Een ingetogen en klassiek modebeeld EXTRA op maandag WINTERMODE 1987/1988; MAANDAG 31 AUGUSTUS 1987 De "New Look" van Foxy Fashion is heel vrouwelijk en uitgevoerd i soepele stoffen. Het ballonrokje wordt gecombineerd met een blouse en ee jasje met aangeknipt schootje. Onder het pakje met lange rok wordt ee blouse met opvallende knopen gedragen. (foto r Een kort etagerokje e i Mexx op de komende winter. Denim heeft z'n plaatsje in het modebeeld weer helemaal veroverd. Het is alsof de spijkerstof nooit is weggeweest. Uit de collectie van VET deze broeken, die worden gedragenop comfortabele jacks in pilotenstijl. (foto pn Mantels van een van Duitslands bekendste ontwer pers Wolfgang Jooplang met een fors accent in de taille. (Fotolgedo) Vcm Byblos-ontwerper Krith Varty is een wijde, niet al te korte rok van fluweel met daarop een mooie witte blouse en in de taille een brede cumberband, die is versierd met een grote broche. (foto a pi De jungle blijft Jean Charles de Castelbajac boeie Voor de winter ontwierp hij deze truien, die ook zoa op de foto als minijurk kunnen worden gedragen. rie voor de college-look kiest, heeft in de confectie ruime keus. Hier een voorbeeld uit de collectie iKreymborg. (foto prH Het idee dat je toch wei kunt dansen, ai is het niet met de bruid, vat kennelijk bij steeds meer mensen post. Niet altijd ingegeven door de noodzaak tot bezuinigen maar eerder als gevolg van een nieuwe bezinning op de waarden van het leven. Die versobering loopt ook als een rode draad door het modebeeld voor het komend seizoen. De kleding voor de komende herfst en winter, zo was te zien op de confectiebeurzen in Parijs en Düsseldorf, is dan ook teruggebracht tot de essentie ervan: bedekking van het lichaam. Zonder poespas. Zonder veel opsmuk. Ingetogen, af en toe wat klassiek of nostalgisch en een beetje somber. Maar wel mooi. Want in het streven naar versobering willen we kennelijk langer dan één seizoen met kleding doen en daarom wordt er op kwaliteit niet beknibbeld. strak sluitend om de dijen en soms versierd met een rits middenaclv ter. De wat langere rokken zijn ook superstrak en bieden alleen wat loopruimte dank zij een split aar] de achterzijde. Ze hebben steek- zakken en een brede óf helemaal geen tailleband. In dit laatste geval zijn ze hoog opgesneden en doei) een beetje Spaans aan. Voor wie in dat strak slecht uit de voeten kan zijn er godet-rokken met banerri die vanaf de knie sterk klokken uitlopen en soepele jersey-rokken met aangezette stroken. En voor de jeugd zijn er ballonrokjes en rokjes die doen denken aan een ballet-tu tu. Maar voor de zuinigen ondet ons, ook de plissée- en plooirokken van afgelopen winter doen nog vol op mee. Jurken De jurk begint een stevige con current van het mantelpak je wor den. Vooral de soepele tubevormi. ge modellen met een collectje en strakke mouwen in jersey. De jur ken krijgen weinig versiering: een schuinvallende volant op de heu», pen of schouders of een metalen rits, dat is alles. Blijvertjes zijn de1 robe-manteau en de trapeziumvor mige japon met verbrede schou ders, gen taille-aanduiding en een strakke rok. Blouses Eenvoud is het geboden bij de blouses. Een katoenen overhemd- blouse met een simpel kraagje en een klein zakje moet het doen. Daarnaast zijn er meisjesachtige blouses in witte batist, die met de vele kantjes en strikjes wat doen denken aan de Oostenrijkse kle derdracht. Truien De truien zijn weer lang. Recht en ruimvallend over een gebreid minirokje of met een brede, strak om de heupen sluitende boord. Over het algemeen hebben de truien een grafisch dessin (veel strepen) of wordt, zoals in de pastel-look, het hele voorpand in genomen door een winters 'plaatje'. Wat de pantalons betreft is er niets nieuws te melden, het zijn weer bandplooibroeken, ski-panta lons en dikke maillots. Accessoires De sieraden bij al deze eenvoudi ge kleding zijn vooral groot. Vooral de metalen sieraden zijn opval lend. Strass-sieraden maken plaats voor oorbellen en armbanden van glanzend koord met maar een Daar kralen als versiering. door Kitty van Gerven Toen de Franse chansonnier Gil bert Bécaud jaren geleden zijn be roemde lied 'Natalie' op de plaat zette, moet hij het beeld voor ogen hebben gehad van de vrouw zoals zij er deze herfst en winter uit zal gaan zien, een beetje statig, toch charmant in haar militaristisch aandoende, Russische jas met offi cierscol, bontranden langs de mou wen en een grote astrakan bont- hoed op het hoofd. Een mode die geenszins extrava gant kan worden genoemd. Strikt, natuurlijk en soms een tikje puri teins maar wel elegant. Wie de nieuwe winterlijn op de voet wil volgen moet echter wel slank zijn. De kleding volgt namelijk nauwge zet de vormen van het lichaam en de vloeiende lijnen wordennog eens extra benadrukt door het ge bruik van veel jersey- en stretch- stoffen. Voor wat het silhouet betreft heeft de confectie-industrie duid- selijk voorkeur voor de laatste let ters van het alfabet. Enerzijds zien we het Y-silhouet met verbrede schouders, een smalle taille en een strakke rok; anderzijds het V-beeld met verbrede schouders en naar beneden smaller toelopende pan den, die eveneens eindigen in een nauwe rok. Daarna wordt dan ook de X-belijning toegevoegd; een smalle taille en een wijd uitlopen de rok. Deze laatste belijning is vooral terug te vinden de wat nostalgi sche pakjes met lange klokrokken en jasjes met fluwelen kraagjes. Outfits die doen denken aan de verfijnde dames, die in de jaren '20 en '30 de Weense koffiehuizen be volkten. Zonder franje Toch is romantiek in het nieuwe modebeeld meer uitzondering dan regel. De meeste confectionairs borduren voort op het thema van de afgelopen jaren: zakelijke enig zins architectonische kleding. Kle ding met de allure van haute coutu re maar ontdaan van alle franje. En wie eens wat anders wil heeft de keus uit een royaal aanbod van kleding in college-stijl: colbertjas jes in Schotse ruiten, gecombi neerd met geruite broeken, rokken en blouses in heldere kleuren. Als versiering worden verschillende clubwapens gebruikt. Van de Franse ontwerper Jean Claude de Luca is dit pakje, dat op de markt wordt gebracht door Klaus Steilman. (foto igedo) look zijn de vierkante of trape- ziumgesneden jassen op een 3/4 lengte gemaakt. Ze hebben een simpele ronde kraag, grote zakken en een paar grote ronde knopen. Ze ontlenen hun vriendelijke uiter lijk niet alleen aan de zachte kleur tjes maar ook aan de wollige, ge ruwde stoffen. Rokken Bij de rokken jaren zestig wee Voorwie zich jong voelt, heeft de winter een warm uitziende, lief ogende pastel-look in petto, die voor een flink tegenwicht zorgt in de verder sombere wintermode. Want behalve de poeder-pastels in deze lijn roze, blue, mintgroenen beige gedragen in combinatie met zwart, wordt het kleurenpalet ver der gevormd door zwart, grijs, an- trachiet, marineblauw,flessegroen, mosterd en diep donkerrood. Daar naast worden alle bruintinten, van donkerbruin tot beige, vaak ge- i voelt, loopt ook deze winter niet achter de mode c Op het gebied van de stoffen is een duidelijke verandering te be speuren. Na een periode die bol stond van glitter- en glansstoffen, is nu gekozen voor materialen met een gladde of geruwde optiek: veel gebreide stoffen, flannel, Shetland, tweeds, corduroy, fluweel, denim, winterkatoen, kreukstoffen en niet te vergeten kunstbont. De dessins lopen helemaal in de pas bij de rest van het modebeeld: rustig en zakelijk. Veel pied-de- Poule en Pnnce-de-Galles dessins, geometrische motieven en wat dierprints uit uitloper van de afge lopen zomer. De meeste stoffen zijn in een kleur, met uitzondering van de Schotse tartans en kleding met afbeeldingen van jachttafere len en van sporten als polo, golf en tennis in de college-look. Mantelpakje Het mantelpak vormt de basis van de najaarsgarderobe, de jasjes variëren in lengte van net op de heupen tot een flink eind op de bo venbenen. De jasjes zijn licht ge tailleerd en hebben een ingezette of flink verbrede raglanmouw, een rever-kraagje met een double- breasted sluiting of een opstaand boordje met een simpele rij kno pen middenvoor. Ze worden ge dragen op rechte of kokerrokken die mini, net op de knie of een stukje er onder mogen zijn. Ook de jasjes met een schootje, aangerimpeld of gevormd door een brede ceintuur en achter soms wat langer dan voor zijn nog helemaal 'in'. In de sfeer van de Oriënt Ex press zijn de jasjes met Branden burgers (sluitingen van koord) en soms een fluwelen kraagje, die worden gedragen op sluikvallende klokrokken. Jassen Jassen spelen het komend sei zoen een belangrijke rol. Nieuw zijn de jassen in Russische stijl met een taillenaad en een uitlopende, klokkende rok, bontranden, epau letten en een officierscol. Jassen die eigenlijk alleen maar tot hun recht komen als er een mof en een bontmuts bij worden gedragen. De overige jassen zijn licht getailleerd en lang tot op de kuit. In de pastel- Het mantelpak vormt de basis van de wintermode. (foto gpd»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11