Het noodlot van Frank Rijkaard SpoORPtTV 'Het had veel weg van een schoolreisje Johnson verlegt grenzen Raspaard Leistra held van de dag Wolven in de problemen Zoetemelk gaat toch in beroep Unicum strikt kampioene Geflatteerde zege van PSV Spookrijders gesignaleerd MAANDAG 31 AUGUSTUS 1987 PAGINA 13 ROME - Dankzij een bliksemstart en opgejaagd door niemand min der dan Carl Lewis scherpte de Ca nadees Ben Johnson gisteravond in Rome het wereldrecord op de 100 meter met eentiende van een seconde aan. De 26-jarige, op Jamaica geboren atleet, zette in de finale een tijd neer van 9.83 seconden en trok daarmee een fikse streep door het vier jaar oude record van de Ameri kaan Calvin Smith. Olympisch kampioen Carl Lewis evenaarde die tijd van Smith (9.93), maar moest toch genoegen nemen met het zilver. Kort na de krachtsexplosie van Johnson zorgde hoogspringster Stefka Kostadinova voor het twee de wereldrecord. De Bulgaarse sprong 2.09 meter. WELLINGTON (Rtr) - Een renpaard dreigt Nieuw-Zee- land te worden uigezet, omdat het dier van Zuidafrikaanse komaf is. Minister Trevor de Cleene, die over de douane gaat, besliste dat de hengst Destroyer het land weer moet verlaten. „De hengst valt onder het import-verbod van alles wat in Zuid-Afrika is geprodu ceerd, of verwerkt", aldus de Cleene. De minister heeft vol gens eigen zeggen de keuze uit inbeslagname of deportatie. Dat zou een financiële strop betekenen voor eigenaar Peter McKenzie. Hij kocht de elf jaar oude hengst voor twee en een half miljoen gulden bij een Noordamerikaanse stoeterij. De hengst stond daar al jaren en had geen Zuidafrikaanse ei genaars. Dat was de reden waarom McKenzie ook geen speciale vergunning aan vroeg. MOSKOU - De 27-jarige doelman van het Nederlands hockeyteam, Frank Leistra, groeide gisteren uit tot de held van Moskou. Bij de strafballen, noodzakelijk gewor den omdat Nederland en Engeland in de finale van het EK en na ver lenging niet verder kwamen dan 1- 1, toonde Leistra zich een onneem baar obstakel. Hij stopte de eerste twee en zag Grimely hoog over schieten. Omdat Delissen, Kooij- man en Bovelander wél scoorden prolongeerde Oranje de Europese titel. Leistra, later uitgeroepen tot de beste speler van het toernooi, hield tevens een traditie in ere. Twee maal eerder greep Nederland in het verleden de titel via strafballen. Ook in die gevallen excelleerden zijn voorgangers. LEIDEN - Het bestuur van de Leidse zaalvoetbalclub De Zwarte Wolf overweegt zijn teams uit de competitie terug te trekken. De club, waarvan het eerste team in de hoogste klasse van het zaalvoet bal (Interregionale competitie) uitkomt, ligt overhoop met de spon- Volgens coach Frans Stouten heeft sponsor Jaap Zwart het jaarlijk se sponsorbedrag tegen de afspraken in voor het komende seizoen gehalveerd. Met de competitie voor de deur - volgende week maan dag - zullen de partijen snel tot een pplossing moeten komen. Het bestuur van de zaalvoetbalclub beslist één dezer dagen of de club genoegen neemt met een lager bedrag, danwel dat wordt uitge zien naar een andere sponsor. De kans bestaat ook dat in verband met de hoge (reis)kosten de teams alsnog worden teruggetrokken. De zaalvoetbalsectie van de KNVB is officieel nog niet op de hoog te. MEAUX (AFP) - Joop Zoete melk heeft protest aangete kend tegen zijn uitsluiting voor het wereldkampioenschap wielrennen dat volgende week zondag in het Oostenrijkse Vil lach wordt verreden. De in schrijving van de oud-wereld- kampioen werd geweigerd, om dat hij inmiddels de leeftijd van veertig jaar heeft bereikt. Zoetemelk liet zijn advocaat Jean-Jacques Bertrand een te legram opstellen. Dit werd ver stuurd naar Luis Puig, de Spaanse voorzitter van de UCI, de wereldwielerbond. De raadsman stelde, dat de weige- ring van de renner onrechtma tig is plus een ernstige inbreuk op de individuele vrijheid en het recht op arbeid. ,,Dit is de eerste stap", zei mr. Bertrand zaterdag. „Zoetemelk heeft een voorbeeldige wieler- loopbaan achter de rug. Nog maar kort geleden won hij de klassieke wedstrijd Amstel Goldrace. Hij bezit een uitste kende gezondheid. De uitslui ting is ook nog merkwaardig, want volgend jaar kan hij als 41-jarige weer wel meedoen aan het wereldkampioenschap, omdat de UCI van plan is de leeftijdsgrens te verleggen naar 42 jaar. Een amandement hier toe wordt in november tijdens het congres van de UCI aange- LEIDEN - Nederlands tenniskampioene Evelien Hamers komt de volgende tenniscompetitie uit voor het hoofdklasse-team van het Leidse Unicum. De Limburgse kwam het afgelopen seizoen uit voor NIP uit Roermond. De clubleiding van Unicum bereikte ook overeenstemming met Jan Siemerink, Jacco Eltingh en Margot van Overloop over verlen ging van hun overeenkomst met de Leidse tennisvereniging. Dit drie tal had diverse aanbiedingen van andere tennisverenigingen op zak. Jacco Eltingh werd begeerd door landskampioen De Manege uit Apeldoorn en de Haagse eredivisie-vereniging Leimonias wilde Sie merink inlijven. Met Evelien Hamers als versterking hoopt de Leidse vereniging hoge ogen te gooien in de hoofdklasse. "Zonder blessures en met een loting die niet abnormaal zwaar is, moet het lukken de eredivisie te bereiken", aldus een woordvoerder van de Leidse tennisclub. EINDHOVEN (GPD) - Er rust voor Frank Rijkaard een vloek op PSV-Ajax. In de vorige aflevering tussen de twee vaderlandse voetbalgiganten dwarrelde de bal via zijn rug voor de voeten van Ruud Gullit, die zich dat buitenkansje niet liet ontnemen. Het noodlot achtervolgde de Ajacied gistermiddag in nog heviger mate. Bij een stand (2-1), die Ajax nog voldoende perspectief bood om de schade te repareren, kopte hij de bal eerst in eigen doel en leed hij vervolgens zo knullig balverlies, dat Frank Arnesen de winnaar van de Europa Cup 2 definitief op een zijspoor kon zetten. Het derde doelpunt van PSV in de maak: Gilhaus kopt raak, hoewel Silooy en Bosman (rechts) hem op de huid zitten. (foto ANP) De eindstand (4-2) waarmee de (te vroege) topper uiteindelijk werd afgesloten, zegt vooralsnog echter weinig over de afloop van het titel gevecht. Daarvoor is het nog veel te vroeg. Dat lag vorig seizoen wel iets anders, toen de twee topclubs elkaar in Eindhoven voor de twee de keer ontmoetten en PSV, gehol pen door de Europa Cup-besognes van Ajax, vervolgens bijna freew heelend op de eindstreep kon af gaan. Zo ver is het nu nog lang niet. Toch is het lang geleden dat Ajax twee keer op rij verloor. Deson danks was Johan Cruijff in Eind hoven niet van z'n stuk te brengen en deed hij het voorkomen alsof hij dik tevreden was. Een hekel aan verliezen als de voormalige num mer 14 heeft en met de wetenschap dat een nederlaag in een prestatie- gevoelig voetbalbedrijf als dat van Ajax niet wordt getolereerd, zou het deze week daarom wel eens aardig kunnen spoken aan de Am sterdamse Middenweg. De opposi tie komt in elk geval volop aan zijn trekken. Doodvonnis De manier waarop Ajax in het boeieride maar kwalitatief niet bij ster hoog reikende prestigeduel zijn doodvonnis tekende, moet ook Cruijff echter niet lekker zitten. Tot ver na afloop hield de tegen woordig gediplomeerde trainer echter bij hoog en laag vol, dat hij 'dik tevreden' was over 'het goede voetbal van Ajax, de fouten in de organisatie dan even buiten be schouwing gelaten'. Daarop voer de hij ook de vier Brabantse tref fers terug. Helemaal ongelijk had Cruijff daarin niet. Hij vergat er echter bij te vertellen, dat die wel een rechtstreeks gevolg waren van de uiterst riskante speelwijze die Ajax in het hol van de leeuw han teerde. Met Ronald Koeman voorop konden de PSV'ers hun ogen niet geloven, dat de enige rivaal om de landstitel het aandurfde om achter in een tegen een te spelen. Al in de chaotische openingsfase zette Ajax de poort wagenwijd open voor de snelle en beweeglijke PSV'ers en kreeg de ploeg binnen een kwar tier drie keer de rekening gepre senteerd. Frank Arnesen en Hans Gillhaus profiteerden dankbaar van de vrijheid die zij kregen, Wim Kieft miste het doel maar net en voorkwam daarmee dat de door Galatasaray-trainer Jupp Derwall gadegeslagen topper al na een kwartier beslist zou zijn. „Zo is nu eenmaal Ajax, wij kun nen niet anders spelen", veront schuldigde Frank Rijkaard zich min of meer voor de chaos in de afweer. In werkelijkheid is het ech ter Cruijff die wil dat er gespeeld wordt zoals voetbal volgens hem gespeeld moet worden. Met risico en flair. Dat vereist echter een opti male concentratie en een ploeg die perfect op elkaar is ingespeeld, zo dat de taken op tijd worden over genomen. Daaraan ontbreekt het momenteel bij Ajax volledig. De haperingen in de vorig seizoen nog zo perfect geoliede voetbalmachi ne zijn niet los te zien van de voort durende wisselingen die Cruijff in de ploeg aanbrengt. Zelf ontkent Cruijff dat vanzelf sprekend hardnekkig, de visie Van de meeste spelers staat daar haaks op. Het vlakke en onzekere spel van Rijkaard heeft daar vermoede lijk alles mee te maken. Samen met Gullit en Van Basten groeide hij vorig seizoen in zijn rol als libero uit tot de onbetwiste smaakmaker op de vaderlandse voetbalvelden, tot nu toe wordt de door AC Milan begeerde verdediger overmand door twijfels. „In de ogen van Cruijff dwing ik mijn oude rol ken nelijk niet af, en heb ik te weinig overwicht binnen de groep. Vol gens hem ben ik te veel met andere zaken bezig, maar dat bestrijd ik". De (geheime) stemming deze week onder de spelers, die hem de aanvoerdersband kostte, heeft zijn zelfvertrouwen nog meer aange tast. „Eigenlijk al vanaf de voorbe reiding", nam Rijkaard gistermid dag geen blad meer voor de mond, „probeert Cruijff mij te plagen en te kleineren. Op de training maakt hij mij vaak belachelijk tegenover de andere spelers. De groep waarin ik zit moet alles steeds weer over doen. Daardoor is mijn aanzien binnen de selectie in waarde ge daald en blaak ik niet van zelfver trouwen. Dat heb je vanmiddag weer kunnen zien. Het kan mis schien wel een goede manier zijn om iemand te prikkelen, bij mij werkt het in elk geval niet. Dan ga ik fouten maken, zoals vanmid dag". Met die fouten hielp Rijkaard PSV, dat voor een kwart eigenaar is van de Ajacied, keurig in het za del. „Want laten we eerlijk zijn", doorzag Sören Lerby de krachts verhoudingen na de 2-0, „voor het zelfde geld had Ajax bij rust al op 2-2 of zelfs op 3-2 gestaan". „Het was niet erg slim van ons", beken de Guus Hiddink ruiterlijk, „dat wij ons na die 2-0 zo gemakkelijk door Ajax lieten terugdringen. In die periode zijn we onszelf voorbij gehold". Ajax profiteerde er maar ten dele van en kwam nu niet ver der dan een treffer van Meijer, die later (evenals Silooy) niet de scherpte bezat om de nervositeit bij de thuisclub af te straffen. Toen ook kreeg het duel een steeds grimmiger karakter. Het vuurtje werd opgestookt door Wouters, in zijn spoor volgden meteen Silooy en Van de Kerkhof, voor wie dat koren op de molen is. In het tweede part veranderde dat beeld amper en domineerde Ajax, met Van 't Schip in een uitblin- kersrol op rechts, andermaal. Door toedoen van Winter werd Lerby ver van de Ajax-goal gehouden en slaagde PSV er niet in het initiatief te heroveren. Dat wreef Hiddink zijn middenvelders aan. „Lerby speelde goed in dienst van het elf tal, maar er was niemand die zijn rol als regisseur overnam. We raak ten de bal toen ook te snel kwijt en verzuimden snel de spitsen aan te spelen, waardoor het middenveld kon aansluiten". Onrustig Dank zij Rijkaard kwam voor PSV echter alles alsnog op z'n pootjes terecht. Des te onbegrijpe lijker was het echter dat de lands kampioen ook bij een 4-1 voor sprong onrustig bleef en er nooit in slaagde de nervositeit van zich af te schudden. Daarop doelde Cruijff naderhand ook, toen hij bij 4-2 (dank zij een fanastisch afstands schot van Rijkaard) nog steeds winstkansen zag. „Als die kopbal van Winter erin gaat", overdreef Cruijff enigszins, „hebben wij nog een uitstekende kans om de wed strijd te winnen". De scherpte in de afwerking was echter nou het levensgrote verschil tussen Ajax en PSV. „Geflatteerd is deze over winning in elk geval", troostte Ler- by zijn oude liefde. Twee treffers Van Basten MILAAN (ANP) - Marco van Bas ten is het scoren nog steeds niet verleerd. Voor zijn nieuwe vereni ging AC Milan scoorde hij zondag beide treffers in het met 2-0 gewon nen duel in de voorrondes van de strijd om de Italiaanse beker tegen het in de derde divisie uitkomende Monza. Voor 13.000 toeschouwers in het San Siro-stadion was de vroegere Ajacied in de 18de minuut voor de eerste keer succesvol. Na iets meer dan een half uur spelen zorgde hij voor de eindstand op het score bord. De zege van AC Milan, dat ander maal zijn eigen aanhang tevreden stelde met gedurfd aanvalsspel, had nog groter uit kunnen vallen als de goed spelende Ruud Gullit vooral in de eerste helft de hem ge boden kansen had benut. Voor AC Milan was de winst de derde in de voorrondes van de Ita liaanse beker na triomfen op Como (2-1) en Bari (5-1). In beide duels was Van Basten ook al succesvol geweest. Woensdag speelt Milan de vierde bekerwedstrijd, in Milaan, tegen Parma. VILLACH (ANP) - De trainende Nederlandse 100-kilometerploeg is zaterdag in de buurt van Villach door de Oostenrijkse politie van de autobaan gehaald. De groep van André Boskamp kreeg slechts een waarschuwing, maar stak wel veel op van de oefe ning van 10 kilometer op een deel van de weg waar volgende week de wereldtitel zal moeten worden ver dedigd. Op het korte stukje kreeg de ploeg twee lekke banden. Boskamp veronderstelde dat het profiel van de weg, vermoedelijk in verband met winterse omstandig heden, anders van samenstelling is en mogelijk ook iets ruwer dan de wegen waar gewoonlijk op gereden wordt. „Ik denk dat wij voor de wedstrijd andere banden zullen moeten omleggen dan wij oor spronkelijk van plan waren," con cludeerde Boskamp. Alarmwekker ROME (DPA) - Een bomalarm zorgde zaterdag bij de wereldkam pioenschappen atletiek in Rome voor een hermetische afsluiting van het atletendorp. Tijdens de openingsplechtigheid in het Olympisch stadion, zeven ki lometer verderop, werd het deelne- mersverblijf bezet door leger en politie na het bomalarm. In de tuin werd een sporttas gevonden. Twee specialisten openden met behulp van een robot de tas. Er zat een wekker in. MAANDAG 13.10-14.10 SKY: Davis Cup j Tennis 1986: Mexico-USA. 13.30-19.00 BBC 1: Grandstand. Met atletiek, voetbal, motor sport, paarderennen en power- 'i boatraces. 16.20-18.25 Ned 2: WK Atletiek in Rome. 16.20-20.10 BRT 2: WK Atletiek j in Rome. 17.45-20.15 Did 2: WK Atletiek j in Rome. 19.00-20.05 BBC 2: WK Atletiek in Rome. 21.25-22.00 SKY: Sky Motor- sport News. 22.00-22.30 BRT 1: Extra Time. 22.00-23.00 SKY: DDR-ijshoc- i: key. 22.30-23.35 SCH: Golf. 23.15-23.45 Ned 2: WK Atletiek 23.25-00.05 BBC 2: WK Atletiek li in Rome. DINSDAG 09.25-11.15 Did 2: WK Atletiek in Rome. 12.05-13.00 BBC 1: WK Atletiek ii in Rome. 13.10-14.10 SKY: Davis Cup 1 Tennis '86. 14.10-14.40 SKY: Sky Motor sport News. AMSTERDAM (ANP) - Het vervoer per bus van ongeveer vijfhonderd Ajax-supporters naar het PSV-stadion in Eindhoven en terug is gisteren zonder noemenswaardige incidenten verlopen. De 500 supporters van de beruchte "F-Side" maakten de reis zonder politiebege leiding maar in aanwezigheid van Amsterdam se beroemdheden zoals Koos Albers, Sjaak Swart en Freek de Jonge. Het Ajax-bestuur, dat voor deze opzet koos, keek na afloop dan ook terug op een succesvol experiment. De reis vond plaats in 14 bussen waardoor er een colonne ontstond van zon 400 meter op de snelweg naar Eindhoven, 's Morgens maakte commercieel directeur Van Eijden van Ajax de supporters in het clubhuis van de F-Side duidelijk waar het om ging. „Deze reis moet rustig verlopen, anders zijn de gevolgen duide lijk. Dan weten we niet meer welke voetbal club ons nog ontvangt". De binnenkomst van de komiek Freek de Jonge wekte hilariteit bij de fans. De Jonge pareerde die met de opmer king: „Wie wil knokken komt maar bij mij in de bus". De komiek werd op de supporters- schouders gehesen en naar de bus gebracht. Maar na afloop van de reis was zijn bus de eni ge van de 14 waarvan de stoelen het hebben moeten ontgelden. De rit naar Eindhoven verliep zonder inci denten. De supporters zaten in de bus en op het dak. De binnenkomst in de lichtstad ver liep rustig afgezien van wat scheldkanonnades richting het Eindhovense publiek. Na de wed strijd ging de supporters-schare terug in de bussen. Bij het verlaten van de stad werd met lege limonadeblikjes gegooid naar het publiek en de huizen. Een aantal begeleiders sprak na afloop van een rustig reisje dat veel weg had van een schoolreisje. Meereizend beleidsmedewerk ster van het Amsterdamse stadhuis Van Brenk vond het belangrijk dat de reis rustig is verlo pen zonder een grote politie-inzet. "In die zin is dit experiment geslaagd". Ajax-bestuurder Arie van Eijden sprak van een „ludieke actie om de controle in de bussen mogelijk te maken. Maar dit kost het bestuur zoveel energie dat we snel moeten praten over een andere aanpak. We hebben als Ajax-be- stuur nu wel duidelijk gemaakt dat het ons ernst is met de aanpak van voetbalvandalis- Ook de supporters vonden de busreis wel geslaagd. Dit is veel leuker dan die rotte trein die altijd vergeven is van de politie. Bovendien hoeven we nu ook niet meer te lopen van sta tion naar stadion. Je wordt nu voor de deur opgepikt, voor het stadion gebracht en weer thuis voor de deur afgezet". Wat de Ajax-aan- hang betreft vonden maar vier indidenten plaats: de doelpunten van PSV.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13