Nieuwe pil voor vrouw én man zoveel verkocht, Vandaar deze unieke occasion aanbieding F0RD. l£ kamsteeg SCHOLINGSPROJECT ACADEMICI/HBO'ers Voorbehoedsmiddel manipuleert vruchtbaarheid Berlijnse asiel-rechter bij aanslag in been geschoten GEEF ALSTUBLIEFT. 'TIS MÉÉR DAN NODIG. Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. Sophialaan 8.1075 BR Amsterdam, tel.: 020-640991. Giro: 26000, bankrekening: 70.70.70.007. 071-125709 153627 St. Aagtenstraat 10-14, Leiden Nederland rijdt 40 jaar Volkswagen. En ter ere van dat feit heeft Volkswagen de Avance-serie uitgebracht. Nou, dat hebben we geweten! 't Leuke van je verjaardag vieren is namelijk dat iedereen iets voor je mee brengt. Dus krijgen we voor veel verkochte Avances een goede gebruikte Ford terug Inmiddels zijn 't er zoveel, dat we daar hoognodig iets aan moeten doen Ford Fiësta 1.1 L 49.000 1981 7.500,- Ford Fiësta 1.1 56.000 1984 12.500,- Ford Fiësta 1.1 71.000 1984 12.500,- Ford Escort 1.3 L 75.000 1982 10.500,- Ford Escort 1.1 50.000 1982 10.950,- Ford Escort 1.3 L 66.000 1982 10.950.- Ford Escort 1.3 L 48.000 1984 13.500.- Ford Escort 1.3 Laser Ipg 66.000 1984 13.950,- Ford Escort 1.4 L 26.000 1986 18.500,- Ford Escort 1 4 L 18.000 1986 18.750,- Ford Orion 1.3 L 58.000 1984 14.95oj- Ford Sierra 1.6 L 60.000 1984 17.500,- Ford Sierra 1.6 Laser 39.000 1985 18.950.- Ford Sierra 1.8 L 27.000 1985 20.500,- ZEG MAAR TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION f voorschoten! lhètoccasbncentrmk Dagelijks geopend van 09.00 tot 18.00 uur - Vrijdag koopavond - Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Kamsteeg Zuid B.V. Hofweg 39 Voorscholen (t.o. Zilverfabriek) Tel. 071 -769307 KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID! Het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden/Lisse organiseert in samenwerking met Ordina Nederland B.V. de dagopleiding voor: PROGRAMMEUR/SYSTEEMANALIST Deze opleiding duurt negen maanden en omvat een theorie- en een praktijk deel. De theorie is gericht op het omgaan met gestructureerde programma ontwerptechnieken, met gebruikmaking van de talen BASIC en COBOL. Daarnaast leert de cursist de principes van systeemanalyse/-ontwerp. Het praktijkdeel bestaat uit een stage, die 4 a 4,5 maand duurt. Voorlichtingsbijeenkomst: 26 oktober 1987. Startdatum: 14 december 1987. Toelatingseisen: Graad of diploma aan een Universiteit of HBO-opleiding; leeftijdsgrenzen: 22-34 jaar; ingeschreven zijn bij het Arbeidsbureau Leiden/Lisse; full-time beschikbaar zijn; geschikt zijn voor het beroep (er vindt een selektie-onderzoek plaats). De oplcidingskosten zijn geheel voor rekening van het Arbeidsbureau; het is mogelijk de opleiding met behoud van uitkering te volgen. Belangstellenden worden t.z.t. uitgenodigd voor de voorlichtings bijeenkomst na ontvangst van onderstaande coupon. Naam /voorletters m/v Adres Postcode/woonplaats Geboortedatum Ingeschreven bij Arbeidsbureau te Opleiding Deze antwoordcoupon vóór 20 oktober a.s. zenden naar het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden, t.a. v. de heer A. W.J. v.d. Geijn, Postbus 12, 2300 AA Leiden HET ARBEIDSMARKTPERSPECTIEF NA AFLOOP VAN DE CURSUS IS ZEER GOED GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN/LISSE NIJMEGEN - Over zo'n 25 jaar zal een geheel nieuw anti-conceptie- middel zijn intrede doen dat zowel bij mannen als vrouwen kan wor den toegepast. De huidige pil, die al twintig jaar bij vrouwen zwan gerschappen voorkomt, heeft de langste tijd dan gehad. door Ed van Ham In de plaats daarvan komt een vol komen natuurlijk preparaat, dat in staat is dat deel van de hersenen zodanig te manipuleren, dat vrouw of man tijdelijk onvruchtbaar wordt. Voorlopig nadeel is dat daarmee ook de geslachtsdrift in slaapt. En dat is het laatste wat met een anti-conceptiemiddel wordt bedoeld. Het moet alleen de con ceptie tijdelijk opheffen. Maar het blijkt dat dit vervelende bijeffect op te heffen is door toediening van bepaalde hormonen. Maar bij lan ge na niet in die hoeveelheid als bij de pil, dat eveneens een hormo nenpreparaat is. Het nieuwe anti conceptiemiddel wordt inmiddels al getest in Zweden en Duitsland. De eerste bevindingen zouden zon der meer positief zijn. Een populai re naam is er nog niet voor gevon den. Wetenschappers duiden het voorlopig aan met GNRH-Agonist. Ideeën rond dit nieuwe anti-con ceptiemiddel zijn al ontstaan toen in de jaren zeventig de latere no- belprijswinnaar dr. Schally het GNRH-hormoon ontdekte. Dit hormoon (een eiwit) wordt gepro duceerd door de onderhersenen. Maar wat tevens ontdekt werd, is dat dit hersendeel via de geprodu ceerde hormonen in rechtstreekse verbinding staat met de ge- slachtsklieren. Met andere woor den: het regelt op geëigende tijd- BERLIJN (AP) - Voor de tweede maal in elf maanden hebben giste ren in Westberlijn onbekenden een aanslag gepleegd op een hoge beambte die belast is met vreem delingenzaken. Günther Korbma- cher, als rechter verbonden aan de afdeling asielaanvragen van het Federaal Administratief Gerechts hof, werd door twee onbekenden op een motor in het linkerbeen ge schoten. Op 28 oktober 1986 werd het hoofd van de afdeling vreemdelingenza ken van Westberlijn, Manfred Hol- lenberg, voor zijn woning in beide benen geschoten. De aanslag werd indertijd opgeëist door „Revolutio- stippen de eisprong (maandcyclus) bij de vrouw en krijgt het lichaam van de man via dat kleine hersen deel opdracht zaad aan te maken. De Nijmeegse gynaecoloog profes sor dr. R. Rolland, verbonden aan het Sint Radboudziekenhuis en de Katholieke Universiteit Nijmegen zegt direct, dat nog lang niet alle raadsels rond dat kleine hersen deel en de functies van de daar door gemaakte hormomen, zijn op gelost. Datzelfde hersendeel regelt namelijk ook de puberteit bij kin deren: dat meisjes vrouwelijke vor men krijgen en dat bij jongens de stem gaat breken. Verder ons dag en nachtritme en nog enkele van die uiterst belangrijke zaken. Geslachtsklieren Als vooraanstaand wetenschapper op dit gebied is prof. Rolland nauw betrokken bij de onderzoekingen. „We weten dat dit hersendeel de voortplanting regelt en stuurt. Maar als man of vrouw in een, stress-situatie terecht komt, dan komt de klier tot rust. Het produ ceert dan nauwelijks of geen hor momen meer die de geslachtsklie ren tot activiteit zouden moeten brengen. Datzelfde gebeurt bij voorbeeld vlak na de bevalling of als een vrouw het kind nog borst voeding geeft. Het hersendeel regi streert dan, dat het lichaam nog niet rijp is voor een nieuwe be vruchting. Zonder dat zij het merkt wordt het lichaam van de vrouw te gen overbelasting beschermd. Dat alles regelt dit kleine hersendeel". Het doel dat de wetenschappers nastreven is om dit hersendeel op non-actief te stellen. Er zou dan een situatie geschapen worden, alsof de hersenen een stress-toe- stand signaleren en hormonen- stroom naar de geslachtsklieren stopt. Op dat moment zou be vruchting niet meer mogelijk zijn. nare Zeilen", een groep die qua achtergrond nauw verwant is aan de Rote Armee Fraktion (RAF). De daders van de aanslag op Korb- macher waren gezeten op een Ya maha-motorfiets. Zij droegen mo torpakken en hun gezichten gin gen schuil achter helmen. De be- Het voortplantingssysteem is tot rust gebracht. Professor Rolland erkent direct dat deze methode een vervelend bijeffect heeft. „Het remt dan te vens de geslachtsdrift. Iets dat nooit de bedoeling kan zijn van een anti-conceptiemiddel. Maar ook daar is inmiddels iets op gevonden. Door het toedienen van een lichte dosis hormonen, wordt de ge slachtsdrift weer tot het normale niveau geactiveerd. Bij proeven in Duitsland en Zweden zijn de eerste resultaten hoopgevend. Maar voor lopig duurt het nog wel even voor dat het op de markt beschikbaar komt. Verwacht wordt dat de voor bereidingen (proeven) tien tot vijf tienjaar in beslag gaan nemen. Het laten registreren en op de markt brengen kan nog eens tien jaar in beslag nemen". Op het ogenblik wordt het middel toegediend door middel van een neusspray. Volgens Rolland een niet zo geslaagde methode. Hij denkt dat de hormonen in de toe komst door middel van een depot preparaat worden toegediend. Dat is een miniscuul klein buisje, dat stuurder trok de motor op tot vlak bij Korbmacher, die naar de garage bij zijn woning in de wijk Lichter- felde liep. De duopassagier vuurde van enkele meters naar de benen van de rechter en verwondde Korbmacher met twee schoten in de linker enkel. onder de huid wordt aangebracht. Het kan ongeveer zes weken mee. Dat is dan tevens een van de twee grote voordelen ten opzichte van de huidige pil. Dit anü-conceptie- middel moet zoals bekend dage lijks worden geslikt. Eén vergeet achtige dag kan een ongewenste zwangerschap tot gevolg hebben. Bij toediening met het depot-pre paraat kan het dagelijks slikken achterwege blijven. Bijwerkingen Het andere voordeel is volgens de Nijmeegse gynaecoloog dat het nieuwe middel, tot zover bekend, geen bijwerkingen heeft. Dat kan niet gezegd worden van de pil. Hoewel het preparaat in de loop van haar bestaan vele malen verfijnd is. Maar door de grote hoe veelheid hormomen die de vrouw dagelijks slikt, gaat deze pil als een barbaar in haar lichaam te werk. Bijverschijnselen kunnen zijn het dikker worden dan gewenst en ver der kunnen er trombose-achtige klachten, vooral in combinatie met roken, optreden. Daar moet aan worden toegevoegd dat deze bij werking door de veel lagere hor monendosering nauwelijks nog voorkomen. De nieuwe methode van zwanger- schapvoorkoming heeft de belang stelling van alle gynaecologen in de gehele wereld. Vorige week kwam een select gezelschap uit de ze wetenschaprichting naar Nijme gen waar het driejaarlijkse Reinier de Graaf-symposium werd gehou den. De delegatie was afkomstig uit de Verenigde Staten en West- Europa. Drie dagen bracht men el kaar op de hoogte van de jongste ontwikkelingen. Onder de aanwe zigen ook de meest vooraanstaan de expert op dit gebied, de Ameri kaan dr. S. Yen. De aanslag verliep praktisch op de zelfde wijze als de aanslag op Hol- lenberg. Toen ging het om een man en een vrouw die Hollenberg lo pend benaderden en van nabij op hem vuurden. Zij ontkwamen in een vluchtauto. Korbmacher speelt als rechter bij het federale administratief ge rechtshof in West-Berlijn een be langrijke rol bij beslissingen over politiek asiel. Het vermoeden is geuit dat een beleidsverandering een motief is geweest voor de aan slag. West-Berlijn heeft de laatste tijd een hardere lijn gevolgd bij het verlenen van politiek asiel.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18