd. Tien bewoners, afkomstig uit de Hoofdstraat, Eikenlaan en Kastan jelaan, blijken over laatstgenoemd argument heel anders te denken. Zij laten de gemeente weten "het oude centrum te willen houden zo als het nu is. We hebben hier een goed woonklimaat en wensen dit niet doorkruist te zien door inwo ners van Leiderdorp die zo nodig moeten 'scoren' met een opvatting om het oude dorp nieuw leven in te blazen", zo schrijven de bewoners in een bezwaarschrift. Ze eindigen de brief met de opmerking "Wjj wonen met plezier in dit dorpsge deelte, laat dit dus zo". De bewoner van het pand Hoofd straat 1 heeft eveneens bezwaar te gen het plan van Bodrij. Hij vreest dat na de komst van het winkelcen- trumpje de waarde van zijn woning sterk zal dalen. Huis eri tuin zullen veel meer dan nu het geval is in de schaduw komen te liggen, zo voert Het karakteris tieke woonhuis op de hoek van de Leiderdorpse Hoofdstraat, na bij de Stierebrug. De eigenaar wil het slopen om een winkelcentrum- pje annex appar- tementenco mplex neer te zetten, «ar de bewoner in zijn bezwaarschrift aan. Bovendien is hij bang voor parkeeroverlast, verlies van uit zicht en van privacy. De bewoner uit zijn kritiek op het college van burgemeester en wethouders, "omdat zij ondanks de duidelijke afwijzing van belang hebbenden op de gehouden hoor zitting van 12 mei toch een derge lijk plan aan de raad willen voorj leggen. Op bedoelde avond is door de aanwezige bevolking van het oude dorp duidelijk kenbaar ge maakt dat zij geen prijs stellen op winkels aan het begin van de Hoofdstraat" Derde bezwaarmaker is de Stich ting Leefbaar Leiderdorp. Zij acht de voorgestelde wijzigingen van het bestemmingsplan te ingrijpend wat de "karakteristieke waarde van het plangebied". De stichting is bang voor een grotere parkeer druk, hetgeen volgens haar onwen selijk is omdat het parkeerverbod in de Hoofdstraat nu al regelmatig wordt overtreden. Verder vindt zij dat na de realisatie van Winkelhof een verdere toename van het win kelapparaat niet nodig is. Concentratie De bezwaren worden komende maandag behandeld door de raads commissie ruimtelijke ordening. Vooruitlopend daarop adviseren burgemeester en wethouders de meeste bezwaarschriften onge grond te verklaren. Ze achten de kop van de Hoofdstraat een ge schikte plek voor een eventueel winkelcentrumpje en vertrouwen erop dat het uiterlijk ervan bij de rest van het oude dorp zal passen. Extra parkeerdruk zou niet of nau welijks te verwachten zijn. Mocht in de toekomst blijken dat er onvol doende parkeerplaatsen zijn, dan kan aan de nabijgelegen Berkenka- 'Nee' kan gevolgen hebben voor gemeenten Oegstgeest en Leiderdorp VOORSCHOTEN - De overgrote meerderheid van de Voorschoten- se gemeenteraad (CDA, WD en D66) is tegen de aanleg van het laatste stukje busbaan op de Veur- seweg. B en W moeten de provincie het project uit het hoofd praten, zo stellen zij. Wanneer een afgelasting de gemeente geld gaat kosten, be kijken de partijen of hun tegenzin tegen de extra kosten opweegt. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor openbare werken en ver keer. CDA en D66 vroegen zich af of de gemeente voor een paar se conden tijdwinst voor de bussen uit Den Haag, zoveel nadelen moest riskeren op het stukje tus sen Gouden Leeuw en Karei Door manlaan.- De WD betoogde dat busbanen een provinciale zaak zijn en de bijbehorende stoplichten bij raadhuis, Zilverfabriek en Over slagstraat de gemeente goed zijn uitgekomen. Zolang de aanpassin gen alleen maar voor zonneschijn zorgen, is er geen vuiltje aan de lucht. Zodra er echter "relevante bezwaren" rijzen, is het tijd voor een heroverweging. PvdA/PPR-wethouder J. Visser, die van nature voor de busbaan is, reageerde voorzichtig. Voordat de definitieve standpunten geformu leerd werden, wees hij erop dat een Voorschotens 'nee' oen lawine tot gevolg kan hebben: "Dan krijgen gemeenten als Leiderdorp en Oegstgeest ook het recht hun stuk Financiën Toen deze woorden geen effect sorteerden, bleek Visser als demo cratisch bestuurder bereid de bus baan ter discussie te stellen. De raad moet er dan wel rekening mee houden dat Voorschoten alle ande re kosten gepresenteerd krijgt die het rijk tot nu toe voor de busbanen heeft gemaakt. Dat gaat maar liefst om een bedrag van 572.000 gulden, rekende de wethouder voor. Ander gevaar is dat Voorschoten zelf de stoplichten bij de Karei Doorman laan dient te financieren. En die verkeerslichten worden nu juist vurig gewenst door WD. D66 en de PvdA/PPR-combinatie. De installatie zou het verkeer in porties door het het dorp sturen, net zoals de stoplichten bij de Zil verfabriek en raadhuis. Volgens Visser kan dat overlast beperken, nu en in de toekomst. Later deze eeuw komt namelijk het verkeer uit de nieuwe wijk Starrenburg iets voorbij de Doormanlaan op de Veurseweg uit. Het CDA vindt de stoplichten bij de Gouden Leeuw - cadeautjes van Van der Valk - al do serend genoeg en hoeft geen twee de doseerpunt aan de zuidkant van de gemeente. Over de financiële consequen ties was de partij minder duidelijk. D66, die consequent tegen de bus baan-plannen is geweest, stoorde zich daar hevig aan. "De partij pro beert de geest uit de fles te halen, maar laat alleen het kopje zien. Ze doet dat om de burgerij blij te ma ken en kiest een moment waarop andere overheden de kosten al hebben gemaakt. Ik vind dat niet behoorlijk", zei D66-fractiewoord- voerder J. Aikens in de eerste ron de. Hij wilde ook meer feitelijke overwegingen horen: "Er is name lijk helemaal geen nieuwe situatie ontstaan. Het is gewoon zo dat de raad nooit geluisterd heeft naar be zwaarmakers omdat de hang naar goedkope stoplichten te groot Verstoppertje Hij wist het CDA hiermee niet uit de tent te lokken. "We hebben van avond nog niet over de financiële consequenties gesproken", aldus het christen-democratische raads lid W. Valkenburg, de man die eer der deze zomer de discussie had aangewakkerd met schriftelijke vragen over de wenselijkheid van de busbaan. Wethouder Visser noemde dat "verstoppertje spelen" en liet keihard het bedrag van 572.000 gulden vallen: "Vraag is nu of de partijen dat er voorover heb ben?". "Dan zou u wel erg slecht onder handelen", merkte D66 op. Zijn li mieten wilde hij niet blootgeven, maar samen met de WD pleitte hii Zo pleitte de liberaal J.W. Aeijelts Averink letterlijk voor "zakelijke besprekingen. Open en bloot". Eventuele financiële consequen ties "moet de gemeente onder ogen De PvdA/PPR-fractie was en bleef voor de busbaan. Door aan passingen in gemeenten als Voor schoten wint het openbaar vervoer aan betrouwbaarheid en kunnen de vervoersmaatschappijen beter concurreren tegen de auto. Ook be woners zouden gediend zijn bij een busbaan met doseerlichten. "Door dat de weg smaller wordt, géan au to's langzamer rijden en veroorza ken ze dus minder stank en la waai". zei G. Both. Voor een heroverweging zijn zware argumenten nodig, voerde hij aan. Niet in de laatste plaats om dat het raar zou overkomen wan neer een gemeente eerst het lek kers aanpakt en bij een moeilijke fase het experimenteer project laat vallen. Hooguit wil hij nog eens be kijken hoe de baan het beste kan worden aangelegd. Moet de weg op sommige plaatsen echt drie meter naar de huizen toe komen, moeten acht parkeerplaatsen wijken en kunnen er niet wat bomen ge spaard blijven? Dat soort vragen. Wethouder Visser wilde dat graag bekijken, maar de discussie ging een andere richting uit. De raadscommissie maakte duidelijk dat alleen naar de uitvoering geke ken hoeft te worden wanneer de onderhandelingen met hogere overheden een te mager resultaat opleveren en een busbaan onver mijdelijk is. Onderzoek De bewoners, die per brief tegen de busbaan hadden geprotesteerd, waren niet helemaal gelukkig met het verloop van de discussie. Ze vinden dat er pas goed gepraat kan worden wanneer er een rapport op tafel ligt van een onafhankelijk ad viesbureau. In dit stuk moeten mil ieu- en verkeerstechnische gevol gen keurig op een rijtje staan, is aandacht nodig voor de materiële bezwaren van de bewoners en lijkt een alinea over veilige oversteek- mogelijkheden onmisbaar. Op dit moment zien ze vooral de nadelen in van een voorziening voor bussen: minder parkeerstro- ken en groen, fellere trillingen en extra stank- en lawaaioverlast door het opschuiven van de rijbaan, har der rijdende auto's en nieuwe stop lichten. Maar wie weet valt het alle maal wel mee. Zodra het rapport uit is, willen de Veursewegbewoners een goede en tijdige inspraak. Beter in ieder geval dan enkele jaren terug. Toen beloofden B en W een hoorzitting, maar schreven ze later dat een ge sprek pas zinvol was wanneer de plannen rond Starrenburg vastere vorm aannemen. En vervolgens hoorden de bewoners niets meer van de gemeente. de ruimte voor de auto worden ge realiseerd. Burgemeester en wethouders zijn het oneens met de stelling dat •er in oud Leiderdorp geen behoefte meer zou zijn aan winkels. De slui ting van een aantal verspreid lig gende zaken duidt volgens hen op een zwakke winkelstructuur. En: "Een concentratie wordt het be langrijkste middel gevonden om het minimale winkelvoorzienin genniveau in het oude dorp te handhaven", zo schrijven ze. Radiatoren gestolen LEIDERDORP - Doe-het-zelvers hebben zes verwarmingsradiateu- ren uit de nieuwbouw langs de Lei derdorpse Engelendaal gestolen. De plaatselijke politie vermoedt, dat dit tussen twee en drie septem ber moet zijn gebeurd. Dieven kun nen heel gemakkelijk hun slag slaan bij de nieuwbouw, omdat de deuren met een ijzeren draadje ge makkelijk kunnen worden ge opend. De politie trof bij een wo ning in de nieuwbouw een open deur, die later niet geforceerd bleek te zijn. Doorrij hoogte viaduct bij Leiderdorp aangepast DEN HAAG/LEIDERDORP - D~e doorrijhoogte van het viaduct in de provinciale weg S5/6 bij Rijp wete ring wordt aangepast. Vooral het zware vrachtverkeer moet op dit moment omrijden omdat het via duct te laag is. De wagens kiezen dan meestal voor een route door Leiderdorp en gebruiken daarvoor tegen de zin van de gemeente en de provincie de Engelendaal. De aanpassing van de doorrij hoogte is al jaren een wens van de gemeente Leiderdorp. Tot voor kort was er echter geen geld voor. Nu hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het project op het investeringsschema secundai re wegen gezet. Als Provinciale Staten ermee akkoord gaan, kan het werk aan het viaduct, dat een investering van 350.000 gulden vergt, volgend jaar worden uitge voerd. Singels rond industrieterrein weer schoon ZOETERWOUDE - De singels rond het Zoeterwouds industrie terrein blijken geen schadelijke stoffen te bevatten, zo hebben monsters van het slib uitgewezen. De gemeente kan dus gewoon doorgaan met het uitbaggeren van de singels. De bagger wordt afge voerd naar de Kagerplassen. De vermeende vervuiling van de singels rond het industrieterrein was de afgelopen jaren een paar keer reden tot zorg. De ergste ver vuiling werd in 1985 geconstateerd door TNO. In februari van dit jaar stelde de gemeenteraad 200.000 gulden be schikbaar om de singels uit te bag geren. Bij die gelegenheid werd ook besloten het hoogheemraad schap Rijnland te vragen wat extra watermonsters uit de singels te la ten testen. Dit ook om te voorko men dat er vervuild slib zou wor den verplaatst. ■i Elk stukje Nederland heeft z'n eigen nieuws en z'n eigen krant. Zes dagen per week maken wij die krant. Iedere dag anders en steeds weer even compleet en actueel. Met internationaal, nationaal, regionaal èn plaatselijk nieuws. Zo blijf je als lezer op de hoogte van wat er zich afspeelt in de wereld. Van ver van je bed tot dicht bij huis. Of eigenlijk is het precies andersom. Want wij bekijken het nieuws namelijk zoals u dat doet. Van hier tot ver achter de horizon. Politiek, economie, sport, wetenschap, cultuur, feiten, meningen en achtergronden: wij brengen het nieuws vanuit ons eigen perspectief. Redenen genoeg om een abonnement te nemen, dachten we zo.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14