EIDEN EBR in 1986 voor meer dan een ton opgelicht LEIDSCH DAGBLAD Speciale controleur aangesteld Leidse politie gebruikt oud opsporingsregister Betrapt bij open breken parkeermeter Twee auto's tot stilstand in tuin Geringere belangstelling voor Van der Werf-popfestival Weinig interesse jazzfestival Jongen (18) mishandeld Ontregelde verkeers lichten zorgen voor verkeerschaos Uitmaken verkering leidt tot ongeval Onderwijs markt goed bezocht MMlilll LEIDEN - Niet de inkom sten, maar de veiligheid was voor het Energiebedrijf Tenslotte helpt het fenomeen 'klikbrieven' het energiebedrijf handje_ in de strijd tegen het Rijnland de belangrijkste reden om een metercontro leur aan het korps meterop- nemers toe te voegen. De controleur - met een volledi ge politieopleiding en be voegd om mensen aan te houden - komt in actie wan neer de afnemers van ener gie zich niet aan de spelre gels houden. door Gert Visser Vaak is een misverstand of een on gelukje - bijvoorbeeld het zonder opzet beschadigen van het zegel van de gasmeter - daarvan de oor zaak. Maar ook fraude komt voor, zij het op bescheiden schaal. Vorig jaar bijvoorbeeld werd Rijnland voor een bedrag van ten minste een ton opgelicht. Probleem voor de fraudeurs is echter dat de kans van slagen uiterst gering is. Het energiebedrijf beschikt over een groot aantal mogelijkheden om het verbruik van de afnemers te controleren. Allereerst is daar de meteropnemer die bij zijn rond gang persoonlijk controleert of de apparatuur nog optimaal functio neert of dat er mee géknoeid is. Ook een plotselinge verandering in het energieverbruik kan een indi catie voor fraude zijn. Wanneer dit plotseling sterk daalt, wordt al snel argwaan gewekt. Het valt nü een maal op wanneer de meter op 400 eenheden blijft steken terwijl deze in voorgaande jaren" zeker 2000 aanwees. In zo'n geval mag de klant op een bezoekje van de con troleur rekenen. sociale dienst, krijgen ook de ano nieme brieven alle aandacht. "Als iemand laat weten dat zijn buur man met de gasmeter heeft ge knoeid dan ga je natuurlijk kijken. Dat kan een levensgevaarlijke si tuatie zijn", zegt de heer Vonk, chef van de afdeling verbruikers zaken van Rijnland. Slang Weinig kans van slagen dus voor de doe-het-zelvers die hun energie verbruik op eigen kracht tot een minimum willen terugbrengen. Maar toch komt het nanciële situatie aanleiding voor de fraude is", aldus Vonk: "Voor 1980 hadden we vrijwel geen frau degevallen. Als gevolg van de eco nomische recessie en de stijging van de energieprijzen is de fraude daarna sterk toegenomen". "Die golf is nu voorbij. De prijzen zijn gedaald en er bestaan allerlei beta lingsregelingen voor mensen die in de problemen zitten", vult de heer Van der Moolen aan. Hij is adjunct- directeur financieel economische zaken van het EBR. Hij vervolgt: "Het energiebedrijf heeft ook de eigen voorlichting sterk verbeterd. Wanneer een be woner constateert dat zijn verbruik extreem is gestegen, kan hij gerust contact met ons opnemen. Dan kij ken we samen wat de oorzaak a leiding omleggen en het dat hoge gebruik kan zijn. Wat dat gas vóór de meter onttrekken. Een stuk slang er tussen en alles is klaar voor gratis gebruik. Bij elek triciteitsmeters wordt dezelfde techniek toegepast: de aanvoerlei- ding wordt afgetapt en de meter is overbodig geworden. Ook bescha diging van het telwerk in de meter is een methode die wel wordt ge bruikt om de kosten te drukken. Vorig jaar werden in het totaal 45 gevallen van fraude geconstateerd, waarvan slechts 8 maal aangifte bij de politie werd gedaan. Tweederde van het geld dat Rijnland er bij in schoot, is inmiddels weer terugbe taald aan het energiebedrijf. De fraudeurs staat overigens weinig straf te wachten. De moge lijkheid is aanwezig dat zij straf rechtelijk worden vervolgd, maar gebruikelijker is dat zij hun instal latie door een erkend installateur laten herstellen waarna de levering van energie wordt hervat. Natuur lijk worden zij wel geacht de kos ten van de gratis verbruikte ener gie alsnog aan het EBR te voldoen. "Je kunt natuurlijk niet bij men sen in hun portemonnee kijken, maar je mag aannemen dat hun fi- LEIDEN - De Leidse politie werkt weer met het oude opsporingsre gister nu het nieuwe computersys teem van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) niet goed blijkt te werken. Door het intensie ve gebruik van het nieuwe systeem door politiekorpsen komen verbin dingen met de centrale computer niet tot stand. De politie kwam daardoor in de problemen omdat bij de invoering van het informa tiesysteem het oude werd opge doekt. "We zijn nu genoodzaakt om het oude opsporingsregister te gebrui ken. Dat wordt echter maar één keer in de maand bijgewerkt. We nemen dan ook geen enkel risico met aanhoudingen. Wanneer ook maar het geringste vermoeden be staat dat we fout zitten, verrichten we geen arrestatie. Als we een ver gissing maken is er namelijk spra ke van wederrechtelijke vrijheids- LEIDEN - Een 27-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zon dag op heterdaad betrapt bij het openbreken van een parkeermeter aan de Kaasmarkt. De man werd ontdekt door surveillerende agen ten en is ingesloten. LEIDEN - .Twee personenauto's zijn gisteravond in de tuin van een woning aan de Petronella Moens- weg (Stevenshof) terecht gekomen na een botsing waarbij drie auto's waren betrokken. Een 21-jarige Leidenaar reed in de bocht van de weg met zijn auto tegen een trottoirband waardoor hij de macht over het stuur kwijt raakte. Hij reed daarbij tegen een geparkeerd staande auto die door de klap een tuin werd ingescho ven. Daarna raakte de automobilist nog een tweede auto alvorens hij met zijn eigen wagen in dezelfde tuin tot stilstand kwam. De 21-jari-' ge had volgens de politie teveel ge dronken. beroving en dat is een ernstige zaak", zegt politiewoordvoerder D. Graveland. Volgens Graveland is ook de geautomatiseerde apparatuur. De kans op 'toevalstreffers' bij routi- meteropnemer krijgt dan een mini- necontroles tot nul gereduceerd, computertje mee waarop de stan- betreft zijn wij één van de weinige bedrijven die er op uit zijn de eigen omzet te verminderen". Braille 'Vriendelijk voor de gebruikers', dat staat hoog in het vaandel van het EBR geschreven. Vandaar wel licht dat een onderzoek van Kon- sumenten Kontakt waarin werd geconcludeerd dat er veel klachten over het energiebedrijf waren, in eerste instantie hard aankwam. Bij nader onderzoek werd het rapport door het EBR als 'weinig represen tatief en 'onvoldoende onder bouwd' grotendeels van de hand gewezen. Op onderdelen is de kri tiek serieus genomen en wordt het beleid - voor zover dat de laatste jaren al niet was gebeurd - aange past. Zo wordt bekeken of het moge lijk is het kantoor ook op donder dagavond open te stellen om de be reikbaarheid te optimaliseren. De jaarrekening, die als 'onbegrijpe lijk' uit het onderzoek kwam, is aangepast en er wordt ook gewerkt aan verbetering van de voorlich ting van afnemers die de Neder landse taal niet machtig zijn. De nieuwste ontwikkeling is dat de legitimatie van de meteropne- mers gedeeltelijk in braille is uitge voerd opdat ook blinden er zich van kunnen vergewissen dat de man van het energiebedrijf voor de deur staat en niet de één of andere oplichter. 'De meteropnemer altijd naar zijn legitimatie vragen' blijft overigens het parool van het EBR. In de loop van het volgend jaar verwacht het energiebedrijf zijn meteropnemers uit te rusten met "Het kwam nog wel t we bij een gewone controle een zware crimineel in de kraag vatte, de meters worden inge tikt. Aan het einde van de dag wordt het apparaatje aangesloten informatie. Het is veel te omslach- ze automatisering: Nog minder tig om het oude register te gebrui- fouten bij de verwerking van gege- ken bij een controle, dat kost veel te veel tijd". Werf pop 87 trok minder belangstellenden dan het vorig jaar. LEIDEN - 'Werfpop 87' trok af gelopen zaterdag minder be langstellenden dan de organi satoren hadden verwacht. Wel licht een grotere teleurstelling voor de organisatie van het fes tival in het Van der Werfpark was dat de attractie uit Enge land, The Weather Prophets, nauwelijks enthousiasme on der het publiek teweeg kon brengen. Slechts na enkele op roepen van de speaker bleken enige toeschouwers bereid om om een toegift te vragen. Voor het optreden van de En gelse band waren vier groepen op het podium in het van der Werfpark verschenen. De Leid se band T.T. Togs opende 's middags het festival. "Wij pro beren een weergave te geven van een jaar popmuziek in het alternatieve circuit. Bij onze keus laten de organisatoren zich door hun eigen smaak lei den", aldus Gert-Jan Zweep van het LVC, een van de initia tiefnemers van Werfpop. Zweep meende met T.T Togs, Burn the Blankets, Spasmodi- que, L'Attentat en The Weather Prophets een fris programma te hebben samengesteld. 'Het ene jaar lukt dat beter dan het andere. Ik denk dat we er dit jaar goed in zijn geslaagd". Dat betekent overigens nog niet dat er na de zesde uitgave van Werfpop ook een zevende volgt. "We bekijken het van jaar tot jaar. Het hangt er ook vanaf hoe het ons financieel gaat. We krijgen een subsidie van de gemeente, worden ge sponsord en hebben verder in komsten uit de horeca", zegt Zweep. Het Van der Werfmonument is altijd t punt tijdens manifestaties in het park. aantrekkelijk verzamel- LEIDEN - "Muzikaal een succes, wat betreft de belangstelling een teleurstelling", zo omschrijft organisator Ken Vos het jazzfestival 'oude en nieuwe wortels', dat afgelopen zaterdag ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Rijksmuseum voor Volkendkunde werd gehouden. Vos schatte het bezoekersaantal op ongeveer 120. De organisatie had op ongeveer 350 belangstellenden gerekend. Dat de belangstelling tegenviel, was volgens Vos te wijten aan de hoge toegangsprijzen. "Die waren zo hoog om financieel rond te komen, maar misschien hebben die hoge prijzen juist averechts gewerkt". Vos wees ook op de concurrentie van het Summer Jazz Festival van vorige week. Hij denkt dat het museum enkele duizenden guldens schade lijdt als gevolg van het het wegblijven van het publiek, (foto Henk Bouwman) Duivensport De Snelvlieger hield een wed vlucht uit Soignies: 1 J. den Hol lander; 2,5,10 J. Groenendijk; 8,9 B. Vlekken; 4 H. Pen; 3,6,7 F. Jan- LPC vloog eveneens vanuit Soignies: 1,5,6 P. de Haas; 2,9,10 J. Staffelen; 3 W. Siera; 4 F. Gijs man; 7 J. Boelee; 8 P. Schlag- wein. De uitslag van een wed vlucht uit Orleans: 1,3 K. v.d. Broek; 2,8 P. de Haas; 4,6 J. Staf- feleu; 5,9,10 F. Gijsman; 7 J. v.d. Meijden. De Zwaluw vloog vanuit Strombeek: 1 G. van Leeuwen; 2,3,5,10 H. Verhoork; 4 P. van Wissen; 6,8 J. v.d. Kooij; 7 combi natie Aertssen; 9 J. Hoogervorst. Wedvlucht vanuit Compiègne: 1,3 J. v.d. Kooij; 2 combinatie Aertssen; 4,8 J. Heijne; 5,6 H. v.d. Voorts; 7 J. Hoogervorst; 9 G. van Leeuwen; 10 P. van Leeuwen. De Blauwkras vloog vanuit Soignies: 1,7 combinatie Nieu- wendijk; 2,4,5,8,9,10 A. Houwe- ling; 3 R. v.d. Drift; 6 N. Nie- vaart. Het Oosten vloog vanuit Soig nies: 1,2,3,4,8 R. v.d. Nieuwen- dijk; 5 P. Juffermans; 6 T. van As en zn.; 7,9 J. Smit; 10 J. Hartevelt. Hengelsport Hengelsportvereniging Zuid- West viste in de Ringvaart: 1 R. IJzerman 27 stuks, 7400 gram; 2 H. Moenen 41 stuks, 3100 gram; 3 A. Ruis 23 stuks, 3700 gram; 3 H. Slimmers 31 stuks, 3050 gram; 5 R. sch. de Bez. 23 stuks, 3300 gram; 5 J. Boef 15 stuks, 5400 gram; 5 R. Zuidmeer 28 stuks, 3050 gram. SUST viste in het Nieuwe Diep bij Amsterdam: (eredivisie) 1 H. Kru-Uff 3750 gram; 2 H. Dorre- paal 1950 gram; 3 T. Abspoel 1300 gram; (eerste divisie) 1 H. Bodrij 5500 gram; 2 D. Aalbers- berg 2000 gram; 3 R. Smit 1175 gram. SUST viste eveneejis in het Am sterdam-Rijnkanaal nabij Mui-, den: (eredivisie) 1 D. Smit 5900 gram; 2 H. Dorrepaal 5200 gram 3 K. Kwaak 2450 gram; (eerste divisie) 1 D. Aalbersberg 1025 gram; 2 H. Bodrij 650 gram. SUST viste een koppelwed strijd op de Braassem: P. en J Visser 8475 gram; K. Kwaak en J. Bodrij 6025 gram; D. en R. Smit 3850 gram. Leidse Volkshuis Wie wil deelnemen aan uiteen lopende cursussen in het Leidse Volkshuis aan de Apothekers- dijk, kan zich dinsdag 1 septem ber inschrijven. Een greep uit het cursuspakket: tekenen, schilde ren, pottenbakken, gymnastiek, yoga en handenarbeid. Inschrij ven kan in het Leidse Volkshuis van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Kinderopvang Het bureau Kinderopvang heeft een brochure uitgegeven over de mogelijkheden voor kin deropvang in Leiden. Wie het wil hebben kan het tegen betaling van drie gulden afhalen bij de balie van het stadhuis of tussen 9.00 en 12.00 uur bij het Bureau Kinderopvang aan de Koorn- brugsteeg 2. LEIDEN - Een 18-jarige Oegstgees- tenaar is in de nacht van zaterdag op zondag ernstig mishandeld op de Langebrug. De jongen probeer de op de weg zijn bromfiets aan de gang te krijgen toen de bestuurder van een tegemoetkomende perso nenauto hem maande 'op te donde- De bijrijder van de automobilist stapte vervolgens uit en zette de vermaning kracht bij door de jon gen op de kaak te slaan. De Oegst- geestenaar viel daardoor over zijn bromfiets en klapte op het wegdek. Hij liep daarbij twee afgebroken tanden en kaakletsel op. De jongen moest zich onder doktersbehande ling laten stellen. De Leidse politie verwacht, ge zien de nauwkeurige beschrijving van de auto, de dader van de mis handeling te kunnen aanhouden. LEIDEN - Het verkeer op de krui singen Schipholweg/Rijnsburger- weg en de Haarlemmerweg/Willem de Zwijgerlaan heeft vanmorgen flink in de knoop gezeten. Als ge volg van een storing in de installa tie die de verkeerslichten regelt ontstond in de ochtendspits een chaos. Vrijdagmiddag waren er ook al problemen met de zogenaamde processor van de verkeerslichten- installatie. Vanmorgen was de zaak totaal ontregeld en moest de politie er aan te pas komen om het ver keer in goede banen te leiden. De problemen zijn volgens de politie te wijten aan computeronderdelen die op tilt zijn geslagen. Bij de af deling verkeersregeltechniek van de gemeente was vanochtend nie mand bereikbaar om tekst en uit leg te geven over de gang van za ken. LEIDEN - Een 17-jarig meisje uit Leiden is zaterdagavond gewond geraakt nadat zij van de motorkap van een auto is gevallen. Zij had ruzie gekregen met haar 21-jarige vriend omdat hij hun verkering wilde uitmaken. Het meisje dreig de daarop zelfmoord te zullen ple gen en ging op de motorkap van haar vriends auto liggen, zich vast houdend aan de buitenspiegel en ruitenwisser. De jongen wist niets beters te doen dan vanaf de Haar lemmerweg langzaam in de rich ting van het politiebureau te rij den. Op de Lammermarkt aangeko men dreigde het meisje echter van de motorkap te springen. De chauffeur trapte toen, uit angst dat hij over haar heen zou rijden, op zijn remmen. Het meisje kon zich daardoor niet langer vasthouden en maakte een smak van de motor kap op de grond. Zij moest met een hoofdwond en een hersenschud ding naar het Academisch Zieken huis worden overgebracht. LEIDEN - Het Regionaal Eduka- tief Centrum (voorheen Leids Edu- katief Centrum) kijkt tevreden te rug op de onderwijsmarkt die afge lopen zaterdag in De Waag werd gehouden. Het aantal instellingen dat op de markt was vertegenwoor digd, was weer groter dan vorig jaar. Ook de publieke belangstel ling was, vooral in de middag, groot. Op de markt presenteerde zich ook het Nieuwe Leidse Stu diehuis, het nieuwe samenwer- kingswerkingsverband op het ge bied van de volwasseneneducatie. "Een van de belangrijkste din gen van de onderwijsmarkt is, dat we vragen registreren over oplei dingen die in de regio nog niet be staan. We kunnen dan proberen om zo'n cursus ook in deze buurt te starten", aldus een woordvoerster van het Regionaal Educatief Cen trum. STAD LEIDEF" STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7