S QT SPOÏTV Joyner op weg naar record meerkamp Aouïta: 'Mijn enige concurrent is de klok' Oosteuropeanen domineren strijd Op een gewone zakenrekening krijgt u automatisch een hogere rente bij een hoger saldo. 5'/2% Rokende Markov springt naar wereldtitel Kostadinova wil hogerop KNWU wil plaats voor Zoetemelk 'Ze kunnen me toch niet volgen' Nutsspaarbank s DINSDAG 1 SEPTEMBER 1987 SPORT PAGINA 15 ROME (GPD) - De inbreng van de Amerikaanse vrouwen op de WK atletiek mag dan opmerkelijk ge ring zijn, de enige grote troef, meerkampster Jackie Joyner, wordt met overtuiging uitge speeld. Niet alleen gaat de echtge note van trainer Bob Kersee op de zevenkamp royaal aan de leiding, maar zij stevent bovendien recht streeks af op het wereldrecord dat met 7158 punten sinds augustus vorig jaar op haar naam staat. Na vier onderdelen heeft de 25-jarige atlete al 4256 punten verzameld en dat zijn er ruim honderd meer dan bij haar geslaagde recordpoging van vorig jaar in Houston. Ten opzichte van dat indrukwek kende staaltje van veelzijdigheid verbeterde Joyner zichzelf gisteren op de horden, bij het hoogspringen en het kogelstoten. Alleen op de 200 meter was de zus van hinkstap- springer Al Joyner eentiende se conde langzamer dan twaalf maan den geleden in de Texaanse hitte. Met haar specialiteit, het versprin gen (vorige maand evenaarde zij het wereldrecord dat met 7 meter 45 op naam van de Oostduitse Hei- ke Drechsler staat) nog op het pro gramma, lijkt de vrouwelijke even knie van Daley Thompson weinig te kunnen gebeuren. Mislukt Toch wilde Joyner gisteravond na de eerste dag nog een slag om de arm houden, omdat zij onlangs bij de Pan-Amerikaanse Spelen ook op weg naar het wereldrecord leek, Joyner, die op de Vrienschaps- spelen van Moskou als eerste vrouw de grens van 7000 punten passeerde en meteen het wereldre cord van de Oostduitse Sabine Paetz verpulverde, heeft zich ten doel gesteld om volgend jaar in Seoel haar zilveren Olympische medaille in te ruilen voor een gou den. Seoel is ook het doel van Tineke Hidding. Niet om er maar om er deel te nemen. De Ne derlandse recordhoudster zal zich vandaag fors moeten verbeteren om zich direct voor de Spelen in Zuid-Korea te plaatsen. Haar der tiende klassering en magere totaal van 3588 punten mag dan geheel overeenkomstig het matige preste ren van de Nederlandse ploeg tot dusver zijn, maar veel schiet de 28- jarige Alkmaarse daar niet mee op. „Ik heb geen idee waarom het zo slecht gaat", was het enige dat Hid ding kon uitbrengen na het afleg gen van de 200 meter waarvoor zij ruim een seconde meer nodig had dan Joyner. Een opleving vandaag en een plaats bij de eerste twaalf in het eindklassement kan het toer nooi voor Hidding nog redden en haar meteen naar Seoel brengen. Driesprong Jackie Joyner-Kersee ligt bij de toen haar kansen door meerkamp al ruim honderd punten «en volledig mislukte speerworp voor op haar eigen wereldrecord. (40 meter) op slag verspeelde. (foto anp> In de Koreaanse hoofdstad wil hinkstapspringer Christo Markov volgend jaar zijn driesprong vol tooien. Na zijn gisteren behaalde wereldtitel en zijn Europese titel van vorig jaar in Stuttgart rest de Bulgaar nog de Olympische titel waarvoor hij nu de uitgesproken favoriet is. De 22-jarige sportstudent uit So fia benaderde in de Olympische arena tot op 5 centimeter het we reldrecord van Willie Banks, die in Rome niet eens wist door te drin gen tot de eindstrijd. Kettingroker Markov, die de Amerikaanse troef Mike Conley (17 meter 67) achter zich liet, verbeterde met een win nende sprong van 17 meter 92 zijn Europese record met 11 centimeter en is volgens zijn trainer Tscheldov in staat binnen afzienbare tijd de 'droomgens' van 18 meter te passe ren. De Rus Oleg Sakirkin werd derde met een sprong van 17,43. Zij aan zij gaan de Oostduitse hardloopsters Christine Wachtel (m) ei Sigrun Wodars (r) over de finish in de finale van de 800 meter. Wodan arriveerde 0,6 seconde sneller dan haar landgenote. (foto ap ROME (ANP) - De derde dag van de strijd om de wereldtitels atle tiek was gisteren van de Oosteuro- pese atletes en dan met name die uit Oost-Duitsland en de Sovjetu nie. Svetanka Christova verhinder de dat de medailles van drie vrou wenfinales alleen naar die twee landen gingen. Na de dubbele overwinning op de 100 meter waren Sigrun Wodars en Christine Wachtel ongenaak baar op de 800 meter dames. Het tweetal schakelde op snelheid maar vooral op taktiek de Cubaan se Ana Quirot, die als gevaarlijkste concurrente werd gezien, be kwaam uit. Quirot kreeg zelfs niet eens het brons als troost. In de laat ste meters moest zij de sterk opko mende Russin Goerina nog voorla ten gaan. De eerste vier finishten in een tijdsbestek van nog geen zes tiende seconde. De winnende tijd van Wodars (1.55,26) was de beste van dit seizoen. Jarmilla Kratoch- vilova, die vier jaar geleden in Hel sinki de 400 en 800 meter won, werd met een voor een 36-jarige zeer knappe tijd van 1.57,81 vijfde. ROME (ANP) - Stefka Kostadi nova heeft haar grenzen ver legd. De 22-jarige Bulgaarse hoogspringster wil nog in haar carrière over 2 meter 15 wip pen. Haar wereldrecord van 2 meter 9, dat zij zondag in de fi nale van de wereldtitelstrijd in Rome vestigde, beschouwt zij slechts als een opstapje daar toe. Kostadinova sprong zondag voor de 41e keer in drie jaar over de 2 meter. In de Italiaan se hoofdstad zette zij haar fraaie zegereeks voort. Na de Europese titel in Stuttgart, de indoor-wereldtitel in Indiana polis en overwinningen in de Europese- en wereldbekerwed strijden vormde de wereldtitel in Rome een logisch vervolg. Maar echt gemakkelijk ging het niet in het Olympisch stadion. De atlete was zaterdagavond met natte haren in bed gestapt en zondagmorgen met nekpijn opgestaan. Pijn die tijdens het inspringen hinderlijk bleek en die trainer Petrov aanzette na elke sprong de nek te masse- Kostadinova mist nog de Olympische titel. Die wil zij volgend jaar in Seoel verove- ren. Met een wereldrecord, als het even kan. Volgens Petrov moet dat mogelijk zijn. „Stefka is een zeer begenadigd talent. Haar techniek is nog niet hele maal volmaakt, dus moet ze nog hoger kunnen springen." De Bulgaar, die zijn pupil tij dens clubwedstrijden in Plov div ontdekte, weet zeker dat Kostadinova de eerste vrouw ter wereld wordt, die de 2 meter 10 zal bedwingen. „Stefka zelf denkt dat zij 2 meter 15 kan ha len. Daar wil ik mij niet op vast leggen, wel op 2.10." HILVERSUM (GPD) - KNWU- voorzitter Pieter van der Molen zal pas in november van het vol gend jaar zijn functie binnen de Nederlandse Wielren Unie ter beschikking stellen. Eerder lekte het bericht uit als zou Van der Molen al over twee maanden met zijn werkzaamheden voor de KNWU stoppen, maar dat tijd stip blijkt uit de lucht gegrepen. Op 19 ncvember beslist de le denvergadering over een split sing van de drie takken die zijn vertegenwoordigd in de KNWU: de Wielren Bond, de Fietscross Bond en de Toerfiets Bond", al dus Van der Molen. „Er zal dan ongeveer een jaar verstrijken voor alles statutair is geregeld. Pas dan stop ik als voorzitter van de KNWU. Gewoon omdat ik vijf jaar voldoende vind. Een nieuwe l op mijn stoel kan ook verfrissend werken". Gisteren heeft de KNWU ove rigens een telex laten uitgaan naar de internationale wieleror ganisatie UCI om Joop Zoete melk alsnog aan het vertrek te krijgen voor het WK op de weg in Villach. Van der Molen: „Gezien de enorme verdiensten van Joop voor de wielersport heeft de bond in samenwerking met WVC-staatssecretaris Dees ge meend een poging te wagen om alsnog dispensatie voor hem te krijgen. We hebben ons beroe pen op het feit dat Zoetemelk nu eenmaal een bijzondere sport man is en dat in zijn geval een uitzondering op zijn plaats zou zijn. Over de kansen dat de UCI ons verzoek gaat honoreren, valt eigenlijk weinig te zeggen. Laten we het hopen, want Joop ver dient een groots afscheid op het internationale podium". Joop Zoetemelk heeft gisteren zelf contact gezocht met de WBW, de Nederlandse vakbond voor professionele wielrenners, met het verzoek de UCI met een dispensatieverzoek te confronte ren. De WBW zal dat verzoek vandaag nog indienen. ROME (GPD) - Said Aouita is niet te volgen. Letterlijk en figuurlijk niet. Op de atletiek baan duldt de kleine, broodmagere Marokkaan niemand in zijn buurt, terwijl hij buiten de piste vooral met rust gelaten wil worden. In 1983, op de eerste WK atletiek kwam de 1 meter 75 korte en 58 kilo lichte atleet, nog niet verder dan een derde plaats op de 1500 meter. Maar tot dolle vreugde van zijn vorst, Hassan de tweede die hem met cadeaus overlaadde, won Aouita een jaar later met grote overmacht de 5000 meter tijdens de Spelen van Los Angeles. Sindsdien holt de miljonair ver voor zijn concurrenten uit en is hij een klasse apart op alle loopnummers, behalve de sprint en de marathon. In Rome is voor de man die aan zijn innige relatie met de koning de bijnaam 'Prins van Casablanca' dankt een hoofdrol weggelegd op de slotdag. De 5000 meter in Rome zal voorlopig zijn laatste zijn. Deze afstand wil hij overlaten aan zijn opvolger en zes jaar jongere land genoot Brahim Boutayeb, die hij zelf heeft opgeleid. De Italiaanse zenuwpees Enrico Dionisi heeft er bijna een dagtaak aan om te waken over de rust van de 26-jarige Olympisch kampioen en wereldrecordhouder op de 5000 meter. Als de introverte en steen rijke Aouita iets te melden heeft, belegt zijn manager een massale persconferentie. Zoals gisteren, in het poenerige Beverly Hills hotel in Rome, waar de beschermeling van de Marokkaanse koning Has san de tweede aankondigde ook op de slotdag van de wereldkam pioenschappen atletiek op record- jacht te gaan. 2000 en de 5000 meter is nooit ie mand sneller geweest dan de man die zondag zijn successenreeks op de vijf kilometer wil voltooien. „Op die afstand heb ik alles ge wonnen behalve een wereldtitel", verklaarde Aouita zijn keus voor de WK. De trots van het Marok kaanse volk heeft lange tijd met het plan rondgelopen de titel op de 1500 meter door de neus van de Brit Steve Cram te boren, maar toen hij in de aanloop naar de WK een voetblessure opliep, besloot Aouita geen enkel risico te nemen en zijn favoriete nummer te laten schieten. Loopwonder Het jagen op records is de groot ste hobby van Aouita, die mis schien wel als het grootste loop- wonder van deze eeuw moet wor den beschouwd. Twee jaar geleden stelde hij zichzelf ten doel alle we reldrecords tussen de 800 meter en de marathon te verzamelen. Hij is al hard op weg, want op de 1500, de door Jaap Visser „Ik wil eerst het verhaal van de 5000 meter afmaken. Daarna stap ik voorlopig over op de 800 en de 1500 meter. Ik ben snel genoeg om me voor de Spelen van volgend jaar op die nummers te richten. Bo vendien vind ik ze eigenlijk leuker dan de langere afstanden, want er zit veel meer spel in. De 10.000 me ter vind ik behoorlijk saai en zelfs de 5000 meter is niet echt opwin dend. Het is gewoon een kwestie van zo hard mogelijk lopen. Voor de 800 en 1500 meter moet je niet alleen snel, maar ook slim zijn. De tactiek speelt op die afstanden een belangrijke rol en dat maakt het een stuk interessanter". Incident Maar ook moeilijker, zoals hij twee jaar geleden in Nice aan den lijve ondervond. In een adembene mend gevecht met Cram, maakte Aouita toen een klein tactisch foutje waardoor hij vierhonderd sten van een seconde na zijn rivaal de finishlijn passeerde. Cram greep met een tijd van 3.29,67 het wereldrecord en Aouita was woest op zichzelf. Een maand later revan cheerde hij zich door in West-Ber- lijn 3.29,46 te lopen. Na 'het incident van Nice' heeft Aouita geen nederlaag meer gele den en bijna louter records nage jaagd. Zoals in Rome waar hij een Said Aouita: zondag geschiedenis schrijven maand geleden de grens op de 5000 meter verlegde door als eerste at leet een tijd van onder de dertien minuten te realiseren. Maar van zijn 12.58.39 is hij zelf niet bijster onder de indruk. Op de vraag hoe lang hij denkt dat zijn jongste re cord zal standhouden, antwoordde Aouita gisteren: „Tot zondag". Zelfs zonder ingehuurde tempo makers denkt de tempobeul die zijn eigen trainingsschema's sa menstelt („Ik ben waarschijnlijk te trots om me aan de discipline van een trainer te onderwerpen") op de WK historie te kunnen schrijven. Zijn zelfvertrouwen kent geen grenzen en volgens zaakwaarne mer Dionisi is hij juist daardoor in staat om grenzen te verleggen. Onnavolgbaar Over zijn tegenstanders op het laatste individuele nummer van de tweede WK maakt Aouita zich niet druk. „Ze kunnen me toch niet vol gen. Dat is geen bluf, maar gewoon de realiteit. Op dit moment ben ik gewoon te snel voor de rest. Ik heb Goed nieuws voor bedrijven, verenigin- op de rekening hoger is, kan een hogere trap in de gen, stichtingen en vrije beroepsbeoefenaren.Tot tariefstelling worden bereikt. Hiermee wordt uw dusver moest u steeds weer met uw bank afspra- Zakenrekening tevens Beleggingsrekening. De rente wordt maande lijks aangepast aan de ontwikke ling op de geldmarkt. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzeg ken maken over de belegging van overtollige middelen op een apar te rekening. Dat is niet meernodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het gemak van betalingsverkeer en de voordelen van een getrapte rentevergoeding: naarmate het saldo Vr i je besch i kk ïngsmogel i jkheid AI Ie betI ingsverkeerdiensten Rente over de hoogste trap maarliefst termijnen, boetes of andere beperkingen. De Zakenrekening biedt daarmee grote vrijheid, veel gemak en een hoog rendement. Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe service? Een afspraak bij één van onze kantoren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst Wodars en Wachtel namen re vanche voor de inbreuk die even tevoren de Russin Olga Bryzgina op de 400 meter had gedaan. Bryz gina, op papier de zwakste van drie Sovjetrussische finalistes, kwam in de slotfase sterk naar voren. Eerst passeerde zij de uitgebluste Emmelmann en daarna de aan voerster van de wereldranglijst, Petra Müller. Sneller dan Bryzgina (49,38) liep dit seizoen nog geen vrouw de 400 meter. Svetanka Christova schoof zich in haar laatste worp bij het discus werpen nog net tussen het Oost duitse drietal Martina Hellmann, die vier jaar geleden onder haar meisjesnaam Opitz wereldkam pioene werd. Diana Gansky en de wereld-en Europese jeugdkam pioen like Wyludda. De jongste van de drie Oostduitsen iverd het slachtoffer van de dadendrang van de Bulgaarse, die met haar laatste worp van 68,82 meter Wyludda zes tig centimeter voorbleef. Marina Opitz won met 71,62 meter. Diana Gansky, met 74,08 meter de beste van dit seizoen, kreeg het zilver voor 70,12 m. Edwin Moses vierde zijn 32e ver jaardag met een overwinning in de halve finales van de 400 meter hor den. De Amerikaan was echter niet de snelste van de zestien halve fi nalisten. Die eer was voor de Euro pese kampioen en recordhouder Harald Schmid (48,23). Ook Danny Harris, die Moses dit seizoen na 121 overwinningen zijn eerste neder laag toebracht, was sneller (48,24). Moses liep 48,38 seconden. Van de acht atleten, die vier jaar geleden in Helsinki in de finale van de 800 meter uitkwamen, is van daag alleen de nummer vier van het eerste wereldkampioenschap, de Engelsman Peter Elliot, van de partij. Tot de slachtoffers van de halve finales behoorde ook de Fransman Philip Collard, die de tol moest betalen voor de inspannin gen welke hij eerder dit seizoen le verde. maar één concurrent en dat is de klok". Hoewel hij inderdaad onnavolg baar is op de vijf kilometer, mag het grote optimisme van Aouita best opmerkelijk worden ge noemd. Ruim twee weken geleden verliet hij het Europese Grand Prix-circuit om zich thuis, in Casa blanca, te laten behandelen een voetblessure. Aan het hof Hassan werd hij behandeld door de koninklijke medische staf, die hem juist op tijd voor de titelstrijd in zijn tweede vaderland Italië weer op de been kreeg. De blessure, die geregeld terug keert omdat Aouita ongelooflijk veel van zijn platvoeten vergt („Aan zachtjes lopen, heb ik een hekel en ik train vaak op een harde baan omdat di^ lekker snel is"), is volledig verdwenen. „Ik heb ner gens meer last van. Zondag heb ik mijzelf getest op de baan en dat ging uitstekend. Ik liep verschrik kelijk snel. Ik voel mijzelf weer in staat een wereldrecord te lopen. Met minder wil ik zondag geen ge noegen nemen". Series steeple van programma ROME (ANP) - Hans Koeleman en Herman Hofstee, de Nederlandse vertegenwoordigers op de 3000 meter steeple chase bij de WK in Rome, komen direct uit in de halve finales van donderdag. De IAAF besloot gisteren de series te laten vervallen en meteen te beginnen met de halve finales. De eerste ron de van de 200 meter vrouwen werd eveneens afgevoerd. Eamonn Coghlan zal zijn we reldtitel 5000 meter niet verdedi gen in Rome. Officials van de Ierse atletiekbond maakten dit gister avond bekend. Coghlan zou giste ren in de Italiaanse hoofdstad aan komen. Enkele uren voordat het vliegtuig vertrok, meldde de hard loper zich af. De 34-jarige atleet had dit seizoen meerdere malen problemen met zijn conditie. Vori ge maand werd een cyste verwij derd uit zijn been. McEnroe laat baby voorgaan NEW YORK (Reuter) - John McEnroe is bereid tijdens de open Amerikaanse tennisstrijd midden in een partij op te stap pen wanneer zijn zwangere vrouw Tatum O'Neal barens weeën krijgt. Zijn tweede baby wordt in de tweede week van het toernooi op Flushing Mea dow verwacht op de dag, dat de als achtste geplaatste McEnroe in de kwartfinales zal aantre den tegen titelverdediger Ivan Lendl. „De minuut dat de be valling begint, ben ik hier weg en in het ziekenhuis", zei McEnroe maandag tijdens de training op Flushing Meadow. „Zelfs als dat midden in de par tij het geval is. Je kan je gezin toch niet vergelijken met een tennistoernooi?" DINSDAG 14.55-18.15 Ned 2: WK Atle tiek in Rome. 15.00-20.40 BRT 2: WK Atle tiek in Rome. 15.40-19.00 BBC 1: WK Atle tiek in Rome. 16.15-18.15 BRT 1: Steeple Chase: Waregem Koerse. 17.45-21.00 Did 2: WK Atle tiek in Rome. 18.20-18.40 Ned 2: WK Atle tiek in Rome. 19.00-20.05 BBC 2: WK Atle tiek in Rome. 19.25-20.00 Ned 1: AVRO's Sportpanorama. 20.05-20.20 BBC 2: Voetbal: Hereford United-Newcastle United (1972). 20.10-21.00 Ned 2: WK Wiel rennen in Wenen. 21.20-22.20 SKY: Golf: epen - Duitse kampioenschappen. 22.20-22.50 Did 2: Bundesli- ga-voetbal. 22.20-23.20 SKY: Nederlands voetbal. 22.30-23.35 SCH: Super I Sport. 22.55-23.10 BRT 1: WK Atle tiek in Rome. 23.20-00.20 SKY: US College Football. 23.40-00.40 BBC 1: WK Atle tiek in Rome. WOENSDAG 12.05-13.00 BBC 1: WK Atle tiek in Rome. 13.05-14.05 SKY: Davis Cup: Australiö-USA. 15.00-15.30 Ned 2: WK Wiel rennen in Wenen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15