'Evangelie behoort zichzelf te sponsoren' Bakker gaat, Drewes komt Anne van der Meidenhoogleraar massacommunicatie: Videofilm over Leidse diakonie Nieuwe rector Hendrik Kraemer Instituut Kerken voor daklozei Geschilderde opstandigheid in kerkgebouw GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1 Gesponsorde evangelie verkondiging via de media. Professor dr. Anne van der Meiden, docent massacom municatie en public relations (PR) aan de rijksuniversiteit in Utrecht, vreest, dat we steeds vaker met dit feno meen te maken zullen krij gen. Hij is daar niet gelukkig mee. In het blad 'Vrijzinnig Vizier': "Of ben ik ouderwets als ik beweer, dat het innerlij ke van het evangelie zich niet zomaar laat uitzenden? En zeker een gebedsdienst niet. De adem van de ziel laat zich niet wereldwijd registreren en herhalen". "Uiteraard mag de kerk via de media haar presentie en bood schap uitdragen. Maar dan vol gens de normen die haar eigen ethiek dicteert: minstens be scheidenheid en respect voor het mysterie. Daar past geen com mercie bij. En ik vind uit PR- overwegingen, dat een bedrijf dat gewoon niet kan maken en niet moet willen". Aanleiding tot Van der Mei- dens ontboezeming was de we reldwijd uitgezonden gebeds dienst van de paus ten dienste van de wereldvrede eerder dit jaar. 'Global Media' zorgde er voor, dat 1,5 miljard mensen dat konden zien. Achttien satellieten en duizend technici waren nodig voor deze grootste net-workstunt in de geschiedenis van de nieu we media. Een bekende balpen- nenfabriek sponsorde het Vati caanse initiatief. Inspraak Het idee dat zakenlieden of rij ken de kerk ondersteunen met hun geld is niet nieuw. Van der Meiden: "Je hoeft in oude kerken maar te kijken naar de glasinlood-ramen en je ziet de namen van gulle gevers inge brand. Dat waren weliswaar schenkingen, waar geen presta tie tegenover stond. Maar uit de kerkgeschiedenis weten we ook, dat rijke families wel degelijk vanwege naambekendheid kerk bouw, kerkverfraaiingen en zelfs priesterposten en predikants plaatsen bekostigden, in ruil voor inspraak in tal van zaken en zelfs voor het exclusieve recht om dominees te benoemen. En de tijd is niet ver achter ons, dat het vanwege de grote geldschie ters niet mogelijk was in bepaal de hervormde gemeenten predi kanten te beroepen omdat hun leer enigszins of sterk afweek van die der regerende klasse". Van der Meiden verwijst ook naar het tv-optreden van 'elek tronische dominees' in Amerika, gesponsord door bedrijfsleven en fundaties. Water en vuur Sponsoring en evangelie-ver spreiding verhouden zich in we- Van der Meiden geen zaken vermengen... zen als water en vuur, zegt Van der Meiden. Niét als de gulden regel wordt nagevolgd van de rechterhand, die niets aan de lin ker laat weten, zoals bij donaties. "Bij sponsoring is er altijd een bijbedoeling: naambekendheid, je naam willen verbinden met iets dat de mensen goed vinden. Je versterkt er je imago mee". "Zo worden gemakkelijk twee zaken vermengd die beter niet met elkaar vermengd kunnen worden". Ook in de tendens om alleen grote, sensationele gebeurtenis sen uit te zenden - omdat daar kijkers voor zijn - ziet de Utrechtse docent massacommu nicatie een bedreiging. "Het ge vaar is niet denkbeeldig, dat het imago van de kerk dan gaat sa menvallen met het massale, het spektakel. Wie maken de selectie van wat wél en wat niét wordt ge presenteerd via de satellieten? Uiteraard de sponsors". Het bedrijf dat de gebeds dienst van de paus sponsorde liet weten, dat het de ideële overwe gingen het zwaarst had laten we gen, maar dat de naam van de fir ma nu toch wereldwijd in de pu bliciteit zou komen, al was het al leen al vanwege de discussies die rond dit programma zouden ont staan. Van der Meiden: "En zo is het ook gegaan". Kern "Voor sommige bedrijven staat het sjiek, in één adem te worden genoemd met een bid dende paus. Het reclamegeld wordt nueens op een andere ma nier besteed. Men kan in circuits doordringen die tot nu toe geslo ten bleven. Eventuele negatieve beoordelingen kunnen zodoende worden weggenomen, in de zin van: zo slecht zijn ze dus nog niet". Conclusie van dr. Anne van- der Meiden: "Niets tegen sponso ring, maar wel tegen sponsoring van zaken die zichzélf behoren te sponsoren". "De Geest dringt niet door via geselecteerde spektakels. De kern van het geloof is nooit door een oor gehoord en niet in het hart van een mens opgeklom menlaat staan door een oog ge- Leiden. Dinsdagavond begii weer het wekelijkse oecumenisch avondgebed in Leiden in de out katholieke kerk Zoeterwoudsesii gel/hoek Cronesteinkade. Elk dinsdagavond van 7 uur tot half een 'rustpunt voor bezinning, g bed en zang'. Dit avondgebed b| staat al een paar jaar. Het was ee particulier initiatief in samenwe king met de plaatselijke Raad v^ Kerken. f 1 Zendingshuis. Het Zending j huis in Oegstgeest bestaat op 1 september 70 jaar. Oud-rector dr. H. Enklaar beschreef die geschil J denis en maakte daarbij gebrui van vele illustraties. Voor f. 7,50 I zijn verhaal te koop bij het Zei dingsbureau, L-idsestraatweg 11 Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot LEIDEN - In Leiden is een video film van 25 minuten gemaakt over de hervormde diakonie. Makers waren leden van een videogroep binnen de hervormde wijkgemeen- te 'Vredeskerk-Staalwijk'. De diakonale predikant A. Dron- kers beoordeelt de film als een 're delijk geslaagde poging' om de hulpverlenende functie van de kerk onder de aandacht te bren gen. "Als je zelf een rol speelt in zo'n produktie, kun je er moeilijk méér over zeggen, maar het geeft op niet-professioneel niveau echt een aardig en goed beeld van de dingen waarmee de diakonie in de ze tijd bezig is". En dat betreft dan zowel de activiteiten in de stad vanuit het diakonale centrum 'De Bakkerij' als het werk van de dia kenen in de wijken. Het is in de eerste plaats de be doeling, dat deze videofilm in de wijken gaat circuleren. Dronkers: "Op gemeente-avond en en catechisaties bijvoorbeeld en in groepen. Er bestaat over het dia konale werk nogal onduidelijk heid. Zo'n film is dan heel bruik baar om daar wat aan te doen. Beeld is vaak indringender dan woorden alleen. Mensen herken nen in hun eigen stad plaatsen waar dingen gebeuren. Na het film pje volgt haast vanzelf een gesprek Zelf heeft dominee Dronkers de film al op een wijkavond in 'Ste venshof vertoond. Dat is niet zon der resultaat gebleven. Gemeente leden daar lieten zich inschakelen voor mensen die hulp nodig had den. Missie- en Zendings kalender (1988), waarvan de ver koop eind deze maand begint, be staat uit kleurreprodukties van schilderingen in de kerk van San Jacinto in Tocaima. Hij is een uit gave van de Nederlandse Zen dingsraad (Amsterdam) en het Centraal Missie-Commissariaat (Oegstgeest). Zij hebben de rech ten kunnen kopen voor publikatie van deze unieke, demonstratieve wandschilderingen in een Latijn- samerikaanse armenkerk. Tocaima is een gewoon provin ciestadje in Colombia, aan de rivier Bogota, waar de armoede model kan staan voor de situatie van mil joenen Latijnsamerikanen. Op een dag belde een nogal schriele jongeling bij de kerk aan. Met de Italiaanse pastoor had hij uitvoerig gepraat over muurschil deringen in de kerk. De pastoor wilde dat wel, maar dacht meer aan iets devoots. De jonge schilder ech ter was niet zo naar binnen gericht. Hij vond het dagelijks leven in zijn land onrechtvaardig en wreed en was daar opstandig over. En de in woners van Tocaima voelden dat helemaal met hem mee.f Zo kwam het dat Alfredo Garzó op de binnenmuren van de Jacin- to-kerk een verhaal mocht schilde ren dat wel wat'anders was dan de pastoor zich eerst had voorgesteld. Hij creëerde een complete 'Exo dus', voorstellend de uittocht van de Latijnsamerikanen uit onder drukking en uitbuiting. Het kerk gebouw is er in korte tijd beroemd door geworden. Maar ook berucht, want de gegoeden onder het volk zijn minder goed te spreken over opstandigheid in een kerkgebouw. De laatste jaren groeit Garzóns naam in Colombia als politiek car toonist en illustrator. Voordat de schilderingen wer den aangebracht, hadden de mu ren eigenlijk een bepaalde bewer king moeten ondergaan. Maar dat gebeurde niet. Gevolg was, dat de schilderingen niet lang goed ble ven, ook al door de warmte in de kerk en de duiven die er vrij spel hadden. Pas toen ze op kosten van de Nederlandse uitgevers van de kalender waren gerestaureerd, kon de fotograaf aan het werk. Deson danks hoefde de verkoopprijs (f. 7,50) van de kalender niet omhoog. Op de achterkant van de dertien kleurplaten staan gebeden en ver zen, die uit het volk.zijn voortgeko men. Ze onderstrepen hoe het me rendeel van de bevolking eraan toe is. Zo wordt een vlugschrift geci teerd, dat als veelzeggend thema heeft: "Er zijn honden die beter le ven dan mensen". Na 31 augustus is deze kalender te verkrijgen bij de plaatselijke werkgroepen voor Zending en Mis- OEGSTGEEST - Volgende week vrijdag, 4 september, zal dr. D. Bakker het rectoraat van het Hendrik Kraemer Instituut in Oegstgeest overdragen aan drs. B. F. Drewes (50). Hiermee besluit Bakker - die gebruik maakt van de regeling tot ver vroegde uittreding en inmid dels naar Amerongen verhuis de - een loopbaan geheel in dienst van de Zending. Dr. Bakker - geboren in 1924 - werd in 1951 door de Gereformeer de Kerken naar Midden-Java uit gezonden en trad daarmee in de voetsporen van zijn grootvader en vader. Zij waren bij de pioniers- en opbouwfase van de kerk van Mid den-Java betrokken. Zelf groeide hij op in Indonesië en na zijn stu die theologie aan de Vrije Universi teit werkte ook hij twintig jaar lang voor de kerk daar. Zijn studie tot doctor in de theologie was gewijd aan de islam. In 1971 verbond dr. Bakker zich aan het Hendrik Kraemer Instituut in Oegstgeest, de door de hervorm de en gereformeerde Zendingen in het leven geroepen instelling waar werkers in Zending en Werelddia- konaat zich voorbereiden op hun taak in de Derde Wereld. Vijf jaar- later werd hij rector van dit insti tuut. Twee van Bakkers kinderen volgden in die tijd een voorberei dingscursus om in India en Mo zambique te gaan werken. In de fa milie Bakker laat zich eeri eeuw zendingsgeschiedenis beschrijven De afscheidsbijeenkomst is op 4 september om half 4 in de Paulus- kerk aan de Warmonderweg. Bak ker zal daar zelf een voordracht houden over 'wederkerigheid tus sen Europese trainingsinstituten'. Hij kan uit ervaring spreken, want hij was jarenlang betrokken bij de bezinning van deze instituten op hun taak als trainers van zendings werkers in een veranderende we reld. De afscheidsreceptie is van 5 uur tot half 7 in het Zendingshuis aan de Leidsestraatweg 11 in Oegstgeest. Dan kan men ook kennismaken met de nieuwe rector, drs. Drewes, gereformeerd predikant in algeme ne dienst. Drewes heeft ruim twaalf jaar het vak Nieuwe Testa ment onderwezen aan de theologi sche hogeschool in Jogjakarta (Midden-Java). In 1981 kwam hij naar Nederland terug. Het jaar daarop werd hij verbonden aan de gereformeerde kerk van Hillegers- berg-Terbregge ten behoeve van de Evangelische Broedergemeente (Hernhutters) in Rotterdam. B.F. Drewes ...nieuwe rector... De Braziliaanse bisschop Joao Resende Costa is begonnen met het beschikbaar stellen van kerk gebouwen voor de duizenden dak lozen in zijn bisdom Belo Horizon- te.. Tot grote verontwaardiging van veel kerkleden en van de plaatselij ke autoriteiten heeft Costa al in een paar kerken huisvesting geboden aan 600 dakloze families. De gezinnen mogenkoken en slapen in de kerken, in afwachting van een beslissing van de overheid om grond voor hen beschikbaar te stellen waar zij huizen op kunnen bouwen. Een van de kerken is nieuw en nog niet officieel in ge- bruik genomen. In de andere gaan tussen de potten, pannen en bed den de godsdienstige activiteitej gewoon doof. Ook de burgemeester van Santj Lucia, waar een van de Kerkei staat, heeft bij Costa zijn bevreem ding over deze gang van zaken gé uit. Hij beschouwt de bisschoppe lijke daad als een dwangmiddel. In zijn verweer legt de bisscho; er de nadruk op, dat hij weliswaat niet verantwoordelijk is voor "d< schandalige situatie waarin de dak loze families moeten leven", maai dat het wel zijn christelijke plich! is, deze mensen waar dat maar mo gelijk is te helpen zolang andere^ •dat niet doen. LEIDEN' Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Alblas, 11.45 studentenekklesia; Mare- kerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Vreugd, Amersfoort; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumenische geloofs gemeenschap De Regenboog (Meren- wijk) 9.30 pastoor H. van Breukelen en pastoor v. Well, 11.15 pastoor v. Well; Be- thlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. v.d. Vel den, gez. dienst; Bevrijdingsk. (Mont- gomerystr.) 10 (ha) en 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, ha; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 me vr. A. Rijken-v.d. Berg. Diakonessen- huis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegst geest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethle- hemkerk; Oude Vest 10 ds. Keyser, Utrecht; Maranathak. zie herv. gem Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaarden- huis Groenhoven 10 ds. Verdoorn; Me- renwijk zie herv. gemeente. Wijk Ste venshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. D. Rodenburg. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Ge ref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. F. Franken, Zeist, ha, samen met gehoor gestoorden. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. W. F. Jense. Doopsgez.-Remon- str. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. S. van Groningen. Evangeliecentrum- Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijl stra, vrijd. 8 jeugddienst. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 5. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adven tisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Ka- th. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7. zo. 10.30; He rensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30,10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffe- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 hr. De Haan, Zevenhoven. Ge ref. Kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. _Rrms Tïtrpchf Rk TOrlc 7 vn in 3D ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Eijsenga, Zw.dam, ha; Kruiskerk 9.30 dr. Haitsma, Bos koop; Opstandingskerk 9.30 ds. Omme- ring, 6.30 ds. Jonkman; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 7 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.15 ds. Nieu wenhuis, 6.30 ds. Verheul; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Verheul; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Me teoorlaan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk, ha. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 en 5 (jeugddienst) ds. Boer; Salv.kerk 9.30 ds. Heiner, Woerden, 6.30 ds. Wilschut. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 ds. Heida, 5 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (school Willemslr.) 9.30 ds. De Lange, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. J. van Barneveld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. H. Bult huis. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H (Zonneweg 3) 10 en 5. Re- rnonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. G. Bloemendaal. Rk Kerk: Bonifa- ciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30 (jongeren viering); Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11 BENTHUIZEN: Herv Gem. 9.30 ds. G. H. Abma, 6 ds. F. Hoek. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Pettin- ga, Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. BODEGRAVEN: Herv. Gem Dorps kerk 9.30 mevr. ds. Terlouw-Sterk, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Terlouw; Bethl.kerk (Nieuwer- brug) 9.30 ds. Blom, Zuilichem- Nieuwaal, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. D. Vreugdenhil, 3 ds. v.d, Haar. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 mevr. H. W. Muller, A.dam. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 6.30 ds. Vlasblom. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. A. P. v. Langevelde. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. F. Ha- HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 ds. Noordam, Bleiswijk, 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10 HILLEGOM:^Herv. Germ 10 ds. Roth- Hofland, 7 ds. De Gelder, Lisse, ha. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. J. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10. ds. Hoog- endijk, Alphen. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE PLAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 9.30 prof. dr. v.d. Beek, 6 ds. v. Niel; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Stam, Ter Aar, interk. evang.dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Kuiper, Noordwijk, 6.30 ds. Kersten. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Christ; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Bogaard, 5 ds. Hovius; Pniëlk. 9.30 ds. Vroegindeweij, 6 ds. Schuurman; Maranathakerk (Rijnsoe ver) 10 ds. Driebergen, 6 kand. W. Meij er. Overduin 2.15 hr. E. Bergman. Wijk- gebouw 'De Hoeksteen' (Burgers- dijkstr.) 9.30 laatste Duitse dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. N. v. Eg- mond, Utrecht. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. Bras, S.heim; Triumfa- tork. 9.30 ds. v.d. Horst. Zie ook Ontm .kerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Best- evaer-mavo) 9.30 en 7 kand. J. v. Es. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. vH Rplt r-PrpfCpm iRpinicpclr 1 O pn 5 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Lou- westr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voor- str. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Am- bachtsweg 2) 10 hr. A. Driesprong, Dordrecht. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 ds. Lapré. Zie ook Geref. Kerk. Geref. Kerk 10 ds. Nooteboom, Nieuw koop, 7 ds. W. A. v.d. Lugt, gez. intrede- LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 (ha) en 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Bom, ha; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Ley- thenrode 10 ds. R. Lutmers. Elis.zieken- huis 9.30 hoogmis, 11 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kand E Klootwijk, Utrecht. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Zijl. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. Delhaas, Middenmeer. Geref. Kerk 10 ds. Homans, Veenendaal, 7 ds. Koster, Katwijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 ds. A. Boersma. Ned. Geref. Kerk (Salvato- ri) 10 leesdienst, br. G. J. Rietkerk, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Van Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. C. v.d. Meij. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30' En- pf-'lhp\y 7,-if 7 7n fl ?n nn 11 Hooglandse kerk in Leiden (foto Wim Dijkman) NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. We- gerif, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Stroes, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 5 hr. E. van Olst, avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v.d. Meij Remonstr. Gem. 10 ds. Friederich. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.3C ds. Baane, 7 ds. Cziria. Rk Kerk zat. 7, zo 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv Gem. 9.30 ds Bergsma. Lekkerkerk, 7 ds. Romein R.dam. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref, Kerk 9.30 en 4.3C ds. Visser, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. E v.d. Meer, Hilversum, 7 kand. H. var Walsum, Ede. Geref. Kerk (W. Verlaat 9.30 hr. Schreuder, 7 ds. De Jong, Bos koop. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Ruitenburg, 5 ds. Goossen, Wadd.veen; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v.d. Lee, 8 nam. Duitse dienst; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Ver- gunst, Zoetermeer. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 7 ds. Ruitenburg; Vinkenl. (Binnen) 10 en 7 ds. Elgersma; Stich- tingskerk 11 ds. Cziria, R.burg. Sole Mio 9 ds. v.d. Lee. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30, 7 nam. Duitse dienst; Binnen zat, 7. zo. 9.30 r-n 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Wagenvoorde, Bennebroek; De Zilk 10 ds. Hemmes, O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Da Costa; Pauluskerk geen dienst (miv volgende week weer); Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. R. van Warfen, Kampen, 7 ds. Vegter. Ger ef. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 stud. J. Boerma, 3 ds. Houwen, Voorburg. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Jan- se, Den Haag, 4 ds. De Lange, ha. Van Wijckerslooth 4 ds. D. Nicolai. Ende geest 10 pater Boshouwers. Volle-evan- geliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. Buikema. Remon str. Gem. 10 dr. Meijering. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Vlasblom, Boskoop, 7 ds. A. J. de Jong, Leiden. Chr. Geref. K. 9.30 lees dienst, 2.15 ds. Bouw, afscheid. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Wagter; Bet- helkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Pe- trakerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. Czi ria; Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 7 ds. Ribbe rink. Geref. Kerk Vrijg. 10 ds. Grutter, 5.15 ds. Room.-Glvr.'Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Chnstengem. (aula mavo) 10 br. C. Vork, Heerde. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Keuning, Noordwijk, ha, 7 ds. Germans, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 ds. B. Kolff-Vos, Naarden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. Kirpesteyn,..Waardenburg-Nee rijnen. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Aalders. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Teijgeler, Zeist, 6.30 dr. Vermeulen, Koning-Polet, 6.30 ds. Oegema. Gerei K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C- J. de Jong. Rk Kerl zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken, ha; De Ontmoetinf (Noordhofland) 9.30 ds. v.d. Schoot, ha Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ho nig, ha. Herv. evang. op geref. grondslaf (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwen hoekkade) 9.30 ds. Exalto, Benthuizen 4.30 ds. Groenendijk, Sommelsdijk. Ge ref. Kerk 9.30 (ha) en 7 ds. De Zeeuw. Gel ref. K Vrijg. (Bachlaan) 9.30 ds. G. Spiji kers, 2.30 ds. J. Krijtenburg. Rk Kerl: Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerkj zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (Bril tish school in The Netherlands, J. v' Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Schipaanboord Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.3C ds. Kunz; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 6.3C kand. N. Noorlander; Imm.kerk 9.30 mevr. kand. S. P. Vermeer, Leiden. Ger ef. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 hr A- van Veen; Ontm.kerk 9.30 ds. Boni gers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.45 dsj C. Smelik, 2.30 ds. G. Gunnink. Chr. Af gesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud- Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 ei] 6.30 leesdienst. Remonstr. Gem. 10 mej vr. ds. Thieme-Tiesing. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis( Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. v. Dis; Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser! Messiask. 10 ds. Hartzheim, Schevenin' gen; Dorpscentrum 9.30 ds. Dekker, R.dam. Geref. Kerk Zijllaan 10 dr. Vlijm, Voorschoten, 7 hf M. de Ridder, S.heim] Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, 6.30 hr. G. v.d. Bos, Ede, jeugd dienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. De Reus. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. De Haan, 7 hr. M. Schreuder. Geref. Kerk 9.30 hr. F. v.d. Louw, Tienhoven, 7 zié herv. gemeente. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer^ burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en' 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.3(1 kand. D. van Noordennen, R.dam, 6.301 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 9.30 ds. Buike ma, 6.30^s. v.d. Kooi, Leimuiden. Re-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2