Kwaliteit voorop bij kabuki 'De samenhang ontbreekt een beetje in het Gemeentemuseum' PODIÜMBLIK Japanse King Lear begint tournee in Leiden 'Akoestiek Muziektheater kan beter1 Deutekom-concours als kweekplaats operatalent DINSDAG i SEPTEMBER 1987 KUNST PAGINA 19 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN - Een nieuw theatersei zoen staat voor de deur. De deur van de Leidse Schouwburg, waar donderdagavond een voorpre mière wordt gegeven van een nieuwe (vrije) toneelproduktie die is voorbereid door het 'eeuwi ge' duo Kitty Janssen en André van den Heuvel. Zij zijn het die samen met Mariëlle Fiolet en in de regie van Jules Roy aards Ri chard Harris' 'De klusjesman' in ons land tot een succes willen ma- Het huwelijk e;i hoe daarmee om te springen, is het gegeven van 'The Maintenance Man' zo als de oorspronkelijke titel van het stuk luidt. Liefhebbers van de lach hoeven van deze zwaarwich tig klinkende omschrijving niet te schrikken, want de auteur heeft geen tragedie maar een ko medie geschreven. Een komedie met een niet geheel onbekend the ma, namelijk dat van het man netje dat huis en haard verlaat om bij gescheiden vrouwtje met kind in te trekken en met deze si tuatie minder goed raad weet dan met al zijn klusjes thuis. Hoe André van den Heuvel het als klusjesman zal doen, we moeten dat nog heel even afwachten. Hoe het stuk in zijn geheel in elkaar steekt, dat heeft een Engelse re censent al verklapt. 'Een avondje lekker in een spiegel kijken, maar dan wel in een lachspiegel' zo luidt de mening van deze to neelkenner. Wie deze nieuw uit te brengen produktie wil zien kan voor kaarten bij de schouwburg terecht, zowel morgen als over morgen van 11 tot 15 uur. King Lear King Lear op z'n Japans. Men kan er op maandagavond voor terecht in de Leidse Schouwburg. Daar wordt dan de eerste voor stelling in ons land gegeven van Shakespeares 'King Lear' in een Japanse versie met begeleiding van rockmuziek, waarin belang rijke rollen zijn weggelegd voor de actrices. In vervolg op het succes van twee jaar geleden met 'Macbeth' in een soortgelijke Japanse ver sie, heeft de Haagse impresario H.J. Da Silva een uitgebreidere tournee voor de theatergroep Su per lchiza op touw gezet, nu met voorstellingen in twintig Neder landse en Belgische steden, waar onder Leiden (7 september), Rot terdam (11 september), Den Haag (12 september), Amster dam (14 september), Haarlem (19 september), Utercht (20 septem ber) en Brussel (25 september). Toneelstukken van Shakespea re zijn in Japan nogal gewild, met name als er een krijgshaftige ridder in voorkom}, waarvoor de Japanner het begrip samurai ge bruikt. Een groot publiek wordt ook aangesproken door wat ka- buki heet, een sraatvorm van het klassieke Japanse Noh-theater, maar met meer folklore en fraaie kostuums. Tot de achttien uitvoe renden van de Japanse theater groep behoort een ensemble van vijf musici. Met deze rock-kabu- ki-produktie wordtvolgens Da Silva 'een brug geslagen tussen de Westeuropese en de Aziatische kunst en tussen het traditionele en het hedendaagse'. In hoeverre dat lukt zal komende week wel blijken. Elders op deze pagina een uit voerige beschouwing over het be grip kabuki. Kitty Janssen, André van den Heuvel en Mariëlle Fiolet (v.l.n.r.) spelen 'De klusjesman', een van oorsprong Engelse komedie door Richard Harris. <r0t0 Lemairei LEIDEN - De Nederlandse tournee van de Japanse toneelgroep Super lchiza begint komende week in de Leidse Schouwburg. Het stuk dat maandagavond gespeeld wordt is het overbekende koningsdrama 'King Lear' van William Shakespeare. Dat de opvoering geheel in het Japans wordt gegeven zal nauwelijks een bezwaar zijn dit spektakel te waarderen. Im mers, ook enige jaren geleden wist een Japanse uitvoering van Shakespeares 'Macbeth', avond aan avond een uitver kochte Stadsschouwburg in Amster dam laaiend enthousiast te krijgen. Behalve de voertaal is ook de hele uitvoe ring vrijwel volledig veijapanst. Kleurrijke kostuums, indrukwekkende pruiken en alle theaterverworvenheden van het traditione le populaire kabuki-theater zijn er in ver werkt. Alleen de begeleiding is - voor wie er van houdt - aangepast aan onze oren: rock muziek gespeeld op shamisen, bas. -gitaar, drums en zang. Verder gaat het, zoals altijd bij kabuki, toch vooral om een visueel aan trekkelijke show. De traditie van het Japanse kabuki-thea ter gaat terug tot het begin van de zeventien de eeuw toen de legendarische Izumo no Okuni in Kyoto dansvoorstellingen begon te geven. Al spoedig groeiden deze dansen, begeleid door muziek en een verteller, uit tot meer formele optredens, niet langer in de openlucht maar ook in theaters. Het ge brek aan repertoire werd vooralsnog opge lost door het bewerken van stukken, die oorspronkelijk voor het bunraku, poppen theater, waren geschreven. Later werd hoe langer hoe meer direct voor het kabuki ge schreven, uiteraard met inachtneming van de specifieke eisen die de acteurs stelden. Want meer nog dan om een volledig bevre digend plot, ging het bij het kabuki-theater om de vraag of de acteurs wel optimaal kon den schitteren. (Een dergelijke instelling zien wij eigenlijk ook bij 'onze' opera, waar soms een libretto moest worden geschreven omdat een bepaalde zangeres of zanger zo prachtig kon zingen.) Deze sterke gerichtheid op de kwaliteiten en eisen van bepaalde acteurs bracht een verbazingwekkend fenomeen met zich mee, namelijk dat een programma bijvoorbeeld opende met twee (van de zeg zeven) aktes van een historisch drama, vervolgde met een komisch dansstuk als tussenspel, en be sloot met een of twee aktes van een eigen tijds genre-stuk, doorgaans gebaseerd op een bekend voorbeeld van een niet toege stane liefdesverhouding met alle dramati sche gevolgen van dien. Deze in onze ogen ondenkbare programmering - zij het dat Radio 4 niet slecht scoort als adept in deze - hield een groot deel van de stadsbevolking uit de achttiende en negentiende eeuw ge boeid, vaak etend en drinkend, in afwach ting van het optreden van zijn of haar favo riete acteur. Omdat de autoriteiten al snel excessen signaleerden zoals bezoekers die vooral voor de actrices - vaak van losse zeden in de vroegste tijd - naar het theater kwamen, was het toneel al vanaf 1629 voor vrouwen taboe. Vanaf die tijd werden ook de vrou wenrollen door mannen gespeeld. Met het gevoel voor perfectie en specialisatie dat kenmerkend is voor Japan, legden sommi ge acteurs zich vrijwel uitsluitend toe op zulke rollen. De bijzondere techniek die hiervoor vereist was werd, zoals gebruike lijk bij vakmanschap, van vader op zoon doorgegeven. Om zich maar zo goed moge lijk in vrouwenrollen in te leven, gingen de ze acteurs ook vaak buiten het theater als vrouw gekleed. (Super lchiza laat overigens wel de vrouwelijke rollen door actrices spe len.) Vanaf de openstelling van Japan in 1854 en vooral na de Meiji-restauratie yan 1868, nam de populariteit van kabuki ziendero gen af. Japan maakte kennis met nieuwe vormen van theater, vooral uit het westen overgenomen. Toch werd het steeds, zij het gedurende lange tijd kunstmatig, in stand gehouden zodat de traditie toch bewaard is gebleven. Als zuiver Japans volkstheater waarin expressie door middel van mimiek, gestileerde gebaren en een zeer nadrukke lijke dictie voorop staat en gecombineerd wordt met verrassende toneelveranderin gen, spannende duels, acrobatische toeren, elegante dansen en allerlei ander effectbe jag, is kabuki vooral in de na-oorlogse perio de onderwerp van intensieve studie ge weest voor zowel westerse als Japanse dra maturgen. Traditionele stukken worden ge regeld met veel succes in het westen opge voerd. Of deze theatervorm ook op zijn ze ventiende eeuwse Engelse tegenhanger kan worden toegepast zal gedurende de komen de tournee van Super lchiza moeten blij ken. MATTHI FORRER Een fragment uit 'King Lear' door de Japanse theatergroep Super lchiza, die met deze rock-kabuki-produktie een Europese tournee maakt. «foto pri Stedelijk richt aandacht op 'Kunst voor tv' AMSTERDAM (ANP) - Met een breed scala van activiteiten gaat het Stedelijk Museum in Amster dam van 3 september tot 18 okto ber de aandacht richten op .Kunst voor Televisie'. Hoewel kunste naars zich vaak laatdunkend heb ben uitgelaten over de ontoeganke lijkheid, onbereikbaarheid en cli chématigheid van de televisie zijn er volgens de organisatoren van het evenement toch voorbeelden van tv-programma's te vinden die door kunstenaars zijn geprodu ceerd. Er zijn intussen kunstprogram ma's die de specifieke mogelijkhe den van het medium televisie zo gebruiken dat er sprake is van een nieuwe kunstvorm, zegt Dorine Mignot, als conservator van het Stedelijk nauw betrokken bij het project. Om de aandacht te richten op dit nog betrekkelijk jonge verschijn sel koos het Stedelijk voor een ma nifestatie waarin nieuwe creaties tot stand kunnen komen en een aantal bestaande programma's met een bepaald thema te zien is. In het museum worden programma's ge loond en lezingen gehouden en is op 3, 4 en 5 september een sympo- Bill Bryden als gastregisseur bij RO Theater ROTTERDAM (ANP) - De schotse regisseur Bill Bryden zal vanaf september 1988 als vaste gastregis seur deel uitmaken van het RO Theater in Rotterdam. Bryden zal gedurende drie jaar elk seizoen één toneelstuk regisse ren. Tevens is met de aristieke lei ding van het RO Theater, Antoine Uitdehaag en Jos Thie, overeenge komen dat hij betrokken zal wor den bij de samenstelling van het repertoire van het gezelschap. De verbintenis gaat in ophet moment dat het RO Theater de nieuwe Rot terdamse Schouwburg gaat bespe len. Sinds 1974 is Bryden verbonden aan het National Theatre in Lon den. Hij werkt ook als film-, televi sie- en operaregisseur. Op het ogenblik bereidt hij de regie van de opera Parsifal voor, die gedirigeerd zal worden door Bernard Haitink. Binnenkort regisseert Bryden de theatervoorstelling The leeman Cometh met Dustin Hoffman in de hoofdrol. EINDHOVEN - De collectie van het Gemeentemuseum in Den Haag is wat rafelig; de sa menhang ontbreekt. Daar wil de nieuwe directeur graag wat aan doen. Rudi Fuchs (45) wil verder af van de tot dus ver gehanteerde Mondriaan- lijn. "Op een andere manier aan de gang met de collectie". Dat geldt ook voor de exposi ties: "Een tentoonstelling met Mangold lijkt me erg interes sant". "In Den Haag tref ik vooral veel dingen aan van verschil lende soort. Het is een zeer complexe vaste verzameling; van kostuums, Haagse ge schiedenis, Franse meesters tot een unieke verzameling Mondriaans. Merkwaardig is het dan te zien dat de al wat oudere collectie zeer interna tionaal en uitvoerig is. In te genstelling tot de collectie he dendaagse kunst. Wat je daar ziet, zijn fragmenten, stukken. Het is tamelijk rafelig alle maal. Dat is op zich niet erg, als ze op zich maar goed of sterk zijn. De dichtheid, de sa menhang ontbreekt een beetje in Den Haag". door Rob Schoonen Ongunstig "Ik denk dat komt omdat er op dat terrein nooit een duidelijk beeld over is geweest. In de jaren zestig is er wel wat gebeurd op dat gebied, maar dan toch vooral op de Nederlandse kunst gericht. Er is geen collectie die representatief is voor een bepaalde periode. Ik denk dat bewust of onbewust deze Mon- driaan-collectie op zich natuurlijk fantastisch is. Een juweel en uniek in de wereld die een werking heeft gehad in het museum die mis schien niet in alle gevallen even gunstig is geweest". "De laatste tien jaar is er een ten dens om aan te kopen in het kader van Mondriaan. Het brede kader van Mondriaan en zijn traditie. Aankopen van bijvoorbeeld Sol LeWitt en Carl André. Op zich ge rechtvaardigd, maar eigenlijk kan dat niet de basis zijn om het mu seum voort te zetten; dat is te smal. Zo'n smalle basis is niet goed. Het is überhaupt verkeerd om je vast te leggen op een bepaalde stroming, een bepaalde lijn. Dat is gedoemd te mislukken". "Wat mij interessant lijkt, is die lijn niet op te pakken, maar er an dere dingen mee te gaan doen. Een grote tentoonstelling van Arnulf Rainer bijvoorbeeld lijkt mij erg boeiend. Kijk, als je Mondriaan naast Van Doesburg hangt, dan krijg je heel iets anders dan wan neer je Mondriaan naast Rainer hangt; dan gebeurt er iets; dan vraag je je af: waarom houdt die man in hemelsnaam niet op met die flauwekul van lijnen en recht hoeken. Waarom gaat 't ie er altijd mee door" Aankopen Een dergelijke instelling houdt Fuchs ook in het achterhoofd bij het aankopen van nieuw werk voor het museum. "Op papier zegt een collectie mij niets. Zo van: dit werk heb ik, en dat en dat. Zegt me niets. Ik ga niet zitten kijken wat er niet "Je koopt werk voor juist dit mu seum, of beter: voor dit 'huis'. Dat hoort daar, anders zou je het niet aanschaffen. Wat dat betreft, vind ik het ook niet goed dat de Mon- driaan-collectie zou vaak op reis is. Natuurlijk, ik weet wel, wil je wat Repetitiemiddag Toonkunstorkest LEIDEN - Het Toonkunst orkest Leiden houdt zondagmiddag 20 sep tember een openbare repetitie in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden. Tijdens deze openbare repetitie worden twee muziekwerken doorgeno men en aan het eind Van de middag uitgevoerd voor belangstellenden. Het orkest hoopt dat met name gevorderde strijkers en blazers de repeti tiemiddag zullen bijwonen. Het Toonkunst orkest kan namelijk, evenals vele andere amateurgezelschappen, een aantal nieuwe leden best gebrui ken, vooral strijkers. Een informatiefolder met inschrijfformulier voor de repetitie is verkrijgbaar bij het museum en bij de VVV in Leiden. Rudi Fuchs wil af van 'Mondriaan-lijn' in huis halen, dan zul je ook wat zaken moeten uitlenen. Maar door de bank genomen, is het niet goed. Nogmaals: dat werk is voor het Ge meentemuseum gekocht. Zorg dan ook dat 't daar te zien is". De kersverse directeur is niet van plan op het scherpst van de snede te gaan aankopen. „Nee, daar heb xk geen zin in. We hebben dat hier in Eindhoven wellicht wel gedaan, onbewust misschien. Maar in Den Haag heeft dat geen zin". Wat hem goed lijkt, is nu of twee werken van Mangold aan te kopen. "Als een soort entre-acte. Zijn werk is er nu niet. Je moet uiter aard ook rekening houden met an dere musea. Nu, in het geval van Mangold geloof ik dat het kan. In Amsterdam hebben ze er iets van, maar verder... Kijk, dan heeft zoiets ook zin". Fuchs wil ook veel aandacht schenken aan design of kunstnij verheid. "Dat hoort in een museum als in Den Haag. Bovendien is het nog betaalbaar. Maar ook hier geldt dat je goed moet kijken naar musea in Amsterdam of Rotter dam. Ik bedoel: de tijd die je kwijt bent om van Den Haag naar Rot terdam te reizen, is net zo lang als van het Metropolitan Museum naar de Guggenheim in New York, om maar eens wat te Verschil Strikt genomen, bestaat er vol gens Fuchs niet veel verschil tus sen zijn werk in Eindhoven of Den luwe directeur van het Haags Gemeentemuseum, Rudi Fuchs: 'Op papier zegt een collectie Haag: "Uiteraard zijn er verschil- len, maar eigenlijk gaat het er toch om om dingen in een ruimte neer te zetten, zodanig dat ze zichtbaar zijn. Dingen waarvan je meent dat ze gezien moeten worden, of be waard of beide. En je zet het zo neer dat ze niet worden aangetast, niet worden 'vervalst'. De manier waarop je dat doet, kan steeds ver anderen, maar verder is er in de praktijk niet veel verschil". Er valt in Den Haag, door de complexiteit van de verzameling en de intrigerende gebouwde om geving, veel te experimenteren, volgens Fuchs. "Maar daar heb ik geen recept voor. Hetzelfde als een zaal inrichten; daar heb ik ook geen recept voor. Je kunt een zaal hebben waar een schilderij hangt, een tafel staat met een vaas erop, en dat kan er belachelijk uitzien. Maar dat kan ook een zaal worden waarbij je je hart vasthoudt. Dat denk ik tenminste". "Anders dan de tendens om m clusters aan te kopen, denk ik dat het goed is om in sommige geval len 'n bepaald werk aan te kopen. Dat hebben we hier in Eindhoven ook gedaan. Kijk: we hebben die environment van Joseph Beuys. Ik heb wel lopen denken: zullen we er nog een aankopen. Maar dan: dan heb je twee... En wat dan nog. Dat heeft dan weinig zin. Ik koop dan liever één goed werk aan. Dat geldt ook voor die Mangold waar ik het over had. Kijk, je kunt met onge veer tien schilderijen duidelijk ma ken wat het impressionisme is. Daar heb je geen honderd werken voor nodig. Als het tenminste tien uitstekende werken zijn. De rest is dan in feite aanvulling". Het prentenkabinet krijgt ook veel aandacht van de nieuwe direc teur: „Daar is gestaag aan gewerkt door de betreffende conservatrice, maar... Kijk, in Nederland is er de laatste jaren niet zoveel aandacht geschonken aan tekeningen, ter wijl het toch een heel belangrijk en interessant medium is. Ook daar is een hoop mee te doen". AMSTERDAM (ANP) - De akoes tiek van het vorig jaar geopende Muziektheater in de hoofdstad is "fundamenteel goed". Grote wijzi gingen zijn niet nodig. Door een aantal kleine maatregelen is nog wel veel te verbeteren. De internationaal bekende akoesticus Abraham Melzer uit Is rael zei dit gisteren tijdens een persconferentie in Amsterdam. De nieuwe luistércommissie van hel Muziektheater had hem om advies gevraagd. Melzer: "De akoestiek van het Muziektheater is helemaal niet slecht. Ik had in het buitenland slechte dingen over de zaal ge hoord, maar zij is me niet tegenge vallen". De Israëlische deskundi ge, die twaalf jaar in Nederland heeft gewoond, bracht de afgelo pen dagen door in het Muziekthea ter. Eind oktober keert hij terug om het geluid in de zaal met pu bliek te horen. Hij heeft nu alleen repetities bijgewoond. Drie adviezen heeft Melzer nu al Die betreffen de helling van de achterkant van de orkestbak, de vorm van de borstwering aan de balkons en het materiaal van de de- korstukken. Deze adviezen zullen waar mogelijk worden opgevolgd zei maandag directeur W. Sinnige van het Muziektheater. Over de balkons zal wel eerst overlegd moeten worden met de architec ten. In het Muziektheater werden het afgelopen jaar al akoestische ver beteringen aangebracht. Op ver zoek van de luistercommissie kwa men er bij voorbeeld jaloezieën aan de rand van de orkestbak en een 'plafond-ketser' boven de orkest bak. Sinnige: "De leden van de luistercommissie waren het niet eens over verdere maatregelen. Vandaar onze uitnodiging aan Mel zer". Daniel Roth in Nieuwe Kerk KATWIJK/LEIDEN - De Franse organist Daniel Roth zal vrijdag avond a.s. het Frans-romantisch georiënteerde Van den Heuvel-or gel in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan.?ee bespelen. Het betreft het op één na laatste concert in de In ternationale Zomer-Orgelserie '87. Daniel Roth, die hoofdorganist is van de St. Sulpice-kerk in Parijs, zal werken vertolken van Charles- Marie Widor en Louis Vierne. Bei de componisten, die veertig jaar geleden overleden, hebben ooit het monumentale Cavaille-Coll-orgel in de St. Sulpice als hoofdorganist bespeeld. Het orgelconcert begint om 20.15. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Katwiikse VVV. Aan de adviezen van de Israëliër, die eerder adviseerde over beroem de zalen in het buitenland, is tot nu toe geen honorarium verbonden. "We hebben dat bewust zo afge sproken", aldus Sinnige: "Melzer wil niemand in de wielen rijden. We willen geen competentiestrijd". De directeur van het Muziek theater doelde op de teleurgestelde reactie van de Delftse hoogleraar P. de Lange, die zich tot de opleve ring van het gebouw vele jaren be zig hield met de akoestiek er van en ook in de oude luistercommis sie was vertegenwoordigd. De Lan ge bemoeit zich nu niet meer met het Muziektheater. Sinnige tekent daarbij aan dat het van het begin af aan bekend was, dat er afgelopen najaar een nieuwe luistercommis sie zou komen. AMSTERDAM (GPD) Opera Fo rum maakt ernst met het begelei den van jong operatalent. Deze week begint de inschrijving voor een concours, waaraan Cristina Deutekom haar naam heeft ver bonden. Het voornaamste doel is om jong Nederlands talent de kans te geven om praktische opera-erva ring op te doen. Winnen is geen hoofdzaak, maar de drie finalisten krijgen wel een rol in een Forum- produktie. Bovendien wordt er een stageplaats voor hen gerealiseerd bij een gerenommeerd internatio naal operahuis. Daarvoor zijn be dragen van 12.500, 10.000 en 7500 gulden beschikbaar. De inschrijving sluit op 30 sep tember. In het weekeinde van 10 en 11 oktober worden erin Ensche de audities gehouden. Half oktober wordt bekendgemaakt welke tien personen tot de tweede ronde zijn toegelaten. De tien uitverkorenen worden venmlgens door een jury bij al hun artistieke activiteiten ge volgd. Bij alle optredens, concer ten, openbare lessen en voorstel lingen en niet te vergeten de daar bij behorende repetities is de jury aanwezig. Op zondag 10 januari wordt er een tweede auditie gehouden. Alle tien de kandidaten zingen twee werken, die in overleg met de jury worden vastgesteld. In de beoorde ling zit een advies verwerkt met aanbevelingen voor het vervolg van de loopbaan. De drie kandidaten, die als fina listen worden aangewezen, zullen zich op 13 februari aan het publiek presenteren met begeleiding van het Forum-orkest. Na het optreden wordt bekendgemaakt hoe de prij zen zijn verdeeld. Het ziet er naar uif. dat het slotconcert zowel door radio als televisie rechtstreeks wordt uitgezonden. Voor de persconferentie, waar een en ander bekend werd ge maakt, was Opera Forum naar het Amsterdamse Concertgebouw ge togen. „We hebben die plek gekozen om aan te geven, dat we geen pro vinciale opera, maar een nationale opera geworden zijn", lichtte Fo rum-directeur Westerhoud toe. De instelling van een concours, waar in de nadruk ligt op observatie en coaching van talent en op advies over hun toekomst, is volgens hem noodzakelijk. „Wil je als land se rieus met opera bezig zijn, dan zul je wat aan eigen kweek moeten doen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19