Moskou: akkoord nog even ver weg Onenigheid in Chili over inhoud referendum Ondanks uitspraken Kohl David Owen doet niet mee aan fusieplan SDP Akkoord over grondwet in Zuidkorea bereikt Vil ooa* SiMcwk vima. (Oud Kcrnfm ua/k ctik tijei di Poolse betogers uiteen gejaagd Eind deze week acties oppositie MOSKOU (DPA/AFP/UPI) - De Sovjetunie heeft gisteren verklaard dat de bereidheid van de Westduitse regeringsleider Helmut Kohl om - onder voorwaarden - afstand te doen van de Pershing-raketten een akkoord tussen Moskou en Washington niet dichter bij heeft gebracht. Viktor Karpov, hoofd van de afde ling wapenbeheersing van het Sov jet-ministerie van buitenlandse za ken, zei gisteren tegenover het persbureau Tass dat sinds de uit spraken van Kohl er in de onder handelingen in Genève „vrijwel niets is veranderd". Hij herhaalde de eis dat de Amerikaanse kern koppen op de 72 Westduitse Pers- hing-1 A-raketten worden opgeno men in een INF-akkoord. Karpovs opmerking staat in schril contrast met een vorige week donderdag afgelegde verkla ring van de officiële woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken, Gennadi Gerasimov. De ze zei dat als gevolg van Kohls voorstel „de situatie ten goede is gekeerd" bij de Geneefse bespre kingen. Kohl zei vorige week woensdag in Bonn dat West-Duitsland er van af zou zien om zijn 71 Pershing 1A- raketten te moderniseren,-en deze eventueel zou vernietigen als de Verenigde Staten en de Sovjetunie een akkoord sluiten over de ont manteling van raketten voor de korte en middellange afstand. PORTSMOUTH (AFP/Rtr) - De af gevaardigden van de Britse so ciaaldemocratische partij SDP hebben gisteren een verdere stap gezet in de richting van een fusie met de Liberale Partij van David Steel. De tweede dag van het par tijcongres in Portsmouth werd ge kenmerkt door felle debatten die leidden tot de definitieve breuk tussen een meerderheid binnen de partij en de aanhangers van de voormalige leider David Owen, te genstander van een fusie. Owen legde drie weken geleden zijn leidersfunctie neer, nadat bij stemming was gebleken dat de partij voorstander was van de fusie met de liberalen. Tijdens een stem ming bij handopsteken kozen de deelnemers gisteren in grote meer derheid voor de „oprichting van een nieuwe partij waarin de SDP en de Liberale Partij zijn opgeno men". Owen lijkt vastbesloten een nieuwe „onafhankelijke sociaal democratische beweging" op te richten, naast de toekomstige cen trum-gerichte partij. Dat zou een vierde formatie op het Britse poli tieke schaakbord brengen. Roy Jenkins, mede-oprichter van de SDP, veroordeelde dat plan als „een oneindig gevaarlijke hersen schim". Samen met twee andere oprichters, Shirley Williams en Bill Rogers, keerde hij zich fel tegen Owens „separatistische" plannen. Owen werd fel bekritiseerd we gens zijn weigering zich neer te leggen bij de keuze van de partij ba sis. -Tijdens de verkiezingen van af gelopen juni was de anhang voor de Alliantie tussen Liberalen en SDP geslonken van 24,6 naar 22 procent. De Liberalen kregen 17 parlementszetels, tegen slechts vijf voor de SDP. De nieuwe leider van de SDP, de zaterdag aangewezen Robert McLennan, heeft de taak gekregen de onderhandelingen te voeren die moeten leiden tot de fu sie. Het ziet er niet naar uit dat deze vóór het vooijaar zal plaatsvinden. Dan vindt de definitieve stemming van de partijleden plaats. Het Pershing-vraagstuk is uitge groeid tot een belangrijk struikel blok in het Geneefse overleg. De Sovjetunie houdt staande dat de raketten onder een eventueel ver drag tussen de VS-en de USSR die nen te vallen, omdat zij zijn uitge rust met Amerikaanse kernkop pen. Amerikaanse onderhande laars voeren aan dat de raketten onder verantwoordelijkheid van de regering in Bonn vallen, en dientengevolge niet worden ge dekt door een mogelijk Russisch- Amerikaans verdrag. Strauss De bereidheid van Kohl om on der voorwaarden afstand te doen van de Pershings dreigt intussen tot een breuk te leiden met coalitie partner CSU. Franz-Josef Strauss, de leider van de CSU, is boos dat Kohl zijn besluit nam zonder hem te raadplegen. Hij voelt zich bele digd en „gebruskeerd" door de kanselier. Tijdens een speciale vergadering van het partijbestuur in München stelde de CSU, de Beierse zuster partij van Kohls CDU, zich vier kant op achter Strauss. Besloten werd dat de partij niet zal deelne men aan twee coalitiegesprekken die voor september zijn vastge steld. Voor er van verdere samen werking sprake kan zijn moet er eerst weer een vertrouwensbasis zijn gelegd, aldus de 72-jarige Strauss na afloop van het beraad. De CSU verwerpt de voorgeno men vernietiging van de Pershings als een „eenzijdige ontwapenings maatregel van de Bondsrepu bliek". De boycot van de CSU treedt vandaag al in werking. Dan komt de top van de regeringscoali tie bijeen om een gemeenschappe lijk standpunt af te spreken voor het debat dat morgen in de Bonds dag over Kohls Pershing-besluit gehouden wordt. Als de 49 CSU'ers hun steun aan de regering zouden opzeggen, zou Kohl alleen nog maar steunen op zijn CDU (174 zetels) en de FDP (46 zetels), wat betekent dat hij zijn meerderheid in de 497 zetels tellen de Bondsdag zou kwijtraken. De FDP, die Kohl wel steunt, zei alles te willen proberen om de Beierse christendemocraten „op de üjn van het verstand te brengen". SEOUL (Rtr/UPI/AP) - De twee grootste partijen in Zuidkorea heb ben gisteren overeenstemming be reikt over een ontwerptekst voor een nieuwe en meer democratische grondwet. Dit hebben woordvoer ders van de regerende Democrati sche Gerechtigheidspartij DJP en de oppositionele Democratische Herenigingspartij RDP bekendge maakt. De huidige grondwet werd in 1980 opgesteld kort nadat presi dent Chun Doo Hwan in Zuidko rea de staat van beleg had afgekon digd. De conceptgrondwet, die nog door de Nationale Vergadering moet worden goedgekeurd, schrijft algemene en directe ver kiezingen van een president voor. Een president zal worden gekozen voor één termijn van vijf jaar. Ver wacht wordt dat dergelijke presi dentsverkiezingen, de eerste in 16 jaar, gehouden zullen worden in december. De Zuidkoreaanse kie zers moeten dan een opvolger kie zen voor president Chun, wiens termijn van zeven jaar in februari 1988 afloopt. Tot het laatst lagen de twee par tijen overhoop over de zittingster mijn van een president. De DJP wilde één termijn van zes jaar en de RDP was voorstander van meerdere termijnen van elk vier jaar. De RDP wilde ook de functie van vice-president in het leven roe pen en het recht van de president om het parlement te ontbinden af schaffen. De onderhandelaars kwamen overeen het verschil over de presidentiële termijn te delen, de RDP liet haar eis voor een vice- president vallen en de regerings partij ging akkoord met de afschaf fing van het recht van de president het parlement te ontbinden. Beide partijen vormden op 31 ju li een commissie die zich over een nieuwe conceptgrondwet moest buigen. Waarnemers zeggen dat zo wel de RDP als de DJP zich con structief hebben opgesteld. Vol gens partijfunctionarissen zullen als gevolg van de succesvol afge ronde besprekingen DJP-voorzit- ter Roh Tae Woo en de RDP-leider Kim Young Sam elkaar waar schijnlijk morgen ontmoeten om hun goedkeuring aan het bereikte akkoord te hechten. Herziening van de grondwet en directe presidentsverkiezingen wa- Mijnwerkers die erin slaagden om uit de St. Helena-goudmijn in Zuidafrika te komen zijn op weg naar hun slaapverblijf Op hun gezichten staat nog duidelijk de schrik te lezen nadat door een explosie een deel van de mijn instortte en zij zich kruipend in veiligheid moesten brengen. WELKOM (Rtr/UPI/AFP/AP) - Bij de ramp in de St. Helena-goudmijn in Zuidafrika zijn gisteren zeker acht mijnwerkers om het leven ge komen. Volgens de directie van de St. Helena-goudmijn bij Welkom in Oranje Vrijstaat worden nog 42 mijnwerkers vermist. Gevreesd wordt dat zij de dood hebben ge vonden toen een lift naar beneden stortte na een ontploffing in een mijnschacht. Reddingsploegen slaagden er gisteravond in vijf mijnwerkers uit de schacht te redden. De overle venden werden bijna dertien uur na de ramp op bijna 690 meter diepte aangetroffen door een red dingswerker die aan een touw was Veel vermisten na mijnramp in Zuidafrika afgedaald. Verder vond hij ook de lijken van acht mijnwerkers. Volgens mijndirecteur Gary Maude worden nog 42 mijnwer kers vermist. Gevreesd wordt dat zij aan boord waren van de lift die na de ontploffing in de 1.367 meter diepe schacht naar beneden stort te. Volgens Maude hebben red dingswerkers het wrak van de lift (fotoEPA) ontdekt op de bodem van de schacht. Reddingsploegen deden gisteravond nog verwoede pogin gen de liftkooi te bereiken via tun nels die de zwaar beschadigde schacht verbinden met andere schachten. Ruim driehonderd mijnwerkers die ondergronds waren op het mo ment van de ontploffing konden zich vry snel in veiligheid brengen door via dwarstunnels een onbe schadigde schacht te lopen. Over de oorzaak van de ramp is nog steeds niets bekend en ver wacht wordt dat de reddingswerk zaamheden nog enkele dagen zul len duren vanwege het gevaar voor instortingen. ren de voornaamste eisen van de honderdduizenden betogers die enkele maanden geleden in vele Zuidkoreaanse steden de straat op gingen. President Chun en zijn partij hadden zich aanvankelijk verzet tegen de nu overeengeko men grondwetswijzigingen. De Zuidkoreaanse oppositielei der Kim Young Sam heeft daaren tegen gisteren een ontmoeting met voorzitter Roh Tae Woo van de re geringspartij afgezegd, nadat hij de vrijlating van alle politieke gevan genen had geëist. Kim beschuldig de de regering ervan dat er weer politieke tegenstanders werden gearresteerd en dat het er op leek dat tegen de oppositie opnieuw krachtdadig werd opgetreden. Bij het ernstigste politieke geweld sinds juni trad de oproerpolitie vo rige week in Seoul en andere ste den hard op bij demonstraties. „We zijn bang dat de regering gematig de elementen in de oppositie met een grootscheepse campagne tracht te onderdrukken," zei Kim. Moskou bereidt controle op kernproeven toe te staan WASHINGTON (AP) - Een hoge Russische functionaris heeft giste ren gezegd dat de Sovjetunie be reid is iedere vorm van controle toe te staan op de naleving van een eventueel verbod van kernproe ven. De Amerikanen zouden zelfs een eigen kernlading in de Sovjet unie tot ontploffing mogen bren gen om hun meetapparatuur te ij ken, aldus generaal Nikolai Tsjer- vov van het Russische ministerie van defensie. Tsjervov sprak tijdens een lunch voor leden van de Russische dele gatie die vorige week deelnam aan een conferentie over de Ameri kaans-Russische betrekkingen in New York. Hij zei dat „de Sovjetu nie bereid is elke vorm van contro le te aanvaarden" op de naleving van een verbod op kernproeven. Dat gold ook het Cortex-systeem, dat de Verenigde Staten in het verleden hebben voorgesteld. Dit systeem behelst de plaatsing van registratie-apparatuur in een gat geboord nabij de plaats van een (ondergrondse) atoomproef. Max Kampeiman, de leider van de Amerikaanse delegatie bij het wapenbeheersingsoverleg in Ge nève noemde het aanbod van Tsjervov een nadere bestudering waard. Volgens hem is het de eer ste keer dat de Russen een dergelij ke verificatiemogelijkheid oppe ren. ADVERTENTIE David owen: separatistische plannen. (foto ap> Overstroming Het overstromingsgevaar in het Valtellina-dal in Noord-Italië is ge weken. Men is er gisteren in ge slaagd om het water van een kunst matig meer, dat ontstond doordat de rivier de Adda door een aardver schuiving werd geblokkeerd, via gegraven waterlopen weer naar de bedding van de rivier te leiden. "De situatie is onder controle," liet een functionaris van de civiele ver dediging weten. Het water dat via een omweg weer naar de Adda is geleid stroomt nu weer normaal naar het Como-meer. Waldheim De commissie van internationale deskundigen die een onderzoek zal instellen naar het oorlogsverleden van president Kurt Waldheim van Oostenrijk, begint vandaag met haar werkzaamheden. De commis sie, die in opdracht van de regering in Wenen moet nagaan wat Wald heim in de oorlogsjaren precies ge daan heeft, staat onder voorzitter schap van de Zwitserse deskundi ge in de krijgsgeschiedenis Hans- Rudolf Kurz. Overleden In een ziekenhuis in Liverpool is gisteren het laatste kind overleden van de zevenling, die op 15 augus tus was geboren. Vijf van de kinde ren overleden binnen vijf dagen na de geboorte en het zesd.e overleed vorige week net nadat de moeder uit het ziekenhuis was ontslagen. Spionage Een voormalige secretaresse, be kend als 'spionne uit liefde', van het kantoor van de Westduitse pre sident Richard von Weizsaëcker is gisteren door een rechtbank in Düsseldorf tot acht jaar gevange nisstraf veroordeeld. De 52-jarige Margret Hoke werd schuldig be vonden aan landverraad, schen ding van dienstgeheimen en om koopbaarheid. De rechtbank ont nam mevrouw Hoke ook haar bur gerrechten voor een periode van vijf jaar. De secretaresse had tot haar arrestatie in juni 1985 15 jaar lang inlichtingen doorgespeeld aan een agent van de Russische inlich tingendienst KGB. [ikkt/idi ^(wcu'^oahu. lA)(/id itidudaad tijd Ktvid Lange senoritas 10 sinks 6,50. Semi-wildepanatella 10 stuks 5,50. Cigarillo 20stuks 8,80. Ook in cederhouten kisten. GDANSK (ANP/GPD) - Eenheden van de Poolse op roerpolitie hebben gisteren 5.000 betogers uiteenge jaagd die bijeen waren gekomen na een mis in de Hei lige Maria-kerk in Gdansk ter gelegenheid van de ze vende verjaardag van het verboden vakverbond Soli dariteit. Ongeveer 15.000 mensen hebben de herden kingsmis bijgewoond, die werd opgedragen door bis schop van Gdansk Tadeusz Gockowsi. Ook Solidari- teit-leider Lech Walesa was in de kerk aanwezig. Na de mis hielden de betogers een mars van bijna een kilometer en zongen leuzen als „geen vrijheid zon der Solidariteit". Zij verspreidden zich nadat tien vrachtauto's van de oproer-politie (Zomo) hen van achteren naderden. Er deden zich geen ernstige inci denten voor, maar er werden wel enkele betogers aan gehouden. Walesa had eerder een krans gelegd bij het monument voor de arbeiders die bij de onlusten van 1970 omkwamen. In de zuidwestelijke stad Wroclaw namen ook enke le honderden mensen deel aan een betoging. Hier hield de politie tien activisten aan onder wie Jozef Pinior, een van de leiders van Solidariteit. Ook deze betoging werd door de politie uiteengejaagd zonder gebruik van geweld. Het gesprek tussen minister van den Broek (buiten landse zaken) met de Poolse primaat, kardinaal Glemp, is op het laatste moment is verplaatst van War schau naar de residentie van de Poolse kerkelijke lei der in Gniezneo, ruim 300 kilometer ten westen van Warschau. Van den Broek verwacht desondanks op tijd terug te zijn in Warschau voor zijn ontmoeting met de leiders van Solidariteit. Gisteravond sprak hij onder vier ogen na afloop van een officieel diner ongeveer twee uur met zyn collega Orzechowski. „Er was geen onderwerp taboe. Ook na leving van de mensenrechten, inclusief het recht op vrije vakorganisatie was bespreekbaar. Dat is een an dere opstelling dan gewoonlijk, en dat noem ik een positieve ontwikkeling", aldus Van den Broek. BUENOS AIRES - "Het is hard te moeten vaststellen dat de taak van de Chileense regering verre van voltooid is. De dreiging en agressie zijn gevaarlijk groot. De omstan digheden van dit moment zijn vrij wel identiek aan die van 1973 en het ingrijpen van de strijdkracht is gerechtvaardigd". Aldus generaal Santiago Sinclair. Hij is na gene raal Pinochet de tweede man van het Chileense leger en sinds de mislukte aanslag op de dictator van een jaar geleden zijn gedood verfde opvolger 'in geval van nood'. door Jan Thielen Generaal Sinclair staat te boek als voorstander van de harde lijn en is onvoorwaardelijk trouw aan zijn enige baas. De woorden van de onderbevelhebber van het leger volgen op de even spraakmakende uitlatingen van Pinochet zelf over het omstreden referendum van 1989: "Dat worden geen verkiezin gen zoals de oppositie wil laten ge loven. Het is niet zo dat er hu een referendum komt en alles voorbij is. Nee. De grondwet stelt een ter mijn van 16 jaar en dat is het enige dat telt", aldus de militaire regent. En daarna voegde hij er bij een an dere gelegenheid aan toe: "De grondwet stelt een termijn van tweemaal acht jaar. Het referen dum wordt niets meer dan een raadpleging van de bevolking of deze ja dan nee tevreden is over het verloop van de regeringspolitiek". De grondwet dateert uit 1980. Dus tot aan 1997, zo valt uit de woorden van Pinochet op te ma ken, zal de huidige lijn worden voortgezet en geen sprake zijn van herstel van de democratie. De uitspraken van Pinochet en Sinclair vormen het tegenoffensief van het leger tegen de binnenland se en buitenlandse invloeden die op de rest van de strijdkrachten worden uitgeoefend. Drie van de vier Juntaleden (Merino van de marine, Stange van de politie en Matthei van de luchtmacht) heb ben elk al bij eerdere gelegenhe den laten blijken na 1989 het veld te willen ruimen voor een gekozen burgerregering. Alleen het leger wil na dat jaar doorgaan en alge meen wordt aangenomen dat na ja renlange zuiveringen door Pino chet het leger de enige betrouwba re machtsbasis op langere termijn voor hem is. Generaal Pinochet is bevreesd dat de recente verkiezing van de uiterst conservatieve Patricio Ayl- win tot nieuwe leider van de chris tendemocraten de dissidentie bin nen de strijdkrachten heeft ver sterkt. Aylwin staat bekend als ver zoenend ten aanzien van de strijd krachten, stond achter de politieke en economische opvattingen van het leger en is groot voorstander van een 'elegante aftocht' van het militaire bewind. Voor de gematig de militairen van de marine, lucht macht en politie is hij de eerste ac ceptabele figuur met wie zij over zo'n elegante aftocht zouden willen onderhandelen. Machtsstrijd Met de agressieve houding van Pinochet en de duidelijk afwijzen de opstelling van twee andere jun ta-leden kwam de machtsstrijd binnen de strijdkrachten over de toekomst van het regime opnieuw aan de oppervlakte. Ook generaal Merino corrigeerde zijn eerdere steunbetuiging aan Pinochet: "Pi nochet kan wel gezegd hebben dat er een raadpleging komt, maar de grondwet spreekt duidelijk over een referendum waarbij de bevol king zich kan uitspreken over eèn kandidaat en als die kandidaat wordt afgewezen door de bevol king wil dat zeggen dat die niet wordt aanvaard". Pinochet zal de enige kandidaat bij het referen dum zyn. De uitlatingen van generaal Pi nochet en zijn belangrijkste waak hond generaal Sinclair lijken een duidelijke benadrukking van de machtspositie die het leger binnen de strijdkrachten heeft. Het leger is met manschappen en materieel su perieur aan de andere onderdelen van de strijdkrachten en wil die po sitie duidelijk uitbuiten. Zij zet de andere onderdelen van de strijd krachten onder druk om na 1989 het huidige bewind te kunnen voortzetten met de argumentatie dat anders "Chili zal terugkeren Généraal Pinochet van Chili, die van zijn machtspositie. naar de situatie van vóór de staats greep van 1973". De Amerikanen denken daar duidelijk anders over. Alle waarne mers in Chili zijn het er over eens dat Washington een offensief is be gonnen om Pinochet duidelijk te maken dat er na 1989 geen plaats meer voor hem is. "De weigering van Pinochet om de Amerikaanse afgezant Gelbard te ontvangen had voor Washington niet beter kun nen komen dan op dit moment. Daarmee werd meteen het signaal gegeven aan de rest van de strijd- voorlopig niet van plan is af te z (foto ANP» krachten en de extreem rechtse groeperingen die de dictator steu nen dat er een feitelijke breuk be staat tussen Washington en de plannen van de dictator om na 1989 aan de macht te blijven", aldus het linkse weekblad Analisis. Robert Gelbard benadrukte dat de Verenigde Staten geen plannen hebben om economische sancties te ondernemen tegen Chili. Net als andere Amerikaanse afgevaardig den onderstreepte hij "dat geen land in Latijns-Amerika zulk een succesvolle economische politiek voert". De Verenigde Staten zijn uiterst tevreden over de ultra-libe rale economische politiek van de minister van financiën Büchi, die voor de Verenigde Staten als voor beeld gelden voor heel Latijns- Amerika. De interne machtsstrijd in Chili is tot nog toe immer samengegaan met verhoogde repressie. Dat is ook nu het geval. Nadat al eerder de directeur van het oppositietijd schrift Apsi was gearresteerd werd kortgeleden ook de onder-direc teur van dat blad opgepakt wegens de beschuldiging van "belediging van het staatshoofd". De aanlei ding vormde een satirisch katern in het tijdschrift waarin de draak met Pinochet werd gestoken. Ook de leider van het nationale arbei derscommando CNT, Manuel Bus tos werd wegens "belediging van het staatshoofd" gearresteerd. De komende week zal Pinochet een krachtmeting over zijn toe komstplannen hebben met de op positie die voor de komende dagen verschillende acties heeft gepland. Op 4 september zullen de CNT en de linkse oppositiepartijen een na tionale protestdag houden, de eer ste sinds de mislukte aanslag op de dictator. De rechtse oppositie en delen van de linkse oppositie wil len van 3 tot 5 september eveneens een grote campagne houden om de bevolking te overtuigen zich in te schrijven bij de kiesregisters, om bij het komende regime hoe dan ook 'NEE' tegen Pinochet te kun nen zeggen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5