Provinciale Raad steunt streven psychiatrisch dagcentrum in Alphen Bodemverontreiniging onder oude gasfabriek Noordwijk Opruimen strandvuil kost 10 miljoen ZONDER GORDEL PAGINA 8 Will REGIO MAANDAG 31 AUGUSTUS 1987 ALPHEN AAN DEN RIJN - Ook de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid- Holland is van mening dat er in Alphen zo snel mogelijk een dagbehandelingscentrum voor psychiatrische patiënten moet komen. De raad heeft daarover een positief advies uitgebracht aan het college van gedepu- t teerde staten, het dagelijks be stuur van de provincie. Al eer- der spraken de districtscom missie Zuid-Holland-Noord en het college voor ziekenhuis voorzieningen zich positief over die plannen uit. Het initiatief om in Alphen een dagbehandelingscentrum met 24 plaatsen in te richten, is genomen dopr het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk. Een eerste verzoek daartoe werd vorig jaar juli gedaan aan de staatssecre- taris van WVC. Aan zo'n centrum in Alphen is volgens Sancta Maria dringend behoefte, omdat psychia trische patiënten uit de Rijnstreek op dit moment voor hulpverlening zijn aangewezen op de psychiatri sche ziekenhuizen in Noordwijk en Oegstgeest. Veel patiënten voor wie opname in een ziekenhuis ei genlijk niet noodzakelijk is, wor den toch opgenomen omdat de mogelijkheid van dagbehandeling ontbreekt. De directie van Sancta Maria denkt dat een dagbehande lingscentrum in Alphen 'overbodi ge' opname in de ziekenhuizen En degeest in Oegstgeest of Sancta Maria kan voorkomen. De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid ondersteunt de wens van Sancta Maria dat binnen deeltijdbehandeling ook patiënten met acute psychiatrische proble men worden opgenomen. Tevens wordt gepleit voor een centrum met 24 plaatsen. De raad is het dan ook niet eens met het college van GS dat wil volstaan met 21 plaat sen. "Het aantal van 24 is een eco nomisch minimum. De beperking die GS voorstaan is niet gewenst, temeer daar uit planmatig oogpunt de gevraagde 24 plaatsen geen be zwaar zijn", aldus de raad. De raad adviseert om een dagbe handelingscentrum te vestigen in of nabij de afdeling Rijnstreek van de RIAGG (regionale instelling voor ambulante geestelijkè ge zondheidszorg). Op die manier kan volgens de raad optimale samen werking tussen de RIAGG en het psychiatrisch ziekenhuis tot stand worden gebracht. In het deelgebied Alphen van de gezondheidsregio Leiden bedraagt het aantal psychiatrische opnamen jaarlijks ongeveer honderdzestig. Bijna de helft van die patiënten komt na klinische behandeling in aanmerking voor dagbehandeling. Dat houdt in dat zij 's avonds weer naar huis gaan. Sancta Maria, dat waarschijnlijk met ingang van 1988 verantwoordelijk is voor de psy chiatrische zorg in de regio Al phen, wil in deze plaats een depen dance openen. Achtergevel weg na gasontploffing LISSE - Een houten woning aan de Rooversbroekdijk in Lisse is zater dagavond ernstig bechadigd. In de woning deed zich door nog onbe kende oorzaak een gasontploffing voor. De achtergevel werd volledig vernield. Na de ontploffing ontstond brand, die door buren en de brand weer werd geblust. De bewoners waren op het moment van de ont ploffing niet thuis. Noordwijkerhouter ernstig mishandeld NOORDWIJKERHOUT - Een 19- jarige Noordwijkerhouter is gister avond ernstig mishandeld door vier Engels sprekende mannen. Hij raakte gedurende enige tijd be wusteloos en is na behandeling door een plaatselijke arts overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De Noordwijkerhouter zat op een terras op het Marktplein sa men met twee plaatsgenoten een ijsje te eten toen zij onverwacht werden aangevallen door de vier Van de de aanvallers ontbreekt nog elk spoor. Zwerfhond bijt wachtmeester LEIMUIDEN - Een wachtmees ter van de rijkspolitie Alkemade is zaterdagmiddag gebeten door een zwerfhond. Dat gebeurde op het Westeinde in Leimuiden op het moment dat agenten zich over het dier ontfermden. De hond stelde die belangstelling van de politiemensen bepaald niet op prijs. Bij een poging het beest te vangen werd de wacht meester in de vinger gebeten. Hij moest zich laten behandelen door een huisarts. De hond werd overgebracht naar een asiel in Nieuwveen. Vijf winkeldieven in Noordwijk gepakt NOORDWIJK - Dank zij een tip van een oplettende voorbijganger heeft de Noordwijkse politie gis termiddag vijf winkeldieven kun nen aanhouden. Het vijftal, in de leeftijd van 25 tot 30 jaar en afkom stig uit Den Haag, had uit een aan tal zaken in de Hoofdstraat en om geving jack's, broeken en bikini's ter waarde van vele honderden gul dens gestolen. De winkeldieven opereerden gis termiddag gezamenlijk in het cen trum van de badplaats. In de zaken trokken ze de nieuwe kleding aan of stopten de buit onder hun eigen kleding. De kleding werd steeds verzameld in een geparkeerde au to. Het opvallende gedrag van de Hagenaars wekte de argwaan op van een voorbijganger, die het ken teken van de auto doorgaf aan de politie. Twee patrouillewagens van het Noordwijkse korps hielden de Hagenaars vervolgens op de Beek laan aan. Twee van hen zitten nog steeds vast omdat ze ook verdacht worden van een aantal andere win keldiefstallen. 'Overwerk' bij uitschrijven parkeerbonnen in Noordwijk NOORDWIJK - In de dorpskern van Noordwijk aan Zee heeft de politie afgelopen zaterdag en zon dag ongeveer 250 foutparkeerders bekeurd. Op vrijdag-, zaterdag- en zondagavond mogen na 18.00 uur alleen de bewoners hun auto in dit gebied parkeren. Volgens een woordvoerder van het korps zijn ook de afgelopen weekeinden in het centrum van de badplaats vele honderden bekeuringen aan fout parkeerders uitgeschreven. De parkeermaatregel in het ge bied is genomen om de overlast te verminderen die de bewoners van zogenaamde avondtoeristen on dervinden. In het gebied tussen de Schoolstraat en de Abraham van Rozenstraat mogen nu alleen zoge naamde vergunninghouders hun auto stallen. Bewoners gewezen op 'bepaalde risico's' ALPHEN AAN DEN RIJN - De provincie stelt een onderzoek in naar de vloeistoffen die het afvalverwerkings bedrijf Rutte uit Halfweg (NH) sproeit op het zandlichaam van rijksweg 11 bij Alphen. De verdachte lozingen geschieden in opdracht van rijkswaterstaat die de nieuwe weg aanlegt. Het sproeiwerk is bedoeld om verstui ving van l&t zandlichaam tijdens droge perioden tegen te gaan. (foto Nanno Bioupot) NOORDWIJK - De grond onder de voormalige gasfabriek in Noord wijk blijkt verontreinigd met een aantal giftige stoffen. Het is nog niet duidelijk in hoeverre deze stoffen zich in de bodem en het grondwater hebben verspreid. Een nader onderzoek moet dit uitwij- Op diverse plaatsen in Neder land waar ooit een gasfabriek heeft gestaan blijkt de bodem verontrei nigd. Uit de resulaten van een on langs afgerond oriënterend onder zoek, dat in opdracht van de pro vincie Zuid-Holland is uitgevoerd, is de vervuiling in Noordwijk aan het licht gekomen. De bewoners van de omliggende straten (Losplaatsweg, Vinkenlaan en Hadriaan van Neslaan) zijn in middels door de gemeente op de hoogte gesteld van de resultaten van het onderzoek. Burgemeester en wethouders van de badplaats la ten in hun brief aan de bewoners weten dat het niet is uitgesloten is dat er bepaalde risico's bestaan. Zij kunnen echter niet aangeven wél ke risico's dat eventueel kunnen zijn. Ook dat moet het nader onder zoek uitwijzen. Wethouder P. Warmerdam liet zaterdag desgevraagd weten dat de volksgezondheid naar zijn mening niet in het geding is. "Als de ver vuiling zeer ernstig zou zijn ge weest, hadden wij dat aan het mi lieu in de omgeving al moeten zien", aldus Warmerdam. Grondwater Het bureau dat het bodemonder zoek heeft vericht raadt intussen Minister Nijpels: 'Gaan mensen thuis ook zo met afval om?' NOORDWIJK - De grootste hoe veelheid vuil op de Nederlandse stranden wordt aangetroffen tus sen Hoek van Holland en IJmui- den. Scheveningen spant daarbij de kroon. Op het strand van deze badplaats is de afgelopen zomer reeds 60 ton afval per strekkende kilometer verwijderd. In Noord wijk, Katwijk en Wassenaar res pectievelijk ruim 8, 11 en 5,5 ton per kilometer. Dat blijkt uit de resultaten van een onderzoek dat is verricht door de ANWB en de Werkgroep Noord zee en waaraan 25 kustgemeenten hebben meegewerkt. Minister Nij pels (milieubeheer) kreeg het rap port waarin deze cijfers worden ge noemd, afgelopen zaterdag in Noordwijk tijdens de eerste natio nale strandn door mr. P. teur van de ANWB. In totaal is dit 5 lengte van 209 kilometer strand reeds 1550 ton afval verwijderd. Gemiddeld 27 ton per kilometer. De kosten daarvan moeten worden geschat op 10 miljoen gulden. Vol gens de samenstellers van het rap port liggen deze getallen tijdens mooie zomers nog veel hoger. Het op de stranden aangetroffen vuil komt voor 25 procent uit zee en bestaat voornamelijk uit hout en plastic. Ongeveer 75 procent is afkomstig van de badgasten. Bijna de helft bestaat uit de verpakking van dranken en 13 procent uit plas tic bakjes. Driekwart van het 'toe ristische afval' wordt in vuilnis bakken gegooid. Op topdagen wordt dit getal echter niet gehaald. Werkgroep Tijdens de strandmilieudag werd bekendgemaakt dat een speciale werkgroep in het leven wordt ge roepen die gaat zoeken naar oplos singen voor het afvalprobleem. In die werkgroep zullen behalve de f- In Noordwijk werd zaterdag tijdens de strandmilieudag tevens de nieuwste strandschoonmaakmachine ge toond. Links naast de machine een van de deelnemers aan de vliegerwedstrijd. ANWB en milieu-organisaties, ook de overheid en het bedrijfsleven zitting hebben. Minister Nijpels deelde zaterdag mee dat zijn minis terie ook geld in het onderzoek wil steken. Daartoe is ook het bedrijfs leven bereid. Het is de bedoeling dat de werkgroep over zes maan den verslag uitbrengt. leid' dat is gericht op het terugdrin gen van wegwerpartikelen door het heffen van statiegeld, strengere sanctiemaatregelen tegen vervui lers, meer mogelijkheden om het afval kwijt te kunnen en betere voorlichting. "Want een schone kust is niet alleen voor het milieu, maar ook voor de recreatie en het toerisme soms letterlijk van le vensbelang", aldus Nouwen. Nijpels, die de bekendgemaakte cijfers dramatisch noemde, meen de dat er vooral ook sprake is van een mentaliteitskwestie. De be windsman: "Ik vraag mij wel eens af of de mensen thuis ook zo met hun afval omgaan?" Hij was het met Nouwen eens dat wanneer alle andere oplossingen geen soelaas bieden, er strenger moet worden opgetreden tegen de vervuilers. In Zwitserland en de Verenigde Sta ten is dat reeds het geval. Een deel van de vervuiling van de zee is het gevolg van fosfaten die in het water terechtkomen.; Nij pels meende dat de wasmiddelen- industrie nog altijd te weinig initia tieven heeft ontplooid om fosfaten uit hun produkten te houden. Hij betreurde hij het dat het overleg daarover tussen de fabrikanten en de milieu-organisaties is afgebro ken. De bewindsman heeft inmid dels om opheldering gevraagd. Voorts wees de minister in zijn toespraak op het vrijdag door het kabinet genomen besluit om de bijlage 5 van het zogeheten Mar pol-verdrag te ondertekenen. Op grond daarvan wordt het schepen verboden om nog langer huishou delijk afval overboord te zetten. De Werkgroep Noordzee dringt al ja ren aan op ondertekening. Gastheer burgemeester J.M. Bonnike van Noordwijk vroeg de minister tussen neus en lippen door nog om eèn subsidie voor de kosten dié de gemeenten moeten maken om het strand schoon te houden. Nijpels, die daar verder niet op inging, wees op zijn beurt wel op de taak van de gemeenten om zoveel mogelijk voorzieningen te treffen op de stranden, zoals het plaatsen van voldoende afvalbak ken. Activiteiten In het kader van de strandmi lieudag werden op het Palaceter- rein in Noordwijk zaterdag en zon dag diverse activiteiten georgani seerd. De ANWB en verschillende milieugroepen waren met kraampjes aanwezig. Bovendien was er een expositie ingericht van de diverse soorten afval die op het strand worden aangetroffen. De jeugd kon deelnemen aan diverse spelletjes, terwijl er op het strand onder meer vliegerwedstrijden werden gehouden. wel af om zonder speciale voor zorgsmaatregelen graafwerkzaam heden te verrichten op het terrein van de voormalige gasfabriek. Ook het gebruik van het grondwater wordt ontraden. Volgens het colle ge zal binnenkort tevens moeten worden onderzocht met welk ma teriaal de voormalige aanvoerha- ven is gedempt en of de sliblaag van deze haven voor de demping is verwijderd. B en W van Noordwijk laten we ten dat in samenwerking met de provincie zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot het nader on derzoek. De bewoners zullen vol gens het college onmiddellijk op de hoogte worden gesteld als nieu we gegevens bekend zijn. Wethou der Warmerdam sluit intussen niet uit dat op 'bepaalde plaatsen een beperkte afgraving' noodzakelijk is. Hij doelt daarbij vooral op de plekken waar teerputten hebben gelegen. De gemeente Noordwijk heeft het terrein in augustus van het vo rig jaar bij de provincie aangemeld in verband met mogelijk bodem verontreiniging. Op het terrein is gedurende een periode van 45 jaar gas geproduceerd. De ernst van de verontreininging wordt tevens be paald door de lengte van de perio de waarover een gasfabriek in wer king is geweest. Een tijdsbestek van 45 jaar in de regel al lang be schouwd. Hulpvaardige Hillegommer mishandeld HILLEGOM - Een Hillegommer is in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt bij een vechtpartij in'de Hoofdstraat in zijn woon plaats. De man werd door een 22- jarige Beinsdorper zo geschopt en geslagen dat zijn arm werd ge kneusd. De Hillegommer schoot twee da mes te hulp die door de Beinsdor per werden aangevallen, omdat zij tegen zijn personenauto waren ge botst. Het ongeluk gebeurde toen de dames uit een parkeerhaven wegreden. De man werd na de vechtpartij aangehouden door de politie. Volgens een woordvoerder van de politie had de man alcohol gedronken. Morgen wordt hij voor geleid bij de officier van justitie in Haarlem. Truc doorzien ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 19-jarige inwoner uit Bilthoven is zaterdagmiddag bij het station in Alphen door de politie aangehou den wegens diefstal van een trai ningspak. De man had het pak in een sportzaak aan de Pieter Doel manstraat aangetrokken over zijn normale kleding en was zonder te betalen de winkel uitgelopen. MAANDAG 31 AUGUSTUS Hillegom sjoelclub in het KWJ-ge- bouw, Weeresteinstraat, 20.00 uur. Leiden bijeenkomst van de Leid- se Fotoclub LAFV in de Klinker. Berlagestraat 2, aan vang 20.00 uur. dia-presentatie 'De (her schepping van de mens' van de bijbelkring El Jakim, Ol- informatieve bijeenkomst van de Leidse volksuniversi teit. K&O-gebouw, Oude Vest, 19.00 tot 21.00 uur. Leiderdorp open inschrijf- matioavond bouw K&O, Splinterlaan 91, 19.30 tot 21.30 uur. avond van do Vo!ksuni\ ..rt i teit in de Gaasbak, 19.30 tot 21.30 uur. Voorschoten orgel-beiaardconcert in de Dorpskerk, aanvang 19.45 DINSDAG 1 SEPTEMBER Alkemade tentoonstelling over de wereld van de doven in de bi bliotheek van Roelofarends- veen, te bezien tijdens de openingsuren. door Herman van Vliet, Pie terskerk, aanvang 20.15 uur. inschrijven voor .diverse cursussen in het Leids Volkshuis, van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 tentoonstelling van zelfge kweekte bloemen, fruit en groenten, tevens demonstra ties bloemschikken, Volks tuincomplex Roomburg, Vlietweg, 11.30 tot 16.30 uur. het WHÊtHHÊ...eterin de, 19.30 tpt 21.30 i wandeling door de staats bossen en -duinen o.l.v. een gids, vertrek 10.00 uur vanaf de excursieschuur, Duin- damseslag. Noordwijkerhout officiële opening van de Victoriberg om 15.30 uur. woensdagavondzang met Christelijk Gemengde Zang- ver.. Concordia, Witte Kerk, Boulevard, aanvang 20.00 spreekuur verkeersveilig heid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. 10.30 tot 12.00 uur. introductie-avond over de orgel-lunchpauze-concert door Ada van der Vlist, Hooglandse Kerk, 12.30 uur. Noordwijk woensdagavondzang m.m.v. Groot Rijnstreekkoor en de alt Renata Heemskerk. Hervormde Kerk, Hoofd straat, aanvang 20.30 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - Zo ziet een auto er uit die met een vaart van vijftig kilometer per uur tegen een muur rijdt. De klap werd. zaterdag bij het winkel centrum Aarhof in Alphen nagebootst. Vanaf een hoogte van tien meter liet de Alphense politie de wagen uit een kraan vallen. Dat gebeurde in het kader van het autogordelproject. Op deze manier wilde de politie wijzen op het extra gevaar als geen autogordels wor den gedragen. Met ingang van morgen gaat de politie harder optreden tegen mensen die de gordel bij het autorijden niet omdoen. (foto T. spadon)*

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8