TAD LEIDEN Aantal transplantaties beenmerg kan stijgen Breestraat zit commercieel weer in de lift LEIDSCH DAGBLAD s DINSDAG 01 SEPTEMBER 1987 (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Het aantal been mergtransplantaties in het Academisch Ziekenhuis in Leiden kan met de totstand koming van een beenmerg- bank worden opgevoerd tot 50 of 60 per jaar. Nu hebben in Nederland in totaal 80 van dergelijke transplanta ties plaats, verdeeld over ziekenhuizen in Leiden, Nijmegen en Rotterdam. Daarnaast worden jaarlijks in het AZL ook nog eens 20 beenmergtransplantaties bij kinderen uitgevoerd. door Annemiek Ruygrok Aldus dr. R. Willemze, hoofd van de beenmergtransplantatie-afde ling van het Academisch Zieken huis Leiden, die vanmiddag het ambt van van hoogleraar in de he matologie aan de Leidse universi teit aanvaardde. Het was tot voor kort alleen mo gelijk beenmerg van familieleden met dezelfde weefselkenmerken te transplanteren. Nieuwe technie ken maken het echter mogelijk om ook transplantaties te verrichten van anderen als het beenmerg maar ongeveer dezelfde weefselty pering heeft. De kans evenwel om een goede donor buiten de familiekring te vinden is klein: er zijn al snel 50.000 weefseltyperingen nodig om 70 procent van de patiënten te kun nen behandelen. De beenmerg- bank in Engeland beschikt over 170.000 getypeerde vrijwilligers. "Zoiets zou ook in West-Europa moeten bestaan. Bloeddonors wordt dan ook gevraagd of zij eventueel in aanmerking willen komen om als beenmergdonor op te treden. Tot nu toe hebben 3.000 mensen zich in Leiden daartoe be reid verklaard", aldus Willemze. Maar er zijn ten minste 50.000 vrijwilligers nodig. Willemze denkt er dan ook over om een dergelijke bank in Europees verband op te richten. Op deze manier zouden binnen tien jaar de benodigde vrij willigers kunnen zijn geregi streerd. Door op deze manier te werken kunnen ook kosten wor den bespaard. Een weefseltypering kost enkele honderden gulden en voor het oprichten van een been- mergbank zouden dus enkele mil joenen guldens beschikbaar moe ten zijn. Moeilijkheid Een andere mogelijkheid om aan donors te komen is gebruik te ma ken van al getypeerde donors. Van veel patiënten zijn in de loop der jaren een aantal familieleden gety peerd, die echter niet voor donatie in aanmerking kwamen. Willemze zei gisteren tijdens een persconfe rentie het plan te hebben deze mensen met de nodige zorgvuldig heid te benaderen. "Vooropgesteld moet natuurlijk worden dat de eventuele aanmelding als donor geheel op vrijwillige basis zal ge beuren". Mocht er een beenmergbank van de grond komen, dan zou dit een verdubbeling van het aantal been- mergtransplanties per jaar kunnen opleveren. Daarvan zouden er in Leiden jaarlijks 50 tot 60 kunnen worden verricht, nog afgezien van het aantal beenmergtransplanta ties bij kinderen. De beenmerg bank zou in nauw overleg met de stichting Eurotransplant, die or- gaantransplanties voor een aantal Europese landen coördineert, werkzaam zijn, maar volledig zelf standig opereren. Een van de moeilijkheden waar mee specialisten op het gebied van beenmergtransplanties te kampen hebben, is dat beenmerg niet te conserveren is. Het beenmerg moet dus direct van donor aan pa tiënt worden geleverd. Dit gaat via een infuus. De vrijwilliger die zich als donor meldt, moet een buisje bloed geven om de weefseltype ring te kunnen laten uitvoeren. Op het moment dat een patiënt voor beenmergtransplantatie wordt op genomen, wordt de donor opgeroe pen en gevraagd of hij alsnog do nor wil zijn. Steriel Ook wordt onderzocht of de do nor intussen niet ziek is geworden, omdat alleen gezond beenmerg kan worden getransplanteerd. Het afstaan van beenmerg gaat via puncties in het bekken. Omdat dit een pijnlijke aangelegenheid is ge beurt dit onder narcose. "Het is niet zo simpel als met het geven van bloed. Er wordt nogal wat ge vraagd van de donor. Via de prik ken wordt anderhalve liter been merg, vermengd met bloed uit het bekken getapt. Vervolgens wordt dit via een infuus bij de patiënt in gebracht. Een beenmergdonor kan, in tegenstelling tot een bloed donor, slechts één keer als zodanig functioneren". De patiënt, bij wie een been mergtransplantatie wordt verricht, is van te voren volledig bestraald. Al het zieke beenmerg is vernie tigd om te kunnen worden vervan gen door gezond beenmerg. De pa tiënt moet, zodra de zieke cellen zijn vernietigd, in volkomen sterie le lucht verblijven om infecties te voorkomen. Tot voor kort lagen patiënten wekenlang in een plastic tent. Op de nieuwe afdeling been mergtransplantaties van het Aca demisch Ziekenhuis is de tent ver vangen door een plastic scherm langs het bed. Via een rooster wordt van onderen steriele lucht in de kamer gebracht, die vervolgens via het plafond wordt afgezogen. Door deze installatie is de patiënl veel mobieler, heeft meer contact met de omgeving en is veel minder geïsoleerd. In het AZL zijn 12 van dergelijke kamers beschikbaar. LEIDEN - Prof. R. Willemze (met geruit jasje) in een van de steriele kamers, waar beenmergtransplantatiepatiënten worden verpleegd. Door de oprichting van een beenmergbank hoopt Willemze het aantal beenmergtransplanties per jaar te verdubbelen. (foto Henk Boum Nieuwe winkelvestigingeii; bedrijfsmakelaar optimistisch LEIDEN - Nogal wat ondernemers keerden de afgelopen jaren de Breestraat de rug toe. De Haarlem merstraat bleek voor bijvoorbeeld C A en Perry Sport een veel aan trekkelijker vestigingsplaats. "De Haarlemmerstraat is de winkel straat van Leiden" en "de Bree straat verpaupert" zijn nog altijd veel gehoorde kreten. Toch lijkt er een kentering te komen in de leeg stand aan de Breestraat. Match Sports betrekt binnenkort de door Foxy Fashion verlaten winkel ruimte ('het pand van Mak') en meubelzaak 'Licht Interieur' verlaat juist de Haarlemmerstraat om de winkelruimte van Witteveen aan de Breestraat te betrekken. Rob Poelman (Match), Nick Oudshoorn (Licht Interieur) en Lex Eigeman (Sieralex, dat eind vorig jaar naar de Breestraat ver huisde) zijn dan ook niet blij met negatieve publicaties over hun nieuwe vestigingsplaats. "Ik be grijp de gebroeders Kooreman niet met hun negatieve geluiden over de binnenstad. Iedereen wist dat ze een ton per jaar voor hun winkel ruimte konden vangen en daarom zijn weggegaan", zegt Oudshoorn. De drie ondernemers profileren zich liever als 'de positivo's' van de Breestraat. Een citaat uit het pers bericht dat door de drie zaken is uitgegeven: "Het royale en vrien delijke karakter van de Breestraat waar van oudsher de wat betere, middelgrote zaken zijn gevestigd, speelden bij onze keus voor de Breestraat een belangrijke rol. Het leefklimaat rondom de Breestraat is door een goede verhouding van bewoning, bedrijven en winkels zonder meer goed te noemen. Wij zijn er dan ook van overtuigd dat de Breestraat tussen de sfeervolle Pieterswijk, het schitterende stad huis en een van onze fraaiste grachten, de Nieuwe Rijn, zich ze ker met de reeds bestaande win kels, zal ontwikkelen tot de belang rijkste winkelstraat van Leiden". Huurprijzen Aan de verhuizing naar de Bree straat liggen voor de drie zakenlui vanzelfsprekend ook financiële motieven ten grondslag. De huur prijzen voor winkelruimten aan de Haarlemmerstraat rezen de pan uit. Oudshoorn: "Neem de Party shop. Een kleine ruimte, als er een fiets dwars voor de ingang staat, kan er niemand meer door. Voor dat pandje werd een huurprijs van 80.000 gulden per jaar gevraagd". De prijzen liggen in de Bree straat aanmerkelijk lager. Moeten er in de Haarlemmerstraat bedra gen van rond de 750 gulden per maand worden neergeteld voor een vierkante meter winkelruimte, in de Breestraat kan een winkelier dankzij het grote aanbod van win kelruimte voor een aanmerkelijk lagere prijs terecht. De vraagprijs ligt daar rond de 350 gulden per vierkante meter per maand. "Wij profiteren van het 'dalletje' Tabaksmafia Nu de actie bij reclamezuil met de 'rokende cowboy' achter de rug is en het plastic inmiddels door de fabrikant van het sigaret tenmerk is verwijderd, hebben de initiatiefnemers weer een an dere actie in petto. "Elke recla memast heeft op enkele meters hoogte een noodschakelaar waarmee de verlichting kan wor den in- en uitgeschakeld. Die schakelaar is aangebracht om te voorkomen dat in geval van brand brandweerlieden bij blus werkzaamheden worden geëlek- trokuteerd worden via de water straal. Donderdag zijn we begon nen met het uitschakelen van de elektriciteit. We blijven daarmee nog een tijdje doorgaan". Aan het woord is de Leidse huisarts Crul die landelijk be kendheid verwierf met acties die hij samen met collega's heeft ge voerd tegen de reclamezuil nabij Holiday Inn. Die 'rokende cow boy' kijkt niet alleen automobi listen met stoere en zelfverzeker de blik in de ogen, ook patiënten van de longafdeling van het AZL kunnen 'genieten' van een riant uitzicht op de puffende koeiejon- gen. Crul vindt de nieuwe actie volstrekt rechtmatig. "Die nood- schakelaar zit daar voor de vei ligheid en gezondheid van de mensen. Ik ben van mening dat reclame voor sigaretten veilig heid en volksgezondheid in het geding komen. We hebben dus het recht om de schakelaar te ge bruiken". Of deze redenering ook juridisch houdbaar is, moet volgens Crul nog wel worden uit gezocht. Het is opvallend in welke har de termen Crul tegen de 'mislei dende, indoctrinerende en leu genachtige' manier van reclame maken van de 'tabaksmafia' ten strijde trekt. "Dat is zo, dat is zo. Ik sta helemaal achter mijn woordkeuze. De tabaksindustrie kan in haar reclames namelijk onmogelijk de waarheid vertel len. Dan moet ze namelijk vertel len datje er longkanker en hart en vaatziekten van kan krijgen. Dat verkoopt niet en dus be denkt ze buitengewoon vernufti ge manieren om een aantrekke lijk beeld van roken over te bren gen. Ze kunnen dus niet anders dan misleiden. Ik sta kortom he lemaal achter de harde termen die ik gebruik". Tabaksmafia (2) De huisarts heeft na de actie geen contact meer gehad met de fabrikant van het betreffende merk. "Het enige dat ik weet is dat ze onze spullen hebben ge pikt". Hij weet niet hoeveel scha de hij met de actie heeft berok kend. Er zijn tenslotte een paar man de hele dag in touw geweest om de 26 meter hoge zuil van plastic te ontdoen. Zij moesten het bovendien doen zonder de al pinisten die de zuil hadden be kleed. "Ik hoop wel dat de scha de flink is, want wij hebben ook weken in de voorbereiding ge stoken. Tijdens de actie stonden bovendien alle longartsen van de drie Leidse ziekenhuizen in hun witte jassen in de stromende re gen. Reken eens uit wat dat kost". De reden waarom Crul actie is gaan voeren ligt in ervaringen uit zijn praktijk. "Ik zie zoveel ellen de die wordt veroorzaakt door roken. Niet alleen doordat men sen longkanker en hart- en vaat ziekten krijgen. Vaak komen mensen met klachten dat ze zo hoesten of verkouden zijn. Ter Voorzitter van de Bruce Springsten-fanclub Gert-Jan van Helden bij één van dé weinige posters die hij van Bruce Springsteen heeft: "Springsteen-fans houden ook van andere soorten muziek". (foto Jan Holvast) wijl ze dat tegen mij zeggen steekt het pakje shag echter uit hun zak. Ik zeg dan dat ze eerst daarmee maar moeten stoppen". Zelf heeft hij nog nooit van zijn leven gerookt en weet niets van de senstatie die roken kennelijk bij velen teweegbrengt. "Ik weet alleen dat rokers vreselijk veel moeite hebben om van hun ver slaving af te komen". Over de bekeuringen die tij dens de demonstratie door de politie aan foutparkeerders zijn uitgedeeld, wil Crul geen woord meer vuil aan maken. "We heb ben de politie twee weken van te voren ingelicht. Dat heeft niet mogen baten. Het is een trieste zaak dat een nette actie zo beant woord wordt". Springsteenfan Volgens Gert-Jan van Helden (36) zijn Bruce Springsteen-fans anders dan de Elvis Presley-ver- eerders die, zo zag hij in een do cumentaire die over de King was gemaakt, zelfs niet voor een al taar in de huiskamer terugdein zen. Van Helden is voorzitter van de in Leiden gevestigde, enige echte Bruce Springsteen-fanclub in Nederland. "Ik vind het eng om te zien dat mensen zich zo la ten opslokken door een artiest. Er bestaat voor die mensen hele maal niets naast de muziek van Elvis, terwijl ik vind dat er toch nog wel andere dingen gebeuren in de wereld". De fans van Bruce Springsteen zitten volgens hem heel anders in elkaar. "Springsteen-aanhan gers houden ook vaak van ande re soorten muziek. Hoewel we Bruce heel erg goed vinden, wil len we niet en cultus om hem heen bouwen. Daarom is op de Springsteen-dag die we op 12 september organiseren ruimte gemaakt voor andere fanclubs zoals dié van U2". Nu zullen ou deren onder ons de namen Springsteen en U2 wellicht wei nig zeggen, maar zij behoren tot de supergroepen en artiesten van de jaren tachtig, die er onder meer voor zorgen dat Feijenoord nu in een knollentuin moet voet ballen. Van Helden zegt dat tijdens de Springsteendag, die in het Anto- nius Clubhuis wordt gehouden, allerlei artikelen van de 'Boss', zoals hij ook wel wordt ge noemd, zijn te verkrijgen. Daar bij worden er non-stop videopro gramma's vertoond en is er een prijsvraag. De verwachting is dat tussen de 300 en 600 bezoekers naar de dag zullen komen. "Ik denk niet dat we onder zullen doen voor een Beatles-dag, die ook weieens in Leiden wordt ge houden", aldus Leidenaar Van Helden. waarin de Breestraat zich bevindt om voor een redelijke prijs aan goede winkelruimte te komen", zegt Match-baas Rob Poelman. "Het in de hand houden van de huisvestingskosten is voor een on dernemer erg belangrijk. Voor mij is een verhuizing naar de Donker- steeg een hachelijk avontuur. Nu kan ik blijven lachen als het eens een dag regent. Ik raak ook wel eens een klant kwijt omdat-ie niet gemakkelijk kan parkeren, maar ik begin niet meteen van de daken te schreeuwen dat er meer parkeer ruimte in Leiden moet komen. Op die manier houd ik plezier in het ondernemerschap, hoef ik niet om het uur naar de omzetcijfers te kij ken". Filialen Poelman denkt wel dat de Bree straat het dieptepunt achter de rug heeft. "De straat heeft het in zich een eigen karakter te krijgen. De Haarlemmerstraat is toch een doorsnee-winkelstraat. Het betalen van die hoge huren is vrijwel alleen weggelegd voor bedrijven met fi lialen. Dat betekent dat de Haar lemmerstraat nauwelijks verschilt van de grote winkelstraten in Am sterdam, Den Haag, Utrecht en Maastricht. De Breestraat kan juist een vestigingsplaats worden voor winkels van een goed niveau, die een straat net even anders maken". Volgens de drie winkeliers ziet de toekomst er voor de brede win kelstraat in Leiden goed uit. Voor de nog leegstaande panden is vol gens hen nogal wat belangstelling. Dat wordt bevestigd door G.J. Bauland van Wildschut Makelaar dij, die nogal wat objecten in de Jongen (13) verdacht van aanranden vrouw (40) LEIDEN - Een 13-jarige jongen wordt er van verdacht gisteravond omstreeks tien uur een 40-jarige vrouw uit Leiden te hebben aange rand. De jongen zou het slachtoffer nabij de Vijf Meibrug in de bosjes hebben getrokken en hebben ge probeerd haar te verkrachten toen voorbijgangers op het hulpgeroep van de vrouw afkwamen. De jongen sloeg op de vlucht, maar kon door voorbijgangers worden gegrepen. Op het politie bureau bleek dat de knaap in Ne derland op vakantie is. De jongen moet nog worden gehoord. In afwachting daar van zit hij nog vast op het politie bureau. Een 28-jarige vrouw uit Leiden is gisteravond lastig gevallen door een onbekend gebleven man. De vrouw fietste nabij de haven toen de man naast haar kwam rijden en haar vastgreep. De vrouw wist zich echter los te rukken. Gisteren werd aangifte gedaan door een 28-jarige Leidse vrouw van een verkrachting die in de tweede week van juli heeft plaats gehad. De vrouw fietste 's avonds op het fietspad van de Plesman- laan naar het Sylviuslaboratorium en werd plotseling door een man in de bosjes gesleurd en verkracht. Breestraat verhuurt. "Er bestaat een leuke belangstelling van win kels van een goed niveau. De 'ont volking' is tot staan gebracht. Ik denk dat de Breestraat weer het oude allure zal krijgen". De revival van de Breestraat zal wel gestalte moeten krijgen met een definitieve afsluiting, menen de drie. "De bussen hoeven de straat niet uit, maar hun aantal kan wel met de helft worden vermin derd. Ook moeten de bussen zich aan de maximum-snelheid hou den. Het komt nogal eens voor dat ze met een gangetje van 40 a 50 ki lometer per uur door de straat gaan. Het is natuurlijk geen bus baan". 51ste vee tentoonstelling Groenoordhal LEIDEN - Voor de 51ste keer wordt zaterdag 5 september de 'na tionale agrarische manifestatie' van de VEBO gehouden in de Groenoordhallen. Ruim duizend dieren van meer dan 200 inzenders uit alle windstreken nemen deel aan de verschillende onderdelen van deze tentoonstelling. De mani festatie is opgebouwd uit vijf expo sities. Zo is er een vetveetentoonstel- ling met deelname van jongvee ge schikt voor de mesterij en enkele rubrieken slachtvee, een fokvee- tentoonstelling met deelname vee slag Maas-, Rijn- en IJselvee en veeslag Zwartbont. De derde ten toonstelling is voor melkgeiten. Er is dit jaar een .rekord-inzending van witte en bonte geiten en Tog- genburgers. Er is een keuring van Shetland Pony's en voor zwoeger- vrije schapen. Tenslotte is er een zuiveltentoon- stelling met een speciaal ingerichte ruimte voor Leidse-, Goudse en Boerenkaas en de Baby Goudse kaas van één kilo. De manifestatie wordt gecompleteerd met wed strijden voor plattelandsjongeren en de deelname van standhouders met agrarische artikelen en de monstraties. De expositie is te be zichtigen van 7.00 tot 14.00 uur. Weer files door ontregelde verkeerslichten LEIDEN - Volgens een woord voerder van de gemeente is de computer die de verkeerslichten op de Willem de Zwijgerlaan, de Langegracht en de Rijnsburger- weg regelt, vermoedelijk vanavond weer gemaakt. Door de storing zijn gisteren lange files op de Willem de Zwijgerlaan ontstaan. Gistermid dag dacht men de computer te heb ben gemaakt toen deze het korte tijd later weer begaf. Wat de oor zaak van de storing is, is niet be kend. Er hebben zich als gevolg van de storing overigens geen ern stige ongelukken voorgedaan. Wel heeft de politie de handen vol aan het regelen van het verkeer op de genoemde straten. STAD LEIDEN STAD~LE1DEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11