>o %WIEL ris zoveel moois te zien... EE2Z3 Altijd vers van t mes en altijd scherp geprijsd. Ook de logeerkamer moet je een beetje gezellig maken WONEN Kunst op de vloer Brochure helpt bij beslissing kopen of huren D- 35° 75 ct 5? DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 Een schone logeerkamer waarin een bed met een nachtkastje ernaast, een stoel en een wasbak, kan een functionele slaapplaats zijn maar meer dan dat is het dan ook niet. Een prettige en aantrekkelijke logeerkamer heeft een goed bed met leuk beddegoed en een fleurige sprei. Een bedlampje dat goed functioneert en gordijnen die gemakkelijk sluiten. Verder een stevige gemakkelijke stoel en een tafeltje, dat zijn wel de belangrijkste voorwaarden. door Joke Vos Helaas is het vaak zo, dat de logeer kamer een rommelig optrekje is waar een min of meer afgedankt le dikant in staat met daarin een bed dat ook al zijn beste tijd heeft ge had. Wanneer de rest van de woning vrij royaal is, kunt u niet volstaan met te zeggen: ,,Het is wel een beet je behelpen, maar je vindt het wel. Als je iets nodig hebt zeg je het Wasbak Belangrijk voor de gast is ook een wasbak met een spiegel en een goede verlichting erboven en een glazen plaat waarop de persoonlij ke toiletspullen kunnen worden gelegd. Als dit niet aanwezig is, zorg er dan wel voor dat de gast zich ongestoord kan wassen en toi let kan maken, bijvoorbeeld door hem of haar gebruik te laten maken van uw badkamer. Geef uw gasten een royale handdoek en een bijpas send washandje. Een leuk stukje zeep, een nagelborsteltje en even tueel een busje talkpoeder. Zet meerdere waterglazen neer, één om de tandenborstel in te zetten en een ander om te spoelen. In een logeerkamer is goede vi trage van grote betekenis voor de gasten. Zij voelen zich graag onbe spied. De overgordijnen moeten goed aansluiten. Massa's mensen kunnen alleen slapen in een donke re kamer. Ouderen willen 's mid dags wel eens een dutje doen. Zij r sluiten zich dan even helemaal van de buitenwereld af. Stevige over gordijnen met een geluiddempen de werking zijn dan wel gewenst. Een vrolijk dessin of een bij het in terieur passende kleur doet het bij jong en oud. Het is bekend dat een interieur (zeker ook dat van een logeerka mer) iemands stemmig kan beïn vloeden. Als een logeerkamer ge zellig en vooral gastvrij aandoet, zal zelfs de meest kritische logé ach teraf niets meer hebben aan te mer ken. Niet te bont Maak er geen bont allegaartje van, dat werkt onrustig. Wat de kleuren betreft kunt u zich het bes te laten adviseren door een wo ninginrichter die gewoonlijk ook kleurendeskundige is. Als de ka mer bijvoorbeeld op het noorden ligt, moet u met vrolijke tinten wer ken zoals geel en oranje. Met grijs achtige tinten, die momenteel zo actueel zijn, valt goed te combine- Neutraal behang, liefst licht ge dessineerd, past bij de algemene smaak. In een romantisch inge richt vertrek kunt u wandbedek- king nemen met kleine bloemtoef- jes en gordijnen in dezelfde print. Deze zijn verkrijgbaar in speciaal zaken. Wanneer u nieuwe vloerbedek king overweegt, dan is zacht mate riaal aan te bevelen; plezierig aan de blote voeten en optisch verrui mend door een effen tint. Linole um is wel hygiënisch; leg er echter wel een groot zacht slaapkamer kleed op. Verder moet u aan het volgende denken. Een kast met voldoende kleerhangers en een paraplu die de gast kan lenen. In de kast moeten een extra deken of een plaid liggen en een extra kussen. Een vaasje bloemen en/of een schaaltje fruit onderstrepen het 'welkom'. Planten kunt u beter niet in een logeerkamer zetten; sommi ge mensen zijn allergisch voor be paalde soorten. Ook al rookt u zelf niet, zet dan toch een asbak neer. Plaats bij de wastafel een kleine pedaalemmer. Smaakvolle wandversiering en wat gezellige prulletjes complete ren het geheel. Eigen plekje Voor een gast is het prettig een eigen plekje te hebben om, al is het maar een half uurtje voor het naar bed gaan, zich terug te kunnen trekken. Voor hij of zij echt gaat slapen wil een gast soms graag een beetje op verhaal komen. Wanneer de ruimte het toelaat, zet dan een fauteuiltje neer waarin men gezellig kan gaan zitten lezen. Dan moet er natuurlijk ook lectuur zijn, enkele goede actuele tijd schriften en een paar pockets. Logé's stellen het zeker op prijs een gidsje van uw of van de dichtst bijzijnde stad te krijgen, zodat zij op eigen houtje op ontdekking uit kunnen gaan. Gezellig om in bed door te bladeren. Is er een radio ter beschikking, dan is dit een plezieri ge bijkomstigheid die het de logé's mogelijk maakt naar iets te luiste ren waarin u mogelijk niet geïnte resseerd bent. Houdt uw gast van puzzels, dan is het attent als u die klaar legt. Bij dit alles hoort een klein tafeltje naast het bed, een klokje en een be hoorlijke lamp die vanuit het bed kan worden uitgeschakeld. Schemerlamp privacy is voor alle partijen be langrijk. De gastvrouw heeft haar huiselijke bezigheden en kan zich derhalve niet de gehele dag met haar gasten bemoeien. Als kinderen komen logeren, zet dan wat speelgoed klaar. Liefst iets waar ze lang mee bezig kunnen zijn zoals een legpuzzel, blokken, legos tenen, enz. Een boek met korte ver halen, dus geen dikke pil die ze toch niet uit krijgen. Plaatjesboe ken en stripverhalen worden ook hogelijk gewaardeerd. Veel kinderen zijn in een vreem de omgeving bang in het donker. Een spaarbrander of een schermer- lampje stelt hen in zo'n geval ge rust. Een goede logeerkamer hoeft heus niet altijd alleen dienst te doen voor logé's. Wanneer een van de huisgenoten die hun slaapka mer moet delen ziek is, kan zo'n ge zellig ingericht vertrek uitstekend dienst doen als ziekenkamer. DUN GLAS - Het Deense merk Bodum, geïmporteerd door Mepal in Lochem, specialiseert zich in ovenschalen van mooi en ogen schijnlijk fragiel laboratoriumglas. Dit glaswerk leent zich ook prima het opdienen van een salade. Een huis huren of een huis kopen is een individuele beslissing die af hangt van een groot aantal omstan digheden. Makelaars adverteren nogal eens met de mededeling dat kopen op een bepaald moment heel gunstig is, omdat de rente laag is en de prijzen (nog) niet al te hoog. Daar hebben ze dan zonder enige twijfel gelijk in. Toch is een huis kopen geen beslissing die je even neemt, alleen omdat de rentestand zo laag is. Bij de vraag wat gunsti ger is, huren of kopen, komen ook zaken kijken als: het verschil in vaste lasten, de verzekeringen, ver schil in rechtspositie, risico van rente- en huurstijgingen, kosten van onderhoud en de mogelijkhe den voor subsidies en belastingaf trek. Een huis kopen kan aantrekke lijk zijn omdat er in de koopsector nu eenmaal leukere huizen te vin den zijn dan in de huursector, of omdat je bij kopen ook investeert in vermogensvorming, of omdat je het een prettige gedachte vindt een eigen dak boven het hoofd te heb ben en daar zelf de zeggenschap over te hebben. Huren heeft als voordeel dat het minder verplichtingen schept, een huurcontract zo te beëindigen is en je de zekerheid hebt hoe je woon lasten zich in de komende jaren zullen ontwikkelen (met daarbij de zekerheid dat van een jaarlijkse huurverhoging). De beslissing is ook afhankelijk van hele persoonlijke zaken als mo gelijke salarisstijgingen of plannen tot gezinsuitbreiding. Kortom, ko pen of huren is een besluit dat je niet alleen neemt met het oog op de gunstige rentestand. De Vereniging Eigen Huis en het Nationaal Instituut voor Budget voorlichting hebben in de brochu re 'Kopen of huren' alle argumen ten voor en tegen beide woonvor men eens op een rijtje gezet. De brochure gaat in op vragen als be lastingen, vestigingsmogelijkhe den, soorten koop- en huurhuizen, nieuwbouw of bestaande bouw, erfrecht, hypotheekvormen, pre mie A en B, gemeentegarantie en vooral: de bruto en nettolasten. Verder is er een tabel in opgeno men, waaruit afgelezen kan wor den wat bij een bepaald inkomen en een bepaalde rentestand een maximaal verantwoorde hypo theek is. De brochure 'Kopen of Huren' is verkrijgbaar bij de Vereniging ei gen huis (033-600750) of het Nibud (070-469527) en kost 10,50 gulden ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OPTOMETRIST OV. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071-12.41.08 Het adres waar u vanaf oogmeting t/m het persoon- lijke montuur of speciaal aangepaste contactlens terecht kunt. Een garantie geven wij bij elke aankoop. Voor u: EEN VOORTREFFELIJK VOORUITZICHT Kunst voor de vloer', zo noemt de Nederlandse tapijtfabriek Desso de nieuwe collectie kar petten Studio Design. Deze be staat voornamelijk uit vloerkle den van zuiver scheerwol en is in drie groepen verdeeld. Deze zijn afgestemd op de smaak van avantgardisten, realisten en klassiek georiënteerden. De dessins zijn ontleend aan de na tuur, beeldende kunst, historie en antiek, uiteenlopend van aardstructuren tot de Mon- driaanstijl. Een bepaalde kleurtrend is moeilijk te herkennen. De praktijk heeft de ontwerpers echter wel een aanknopings punt gegeven. Grijstinten blij ken het best in de verschillende interieurs te passen. Naar smaak kiest de consument ac- centkleuren. De karpetten wor den in speciale studio's met be hulp van ontwerpcomputers gecreëerd. Dit heeft tot gevolg dat er een welhaast oneindige variëteit aan dessins verwerkt kan worden. „De afmetingen van de kar petten zijn 1.70 bij 2.40 meter, de meest gangbare maat, en 2.00 bij 3.00 meter. De laatste tijd is echter ook een trend te zien naar de vierkante karpet ten van 2.00 bii 2.00 meter. Em De logeerkamer is alle aandacht waard, maak er geen ongezellig rom melhokvan. (FotoGPD) Grove boerenworst, per stuk a 475 gram 5.50 3ereich Bernkastel. Zoete, witte Appelbroodjes. Per stuk 1- Gevulde pindastengels. Zakje a 100 gram. 1.45 Jonge Goudse kaas, 1 kg. 10- Fijnproevers weten het. Nergens zijn de vleeswaren zo lekker als bij de Hema. Dat komt omdat wij de hoogste eisen stellen aan kwaliteit en voortdurend testen op smaak en samenstelling. Die zekerheid Snijworst, 150 gram 1,80 hebt u, evenals de zekerheid dat u altijd de laagste prijs betaalt. Elzasser cervelaatworst, 100 gram 1.55 NU -Duitse wijn. Voor elke gelegenheid. 3.95 NÜ 6 FLESSEN NU 4VOOR Cótes du Rhóne Ie Dauphin. Frisse en karakteristieke rode wijn. 4.95 NÜ 6 FLESSEN Boerenwit of -bruin. NU 195 Gratis gesneden. 2,30 JL NU NU 2 VOOR Chocoladetabletten, melk, wit ot puur. a 200 gram 2.75 -T Q50 Per 2 stuks NU Aardbeien-tompouce, gevuld met aardbeien- bavaroise. 1.50 NÜ 4 VOOR Echt Waar Voor Je Geld-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9