De problemen van een brugklasser Groot deel Nederlandse jeugd burgerlijk Bonn stelt Duits-duitse kwestie centraal bij bezoek Honecker Elk jaar ander gezicht Driekwart van leerlingen leest geregeld de krant 'Alleen bij uitzondering verloopt de aanpassing vlekkeloos' Michael Jackson: Word niet verliefd op leerling uit hogere klas Uitkomst onderzoek onder jongeren WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 i PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-144941, toestel 242 LEIDEN - Een nieuwe jaargang brugklassers gaat deze week weer voor het eerst naar de mid delbare school. Vol verwachting of met enige angst betreden ze het nieuwe gebouw. Op de mid delbare school gaat alles er heel anders aan toe dan op de basis school. Wat doen de scholen er aan om die nieuwe leerlingen zo snel mogelijk te laten wennen? Van een kleine school met on geveer 200 leerlingen naar een grote school met soms meer dan 1.000 leerlingen. Van één lokaal met één vaste leraar naar vele lo kalen en vele leraren. De oudste zijn op de basisschool en het kleine ukkie worden op de mid delbare school. En natuurlijk met het nodige leedvermaak door de bovenbouw worden be keken. Dat zijn een aantal problemen waar je als brugklasser tegenaan loopt. De één is natuurlijk sneller gewend dan de ander, maar het blijft een hele overgang. "Als de aanpassing helemaal vlekkeloos verloopt, dan zijn dat uitzonde ringen", zegt E.H. Van Dijk-de Meijer, conrector van de eerste en tweede klassen op het Stede lijk Gymnasium in Leiden. Ze wil benadrukken dat de aanpas singsproblemen van brugklas sers op het Stedelijk Gymna sium waarschijnlijk niet alge meen gelden zijn voor alle scho len. "Voordeel hier is natuurlijk dat de klassen zes jaar lang het zelfde blijven. Op scholenge meenschappen is dat niet zo Na de brugklas wordt de groep dan opgesplitst in havo, mavo en \wo. Aan de andere kant kan het een nadeel zijn als je vriendjes van de basisschool naar een an dere school moeten". Nog een voordeel van één schooltype in een gebouw is dat leerlingen ge motiveerder zijn, denkt Meijer. "Ze weten dat als het niet lukt je naar een andere school moet. En ze willen graag bij elkaar blij- F. Veldman, conrector van de brugklassen op het chrystelijk lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft in Leiden, is het niet helemaal eens met die verschillen. "Er zijn wel eens twijfels, maar het komt weinig voor dat mensen in het verkeerde schooltype zitten. Het is voor onze leerlingen net zo'n teleurstelling als ze het niet ha len. Wij zijn een echte streek school met veel kinderen uit de Bollenstreek. Die moeten elke dag reizen om op school te ko men, dat zijn heus ook heel ge motiveerde leerlingen. We zor gen er trouwens ook voor dat .leerlingen die op de basisschool in dezelfde klas hebben gezeten Voor de brugklassers lichting '87 hebben 'ex-bruggers' van de Dr. W.A. Visser 't Hooft een speciale krant geschreven. Daarin staan vooral veel handige tips en ge bruiksaanwijzingen van leraren. Zo mag je bij tekenleraar Linstra in de klas praten en kauwgum eten. Bij meneer Boender mag dat nu juist helemaal niet. Word verder niet verliefd op leerlingen uit de hogere klassen. Simpelweg omdat ze toch niet op 'bruggertjes' vallen. Probeer ge woon een andere brugger te vin den, schrijft Esther in de krant. Een onbekende schrijver vindt zijn school 'onwijs gaaf, maar heeft wel een aantal waarschu wingen voor de 'bruggers'. In het begin van het jaar moetje oppas sen dat tweede en derde klassers je tas niet van je fiets trappen, want soms nemen ze hem mee en gooien ze hem in de struiken of- zo'. Verder zijn de leraren best aardig, maar 'in het begin wat streng'. Toch een geruststelling: 'aan het eind van het jaar is dat allemaal over'. Jongeren die in gescheurde kle ding rondlopen, er teksten op schrijven, nepmerken op hun kleren naaien vormen volgens Jeugd '87 slechts vijf procent van de totale groep jongeren in Ne derland. De merkkleding-rage komt ook maar onder een zeer kleine groep jongeren (zeven procent) voor. Euthanasie Los van de verschillende typen jongeren in Nederland hebben de onderzoekers ook vragen ge steld over een aantal specifieke onderwerpen. Euthanasie bij voorbeeld. Bijna de helft van de jongeren is niet tegen euthana sie, 27 procent zegt 'niet echt ja, maar ook niet echt nee' en 13 procent is tegen euthanasie. Dat weinig jongeren geïnteres seerd zijn in politiek is bekend, nieuw is dat een 'boodschap' in popmuziek wel aanspreekt. Maar liefst 28 procent van de onder vraagde jongeren vindt dat pop muziek hen meer op de proble men in de wereld wijst dan de Nederlandse politiek. Bijna veer tig procent meent dat projecten als Live Aid en Band Aid laten zien dat jongeren tot meer in staat zijn dan politici. De toekomstverwachtingen van de meeste jongeren zijn vrij somber. Werkloosheid, oorlogen en milieu, daar zal het voorlopig niet veel beter mee gaan, zo den ken velen. De ziekte aids blijkt nog maar weinigen echt angst in te boezemen. Slechts twee pro cent denkt dat de mensheid hier aan zal sterven, 85 procent van de Nederlandse jeugd verwacht dat deze ziekte in 2035 is te gene- ENCINO (California) - Het lijkt wel of hij elk jaar een ander ge zicht heeft. Dat hij zijn gezicht heeft laten 'ombouwen' is duide lijk, maar hoeveel operaties hij precies heeft ondergaan is niet bekend. Zijn huidskleur ziet er elk jaar iets lichter uit en zijn neus lijkt steeds iets smaller. Over Michael Jackson hebben we het, van wie dezer dagen een nieuwe elpee in de winkels ligt getiteld 'Bad'. Van die langspeel plaat staat inmiddels de single 'I just can't stop loving you' (een duet met de Amerikaanse zange res Siedah Garrett) hoog in de hitparade. Het is al weer vijfjaar geleden dat Michael zijn vorige plaat 'Thriller' uitbracht, de elpee die maar liefst veertig miljoen keer over de toonbank ging, een re cord dat nauwelijks lijkt te ver beteren. Verleende de hardrocker Alex Van Halen in het nummer 'Beat it' van de elpee 'Thriller' nog zijn I medewerking, op zijn nieuwe I plaat wordt Jackson geassisteerd door een aantal gospel-artiesten zoals The Winans en Andrae Crouch. Verder spelen mee Billy Idols gitarist Steve Stevens, jazz- organist Jimmy Smith en Stevie Wonder mee. Of de nieuwe elpee net zo suc cesvol zal zijn als de vorige is nog maar zeer de vraag. Zoals ge zegd, een recordverkoop van veertig miljoen lijkt nauwelijks te verbeteren. Met een verkoop van tien miljoen exemplaren van 'Bad' zou de platenmaatschappij al uitermate tevreden zijn. AMSTERDAM - Driekwart van alle leerlingen in het voortgezet onderwijs leest de krant gere geld. Dat blijkt uit het onderzoek 'Heb je de krant al gelezen?' dat sociaal-pedagoge Claire Groenen in opdracht van het dagblad Trouw heeft uitgevoerd. Ze hield een enquête onder ruim 1300 leerlingen uit alle typen van het protestants-christelijk voortge zet onderwijs. Meer dan de helft van alle leerlingen leest de krant vier dagen per week. Slechts één op de tien leerlingen vindt het le zen van de krant niet belangrijk. Sensatie Berichten over ongelukken en misdaad zijn erg in trek bij jon geren. Lekker korte stukjes met de nodige spanning, dat nodigt blijkbaar uit tot lezen. Overigens is daarmee helemaal niet gezegd dat volwassenen niet van 'sensa tienieuws' houden! Kranten die uitvoerig schrijven over dit soort onderwerpen, zoals de Telegraaf en het Algemeen Dagblad, wor den in ons landje immers heel veel gelezen. i het chrystelijk lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft. Nog ietwat schuchter betreden ook samen in één brugklas ko men". Wennen Om de eerste klassers te laten wennen aan hun nieuwe school zijn er op het Stedelijk Gymna sium eerst twee introductieda gen geweest, morgen beginnen de eerste lessen. Op het Visser 't Hooft begint het schooljaar met een ongeveer twee weken duren de 'schakelperiode'. Die tijd wordt gebruikt om de brugklas sers te laten wennen aan hun nieuwe vakken. Veldman: "Je laat ze zien wat belangrijk is, wat je uit je hoofd moet leren en wat niet. Hoe moet je je huiswerk maken en hoe zien de overhorin gen er uit. Er worden ook over horingen gegeven maar 'die tel len nog niet echt mee". Op het Stedelijk Gymnasium trekken de nieuwelingen tijdens de introductiedagen twee dagen lang op met hun leraren, mento ren en hulpmentoren (vijfde klassers). "De hulpmentoren zijn zelf ook leerlingen en die staan dus een stuk dichter bij die eer steklassers dan de leraren. Ze kunnen ze bijvoorbeeeld inlich ten over de eigenaardigheden van de diverse leraren. Door die introductiedagen worden wor den ze minder schuw", aldus Van Dijk-de Meijer. In de tweede schoolweek wordt een dyslexie- (woordblindheid)-onderzoek ge houden. Problemen die er zijn komen hierdoor meestal wel aan het licht. "Vorig jaar kwam daar een hoogbegaafd meisje uit naar voren, die ondanks dat veel pro blemen had". Medisch Puberteitsproblemen zijn in de eerste klas nog niet aan de orde, zo menen de woordvoerders van beide scholen. Conrector Van Dijk-de Meijer wijt dat ook aan het schooltype: "Ik denk dat dat op een mavo veel eerder zo is. De leerlingen op een gymnasium zijn veel verstandelijker bezig, mavo leerlingen zijn vaak veel meer uit de kluiten gewassen. Dat is medisch gezien geloof ik ook aangetoond. Hoe dat komt weet ik niet precies, dat is een puur medische kwestie". Veld man gelooft daar niet zo in: "Wel wat generaliserend gesproken. Maar de kans dat je een klein ge leerd baasje op het gymnasium tegenkomt is natuurlijk groter". Plaatselijke gebeurtenissen hebben de interesse van veertig procent van de ondervraagden, en strips en puzzels worden door 43 procent bekeken. Het hebben van een speciale jeugdpagina in de krant wordt ook door meer dan de helft (62 procent) belangrijk gevonden. Op die pagina gaat de voorkeur van de jongeren uit naar nieuws dat betrekking heeft op jonge ren, maar ook het eenvoudig uit leggen van actuele gebeurtenis sen wordt gewaardeerd. Onge veer één op de vier jongeren raakt door het lezen van een jeugdpagina in een dagblad eer der geïnteresseerd in de rest van de krant. De krant blijkt op school niet vaak te worden gebruikt, on danks het werk van de Stichting Krant in de Klas, die het lezen van dagbladen probeert te stimu leren via het onderwijs. Wel zegt 94 procent van de leerlingen de speciale uitgaven van deze stich- elpee Bad van Michael Jackson ligt in de winkels, de ting te kennen. bijbehorende video gaat maandag in première. (foto ap> 'Je bent jong en je wilt wat'. Deze kreet slingert Veronica regelma tig de ether in. Jongeren zouden dol zijn op keiharde muziek, ken nen computers als hun broekzak, stappen rond in felgekleurde of gescheurde kleren en zijn steeds op zoek naar nieuwe en verras sende dingen. Aan dat cliché beeld voldoen jongeren echter niet meer. De hedendaagse tee nagers zijn over het algemeen vrij rustig, willen trouwen, kin deren krijgen en willen verder zo min mogelijke opvallen. Kort om: jongeren zijn lang niet zo dy namisch als vaak wordt gezegd. Een door marktonderzoekbu reau Burke-Inter/view gehouden grootscheeps onderzoek onder jongeren in Nederland loont dit Jeugd '87 is de titel van het on derzoek dat is gehouden onder ruim 1.000 Nederlandse jongeren in de leeftijd tussen 12 en 24 jaar. De diverse 'levensstijlen en con sumptiepatronen' in deze groep stonden daarin centraal. Met na me het bedrijfsleven is erg geïn teresseerd in de 'levensstijl' van jongeren. Met de resultaten van het onderzoek kunnen bijvoor beeld de lezer van Popfoto, de kauwer van Stimorol chewing gum, de kijker naar Countdown en de drager van Robe di Kappa, vrij nauwkeurig worden gepor tretteerd. De onderzoekers van Burke- Inter/view concluderen in hun onlangs gepubliceerde verslag dat een groot deel (39 procent) van de Nederlandse jeugd anno 1987 als 'burgerlijk' omschreven kan worden. Dit type jongere vindt dat je voor je achttiende niet met iemand naar bed moet gaan en is tegen samenwonen. Misdadigers mogen wat hen be treft harder gestraft worden en verder vinden deze jongeren dat er werk genoeg is in Nederland, als je er maar naar zoekt. Het burgerlijke type komt vooral veel voor onder getrouwde jon geren en onder jongeren met vas te verkering. De andere vier groepen waarin jongeren worden ingedeeld zijn 'maatschappijkritisch' (15 pro cent), 'ik-gericht' (10 procent), 'autonoom' 30 procent) en 'car- rièregericht' (15 procent). Een korte beschrijving van de ze typen. Allereerst de maatschappijkri tische jongere. Dat zijn vooral degenen die zich erg bezighou den met maatschappelijke pro blemen, waarschijnlijk de idea listen onder ons. De kleinste groep, de 'ik-gerichten' streeft naar wat zo mooi 'persoonlijke ontplooiing' wordt genoemd. De ze doelgroep wil veel nieuwe din gen meemaken, heeft veel aan dacht voor zichzelf en geniet van seks. De 'autonomen' hebben een hekel aan regeltjes, ze willen zelf uitmaken wat mag en niet mag. Onder 'ongebonden' jonge ren scoort dit type hoog. Ten slotte de carrièremakers, die zijn zeer gesteld op het hebben van een luxe leventje en daar hoort natuurlijk een goedbetaalde baan bij. De media- en reclamewereld besteedt vaak veel aandacht aan nieuwe trends onder jongeren. Dat dit een enigszins vertekend beeld geeft van de werkelijkheid toont het onderzoek o'ok duide lijk aan. Punkers zijn er (nog) maar zo weinig dat ze in het on derzoek vrijwel niet voor komen. BONN - De voorbereidingen voor het vijfdaagse bezoek dat de Oost- duitse president en partijleider Erich Honeckervan volgende maand aan de Bondsrepubliek brengt, zijn in volle gang. De DDR heeft laten weten dat Honecker en door Erich Esih/AP zijn delegatie vooral willen praten over belangrijke internationale kwesties zoals ontwapening en vrede. Bonn is echter duidelijk meer geïnteresseerd in specifiek Duits-Duitse vraagstukken. Dat beide partijen verschillende uitgangspunten hebben werd pas goed duidelijk bij de voorbereidin gen voor een slotcommuniqué dat aan het eind van Honeckers ver blijf zal worden uitgebracht. De af gelopen week hebben de beide Duitslanden over en weer ont werpteksten voor deze verklaring uitgewisseld. Aangenomen wordt dat Bortn nadrukkelijk de mensenrechten aan de orde wil stellen, waarbij met name wordt gedacht aan versoepe ling van de bepalingen voor Oost duitsers die naar het buurland wil len reizen, maar ook aan het zoge heten 'schiessbefehl' voor Oost- duitse grenswachten. Ottfried Hennig, de staatssecre taris van het Westduitse ministerie van Duits-Duitse betrekkingen, zei in een interview dat het bevel als zodanig al zo vaak aan de orde is gesteld, dat verdere discussie niet relevant zou zijn. Wel zal Bonn aan dringen op een wijziging in de be staande Oostduitse wetgeving, die mensen die zonder toestemming de grens over willen beschouwt als misdadigers en om die reden het gebruik van vuurwapens rechtvaardigt, aldus Hennig. Als andere mogelijke gespreks thema's worden genoemd verbete ringen van het post- en telefoon verkeer, van de auto- en spoorweg verbindingen en vooral van de ver bindingswegen .tussen Oost- en West-Berlijn. Akkoorden Tijdens Honeckers verblijf zul len voorts drie overeenkomsten tussen de beide Duitslanden wor den gesloten, inzake samenwer king op het gebied van de techni sche wetenschap, het milieu en de veiligheid van kerncentrales. Tijdens de voorbereidingen is duidelijk geworden dat de DDR het bezoek van Honecker als een internationale aangelegenheid wil beschouwen, terwijl de Bondsre publiek veeleer de nadruk wenst te leggen op de Duits-Duitse aspec ten. Honecker wordt maandag 7 sep tember in Bonn verwacht en zal de eerste twee dagen driemaal in overleg treden met bondskanselier Helmut Kohl. Voor dit overleg, waaraan voorts zal worden deelge-1 nomen door de kanselarij-minister Wolfgang Schauble, is in totaal zo'n vijf uur uitgetrokken. Dins dagmiddag komen dan de beide delegaties bijeen, waarna de resul taten van het overleg tussen beide staatshoofden in een communiqué bekend gemaakt zullen worden. Voorts zal de Westduitse minis ter van milieu Martin Bangemann overleg voeren met lid van het Oostduitse politburo Günther Mit- tag en DDR-minister van buiten landse handel Gerhard Beil. De BRD-minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher treedt in gesprek met zijn DDR- collega Oskar Fischer. De Oostduitse delegatie telt on geveer 15 leden en voorts nog 35 naaste medewerkers. Alvorens res pectievelijk bezoeken af te leggen aan Noordrijn-Westfalen, Rijnland- Pfalts, Saarland en Beieren, zal Ho necker eerst nog een ontmoeting hebben met de fractievoorzitters in de bondsdag, Hans-Jochen Vogel (SPD), Alfred Dregger (CDU), Theo Waigel (CSU), Wolfgang Mis- chnick (FDP) en een nog niet met name bekende vertegenwoordiger van de Groenen. De communisti sche partijvoorzitter Herbert Mies heeft een aparte ontmoeting met de Oostduitse partijleider. 'Privé-bezoek' Verder staan op Honeckers pro gramma ontmoetingen met de deelstaat minister-presidenten Bernhard Vogel (CDU), in Trier, Oskar Lalontaine (SPD), in Saar- brucken, en Franz Josef Strauss (CSU), in München. Het DDR- staatshoofd neemt ook de gelegen heid te baat om een bezoek te bren gen aan het geboortehuis van Frie- drich Engels, in Wuppertal, en het voormalige woonhuis van Karl Marx, in Trier. Voor wat betreft de veiligheids aspecten wordt er in Bonn voor al le zekerheid van uitgegaan dat Ho neckers bezoek tot allerlei betogin gen en demonstraties kan leiden. Met alle middelen zal men probe ren te voorkomen dat het tot een treffen komt tussen voor- en tegen standers van Honeckers bezoek aan de BRD. Honecker heeft de wens te ken nen gegeven zonder veel entoura ge, en het liefst alleen, een bezoek af te leggen aan zijn geboortestad Wiebelskirchen in Saarland. Hij wil daar het graf van zijn ouders en zijn nog in leven zijnde zuster be zoeken. Tot nu toe hebben zich echter al 2000 journalisten, onder wie 150 uit de DDR, aangemeld met zeer veel belangstelling voor juist ook dit onderdeel van Honec kers verblijf in West-Duitsland. Voor een plaatsje bij het raam van huizen tegenover dat van Ho neckers zuster worden nu al prij zen van 5000 D-mark geboden, dus veel privacy zal het staatshoofd niet zijn vergund. Op de laatste dag van zijn vijf daags bezoek aan de Bondsrepu bliek doet Honecker München aan. Tevens zal hij een bezoek brengen aan het voormalige concentratie kamp Dachau, waarbij hij zal wor den vergezeld door de Beierse plaatsvervangend minister-presi dent Karl Hillermeier. Na afloop wordt hij onthaald op een af scheidsdiner, aangeboden door Strauss zelf.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10