'Big Ben' maakt zijn belofte waar Het waanzinnige weekendje Rome van Henk en Co J lp|j ïii> Record van Kostadinova l|jj r 11 l'llw li Mota in marathon van aparte klasse Van Hulst gedijt in warm weer Fantastische la^achtsexplosie 987 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1987 ROME (GPD) - Het 'waanzinnige weekendje Rome' van Henk Kraaijenhof kreeg een compleet ander verloop dan de ambitieuze atletiektrainer zich had voorge- WclctrdcloOS steld. In een tijdsbestek van nau welijks 48 uur moest de 31-jarige Groninger de ene na de andere te leurstelling verwerken. Tijdens de eerste twee dagen van de WK atle tiek zweette Kraaijenhof harder dan zijn pupillen. pupil die nogal opzichtig met haar geloofsovertuiging te koop loopt. Die hoefden namelijk minder ar beid te verrichten dan de bedoe ling was, want Nelli Cooman, Rob Druppers en Ronald Desruelles stelden hun trainer teleur door in Rome niet door te dringen tot de eindstrijd. De Nederlandse 800 meter-kam pioen Druppers kon zaterdag avond al na de series afscheid ne men van het publiek in het Olym pisch stadion. Cooman reikte gis termiddag nog een ronde verder, maar na een teleurstellende zesde plaats in de halve finale waren ook voor de kleine Rotterdamse de tweede wereldkampioenschappen atletiek verleden tijd. „Onze lieve Heer mag weten wat er de afgelo pen dagen allemaal fout is ge gaan", trad Kraaijenhof even in de voetsporen van zijn vrouwelijke „Nelli start bijna altijd goed, maar deze keer was het absoluut waardeloos. Zo slecht als in die halve finale heb ik haar nog nooit zien starten. Van de duizend starts zijn er bij Nelli 999 goed. Waarom die ene slechte nu juist vandaag moest vallen, is voor mij nog on duidelijk. Ik vermoed dat ze door alle toestanden van de afgelopen dagen iets te veel is opgefokt. Nor maal gesproken functioneert ze goed onder druk, maar dat was nu dus niet het geval". Wat de houdster van het Neder landse record (11,08 seconden) zelf beaamt. „Ik ben onder de druk be zweken. Niet in het atletenhotel, maar hier in het stadion. Ik ergerde me aan het rumoerige publiek en raakte niet in mijn gewone doen". „In elk geval ben ik blij dat het allemaal achter de rug is. Ik heb weer een lesje geleerd. Ik kan nu wel andere mensen de schuld gaan geven, maar dat is onzin. Ik heb ge woon niet hard genoeg gelopen, klaar, uit. Maar mijn instelling is dat ik niet bij de pakken neer ga zitten. Ik blijf positief tegen het le ven aankijken". Toch is het falen van Cooman, die in de halve finale een zeer mati ge tijd van 11,21 seconden liet note ren, volgens Kraaijenhof voor een deel te wijten aan de conflictsitua tie waarin hij en zijn Nederlandse pupillen vorig week vrijdag be landden. Het eigenzinnige optreden van het trio was daar debet aan, want Kraaijenhof en de zijnen hadden het plan opgevat om op gepaste af stand van de nationale ploeg in Ro me te verblijven. De wetenschap per onder de Nederlandse atletiek- trainers heeft goede contacten met Pierrefrancesco Pavoni, die hij 'op afstand' begeleidt. Bungalow De Italiaanse sprinter, die gere geld schriftelijk en telefonisch trai ningsadviezen krijgt van Kraaijen hof en gistermiddag in de halve fi nale van de 100 meter een blessure in zijn linker bovenbeen opliep, re gelde voor het Hollandse gezel schap een bungalow in Rome. Dat kostte hem geen enkele moeite want zijn vader, een welgestelde helikopter-fabrikant, schijnt een keten van luxe appartementen te bezitten. Voor de 'vriendenprijs' van 150 dollar per nacht kon Kraaijenhof er een huren die groot genoeg was om er ook wat familie leden van zijn beschermelingen (onder andere een zus van Cooman en de vrouw van Druppers) in on der te brengen. Tot ergernis van de overige leden van de Nederlandse ploeg en team leider Arie Kauffman, die Cooman en Druppers op straffe van een startverbod sommeerden zich vrij dagavond uiterlijk tien uur in het atletenhotel (Ergife-Palace) te mel den. Dat bericht bereikte de dwars liggers pas in de namiddag, maar dat hadden zij vooral aan zichzelf te wijten. Kraaijenhof had name lijk geweigerd het 'schuiladres' op te geven omdat hij vreesde dat dan binnen de kortste keren opdringe rige journalisten de rust van zijn pupillen zouden verstoren. Die meldden zich uiteindelijk keurig netjes bij Kauffman, ruim voor het verstrijken van het ulti matum. „Maar die verhuizing heeft ze geen goed gedaan", meent Kraaijenhof. „Nelli heeft twee nachten slecht geslapen en Rob heeft zelfs meer dan een uur lang met zijn spullen voor een gesloten deur gestaan. Hij had namelijk een kamer toebedeeld gekregen met Robin van Helden en die kwam pas om een uur of elf thuis. Dat is Afgang Maar was niet de directe aanlei ding voor de afgang die Druppers op de 800 meter beleefde. Als ze vende, in een beschamende tijd van 1 minuut 50,58 voltooide de zil veren medaillewinnaar van de WK in Helsinki zijn serie. De Utrechter gaf als reden de terugkeer van een blessure aan de hamstrings op die hij in het trainingskamp in Davos zou hebben opgelopen. Kraaijenhof: „Inderdaad klaagde Rob bij het inlopen weer over zijn hamstrings. Een kleine blessure die bij een evenement als de WK vooral psychische gevolgen heeft. Hij had al een paar maanden geen wedstrijden meer gelopen en als je dan vlak voor je weer echt aan de bak moet een pijntje voelt, is dat al snel funest". Zeker voor iemand als Druppers die nu niet bepaald het toonbeeld van een psychisch sterke atleet is. De Europese indoorkampioen op de 800 meter, die in het voorjaar vrij plotseling zijn privétrainer Jon Wellerdieck verruilde voor Kraaij enhof, is al eigenlijk sinds Helsinki '83 aan het kwakkelen. Zijn markt waarde is daardoor al zover ge daald dat hij voor grote internatio- Nelli Cooman nale wedstrijden genoegen dient te nemen met een honorarium van duizend dollar. Op het gala van en kele weken gelden In Zürich, waarvoor hij zich als gevolg van zijn blessure had afgemeld, was Druppers zelfs gepland in de zoge naamde B-loop. Na zijn bittere ervaring in Rome, die hij zelf als 'verbijsterend' om schreef, zou Druppers wel eens zijn langste tijd al professioneel at leet kunnen hebben gehad. Zijn plannen om met 1500 meterloper Han Kulker een eigen, zwaar ge sponsorde vereniging op te rich ten, lijken tot mislukken gedoemd. Druppers zal zijn hoop nu moeten vestigen op Kraaijenhof die in on derhandeling is met een Italiaanse sponsor die bereid is zijn 'leerlin gen' in Italië permanent onderdak te verschaffen. Tegenwerking „Inderdaad hebben we serieus het plan opgevat om ons voor lan gere tijd in Italië te vestigen", al dus de trainer. „Niet alleen omdat het klimaat hier beter is, maar ook omdat we in Nederland eigenlijk alleen maar op tegenwerking stui ten. Dat is nu andermaal gebleken. Zowel voor Nelli als voor Rob is Seoel het hoofddoel en daar willen we ons zo optimaal mogelijk op voorbereiden. Dat kan waarschijn lijk het best in Italië, de vraag is alleen of ze ons hier na de gebeur tenissen van het afgelopen week einde nog wel willen hebben. Om dat voor elkaar te krijgen, zal ik nog de nodige overredingskracht moeten aanwenden". Kraaijenhof is dus voorlopig niet uitgezweet. door Jaap Visser ROME (ANP) - Elly van Hulst ge dijt goed in warm weer. Zater dagavond trof de 28-jarige Rot terdamse het met een tempera tuur van 24 graden in de series van de 3000 meter. Met een tijd van 8 minuten en 45,20 seconden verbeterde zij niet alleen haar na tionale record met ruim drie se conden maar zij plaatste zich met de derde tijd voor de finale van morgenavond. De veelvoudige Nederlandse kampioene en recordhoudster op de middenafstand liep zater dagavond een tactisch sterke ra ce. Zij was voortdurend voor in het veld te vinden en liet zich niet, zoals dikwijls gebeurd is, opzij zetten. Van Hulst voerde het veld van de tweede serie in 2.59,29 door de eerste kilometer. Nadat eerst de Engelse Benning en daarna de Russin Romanova de kop had overgenomen (2000 m in 5.58,31) bleef Van Hulst voorin. Toen op 600 meter voor de finish de plaatsen werden in genomen voor de verdeling van de posities een tot met vijf, die direct recht gaven op de finale, liet zij zich niet naar achteren dringen. Robin van Helden, de tweede Nederlandse vertegenwoordiger op de 800 meter, was dan wel een ronde verder gekomen dan Druppers maar hij vond gister avond zijn Waterloo. De in de Verenigde Staten studerende Dordtenaar had zich voor de tweede ronde gekwalificeerd door in zijn serie als vierde te ein digen in 1.47,98. Een dag later was Van Helden met 1.46,69 wel iswaar sneller maar zijn zesde plaats was niet voldoende om bij de laatste zestien te komen, „Ik mis gewoon nog de macht om in een onregelmatige race op het laatste rechte stuk in de sprint nog mee te doen. Volgend jaar beter," was zijn nuchtere commentaar. Ook Achmed de Kom haalde de halve finale niet. De sprinter eindigde in de kwartfinale als ze vende in 10.45. >0* ROME (GPD) - Ben Johnson had het al bijna een halfjaar geleden aangekondigd: „Als ik in Rome eindelijk eens de ideale omstandigheden tref, gaat het wereldrecord op de 100 meter er aan. De baan van het Olympisch Stadion is namelijk supersnel. Daar kan het gebeuren". Cijfers en gebaar spreken voor zichzelf. Stepka Kostadinova is blij met haar wereldrecord. tf< Deze profetische woorden sprak 'Big Ben' vlak nadat hij in Indiana polis wereldkampioen indoor was geworden en zijn eigen wereldre cord op de 60 meter tot 6,41 secon den had aangescherpt. Het was dus eigenlijk geen verrassing dat de 25- jarige Canadees op de tweede dag van de WK atletiek zich ook over het wereldrecord op de 100 meter zou ontfermen. Alleen de manier waarop het op Jamaica geboren loopwonder de uit 1983 daterende 9,93 van de Amerikaan Calvin Smith verbeterde, was ronduit ver bazingwekkend. ROME (ANP) - Kort nadat Ben Johnson zijn fabelach tige wereldrecord op de 100 meter had gelopen, zorg de Stefka Kostadinova voor het tweede. De Bulgaarse die in veertig wedstrijden hoger dan twee meter sprong, wilde voor de 41ste wel wat extra's doen. De 22-jarige atlete, die een paar weken geleden in Zürich werd verslagen door de Amerikaanse Louise Ritter, leek op 2,04 meter even te haperen. Tot die hoogte was de strijd gelijk opgegaan met de Russin Tamara Bykova, die haar wereldtitel van Hel sinki wilde prolongeren. De voormalige balletdanse res, die twee matige jaren achter de rug heeft, was op tijd weer in topvorm. Zij begon op 1,90 meter en nam daarna alle volgende hoogten tot en met 2,04 meter in haar eerste poging. Kostadinova, die dezelfde aante keningen op de jurylijst had, ging pas in haar derde beurt over de 2,04 meter. Bykova miste de 2,06 m twee keer en liet daarna 2,08 meter opleggen in een laatste poging Kostadinova af te troeven. Die sprong mislukte, waarna de Bulgaarse die in haar tweede aanloop over 2,06 m was gegaan, zeker was van de winst. De lange Oosteuropese wilde echter meer. De lat ging naar 2,09 meter, 'e'en centi- meter hoger dan haar wereldrecord. Bij de tweede aanloop was het raak. Voor Kostadinova was het derde wereldrecord in haar carrière. In mei 1986 evenaarde zij de prestatie (2,07 m) van haar landgenote Ljoedmilla Andanova, die in Rome na anderhalf jaar schorsing wegens ge bruik van verboden stimulerende middelen weer op een groot kampioenschap uitkwam. Op 31 mei van het vorig jaar bracht zij in Sofia het wereldrecord op 2,08 meter. Verlegen Op de spijkerharde laaglandbaan van Rome was Johnson gisteren ééntiende van een seconde sneller dan Smith op 3 juli 1983 op de hooggelegen militaire piste van Colorado Springs was geweest. De verlegen, bijna schuchtere super ster uit Toronto, weigert echter een vergelijking te trekken tussen zijn kersverse wereldrecord en het fan tastische verspringrecord van Bob Beamon, die tijdens de Spelen van 1968 in Mexico de nooit geëvenaar- Tegenvallers voor Italianen BOKSEN - De Engelsman Lloyd Honeyghan heeft gisteren met suc ces zijn wereldtitel boksen in het weltergewicht, WBC en IBF-ver- sie, verdedigd. In Marbella sloeg hij zijn Amerikaanse uitdager Ge ne Hatcher al na een minuut in de eerste ronde knock-out. Voor de Brit was het de 3 le zege in evenveel gevechten als professional en zijn derde succesvolle verdediging van zijn titel. SCHIETEN - De Nederlander Dirk Munten is gisteren op het sportcen trum Papendal wereldkampioen pistool-schieten voor gehandicap ten bij de ISOD-bond geworden. ROME (ANP) - Wie Rosa Mota volgt, vergaat het slecht. De verme tele atletes, die het waagden on- middelijk het spoor van de 29-jari- ge Portugese te kiezen, moesten hun overmoed bekopen. Wat door gaat voor de mondiale marathone lite is bij afwezigheid van Ingrid Kristiansen geen partij voor Mota. Terwijl de beste van haar concur rentes de geaccidenteerde, schier eindeloze Viale Angelico beklom men, werd Mota na haar finish te kennen gegeven dat een extra rondje niet meer nodig was. Met een voorsprong van ruim zeven mi nuten veroverde zij de wereldtitel (2.25.17). Mota, al tweevoudig Europees kampioene, had al na zeven kilo meter - met het zicht op het Piazza del Popoio - afstand genomen van de overige deelneemsters. Warmte, hoge luchtvochtigheid en het niet bepaald loop-vriendelijke wegdek vereisten, dat een handvol volg- sters moest inbinden. Van hen zou den de Australische Lisa Martin en de Amerikaans Cathie Twomey uitvallen. De Russin Jekaterina Sjramenkova - zesde- en de Finse Senikka Keskitalo - achtste - dron ken de marathonbeker wel hele maal leeg. Ver voordat zij het Piazza San Pietro passeerde, wist Mota dat haar geduld zou worden beloond. In de vorm van een gouden medail le en een verhoging van haar toch al niet geringe marktwaarde. Het schrikbewind, dat Mota zaterdag op de Romeinse kinderkopjes voerde, wordt het best geillu- streerd door de tussentijden. Vanaf de vijftien kilometer vergrootte zij haar voorsprong elke 5000 meter met een minuut. Francesco Panetta zal nog wel eens boze dromen hebben van de Keniaan Paul Kipkoech. De Ita liaan, aanvoerder van de wereld ranglijst op de 3000 meter steeple chase en de tien kilometer, had bij het tweede toernooi om de wereld titels atletiek zo graag een dubbel slag willen maken. Zaterdagavond stond hij na een spectaculaire 10.000 meter met „slechts" zilver in zijn handen. Het was de tweede te leurstelling die Italië die avond moest incasseren. Eerder had Ales- sandro Andrei, de Olympische kampioen en wereldrecordhouder kogelstoten, de Zwitserse reus Werner Günthör moeten laten voorgaan. Paul Kipkoech (24), vijftigste op de wereldranglijst aller tijden met 27.43,31, sloopte zijn dertig tegen standers, met vroege op zelfmoord Rosa Mota in verwarring: 'bert ik er nou, of nog niet?' lijkende tussensprints. Twee maal werden die beantwoord maar na 6100 meter bleek alleen Panetta in staat enigszins te volgen. De tien kilometer waarvoor door het te- werd een indrukwekkende solo voor de met een witte haarband ge tooide Afrikaan. De 100 meter sprint voor vrouwen werd een suc ces voor de DDR. Silke Gladisch genvallende aantal inschrijvingen zegevierde, Heike Drechsler werd geen series noodzakelijk waren, tweede. Johnson: „Mijn record is niet van hetzelfde kaliber. Het is uitge sloten dat die 9,83 zo lang blijft staan. Wellicht dat ik het zelf nog scherper kan stellen. Maar dan moet ik er wel in slagen mijn top snelheid te verhogen, want aan mijn start valt nauwelijks iets te verbeteren". Inderdaad demonstreerde de su persnelle spiermassa gisteravond in de met 65.000 toeschouwers na genoeg uitverkochte stenen kuip van Rome zoiets als de perfecte start. Zijn ongelooflijke reactie snelheid en zijn krachtige eerste stappen, bezorgden Johnson de beslissende voorsprong op Lewis die toch nog altijd op dezelfde tijd uitkwam als het oude wereldre cord van Smith, die in de Italiaanse hoofdstad zijn wereldtitel op de 200 meter verdedigt. Tegenpool Wereld- en Olympisch kampioen Lewis had in de series aangetoond dat hij in topvorm verkeert en dat Johnson, zo ongeveer het tegen pool van de Amerikaanse show bink, tot het uiterste zou moeten gaan om 'Carl de Grote' van zijn troon te stoten. „Toch maakte ik me niet echt druk", verklaarde Johnson na afloop, „want ik ben het hele jaar al in vorm en dat is voldoende om iedereen te ver slaan. Het enige wat ik hier in Ro me moest doen, was proberen kalm te blijven. Dat is gelukt en ik heb me tot aan de finale zoveel mo gelijk gespaard". Maar in de eindstrijd explodeer de de voormalige voetballer („Ik was een tamelijk snelle middenvel der") op een manier die alleen hij zelf en zijn coach Charlie Francis voor mogelijk hielden, „Mijn start en het vervolg waren zo goed", analyseerde Johnson zijn histori sche race, „dat ik al na veertig me ter mijn topsnelheid bereikte. Ge woonlijk gebeurt dat pas na een meter of zestig". Het gevolg was dat Johnson, die drie jaar geleden in Los Angeles nog voorbij werd gelopen door de Olympische gouddelver Carl Le wis en genoegen moest nemen met een bronzen plak, zijn rivalen hon derd meter lang met de rug aan keek. Zelfs na de finish weigerde de nieuwe wereldkampioen zijn voorganger, die de moed kon op brengen om Johnson de hand te schudden, recht in het gezicht te kijken. Grapje De snelste man ter wereld mocht dit incident naderhand afdoen als een grapje („Ik heb Carl helemaal niet gezien. Dat kon ook niet, want hij heeft vanavond alleen maar achter mij aan gelopen"), feit is dat 'Big Ben' en 'Carl de Grote' geen vrienden van elkaar zijn. Het zit Johnson nog altijd niet lekker dat Lewis een tijdlang kleinerend over zijn prestaties heeft gesproken. Ben Johnson Dat gebeurde nadat hij twee jaar geleden in Zürich voor het eerst de viervoudige Olympische kam pioen had verslagen. Na tien ne derlagen heeft Johnson nu zes keer op rij van Lewis gewonnen, maar daarmee is de rekening nog niet vereffend, want Johnson wil nog Getuige het nummerbord waar mee hij zijn auto heeft 'versierd': 'Ben '88', is Seoel hèt doel van de 1 meter 80 lange fullprof. „Daar is ei genlijk alles op gericht. Ik sluit het seizoen volgende week af met de Grand Prix-finale in Brussel en daarna wil ik thuis tot rust komen. Volgend seizoen keer ik terug naar Europa om me daar voor te berei den op de Olympische Spelen". Waar hij vermoedelijk opnieuw op Lewis zal stuiten, want de ont troonde kampioen maakte gisteren duidelijk Johnson niet te willen ontlopen. „Ik heb er geen spijt van dat ik hier voor de 100 meter heb gekozen in plaats van voor de 200 meter. Het is niet uitsluitend mijn bedoeling om medailles te verza melen. Ik doe gewoon de onderde len die ik het leukst vind en dat zijn toevallig het verspringen en de 100 meter". „Teleurgesteld ben ik nauwe lijks. Ben heeft de titel en het re cord verdiend. Ik kan alleen maar tevreden zijn met mijn eigen pres tatie. Ik ben in mijn allerbeste vorm. Die 9,93 belooft veel voor het verspringen. Als ik mijn huidige snelheid in een goede spreng kan omzetten, zou er straks wel eens weer een '9' op het scorebord kun nen verschijnen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15