TAD LEIDEN bouwfouten stadsbouwhuis Nader onderzoek TNO naar 'Haarlemmerstraat' wil sluiting koffieshop LEIDSCH DAGBLAD Tijdelijk werk voor 125 jongeren Bejaarde vrouw gewond Politie: 'Zaak is voortdurende bron van onrust en agressie' Kamer v. Koophandel tegen starterswinkel Man krijgt pak slaag 'Gemeente heeft nogal wat fouten gemaakt' VIJF GENERATIES s VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 LEIDEN - TNO krijgt op dracht van de gemeente om te onderzoeken of er bouw fouten zijn gemaakt bij de totstandkoming van het stadsbouwhuis. Bovendien gaan burgemeester en wet houders opnieuw bekijken of het mogelijk is het aanne mersbedrijf IBB Kondor alsnog aansprakelijk te stel len voor de kosten van her stel van het stadsbouwhuis. Wethouder Bordewijk (fi nanciën) zei dit gisteravond in de raadscommissie finan ciën. LEIDEN - Het ministerie van so ciale zaken geeft de gemeente Lei den subsidie om maximaal 125 jon geren tijdelijk aan het werk te hel pen. Hiermee is een bedrag ge moeid van ruim een miljoen gul den. De subsidie vloeit voort uit het zogeheten jeugdwerkgarantie- plan. De jongeren kunnen aan de slag bij de universiteit, het Academisch Ziekenhuis, de politie, het ver pleegtehuis Mariënhaven, de Stichting Pieterskerk Leiden en bij de gemeente zelf. Het is de be doeling dat ze 19 uur per week werken. Daarnaast krijgen de jon geren gedurende een aantal uren per week scholing; over het beroep dat ze willen hebben maar ook over allerlei 'bijkomende' zaken zoals herstel van zelfvertrouwen en het verbeteren van de sollicita- tievaardigheden. In Leiden zijn ongeveer 230 jon geren tussen de zestien en twintig jaar werkloos. Het aantal tijdelijke banen dat de gemeente aangebo den heeft gekregen bedraagt onge veer 220. Toch heeft de gemeente maar 125 arbeidsplaatsen voor een subsidie aangemeld. Ze verwacht namelijk dat niet alle jongeren be reid zullen zijn deel te nemen aan het banenplan. Deelname ge schiedt op basis van vrijwilligheid. Hij liet evenwel nadrukkelijk we- Hoewel het CDA er naar vroeg, ten dat de kans dat dat ook lukt deed het college, waarvan me- niet bijster groot is. "Ook de ge- "rouw Fase nog steeds deel uit- meente heeft nogal wat fouten ge- maakt, geen mededelingen over maakt", aldus Bordewijk. Eén van dat gesprek, zijn ambtenaren liet zich gister avond nog duidelijker uit. "De ge meente heeft geen poot om op te staan. De oorzaak van alle ellende met het stadsbouwhuis is de haast die met de bouw moest worden ge maakt. Dat gebeurde met name on der druk van de gemeente", aldus de heer Bult van de afdeling gebou wen van de gemeente. CDA-raadslid Hettinga, die er op had aangedrongen de aannemer alsnog aansprakelijk te stellen, meent dat de haast die het bedrijf was opgelegd nog geen vrijbrief was om slecht werk af te leveren. IBB Kondor kreeg maar amper een jaar om het stadsbouwhuis aan de Langegracht neer te zetten. Het ge volg hiervan was dat in de winter doorgebouwd moest worden, hoe wel dat volgens Hettinga eigenlijk onverantwoord was. "De aannemer was gek dat hij het deed", aldus het CDA-raadslid. Het herstel van het stadsbouwhuis kost bijna een miljoen gulden. Bo vendien is nog eens zes ton nodig om het energieverlies van het ge bouw, dat destijds als energie-arm werd gepresenteerd, een halt toe te roepen. De bouw kostte destijds circa 15 miljoen gulden, vier mil joen meer dan waarop de gemeente had gerekend. Cruciaal onderdeel in de discus sie is of de gemeente de aannemer reeds van zijn verantwoordelijk heid heeft ontslagen. Er zijn ver schillende zaken die daarop wij zen. Zo heeft de toenmalige direc teur gemeentewerken IBB Kondor in 1980 reeds schriftelijk laten we ten 'dat de bouw goed en vakkun dig is uitgevoerd'. Het college heeft inmiddels laten weten geen verkla ring voor de handelwijze van zijn directeur te hebben. Enkele jaren later is ook het bedrag dat de aan nemer bij wijze van garantie op de bank had gestort, teruggegeven. Bovendien ontving IBB Kondor een bedrag van ruim twee ton van de gemeente voor gemaakte extra kosten tijdens de bouw. Tenslotte heeft wethouder Fase in 1983 een gesprek over de klachten van de gemeente met de aannemer gehad waarna deze een .deel van de gebre ken herstelde. Van dat gesprek is geen verslag gemaakt, zodat niet duidelijk is wat daar is besproken. Ventilator Met al deze onduidelijkheden had wethouder Bordewijk gister avond voldoende redenen om het boetekleed aan te trekken. De wet houder deed dit dan ook, maar voelde er aanvankelijk niets voor om de aannemer aansprakelijk te stellen. Dit zou volgens Bordewijk alleen maar extra geld kosten. On der druk van de voltallige commis sie ging hij tenslotte akkoord. Bordewijk moest ook instem men met een onderzoek naar de oorzaak van de gebreken aan de ge vel van het stadhuis. Dit is volgens Hettinga noodzakelijk omdat het herstelplan gebaseerd was op on juiste gegevens. "We moeten voor komen dat we hier over een paar jaar weer over het stadsbouwhuis zitten te praten", aldus Hettinga. Maar volgens Bordewijk gaat het bij dit soort onderzoeken net als bij tandartsen: "De deskundigen zijn het nooit met elkaar eens". TNO werd gisteravond genoemd als de organisatie waaraan het onderzoek wordt opgedragen. Hettinga drong er in de commis sie ook op aan het energieplan voor het stadsbouwhuis aan een nader onderzoek te onderwerpen. Zo zouden de problemen met de luchtverversingsinstallatie nauwe lijks onderkend worden. Een deel van de ventilatieroosters is door de ambtenaren afgeplakt omdat zij in de tocht zitten waardoor de instal latie op andere afdelingen extra hard blaast. Van de aanschaf van 50 tafelventilatoren wordt nu een fris se wind verwacht in het stads bouwhuis. LEIDEN - Bij een aanrijding op de opgenomen kruising IJsselmeerlaan/Dronter- Ziekenhuis. De 30-jarige bestuur- meerlaan is gisteravond een 70-ja- der van de andere auto, die onder rige Leidse vrouw gewond geraakt, invloed achter het stuur zat, kwam De met haar auto op de kruising wil- nog niet door de politie worden ge len keren toen zij in botsing kwam hoord. Over de juiste toedracht van met een auto uit tegenovergestelde het ongeval bestaat daarom nog richting. Zij is met een gecompli- onzekerheid. De politie roept mo- ceerde beenbreuk en hoofdletsel gelijke getuigen op zich te melden. LEIDEN - Vijf generaties op rij. Betovergrootmoeder M.W. van Bommel-Baist is maar wat trots op de jongste het Academisch aanwinst in de familie, haar achter-achterkleinkind Sharon Daisy Kooper. Hoewel de meeste familieleden niet de stad Leiden meer wonen, togen zij spoorslags naar de oudste tak van de familie in de Van der Willigenhof n de Leidse Apollolaan om daar te poseren voor de fotograaf "-jarige mevrouw Van Bommel is geboren in Utrecht. Op jonge leeftijd kwam zij naar Leiden en i heeft vermoedelijk er goed vanaf. De man kon echter tange tijd actief als dienstbode bij de familie Holswilder aan de Rijnsburgerweg. Zij was daar intern. Zij trouwde met de heer Van Bommel die met zijn vader een tuinderij dreef nabij de Nachtegaallaan in de Vogel wijk. Hij is acht jaar geleden overleden. Op de foto voorts de andere generaties: (vlnr) de 22-jarige moeder van de jongste telg van het geslacht M.F.L. Kooper; de 41-jarige mevrouw M.W. van der Steen uit Dordrecht; in het midden de oudste en de jongste genera ties; rechts de 63-jarige mevrouw A.R.E. van der Steen-van Bommel, (foto Wim Dijkman) LEIDEN - Een aantal winkeliers geregeld worden lastig gevallen, bewoners van de Haarlemmer- Vrijwel elke dag zijn er volgens straat en omgeving heeft de ge meente gevraagd de koffieshop Hollands Glorie te sluiten. Ze nen dat de koffieshop een ontmoe- voorrijden. hen vechtpartijen waar de politie te pas moet komen. Ook zou regelmatig de ambulance komen tingsplaats is geworden Doordat voorbijgangers in dit drugsverslaafden en onderwereld- deel van de Haarlemmerstraat wor- figuren en klagen over grote over- den lastig gevallen zouden klanten last. De Leidse politie erkent dat de winkels mijden. "Onze klanten de koffieshop een bron is van durven niet meer op het eerste voortdurende onrust en agressie. stuk van de Haarlemmerstraat te In de brief aan burgemeester en komen waardoor de omzet daalt, wethouders schrijven winkeliers Voorbijgangers zijn niet veilig en bewoners dat mensen op straat meer en ook de kinderen kunnen niet meer veilig op straat spelen. Het lijkt hier de Zeedijk wel", al dus de omwonenden in hun brief aan het gemeentebestuur. De omwonenden vragen het col lege van B en W maatregelen te treffen die een eind kunnen maken aan de wantoestanden zodat dit deel van de Haarlemmerstraat weer een leefbaar klimaat krijgt. Sluiting van de koffieshop is vol gens hen de beste oplossing. Geweld Politiewoordvoerder Graveland Processor Automobilisten die rijden via Leiden-Noord weten weer hoe het is als de verkeerslichten het verrekken om op het juiste mo ment aan en uit te gaan. De afge lopen week hebben bijna alle lichten in dit stadsdeel op non- actief gestaan. Volgens de politie stond het verkeer met name op de Willem de Zwijgerlaan hele maal vast. Niet dat er nu onge lukken zijn gebeurd, want men is nog steeds zuinig op het autootje en met onduidelijke situaties wordt er vaak voorzichtig gere den. De verkeerschaos begon op vrijdagmiddag rond de klok van drie, vlak voor de spits. M.J. Kwestro, de man bij de gemeente Leiden die over ver keerslichten gaat, wist direct dat het systeem 'eruit was geknald'. Als dat weer niet iets met com puters te maken heeft... "De 18 punten waar verkeerslichten staan in het noordelijk deel van de stad, zijn aangesloten op één processor. Dat is een computer die zorgt voor de coördinatie van de lichten onderling. Een groene golf is hierdoor bijvoorbeeld mo gelijk. De processor maakt als het ware een rondgang in zijn ge heugen zodat alle lichten op de ingestelde tijd aan en uit gaan". Volgens Kwestro maakt de processor door een defect die ronde sneller dan gepland. "De lichten gaan dan te snel aan en uit, daar klopt niets meer van. Om te voorkomen dat alles kapot draait is er een beveiliging inge bouwd die te vergelijken is met een aardlekschakelaar in een elektrische installatie. Het sys teem zegt dan: Sorry, pech ge had, ik kap ermee. De verkeers lichten worden dan automatisch uitgeschakeld". Processor (2) Dan is vrijdagmiddag ook wel een uiterst ongelukkig moment. Dat is net zoiets als vlak voor het weekeinde kiespijn krijgen. "De gemeente heeft geen duur onder houdscontract met de firma die de spullen levert, dus met de re paratie werd pas op maandag be gonnen. 's Middags dachten we het geklaard te hebben, maar na een uur was het weer zo ver", zegt Kwestro nog met spijt in zijn stem. Dit had wederom tot gevolg dat menig automobilist uit de Merenwijk tijdens de spits tandenknarsend zat te verlangen naar - bijvoorbeeld - moeder de vrouw, warme prak en krant. "De monteur heeft de hele dinsdag en woensdag zitten sleu telen. Nu lijkt het erop dat het leed voorlopig weer is geleden", zegt een opgeluchte Kwestro. Dat is hij met recht want Kwe stro is op dit ogenblik de enige man bij de gemeente die klach ten over verkeerslichten behan delt. Als een systeem uitvalt waarop maar liefst 18 kruispun ten zijn aangesloten, zoals in Lei den-Noord, stromen bij hem de telefoontjes binnen. Een halfjaar gelden waren ze nog met twee. Een telefoonbeantwoorder is nu onontbeerlijk. "Ik kan niet altijd aanwezig zijn op het bureau. Toch moeten klachten kunnen worden aange nomen, ook als ik even ben gaan plassen of in een vergadering zit. Ook ben ik regelmatig buiten huis in verband met niet werkende lichten. Dus sinds een half jaar hebben we zo'n ding aangeschaft. Zo kan ik iedereen te woord staan", zegt Kwestro. Weg flessen (2) Het bestuur van de Leidse duik- Heter Ouwerkerk (links) i termijn zijn verholpen. i Simon Platteel hebben elkaar gevonden. Wellicht dat de problemen nu op vereniging Calypso is helemaal in de wolken. Vorige week hing vice-voorzitter Peter Ouwerkerk nog bedroefd aan de telefoon over de tien gestolen zuurstof- flessen met een totale waarde van 10.000 gulden. Hierdoor kun- nen de duiklessen praktisch geen doorgang meer vinden, want geld voor nieuwe flessen heeft de club niet. Ouwerkerk hoopte dat met een stukje in de ze rubriek de dieven tot inkeer zouden komen. Dat is niet ge beurd. Wel is er aangeboden om een benefietconcert in de Stadsge hoorzaal te houden voor de onge lukkige duikers. Simon Platteel las vorige week vrijdag het stuk je over Calypso en werd diep ont roerd door het drama. "Ik kan me het zo goed voorstellen hoe het voelt als spullen van je pleite zijn. Zeker als je weet dat de die ven met de gestolen waar geen kant uitkunnen (de flessen zijn voorzien van nummers en alle persluchtcentra in Nederland waar zuurstofflessen bijgevuld kunnen worden zijn op de hoog te gebracht van de diefstal). Het is een misselijke daad en ik kan me er kapot aan ergeren", aldus Platteel. Het toeval wil dat Platteel eige naar is van Grapevine Music, een organisatiebureau voor Leidse bands en muzikanten. Hij belde wat contacten af en die waren stuk voor stuk bereid om hun medewerking aan een benefiet concert te verlenen. "Het wordt een totaal Leids gebeuren. Er zijn nu al toezeggingen van Tilt Team, Louis Real, Vingers en on der voorbehoud komt ook de Ram Jam Band, een groep die in middels een grote stedelijke be kendheid geniet. De avond be gint om 22.00 uur en zal eindigen om 4.00 uur. Tegen die tijd hopen we het geld voor nieuwe flessen bij elkaar te hebben voor die jon gens", zegt een energieke Simon Platteel die wat publiciteit voor zijn bureau wel kan gebruiken. Peter Ouwerkerk kan inmid dels zijn geluk niet op. "Dit is perfect. We zijn hierover razend enthousiast. Het is ongelooflijk dat zoiets in deze tijd nog kan. We hebben overigens ook een gi ronummer opengesteld", zegt een niet meer te stoppen Ouwer kerk. Mensen die begaan zijn met het lot van Calypso kunnen op nummer 553706 een bedrag storten ten name van 'penning meester Calypso' in Katwijk. verklaart dat het bij de politie be kend is dat zich in koffieshop Hol lands Glorie dingen afspelen die het daglicht niet kunnen verdra gen. "We zijn er diverse malen ge weest voor drugscontrole en er zijn ook al meer personen in de koffie shop aangehouden in verband met het in bezit hebben van gestolen goederen". Volgens de politiewoordvoerder spelen zich rond de koffieshop al geruime tijd agressieve toestanden af. Zo werden vorig jaar de ruiten van Hollands Glorie ingegooid en in juli jl. is de 35-jarige eigenaar van de koffieshop op klaarlichte dag neergestoken. De man zette een vuilniszak buiten toen een au to met hoge snelheid op hem in reed. Later, nadat het slachtoffer de Pelikaanhof invluchtte, werd hij tot twee keer toe met een mes in de zij gestoken. De politie heeft in verband met de steekpartij twee mannen aange houden. Eén van hen was enkele maanden geleden ook al betrokken bij een vechtpartij in de koffie shop. Beiden zijn bekenden van de politie. Ze zijn eerder veroordeeld in verband met geweld, mishande ling en vernieling. Het onderzoek naar de achtergronden van de steekpartij duurt nog steeds voort, aldus de politiewoordvoerder. Volgens Graveland zijn er de laatste tijd behoorlijk veel klachten bij de politie binnengeko men. "We willen graag zoveel mo gelijk van omwonenden horen om een beter zicht te krijgen in wat er aan de hand is". Volgens Grave land is de opmerkzaamheid van omwonenden onontbeerlijk om meer grip op te zaak te krijgen. De politiewoordvoeder verklaart dat de politie door zal gaan met drugscontroles in koffieshops on danks de bezwaren die een tweetal raadsleden van D66 en Links Lei den daartegen hebben geuit. Het tweetal schreef onlangs een brief aan burgemeester Goekoop die verantwoordelijk is voor het poli tiebeleid. In de brief verklaren de raadsleden het merkwaardig te vinden dat het opsporen van drugs kennelijk een nogal hoge prioriteit heeft. Ze wijzen daarbij naar de lange reeks invallen in koffieshops de afgelopen tijd. De raadsleden menen dat andere belangrijke za ken blijven liggen. Volgens Graveland maken de problemen in de Haarlemmer straat duidelijk dat het noodzake lijk is de vinger aan de pols te hou den wil met in Leiden geen Am sterdamse toestanden krijgen. De politiewoordvoerder gaat ervan uit dat de raadsleden binnenkort een duidelijk antwoord van burge meester Goekoop zullen krijgen dat er op neerkomt dat het politie beleid ten aanzien van het opspo ren en in beslag nemen van drugs op de huidige wijze zal worden voortgezet. In dat licht bezien zal de politie ook de koffieshop aan de Haarlemmerstraat scherp in de ga ten blijven houden. De eigenaar van de koffieshop was niet bereikbaar voor commen taar. LEIDEN - De Kamer van Koop handel maakt in een brief aan de Leidse gemeenteraad bezwaar te gen de eventuele stichting van een starterswinkel. Het college van b en w heeft zich onlangs voorstan der van een dergelijk instituut ge toond. Dit naar aanleiding van een plan van de Toetsingscommissie van de Stichting Werkgelegenheid LEIDEN - Een 24-jarige Leidse jongen heeft gisteravond op de Sta tionsweg zonder reden een pak slaag gekregen. De jongen kende het gezicht van zijn aanvaller omdat deze hem al eerder zou hebben lastig gevallen. Het slachtoffer liep bij de mishan deling een pijnlijk scheenbeen en enkele gekneusde ribben op. De politie hoopt de aanvaller nog te kunnen aanhouden. Leiden. Over dat plan is, aldus de brief, geen overleg met de KVK ge weest. De Kamer van Koophandel acht het stichten van een starterswin kel, in welke vorm dan ook, een doublure van de 'succesvolle acti viteiten in deze, welke sinds jaar en dag door de Kamer worden ver richt'. Voorts, aldus de Kamer, wordt het de startende ondernemer niet gemakkelijk gemaakt zijn weg te vinden in het voor hem nu al vrij ondoorzichtige bos van adviesin stanties. "De Kamer van Koophan del vervult evenals overal elders in het land een coördinerende rol in het startersvoorlichtingstngect, hetgeen volledig spoort met de vi sie van de staatssecretaris van eco nomische zaken. De actie van uw gemeente nu frustreert deze rol", aldus de Kamer van Koophandel. Nooit is het de Kamer van Koop handel gebleken dat er behoefte is aan een dergelijke, onder auspi ciën van de overheid functioneren de instantie, zo staat in de brief. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13