'We staan toch altijd nog voor een dreiging' Ramos door coup stevig in zadel Afcent-bevelhebber generaal Leopold Chalupa neemt afscheid Oecumenische opening winterwerk Zoeterwoude MANILA - Het harde optreden van de regeringsgetrouwe troepen onder leiding van opperbevelheb ber generaal Fidel Ramos tijdens de jongste rebellie op de Filipijnen betekent een ommekeer in het be leid dat Ramos tot nu toe gevoerd heeft ten aanzien van opstandige legeronderdelen. Door het. optre den van het leger werd de muiterij de bloedigste tot nu toe. De op stand. waarbij het defensie-hoofd kwartier Camp Aguinaldo door bombardementen en beschietin gen door het leger in een ravage veranderde, eiste zeker 25 levens en 275 gewonden. door Criselda Yabes/AP Hoewel de generaal ook bi£ de jongste couppoging aanvankelijk aanbood met de muiters te onder handelen, liet hij later de kazerne van Camp Aguinaldo bestormen door elite-commando's. Hiermee heeft hij althans voorlopig dege nen die hem een te lankmoedige houding verwijten de wind uit de zeilen genomen en lijkt hij zijn po sitie versterkt te hebben. Toen bij de eerste couppoging in juli 1986 een groep muitende solda ten zich verschanste in een hotel in Manila, wachtte Ramos eenvoudig af tot duidelijk was dat de opstan delingen geen enkele steun onder de bevolking genoten. De coup ging uit als een nachtkaars, en Ra mos strafte de betreffende solda ten met 30 keer opdrukken. De of ficieren die eraan hadden meege daan werden in hun functies ge handhaafd. Bij de tweede opstand, in januari van dit jaar, legde Ramos tot woe de van de medewerkers van presi dent Aquino haar bevel tot bestor ming van het televisiestation waar kolonel Oscar Canlas zich met en kele tientallen medestanders had verschanst naast zich neer. In plaats daarvan opende hij onder handelingen met de kolonel, en haalde hem over zich over te ge ven. De man die Ramos aanspoor de tot onderhandelingen was kolo nel Gregorio Honasan, de leider van de jongste rebellie. De toegevende houding van Ra mos werd ingegeven door de ge dachte dat de eenheid onder de strijdkrachten koste wat kost ge handhaafd moest blijven, en dat soldaten nu eenmaal niet op hun kameraden horen te schieten. De vrees bestond dat doorbreken van deze code zou leiden tot grote ver deeldheid in het leger, en mogelijk tot openlijke ongehoorzaamheid. Zijspoor Dit beleid wekte-echter grote er gernis bij andere hoge officieren, die het als een teken van zwakte beschouwden. Bovendien wist de staf van president Aquino niet meer of Ramos nu trouw was aan de president of aan de principes van het leger. Vooral na de couppo ging in januari is Ramos het mik punt geweest van pogingen om hem geruisloos op een zijspoor te zetten. Een groep gepensioneerde gene raals oefende druk uit op de presi dent om Ramos te vervangen. Ze lieten een rapport naar de pers uit lekken. Daarin werd gesteld dat de post van opperbevelhebber moet worden vervuld door een militair zonder politieke aspiraties, die het regeringsbeleid met harde discipli ne ten uitvoer legt. In het voorjaar gingen er anonieme brieven rond door de kazernes, waarin werd ge suggereerd dat Ramos gevechtser varing mist en teveel politicus is. Ramos, die is opgeleid aan de Amerikaanse militaire academie in West Point, reageerde fel toen deze brieven in de openbaarheid kwa men. ,,Geen makkelijke baantjes voor Ramos, 37 jaar, vergeet U dat niet", beet de generaal verslagge vers toe, met een verwijzing naar zijn dienstjaren. Niettemin meldde de Manila Chronicle in juni van dit jaar dat president Aquino Ramos een zetel in het Huis van Afgevaardigden had aangeboden als hij bereid zou zijn vervroegd met pensioen te gaan. Ramos ontkende in alle toon aarden dat het aanbod ooit was ge daan, en velen waren van mening dat het gerucht was verspreid door een van de naaste medewerkers van de president. Steunbetuiging Aquino heeft herhaaldelijk ge zegd dat ze niet van plan is Ramos te pensioneren voordat zijn benoe mingstermijn afloopt, en dat is pas over drié jaar. Ramos is de enige militair op de Filipijnen die bij pre sidentieel besluit is uitgezonderd van de pensioengerechtigde leef tijd van 56 jaar. De president verklaarde afgelo pen weekeinde dat het haar de af gelopen 18 maanden steeds duide lijker was geworden dat Ramos en zij „gemeenschappelijke vijanden hebben gekregen". "De afgelopen 18 maanden hebben generaal Ra mos en ik iedere bedreiging voor de regering en onze democratie weerstaan," zei ze, in een duidelij ke steunbetuiging aan de generaal. Waarnemers wijzen erop dat al thans een deel van de wrevel over Ramos onder de Aquino-staf voort komt uit jaloezie, omdat men er re kening mee houdt dat de generaal in 1992, als de ambtsermijn van de president afloopt, een serieuze pre sidentskandidaat is. Ramos ver keert in een uitstekende positie om zijn imago bij de bevolking vorm te geven en te versterken, ten koste van de ambities van andere politi ci. President Aquino is krachtens de grondwet niet herkiesbaar. Ramos houdt zich, al dan niet uit berekening, zorgvuldig op de vlak te over zijn toekomstplannen. Een medewerker van hem zei onlang- s:„Ik zeg vaak tegen hem dat hij zou moeten overwegen president te worden, maar het enige wat hij dan zegt is: .Laten we daar nu niet aan denken. We moeten eerst het land stabiliseren'." BRUNSSUM - Als de deur van zijn zwaarbewaakte ka mer in het Afcent-hoofd- kwartier te Brunssum open gaat, bestaat er geen enkele twijfel meer over datgene dat generaal Leopold Cha lupa (60) die ochtend bezig houdt. Hij toont tussen duim en wijsvinger nadruk kelijk de onderscheiding van Grootofficier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, die hij korte tijd daarvoor namens de nog zieke koningin Beatrix van minister Van Eekelen van Defensie ontving. door Ron Brown „Ik dacht, kom, ik zal op deze ma nier tevoorschijn komen, dan hoef ik niet veel meer toe te voegen aan het grootste nieuws dat ik vandaag te melden heb," straalt de vier-ster- rengeneraal die tot volgende maand nog opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in midden-Europa is en voor wie on derscheidingen toch niet vreemd zijn. Even later blijkt waarom juist déze onderscheiding zoveel voor hem betekent. Chalupa heeft zor gen gekend over de beeldvorming rond de 'Sjakie Plof-affaire': hij was immers de Duitse militair die de Nederlandse luitenant-generaal G. Berkhof, 'ontsloeg' als chef staf van Afcent. Een affaire die nog steeds zeer gevoelig ligt in militair Brunssum. Weinig ingewijden twijfelen nog aan de juistheid dan wel de onver mijdelijkheid van Chalupa's be sluit, maar de publiciteit rond deze geruchtmakende zaak heeft men binnen de Afcent-burcht bijzonder pijnlijk gevonden. Ongunstig „Mijn voornaamste zorg was in dertijd dat deze kwestie een on gunstig effect zou hebben op mijn uitstekende relaties met de plaat selijke gemeenschap en op de nau we banden met mijn Nederlandse vrienden," vertelt Chalupa, nadat een wat minder hoge officier de on derscheiding weer heeft losge maakt en eerbiedig opgeborgen. „Gelukkig is dat niet het geval ge weest. En deze onderscheiding vat ik op als een indicatie daarvan; als een blijk van waardering. Ik ben er trots op". „Wij militairen kunnen onze su perieuren en ondergeschikten nu eenmaal niet uitzoeken. Ze zijn er, en je moet er mee werken. Ik heb Berkhof aanvankelijk dan ook vol ledig geaccepteerd. Hij kwam ook van de genie, net als ik, dus het had best een goede relatie kunnen wor den". „Het is anders gelopen, dat is al lemaal uitvoerig in de publiciteit geweest. Het voortijdig vertrek, zullen we zeggen, van generaal Berkhof, had ik me in mijn laatste jaar hier bij Afcent graag bespaard. Maar generaal Berkhof was, naar mijn mening, nu eenmaal niet de optimale keus als chef staf. Daar om heb ik in overleg met het de partement van defensie dat besluit genomen; trouwens, het besluit tot overplaatsing is formeel in Den Haag gevallen. Persoonlijk hoop ik in ieder geval dat Berkhof grotere voldoening vindt in zijn huidige activiteiten dan bij Afcent het ge val was," zegt de generaal onbewo gen. Gesloten Voor veel buitenstaanders is hij een gesloten boek; zij zien slechts een charmante, grijze militair, vrij klein van gestalte, die zich uiterst diplomatiek en moeiteloos door het receptie- en ceremoniecircuit beweegt. In zijn werkkring is het anders; daar wordt hij soms 'de snelste menselijke computer' of erger ge noemd, en is hij berucht wegens zijn toorn, die het Afcent-hoofd- kwartier van hoog tot laag kan doen sidderen. De generaal wuift die kwalificaties achteloos weg. „Ik heb me altijd aan de drie H's gehouden: Hirn, Herz und Hu mor," meldt hij vlotjes en op een wijze die verraadt dat hij dit ver haal vaker verteld heeft. „Ik heb mijn hersenen, Hirn, zo optimaal mogelijk gebruikt en al mijn erva ring altijd zo goed mogelijk be nut". „Ik ben veeleisend, dat is waar, maar niet alleen wat anderen be treft; ik stel dezelfde eisen aan mij zelf. En ik tracht steeds te laten merken dat er een hart in deze man zit. Wanneer ik kwaad ben, is dat na vijf minuten weer over. Ik ben een emotioneel mens, en geen computer. Ik ben meer Zuidduits georiënteerd dan Pruisisch. Maar ik duw wel hard door om mijn overtuigingen en eisen duidelijk te stellen. En humor is ook belang rijk; die kun je benutten om iets te verduidelijken of een dreiging weg te nemen". „Het grootste compliment vind ik eigenlijk nog altijd dat officieren die me van vroeger kennen en die me nu in privé-gesprekken bij mijn voornaam noemen, steeds zeggen dat ik in mijn hele loopbaan nooit veranderd ben. Ik ben gebleven wie ik was". Hartstochtelijk De generaal heeft die dag naast zijn onderscheiding trouwens nog een reden om in zijn sas te zijn; zijn geliefde voetbalclub Bayern Mün- chen heeft dit weekeinde gewon nen. „Omdat ik op tijd terug was van dienstreis om ze te steunen," concludeert hij tevreden. De gene raal, een hartstochtelijke voetbal supporter, is ook lid van Aleman- nia Aachen. Ziet hij, net als Rinus Michels, als kenner een overeen komst tussen voetbal en oorlog? „Voetbal is niet wat wij soldaten als oorlog zien. Er zijn grenzen aan het supporterschap; wat nu soms rond de voetbalvelden gebeurt - ook in West-Duitsland - iets als het Heizel-drama, mogen we nooit ac cepteren. Ik denk dat Michels eer der bedoelde dat je als voetbal- coach net als een frontsoldaat al tijd in de vuurlinie staat". En over ervaring in de vuurlinie aan het front kan Leopold Chalupa meepraten. „Mijn militaire carrière is niet als officier begonnen, maar als zeer jonge, zeventienjarige ge wone soldaat aan het front en daar na als krijgsgevangene. Een deel van die krijgsgevangenschap heb ik in Engeland en Schotland door gebracht. Dat was een zeer belang rijke, indrukwekkende heropvoe ding. De Britten bleken totaal an ders te zijn dan we in Duitsland in de Hitlerjugend hadden gehoord. Hitler-Duitsland bleek niet het echte Duitsland. Die heropvoeding heeft mij er in 1956 toe gebracht toe te treden tot de nieuwe Bun- deswehr. Ik wilde meehelpen een herhaling te voorkomen". Rang „Nu, vlak voor mijn pensioen, zeg ik dat dit ideaal volledig ver vuld is. Niet omdat ik vier-sterren- generaal ben geworden; want als jonge officier keek je iedere keer slechts weer uit naar de volgende rang; dat was steeds het belang rijkste. Verder dacht je niet". „Dat ideaal is vervuld omdat we, sinds de NAVO als democratische alliantiebestaat, voor de NAVO-lid- staten ononderbroken vrede heb ben gekend. We hebben strate gieën afgewisseld, van afschrik king naar de zg. 'flexible response' die een agressor in onzekerheid moet laten over onze militaire reac tie. En we hebben succes ge boekt". De generaal verwijst daarmee naar de recente verklaring van Bondskanselier Kohldat hij bereid is de 72 Westduitse Pershing 1A- raketten te ontmantelen als in Ge- nève een ontwapeningsakkoord wordt bereikt. „Die Pershings zijn terecht nooit automatisch in de on derhandelingen meegenomen maar benut als een speciaal pres- Generaal Chalupa: de Pershing 2 is ontwikkeld als tegenmaatregel voor de SS-20. Als die raketten niet waren geplaatst, was ervoor de SowjetUnie geen reden geweest om te onderhandelen over de SS-20. ifotoGPDi. siepunt. Het enige raketsysteem voor deze korte afstand aan NA- VO-zijde is - buiten de kernkop pen - immers in het bezit van de Bundeswehr. Het is een belangrijk drukpunt gebleken". „Het is een kwestie van balans en flexibiliteit in onze nucleaire opties. De Pershing 2 is ontwik keld als tegenmaatregel voor de SS-20, om meer flexibiliteit te bie den. Als die raketten nooit ge plaatst waren, was er voor de Sow- jet-Unie nooit een reden geweest om te onderhandelen over de SS- 20". Afweer „Een ontwapeningsakkoord in Genève zal de NAVO flexibiliteit kosten. Het is aan ons om de politi ci nu te adviseren inzake maatrege len die garant staan voor het feit dat er voldoende respons-moge- lijkheden blijven bestaan om ge loofwaardig te blijven in onze af- „De toenemende ontspanning is natuurlijk goed, evenals een ge zond evenwicht. Maar er zit een ironisch gevaar aan vast. Hoe kun je het NAVO-verband in stand houden als zoveel mensen zich niet langer bedreigd voelen? Je moet vasthouden aan je militaire moge lijkheden om je defensie geloof waardig te houden. Zoiets is niet alleen afhankelijk van militairen, maar ook van de burgers". „Onze grote zorg, of liever, onze grote uitdaging, is daarom het overtuigen van jongere generaties. Ik zeg generaties, meervoud, om dat veel vaders van jonge dienst plichtigen tegenwoordig ook al niets anders meer gekend hebben dan tijden van welvaart. Hoe leg je mensen, die de oorlog niet ervaren hebben, uit dat dit leven niet van zelfsprekend is, maar bereikt door grote offers?" „We zitten nog niet op de auto bahn naar de eeuwige vrede; we staan nog altijd voor een dreiging. De boodschap dat deze maatschap pij, deze alliantie, dit land, de moei te waard is om verdedigd te wor den; is een grote uitdaging, en niet alleen voor militairen". Schatting „De informatie die burgers krij gen, is vaak noodgedwongen on volledig of selectief. Men moet al tijd onderscheid blijven maken tussen politieke intenties en moge lijkheden. Beide moeten belicht worden. Intenties kunnen snel weer veranderen. Maar we moeten ze wel waar kunnen maken, we moeten overtuigend zijn. Bij het Warschau-pact worden verklarin gen over vredesintenties nog steedsteniet gedaan door een mili taire capaciteit die verreweg over schrijdt wat zelfsin de meest royale schatting nodig is voor verdedi ging". Ziet de generaal in zijn 'Ruhe- stand' dan een loopbaan in de poli tiek liggen? „Nee, ik ga nu geen tweede carrière meer beginnen. Ik ben trouwens geen lid van een po litieke partij; ik vind dat een sol daat dat niet hoort te zijn. Ik heb nu een huis bij Aken gekocht, om puur pragmatische redenen. Ten eerste kan ik als Sudeten-Duitser niet naar huis, in Tsjechoslowakije zullen ze me wel niet willen heb ben en daar is trouwens geen fami lie meer. Ten tweede wonen al mijn officiële en persoonlijke vrienden in deze regio rond Aken en ook in Limburg. Mijn dochter woont hier met twee van onze drie kleinkinderen. Men zal mij in de gemeente Brunssum en op Kaal heide bij Roda JC nog wel eens zien, na mijn pensioen. Maar poli tiek, nee. Ik heb ook geen plannen om voorzitter van een voetbalclub te worden. Misschien neem ik straks wel een of meer adviseur schappen op mij; ik heb wat aan biedingen gehad". Zonen De naam Chalupa zal voor de Bundeswehr overigens niet verlo ren gaan. De twee zoons van de ge neraal zijn beroepsofficier (de oud ste is majoor). „En zeer geplaagd door de naam Chalupa. Heetten ze maar Mayer," verzucht de gene raal. „Zij willen zich niet optrek ken aan de vier sterren van hun va der, maar je krijgt altijd wel wat ge praat; het ligt gevoelig. Er wordt tegenwoordig trouwens wel meer aan carrièreplanning gedaan, dan in mijn tijd. Maar het is echt te vroeg voor de volgende generaal Chalupa. Zet dat maar niet in de krant; ik wil mijn zonen niet ont moedigen. Zeg maar dat ze zich on afhankelijk van hun vader willen ontwikkelen". Maakt de generaal zich nog zor gen over het verruilen van zijn zwaar bewaakte woning in Kasteel Puth in Voerendaal voor een bur gerbestaan in Aken? „Ik ben daar niet fatalistisch over, ook niet non chalant, maar honderd procent be scherming bestaat toch niet. En wat is het doel van een aanslag op mij? Als gepensioneerde ben je een minder lucratief doel en verlies je je publiciteitswaarde". Hij erkent dat zijn naam nog wel enige bekendheid heeft. „Ach, dan verander ik die misschien. Zijn mijn zonen ook tevreden". De bevelhebber van de F den. - Al 37 jaar geen gemakkelijke baantjes - strijdkrachten generaal Ramos, mid- (foto EPA) Rooms-katholieken en protes tanten in Zoeterwoude-dorp ope nen komende zondag hel winter werk met één gezamenlijke ge- zinsdienst in de Christus Die- naarkerk. De (hervormde) Dorpskerk is die morgen geslo ten. In deze dienst zal ook de 'Maaltijd van de Heer' worden gevierd. De verkondiging zal vooral gericht zijn op de jonge ren. Er zijn in Zoeterwoude wel meer oecumenische diensten. Daarvoor blijft gelden dat ze af wisselend worden gehouden in de Christus Dienaarkerk (dorp), de Dorpskerk en de Sint Jan (Zuidbuurt). Op die zondagen vindt in de andere kerken de ei gen dienst gewoon doorgang. Buitendag. Met een dienst om half 11 in een boerenschuur in Noorden (Noordenseweg 43) begint de Leidse doopsgezind- remonstrantse gemeente op zon dag 13 september een 'buiten dag'. Het programma (vertrek uit Leiden om half 10) staat al een beetje in het teken van het 350- jarig bestaan van het doopsge zinde kerkgebouw in Leiden, dat volgend jaar zal worden gevierd. De boerenschuur is voor deze dienst gekozen om de deelne mers enigszins te verplaatsen in de kerkelijke situatie van die tijd (schuilkerken). De lunch staat tussen de mid dag klaar in de pastorie van de Nieuwkoopse remonstrantse ge meente. Na de lunch wordt in groepen een historisch spel voor bereid. Om half 3 is de opvoering in de remonstrantse kerk. Bij voldoende belangstelling kun nen deelnemers ook kiezen voor een rondvaart over de Nieuw koopse Plassen. De dag wordt om 4 uur besloten met een avondmaalsviering. Stevenshof Volgende week donderdag, 10 september, zullen veertig Por tugezen de Stevenshof bezoe ken. Zij behoren tot de Portuge se protestantse kerk van dcpres- byterianen. Die is begonnen met een ont- wikkelingsprojekt. In twee arme vissersdorpen, Cova en Gala, wordt geprobeerd de levensstan daard omhoog te brengen. Er is een crèche gekomen voor de kleintjes en schoolgaande kinde ren worden in de vrije tijd sociale vaardigheden bijgebracht. De criminaliteit is duidelijk afgeno- De oprichter en leider van dit projekt, dominee Neto, maakt jaarlijks een reis naar het buiten land, met enkele medewerkers en een jeugd-volksdansgroep uit deze dorpen. Zij willen aandacht vragen voor de problemen waar de protestantse Portugese kerk en de samenleving voor staan, en laten zien wat het projekt in Co- va en Gala uitwerkt. Iedereen die daarvan wil horen is welkom in het gebouw 'De Dijkhof, Rijndijk 125, op don derdag 10 september om half 8. Dat wordt een afwisselende avond met onder andere een dia presentatie van de Portugezen, een optreden van het jeugdkoor 'Dabar' en volksdansen. Praatgroep nabestaanden. Het Oecumenisch Aandachts centrum in Den Haag (School straat 18) organiseert dit najaar voor de zesde keer een praat groep voor nabestaanden van mensen die zichzelf doodden. Gedacht wordt aan partners, ou ders, kinderen, gezinsleden. In de groep staan de ervaringen van de deelnemers centraal. Telkens blijkt weer, dat lotgenoten elkaar zo tot steun kunnen zijn. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor mensen uit Zuid-Holland en van alle levensovertuigingen Ze worden eenmaal per week ge houden in oktober, november en december, op een nader af te spreken vaste middag. De groep wordt begeleid door mevrouw J. Timmerman-Palland en ds. F Nijssen, beiden medewerker van het Aandachtscentrum. Voor nadere informatie of een afspraak voor een oriënterend gesprek kan men mevrouw Tim merman bellen tussen 8 en 10 uur 's avonds. 070-231826, of het Aandachtscentrum, dagelijks tij dens winkeluren, 070-651412, graag vóór 10 september Werelbond Dr. K. Blei, secretaris-gen- raal van de Nederlandse Her vormde Kerk, is gekozen tot voorzitter van de Europese com missie van de Ware, de Wereld bond van Hervormde en Gere formeerde Kerken. Hij volgt de Schot Douglas Shaw op, die deze functie zeven jaar heeft vervuld De Europese afdeling kwam vorige week in Wenen bijeen. Van de Nederlandse kerken zijn de hervormden, gereformeerden en remonstranten er lid van. Ds. T. Harder, christelijk ge reformeerd predikant in Amers foort, is deze week in dienst ge treden als hoofd pastorale dienst van het protestants-christelijke rust- en verpleeghuis 'De Lich tenberg' in die stad. Komende zondag neemt hij afscheid van zijn gemeente. Zijn collega A. Broersma uit Lelystad zal hem 's middags bevestigen tot predi- kent met bijzondere opdracht. Ds. Harder kwam de laatste tijd meermalen in het nieuws toen hogere besturen van zijn kerk zich uitspraken tegen zijn minder strak geachte opvattin gen inzake abortus provocatus. Hij was als bestuurslid medeve rantwoordelijk voor de aanvrage van het Amersfoortse ziekenhuis 'De Lichtenberg' om een abor tus-vergunning. Harders kerke- raad bleef achter hem staan. Deze kerkelijke zaak - die een paar jaar heeft geduurd - is on langs in der minne geschikt. Er kwam een verklaring waarin de kerkbesturen en Harder zich konden vinden. Overigens vindt Harder het prettig dat hij, dankzij zijn nieu we functie, nu minder met dat 'kerkbestuurlijke' te maken heeft. "Ik ben wél dichter tot de kern van het evangelie gena derd", zei hij onlangs in zijn ant woord op een vraag. Kerkepad Het elfde seizoen van NCRV's 'Kerkepad' wordt de ko mende zaterdagen, 5 en 12 sep tember, in Schiedam afgesloten (aanstaande zaterdag is ook nog de tweede keer van de Friese route rond Wieuwerd). In oud- Schiedam staan open - op loop afstand van elkaar - de rooms- katholieke Sint Liduinakerk, de oud-katholieke Sint Jan de Do per, de lutherse kerk (vroeger gistpakhuis), de hervormde Sint Janskerk en het gebouw (de vroegere rk Havenkerk) van Jo- han Maasbach Wereldzending. "Oud-Schiedam laat zien waar in een klein land groot kan zijn", schrijft de NCRV-gids niet zon der milde ironie. "Een kerkelijke staalkaart". "Centrum van heili genverering en jeneverstokerij, waar in 1894 een zwaarmoedige dichter-dominee vrijwillig de dood vond". Bedoeld wordt Francois Haverschmidt, die on der het pseudoniem Piet Paal- tjens tal van verzen en verhalen schreef en die na de dood van zijn vrouw in 1891 wegzonk in een steeds diepere melancholie. In de hervormde Sint Jan wordt op beide zaterdagen om 5 uur een bijzondere dienst gehou den ter afshiting van het 'Kerke pad'-seizoei. Komende zaterdag is daar nogeen extraatje met een orgelconcert om kwart over 8 door de Fraise organiste Viviane Loriaut. Volgend jaar komt 'Kerkepad' terug, zo liet de NCRV weten. Hervormde Kerk: beroepen te Diemen J. de Korte Oude en Nieuwe Wetering, te Hoogeveen W. Dekkff Rotterdam-Delfsha- ven; aangenomen naar Den Haag-Loosduinen (deelwerk be- jaardenzoig) kandidaat K. A. Bakker Den Haag. Christelijke Gereformterde Kerken: beroe pen te Den Haag-Scheveningen P. Beekhiis Rotterdam. Gere- formeerd< Gemeenten: bedankt voor Klaaswaal N. W. Schreuder Goes.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2