Gemeente lijdt strop van half miljoen op overdracht grond Geding over verkoop antiquariaat Schadeclaim van Wernink Beton 'De Schakel' opnieuw besmeurd Bromfietser gewond Werk aan spoorweg overgangen Katholieke Prentenwinkeltje aan de Pieters Kerkchoorsteeg Historische schepen aan Galgewater mogen blijven van gemeente bond EHBO 40 jaar DINSDAG 1 SEPTEMBER 1987 LEIDEN Duivensport Postduivenvereniging Leider dorp vloog vanaf Soignies: 1 W. Jacobi; 2 R. Kappetein-; 3,7 J. van Laar zn.; 4,10 A. Petit; 5 G. Hendrikse; 6,8 H. van Laar; 9 W. de Roode. Ook De Rijnklievers vlogen vanuit Soignies: 1,8 A. de Vries; 2,7 J. v.d. Wal; 3 H. v.d. Star; 4 J. Zevenhoven; 5,6 J. v.d. Velden; 9 Ch. Kop. Speel-o-theek De drie Leidse speel-o-theken zijn weer open. Op navolgende adressen knnen kinderen en ou ders tegen geringe vergoeding speelgoed lenen: Dimelot, Lage Morsweg 14a; Pinokkio, Bern- hardkade 40; Wiekewaai, Valke pad 1. Sinds kort zijn de drie speel-o-iheken ondergebracht in een samenwerkingsverband: Stichting Leids Platform Speel-o- theken. Er wordt nog een aantai bestursleden gezocht. Voor infor- Rijn en Vliet Het verzorgingshuis Rijn en Vliet houdt in samenwerking met Ars Aemula Naturae een ten toonstelling van werken die zijn gemaakt door mensen vanaf 65 jaar. Ouderen uit Leiden en om geving die zich verdienstelijk hebben gemaakt - als amateur of als beroeps - op het terrein van de schilder-, teken- en beeldhouw kunst kunnen eraan deelnemen. Deelnemersformulieren zijn ver krijgbaar bij het bejaardenhuis aan de Aaltje Noordewierlaan 1 2324 KP Leiden, tel. 764200. Gehandicapten De Leidse Politie Sport Vereni ging hield zaterdag ter gelegen heid van haar 60-jarig bestaan in samenwerking met de Henge- laarsbond voor Leiden en Om streken een viswedstrijd t.b.v. de gehandicaptensport. Er namen 192 mensen deel. De opbrengst van de wedstrijd bedroeg netto 1000 gulden. De uitslag: 1 N. v.d. Schaft, 8400 gram; 2 W. Schouten, 7150 gram; 3 H. Koppe. Prestatieloop ln de Leidse Hout wordt zater dag 12 september een prestatie- loop gehouden door de Leidse Po litie Sport Vereniging. Er kan worden gelopen over 2,5, 5 of 10 kilometer. Inschrijven vanaf 10.00 uur in de de kantine van het sportpark. Aanvang presta tieloop 11.00 uur. Ruilbeurs De ruilclub Koningskerk houdt vrijdag 4 september weer een rruilbeurs voor verzamelaars van munten, postzegels, prent briefkaarten en dergelijke in de aula van de Dr. Van Voorthuy- senschool aan de Marnixstraat 104. Aanvang 19.00 uur. Homoseksualiteit Ter gelegenheid van de onthul ling van het homomonument in Amsterdam, wordt zaterdag 5 september onder het motto 'natio nale uitkomdag' open huis ge houden door de Leidse Werk groep Homoseksualiteit en de Lesbische Vrouwen Leiden. Ie dereen is van harte welkom tus sen 14.00 en 17.30 uur aan de Langegracht 65. cvv Het Centrum Vakopleiding voor Volwassenen (CVV) aan de Rooseveltstraat 45 houdt woens dag 2 september open dag onder het motto 'Ik ga in de techniek en ben daarover te spreken'. Wet houder Van Dongen opent om 14.00 uur. Geïnteresseerden kun nen terecht van 14.00 tot 17.30 uur en van 19.00 tot 21.30 uur. Fietsreis In het dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat 36 ver haalt Clement Sweerman vrij dag 4 september over zijn fiets tocht door Noord- en Zuid-Ameri ka. Aanvang 20.00 uur. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt donder dag 3 september een openingsin- stuif in haar verenigingsgebouw aan de Caeciliastraat 18. Aan vang 14.00 uur. Voor informatie: tel. 220467 of 132036. Kinderen Gymnastiekvereniging Jahn geeft vanaf woensdag 2 septem ber peuter gymnastiek (2,5 tot 4 jaar) in de gymzaal aan de Opaalstraat. Aanvang 14.00 uur. Voorts is er vanaf maandag avond 7 september in dezelfde zaal jazzgymnastiék voor jon gens en meisjes van 6 tot 9 jaar. Aanvang 18.30 uur. Voor infor matie tel. 894489 of 763061. Ruimtevaart Dr. P. van Nes van de Stichting Ruimteonderzoek Nederland houdt woensdag 2 september een spreekbeurt over zijn vakgebied in het centraal voorzieningenge bouw aan de Cleveringaplaats 1, zaal 011. Aanvang 20.00 uur. F NV-spreekuur Het maandelijks spreekuur van de Horecabond FNV begint donderdag 3 september weer. Het wordt gehouden in 'Eigenzorg aan de Stationsweg van 15.00 tot 16.00 uur op elke eerste donder dag van de maand. Voor infor matie tel. 765169. ook de elektriciteitsvoorziening van Wernink in de problemen. Na de verplaatsing moesten nieuwe elektriciteitskabels naar het bedrijf worden aangelegd. Die zouden langs de nieuwe ontsluitingsweg komen te lopen. Ook de elektrici teitskabels konden echter niet de grond in voordat zeker zou zijn dat het terrein 'schoon' is. Wernink moest zich hierdoor be helpen met aggregaten. De stroom die hiermee wordt opgewekt is naar verhouding veel duurder dan de elektriciteit die via het openba re net wordt geleverd. Wernink wil nu van de gemeente een schade vergoeding voor de extra kosten die het op deze manier heeft ge maakt. Daarnaast voelt Wernink zich be nadeeld door de langdurige onder handelingen met de belastingin spectie. Door die onderhandelin gen kon de uitgifte in erfpacht nog niet definitief worden vastgelegd. Wernink kon hierdoor geen hypo theek afsluiten met het stuk grond als onderpand en was gedwongen een veel duurdere lening te nemen. De extra kosten wil het bedrijf te rughebben van de gemeente. Aggregaten Het college is bereid Wernink een schadeloosstelling te geven. Het stelt de gemeenteraad voor het bedrijf een bedrag uit te keren van 250.000 gulden. Daarmee zouden alle onkosten zijn verrekend tot en met mei van dit jaar. Daarnaast zou de gemeente een bedrag willen be talen van 7000 gulden voor elke maand dat Wernink na mei moet blijven doordraaien met zijn stroomaggregaten. Verwacht wordt dat het bedrijf nog enige tijd afhankelijk blijft van aggregaten. Met de aanleg van de ontsluitingsweg kan binnenkort worden begonnen. Een onderzoek LEIDEN - De gemeente zet nu de finitief de plannen door met de Historische Haven in het Galgewa ter. Nadat het experiment met ou de schepen in het najaar van 1984 in het Galgewater van start ging, hebben B en W nu besloten om de haven een permanent karakter te geven. De gemeente heeft juridische wegen gevonden om schepen tijde lijke ligplaatsvergunningen te ge ven met daarin verscherpte voor waarden, onder meer voor wat be treft het stoken op schepen en ver richting van werkzaamheden op zon- en feestdagen en op bepaalde uren. Feitelijk verblijf op de sche pen blijft de gemeente toestaan. Dit staat in een gemeentelijke nota over de Historische Haven. De permanente vestiging van de Historische Haven moet overigens nog wel in het bestemmingsplan geregeld worden. In afwachting daarvan kunnen schepen worden toegelaten op grond van een tijde lijk ligplaatsvergunning aan de schippers. Een aantal stedebouw- kundige aspecten, zoals het afme ren van schepen voor de Stadstim- merwerf, moet nog nader bezien worden. Volgens de gemeente kunnen de voorwaarden die in de vergunnin gen worden vastgelegd voldoende mogelijkheden bieden om de over last voor omwonenden te beper ken. Voor controle op naleving van die voorwaarden is echter de hulp van de Stichting Historische Ha ven noodzakelijk. Over de positie van die stichting als exploitante moet dus wel duidelijkheid ko men. Overwogen wordt om de ei genaar van de vaartuigen te ver plichten lid te worden van de Stichting Historische Haven. Zo kan de stichting toezicht houden en zorgen dat het museale karakter van de haven gewaarborgd blijft. Omwonenden hebben zich jaren lang verzet tegen de komst van de Historische Haven in het Galgewa ter. Men had bezwaren tegen de be woning van de oude schepen. Er werd geklaagd over geluidsover last door werkzaamheden die op de schepen werden uitgevoerd, in gebruikname van de kade door scheepsmaterialen, parkeerover last en vervuiling van de omgeving door onder meer rokende schoor stenen van de schepen. Drie bedrijven aan het Galgewa ter spande maart 1987 een beroep aan tegen de afgifte van ligplaat senvergunningen van de schepen, zonder dat het door bedrijven beoogde resultaat - het laten ver wijderen van de schepen - werd be reikt. Wel bepaalde de Raad van State dat de schepen in feite woon boten waren en dus illegaal in het Galgewater lagen. De directie rei niging, havens en warenmarkten stelde in een rapport dat van de door de bewoners beweerde over last en vervuiling nooit is geble ken. Omdat de bewoners ook be zwaar maakten tegen onbewoonde historische schepen, vraagt de ge meente zich nu af of het verblijf op de schepen nu wel de grootste struikelblok is. De gemeente is na de binnen komst van de bezwaren op zoek naar alternatieven gegaan. Uit dit onderzoek bleek dat de plaats in het Galgewater tegenover de Stadstimmerwerf de gunstigste was zeker gezien de toeristische functie van de haven. Er is gele genheid om op nota te reageren tot 15 oktober. Bij de verdere beslui ten zal rekening worden gehouden met de reacties. LEIDEN - Nadat de school enkele weken geleden voor duizenden guldens compleet was gereinigd, hebben onbekenden het gebouw van De Schakel aan de Storm Buy- singstraat het afgelopen weekein de opnieuw beklad. Volgens een woordvoerder van de politie is het gebouw van onder tot boven in alle kleuren van de regenboog met verf besmeurd. De politie verdenkt vier jongens ervan de kliederpartij op hun geweten te hebben. Zij zijn nog niet aangehouden. Mishandeling in Haarlemmer straat LEIDEN - Twee broers (28 en 37 jaar) uit Leiden zijn gisteren door de politie aangehouden nadat zij een man op de Haarlemmerstraat hadden mishandeld. Het drietal had ruzie gekregen over geld. Het slachtoffer werd met behulp van enkele tafeltjes in elkaar geslagen en liep daarbij een ontwrichte on derkaak en enkele gebroken rib ben op. De man is voor behande ling naar het AZL gebracht. LEIDEN - Een 18-jarige jongen uit Leimuiden is gisterochtend ge wond geraakt toen hij op zijn brommer op de Oegstgeesterweg ten val kwam. De jongen brak zijn been op twee plaatsen. De brom fietser remde voor een auto die het fietspad moest kruisen. LEIDEN - De gemeente Leiden moet achteraf ruim een half miljoen gulden bij passen voor de overdracht van een stuk grond aan Wernink Beton bv. Het be drijf wil dat de gemeente opdraait voor de extra kos ten die naderhand toch ge maakt dienen te worden. Het gaat daarbij om een be drag van ongeveer 240.000 gulden. Bovendien heeft Wernink een forse schade claim ingediend bij de ge meente omdat een aantal voorzieningen nog steeds niet gereed is. De kwestie speelt zich af rond een terrein dat de gemeente in 1985 in erfpacht heeft uitgegeven aan het bedrijf. Die gronduitgifte was noodzakelijk om de bedrijfshallen van Wernink te kunnen verplaat sen. Het bedrijf huurde tot die tijd zijn terrein van de gemeente. Lei- LEIDEN - De Nederlandse Spoor wegen beginnen vannacht met on derhoudswerkzaamheden aan een aantal spoorwegovergangen in Lei den. De bielzen en rails worden na gekeken en indien nodig vervan gen. De werkzaamheden worden elke keer tussen 23.00 en 6.00 uur uitgevoerd. Het verkeer wordt tus sen die tijdstippen omgeleid. Er wordt gewerkt volgens het volgende schema: vanavond op de spoorwegovergang aan de Heren straat; van woensdag 2 op donder dag 3 september de spoorwegover gang aan de Telderskade; van don derdag 3 op vrijdag 4 september de overgang aan de Haagweg en van zondag 6 op maandag 7 september de spoorwegovergang aan de Morsweg. den meende echter dat, nu een deel van de onderneming toch zouden worden verplaatst, Wernink de grond maar meteen in erfpacht zou moeten nemen. De directie van het bedrijf was daartoe bereid. Tijdens de onderhandelingen hield de gemeente Wernink echter voor dat bij de grondtransactie slechts omzetbelasting hoefde te worden betaald en geen over drachtsbelasting. De belastingin spectie was het daarmee niet eens en legde Wernink een hjsffing op ter grootte van 240.000 gulden. De gemeente stelde alles in het werk om deze heffing ongedaan te maken. Zelfs werd er een beroep gedaan op de staatssecretaris. Alle pogingen van de gemeente ten spijt, was de belastinginspectie niet van haar standpunt af te bren gen. De directie van Wernink weigert de overdrachtsbelasting nu te beta len. Zij wijst erop dat de gemeente Leiden voortdurend de stellige verzekering heeft gegeven dat deze heffing niet betaald hoefde te wor den. Burgemeester en wethouders hebben begrip voor dit standpunt en ze stellen de gemeenteraad voor dat Leiden het bedrag zelf voor zijn rekening neemt. Vervuiling Wernink heeft voorts een scha declaim ingediend bij de gemeente omdat tot op heden nog geen nieu we ontsluitingsweg naar het Wer- ninkterrein is aangelegd. Volgens W. van der Hoeven, hoofd van de directie grondzaken van de ge meente, is dat niet gebeurd omdat tot voor kort niet zeker was of het terrein vervuild was of niet. Dat moest eerst grondig worden onder zocht. Het onderzoek werd echter bemoeilijkt door de grote hoeveel heden beton die in het terrein voor- Jcomen. Doordat de ontsluitingsweg maar niet werd aangelegd, kwam DEN HAAG/LEIDEN - "In wezen bent u het in hoge mate eens. Het gaat om een vrij eenvoudig ge schil", zo concludeerde rechtbank president mr. Westenberg gister middag aan het eind van de behan deling van het kort geding. Ter dis cussie stond de vraag of het anti quariaat Fleuron in de Leidse Pie terskerk Choorsteeg nu wel of niet is verkocht. De twee partijen krij gen van Westenberg een week de tijd om het eens te worden. Als dat niet lukt, wijst hij volgende week vrijdag alsnog vonnis. De kwestie draait om de verkoop van het prentenwinkeltje. De hui dige eigenaresse wilde er vanaf. Volgens haar advocaat, mr. Van Win, had zij aan de koper laten we ten dat de verkoopprijs uit drie de len bestond: een bedrag voor de goodwill en het gebruik van de naam, een vergoeding voor de in ventaris en het betalen van de in koopprijs van de prenten en ande re voorraad. Op 17 juli van dit jaar bestond er overeenstemming volgens mr. Le ver, die de potentiële koper, even eens een Leidenaar, vertegenwoor digde. Volgens de raadsman waren de partijen het eens geworden over de vergoeding voor de goodwill en had zijn cliënt ingestemd met de overname van de voorraad. Over de inventaris was niet gesproken, zo oordeelde Lever, die stelde dat die inventaris ook weinig voorstel de. Mr. Van Win bestreed dat er op enig moment een volledige over eenstemming was. Op een bepaald moment kwamen er contracten op tafel die de koper had laten opma ken. De eigenaresse van de winkel voelde zich daardoor zo onder druk gezet, dat zij uiteindelijk af zag van de verkoop aan hem, zo vertelde haar advocaat, die bena drukte dat er over de inventaris geen afspraak was gemaakt, terwijl die onlosmakelijk met het winkel tje was verbonden. Van Win zei dat de inventaris een geschatte waarde heeft van 10.000 tot 15.000 gulden. Het ging dan vooral om een antieke klok en een groot aantal naslagwerken die voor het goed drijven van de prenten winkel onmisbaar zijn, aldus Van Win. Maar mr. Lever zei dat zijn cliënt geen prijs stelde op de boe ken of de klok, maar wel bereid was alsnog te praten over het over nemen van (een deel van) de inven taris, mits de rest van de overeen komst overeind bleef staan. Rechtbankpresident mr. Westen berg vond dat een "zeer reeël voor stel", maar omdat de eigenaresse van de winkel niet aanwezig was kon daarop geen reactie worden gegeven. Het lukte ook niet om haar telefonisch te bereiken, zodat werd besloten de beide partijen een week te geven om het geschil op te lossen. Westenberg wees daarbij met enige nadruk op de mogelijkheid dat de Leidse het ge ding zou verliezen. Volgens hem waren beide partijen al in een zover gevorderd stadium geraakt bij de onderhandelingen dat geen van twee zich zonder meer kon te rugtrekken. heeft uitgewezen dat het terrein nagenoeg niet is vervuild. Met de aanleg van de weg kunnen ook de elektriciteitskabels de grond in. Van der Hoeven verwacht dat het werk zeker voor volgend jaar mei is voltooid. De gemeente zou dus boven de heffing van 240.000 gulden en de schadeloosstelling van 250.000 gulden nog een extra vergoeding moeten betalen van ten hoogste 84.000 gulden. Het college stelt de raad voor de ze bedragen te betalen uit de scha deloosstelling die de gemeente destijds heeft gekregen voor het niet doorgaan van de bouw van de Professor Jan Mulderkliniek in Leiden. LEIDEN-Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Rijksmuseum voor Volkenkunde opende minister P. Bukman van ontwikkelingssamenwerking (foto midden) gisteren een internationaal congres over het beleid van volkenkundige musea. Aan het congresgeorganiseerd in samenwerking met het internationale comité van volkenkundige musea en het Tropenmuseum in Amsterdam, nemen 45 deelnemers uit alle werelddelen deel. Zij zullen zich bezig houden met de vraag hoe veranderde visies moeten worden vertaald in museumpresentaties. Dat een museum voortdurend verandert, verwoordde minister Bukman in zijn openingsspeech. Wekte het Rijksmuseum voor Volkenkunde 35 jaar geleden nog een enigszins stoffige indruk, nu is het volgens Bukman wat een modern museum moet zijn: een dat open staat voor het publiek. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De katholieke bond voor EHBO Peerke Donders viert zaterdag 5 september zijn 40-jarig jubileum. Het bestuur geeft die dag een receptie van 16.00 tot 17.30 uur in het restaurant van de Men ken Bowlingbaan aan de Boshui- zerlaan. Die dag kan afscheid wor den genomen van W. Vrouwenvel- der, die op deze dag zijn taak als voorzitter neerlegt. De vereniging is op 17 augustus 1947 opgericht en is vernoemd naar Peerke Donders. Hij was een priester uit Brabant die in 1982 za lig is verklaard. Donders werd na zijn opleiding in Oegstgeëst in 1842 naar Suriname overgeplaatst en heeft daar 45 jaar gewerkt tussen melaatsen, bosnegers en indianen. Hij overleed op 78-jarige leeftijd. De Leidse EHBO-vereniging heeft zich destijds naar deze man ver noemd omdat hij zich het lot aan trok van de verstoten melaatsen en zich vrijwillig in dienst stelde van het bestrijden van deze ziekte. De vereniging heeft gedurende 40 jaren ingezet om de vereiste kennis en praktische handelingen van de EHBO over te brengen op de deelnemers van de begincursus en deze kennis levend te houden met het geven van vervolgcursus sen. Inlichtingen over een EHBO- cursus kan men telefonisch ver krijgen onder nummer 124309. LEIDEN - De gerestaureerde Kerkbrug over de Oude Rijn is dezer da- gen voorzien van een nieuwe stalen bovenbouw. De Kerkbrug is de oudste eunog enige dubbele ophaalbrug die de gemeente Leiden binnen de stads grenzen heeft. Het monument staat bij het gemeentebestuur dan ook te boek als een bijzonder historisch bezit dat bovendien nog steeds een onmis bare functie vervult in de loop- en fietsroutes door de Leidse binnenstad. De brug verkeerde de afgelopen tientallen jar en in zo'n slechte staat dat het gebruik maken van deze verbinding, zelfs voor langzaam verkeer, een risicovolle onderneming was geworden. Door de afdeling civiele werken van de gemeente is daarom een herstelplan gemaakt om de eeuwenoude brug nieuw leven in te blazen. Het vernieuwen van de uit 1665 daterende onderbouw, met de stenen bogen, werd het eerst aangepakt. Gisteren kon als het ware de kroon op het werk worden gezet: het plaatsen van de nieuwe bovenbouw met op- haalmechanisme. De komende weken zal de laatste hand worden gelegd aan de vernieuwde Kerkbrug. Binnenkort wordt de schakel tussen de Haarlemmerstraat en Hooglandse Kerkgracht weer officieel in gebruik worden genomen. (foto wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13