'Goed kunnen zien vereiste om goed te kunnen leren' 'We hebben lesje geleerd' Klacht bij politie tegen 'illegale' vatenopslag 'Ernstig tekort aan verpleeghuisbedden' PAGINA 14 win DINSDAG 1 SEPTEMBER 1987 LEIDEN/KATWIJK/ALPHEN - Eén op de drie kinderen die door de schoolarts naar de huisarts of specialist wwordt ver wezen, heeft te kampen met een oogafwijking. In de meeste gevallen gaat het om bijziendheid (iets op afstand niet goed kunnen zien) of om een 'lui' oog. Schoolarts Bosnia: "Het is vooral van be lang kinderen met een 'lui' oog snel door te verwijzen" «foto Will Dijkman) Schoolartsen sporen veel kinderen met oogafwij langen op De schoolartsendienst in het dis trict Alphen aan den Rijn stuur de vorig jaar 1341 kinderen naar hun huisarts; 467 van hen had den problemen met hun ogen. Dit komt neer op bijna 35 pro cent van alle kinderen die met een kwaaltje voor nader onder zoek werden doorverwezen. door Jan Westerlaken Alphen vormt echter geen uit zondering. De schoolartsendien sten in Leiden, Katwijk en Hille- gom hebben min of meer dezelf de ervaring. Wat Katwijk betreft lag het percentage verwijzingen voor oogklachten vorig jaar bo ven de dertig procent (jongens 30,8, meisjes 32,5 procent). De dienst in Hillegom heeft minder kinderen doorverwezen. Daar heeft men pas sinds een jaar de beschikking over materiaal waarmee de ogen kunnen wor den getest. De schoolarts in Lei den constateerde bij 26 procent van de kinderen die werden on derzocht oogaandoeningen. De schoolartsendiensten heb ben wel een verklaring voor het feit dat oogklachten zo hoog sco ren. Volgens mevrouw I. van Eerdenburg - schoolarts in Hille gom - komt dat, omdat de ogen bewust op scherpte worden on derzocht. "Je pikt de kinderen er op een leeftijd uit waarop je moeilijkheden verwacht", voegt mevrouw I. Unger, de Katwijkse schoolarts, er nog aan toe. Zij zegt dat een 'lui' oog niet alleen bij kinderen op lagere scholen voorkomt, maar ook bij kleuters en leerlingen van het voortgezet onderwijs. Mevrouw Unger ver moedt dat een oogafwijking met erfelijkheid (ouders die een bril dragen) te maken heeft. Zorg Goed kunnen zien is een ver eiste om goed te kunnen leren. De Alphense schoolarts T. Bos- ma noemt het niet zo verwonder lijk dat oogafwijkingen in het rij tje van aandoeningen op de eer ste plaats staan. "We doen, in te genstelling tot het volledig on derzoek, de ogentest ieder jaar. Dan haal je de kinderen met oogklachten er zo uit. Hierdoor lijkt het percentage hoog, maar het is niet echt verontrustend. Ook als ik de cijfers van nu ver gelijk met die van enkele jaren geleden, dan is het verschil ge ring. Het kan wel eens gebeuren dat er in een bepaalde streek een uitschieter is. Meestal is daar voor wel een verklaring te vin den. Zoals? Het bezoek aan de schoolarts kan dat jaar toevallig hoger zijn uitgevallen dan in het jaar ervoor. Overigens blijft het wel onze zorg vooral kinderen met een 'lui' oog zo vroeg moge lijk te verwijzen". Bijziendheid, vertelt dokter Bosma, treedt nogal eens op als het kind in de puberteit (rond de dertien jaar) komt. Tot de tweede klas van het voortgezet onder wijs krijgen de leeriingen een op roep om zich voor een ogentest te melden. De schoolarts: "Juist dan zie je nogal eens dat de kinderen een bril nodig hebben. Ze zijn bij ziend. Hoe komt dat? Kinderen groeien snel in die puberteitsfa- se. De verhouding tussen het oog en de lens kan veranderen. Die klopt dan niet meer. Op dat mo ment kan het kind gaan klagen,, omdat het niet scherp ziet. De bijziendheid verergert meestal als er sprake is van groei of blijft gelijk. Als de aandoening in de puberteit optreedt, dan betekent dit dikwijls voor het kind dat het een bril moet dragen om het oog te corrigeren. Je kunt zo'n kwaal niet voorkomen. Aan de afwij king is niets te doen. Bijziend heid is operatief niet te verhel pen. Wie geen bril wil dragen, zal contactlenzen moeten aanschaf fen". Lui oog De ogen van de kleuters: Hoe zijn die? En worden zij eveneens geregeld gecontroleerd? Dokter Bosma vertelt dat bij hen het 'luie' oog vrij frequent voorkomt. Hoe ontdek je deze af wijking? "De ouders komen met hun kind van jongsaf op het con sultatiebureau. Zodra de kleuter drie jaar is, worden de ogen met plaatjes getest. Het kind moet dan zeggen welke afbeelding (hond, poes enz.) erop staat. In dien er wat mis is met één of bei de ogen, dan komt dat er wel uit. De kinderen hebben in veel ge vallen nog geen klachten. Ze on derdrukken het 'luie' oog vaak. Voor de ouders komt de medede ling als een verrassing. Uiterlijk hoeft er niets aan zo'n oog waar te nemen te zijn. Organisch ver toont het oog geen aantoonbare afwijkingen. Tenzij het kind scheel ziet. Ouders kunnen dat vrij eenvoudig zelf constateren. Is er uiterlijk niets te zien, dan ontdek je de aandoening pas op het moment datje de kleuter met één oog afgedekt naar plaatjes laat kijken". Wat dat 'luie' oog, in medische kringen amblyopie genoemd, be treft: er zijn drie vormen. Ten eerste kan het een aangeboren kwaal zijn, één oog kan niet wor den gebruikt (scheelzien) en ten derde kan een ontsteking aan de oogzenuw een 'lui' oog veroorza ken. Bij kinderen kan die oogze nuw ontstoken raken door bij voorbeeld aandoeningen van de neusbijholten. Afplakken Een kind met een 'lui' oog moet er snel bij zijn, benadrukt schoolarts Bosma. "Hoe eerder je met de behandeling kunt be ginnen, hoe beter het is. In de eerste twee gevallen is het 'luie' oog gezond. Alleen op het niveau van de hersenen gaat er iets ver keerd. Maar het orgaan zelf man keert niets. Een ontsteking aan de oogzenuw leidt tot blind heid". De therapie is eenvoudig. Voor het gezonde oog wordt een lapje geplakt waardoor het 'luie' oog wordt gedwongen intensiever te werken. De eventuele oorzaak van het 'luie' oog moet wel wor den onderzocht en zo mogelijk door de oogarts worden verhol pen. Scheelzien kan operatief worden verholpen door de oog- spier wat in te korten. Bosma: "Voor het kind is het natuurlijk uiterst vervelend om met een lapje voor het goede oog te moeten rondlopen. Komt een kind met een 'lui' oog pas op z'n achtste jaar op het spreekuur, dan is het te laat. Het oog laat zich dan moeilijk of zelfs hele maal niet meer corrigeren. Daar om is geregelde oogcontrole zo belangrijk. Nogmaals, hoe eerder je met de behandeling begint, hoe beter de correctie lukt. Vol wassenen hebben niets aan deze therapie". KATWIJK - De Stichting Leefbaar Katwijk heeft bij de politie een klacht ingediend tegen de eigena ren van het vatenreinigingsbedrijf 't Heen uit de kustplaats. Het be drijf heeft volgens de stichting aan de Scheepmakerstraat op het in dustrieterrein illegaal een vatenop- slagplaats in gebruik. De vatenrei- niger beschikt niet over een hin derwetvergunning. Leefbaar Kat wijk is verder ook bij de Raad van State in beroep gegaan tegen het uitblijven van maatregelen tegen het bedrijf door de gemeente Kat wijk. Het gemeentebestuur van de kustplaats gaf in 1985 een hinder wetvergunning af voor het opslag- terrein die echter door de Stichting Leefbaar Katwijk bij de Raad van State werd aangevochten. De in de vergunning opgenomen voorwaar den boden volgens de stichting on voldoende waarborgen voor een veilige en milieu-vriendelijke werkwijze. De Raad van State ver nietigde vervolgens op 26 januari 1986 het besluit van de gemeente omdat in de vergunningaanvraag van Van Beelen belangrijke gege vens ontbraken over onder meer de manier waarop de vaten werden opgeslagen. Op 7 november 1986 herinnerde de stichting het Katwijkse ge meentebestuur nogmaals aan dat besluit en eiste op korte termijn maatregelen tegen de vatenreini- ger. De gemeente zou het terrein aan de Scheepmakerstraat onmid dellijk moeten sluiten of Van Bee len moeten dwingen een nieuwe hinderwetvergunning aan te vra gen. Op die brief van 7 november is nooit antwoord gekomen en voor Leefbaar Katwijk is dat reden naar de Raad van State te stappen. KORT GEDING - Het kort geding dat ervoor moet zorgen dat de Al phense bomenwijk gerenoveerd kan worden, dient donderdag voor de arrondisementsrechtbank in Den Haag. In het geding eist de ge meente dat ook de leden van de Molukse Inspraakraad hun huizen ten minste een grote beurt laten ge- Leimuidense politiek leerde van homenoorlog' op woonwagenkamp LEIMUIDEN - De drie fracties in de Leimuidense gemeenteraad - CDA, WD en Leimuiden 2000 - heb ben er weer een lesje 'poli tiek bedrijven' op zitten, zo als ze zelf toegeven. Als in de toekomst politieke be sluiten worden genomen, moet daarbij meer rekening worden gehouden met de bestuurlijke gevolgen er van. Daarmee kan worden voorkomen dat een 's avonds genomen raadsbe sluit de volgende ochtend in allerijl moet worden inge trokken. Het laatste overkwam de Leimui dense raad twee maanden geleden. Op 2 juli besloot men in meerder heid om op het woonwagenkamp aan de Raadhuislaan een klein ge deelte van de overlast bezorgende populieren te kappen. De rest zou alleen maar worden gesnoeid. In de nacht die daarop volgde, namen de woedende bewoners zelf het In '85 verloren cheques pas nu verzilverd heft in handen. Ze wilden alle bo men plat hebben en begonnen ei genhandig met de motorzaag te rooien, gadegeslagen door tiental len politie-agenten en ME'ers die uit omliggende gemeenten waren opgeroepen. De gemeente zou de kampbewo ners hebben toegezegd dat alles plat ging na zes jaar problemen met vooral het pluis van de popu lieren. Toen ze het besluit van de raad vernamen, was de maat vol. Omdat de spanning op en rond het kamp om te snijden was, besloten de fractievoorzitter de volgende ochtend het raadsbesluit te vernie tigen. Besloten werd om alsnog vrijwel alle bomen te rooien. Daar mee een 'burgeroorlog' - zoals bur gemeester M. Boelen het toen uit drukte - voorkomend. Onbehagen Inmiddels is de rust in Leimui den al lang teruggekeerd. Maar het algemene gevoel van onbehagen is bij de politici alleen maar groter geworden sinds de gebeurtenissen op 2 en 3 juli. Wat heeft politieke en democratische besluitvorming voor zin als later blijkt dat bestuur lijke uitvoering onmogelijk wordt gemaakt door een kleine groep burgers? Burgemeester Boelen legde die vraag gisteravond voor aan de leden van de commissie al gemene en bestuurlijke zaken (ABZ). Al was de formulering iets deftiger: "Moeten we in de politie ke besluitvorming in het vervolg niet meer de bestuurlijke gevolgen ervan verdisconteren?" ALPHEN AAN DEN RIJN - Euro cheques die in 1985 zijn verloren, zijn nu pas verzilverd. Een Alphen se familie, die aan de Groenoord woont, heeft daarvan aangifte ge daan bij de politie. Van het verlies van de cheques had men niets ge merkt, totdat de afgelopen dagen een bedrag van 2700 gulden werd afgeschreven. Wel was het verlies van het pasje bekend, maar daar aan werden tot voor kort geen con clusies verbonden. Vermoed wordt dat de familie tegelijk met het pas je ook de cheques is kwijtgeraakt. Hij voegde eraan toe dat hij de behoefte had om de besluitvor ming in de raad aan de orde te stel len na de 'bomenoorlog'. "Begrijp me goed, het gaat mij niet om de wijze van vergaderen of oppositie voeren in de raad. Wie ben ik trou wens om daar een oordeel over te vellen. Nee, het gaat mij alleen om het juist inschatten van de bestuur lijke gevolgen die een raadsbesluit heeft. Ik wil daarover van gedach ten wisselen". En na een korte stil te: "Noem het voor mijn part een potje vrij worstelen". Dat werd het in elk geval niet, want de drie partijen waren het gis teravond heel wat beter eens dan twee maanden geleden. De com missieleden maakten allen duide lijk niet 'lang op de zaak in te wil len gaan'. J. Brambach (Leimuiden 2000): "Ik beschouw de hele toe stand als een zaak op zich. Niet te kenend voor de normale gang van zaken in Leimuiden". Gat Brambach vergeleek de situatie met een geval in de commissie ver keer. "We besluiten daar om bij voorbeeld een weg af te sluiten. Een dag later horen we van de poli tie dat ze daarmee niet kunnen werken. Misschien gaat de vergelij king enigszins mank, maar toch wil ik hiermee aangeven dat er een gat zit tussen de politieke besluit vorming en de bestuurlijke gevol gen, de uitvoering dus". Boelen: "Het college kon niet bevroeden dat het besluit om slechts een ge deelte van de populieren te kap pen, een dergelijke reactie op het kamp teweeg zou brengen". Leimuidens burgemeester ont kende herhaaldelijk dat hij de kampbewoners een toezegging zou hebben gedaan over het weghalen van alle bomen. Ook de wethou ders deden dat niet, aldus Boelen. Hij reconstrueerde de zaak hier voor nog maar eens. Op 26 juni stelde de raad negenduizend gul den beschikbaar om de populieren te snoeien. Enkele dagen erna bleek dat de situatie op het kamp vanwege het pluis veel slechter was dan werd verondersteld. Boe len: "We hebben vóór 26 juni een inschattingsfout gemaakt". Na een bezoek aan het kamp zeg de Boelen de bewoners toe dat hij in het college de zaak opnieuw zou aankaarten, omdat de 'feitelijke omstandigheden beduidend an ders waren'. "Maar ik beliefte ont kennen dat ik ook maar iets zou hebben beloofd over kappen. Ster ker: ik heb gezegd dat als het nodig mocht zijn, er zelfs gesnoeid zou worden door mensen die dan poli tiebescherming zouden krijgen. Want het was mij wel duidelijk dat de bewoners niemand binnen lie ten, tenzij hij kwam om te kap pen". Doldriest Er rolde enkele dagen later een collegebesluit uit dat bestond uit het kappen van vrijwel alle bomen. Daarmee kwamen B en W op 2 juli opnieuw in de raad. Het college voorstel haalde het daar niet tij dens een roerige vergadering, vooral omdat de CDA-fractie niet akkoord wenste te gaan met de plotselinge ommezwaai van het college. De voorgestelde kapwerk- zaamheden waren volgens de christen-democraten veel te ingrij pend. Een compromisvoorstel (al leen aan de kant van de Centraal Nederland-garages kappen) werd aangenomen en de woonwagenbe woners verlieten in doldrieste toe stand de raadszaal. De huivering wekkende taferelen die nacht - CDA-raadslid W. Klein werd onder andere door één van de woonwa genbewoners aangevallen - was de volgende ochtend reden voor spoedberaad. Om een verdere es calatie te voorkomen, werd alsnog het aanvankelijke collegevoorstel van 2 juli aangenomen. Dat bete kende dat vrijwel alle populieren tegen de grond gingen. Boelen zei het gisteravond te be treuren dat er na de 'bomenoorlog' bij vele Leimuidense burgers de indruk bestaat dat 'de mensen met de grootste bek het altijd voor het zeggen hebben'. "De feiten zijn an ders. Maar de meeste mensen ken nen het complete verhaal niet". CDA'er H. Kok illustreerde het on begrip en ongenuanceerde denken van de buitenstaanders nog eens overduidelijk. "Kort voor de raads vergadering van 2 juli werd ik op mijn werk gebeld door iemand die riep dat het college de bomen wil de kappen, maar dat Kok de zaak tegen wilde houden. Dat bedoel ik "Ik denk dat we weer een be langrijke les hebben geleerd", sloot Boelen de discussie af. De huidige toestand op het Leimuidense woonwagenkamp, gezien vanaf De Drecht. Een enk.ele populier slaat ?r nog, maar de bewoners zijn van de grootste overlast verlost. «foto Nanno Hioupon ALPHEN AAN DEN RIJN - Er is een ernstig tekort aan verpleeghuisbedden in Alphen en directe omge ving. Een groot aantal patiënten kan daardoor niet worden opgenomen. Weliswaar kunnen sommigen worden ondergebracht in verpleeghuizen in andere plaatsen, zoals Leiden, Leiderdorp en Warmond, maar dat leidt tot 'maatschappelijke isolatie'. Die noodkreet staat in het jaarverslag 1985-'86 van de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst Alphen (GG en GD) en wordt ondersteund door de Stichting Ver pleeghuis en Reactiveringscentrum Oudshoorn in Al phen. Dit verpleeghuis neemt met name patiënten op uit de Rijnstreek. "We hebben op dit moment een wachtlijst van 62 mensen. Die situatie is op zich al ernstig te noemen. Ik verwacht echter dat de situatie nog slechter wordt en dat we binnen één of twee jaar op hetzelfde ^niveau zitten als in het begin van de jaren tachtig. Toen had den we een wachtlijst van honderd personen", aldus de geneesheer-directeur van Oudshoorn, J. Mulder. Ter illustratie schetst Mulder de pntwikkeling in de afgelopen maanden. Eind april stonden elf, lijk lichamelijk zieke mensen op.de wachtlijst er personen met geestelijke stoornissen als gevolg ouderdom. Drie maanden later waren dat er respectie velijk twintig en 42. Mulder: "Dan heb ik het nog niet eens over de categorie, die wij voorzorg noemen. Dat zijn mensen die eigenlijk ook in het verpleeghuis thuishoren, maar in hun eigen woning kunnen blij ven, zolang er een verzorgende partner aanwezig is. Dat is meestal de fechtgenoot of echtgenote. Valt die opeens weg, dan zal er toch iets moeten gebeuren. Op dié lijst staan ook nog eens twintig mensen". Een oplossing voor de problemen is er volgens Mul der op dit moment niet. Het overheidsbeleid is niet gericht op nieuwbouw en de laatste mogelijkheid om aan de Delfzichtweg in Alphen uit te breiden, is door Oudshoorn in 1984 benut. Volgens de planningsnorrn van de overheid kan ook niet meer worden uitgebreid. De officiële norm voor het district Zuid-Holland- Noord, waartoe naast de Rijnstreek ook de duin- en bollenstreek en Leiden en omgeving behoren, is al met dertig bedden overschreden. "Dat geldt dus voor het totale gebieden daar wordt ook naar gekeken. Het punt is alleen dat de subregio Alphen honderd bedden te weinig heeft Uiteraard kun je een vraagteken zet ten bij die normen, maar voorlopig hebben we daar wel mee te maken", aldus Mulder. Alkemade tentoonstelling over de wereld van de doven in de bibliotheek van Roe- lofarendsveen, te bezien tijdens de openingsuren. Leiden orgelconcert 'Widoria- de' door Herman van Vliet, Pieterskerk, aan vang 20.15 uur. inschrijving voor di verse cursussen in het Leidse Volkshuis, Apo- thekersdijk, van 19.00 tot 21.00 uur. oecumenisch avondge bed in de Oud-katholieke kerk aan de Zoeterwoud- se singel, 19.00 tot 19.30 Noord wijk sport en spel voor jon geren in het Join-cen- Alphen voordracht over slape loosheid en nervositeit door G. Maissan, antro posofisch huisarts, aan vang 20.15 uur in de Vrije School aan de Boter- bloemweg 21a. Katwijk woensdagavondzang met Christelijk Gemeng de Zangver. Concordia, Witte Kerk, Boulevard, aanvang 20.00 uur. Leiden spreekuur verkeers veiligheid in het Stads- bouwhuis, Langegracht 72, 10.30 tot 12.00 uur. introductieavond over de in de herfst te starten duincursus door het IVN, collegezaal aan de Ster- renwachtlaan, aanvang 19.30 uur. orgel-lunchpauze-con-' cert door Ada van der Vlist, Hooglandse kerk, 12.30 uur. avondzang in de Mare- kerk m.m.v. het 'Her vormd Kerkkoor uit Rijnsburg o.l.v. A. Hase- noot, aan het orgel Ben Fey, aanvang 20.00 uur. open dag onder het motto 'Ik ga in de tech niek en ben daarover te spreken' bij het Centrum Vakopleiding voor Vol wassenen aan de Roose- veldstraat 45, van 14.00 tot 17.30 uur i tot 21.30 uur. 19.00 spreekbeurt van dr. P. van Nes van de Stichting Ruimteonderzoek Neder land. over zijn vakgebied, Noordwijk woensdagavondzang m.m.v. Groot Rijnstreek- koor en de alt Renata Heemskerk, Hervormde Kerk, Hoofdstraat, aan vang 20.30 uur. wandeling door de staatsbossen en -duinen o.l.v. een gids, vertrek 10.00 uur vanaf manege Meeuwenoord aan de Northgodreef. jaarlijkse verkoop van zelfgemaakte goederen in bejaardenhuis St. Je roen aan de Zeestraat, van 10.00 tot 16.00 uur. knutselmiddag voor de jeugd in het Join-cen trum aan de Weteringka de, 14.00 tot 15.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14