Renze de Vries: 'Het kon zo niet langer' CDA zet stapje naar volksverzekering De Munnik organiseert Masters Piontek waarschuwt Good-old England LEIDERDORP - Tennisver eniging De Munnik heeft dit jaar de eer om als gastheer te fungeren voor het "Masters toernooi". De Leiderdorpse club viert dit jaar zijn vijftigja rig bestaan en heeft als onder deel van een reeks activiteiten het park ter beschikking ge steld aan de organisatie van de Masters. De grootste wens van De Munnik is om dit jubileumjaar te kunnen afsluiten met de aan schaf van kunstlicht. Voor het clubje, dat op 15 september 1937 startte met vijfentwintig leden en ondertussen is uitge groeid tot een vereniging met een respectabel ledental van elfhonderd, biedt kunstverlich ting de mogelijkheid om de ba nen optimaal te benutten. Wel licht komt daarmee gelijk een eind aan het ruimte-probleem dat door de tegenstrijdige be langen van competitie- en re creatie tennissers veroorzaakt wordt. De komende week echter staan de recreatie spelers in Leiderdorp door het Masters- toernooi op het tweede plan. De acht mannen en vrouwen die gedurende dit seizoen in de B-, C- of D-categorie in de toer- nooienreeks van het district Leiden de meeste punten heb ben vergaard zijn uitgenodigd. In het B-onderdeel zijn twee Van den Bergen favoriet. He- leen van den Berg won dit jaar vijf toernooien en de Noordwij- kerhoutse zei het voor haar toch al zo succesvolle seizoen met een Master-titel willen af sluiten. Bij de mannen is Mi chael van den Berg uit Koude kerk de belangrijkste kansheb ber. tegorie duidelijk het sterkst. Als alles dan ook naar verwach ting verloopt krijgt hun twee strijd zondag een vervolg. Jani- ne Jünger domineerde bij de vrouwen. Na Jünger heeft Mar- ja Kuipers de meeste punten. In D dicht de wedstrijdleiding Erik Warmerdam en Nathalie van der Voort de meeste kan sen toe. Vandaag worden nog enkele beslissingswedstrijden ge speeld en vanaf morgen brandt het toernooi in alle hevigheid los. KOPENHAGEN (ANP) - On danks hun weigering vorige week woensdag in actie te ko men bij de vriendschappelijke interland tegen Zweden, zijn de PSV-spelers Frank Arnesen, Sören Lerby en Jan Heintze door bondscoach Sepp Piontek opgenomen in de selectie van het Deense elftal. Denemarken speelt 9 september in Cardiff tegen Wales een kwalificatie duel voor de Europese titel strijd van 1988 in West-Duits- land. Het drietal gaf voorrang aan de competitiewedstrijd tegen Den Haag. Hoewel de Deense bond aandrong op vrijgave van de spelers ?n zelfs dreigde met een financiële claim, bleven de Denen in Nederland. Het com petitieduel werd overigens af gelast. Ivan Nielsen, de vierde PSV- er, is eveneens opgenomen in de groep van achttien spelers. De verdediger is contractueel slechts verplicht kwalificatie wedstrijden voor de Europese- of wereldkampioenschappen te spelen. Piontek stelde gisteren bij de bekendmaking van de selectie dat hij een herhaling van dit voorval niet zal dulden. „Ik heb overwogen Lerby en Arnesen uit de ploeg te laten omdat ze op persoonlijke titel weiger den. Alleen ik beslis welke wedstrijden van belang zijn. Als zoiets in de toekomst nog eens voorkomt, zal de speler voor een langere periode of voor het leven worden uitgeslo ten." Jacobs valt over de media GRONINGEN (GPD) - Tot 1 juli van het volgend jaar krijgt Rob Jacobs maandelijks van FC Groningen zijn salaris uitbetaald, op het trainingsveld en in de dug-out wordt zijn plaats door een andere trainer ingenomen. Het bestuur van de noordelijke eredivisieclub hakte gisteravond, na een roerige zondag in het Oosterpark de knoop door: Rob Jacobs is op non-actief gesteld en in afwachting van zijn opvolger neemt assistent Martin Koeman voor twee a drie weken de leiding over. Voorzitter Renze de Vries: „Er was een onwerk bare situatie ontstaan. Het elftal is uit de rails geraakt en moet er weer in. Daartoe is Jacobs niet in staat". In drie gesprekken en in samen spraak met WON-secretaris-gene- raal Jaap van der Leek kwamen Renze de Vries en Rob Jacobs tot een besluit, dat na de gebeurtenis sen van zondag niet als een verras sing kwam. Door een 4-1-nederlaag tegen Willem II belandde FC Gro ningen op de laatste plaats en op- standigde supporters keerden zich woedend tegen Rob Jacobs. In de avonduren werd zelfs een dug-out in brand gestoken. Ook het gezin van de Rotterdammer moest het ontgelden met telefonische dreige menten en scheldpartijen. De Vries: „Ook om Jacobs tegen Chelsea raakt ongeslagen status kwijt LONDEN (Reuter) - Chelsea is op de vijfde speeldag van de Engelse competitie zijn ongeslagen status kwijt geraakt. De Londense club ging bij Manchester United met 3-1 onderuit. United kwam door de winst alleen op kop. Queens Park Rangers en Nottingham Forest hebben echter een wedstrijd min der gespeeld. Voor de thuisploeg was de Schotse spits Brian McClair ander maal succesvol. Hij scoorde zijn derde treffer voor zijn nieuwe ver eniging. Gordon Strachan en Nor man Whiteside maakte de twee an dere doelpunten. Clive Wilson opende de score voor Chelsea. Portsmouth, tot nu tpe met een punt uit vier duels weinig succes vol, versloeg gisteren in eigen huis West Ham United met 2-1. Na afloop van het duel in Ports mouth hield de politie zestig voet balfans aan. Bij het stadion ont stonden vechtpartijen tussen de supporters van beide clubs. Een café-eigenaar raakte gewond nadat de ruiten van zijn pub waren ingegooid. Vijfhonderd politie agenten waren ingezet om rellen te voorkomen. SPORTAGENDA meer ellende te beschermen heb ben we deze erg onsympathieke maatregel genomen. Het kon zo echt niet meer. Er is mij door het publiek verweten dat ik hem steeds de hand boven het hoofd hield. Het is mijn plicht om het voor ons personeel op te nemen, maar de resultaten waren er niet naar om dat in het belang van FC Groningen nog langer te doen. Toen ik met Jacobs praatte, kwam ik tot de conclusie dat er geen weg terug voor hem is. Hij is volledig kapot. En dat het ook mij zwaar valt wil ik best bekennen". Rob Jacobs kreeg gisteravond thuis bezoek van bijna de voltallige spelersgroep van Groningen, die hem een volledig verzorgde vijf- tiendaagse reis naar Mallorca aan bood als afscheidscadeau. Morgen (woensdag) stapt hy al met zijn ge zin op het vliegtuig, „om", zoals Ja cobs het zelf stelde, „alles eens even op een rijtje te zetten. Daar is ook wel aanleiding toe. Ik ben nu toch alweer zo'n 23 jaar, als speler en als trainer, bezig in het betaalde voetbal, maar wat ik de afgelopen weken in Groningen heb meege maakt was volslagen nieuw voor me. Ik ben nog nooit zo weinig voetbalvisie tegengekomen als hier. Zowel bij het publiek als bij de pers. Ik ben overigens ook niet de enige die zich hierover verbaasd heeft, Frans Thijssen weet ook niet wat'ie meemaakt". Hetze De media, en dan met name het Nieuwsblad van het Noorden, zijn volgens de Rotterdammer de voor naamste oorzaak geweest dat hij voortijdig zijn biezen moest pak ken bij de club van Renze de Vries. „Er is van het begin van dit seizoen af een hetze tegen me gevoerd. In de eerste artikelen die over de club verschenen vroegen journalisten van het Nieuwsblad zich of Jacobs de Kerst zou halen, dat is een leuke stelline om vanuit te gaan. Het jammerljike van de hele zaak is dat de mensen hier alles vreten wat in de krant staat, dus had ik, nog voordat er een bal was geraakt, al alle krediet verspeeld. En dan blijkt dat je volledig machteloos bent. Wat er vandaag gebeurd is, kwam voor mij dan ook niet als een verrassing". De Rotterdammer Rob Jacobs was bezig aan zijn tweede seizoen in Groningen. Door de teleurstel lende dertiende plaats in de vorige competitie had hij, na gewaagde voorspellingen, al vrijwel zijn kre diet verspeeld. Ondanks het aan trekken van gereputeerde schut ters als Jurrie Koolhof en Foeke Booy, alsmede het binnenhalen van routinier Frans Thijssen, ging het vanaf het begin falikant ver keerd. Het is Rob Jacobs niet ge lukt enige vorm aan het spel van FC Groningen te geven en de spe lers kampten met een groot gebrek aan zelfvertrouwen. De vorige week staken Jacobs en de spelers de koppen bij elkaar, waarbij de belabberde seizoenstart het gespreksthema vormde. Ook Renze de Vries was hierbij aanwe zig en voerde eveneens het woord. „Ik heb de spelers toen gezegd: het lot van de trainer ligt in jullie han den. Dat hebben ze niet opgepakt. De wedstrijd tegen Willem II was niet om aan te zien. Dat kun je niet alleen de trainer verwijten, maar de hele spelersgroep". Ondanks zijn negatieve ervarin- Rob Jacobs in tijden dat het met hem en Groningen heel wat beter ging. gen in het Noorden, is Jacobs niet van plan het voetbal de rug toe te keren. „Na mijn vakantie ga ik eens wat wedstrijden bekijken bij Aad de Mos (KV Mechelen), Wim Jansen (Lokeren) en Arie Haan (Stuttgart). Gewoon, om de bin ding te houden. Die bal blijft toch trekken, daar ontkom je niet aan. Dus zal ik ook geen moment aarze len als ik bij een van die clubs aan de slag zou kunnen. FC Groningen was een pijnlijke ervaring, maar een met een vette punt erachter. Van Jaap van der Leek ontvangt FC Groningen een lijst met de na men van bevoegde trainers die mo menteel geen club hebben. Het is zeer de vraag of daar de opvolger van Rob Jacobs tussen zit. De Vries: „We willen een trainer die de verhoudingen in het Noorden kent en goed valt bij het publiek en sponsors. We hebben nog niemand op het oog". De keuze is hiermee vrij beperkt. Voor Theo Verlangen, die eerder bii FC Groningen in YEOVIL Reuter- Een hardloop wedstrijd over een mijl in Yeovil (Engeland) is gisteravond ongel dig verklaard. Om een goede tijd te verwezenlijken, werd. gebruik gemaakt van een zogenoemde „haas", die het tempo de eerste twee ronden hoog moest houden. De officials vonden deze taktiek, die bij record-races vrijwel altijd wordt toegepast, ontoelaatbaar. De wedstrijd was georgani seerd door de British Milers Club. Deze organisatie wil proberen voor het eerst in de geschiedenis ae nnjL in minder dan vier minu ten in west-Engéland te laten af leggen. De Canadese junioren kampioen Mark Olsen won de ra ce in 4 minuten en 3,2 seconden. Als gangmaker fungeerde Stuart Berwick. Olsen reageerde verbijsterd toen hij vernam dat hij was ge diskwalificeerd. „Dit is ongeloof lijk. Het gebruik van hazen wordt algemeen geaccepteerd. Geen wonder dat in deze omge ving nooit onder de vier minuten is gelopen. Het lijkt wel of de tijd hier stil staat." ïrste meter, 2. Diana Gansky (OD1) 70,12, 3. Zve- i Christova (Bul) 68,82, 4. like Wylud- da (OD1) 68,20, 5. Svetlana Mitkova (Bul) 66,58, 6. Zdenka Silhave (Tsj) 64,82, 7. La- i Michaltsjenko (Sov) 64,72, 8. Mariana BETAALD VOETBAL die elk bruto f. 75.000,00 ontvangen, Ionescu (Roe) 62,30. derde prijs: 79 winnaars die elk bruto f. 3.228,80 ontvangen, vierde prijs: 3.399 deel nemers die elk f. 75,00 ontvangen, vijfde prijs: 55.235 deelnemers die elk f. 5,00 ont vangen. Toto 36: eerste prijs: 1 winnaar, die bruto f. 24.299,80 ontvangt, tweede prijs: 10 win naars, die elk bruto f. 1.165,80 ontvangen, derde prijs: 134 winnaars, die elk f. 217,50 ontvangen. Toto-gelijk 36: eerste prijs: geen winnaar, tweede prijs: 5 winnaars die elk f. 65,10 ont vangen, deede prijs: 26 winnaars die elk f. Finale: 1. Sigrun Wodars (OD1) 1.55,26, 2. 62,50 ontvangen, vierde prijs: 469 deelne- mers die elk f. 5,50 ontvangen. 50,52, 5. Lillie Leatherwood (VSt) 50,38, 6. 10.000 meter Eerste serie: 1. Kathrin Ullrich (OD1) 33.07.92, 2. Elizabeth Lynch (GBr) 33.09.26, 3. Aurora Cunha (Por) 33.09.86, 4. Ingrid Rooks-Tinari (Can) 33.24.20 (tijd), 10. Kumi Araki (Jap) 33.24.37 (tyd), 11. Ana Isabel Alonso (Spa) 33.38.37 (tijd), 12. Christine McMekin (NZ1) 33.41.10 (tijd), 13. Tuija Ju- simaa (Fin) 33.46.05 (tijd). Tweede serie: 1. Elena Zjoepieva (Sov) 33.32.05,2. Olga Bondarenko (Sov) 33.34.79, 3. Kerstin Pressler (WD1) 33.35.49,4. Lorrai ne Móller (NZ1) 33.35.73, 5. Wang Xiuting (Chi) 33.36.07, 6. Francie Larrieu-Smith (VSt) 33.37.36, 7. Albertina Machado (Por) 33.40.87, 8. Lynn Nelson (VSt) 33.43.71, 9. Lieve Siegers (Bel) 33.48.91 (tijd). BUITENL. VOETBAL ENGELAND: Luton - Arsenal 1-1; United - 1.55,84, 5. Jarmila Kratochvilova (Tsj) 1.57,81.6. Mitica Junghiatu (Roe) 1.59,66, 7. Nadesjda Olisarenko (Sov) 2.00,28, 8. Sbo- 16,00-22,95-4256 17,67, 3. Oleg Sakirkin (Sov) 17,43, 4. Alek- Eerste serie: 1. Derek Redmond (GBr) 45,03, 2. Roberto Hernandez (Cub) 45,33, 3. Mathias Schersing (OD1) 45,50, 4. Darren Clark (Aus) 45,58; Tweede serie: 1. Thomas Schönlebe (ODD 44,81, 2. David Kitur (Ken) 44,94, 3. Roddie Haley (VSt) 45,14, 4. Bert Cameron (Jam) 45,14.; Derde serie: 1. Innocent Egbunike (Nig) 45,56, 2. Devon Morris (Jam) 45,49, 3. Harry Reynolds (VSt) 45,49, 4. Anton Skerritt (Can) 45,65.; Vierde serie: 1. Jens Carlowtiz (ODD 45,27, 2. Mo ses Ugbisie (Nig) 45,30, 3. Gabriel Tiacoh (Ivo) 45,33, 4. Marcel Arnold (Zwi) 45,76. Kogelslingeren Gekwalificeerd voor de finale: Sergei Litvi- nov (Sov) 81.78 meter, Rolf Haber (Odl) 79.46, Igor Nikoelin (Sov), 78.60, Hei donka Colovic (Joe) 2.02,09. 2. Anna Ambrazene (Sov) 56,50, Tweede S> rie: 1. Latanya Sheffield (VSt) 55,93, 2. De- 2. Larissa Nikitina (Sov): 13,77-1,87-15,66- Sahner (Wdl) 77.02, Ivan Tanev (Bul) 76.50, 3873 4. Jane Frederick (VSt): 13,65-1,78-16,30- 24,69-3844 5. Anke Behmer (OD1): 13,59-1,81-13,77- 13! Tineke Hidding (Ned): 13,77-1,72-13,11- 24,18-3588 In totaal zijn nog 23 atletes in de strijd EERSTE KLASSE (zondag): VNL - Orarye Groen, VNA - ZLC, ASC - Warmunda, Kic kers '69 - Bernardus, MMO - Alkmania, SJZ - Randstad Sport rie: 1. Margarita Khromova (Sov) 55,21, 2. Mannen Finale: 1. Martina Hellmann (OD1) 71,62 Hinkstapsprong Finale: 1. Christo Markov (Bul) 17,92 meter (Europees record), 2. Mike Conley (VSt) Plamen Minev (Bul) 75.18. Eerste halve finale: 1. Tom McKean (GBr) 1.44,86, 2. Jose Luiz Barbosa (Bra) 1.45,03, 3. Stefen Ole Marai (Ken) 1.45,09, 4. Faouzi Lahbi (Mar) 1.45,19, 5. Slobodan Popovic Medaille-verdeling Land goud zilver brons t 1. DDR 3 4 3 2. Sovjet-Unie 13 2 3. Bulgarije 2 1 4. Italië 1 2 5. Verenigde Staten - 2 1 6. Tsjechoslowakije - 1 1 7. Jamaica 2 8. Zwitserland 1 Kenya 1 Deling in Katwijk ZAALVOETBAL - Cleijn Duin en THB Boys zijn gisteravond het zaalvoetbalseizoen in Katwijk be gonnen met een puntendeling. THB had tegen de incomplete thuisploeg steeds het betere van het spel en kwam tweemaal aan de leiding, maar treffers van Martin Rog en Fred Eijsbergen brachten Cleijn Duin langszij: 2-2. dienst was en momenteel eerste di visie-club Emmen traint, is de kans op een rentree aanwezig, terwijl ook Henk Nienhuis van Veendam en ooit assistent van Verlangen, in beeld verschijnt. De Veendammer moet dan wel bereid zijn zijn baan als onderwijzer op te geven. De Vries: „We willen uitsluitend een trainer in volledige dienst". Tijdelijk Voorlopig bepaalt Martin Koe man de sportieve gang van zaken, te beginnen woensdagavond wan neer FC Groningen bij Feyenoord op bezoek komt. Hij beschikt niet over de vereiste a-licentie en kan daarom alleen tijdelijk als hoofd trainer fungeren. Koeman: „Net als voor Jacobs is het ook voor mij een raadsel waarom het met dit mate riaal tot dusver niet is gelukt. Het is mijn belangrijkste taak om tot een goed geheel te komen. We zul len allereerst achterin orde op za ken moeten stellen. Ineens is ge bleken dat FC Groningen daar heel kwetsbaar is'. De vader van Erwin en Ronald Koeman speelde zelf jarenlang voor de Groninger club en is vanaf dit seizoen assistent-trainer bij FC Groningen. Koeman: „Ik had een uitstekend contact met Jacobs en vind het een trieste zaak dat het voor hem zo is gelopen. Maar de club moet verder en daarom neem ik het voor een paar weken even Tegenslag voor Van der Hengst ALKMAAR (GPD) - De voetbal toekomst van Peter van der Hengst hangt aan een zijden draad. De rechterknie van de 28-jarige AZ- speler, die tijdens het eigen toer nooi weer geblesseerd raakte, staat sporten op topniveau niet langer toe. „Ik wil proberen het seizoen bij AZ af te maken. Daarna is voor mij het voetballen voorbij. De dok ter heeft me geadviseerd te stop pen met topvoetbal. Het is aan mij om verder te bepalen wat ik doe". Peter van der Hengst is gewend aan tegenslag. De middenvelder, die na tien jaar Ajax via PEC Zwol le vorig jaar halverwege het sei zoen bij AZ terecht kwam, heeft op het gebied van blessureleed al het een en ander achter de rug. „Op mijn 23e verdraaide ik mijn knie. Alles bleek kapot. Kruisbanden, binnenmeniscus, noem maar op. Het begin van een lijdensweg. Sindsdien voetbal ik meestal met pijn". Momenteel gaat het goed met Van der Hengst, die deze week weer met de groep meetraint. Hij hoopt in de uitwedstrijd tegen Wil lem II, komende zateragavond, in ieder geval op de bank te zitten. Als de knie het houdt is er volgens Van der Hengst („Ik ben een knok ker, maar er zijn grenzen") voorlo pig niks aan de hand. „Maar als-ie weer dik wordt, vrees ik dat het heel snel afgelopen is". EK-Soling-klasse ZEILEN - De eerste race in de strijd om de Europese titel zeilen in de Soling-klasse is gisteren bij de Zweedse stad Karlshamm voor de drie Nederlandse boten op een grote teleurstelling uitgelopen. Ruud den Outer werd 24ste, Fred Imhof 35ste en Ron van Manen 39ste. De zege in de eerste wed strijd ging naar de Amerikaan Cobb. Tweede werd de Canadees Fogh en derde de Sovjet Sjaidoe- kov. Tardelli speelt weer VOETBAL - De voormalige Ita liaanse international Marco Tardel li speelt vanaf oktober in de Zwit serse competitie bij Sankt-Gallen. De 33-jarige verdediger tekende maandag een contract voor de fest van het seizoen. Tardelli speelde tien jaar bij Juventus. Twee jaar geleden werd hij verkocht aan In- ter Milan. Zijn contract werd aan het einde van vorig seizoen niet verlengd. Senna naar McLaren AUTOSPORT - Formule 1-coureur Ayrton Senna bevestigde gisteren dat hij overstapt van de Lotus-ren stal naar McLaren. Al enige tijd gingen geruchten dat de 27-jarige Braziliaan het team van tweevou dig wereldkampioen Alain Prost zou gaan versterken. Senna zal bij zijn nieuwe werkgever echter geen tweede man worden. „Ik ga naar McLaren om wereldkampioen te worden", verklaarde Senna strijd lustig tegenover het dagblad „O Globo". KLM als sponsor QPR AMSTERDAM (ANP) - De KLM en het Nationaal Bureau voor Toe risme (NBT) gaan de Engelse voet balclub Queens Park Rangers (QPR) sponsoren. Woordvoerders van de KLM en de NBT bevestig den dit dinsdagochtend. Het besluit om te sponsoren is genomen door de Engelse vestigin gen van de KLM en de NBT. Vol gens een woordvoerder van KLM Nederland bestaan er geen plan nen om sport-activiteiten in eigen land te sponsoren behalve de Open Golfkampioenschappen. Wij dra gen hier al bij aan grote culturele manifestaties aldus de woord voerder. DEN HAAG (ANP) - Het CDA denkt erover om de door de com missie-Dekker voorgestelde aan vullende ziektekostenverzekering verplicht te stellen. Voor die sug gestie kreeg het CDA gisteren tij dens de hoorzitting over de plan nen van Dekker uit verschillende hoeken de handen op elkaar. Het is immers een stapje in de richting van een volksverzekering tegen ziektenkosten. Maar de CNV-delegatie zette een domper op de vreugde door mee te delen dat het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur dit idee niet levensvatbaar acht: de aanvullende verzekering zou dan tot de collectieve lasten gaan beho ren en daarom bij het kabinet geen schijn van kans maken. Ook de Vereniging van Nederlandse Zie 'Aanvullende verzekering ziektekosten verplichten stellen' kenfondsen plaatste deze kantte kening bij deze volgens haar 'posi tieve gedachte'. De commissie-Dekker-heeft een basisverzekering voor iedereen voorgesteld die 85 procent van de verstrekkingen zou moeten omvat ten en waarvoor de premie groten deels als een percentage van het in komen moet worden geheven. De overblijvende voorzieningen kun nen in een vrijwillige aanvullende verzekering worden onderge bracht. Het kabinet is nog niet zover: in een voorlopig standpunt laat het ook de keuze voor het dich ter bij elkaar brengen van de huidi ge ziekenfonds- en particuliere ver zekering open. Bij het eventueel verplicht stel len van de door Dekker voorgestel de aanvullende verzekering denkt Lansink (CDA) aan een regeling met eigen risico's. De commissie-Dekker wil in de aanvullende verzekering onder meer de geneesmiddelen en de tandheelkundige zorg voor volwas senen opnemen. Maar als deze aan vulling vrijwillig is, zullen alleen mensen die deze regelingen nodig hebben een extra verzekering ne men. Daardoor zullen de premies waarschijnlijk hoog worden. De apothekers memoreerden in dit verband dat ruim driekwart van de geneesmiddelen door chronische patiënten wordt gebruikt en dat de 65-plussers gemiddeld vier keer zo veel medicijnen slikken als men sen onder de 65. Als zij niet verze kerd zijn bestaat de kans dat ze een ingreep in een ziekenhuis verkie zen boven pillen slikken of probe ren opgenomen te worden omdat geneesmiddelen die in het zieken huis worden verstrekt, wel in het basispakket zitten. Basisverzekering De meeste insprekers bleken gis teren voor een basisverzekering. De FNV wil verder gaan: een com plete volksverzekering met premie naar draagkracht. De werkgevers prefereren aanpassingen in het be staande systeem. In het kader van de door de commissie-Dekker be pleite uitbreiding van de thuiszorg sprak de Gehandicaptenraad zich uit voor een cliëntgebonden bud get: de cliënt zou moeten kunnen rekenen op een bepaald bedrag, waarvoor hij of zij dan zelf een keus uit de verschillende vormen van thuishulp zou kunnen maken. De gemeenten en provincies kantten zich tegen het marktprin cipe in het rapport-Dekker. Vol gens hen zijn er veel sectoren in de gezondheidszorg, zoals de zwak zinnigenzorg, die niet aan de uit komst van onderhandelingen tus sen elkaar beconcurrerende'verze keraars en hulpverleners kunnen worden overgelaten. De meeste organisaties lichtten hun al eerder bekend geworden standpunten toe. De verpleegkun digen en vrouwenorganisaties kon den dat niet doen, omdat ze niet voor de hoorzitting waren uitgeno digd. De verpleegkundigen boden de kamercommissie een petitie aan waarin ze er hun verontwaardiging over uitten dat zij als vertegen woordigers van 100.000 verpleeg kundigen en verzorgenden niet werden gehoord en de organisaties van artsen, tandartsen en fysiothe rapeuten met een gezamenlijke achterban van maar 35.000 beroe- pesbeoefenaren wèl.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17