Roken steeds minder als vanzelfsprekend gezien Nieuwe Tabakswet morgen behandeld in Tweede Kamer Heerma schept orde v op VoUtshuisvesting Minister defenisie wilopen discussiemet IKV PAGINA 2 MAANDAG 31 AUGUSTUS l!)MA Morgen moet de Tweede Kamer stemmen over de nieuwe Tabakswet. Met de ze wet wil het kabinet het roken terugdringen door het geven van voorlichting en de niet-roker bescher men door het gebruik van tabaksartikelen in openbare gebouwen aan banden te leggen. Ook wil zij de recla me voor rookwaren inper ken. door Funs Kockelmans De Club van Actieve Niet-rokers (CAN) en de Stichting Volksge zondheid en Roken - twee organi saties die het roken het liefst zo snel mogelijk uitgebannen zouden zien - vinden dat de regering met deze wet lang niet ver genoeg gaat. De aangekondigde maatregelen zijn hen veel te vrijblijvend. Zij verwijzen naar landen als de Ver- enigingde Staten en België, waar men heel wat verder is in de strijd tegen het roken. Met het afdekken van een groot reclamebord voor si garetten zette een aantal fervente anti-tabak-activisten (onder wie vooraanstaande longartsen) vorige week in Leiden dit standpunt nog eens kracht bij. "Die nieuwe Tabakswet hëeft geen enkele zin, zolang de over heid niet bereid is met sancties te werken. En dat gebeurt momen teel niet. Er wordt alleen maar geadviseerd aan de lagere overhe den om het roken te ontmoedigen. Bovendien raakt die wet alleen maar ambtenaren en trendvolgers. Het bedrijfsleven blijft buiten schot. Er zouden harde maatrege len moeten komen om het roken te verbieden in alle openbare ruim ten". Kauwgum Woordvoerder Jan Stremming van de CAN rookte vroeger 35 siga retten per dag, maar 20 jaar gele den is hij ermee gestopt. "Hele toonbankdozen vol kauwgum heb ik leeggegeten, maar op een gege ven moment was ik er gelukkig van af. Want het is de gesel van de maatschappij, hoor. Achttiendui zend doden per jaar, dat is wat. En denk eens aan de kosten. Elk jaar heeft de gezondheidszorg drie tot vijf miljard nodig om de gevolgen van het roken te bestrijden. Dat is allemaal belastinggeld dat u en ik moeten betalen. Maar de overheid is huichelachtig bezig, want tegelij kertijd steekt ze twee miljard aan accijnzen op rookwaren in haar zak". In de Verenigde Staten is het al lemaal veel beter geregeld, aldus Stremming. „Daar geldt het als hoogst onfatsoenlijk om een siga ret op te steken in gezelschap zon der eerst om toestemming te vra gen. Ook het roken in openbare ge bouwen is daar op de meeste plaat sen taboe. En neem de Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen. Die zijn helemaal keihard". Stremming kan zijn enthousias me niet verbergen als hij de anec dote vertelt over iemand die in een Amerikaans lijnvliegtuig de bord jes met 'Streng verboden te roken' aan zijn laars lapte. "Die man hield voet bij stuk, maar dat werd abso luut niet gepikt. Het is zelfs op een vechtpartij uitgelopen. Het vlieg tuig heeft toen een tussenlanding gemaakt en die vent is eruit gezet. En zijn reisgeld heeft hij niet terug gekregen". Ook Jean Nelissen van de Stich ting Volksgezondheid en Roken meent dat Nederland een 'onder ontwikkeld gebied' is als het gaat om het terugdringen van tabakge- bruik. "Die nieuwe wet regelt in feite niets", zo stelt hij. "Misschien dat er in de toekomst nog eens iets gebeurt, want het gaat om een zo genaamde raamwet, die door mid del van algemene maatregelen van bestuur kan worden aangescherpt, maar voorlopig ben ik niet optimis tisch. Het economisch belang heeft weer eens gezegenvierd". Tabakswalm Dit economisch belang heeft zich verenigd in de Stichting Ne derlandse Sigarettenindustrie en de Stichting Nederlandse Kerfta bakindustrie. Gezamenlijk houden beide stichtingen er sinds 1985 een Voorlichtingsbureau Sigaretten en Shag op na, dat zich ten doel stelt informatie te verstrekken aan wie er maar om vraagt. En dat zijn er heel wat, aldus voorzitter mr. R. Toet van de eerstgenoemde stich ting. "Vooral van scholieren die een scriptie willen schrijven ko men veel verzoeken binnen". Daarnaast houdt het voorlich tingsbureau zich bezig met de strijd tegen 'de polarisering rond het roken'. Grote schuldige aan dit euvel zijn de media, aldus Toet. Wie wel eens de dichte tabaks walm heeft aanschouwd die in de vaderlandse redactielokalen hangt zou het tegendeel verwachten, maar volgens Toet hebben journa listen er schik in het roken voort durend in een kwaad daglicht te plaatsen. "En dat is helemaal niet in over eenstemming met de mening van de gemiddelde Nederlander. Uit onderzoek dat wij hebben gedaan blijkt dat driekwart van de bevol king geen problemen heeft met ro ken. De Nederlander is van nature verdraagzaam. Dat willen wij ook uitdragen met onze campagne: we moeten meer rekening houden met elkaar". Die verdraagzaamheid wordt vooral gepreekt via een adverten tieserie onder het motto 'Roken, moet mogen'. Deze bestaat uit nog al oubollige tekeningen van rokers die onderdanig vragen of ze nog eens op mogen steken. - Tante, mag ik roken? - Als je met jouw lange armen even het tuimel raampje openzet - U bent een schat". Beleefd De opmerking dat deze tekenin gen een defensief karakter hebben en juist onderstrepen dat roken kennelijk steeds minder als van zelfsprekend wordt beschouwd, vervult Toet met grote verbazing. „De bedoeling van de campagne is te laten zien dat beleefd moeten zijn tegen elkaar. De roker tegen de niet-roker, maar ook andersom. En dat wordt positief gewaardeerd, dat blijkt uit onderzoek. Defensief is een volkomen verkeerd woord. On-polariserend, zo zou je het kun- Zo'n 3,5 miljoen Nederlanders steken geregeld een sigaret op. Toet stelt dezë houding ten voor beeld aan de anti-rokers. Die zijn, zo meent hij, duidelijk agressief bezig. „En daarmee zijn ze volgens mij niet op de goede weg. Hun po lariserende houding slaat niet Stremming van de CAN en Ne lissen van de Stichting Volksge zondheid en Roken reageren nogal cynisch op deze aantijging. "De ta baksindustrie heeft geen argumen ten", aldus laatstgenoemde. "Daar om zeggen ze maar dat wij agres sief zijn. Maar ze vergeten dat ro ken de abnormale situatie is. De flexibiliteit moet van de roker ko men, niet van de niet-roker". "Wij zijn helemaal niet fanatiek", vult medicus Stremming aan. "Wij lopen niet te hoop, wij slaan geen mensen. Wij willen alleen maar rookvrije ruimtes voor degenen die er last van hebben. Maar de indus trie sluit de ogen voor de waarheid. Die zegt: het verband tussen roken en het krijgen van kanker of hart en vaatziekten is niet 100 procent aangetoond. Er is geen weten schappelijk bewijs geleverd. Maar dat is natuurlijk een academische discussie. Dat roken ongezond is blijkt zonneklaar uit de statistie ken". Ondersteboven Het mag allemaal onweerlegbaar klinken, maar Toet is er niet onder steboven van. "Er wordt al eeuwen gerookt door de mensheid. Het heeft er altijd bijgehoord. Dan kun je toch niet zeggen dat het abnor maal is?" "En wat dat wetenschappelijk bewijs betreft: dat is er inderdaad niet. Er zijn genoeg medici die ons daarin steunen. Met statistieken kun je alles doen. Als roken inder daad zo schadelijk is, dan zouden wij dat dolgraag weten. Dan kun nen we ons produkt aanpassen". Interessant in dit verband is de door de Stichting Sigaretten In dustrie verspreide brochure 'In grote trekken'. Dit rijkgeïllusteer- de werkje, dat onder meer een overzicht wil bieden van de ge schiedenis van het tabakgebruik, gaat wel uitvoerig in op de genees krachtige werking die in vroeger eeuwen aan het roken werd toege schreven, maar rept met geen woord over de gevaren die volgens op zijn minst een belangrijk deel van de huidige wetenschap aan de nicotineconsumptie verbonden zijn. De voorzichtig geformuleerde mening dat hier van enige hypocri- sie sprake is, valt bij Toet niet in goede aarde. "Die brochure is ge woon een aardig verhaaltje, geen discussiestuk. De stand van de we tenschap verandert voortdurend, dus als we in zouden gaan op dit soort problemen zouden we de brochure om de haverklap moeten aanpassen. Het moeilijkste deel van de wetenschap is het trekken van de conclusies uit onderzoek. Lang niet alle medici vinden dat je de conclusie mag trekken dat ro ken slecht is. Bovendien hoor je nooit iets over de goede eigen schappen van roken, bijvoorbeeld dat het zowel stimulerend als kal merend werkt en dat het heilzaam is bij stress". Arsenicum "Het is best mogelijk dat sigaret ten stoffen bevatten die op zichzelf schadelijk zijn, maar dat zegt nog niets over het totale produkt. Het hangt er ook vanaf hoeveel je ervan gebruikt. In sommige medicijnen zitten kleine hoeveelheden arseni cum. Daar moet je ook beslist niet teveel van binnen krijgen". Dat brengt ons weer bij Strem ming van de CAN: "De laatste ja ren zijn steeds minder mensen gaan roken. Toch is de omzet van de tabaksindustrie niet gedaald. En hoe komt dat? Door de lichte sigaret. Daarvan heb je er meer no dig om je nicotinebehoefte te dek ken. Het gevolg is dat je meer gaat roken. Dan zegt de industrie: kijk, lichte sigaret, minder schadelijk. Maar daar klopt dus niets van". Ook deze redenering weet Toet zonder problemen te ontzenuwen. "Wanneer je overstapt op een lich tere sigaret maak je inderdaad een overgangsfase door dat je meer gaat roken. Maar na verloop van tijd neemt dat weer af, tot je terug bent op je oude niveau. Dat de om- zet van onze tabaksindustrie stijgt heeft mede te maken met de toena me van de export". Dat roken slecht is mag dan voor Toet nog een onbewezen stelling -zijn, steeds meer levensverzeke ringsmaatschappijen denken daar blijkbaar anders over. Met name in - uiteraard - de Verenigde Staten is de voordeelkorting voor niet-ro- kers al gemeengoed, en in ons land zijn de eerste schapen inmiddels ook over de dam. Zo kondigde Le gal General vorige week aan niet-rokers forse premiekortingen te geven, omdat de statistieken uit wijzen dat ze gemiddeld drie tot ze ven jaar langer leven. Achteloos Toets collega drs. C. Marres van de Stichting Nederlandse Kerfta bakindustrie meent dat de verze keringsmaatschappijen hiermee op het verkeerde pad dreigen te be landen. "Je kunt wel allerlei vor men van gedrag gaan verrekenen in de premies. Straks moet iemand die aan skiën doet ook meer pre mie betalen, of wordt er onder scheid gemaakt tussen inwoners van Groningen en Maastricht. Dat is in strijd met de solidariteitsge- dachte, die toch de kern is van het verzekeringsstelsel" Marres en Toet lijken overigens niet bevreesd dat de opstelling van de verzekeraars veel invloed zal hebben op het rookgedrag. Even min zullen er minder rookwaren geconsumeerd worden als de recla me voor tabak wordt verboden, zo menen zij. "Die reclame heeft geen invloed op het roken als zodanig, alleen op de merken die gerookt worden en dus op de werkgelegen heid. Daar zijn studies over". Die werkgelegenheid is een punt dat in de discussie over het roken telkens terugkeert. Toeleverings bedrijven en handel meegerekend verdienen ruim 23.000 Nederlan ders hun brood in de tabak. Geen getal om achteloos weg te wuiven. Toch denkt Nelissen van de Stichting Volksgezondheid en Ro ken dat er aan die werkgelegen heid veel te zwaar wprdt getild. "Stel nu eens dat iedereen per 1 ja nuari zou ophouden met roken. Goed, dat kost een aantal banèn. Maar denk eens aan het geld dat er vrij komt omdat er niet meer wordt gerookt. Zo'n vier miljard per jaar. Dat kan dan op een andere r worden gepompt. En nu spreek ik nog niet eens over de enorme bedragen die op volks gezondheid bespaard zouden wor den. Mijn overtuiging is dat als je macrp-econöhiisch denkt dat argu ment van de werkgelegenheid in de tabaksindustrie niet opgaat". Zelfvertrouwen Deze redenering is Toet wat al te simplistisch. "Macro-economisch kan het wel kloppen, maar die werkgelegenheid die verdwijnt blijft een keihard feit. Duizenden mensen zijn hun baan kwijt en die zul je lang niet allemaal kunnen omscholen. Nog afgezien van de accijnzen die de overheid zou mis lopen als er niet meer gerookt wordt. De minister van financiën heeft eens verklaard: die twee mil jard zullen er moeten blijven ko men, al is het van de laatste roker". Het zelfvertrouwen waarmee hij het zegt maakt duidelijk dat de ta baksindustrie niet bevreesd is voor haar hachje. De nuchtere cijfers, waarmee zij kan wappëren, vor men haar sterkste argumenten. Een streng anti-rookbeleid van overheidswege lijkt vooralsnog niet waarschijnlijk. Stremming en Nelissen beseffen dat maar al te goed. "Er zijn 10,5 miljoen mensen in Nederland die niet roken. Maar dat zijn er nog al tijd veel te weinig. En het kabinet weigert zijn verantwoordelijkheid te dragen. Nee, wij staan niet te jui chen". DEN HAAG (ANP) - Met de komst tien maanden geleden van staats secretaris drs E. Heerma (42) naar het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer is er op dat departe ment aan de Haagse Van Alkema- delaan een duidelijk andere wind gaan waaien. Het lauwe briesje van jaren her veranderde in een frisse noordwester. Dat moest ook wel. Heerma's voorganger mr. Gerrit Brokx (54) had niet voor niets in oktober 1986 politiek Den Haag moeten verlaten. In het subsidiebeleid van Heer ma vallen tot nu toe twee dingen op. Een kort voor zijn aftreden nog door Brokx geschreven nota over andere subsidiëring van particulie re (beleggers)huurwoningen wierp Heerma prompt in de prullebak. En in mei van dit jaar kondigde de politicóloog uit Friesland aan dat hij tweehonderd ambtenaren extra zou zetten op de controle van de subsidie-uitgaven Na de eerste golven van publici teit over het subsidieschandaal kwam Brokx met het voorstel aan de Tweede Kamer de beleggers voortaan een vaste subsidie van 2.000 gulden per woning per jaar te geven, ongeacht de hoogte van de stichtingskosten. Die waren bepa lend voor de hoogte van de subsi die. Hoe hoger die kosten, des te meer subsidie er loskwam. Zijn be langrijkste advieslichaam, de Raad voor de Volkshuisvesting Ravo, reageerde vernietigend. De nieuwe regeling voorzag immers niet in een waterdichte controle van de stichtingskosten. En dat was nu juist één van de belangrijkste the ma's waarmee de enquêtecommis sie, die in november was ingesteld, zich zou gaan bezighouden. Daad Heerma kreeg het advies op zijn bureau en liet nauwelijks een week later al weten dat hij het voorstel van zijn voorganger volledig in trok. Hij zou de bestaande subsi dieregeling uit 1975 voorlopig al leen wijzigen, in die zin dat de sub sidie voortaan boven een prijs van 130.000 gulden per huurwoning niet meer zou stijgen. Ongeoor loofd opvoeren van de stichtings kosten had zodoende geen zin meer. Nauwelijks een maand in functie had Heerma zijn eerste daad gesteld. De beleggingsinstellingen rea geerden furieus. Jarenlang hadden zij het bij Brokx redelijk naar hun zin gehad, en nu ineens was daar een nieuwe bewindsman die het zomaar aandurfde de voorwaarden waartegen zij de hen toevertrouw de pensioenpremies in onroerend goed staken, in hun nadeel te wijzi gen. Voorzitter J.C. van Spronsen van de ROZ schreef Heerma 'zeer geschokt' te zijn over zijn belei- d..In de brief van Van Spronsen zat de verkapte 'dreiging' verpakt dat de beleggingsinstellingen zich wel eens zouden "kunnen terugtrekken uit de woningbouw. Heerma was er niet van onder de indruk. Rond dezelfde tijd bereikte de nieuwe staatssecretaris een rap port van de Algemene Rekenka mer, de uitgavencontroleur van het rijk, waarin deze instantie aangaf dat frauderen met de individuele huursubsidie en de premies op koopwoningen even gemakkelijk was als met de subsidies op pi miehuurwoningen. Maatregelen voorbereidingen daarop zoud snel volgen. Controle Ruim vier maanden geled, kwam Heerma met zijn tweede rie opmerkelijke beleidsvoorst len. In antwoord op de kritiek v, I de Algemene Rekenkamer kond; JL de hij aan tweehonderd ambter ren aan het directoraat-genen volkshuisvesting te zullen toevq gen om de subsidie-uitgaven bel te kunnen controleren. Met eni; nadruk stelde hij daarbij dat de c f gaven van de inkomens van hu®~ houdens die om huursubsidie gen, alsmede de opgegeven hui prijzen, bijzondere aandacht zq den krijgen. Verder kondigde Heerma eipj-j nieuw premiesysteem aan voor gesubsidiëerde koopwoningen. Ine* uitgewerkte details maakt hij fc'gO kend op Prinsjesdag, volgenijjoi maand dus. Het gaat hem erom tot nog toe gehanteerde n.övamu», prijs van premiekoopwoningen i"e' te schaffen en te vervangen do|We een prijs per vierkante meter o|r0r pervlak of per kubieke meter ii houd. Dat systeem moet de mog lijkheid uitsluiten om een simpeHel premiewoning te verkopen voor cde maximale prijs (142.000 gulden :wa; de Randstad), terwijl zij in feilkw misschien maar 110.000 gulden zozei mogen kosten. der Daarnaast stelde Heerma voigev om de controle op alle andere suiber sidieregelingen opnieuw te organ ten seren. De stand van verplichtingeaan en uitbetalingen werd sinds 191 pin nooit goed bijgehouden. Hij vij daarvan voortaan gedetailleerd overzichten hebben. Sjoemeltent zal Op één punt zal vermoedelijk wel nooit algehele duidelijkhe ontstaan: de vraag in hoeverre bouwwereld in het verleden U onrechte heeft geprofiteerd van 1101 subsidieregelingen, alle onderzo«op van de parlementaire enquêteconen missie ten spijt. In dit licht kan ds ook Heerma's relaas richtinKa Tweede Kamer worden geplaatsm<: waarmee hij in april zei: GeachlJJ" afgevaardigden, het is ondoenlij|ae te duur en te arbeidsintensief o: f13 alle premiehuurprojecten tot op d cent te controleren. nu Een hoge ambtenaar, die om b. grijpelijke redenen ongenoemd u *ja blijven, zei het tegen het weekblsöe De Groene Amsterdammer nog h|va duidelijkst: „Het ABP is geen u ce] zondering, in het geruchtencircq op het ministerie hoor ik daar wel een en ander over. Hoe hi „ji werkt? Ach, om te beginne sa vriendjespolitiek. Brokx ontmo< m, wat vriendjes in het zuiden d< va lands, zo tussen de receptieschan nc Brokx zegt dan wat moet ik doe na opdat jullie centjes in mijn huize m, vloeien? Juist op zo'n moment li] m, op het bureau van de directeur ee soortgelijk voorstel van een ande j0 Brokx gaat dan naar hem toe e n, zegt dit en dat en zus en zo. En d; all onderknuppel moet dan wat zie te regelen. Hij schrijft een nota, di gaat naar de directieraad en dai wordt er dan een regeling voor gi vonden. Zo gaat dat. Die hei volkshuisvesting is een sjoeméj}* tent, dat weten we toch?" Heerma: extra ambtenaren voor controle Minister van defensie W. F. van Eekelen heeft zaterdag bij de vie ring van het 20-jarig bestaan van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) dit beraad uitgenodigd voor een 'open discussie', "met respect voor eikaars standpun ten", over de vraag hoe de Oost- West-betrekkingen er op lange termijn moeten uitzien. "Hoewel het nog wel enige tijd zal duren voordat er op dit punt overeen stemming is, moeten het IKV en de overheid daar wel naar stre ven", zei de minister. Hij noemde het een 'misver stand' dat de regering en het IKV volstrekt verschillende doelein den zouden nastreven. "Soms verschillen de wegen hemels breed, maar het einddoel is het zelfde: vrede en veiligheid in de wereld". "Het IKV is nu 20 jaar. Oud genoeg om een en ander te hebben geleerd, jong genoeg oni nog de hele wereld aan te kun nen, uiteraard te beginnen in Ne derland". Van Eekelen juichte de activi teiten van het IKV toe, zonder al le uitgangspunten en conclusies te kunnen onderschrijven. Van de effecten van de acties toonde hij zich minder gecharmeerd. "Soms leek de lengte van het spandoek de diepgang van de analyse te bepalen. Ik had soms het gevoel dat u het allemaal al wist, terwijl ik best bereid was het eigen standpunt te overwe gen". IKV-secretaris Mient Jan Fa- ber was verheugd dat de minis ter het IKV voor een echte en duurzame dialoog had uitgeno digd. "Dat de regering voor het eerst zo'n initiatief in de richting van de vredesbeweging neemt, zal wel komen omdat het IKV na 20 jaar volwassen is geworden. Met grote belangstelling wach ten wij de concretisering van de uitnodiging af'. Voorzitter mevrouw len van den Heuvel hekelde sommige reacties vanuit de politiek op het te verwachten kernraketten-ak koord. "Zij haasten zich met er op te wijzen dat hierdoor een ge vaarlijke situatie ontstaat en het dus noodzakelijk zal zijn de con ventionele bewapening op te voeren. Zo worden wij de dood lopende weg van wantrouwen weer op gemanoeuvreerd. Ook de overblijvende kernwapens en de conventionele wapens moe ten de wereld uit". Als voorzitter van de rooms- katholieke vredesbewewing 'Pax Christi' zei bisschop H. Ernst van Breda, dat de vredes beweging haar strijd onont koombaar moet voortzetten. "Wij kunnen ons niet neerleggen bij de voortgang van de bewape ningswedloop, die honger en ar moede bevestigt. De vredesbe weging zal alles doen om terug keer te bewerken op de weg die mens en wereld naar de onder gang voert". Krijgsmacht Voor het bepalen van de aan tallen predikanten, pastoors en humanistische raadslieden in de krijgsmacht moet niet alleen worden gelet op de geestelijke verhoudingen binnen de krijgs macht zelf. Ook zal de kennis van de geestelijke stromingen in de hele samenleving een rol moeten spelen. Dat zei staatssecretaris J. van Houwelingen van defensie zater dag in Amersfoort bij de viering van het 40-jarig bestaan van het Protestants Interkerkelijk Thuis front (PIT). Een behoeftenme- ting alleen in de krijgsmacht - soort 'marktonderzoek' - vond Van Houwelingen onvoldoende. "Een zo goed mogelijk passende geestelijke verzorging is vooral essentieel in oorlogstijd. In die tijd verandert de samenstelling van de krijgsmacht volledig: van 50.000 naar 300.000 dienstplichti ge burgers". "De verdeling zal daarom moeten berusten op een combinatie van deze twee facto- De verdeling van de geestelij ke verzorging is al enkele jaren onderwerp van discussie tussen de kerken en het Humanistisch Verbond. Dat laatste wil een gro ter aantal raadslieden, omdat, volgens het Verbond, steeds minder dienstplichtigen bij een kerk zijn aangesloten. Naar Midden-Oosten. Op ini tiatief van de rooms-katholieke vredesbeweging 'Pax Christi Ne derland' brengt een delegatie van de Europese vredesbewe ging nu ccn veertiendaags be zoek aan het Midden-Oosten. Tot deze groep behoren ook Pax Christi-secretaris Jan ter Laak en IKV-secretaris internationale za ken Wim Bartels. De delegatie zal in Syrië, Jor danië, Israël, de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever pra ten met religieuze leiders en ver tegenwoordigers van politieke partijen, de Palestijnse bevrij dingsbeweging PLO, organisa ties voor de mensenrechten en vredesgroeperingen. Leider is de anglicaanse geestelijke Paul Oe- streicher uit Coventry (Enge land). Hij was tot vorig jaar hoofd van de afdeling internationale za ken van de Britse Raad van Ker ken en is nog tweede voorzitter van de Engelse vredesbeweging. Baptisten In Den Dolder is zaterdag het 30ste cursusjaar van het Baptis tenseminarium (Bosch en Duin) geopend. De nieuwe rector, dr. O. H. de Vries, sprak daarbij een rede qit. De Vries wilde aan de ene kant het ook in baptistenkringen ge hoorde protest tegen 'kerk en theologie' serieus nemen, maar aan de andere kant de deur naai de 'academische theologie' wel open houden, "terwille van het theologische niveau van dit pro test". Met name het 'evangelisch protest' is, volgens dr. De Vries, nog maar zelden uitgekomen bo ven het niveau van leuzen en pamfletten. Toch mag het protest niet in het leerstellige blijven steken, zei De Vries. "Voor baptisten is de geloofsbeléving minstens .zo ge wichtig". "Nooit is het baptisme een dogmatische restauratiebe weging geweest. Daarvoor heb ben wij te veel piëtisme in het bloed". Voor de zendingswetenschap aan dit seminarium is drs. N. A. van der Leer, predikant in Rot terdam, benoemd. De predikant in algemene dienst C. Eijer on derwijst evangelistiek en drs. H. Veldhuis (hervormd) heeft het vak filosofie voor zijn rekening genomen. Voor het vak 'prakti sche theologie' heeft het semina rium (15 dagstudenten en 25 za terdag-studenten) nog geen do cent kunnen vinden. Hervormde Kerk: beroepen te Soest mevrouw H. M. Jansen Terkaple (Fr.), te Haaften kandi daat D. Breure Heijningen. Gere formeerde Kerken: aangenomen naar Amersfoort J. van der Lin den Dordrecht, naar Culemborg (deelwerk en verpleeghuis) kan didaat mevrouw A. T. Koopman Amsterdam, naar Haren (geeste lijk verzorger ziekenhuis) kandi daat mevrouw A. Tazelaar, de be noeming tot pastoraal assistent te Haren F. Venema Onderden- dam (Gr.). 1 Gereformeerde Kerken Vrij- t gemaakt: beroepen te Langerak Gorinchem R. ter Beek Nyme-, j gen. Nederlands Gereformeerde i Kerken: aangenomen naar 1 Baarn J. M. Smit Maastricht. Ge-j reformeerde Gemeenten: be- dankt voor Dirksland J. Kareis 1 Rijssen, voor Goudswaard B. 1 van der Heiden Woerden. i Leiden. Woensdag 2 septem- i ber om 8 uur is er weer een zang- I avond in de Marekerk. Medewer- king verlenen het Hervormd! kerkkoor uit Rijnsburg en de or 1 ganist Ben Fey. Ds. L. Rc.meinj uit Rotterdam zal de verbinden de tekst verzorgen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2