•'Plan geeft ruimte voor buthanasie' Gezondheidszorg zet Kamer onder druk CDA begint kaderschool PvdA wijst belastingverlaging af Parachutist valt dood I Werkgevers: geen voorrang minderheden Hoorzitting over plan-Dekker vandaag in Tweede Kamer li? MAANDAG 31 AUGUSTUS 1987 'lUliHilTM'l PAGINA 3 WD tevreden over kabinetsvoorstel d !D o®EDE/DEN HAAG (ANP/GPD) - De WD denkt dat kabi- n. inetsvoorstel over euthanasie de mogelijkheden voor een ij t'goede dood' vergroot. WD-fractieleider Voorhoeve [eninoemde het voorstel zaterdag voor de KRO-radio 'een ver- Jbetering in verruimende zin'. Hij gaat dan ook niet in op en het voorstel van PvdA-leider Kok om samen een wetsont- dowerp over euthanasie te maken. Volgens Voorhoeve hoort r °rond euthanasie geen partijpolitieke strijd te zijn. RADIO STAD B iog "•peHet CDA toonde zich dit weekein- or(de tevreden over het compromis 2n waarmee het kabinet vrijdag fei'kwam. CDA-kamerlid Borgman a zt'zei dat het voorstel tot een vermin dering van het aantal euthanasie- vo! gevallen zal leiden. Premier Lub- sulbers zei dit weekeinde te verwach tten dat het kabinetsvoorstel geen aanleiding zal geven tot verscher- 191ping van de tegenstellingen. "Ik hoop dat het voorstel niet op nieuw onderwerp van polarisatie zal worden", aldus de premier za- jelj, terdag op een CDA-bijeenkomst in :he Ede. Hij meent dat het euthanasie- pe ^voorstel daartoe ook geen aanlei- ^ding geeft. De minister-president in j noemde het voorstel eerder gericht •zo* °P 'pacificatie', op het voorkomen cor,en overbruggen van tegenstellin- lcjggen. Volgens Lubbers is met het ltiri kabinetsvoorstel 'het onmogelijke iats mogelijk gebleken'. De WD is im- lchl mers principieel voorstander van ajjj|de mogelijkheid tot actieve eutha- f 0. nasie, het CDA is daar principieel ,p ,j tegen. De liberalen zegden eerder hun steun toe aan het inititatief- p, voorstel over euthanasie van D66, M dat nog in de Kamer wordt behan- deld. Daarin staat de mogelijkheid ghjvan actieve vrijwillige euthanasie centraal. PvdA-leider Kok daagde daarom n' gisteren WD-leider Voorhoeve uit ane samen een voorstel te maken dat T1°' meer recht doet aan de liberale op- d( vattingen. Deze is daartoe voorals- dar nog echter niet toe bereid. "Eutha- .e nasie, de barmhartige dood voor J1Z€ mensen die zeer ernstig lijden, 1111 moet op een zeer breed polities r draagvlak worden geregeld. Ik ge- iae loof dat het voorstel van het kabi- e net verantwoord en zorgvuldig is", 1 d aldus Voorhoeve. Hij zei dat het kabinet 'een heel eind' aan de WD ^di tegemoet komt. rg| he] Hij wilde nog niet zeggen of de me liberalen ook het kabinetsvoorstel daadwerkelijk zullen steunen. De WD zal zich namelijk ook nog moeten uitspreken over het voor stel van D66. Daaraan zegden ze aanvankelijk steun toe, maar slik ten die in toen premier Lubbers met een kabinetscrisis dreigde. Strafbaar Het kabinet kwam vrijdag met een compromisvoorstel waarin de strafbaarheid van euthansie wordt gehandhaafd. Alleen passieve eu thanasie - het staken of niet instel len van een zinloos geachte behan deling, of pijnbestrijding die een versnelde dood tot gevolg heeft - is niet strafbaar. Als een arts actieve euthanasie toepast op uitdrukke lijk verzoek van de patiënt, moet hij dat melden bij Justitie. Die toetst dan de procedure die de arts heeft gevolgd aan de zorgvuldig heidseisen die in de wet op de uit oefening van de geneeskunst wor den opgenomen. Ook wanneer de arts zich aan die eisen heeft gehou den, blijft de strafbaarheid echter bestaan en kan hij er niet zeker v zijn dat hij niet wordt vervolgd. De artsenorganisatie KNMG en de Vereniging voor Vrijwillige Eu thanasie (WE) herhaalden dit weekeinde nog eens hun beden kingen tegen het voorstel. Volgens de KNMG handhaaft het voorstel de strafbaarheid van actieve eutha nasie en geeft het de arts geen en kele zekerheid. KNMG-secretaris Vroom-Kastelein zei te verwachten dat het aantal aangemelde eutha nasiegevallen zeker niet zal stijgen. Uit angst voor strafvervolging zal een groot aantal artsen euthanasie gevallen verzwijgen waar dat maar enigszins mogelijk is. De WE vindt al evenzeer dat de wet geen enkele duidelijkheid verschaft. EDE (ANP) - Het CDA is uitge groeid tot een herkenbare chris ten-democratische beweging. Dat zei zaterdag CDA-partijvoor- zitter Van Velzen in Ede bij de officiële start van de CDA-kader- school. Het nieuwe instituut wil met avond- en weekendcursus sen het eigen partijkader verster ken. Van afgestudeerde cursis ten wordt verwacht dat zij bin nen de partij gaan fungeren als opinieleiders, vraagbaak of do cent. Tot de kaderschool zijn 43 deelnemers toegelaten, die streng werden geselecteerd. Het CDA heeft voorlopig een kwart miljoen per jaar uitgetrokken voor de scholing. Partijvoorzitter Van Velzen noemde de oprich ting van de school een 'unieke prestatie' in de nog jonge ge schiedenis van het CDA. Hij kon digde aan dat het CDA zich de komende jaren intensief gaat be zinnen op de problemen van de gezondheidszorg, het ouderen beleid en het milieubeleid. De discussies over deze onderwer pen moeten mede de bouwste nen vormen voor een in 1989 nieuw op te stellen verkiezings programma voor de jaren negen tig. Ook wil het CDA in partijver band discussies houden over ontwikkelingssamenwerking, economische groei, de plaats van de overheid en over het vraag stuk van de criminaliteit. Op zeer korte termijn wordt een CDA- studie over het technologiebe leid uitgebracht. Minister-president Lubbers, die de oprichtingsbijeenkomst van de CDA-kaderschool bij woonde, noemde deze 'uitbouw van het CDA-huis' een 'fantas tisch gebeuren en reuze belang rijk'. Hij uitte de wens dat de school het CDA wortels in de sa menleving zal geven. In zijn speech riep Lubbers op tot het nastreven door elk individu van een werkelijke rolvervulling in de samenleving waarbij realisme en idealisme hand in hand gaan. DEN HAAG (GPD) - De PvdA wijst de plannen van het kabinet voor belastingverlaging af omdat de laagste inkomens daarvan te weinig profiteren. Volgens de plan nen van het kabinet levert de verla ging meer op naarmate iemand meer verdient. De PvdA-fractie heeft afgelopen weekeinde de plannen van het ka binet uitvoerig besproken. Tijdens het traditionele fractieweekend, vlak voor het begin van het nieuwe kamerseizoen, is besloten dat fi nancieel specialist Wöltgens met enige collega's een alternatief plan moet ontwerpen. Een deel van het beschikbare be drag, ongeveer 1,25 miljard gulden, wil de PvdA is elk geval besteden om de bezuinigingen op de gezins zorg ongedaan te maken. "Van die bezuinigingen hebben vooral de laagste inkomens last. Door die be zuinigingen te schrappen verlicht je de lasten van de laagst betaal den", aldus een woordvoerder. Financieel specialist Wöltgens rekende zijn collega's voor dat de nu voorgestelde lastenverlichting voor de laagste inkomens vrijwel niets inhoudt. Vooral door bezuini gingen die het kabinet in petto heeft, wordt de belastingverlaging AMSTERDAM - Hoofdredacteur Leo Jacobs van Radio Stad Am sterdam gluurde zaterdag naar binnen bij zijn eigen redactie, na dat acht leden van de Molukse ra dio-werkgroep Oras de kantoren en studio's hadden bezet. De actie was een protest tegen het verdwijnen (per vandaag) van de Oras-zend- tijd ten gunste van een Turks pro gramma. Oras vindt dat er onder de para plu van Stad plaats is voor zowel een Moluks als een Turks program ma. Het is in elk geval niet aan Stad om etnische minderheden in Amsterdam op deze manier 'tegen elkaar uit te spelen', menen de be zetters. Het argument van Stad. DAMMEN OP DE DAM Turken in de dan Molukkers, de hand. Omstreeks het middaguur werd de bezetting opgeheven. Oras kreeg de toezegging dat haar eisen be spreekbaar zijn, zij het dat de redactie geen kans ziet in haar zendtijd structureel Oras op te ne men. Incidentele bijdragen blijven echter welkom, aldus de redactie. (foto ANP) VELSEN (ANP) - Een 38-jarige man uit Zuidlaren is gistermiddag in Santpoort (Velsen) om het leven gekomen bij een parachutesprong. Uit een onderzoek van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie is ge bleken dat de hoofdparachute van de man niet helemaal open ging. Toen hij zijn reserveparachute trok was hij de juiste hoogte daarvoor al gepasserd. De man, die in het dage lijks leven kapitein bij de land macht was, stond volgens de poli tie bekend als een zeer geoefende springer. De fatale sprong werd ge maakt in het kader van een sport evenement dat op de grond plaats vond. Gelderse verpleeghuizen denken over opname van aids-patiënten ARNHEM (ANP) - De verpleeg huizen in de regio Arnhem overwe gen binnen afzienbare tijd enkele tientallen plaatsen blijvend in te richten voor aids-patiënten. Daar mee willen de verpleeghuizen tij dig voorbereid zijn, zo heeft alge meen directeur Van der Horst van het Arnhemse verpleeghuis Regi- na Pacis zaterdag meegedeeld. De regio Arnhem is de eerste in Nederland waar het structureel op nemen van aids-patiënten ter spra ke komt. Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) heeft voor de begeleiding van aids-patiënten in de stervensfase verpleeghuizen en thuiszorg als voorkeur aangege ven. Behalve dat het goedkoper is dan een ziekenhuisopname, lenen verpleeghuizen zich bij uitstek voor deze taak. De begeleiding van mensen in hun laatste levensfase wordt er sinds jaar en dag geprakti- zeerd. Binnenkort zullen de directies en het personeel van de vier ver pleeghuizen in de regio Arnhem (500 bedden) zich beraden op het opnemen van P'ds-patiënten. "We willen nu de discussie aangaan om op tijd klaar te zijn als het pro bleem zich hier aandient. Naar ver wachting zullen er in 1990 in Arn hem dertig tot veertig zijn, van wie een deel in één of meer verpleeg huizen terecht zou kunnen", aldus Van der Horst. Hij verwacht een 'pittige discus sie', waarbij weerstand onder het personeel niet het minste pro bleem zal zijn. Volgens Van der Horst wordt de weerstand onder verplegend personeel niet zozeer ingegeven door angst voor besmet ting ('met een normale hygiëne is de kans op besmetting zeer ge ring'), als wel door psychologische motieven zoals het afkeuren van homoseksualiteit en/of drugsge bruik. Wat Van der Horst betreft zou de zorg voor aids-patiënten in Regina Pacis kunnen worden geconcen treerd. Hij onderkent het gevaar van stigmatisering, maar daar staat tegenover dat de patiënten op des kundig en gemotiveerd personeel zouden kunnen rekenen. DEN HAAG (ANP) - De Sociaal- Economische Raad (SER) is het er over eens dat etnische minderhe den door hun lage opleidingsni veau een aanzienlijke achterstand hebben op de arbeidsmarkt. De raad is echter verdeeld over wat er moet gebeuren om die achterstand te verkleinen. De werkgevers wil len geen nadere wetgeving of re gels, terwijl de bonden wel maatre gelen willen om meer mensen uit minderheden aan een baan te hel pen. Dat blijkt uit ee van de SER over heidsprogramma i ontwerp-advies en werkgelegen- voor minderhe- AMSTERDAM-Voor de negende keer werd zaterdag op de Amsterdam- se Dam het openluchttoernooi 'Dammen op de Dam' gehouden. De opening lianen, Molukkers, vluchtelingen, werd verricht door de Amsterdamse wethouder van financiën Walter Etty woonwagenbewoners). en wereldkampioen Isar Koeperman. De wereldkampioen, die hier net Hoewel de SER erkent dat men- een zwarte schijf verzet, bleek sterker dan de Amsterdammer. (foto anp> sen uit etnische minderheden op grond van hun afkomst soms moei lijker aan een baan komen, bena drukt de raad dat een laag oplei dingsniveau een belangrijke oor zaak van de hoge werkloosheid on der etnische minderheden is. Zij behoren hierdoor tot de zwakste categorie op de arbeidsmarkt. Daarom moet het onderwijsbeleid voor etnische minderheden sterk worden verbeterd. Datzelfde geldt voor het arbeidsmarktbeleid voor deze categorie, aldus de SER. De raad vindt dat ook voor etnische minderheden de doelstelling van volledige en volwaardige werkge legenheid moet gelden. De vakbonden vinden dat in ca o's afspraken moeten worden vast gelegd waardoor naar verhouding meer werknemers uit etnische minderheden kans op werk krij gen. Zowel naar aantal als naar de DEN HAAG De Tweede Kamer staat onder grote druk om te stre ven naar één verplichte basisverze kering tegen ziektekosten. Van daag zullen vele organisaties uit de gezondheidszorg de kamerleden nog eens de duimschroeven aan zetten tijdens een hoorzitting kabinet geen werkelijke visie heeft op de uitvoering van het plan-Dek ker. De staatssecretaris beloofde met twee modellen te komen waar uit de Kamer dan kan kiezen. In het ene komen particuliere- en ziekte kostenverzekering dichter bij el kaar staan, maar blijven geschei- de plannen van de commissie-Dek- den, het andere modele gaat uit v ker i door Kees Cornelisse De voorstellen var zijn niet van harte ontvangen. Vlak voor de zomervakantie bleek ook het kabinet huiverig te staan tegen- rij- over snelle algehele uitvoering van akI de plannen. Het was vooral ge ne- schrokken van de onaangename 'de inkomensgevolgen van een algehe- aar le verzekering. Het kabinet voelt 5e- daarom meer voor een stapsgewij- be- ze aanpak. Maar omdat het onder els tussen wel moet bezuinigen, kwam B. het met voorstellen om voor vol wassenen de tandarts uit het basis- verzekeringspakket te stoten en m- een eigen bijdrage voor de verwijs- ag- kaart naar een specialist in te stel len. i het Dat schoot de oppositie CDA in het verkeerde keelgat. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) kon niet anders dan in elk geval de halfjaarlijkse tandarts- controle handhaven. Vooral PvdA en CDA vonden trouwens dat het de basisverzekering. In oktober moet Dees die stukken afleveren. Maar het is de vraag of dat zal luk ken. In ieder geval wil de Kamer dit najaar de zaak bespreken. Wijzigingen Veel aandacht van de Kamerle den zal uitgaan naar de visie van de particuliere verzekeraars. Het KLOZ, hun organisatie, presen teerde enkele interessante wijzi gingsvoorstellen op 'Dekker'. Wel één verzekering, maar met ver schillen die afhankelijk zijn van het inkomen. Iedereen betaalt be neden een inkomen van 50.000 gul den bruto per jaar (de huidige loon grens van het ziekenfonds) een per centage van zijn inkomen, premie naar draagkracht dus. Wie meer verdient moet ook nog een vast be drag betalen. Dekker gaat uit van een inko mensafhankelijke premie plus een vast bedrag voor iedereen. Alge meen wordt gedacht dat daar in derdaad vervelende gevolgen van komen voor mensen met een inko men beneden de 40.000 gulden bru to per jaar. Dat is volgens het KLOZ niet nodig als zijn idee wordt uitgevoerd. Nadere bereke ningen zijn er nog niet. Inmiddels willen de verzeke raars ook geen vastgesteld (vrij breed) basispakket, maar een be paald minimum dat iedere verze keraar verplicht moet aanbieden. Wie wil kan zich dan nog extra bij verzekeren. Dan komt er meer con currentie, denkt het KLOZ. Duide lijk is wel dat veel huidige particu lier verzekerden in zo'n systeem meer zullen moeten betalen. Merkwaardig is dat een minder heid, een van de vier aangesloten organisaties, van het KLOZ het met deze visie oneens is. Dat zijn de puur op winstbasis werkende ver zekeraars, die deel uitmaken van concerns als Nationale Nederlan den, Delta Lloyd, Stad Rotterdan, AMEV, Aegon. Die willen in grote trekken alles bij het oude laten om geen onrust te veroorzaken. Pakket Daarmee volgen zij de lijn van de werkgeversorganisaties. Die wil len een geleidelijker route nemen. Daartoe wordt regionale samen werking bepleit tussen zieken fondsen en particuliere verzeke raars. Samen zouden zij overeen komsten moeten sluiten met art sen, ziekenhuizen en dergelijke. De ziekenfondsen willen geen volledig vrije markt. Wel iets meer vrijheid in een stelsel, waarvan ook gezinszorg, maatschappelijk werk en bejaardenzorg deel uitmaken. Daarvan gaat Dekker ook uit en de meerderheid verzekeraars i wens eens. De ziekenfondsen behoren tot degenen die grote bezwaren heb ben tegen het idee van 'Dekker' om fysiotherapie, geneesmiddelen en tandzorg voor volwassenen buiten het basispakket te laten. Organisa ties als die van de tandartsen, de fy siotherapeuten en de apothekers verheffen daartegen uiteraard ook hun stem. Dat klopt niet met de ge wenste versterking van de thuis zorg (gezondheidszorg buiten het ziekenhuis), zo wordt gesteld. Dat iedereen zich vrijwillig aanvullend zal verzekeren bestrijden de zie kenfondsen (en zij niet alleen). Ei gen bijdragen werken niet om doelmatigheid te bevorderen, zoals wordt gedacht, zeggen ze. Wel wer ken ze slecht in op de gezondheids toestand van juist de minder draag- krachtigen. Kwaliteit Volgens de artsen zal het op de korte termijn gerichte bezuini gingsbeleid van het kabinet gevol gen hebben voor de kwaliteit van de zorg, zeker als een lange ter mij nbeleid ontbreekt. Ze vragen ze zich af of deze maatregelen (zoals de eigen bijdrage voor de specia list) wel de gewenste effecten zul len hebben. Dat de overheid nu zelfs 12.000 ziekenhuisbedden weg wil werken zonder iets te zeggen over de gevolgen voor de patiën- kwaliteit van de banen dienen min derheden in bedrijven en bij de overheid evenredig vertegenwoor digd te zijn, aldus de vakbeweging. De werkgevers voelen niets voor 'positieve actie' in de vorm van ex tra wetgeving of regels. Zij willen bedrijven hooguit nog eens wijzen op de achterstandspositie van min derheden. Hoewel exacte cijfers niet voor handen zijn, was medio vorig jaar bijna een op de twee mensen uit minderheden werkloos, drie a vier maal het landelijk gemiddelde. Ook naar duur van de werkloos heid gemeten steken zij ongunstig af. De SER wijst erop dat veel le den van minderheden kampen met taal- en rekenmoeilijkheden en dat veel jongeren binnen deze catego rie liever snel gaan werken dan een opleiding volgen. Omdat steeds meer banen waarvoor een lage op leiding voldoende is verdwijnen, komen zij in de knel. Het beleid van minister Deetman van onderwijs om jongeren uit minderheden langer op school te houden is onvoldoende effectief gebleken. Te weinig van deze jon geren nemen aan voortgezet onder wijs deel en de taalachterstand be moeilijkt deelneming aan beroeps onderwijs sterk. voor de laagste inkomens vrijwel geheel te niet gedaan. Daarin wil de fractie veranderingen aanbrengen. De sociaal-democraten hebben zich afgelopen weekeinde vooral bezig gehouden met de vraag hoe de PvdA in de komende tijd verder moet. Er heerst nogal wat moede loosheid in de fractie, omdat men geen kans ziet het kabinetsbeleid om te buigen. Partijvoorzitster Sint probeerde zaterdag, met een uit eenzetting over het werk van enige programma-commissies die in de PvdA aan het werk zijn, de kamer leden te enthousiasmeren. Dat leidde echter vrijwel uitsluitend tot een herhaling van de discussie van de vorige dag, toen de sociaal-eco nomische problematiek uitvoerig was besproken. Wim Kok kreeg zonder dat er stemming nodig was steun van de hele fractie voor het door hem ge voerde beleid ten aanzien van de 'affaire-Van den Bergh'. Dit kamer lid werd aan het begin van de zo mer beschuldigd van aandelenhan del met voorkennis van de vlieg tuigfabriek Fokker. Na Van den Berghs ontkenning liet fractie voorzitter Wim Kok een onderzoek instellen, waaruit bleek dat handel met voorkennis niet bewezen kon worden. Van Kok, en naar nu blijkt van de hele fractie, mag Van den Bergh in de fractie blijven. Wel zal worden bestudeerd of er een code kan worden opgesteld voor aande lenhandel door kamerleden. W aterwingebied Utrecht bedreigd door vervuiling UTRECHT (ANP) - In de water wingebieden Loosdrecht, Veenen- daal en Zeist blijkt de helft van de onderzochte bedrijfsterreinen zo vervuild dat schoonmaak met spoed is geboden. Op 24 van de 48 verdachte bedrijfsterreinen zijn sterk verhoogde concentraties zware metalen en koolwaterstof- verbindingen (benzeen, tolueen, olie en naftaleen) aangetroffen, zo blijkt uit een onderzoek van de provincie Utrecht in samenwer king met de regionale inspectie mi lieuhygiëne en het Waterleidingbe drijf Midden-Nederland. Op de verontreinigde terreinen zijn drukkerijen, wasserijen, me taalverwerkende en chemische be drijven, garages, tankstations en transportbedrijven gevestigd. Op 83 procent van de onderzochte be drijven is het grondwater tenmin ste licht verontreinigd. In vijf ge vallen is verontreinigd grondwater gevonden op minder dan 150 meter afstand van de waterwinplaats. Het is weliswaar niet uitgesloten dat de verontreiniging binnen afzienbare tijd de pompputten bereikt, maar vanwege de strenge controle is er geen reden tot bezorgdheid over de kwaliteit van het drinkwater, aldus de onderzoekers. Behalve het zo snel mogelijk ver wijderen van de verontreiniging, zijn ook maatregelen nodig om ver dere vervuiling tegen te gaan. De onderzoekers denken daarbij aan het leggen van dichte vloeren op plaatsen waar met schadelijke stof fen wordt gewerkt, het controleren en verwijderen van ondergrondse tanks en het verwijderen van ver vuilde grond. ADVERTENTIE Van veel voorstellen om het stel sel te herzien kunnen de dokters de reikwijdte niet overzien. Ze vinden (in tegenstelling tot Dekker) dat het vestigingsbeleid voor huisart sen moet worden gehandhaafd. De bezorgdheid van de doktersorgani saties is nog vergroot door de on langs verschenen studie van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid over de ongelijke verdeling van gezondheid. Daaruit bleek dat mensen onderaan de maatschappelijke ladder ongezon der zijn en een kortere levensver wachting hebben dan mensen met een betere opleiding en een hoger inkomen. Pienter èn compact Elektronische portable Brother AX-10 schrijfmachine. Veel extra voorzieningen. Volledig instelbare tabulator. Automatische correctiemogelijkheid voor de laatste 40 aanslagen. Snel verwisselbare VROOM DREESMANN 10 0 J A A ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3