Keuze voor junk: cel of werkproject 'Poitie kan als ze wil doelmatiger werken' rnrnr Airer iScfots Waarschuwingen fraude genegeerd Medicijn bij zwangerschap gevaarlijk voor kinderen WD blijft Twenfee wetenschappers zien honderd manieren voor betere efficiency Parlementair onderzoek bouwfraude feestnieuws DE KONMAR IN KATWIJK G AAT MORGEN OPEN! DINSDAG ,1 SEPTEMBER 1987 IIWHiHWI. Rotterdam kiest nieuwe aanpak ROTTERDAM (ANP) - Junks die in Rotterdam worden opgepakt voor een vergrijp mogen binnenkort kiezen tus sen celstraf of deelname aan een twee jaar durend werk project. Doel van het plan is om de verslaafde zijn crimine le gedrag af te leren en hem terug te brengen in de maat schappij door hem een baan te geven. AMSTERDAM (ANP) - Leermoei lijkheden, geestelijke achterstand, afwijkingen in de lichaamsbewe ging, spraakproblemen en slaap stoornissen bij schoolgaande kin deren zijn veelal het gevolg van het gebruik van medicijnen, verdoven de middelen en alcohol tijdens de zwangerschap. Ook het roken van sigaretten kan de ontwikkeling van de hersenen van het nog onge boren kind blijvend verstoren. Op een bijeenkomst van hersen- deskundigen en neurologen aan de Koninklijke Akademie van Weten schappen in Amsterdam deelde di recteur Swaab van het Nederlands Instituut voor Hersenonderzoek gisteren mee dat ongeveer 80 pro cent van de aanstaande moeders medicijnen slikt. De meeste van deze geneesmiddelen kunnen ge makkelijk tot de moederkoek (pla centa) doordringen. Via de placen ta bereiken de lichaamsvreemde stoffen ongehinderd de groeiende hersenen van de vrucht. Meestal veroorzaken de medicij nen die de vrouw tijdens de zwan gerschap inneemt geen zichtbare lichamelijke afwijkingen bij het kind. Ze lijken daardoor onschul dig te zijn. Intussen kunnen de me dicamenten echter wel microsco pisch kleine beschadigingen of veranderingen teweegbrengen aan de chemische samenstelling van het hersenweefsel van het kind in de moederschoot, ook in de tweede helft van de zwangerschap. Deze stoornissen kunnen zodanig zijn dat zich later in het leven van een Tot voor kort werden dergelijke gevolgen van het gebruik van me dicijnen en andere pillen, opiaten, methadon, marihuana, sigaretten en allerlei andere stoffen niet on derkend. Ook geestelijke spannin gen van de vrouw tijdens het dra gen van haar kind blijken nu stoor nissen in de ontwikkeling van de hersenen te kunnen veroorzaken. Het is volgens Swaab erg moei lijk aan te tonen welk geneesmid del of andere schadelijke stof de oorzaak is van een geestelijke af wijking van het kind. Het ont breekt de artsen eenvoudig aan al gemeen aanvaarde methode om dit te kunnen vaststellen. Bovendien openbaren de gevolgen zich pas veel later in het leven van het kind, zodat de relatie tussen het gebruik van medicijnen en de afwijkingen moeilijk aangegeven kan worden. Tenslotte onbreekt de kennis van de manier waarop chemische stoffen zodanig op de jonge herse nen inwerken dat zij verstoringen van het centrale zenuwstelsel ver oorzaken. De deelnemers aan de bijeenkomst in Amsterdam probe ren deze week wat meer inzicht te krijgen in dit proces. Uitbreiding van kennis in deze tak van weten schap. die wordt aangeduid met neuroteratologie (leer van de mis vormingen van het centrale zenuw stelsel), is volgens de directeur van het herseninstituut van essentieel belang voor de ontwikkeling van veilige geneesmiddelen. Snel besluit mijnen jagers naar de Golf WARSCHAU (ANP) - Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) verwacht dat kort na zijn te rugkeer uit Polen en Hongarije, donderdagavond, een besluit zal worden genomen over het zenden van Nederlandse mijnenjagers naar de Golf. Hij verklaarde maandagavond in Warschau dat nu ook de Belgische premier Martens zich in beginsel bereid heeft verklaard mijnenja gers beschikbaar te stellen, het doel van gezamenlijk optreden van een aantal Europese landen nader bij komt. De gemeente krijgt voor de eerste helft van het vierjarenplan twee miljoen gulden van het ministerie van binnenlandse zaken, zo ver klaarde wethouder Henderson gis teren bij de presentatie. Voor het werkproject komen verslaafden in aanmerking die nor maal tussen de drie en acht maan den cel zouden krijgen. Het consul tatiebureau voor alcohol en drugs zal beoordelen of het zin heeft de verslaafde in het programma op te nemen. Met Justitie is overeenge komen dat de rechtbank het von nis tegen de verslaafde twee jaar zal aanhouden. In die tijd wordt de junk een tijd opgenomen in een te huis, waar hem wordt geleerd met het toediwien van methadon ziin 'horzel' in Internationale UTRECH" (GPD) - De WD stapt voorlopigniet uit de Liberale In- ternationée, hoewel pogingen om de Oosteirijkse zusterpartij FPÖ uit die oranisatie te zetten deze zomer misukten. De FPÖ is in de ogen van ie WD geen liberale, maar een fascistoïde partij. De WD wil nderzoeken of er 'vol doende betuurlijke waarborgen te verkrijgen fijn. om een eventueel uittreden vn de WD uit de Libe rale Interntionale tegen te gaan'. WD-voorzter Ginjaar heeft dat gisteren geegd na een bestuurs vergadering De WD 'il volgens Ginjaar als een horzel i de Liberale Interna tionale blijen optreden en de FPÖ-kwesti 'voortdurend op de agenda houen'. Van een uittreden van de WTkan pas sprake zijn, wanneer duielijk is hoe de Inter nationale enle liberale zusterpar tijen met deFPÖ denken om te gaan, aldus Cnjaar. verslaving te stabiliseren. Ook wordt hij getraind in het aanhou den van een dag- en nachtritme om vervolgens te kunnen gaan werken. Tijdens de duur van het pro gramma wordt dagelijks gecontro leerd op drugsgebruik. De bedoe ling is niet om de verslaafde te la ten afkicken, maar te laten leven met een stabiele hoeveelheid me thadon. Als de verslaafde faalt, wacht hem alsnog een gevangenis straf. Aan het project kunnen veer tig verslaafden deelnemen. De gemeente praat ook met Jus titie over een betere opvang van verslaafden die hun straf hebben uitgezeten en die geen ontwen ningskuur hebben ondergaan. De gemeente vindt dat Justitie daar ernstig in gebreke blijft. "Deze ver slaafden komen vaak onder zeer ongunstige omstandigheden terug in de maatschappij. De reclasse ring laat het afweten. Daardoor val len ze onmiddellijk terug in hun oude fout. Het is zuiver toeval als een éx-gedetineerde weer bij de hulpverlening aanklopt", aldus Henderson. De hulpverlening aan drugsver slaafden zal de komende vier jaar worden voortgezet op de oude voet. Er zal geen sprake zijn van uitbreiding. Het aantal verslaafden aan harddrugs - naar schatting 3500 - heeft zich het afgelopen jaar gestabiliseerd. Opvallend is dat de verslaafde ouder wordt en er be trekkelijk weinig jonge verslaaf den bijkomen. De Erasmus-univer siteit gaat in opdracht van de ge meente onderzoeken hoe dit komt en of jongeren misschien meer hun toevlucht tot alcohol zoeken. De Erasmus gaat ook een onderzoek instellen naar bezoekers van de tip pelzone. In het kader van de aids- bestrijding wil de gemeente weten waarom de meeste prostituanten ondanks alle voorlichting geen ge bruik willen maken van een con doom. Overigens voelt de gemeen te er niets voor om de verslaafde prostituees gratis heroïne te ver strekken. HAGESTEIN - Eindelijk kwam zeehond Henk, zoals hij onmiddellijk naar zijn vanger werd genoemd, dan toch echt boven water. Na een maandenlange zwerf tocht door tal van Nederlandse binnenwateren liet het dier zich gisteren bij de stuw van Hagestein in de Lek verschalken. Henk Nijland van van het zeehondenop vangcentrum in Pieterburen strikte het dier gisteren rond het middaguur. De zeehond werd direct overge bracht naar Pieterburen, maar volgens Lies Vedder van het zeehondencentrum verkeerde Henk m een pri ma conditie er, zou hij waarschijnlijk vandaag in de Waddenzee worden losgelaten. Het beest heeft de afgelopen maanden een complete zwerftocht door Nederland gemaakt. Nadat de zee hond in juni voor het eerst op de Nieuwe Maas bij Rotterdam was gesignaleerdis hij gezien bij Nijme genin de Rijn in Duitsland, in de Hollandse IJssel en de laatste twee weken bij Culemborg en in de dode arm van de Lek bij Tuil en de stuw van Hagestein. Daarbij zijn tal van mislukte pogingen ondernomen om het beest te vangen en te behoeden voor eventuele schadelijke gevolgen van het verblijf in vervuilde Ne derlandse rivieren. Gistermorgen kwam er een gouden kans, toen de sluiswachters van Hagestein de zeehond in de inmiddels gesloten sluiskolk ontdekten. Het had nog heel wat voeten in aarde voordat het dier gevangen was in de netten. "Hij was gewoon met ons aan 't spelen. Steeds weer kwam ie vlak bij ons, tot op een halve meter, maar wanneer je 'm dan wilde pakken, ging ie er weer vandoor", vertelt André Hof- stra van het opvangcentrum. Na zo geruime tijd in de sluiskolk bezig te zijn ge weest, begon de tijd. te dringen. Rond het middaguur moesten de sluisdeuren weer open. De zeehondenvan- gers waren al begonnen met opruimen. Hofstra: "We hadden eigenlijk de moed al opgegeven en onze gewo ne kleren al weer aangetrokken. En toen zwom ie dan uiteindelijk toch boven 't net(foto anpi DEN HAAG -De bedrijfsvoering bij rijks- en gneentepolitie kan op vele manien worden verbe terd. De beweng van de politie dat er geen rekieer zit in de orga nisatie, werd gieren in Den Haag grotendeels gelgenstraft. Een be tere samenweiing met andere diensten, invoeng van het profijt beginsel en hebfstotèn van vele oneigenlijke taln kunnen van de politie weer ee instantie maken waarmee de criineel terdege re kening moet hoien. door Gerard Smir De Twentse htgleraar Openba re Financiën ei sinds kort ook CDA-senator pre dr. P.B. Boors- ma overhandigdeen rapport aan de ministers V, Dijk (binnen landse zaken) e Korthals Altes (justitie), waarin Inderd (niet alle maal nieuwe) maregelen worden voorgesteld om cpolitie doelma tiger te laten werin. ADVER^NTIE lyearsold, pure rrtt whisky. Het rapport is in opdracht van Binnenlandse Zaken opgesteld door wetenschappers van de Uni versiteit Twente. Boorsma had de leiding van het onderzoek. "Het rapport is niet gericht op het realiseren van bezuinigingen, maar beoogt een bijdrage te leve ren aan de bestrijding van crimina liteit", zei hij. "We kunnen nog wel vijftig maatregelen bedenken, maar die vinden we te veel peanuts en houden we maar in de achter zak". Boorsma heeft zijn rapport ge- maakt met een economische bril op, waarmee vooral minister Van Dijk blij mee is. De regering im mers wil via verschuivingen in het politiebudget (3,5 miljard gulden) meer effect zien van het politie werk. Op extra geld hoeft de politie niet te rekenen. Extra bezuinigin gen zullen de politie ook niet tref fen. Het bestaande budget blijft tot 1990 gehandhaafd, aldus de minis ter. Het politiekorps zelf betreurt dat. De criminaliteit wordt steeds meer ongrijpbaar, aldus de politie, omdat het geld zou ontbreken een gedegen opsporingsapparaat in stand te houden. Stelde ëen ambtelijke werkgroep begin dit jaar nog vast dat een der tigtal maatregelen bij de politie zou kunnen leiden tot een besparing van 478 miljoen gulden, Boorsma meent dat de nu voorgestelde maatregelen kunnen leiden tot een besparing van "vele honderden miljoenen guldens meer". Dit geld kan in beide opzetten direct weer worden gebruikt voor bestrijding van de vele vormen van criminali teit. Na het advies van de werkgroep heeft het kabinet overigens gelijk maatregelen genomen in de vorm van verdergaande automatisering, de aanschaf van beter materieel en het afstoten van taken. Daardoor gaan 6000 arbeidsplaatsen verlo ren. Maar, zei vice- premier. De Korte toen, de politie zal wel effi ciënter gaan werken. Afstoten Een van de nu voorgestelde maatregelen die in het teken van de actualiteit staat: voetbalwed strijden moeten worden verboden als de politie te veel toezichthou dende mensen moet sturen. "Ten zij de politie de kosten bij de club Prof. Boorsma van de Universiteit van Twente (rechts) overhandigde gisteren zijn rapport over de verbetering van de bedrijfsvoering bij de politie aan de ministers Korthals Altes (links) en Van Dijk. midden). (foto ANP) mag declareren. Volgens ons mag de politie best uitgaan van het pro fijtbeginsel waarbij de gebruiker betaalt. De clubs kunnen dan een paar gulden meer vragen voor een toegangskaartje". Boorsma memo reerde bij deze opmerking aan de hoge kosten (100.000 gulden) van de politie- inzet bij de voetbalwed strijd Den Haag- Ajax. Afstoten of laten betalen: om die keus vragen meer oneigenlijke ta ken van de politie. Het verkeerson- derwijs op scholen, het verzamelen van statistische gegevens voor ver zekeringsmaatschappijen, de afgif te van vergunningen en ontheffin gen en de registratie van vreemde lingen: de politie dóet het, maar vangt er geen cent voor. Dat geldt in de regel ook voor het wegslepen van autowrakken en het graveren van fietsen. Dergelij ke zaken kunnen inkomstenbron nen worden voor de politie, net als de verkoop van gevonden voor werpen als de burger na 3 maan den zijn eigendom nog steeds niet heeft afgehaald. Verder menen de onderzoekers dat het politie- apparaat "meer ver burgerlijkt" moet worden. Volgens Boorsma heeft eenderde van de onderzochte korpsen geen burger personeel in dienst voor het type werk. Minster Korthals Altes: "De ty pende politieman heeft een dure opleiding gehad, voor dat werk kun je dus inderdaad beter burgers inschakelen. Dat is veel goedko per, nog afgezien van het feit dat de politieman op straat hoort". Dienstplicht Een ander voorstel uit het onder zoek houdt een verruiming van de dienstplicht in. "Waarom zouden we niet alle jongeren oproepen?", stelt Boorsma voor. "De jongens die als militair niet nodig zijn kun nen naar de politie. Sommige men sen worden nu niet eens opgeroe pen omdat ze iets aan hun voeten hebben. Maar typen kunnen ze toch nog wel?". De surveillance- tijden moeten ook worden herzien. Veel politie is overdag op straat, maar 's avonds en in de weekenden wordt de meeste criminaliteit gepleegd. "Daarom is het nodig dat er voor de politie een goede regeling komt voor onregelmatig werk", aldus Boorsma. Ook is hij van mening dat de politie moet terugvallen op de zogenaamde gebroken dien sten. Maar dat is weer een geldvra- gende maatregel. De bestaande on- gemakkentoeslag is financieel erg onaantrekkelijk: 5 gulden per uur extra voor nacht- en weekenddien sten met een maximum van 47 uur per maand. De agent die zich welwillend op stelt binnen de organisatie moet prikkels krijgen om nog beter zijn best te doen. Volgens Boorsma moet de politie breken met het tra- ditionale bevorderingsbeleid. Zijn stelling: alleen bevorderen daar waar het de organisatie ten goede komt. Vijfentwintig jaar trouwe dienst wordt dan wellicht alleen nog merkbaar op de kalender. De politie moet ook beter samen werken met justitie en andersom. Te vaak wordt onnodig politiewerk verricht. Beter overleg moet leiden tot een selectievere afhandeling van zaken door de recherche. De omslachtige controle op de WA- verzekering kan beter direct door de politie worden uitgevoerd, wordt ook gemeend. De controle op de pakweg 500.000 onverzeker de automobilisten wordt nu uitge voerd door de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam. De poli tie wordt pas ingeschakeld bij de tijdrovende afhandeling van de schikking. Directe controle door de politie, gecombineerd met publiciteit, zal volgens de onderzoekers leiden tot een drastische afname van onver zekerd toeren en dus processen- verbaal. Meer aanbevelingen: personeels leden die op kosten van de politie een universitaire opleiding hebben gevolgd moeten worden verplciht binnen het korps werkzaam te blij ven. Meer eenmanssurveillances zijn nodig, waar mogelijk per fiets (een aantal korpsen kent nog steeds een fietsvergoeding toe aan agenten, maar niemand bleek nog op dit oerhollandse vervoermiddel te rijden). Niet meer lunchen binnen werk tijd, minder koffiedrinken en min der praten met collega's. Geen sport en spel meer binnen dienst tijd en thuis omkleden. Dat lijkt gezocht. "Eén maatregel doorvoeren", zegt Boorsma, "zet natuurlijk geen zoden aan de dijk. Maar als we alles samen nemen, als de politie bereid is al die maatregelen te accepteren kan het aantal werkzame politie- uren stijgen met 10 procent. Ik vind dat nogal wat". DEN HAAG (GPD) - Volkshuis vesting is al in 1967 door verschei dene instanties gewaarschuwd dat de subsidieregeling voor particu liere huurwoningen, die per 1 ja nuari 1968 ingevoerd zou worden, fraudegevoelig was. De Raad voor de Volkshuisvesting (RAVO) waar schuwde in september en decem ber voor het gevaar van 'manipula ties' en voor de noodzaak 'onge wenste situaties' te voorkomen. Een ambtelijke nota van de com missie bouwprogrammering schreef op 1 november van dat jaar zelfs dat de regeling fraude in de hand werkte. De regeling trad des ondanks in werking. Dat bleek gisteren tijdens de eer ste dag van de openbare verhoren van de parlementaire enquêtecom missie naar de bouwsubsidiefrau- de. De commissie richt zich in het bijzonder op twee regelingen uit 1968 en 1975. Gisteren kwam voor al de regeling geldelijke steun par ticuliere huurwoningen 1968 aan de orde. Tijdens de verhoren bleek dat de kritische aantekeningen van de RAVO wel tot de ambtelijke top van het ministerie doordrongen, maar dat men zich niet geroepen voelde er iets mee te doen. Men kon zich eigenlijk niet indenken dat beleggers zich tot fraude zou den verlagen. "Beleggers waren hooggewaardeerde mensen die in de maatschappij met u werden aangesproken", aldus voormalig directeur-generaal van volkshuis vesting en bouwnijverheid Schou ten. Dat beeld werd bevestigd door Peeters Weem, destijds hoofd van de afdeling sociaal-economisch on derzoek: "De filosofie op het mi nisterie was dat beleggers be trouwbaar waren. Ik was dan ook diep geschokt, toen ik een tijd gele den de eerste berichten over frau de in de krant zag". Toch had Schouten gewaar schuwd moeten zijn, want een of twee dagen na zijn indiensttreding in 1968 woonde hij een vergadering bij van de HID's, de provinciale hoofden. Daarin kwam een fraude geval met de kersverse regeling aan de orde. Sommige particuliere bouwers bleken in hun woningen al alle voorbereidingen te hebben getroffen voor de aanleg van de centrale verwarming. Bij de opga ve van de stichtingskosten zat die verwarming er echter nog niet in. Over de opgegeven te lage stich tingskosten kregen ze daardoor een te hoge subsidie. Achteraf werd die cv er dan alsnog inge bracht. Aan deze praktijk werd door het ministerie al spoedig een einde gemaakt, maar niemand kwam op het idee dat dezelfde truc misschien ook bij andere voorzie ningen werd toegepast. Hete adem Nu was fraude ook niet het eer ste aandachtspunt van het ministe- rie. Dat voelde, aldus voormalig se cretaris-generaal Van der Flier, 'de hete adem van de Tweede Kamer in de nek' waar het ging om het be strijden van volksvijand no. 1: de woningnood. Van der Flier herin nerde zich menig debat in het par lement over volkshuisvesting. Daarbij kwam altijd aan de orde hoe het met de bouwproduktie stond, maar hij kon zich niet herin neren dat ooit iemand naar contro le gevraagd had. Als secretaris-generaal was hij niet persoonlijk bij de opstelling van de regeling '68 betrokken, maar hij had die uiteindelijk wel moeten beoordelen. Ondanks het RAVO-advies had hij geen proble men gezien: "Ik dacht dat er vol doende ingebouwde beveiligings systemen inzaten". Woningcorporaties werden in diezelfde tijd echter wel uitvoerig gecontroleerd. Volgens Van der Flier was het ministerie bang dat beleggers niet bereid zouden zijn te investeren, als ze aan dezelfde voorwaarden als corporaties moes ten voldoen. Bovendien werkten corporaties volledig met gemeen schapsgeld, terwijl beleggers hun eigen geld investeerden. Beleggers hoefden alleen maar vooraf hun plannen in te dienen. Er werd dan wel een ruwe beoordeling gemaakt of de prijs en het opgegeven aantal kubieke meters van de woning met elkaar in overstemming waren. Maar niemand controleerde ooit het eindresultaat. Coberco mag melk niet gezond noemen AMSTERDAM (ANP) - De melk- industrie mag in haar reclame voor melk niet de kwalificatie 'gezond' gebruiken omdat de vraag of een voedingsmiddel gezond is afhangt van de samenstelling van het totale voedingspakket. Eén produkt ge zond noemen is dan ook eenzijdig. De Reclame Code Commissie heeft dit bepaald naar aanleiding van een klacht van de Veganistenorga- nisatie - wier leden streng vegeta risch zijn en ook geen zuivelpro- dukten gebruiken - over een adver tentie van Coberco Zuivel. In de advertentie wordt melk die recht streeks van de koe komt 'lekker ge zond' genoemd. De Veganistenver- eniging vindt dat in strijd met de waarheid. ADVERTENTIE Morgenochtend 10.00 uur feestelijke opening van het nieuwe Konmar Zelfbedieningswarenhuis in de wijk "t Heen" in Katwijk door DE BURGEMEESTER VAN KATWIJK MR. C.A. BOS. FEEST! GRATIS BLOEMEN voor de eerste 300 klanten. flTT FEEST! 250 gram pinda's voor 3 losse centen voor de eerste 300 klanten. FEESTVOORDEEL! Kijk in de Konmar feestkrant. Die staat boordevol feestvoordeelü KATWIJK: "HET HEEN" ZEILMAKERSTRAAT 1 KATWI Vers,vriendelijk,voordelig.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3