'VS drongen bij Iraq aan op hervatting' Referendum Turkije strijd tussen Ozal en Demirel Van den Broek onder de indruk van Lech Walesa Van tankeroorlog Moskou vraagt geld voor U -interview met Rust 'Aanklager wil Reagan over Iranzaak horen' Twee doodvonnissen in Zuid afrik a voltrokken WOENSDAG 02 SEPTEMBER 1987 PAGINA 5 WASHINGTON (UPI) - Hoewel de Verenigde Staten in het openbaar hun veroordeling hebben uitgesproken over de aanvallen die Iraq sinds zaterdag op Iraanse doelen in de Perzische Golf heeft hervat, hebben verscheidene Ameri kaanse regeringsfunctionarissen er bij het bewind in Baghdad op aangedrongen de strijd opnieuw op te voeren. Dat is gisteren vernomen in regeringskringen in Washing ton. Het Witte Huis heeft de beweringen tegengesproken. MOSKOU (DPA/Rtr/AFP) - De Sovjet-televisie heeft in de gevan genis een gesprek met Mathias Rust opgenomen en de beelden hiervan via een Newyorkse firma te koop aangeboden voor uitzen ding na afloop van het proces. Het proces tegen de Westduitse piloot begint vandaag. De Westduitse televisiezender ARD maakte gisteren bekend dat het de rechten heeft verworven van het verslag dat de Sovjet-tele visie van het proces tegen Rust zal maken. De ARD zal de reportage, die naast hoogtepunten uit het pro ces ook een vraaggesprek met Rust en beelden van zijn gevangen schap omvat, zaterdagavond uit zenden. In tegenstelling tot de Ard hebben de drie grootste Amerikaanse tele visiemaatschappijen (ABC, CBS en NBC) laten weten dat zij geen belangstelling hebben voor de re portage, waarvoor de Newyorkse firma „Orbita" de distributierech ten heeft aangekocht. Volgens functionarissen van de drie maat schappijen vroeg Orbita een basis bedrag van 200.000 gulden plus 20.000 gulden per minuut voor de uitzendrechten. De televisiemaat schappijen hekelden de „commer ciële operatie" rond het proces, waartoe westerse televisieploegen niet worden toegelaten. De ouders van Rust, die afgelopen weekeinde in Moskou aankwa men, hadden de Sovjetrussische autoriteiten via de ambassade ge vraagd om toestemming voor een bezoek aan de Lefortovo-gevange- nis waar de 19-jarige piloot al drie maanden vastzit. Maar volgens de ambassade hebben de autoriteiten niet op dit verzoek gereageerd. Wel heeft het echtpaar contact gehad met de Moskouse advocaat Vsevo- lod Jakovlev, die Rust zal bijstaan in het proces dat naar verwachting drie dagen zal duren. Rust veroorzaakte op 28 mei van dit jaar enorme opschudding door zijn Cessna-toestel doodgemoede reerd voor de muur van het Krem lin aan de grond te zetten na een bijna 800 kilometer lange vlucht vanuit Helsinki. De stunt leidde tot de val van minister van defensie Sergej Sokolov en de chef van de Sovjet-luchtverdediging die ver antwoordelijk werden gesteld voor het feit dat Rust erin slaagde onop gemerkt honderden k/lometers af te leggen boven Sovjet-grondge bied. De aanklacht tegen Rust omvat drie punten: illegale grensover schrijding (een vergrijp \tfaarop één tot drie jaar gevangenisstraf staat); schending van de internatio nale luchtvaartregels (één tot tien jaar) en „straatschennerij" (waarop een gevangenisstraf van één tot vijf jaar staat). Rust kan de straffen te gelijkertijd uitzitten, als hij op meerdere punten schuldig bevon den wordt. Uit de aanklacht blijkt in ieder ge val dat de Sovjet-autoriteiten tot de conclusie zijn gekomen dat Rust geen spion is. een mogelijkheid waarop aanvankelijk wel werd ge zinspeeld in de Sovjet-pers. Maar volgens waarnemers nemen de Sovjet-autoriteiten de zaak niette min hoog op. Militair iii Chili ontvoerd SANTIAGO (AP) - Vermeende linkse terroristen hebben gisteren een hooggeplaatste militair van het Chileense leger ontvoerd voor zijn woning in de hoofdstad Santiago. Het slachtoffer, luitenant-kolonel Carlos Carreno, werd overweldigd door mannen die zich hadden ver momd als werknemers van het wa terleidingbedrijf. Tijdens hun vlucht ontstond een schietpartij, waarbij een agent gewond raakte, aldus zegslieden van de regering en de Chileense radio. Het leger weet de ontvoering aan „marxisti sche subversieve agressie". Op 18 augustus 1986 ontvoerde het Patriottisch Front Manuel Rodri guez een andere kolonel. Hij werd drie dagen later ongedeerd vrijge laten. Volgens zeven regeringsfunctiona rissen, die anoniem wensten te blij ven, heeft de Amerikaanse rege ring Iraq zelfs inlichtingen ver schaft van haar geheime diensten. De informatie zou onder meer gaan over de plaatsen waarop Iraanse oliedoelen getroffen zouden kun nen worden. Washington zou bo vendien van plan zijn mijnen te leggen in gebieden van de Golf waar regelmatig Iraanse tanksche pen doorheen varen. „Dit spelletje" (het leggen van mij nen) kan door twee partijen ge speeld worden", aldus een van de bronnen. Amerikaanse mijnen Vanunu klaagt over situatie in gevangenis TEL AVIV (GPD) - Mordechai Vanunu, de Israëlische atoom technicus die in Jeruzalem te recht staat, omdat hij vorig jaar in een interview met de Engel se krant The Sunday Times de atoomgeheimen van zijn land onthulde, zegt dat hij onder 'onmenselijke omstandighe den' in gevangenschap zit. In een brief die hij vanuit de ge vangenis aan een vriend in Ramle schreef en die gepubli ceerd is in de Arabische krant A-sinara in Nazareth, schrijft Vanunu: „Mijn cel is 21 uur per dag verlicht en er zijn constant camera's op mij gericht. De ge vangenbewakers volgen mij alsof zij bang zijn dat ik mezelf zal doden". Vanunu, die in eenzame opslui ting zit sinds hij vorig jaar door agenten van de geheime dienst, de Mossad, van Italië naar Is raël werd ontvoerd, mag twee uur per dag zijn cel verlaten voor een wandeling. zouden een antwoord kunnen voi- men op Iraanse dreigingen, aanval len uit te voeren op Amerikaanse marineschepen die sinds juli olie tankers van Kuwayt onder Ameri kaanse vlag in de Golf escorteren. Volgens een andere bron zou een „gezaghebbende groep" binnen de Amerikaanse regering al enige tijd aandringen op het plaatsen van mijnen. Alle functionarissen waren van mening dat het Witte Huis sterk verdeeld is over de wijze waarop voor de crisis in de Golf een oplossing kan worden gevon den. De Amerikaanse onderminister voor buitenlandse zaken Richard Murphy heeft er zaterdag bij de ambassadeur van Iraq in de VS, Nizar Hamdoon, op aangedrongen mee te werken aan de onmiddellij ke beëindiging van de Iraakse aan vallen, aldus een van de bronnen. Het verzoek zou evenwel volko men zijn genegeerd. Officieel heeft Baghdad laten weten dat het de aanvallen heeft hervat omdat Iran weigert de resolutie van de Veilig heidsraad - die Iraq en Irak tot een staakt-het-vuren oproept - te aan vaarden. Volgens een van de Amerikaanse regeringsfunctionarissen is de 'ver ontwaardiging' van het Witte Huis over de hernieuwde Iraakse aan vallen 'volkomen onoprecht' en slechts met het oog op de publieke opinie naar voren gebracht. Washington zou dit hebben 'gesti muleerd', omdat ook de regering van president Ronald Reagan on geduldig is geraakt over de Iraanse weigering de resolutie van de V- raad te aanvaarden. Overigens is in Teheran meegedeeld dat vrijdag aanstaande het officiële standpunt van Iran over de resolutie zal wor den meegedeeld aan de secretaris generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar. De afgelopen weken hebben de Iraniërs een formeel ja noch nee uitgesproken over de met algemene stemmen aanvaarde re solutie, waarvoor juist de VS zich zoveel diplomatieke moeite heb ben getroost. Van den Broek(r) in gesprek met Walesa. „Ik vond het van bijzondere betekenis hem te ontmoeten". (foto ap» Poolse partijfunctionaris schrapt gesprek met minister WASHINGTON (Rtr/AFP) - De Amerikaanse speciale aanklager Lawrence Walsh, die een onder zoek instelt naar de geheime Ame rikaanse wapenleveringen aan Iran en het doorsluizen van een deel van de winst naar de Nicaraguaan se opstandelingen, zal mogelijk proberen president Reagan te ver horen over zijn rol in het schan daal. Dit hebben zegslieden die bij het onderzoek betrokken zijn gis teren verklaard. Volgens de zegslieden heeft Walsh een formele verklaring van Reagan nodig dat hij geen toestemming heeft gegeven voor het doorsluizen van de winst voordat Walsh een aanklacht kan indienen tegen de hoofdrolspelers in de affaire. Zon der die verklaring loopt Walsh het risico dat de verdachten zich zullen beroepen op het argument dat Rea gan het groene licht heeft gegeven voor het overhevelen van het geld. Walsh verklaarde vorig jaar decem ber bij zijn benoeming tot speciaal aanklager in de Iran-affaire dat hij indien nodig ook president Reagan zou ondervragen. Reagan kan met een beroep op het „executive privi lege" (privilege van de uitvoerende macht) weigeren mee te werken aan het onderzoek van Walsh. Rea gan heeft echter al persoonlijke aantekeningen aan het team van Walsh ter beschikking gesteld. Verder heeft hij ook vragen beant woord van de commissie-Tower, die in zijn opdracht een onderzoek naar de affaire instelde. Overigens diende het Amerikaanse ministerie van justitie gisteren een verzoek in bij het Hof van Beroep in Washington om de wet op basis waarvan speciale aanklagers on derzoeken kunnen instellen naar mogelijke misdragingen van hoge regeringsfunctionarissen af te schaffen. Om te voorkomen dat de regering invloed op het onderzoek kan uit oefenen, voorziet de wet in de be paling dat de speciale aanklagers worden aangewezen door een uit drie rechters bestaande commis sie. Volgens het ministerie vormt deze bepaling echter een inbreuk op het beginsel van de scheiding der machten en heeft alleen de uit voerende macht (de regering) de bevoegdheid dergelijke benoemin gen te doen. Functionarissen van het ministerie zeiden echter dat de stap geen gevolgen zal hebben voor het onderzoek van Walsh. PRETORIA (Rtr/AFP) - In Zuid- afrika zijn gisteren twee jonge zwarten opgehangen die ter dood waren veroordeeld omdat zij een zwart gemeenteraadslid en diens zoon hadden omgebracht. On danks vele verzoeken om gratie, onder andere van de Westduitse minister van buitenlandse zaken, werden de doodvonnissen voltrok ken. De twee, Moses Jantjies en Wel lington Mielies, doodden in 1985, op het hoogtepunt van de politieke spanningen in de zwarte woonste den, in Uitenhage een zwart ge meenteraadslid. Zij zijn als eersten terechtgesteld van een groep van 33 (32 zwarten en een kleurling) die allen ter dood zijn veroordeeld we gens moorden gepleegd -voor het merendeel in 1985-- tijdens de golf van onlusten in de zwarte woonge bieden. Gisterochtend werden ook vijf an deren -drie kleurlingen en twee zwarten- opgehangen die ter dood Een rechtbank in Pretoria sprak maandag het doodvonnis uit over twee zwarten die verleden jaar een zwarte politieman vermoordden door middel van de 'halsketting', een met benzine gevulde autoband die om iemands nek wordt gehan gen en vervolgens in brand wordt gestoken. De Zuidafrikaanse politie raakte gisteren slaags met 3.000 studenten in Kaapstad die protesteerden te gen de executie van de twee zwar ten. Winnie Mandela hield met een groepje activisten een wake voor de gevangenis in Pretoria tijdens de executie. Later omsingelde de politie het gebouw van de Raad van Kerken in Johannesburg, waar Winnie Mandela een herdenkings dienst voor de twee leidde. De poli tie fouilleerde alle mensen die het gebouw in en uit gingen en nam de films van twee fotografen in be- WARSCHAU - Minister Van den Broek heeft bij de Poolse autoritei ten een pleidooi gehouden voor ge sprekken tussen regering en wat hij noemde alle maatschappelijke krachten, inclusief de verboden vakbeweging Solidariteit. Van den Broek zei dit gisteren aan het slot van zijn driedaagse bezoek aan Po len nadat hij zowel met regerings vertegenwoordigers als met kardi naal Glemp en een Solidariteit-de- legatie onder leiding van Lech Wa lesa had gesproken. door Hans Geleijnse Walesa had indruk gemaakt op Van den Broek. „Ik vond het van bijzondere betekenis hem te ont moeten. Mijn indruk is dat Solida riteit zich zeer bewust is van de po litieke realiteit in Polen", aldus de bewindsman, met verwijzing naar een uitspraak van Walesa dat de il legale vakbeweging „niet in staat van oorlog met de regering wil le ven". Volgens de leider van Solida riteit zijn er revolutionaire veran deringen nodig in Polen, maar moeten die op vreedzame wijze plaatsvinden. De viermans-delegatie arriveerde gistermiddag gezamenlijk per auto bij de ambassadeurswoning. Op enige afstand waren volgwagens van de geheime dienst zichtbaar, maar dat is een gebruikelijke zaak wanneer Walesa de deur van zijn huis achter zich dichttrekt. Hij had een dag vrij genomen, maar moest de volgende morgen vroeg weer op zijn werk verschijnen. De Nobel prijswinnaar is elektromonteur bij de scheepswerf van Gdansk. Van den Broek was vol lof over de „verregaande mate van tolerantie" van de Poolse autoriteiten ten aan zien van zijn privé-programma. „Ik heb geen enkele aanwijzing van ontevredenheid bij mijn officiële gesprekspartners". Van den Broek wist echter niet waarom een ge plande ontmoeting met het in vloedrijke Politburolid Jozef Czy- rek gistermiddag op het laatste moment uit het officiële program ma werd geschrapt, nadat de Ne derlandse bewindsman met de lei der van Solidariteit had gesproken. Van Poolse officiële zijde is nauwe lijks gereageerd op de ontmoeting met Walesa. De regeringswoord voerder Jerzy Urban zei desge vraagd alleen dat „het ons om het even is met wie en wat de Neder landse minister in zijn vrije tijd eet. Wij hebben kennis genomen van zijn verklaring dat hij de Poolse re gering niet bewust heeft willen irri teren dan wel een demonstratieve daad heeft willen stellen", aldus Urban. Van de Broek wist gisteravond nog steeds niet waarom de ontmoeting met primaat Glemp niet, zoals af gesproken, in Warschau kon plaatsvinden, maar ruim 250 kilo meter ten westen van de Poolse hoofdstad in de residentie van de kardinaal bij Poznan. Glemp had Van de Broek verteld dat de kerk in Polen zeer bezorgd is over de sfeer van moedeloosheid in het land en het gebrek aan moti vatie onder de bevolking om de economische problemen aan te pakken. De politieke situatie, zo had Glemp gezegd, mag geen alibi zijn om niets te doen. Er moet niet alleen geprotesteerd worden om het protest zelf. Plannen van de re gering moeten niet worden afge wezen alleen omdat ze van de rege ring komen, maar op hun inhoud worden beoordeeld. Glemp had benadrukt dat er in Polen een ge meenschappelijke krachtsinspan ning van alle partijen nodig is om uit de problemen te komen. Van de Broek heeft gisteravond nog bloemen gelegd bij het graf van pater Jerzy Popieluszko, de priester van Solidariteit die in ok tober 1984 door agenten van de Poolse geheime dienst werd ver moord. Vanmorgen vloog hij naar Boedapest. Daar staan naast ge sprekken met partijleider Kadar en premier Grosz, ook een lunch met vertegenwoordigers van de zoge naamde democratische oppositie op het programma. ADVERTENTIE BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Ook verkrijgbaar in Haarlem en Utrecht. Atoombom De Libische leider kolonel Muam- mar al-Gaddafi is van mening dat de „zionistische bedreiging" van de Arabische wereld het noodzake lijk maakt dat de Arabische landen over een eigen atoombom beschik ken. Op een redevoering ter gele genheid van de 18de verjaardag van de Libische revolutie zei al- Gaddafi gisteren dat een atoom bom een „wettig" verdedigings middel is, omdat Israël over nu cleaire wapens beschikt. Schoolboycot De meesten van de 230.000 Pale stijnse scholieren en studenten in Israël en hun leraren zijn gisteren, op de eerste dag van het nieuwe schooljaar, thuis gebleven om te protesteren tegen de achterstelling van het onderwijs aan Palestijnen in Israël. De protesten waren 'ge richt tegen bezuinigingen en ande re ongelijkheden. Radio Israël zei dat door ongeveer driekwart van de Arabische scholen aan de sta king werd deelgenomen. DEN HAAG - De Turkse bevolking beslist zondag of de politieke lei ders die na de militaire staatsgreep in 1980 buiten spel werden gezet, op het politieke toneel mogen te rugkeren. Bijna 25 miljoen kiezers zullen deelnemen aan een referen dum, waarbij zij 'ja' of'nee' moeten stemmen tegen opheffing van het verbod op politieke activiteit voor zo'n honderd politici. door Helen Gorter/ANP Het Turkse parlement had al in mei met grote meerderheid ge stemd voor afschaffing van het om streden verbod. Maar premier Tur- gut Özal (60) achtte het toch nodig het volk, en niet het parlement, het laatste woord in deze zaak te ge ven, waarbij hij de steun kreeg van president Kenan Evren. De grond wet van 1982 bekrachtigde het ver bod van 1980 en bepaalde dat de voormalige politieke leiders tot 1992 op non-actief werden gesteld. Slechts één figuur vormt een echte bedreiging voor Özal: de voormali ge conservatieve premier Suley- man Demirel (62). Diens grote linkse rivaal Bulent Ecevit genoot toen hij aan de macht was interna tionale faam, maar zijn populariteit is de afgelopen tijd in Turkije aan zienlijk afgenomen. Voor veel Tur ken is Demirel de enige, behalve Özal, die het land kan runnen. Het referendum kan dan ook in zekere zin worden gezien als een kracht meting tussen Özal en Demirel, zo Officieel voerden de premier en zijn regerende Moederland Partij een' neutrale campagne waarbij niet werd gepleit voor het 'nee'- stemmen. Deskundigen wijzen er op dat dit standpunt naar buiten werd gebracht om aan de verwach tingen van de Europese landen te beantwoorden en om de al geringe kans op toetreding tot de EG niet nog kleiner te maken. Özal liet zich er echter niet van weerhouden zijn tegenstanders, met name Demirel, zwart af te schilderen. Hij bracht tijdens zijn campagne herhaaldelijk de chaos aan het einde van de jaren '70 in herinnering, toen Demirel en Ece vit beurtelings aan de macht wa ren. De persoonlijke vetes tussen de twee leiders hadden uiteindelijk tot gevolg dat het politieke leven geheel werd verlamd en het land aan de rand van de bankroet en de burgeroorlog was komen te staan. Tegen september 1980, toen het le ger ingreep, werden er per dag ge middeld 20 mensen vermoord. In totaal vielen er bij zowel rechtse als linkse terreuracties in Turkije circa 5.000 doden. Özal zegt dan ook over geschiede nis te spreken en geen propaganda te bedrijven. En hij lijkt daarbij een gevoelige plek in het geheugen van een groot aantal niet-partijge- bonden kiezers te raken. Veel Tur ken zijn van mening dat de bloedi ge tijden nooit meer mogen terug keren. En de beste manier om dat te bewerkstelligen is te voorkomen dat de politieke ballingschap van Demirel en Ecevit wordt opgehe ven. „Denk eraan. Als u ja' zegt, dan zegt u ook ja' tegen Erbakan en Türkes", aldus Ozal. Deze twee politici hebben in de jaren '70 de hand gehad in een groot aantal aanslagen en overvallen. Van zijn kant houdt Demirel zijn gehoor voor niet persoonlijk ver antwoordelijk te zijn voor de chaos die leidde tot de militaire staats greep. Hoewel hij officieel buiten het politieke leven staat, heeft hij de oud-premier Ozal en diens eco nomische beleid herhaaldelijk aan gevallen. Het Internationale Mone taire Fonds heeft zich weliswaar positief uitgelaten over de resulta ten van het Turkse bewind, maar de meeste Turken zijn er de afgelo pen vier jaar door de stijging van de inflatie alleen maar armer op ge worden. „Bevrijd mij van mijn ketenen en ik zal jullie bevrijden van jullie ar moede", luidt Demirels leuze tij dens bijeenkomsten in het hele land, waarbij hij keer op keer dui zenden aanhangers trekt. Net zoals Ecevit voert hij bovendien aan dat zolang sommige politici uit de poli tiek worden uitgesloten, wat hun verleden ook moge zijn, Turkije zich er niet op kan beroepen een democratisch land te zijn. Meer dan de helft van het electo raat leeft op het platteland, waar velen kunnen lezen noch schrijven en afgaan op de mening van de dorpsnotabelen. Meer dan een der de van de gemeenteraden in het land is in handen van aanhangers van Özal. Maar deskundigen wij zen er ook op dat er op het platte land, mede als gevolg van het anal fabetisme, veel verwarring heerst over het referendum. Sommigen denken dat het om algemene ver kiezingen gaat, anderen dat zij ja of nee moeten zeggen tegen politiek geweld. Weer anderen gaan ervan uit dat zij hun oordeel moeten ge ven over de militaire coup van 1980. Enkelen kennen zelfs niet de namen van de betrokken politici. Om het stemmen makkelijker te maken zijn er twee soorten stem biljetten: fel oranje en blauwe. Oranje betekent 'nee' tegen de op heffing van het verbod. Blauw staat voorja".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5