Scheepswerf wil ruim 300 man ontslaan Stappen tegen top van Datex 'Spreken met twintig man is altijd een griezelige zaak' Langdurig werkloze blijft solliciteren Zuidkorea verbetert arbeidsvoorwaarden Conflict loopt hoger op in de bouwsector WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Verolme Botlek ROTTERDAM (ANP) - De scheepswerf Verolme Botlek wil bijna de helft van de zevenhonderd personeelsleden, 330 man, ontslaan. Dat heeft de directie van de Rotterdam se werf gisteren bekend gemaakt. De ontslagen zijn volgens de direc- dit jaar tot nu toe droevig is. De tie nodig als gevolg van het instor- woordvoerder ontkent berichten de off-shoremarkt en de als zou de reorganisatie het gevolg DEN HAAG (ANP) - Deze week is wat het weer betreft cruciaal voer de boeren. Op veel bedrijven is het werk door het slechte weer van de laatste tijd ernstig vertraagd. Een periode met werkbaar weer is drin gend noodzakelijk. Voorzitter Ma- rius Varekamp van het Landbouw schap zei dit vanochtend tijdens de algemene bestuursvergadering. Cruciale week voor de boeren doordacht. Zij kunnen er toe lei den dat de boeren een perspectief op de toekomst wordt ontnomen. zen. ook in kwaliteit, door hogere prijzen enigszins kunnen worden gecompenseerd, aldus Varekamp. Ook politiek is de lucht volgens de voorzitter van het Landbouwschap allesbehalve wolkenloos. De radi- De aanhoudende regen heeft, voor al in de akkerbouw, op sommige plaatsen zoveel schade veroorzaakt cale maatregelen dat met recht kan worden gespro ken van een rampzalige situatie. Gevreesd moet worden dat slechts incidentele gevallen de verlie- Zonder met alternatieven te ko men lijkt de Europese overheid steeds verder afstand te nemen van haar eigen doelstelling de agrari sche sector een aan de industrie ge lijkwaardig inkomen te garande ren. Binnen dat hele proces zullen de landbouworganisaties zelf een de Eu- andere rol moeten spelen dan voor heen, zo meent Varekamp. Zij zul len als belangenbehartigers 'min schap, het gemeenschappelijk der afwachtend' e landbouwbeleid wil aanpassen zijn kracht' moeten opereren, aldus Va- naar zijn mening onvoldoende rekamp. sterk afgenomen vraag scheepsreparatie. Van die twee ken markten is Verolme voor langrijk deel afhankelijk. zijn van dreigementen van de ban de financiering stop te zet- be- ten. Niet alleen de instorting v Door het terugbrengen van het shoremarkt en de afnemende personeelsbestand ontstaat vol- vraag naar scheepsreparatie (reces- personeel. Volgens algemeen di- technieken) hebben volgens de di recteur A. van Nieuwkoop heeft rectie de positie van Verolme ver markt'. Ondanks de massa-ontslagen bij de werf blijven kennis en ervaring binnen het bedrijf volgens Van ltuluoc Nieuwkoop aanwezig. Ook al blijft ^speeld Zuid-Europa, de sterke gulden en de steunpolitiek van andere Euro pese landen, die hun werven rui mer subsidiëren dan de Neder landse overheid, hebben een rol de verwachte opleving in de off shore-industrie uit, zal Verolme Botlek volgens hem 'binnen af- de afslanking wil Verolme zich zienbare tijd winstgevend zijn'. volgens de woordvoerder ontwik- Verolme Botlek heeft volgens een beien tot een service-centrum i woordvoerder van het bedrijf in de Rotterdamse haven op het gebied i onderhoud, ombouw en repa- of ratie van zeeschepen en off-shore- tweemaal zoveel als over het hele constructies. Tevens echter wil het eerste helft van dit jaar een verlies geleden van tien miljoen gulden; jaar 1986. „Dat verlies is dit jaar bedrijf bij voorbeeld de droogdok- niet meer in te halen. Vandaar dat ken inzetten als bouwputten voor we nu drastische maatregelen metaalbedrijven en aannemerijen. moeten nemen", aldus de woord- Verolme-directie heeft de vak voerder. bonden en de ondernemingsraad Over de omzet van de werf wil hij intussen op de hoogte gesteld van niets zeggen. Wel wil hij kwijt dat de voorgenomen koerswijziging en de bezetting van de werfcapaciteit ontslagen. VLEKJE WEG WERKEN De glazen gevel van de Amster damse RAI kreeg gisteren een gra tis extra beurt. Twaalf glazen wassers deden mee aan een wed strijd tijdens de vakbeurs Inter- clean. (toto anp) AMSTERDAM (ANP) - Het voeren DrAPcmunn pr ie van een fatsoenliik sociaal beleid -L'i CCoIIlclIlIl Cl lo veel mis in het fatsoenlijk sociaal beleid komt bij veel schoonmaakbedrij ven in Nederland steeds meer in de knel als gevolg van de onderlinge 0_ concurrentie. Prof. A. Dreesmann aLLf:kflr*ll'f ment volgens moderne, algemeen noemde dit gisteren tijdens de ope- öLllUUIlIIIaaMJCUI IJl aanvaarde principes, door een goe- minder prijsbewust moeten zijn. De schoonmaakondernemers zelf zouden wat Dreesmann betreft meer moeten concurreren door middel van professioneel manage- ning van de vakbeurs Interclean schoonmaakbedrijven niet zelden 1987 in de RAI een zorgwekkende van hun personeel dat ze per uur ^giU.S SEE? ontzenuwt deze laatste be- Ciêsm^nls president-directeur inmaken. silchte'contrTcten wëriïoTn'Tn van KteïSSbe^ Si"1 ZddZaam' n grote meerderheid cemsto een dochteronderneming Hij is van mening dat opdrachtge- is. Volgens Dreesmann eisen vers meer kwaliteitsbewust en DEN HAAG (GPD) werklozen zijn wel degelijk actief wering, op zoek naar werk. Zij worden ech- Uit interviews bleek dat langdurig ter afgewezen op grond van verkeerde of te lage opleiding of bereid waren een baan te door hun relatief hoge leeftijd. Dit den. Ruim 71 procent van de on- zijn de belangrijkste conclusies uit dervraagden had het afgelopen het rapport 'Achteraan in de rij' jaar daadwerkelijk gesolliciteerd, van dr. R.C. Kloosterman. In op- Zij hadden bovendien geen enkel dracht van de Organisatie voor bezwaar tegen het volgen van Strategisch Arbeidsmarktonder- scholingscurssussen, indien dit zoek zocht hij naar de oorzaken, bijdroeg tot het vinden van een waardoor deze groep niet opnieuw baan. Het probleem was niet te wij- aan de slag komt. ten aan een gebrek aan motivatie, Het groeiende aanbod van banen maar veeleer aan een ontoereiken- in de laatste twee jaar blijkt niet de opleiding, ten goede te komen aan aan men- Toch biedt scholing alleen niet de sen die langer dan twee jaar werk- oplossing. Kloosterman wijst erop loos zijn. Er leek een groep van dat de groep langdurig werklozen kanslozen in de Nederlandse sa- niet alleen bestaat uit lager opge- menleving te zijn ontstaan. Ande- leiden zonder werkervaring. Ook ren opperden dat er een subeul- ouderen, door reorganisaties ont- tuur was ontstaan van mensen, die slagen, behoren hiertoe. Voor hen elke belangstelling voor een be- kan omscholing een te grote hin- taalde baan hadden verloren. Het dernis vormen. Kloosterman ziet wel wat in banenplannen. Een de presentatie van hun diensten i de praktijk en door een goed perso neelsbeleid. Hij wijst erop dat als de situatie niet hersteld wordt, de branche ge vaar loopt en dat hetgeen de laatste 20 jaar is opgebouwd weer wordt afgebroken. Volmac De omzet van de Volmac Software Groep is in de eerste helft van 1987 in vergelijking met het eerste half jaar van 1986 met 19 procent geste gen tot 205 miljoen gulden. Volmac verwacht ook voor de tweede helft van het jaar een bevredigende om zetgroei, mede gezien de huidige orderportefeuille. Gist-Brocades De nettowinst van Gist-Brocades is in de eerste helft van het jaar uit gekomen op 42,2 miljoen gulden. Dat is 12 procent minder dan in de vergelijkbare periode van 1986. Het bedrijfsresultaat zakte van 66,5 miljoen tot 59,2 miljoen gulden, het resultaat voor belasting van 67,8 miljoen naar 58,4 miljoen gulden. Economie VS De Amerikaanse 'index of leading indicators', die geldt als barometer voor de economische bedrijvig heid, is in juli met 0,5 procent ge stegen. De stijging in juni is her zien van 0,8 tot 1,0 procent, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren bekendgemaakt. De stijging van 0,5 procent in juli was wat kleiner dan de meeste eco nomen hadden verwacht, wat dins dag leidde tot enig koersverlies voor de dollar op de wisselmark ten. Vmf-Stork De nettowinst van Vmf-Stork is in de eerste helft van dit jaar (de pe riode 1 januari-13 juni) ten opzichte van de vergelijkbare periode van 1986 gedaald met 5 procent van 18,5 miljoen gulden tot 17,6 mil joen gulden, zo heeft het investe- ringsgoederenconcern bekendge maakt. Ohra Ohra Verzekeringen heeft via de verwerving van alle aandelen van Sindbad Beheer de reisorganisatie Sindbad Tours overgenomen. Sindbad zal als zelfstandige een heid binnen het concern opereren en te zijner tijd naast haar eiger verkooppunten gebruik gaan ma ken van de Ohra-verzekeringswin kels in Arnhem, Eindhoven, Haar lem en Rotterdam, aldus Ohra. DEN HAAG (ANP) - De Vereni ging van Effectenbezitters (VEB) roept 'gedupeerden' die in de pe riode van half juni tot 28 juli aande len Datex gekocht hebben op zich te melden om een eventuele geza menlijke juridische actie tegen de ze onderneming en twee leden van de directie mogelijk te maken. De effectenbeurs berispte onlangs Datex, nadat een onderzoek van de beurs had uitgewezen dat twee le den van de Datex-directie gehan deld hadden in aandelen van de ei gen onderneming voor een bedrag van in totaal ongeveer 8 miljoen gulden. De directeuren hadden daarbij de zogeheten modelcode, Ten slotte lijkt een grote taak weg- die beperkingen stelt aan de han- gelegd voor de uitzend- en arbeids- jn aandelen door leidinggeven- bureaus. De ervaring heeft geleerd, de personen van aan de beurs ge- dat de kansen voor een langdurig noteerde ondernemingen, overtre- werkloze aanmerkelijk stijgen, als den. consulent hem of haar per- De aan de beurs genoteerde onder nemingen hebben zichzelf ver plicht zich aan die code te houden, half juni tot 28 juli aandelen Datex Een wetsontwerp om het zogehe- kochten en eventueel later ver ten misbruik van voorwetenschap kochten. De VEB stelt dat moet strafbaar te maken is nog in de worden aangenomen dat de twee maak. Directieleden en andere lei- directieleden van Datex beschik- dinggevende figuren in een onder- ten over 'koersgevoelige' informa- neming kunnen beschikken tie toen ze handelden in de aande- informatie die nog niet bij andere len. „Door in gebreke te blijven tij beleggers bekend is en die kan lei- dig de nodige informatie te ver den tot dalende of stijgende schaffen zijn beleggers misleid voorkomende gevallen bena- laging van de bruto-loonkosten zou met name de lager opgeleiden direkt aan een baan kunnen hel pen. soonlijk kent, aldus Kloosterman. koersen op de effectenbeurs. Bij voorbeeld directieleden zouden deeld", aldus de VEB. daarmee hun voordeel kunnen doen en met de modelcode wil de effectenbeurs dit tegen gaan. In juli van dit jaar daalde de koers van de aandelen Datex scherp. De beurs dwong daarop Datex op 23 juli om vooruitlopend op het offi ciële halfjaarbericht met een voor lopig bericht over de gang van za ken te komen. Dit voorlopige be richt verscheen op 28 juli. HOLEC - De directie van de ma chinefabriek Holec in Slikkerveer komt nog deze maand met een nieuw reorganisatieplan voor de onderneming. Het voornemen tot collectief ontslag van 168 werkne mers is voorlopig van de baan, maar het is nog onduidelijk of de De VEB wil allereerst informatie nieuwe plannen tot meer of minder SEOUL (AP) - De Zuidkoreaanse regering heeft gisteren bij monde van premier Kim Chung-yul er kend dat de beloning van de arbei ders in het land is achtergebleven bij de economische groei en toege zegd dat er zal worden gewerkt aan verbetering van de arbeidsvoor waarden. De premier zei in een toespraak voor het Congres van Aziatische Ministers van Sociale Zaken dat de Zuidkoreaanse arbeiders een sleu telrol hebben vervuld bij de enor me economische groei die het land de afgelopen jaren heeft doorge maakt, en hij erkende dat 'de be handeling van de arbeiders niet heeft voldaan aan hun verwachtin gen'. Premier Kim zei dat de stakingen van de afgelopen weken een zware belasting zijn voor de economie, maar dat dit moeten worden be schouwd als een normale fase in de ontwikkeling van een industriële economie. Hij zei dat de regering werkt aan een systeem om de voor delen van de economische groei eerlijker over alle groepen in de sa menleving te verdelen, waarbij in het bijzonder aanrio^M zal worden besteed aan verbetering van de rechten en de welvaart van dc ar beiders. Volgens het ministerie van sociale zaken zijn er in Zuidkorea nog 600 stakingsacties gaande, waarvan ze ventig procent momenteel wordt gehouden door buschauffeurs en ander vervoerspersoneel. In Seoul gingen gisteren meer dan 10.000 taxichauffeurs in staking ge gaan. Ze eisen een vast basissala ris. in plaats van het huidige sys teem waarbij ze geheel afhankelijk zijn van het aantal ritten op een dag. Bovendien moeten ze elke dag een vaste bijdrage betalen aan de taxibedrijven en veel chauffeurs klagen dat ze aan het eind van de dag niets overhouden. Er zijn in Seoul overigens meer dan 41.000 taxichauffeurs. Op de Hyundai-scheepswerf in Ul- san zijn 24.000 arbeiders gisteren een langzaamaan-actie begonnen, nadat loononderhandelingen met de directie waren vastgelopen. De vakbonden eisen een loonsverho ging van 40 procent, maar de direc tie wil niet verder gaan dan 10 pro cent. i mensen die in de periode van ontslagen zullen leiden. UTRECHT (ANP) - Vertegenwoor digers van de bouw- en houtbon den van FNV en CNV zeggen steeds meer weerstand van de werkgevers in de houthandel te on dervinden tegen hun aanwezigheid in de bedrijven. De bonden proberen deze week in de houthandel (8.000 werknemers) werkonderbrekingen en stakingen van de grond te krijgen om de werkgeversblokkade tegen ver dere arbeidstijdverkorting te door breken. Volgens bestuurder J. van der Lin den begint de 'aanvankelijke laco nieke houding' van de werkgevers te veranderen in een „ongebruike lijk onvriendelijke opstelling". Bij een niet nader genoemd aantal be drijven zou bondsvertegenwoordi- gers de toegang zijn ontzegd. De bonden willen bij deze bedrijven poortacties houden. De werkgeversvereniging Neder landse Houtbond sluit niet uit dat leden geen zin hebben om met bondsbestuurders te praten, maar dat is zeker geen algemeen beleid, aldus algemeen secretaris C.Schönlank. Van acties zeggen de werkgevers tot nu toe niets te heb ben gemerkt. De bonden meldden maandag werkonderbrekingen bij vijf bedrijven rond de Amsterdam se houthaven, maar volgens Schönlank 'is er niets onderbro ken'. De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de houthandel Staatslening DEN HAAG (ANP) - De jongste staatslening heeft 1,8 miljard gul den opgebracht. Daarmee kan deze lening met een rente van 6,5 pro cent volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën redelijk geslaagd worden ge noemd. De lening heeft een looptijd van ze ven jaar en wordt ineens afgelost in 1994. De uitgiftekoers is vastge steld op 100 procent Boven deze koers zijn alle inschri, vingen volle dig toegewezen, op c eze koers 75 procent. Het is de zevende staatslening die dient voor de dekking van de be groting van hert rijk van 1987. In totaal heeft de staat 16,1 miljard gulden nu uit de openbare kapi taalmarkt gehaald. Er is tot nu toe in totaal 22 miljard gulden van het begrotingstekort gedekt. zijn door de bonden afgebroken vanwege de weigering van de werkgevers om te praten over in voering van de 37-urige werkweek. De bonden verwijten de werkge vers nu dat zij onjuiste informatie verstrekken over het standpunt ten aanzien van atv. Verschillende werkgevers zouden de indruk wek ken dat verdere atv niet op princi piële bezwaren stuit, maar dat er vanwege praktische problemen al leen zou moeten worden gepraat over vormgeving en tijdstip van in voering van verdere atv. Werkge verssecretaris Schönlank bena drukte gisteren nog eens dat ver dere atv voor de houthandel 'desa streus' zou zijn, omdat de dienst verlening aan de klanten dan in ge vaar zou komen. EG onderzoekt dumpen Japanse schrijfmachines BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoeken of Japanse fabrikanten van schrijf machines en elektronische weeg schalen via assemblage in de EG de Europese anti-dumpingregels omzeilen, zo heeft de Commissie gisteren aangekondigd. Dit onder zoek kan ertoe leiden dat de pro- dukten opnieuw worden getroffen door anti-dumpingheffingen. Het is de eerste keer dat de Com missie gebruik dreigt te maken van de mogelijkheid om heffingen te leggen op produkten die in de EG zelf zijn vervaardigd. Deze moge lijkheid werd nauwelijks twee maanden geleden geopend door de EG-ministerraad. Het onderzoek is gericht tegen de schrijfmachinefabrikanten Bro ther, Canon, Matsushita, Sharp, TEC Tokyo Electric en Silver Sei ko. TEC Tokyo Electric, een doch teronderneming van Toshiba, wordt er ook van verdacht weeg schalen te dumpen. De Europese markt voor schrijfmachines en weegschalen wordt op honderd miljoen dollar geraamd. Alle genoemde fabrikanten kregen in 1985 en 1986 te maken met anti- dumpingheffingen van twintig tot 35 procent op hun produkten. Afscheid Schoufour als voorzitter van de Rotterdamse vereniging van havenwerkgevers de stukgoedbedrijven vindt ROTTERDAM - „De winst van het acht maanden durende conflict in het stukgoed is dat het front van werkgevers zich ook een keer ge realiseerd heeft dat het geen zin had opnieuw zijn eisen af te zwak- vrij snel^ geneigd toe te geven ken. De hoofdpunten zijn overeind gebleven: er moet een oplossing komen voor het te grote aantal te geven en wat het kost om een werknemers in deze teruglopende sector en de werknemers moeten flexibeler kunnen worden inge zet". Zo reageert de scheidende voorzitter van de Rotterdamse ha venwerkgeversvereniging J.S.C. Schoufour in een gesprek over de meest turbulente periode van zijn voorzitterschap. uit de directe havenpraktijk. Schoufour dat ze in het verleden Die hebben gezegd: we moeten vaak veel te snel hebben toegege- weer de confrontatie in. Ze wilden ven aan eisen van de vakbeweging, met informeel overleg absoluut „De werkgevers in Rotterdam zijn niets te maken hebben. Het spre- vrij snel geneigd toe te geven aan ken met twintig man is altijd een vakbondseisen. Ze maken een sim- griezelige zaak want je stelt je an- pele rekensom wat het kost om toe ders op. Je gaat meer voor de büh- te geven en wat het kost om een staking te hebben. Ze kwamen dan 0 vrij snel tot de conclusie dat de ste onderhandelaar van de Ver- kosten van toegeven minder groot voersbond FNV). Ik geloof dat het zouden zijn dan de kosten van vol- voor Rosenmöller nog steeds moei- houden. Ik heb dat altijd een ver- lijk is om informeel te overleggen keerde policy gevonden, want het einde van de rit betaal je toch de rekening". Star door Wim Molog/ANP Vanuit zijn werkkamer op de twaalfde verdieping van het Adriaan Volkerhuis aan de Rotter- je kunt er niet buiten. Dat i in juni gebleken toen er in het in formele overleg binnen drie weken een akkoord op tafel lag". De opstelling heeft er toe geleid Griepen dat vooral de arbeidsintensieve Schoufour vindt overigens niet dat stukgoed-overslag een starre sec- de verhoudingen tussen werkge- tor is geworden met hoogbetaalde vers en werknemers in Rotterdam havenwerkers, die zelden elders beroerder zijn dan in andere grote aan de slag gaan omdat de lonen havens. „Je ziet over de hele we- daar veel lager zijn. Het meest re- reld dat werknemers in havens in damse Maasboulevard ligt het ge- cente conflict is volgens Schoufour doorsnee strijdbaarder zijn dan bied waar Schoufour meer dan ^o verbitterd geweest omdat ook - veertig jaar heeft gewerkt aan zijn estuur van,de Vervoersbond voeten. Op deze zonnige dag valt ?NY' verrewee de grootste bond in groot gedeelte van de Rotter damse haven te overzien en in het gesprek schetst 'de laatste haven baron' de problemen en toekomsti- de haven, o doorgemaakt. „Vroeger was het een ander type mensen. Die zaten dan wel met je te praten vaak met ge ontwikkelingen van de nog ™essen tafd en de bijlen ach- steeds grootste haven ter wereld Pr p c np rnaap zoals hij die ziet. Zich al enigszins losmakend van zijn rol als aanvoerder van de Rot terdamse havenwerkgevers spaart Schoufour zo vlak voor zijn pensio nering zijn achterban niet voor kri tiek. Een van de zwakke punten andere takken van industrie. Dat komt doordat een haven die stilligt 'n enorme uitstraling heeft op de verandering heeft economie. De industrieën begin- T7 nen onnüddgiijjk griepen als er in de haven gestaakt wordt en dat weten de Jannen en de Pieten in de haven heel goed. De overheid be moeit zich ook tien keer sneller met een staking in de haven dan met een staking in een fietsenfa- briek". De zestigjarige Schoufour kent de haven van haver tot gort. Kort na de oorlog begon hij als jongste be ter de stoel, maar op een gegeven moment kon je er met een klein groepje mensen toch wel uitko men". „Er is nu een andere groep vak bondsleiders; meer opgeleide sen dan degenen die afkomstig wa- diende in de Rotterdamse haven. Schoufour: Bij het stukgoedcon- flict hebben de werkgevers einde lijk een keer de poot stijf gehouden. (foto ANP) Ook werkte hij een jaar als haven arbeider in Londen. Het grootste gedeelte van zijn loopbaan speelde zich af bij het overslagbedrijf Frans Swarttouw (massagoed) waar de familie van Schoufour gro te financiële belangen in had. Na zijn vervroegde pensionering werd hij twee jaar geleden voorzitter van de SVZ. Schoufour vindt dat de veel ge plaagde stukgoedbedrijven in het verleden niet alert genoeg hebben gereageerd op de toenemende con- tainerisatie die er toe leidde dat het traditionele stukgoed snel in be lang terugliep. „Wij hebben bij Frans Swarttouw zeer goed gemo derniseerd. Oude troep er uit; het is jammer dat ze dat in het stuk goed ook niet gedaan hebben. Door het toenemend gebruik van containers wordt nu door eérï man gedaan waar vroeger tien voor no dig waren". Kapot „We hebben in Rotterdam met ECT wel de grootste containerter- minal ter wereld opgezet maar de stukgoedbedrijven hebben hun or ganisatie gewoon in stand gehou den. In plaats van gezamenlijk de ontstane overcapaciteit af te bou wen is er geredeneerd van: ik over leef wel en de anderen gaan eerder kapot. Dat is altijd een hele gevaar lijke situatie". De sterke concurrentie tussen de Westeuropese havens wordt vol gens Schoufour veroorzaakt door het feit dat alle havens met overca paciteit te kampen hebben. „Al die havens hebben overcapaciteit en allemaal proberen ze een deel van de koek te krijgen. Rotterdam on dervindt concurrentie van Antwer pen maar Antwerpen is weer be ducht voor Zeebrugge en Gent". Wat volgens Schoufour absoluut voorkomen moet worden is een ta- rievenoorlog tussen de verschillen de havens. Zo aast Antwerpen op het contract met de Amerikaanse rederij Sea-Land, waarvan de 500.000 containers per jaar nu nog worden overgeslagen bij ECT in' Rotterdam, ongeveer de helft van de omzet van ECT. „Antwerpen moet heel goed bedenken dat wan neer ze dat pakket door prijsonder- bieding en hulp van de overheid uit Rotterdam weg haalt, er dan hier in Rotterdam weer dingen gaan gebeuren die voor Antwerpen of andere Belgische havens de grootst mogelijke consequenties met zich meebrengen". Stommiteiten Schoufour zou dan ook graag zien dat er een veel grotere uitwisseling van informatie komt tussen Rotter dam en Antwerpen, zijn grootste concurrent. „Al zou het alleen maar zijn om te voorkomen dat er stommiteiten worden uitgehaald. Als je met elkaar aan tafel zit moet je geen prijsafspraken maken want dat is tegen de EG-regels. Maar je moet elkaar wel informeren om te voorkomen dat je op een heilloze weg terecht komt". Voor de toekomst van de Rotter damse haven vindt Schoufour het van het grootste belang dat de transportlijnen vanuit Rotterdam veel beter doordringen in het ach terland, vooral in de Bondsrepu bliek Duitsland en Oostenrijk. Het van oudsher grote belang van de zware industrie in het Ruhrgebied voor de haven begint namelijk ge leidelijk aan weg te zakken, terwijl de industriële ontwikkeling in het zuidelijk deel van de Bondsrepu bliek voor Rotterdam van groot be lang is. De SVZ is daarom bespre kingen begonnen met dc Duitse spoorwegen, de Bundesbahn, om te bereiken dat Rotterdam vanuit Duitsland per spoor evengoed be diend kan worden als de havens van Hamburg en Bremen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7