Weinig extra middelen voor trendvolgers 'We hebben het lot in onze eigen handen' Onderzoek naar misbruik voorwetenschap bij Datex Mijnconcern wil onderhandelen Ontslag directeur BOM Winst Honda daalt fors Meer winst voor DAF Trucks Topman Van Liemt over gevolgen van verkoop DSM; DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 V erbetering arbeidsvoorwaarden DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister De Koning (sociale za ken) heeft de bonden die de belangen behartigen van de 600.000 werknemers in de niet-commerciële dienstverle ning gisteren meegedeeld dat er vrijwel geen financiële ruimte is voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Hij wil daarvoor niet meer beschik baar stellen dan 185 miljoen gul den. Dat bedrag is afgeleid van het bedrag dat minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) voor de verbete ring van de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren ter beschik king heeft gesteld. De werkgevers en werknemers vinden het voorgestelde bedrag veel te weinig om gelijk te kunnen blijven lopen met de marktsector, laat staan de achterstand in te lo pen. Die achterstand bedroeg vorig jaar 12 procent. Ze verklaarden desnoods cao's af te zullen sluiten die het bedrag van 185 miljoen overschrijden. Alleen als Van Dijk de ambtena ren meer wil geven dan 795 miljoen is De Koning bereid meer geld op tafel te leggen voor de zogenaamde trendvolgers. Voor het overige, zo vindt De Koning, moet extra geld voor de arbeidsvoorwaarden maar gehaald worden uit een verlaging van de pensioenbijdrage van de werkgevers. De minister heeft daartegen geen bezwaar. De bonden vragen zich echter af of de pensioenfondsen hun verplichtingen wel kunnen na komen als de bijdrage wordt ver laagd. Tot de trendvolgers horen zowel de werkgevers als werknemers van ziekenhuizen, bejaardenhuizen, bedrijfsverenigingen of andere ge subsidieerde instellingen. Het ka binet stelt hun loonruimte vast. Over de besteding van dit bedrag sluiten zij zelf cao's af. De geboden 185 miljoen is 0,74 procent van de loonruimte. De minister heeft zich bij de vaststelling van dit bedrag laten leiden door prognoses van het Cen traal Planbureau, dat in het be drijfsleven een loonstijging van een half procent verwacht. PAGINA 7 Vakbondsleider James Motlatse gaat op de schouders nadat bekend is gemaakt dat Anglo American zonder voorafgaande voorwaarden wil onderhandelen. (foto anpi DEN BOSCH (ANP) - Het College Het College van GS heeft gepro- van Gedeputeerde Staten van beerd om met Spits een schikking Noord-Brabant heeft directeur drs. te treffen. Het College wil niet be- te Taan"praten" F. Spits van de Brabantse Ontwik- kend maken wat die regeling zou - - -- kelings Maatschappij BOM ontslag hebben ingehouden. Spits heeft aangezegd. het bod van de provincie echter Spits kwam enkele maanden ge- van de hand gewezen. Hij wil op leden in opspraak toen bekend dit nfoment geen enkel commen- werd dat hij privé aandelen had ge- taar geven. Evenmin wil hij zeggen kocht van een bedrijf waarmee de of hij van plan is om naar de rech- BOM zakelijke contacten onder- ter te stappen om te proberen het hield. Spits is destijds meteen met ontslag ongedaan te maken, verlof gestuurd. Het ontslag gaat l december in. Noord-Brabant is de enige aandeelhouder van de BOM. Ditzitel Uitgeverij V"NU stopt met Ditzi tel. De financiële haalbaarheid van dit zogenoemde videotex-experi ment is te onzeker, vindt de Raad van Bestuur. De investering tot nu toe bedroeg vijf tot tien miljoen gulden. Onzekerheid is ej volgens een woordvoerder van de uitgeve rij nog over de 21 bij het Ditzitel- project betrokken personeelsle den. Boeing De Amerikaanse vliegtuigfabri kant Boeing vertraagt de introduc tie van de 7J7, een nieuw toestel met plaats voor 150 passagiers en uitgerust met twee prop-fan moto ren die tot veertig procent zuiniger met brandstof omspringen dan de huidige vliegtuigmotoren. Het toe- stèl had in 1992 moeten gaan vliegen, maar volgens een woord voerder wordt dat nu vermoedelijk 1993. Boeing heeft het besluit ge nomen omdat er maar weinig be langstelling voor het vliegtuig be staat bij mogelijke kopers. Splijtstof De fabriek voor opwerking van gebruikte splijtstofstaven uit kern centrales in het Franse La Hague zal haar tarieven halverwege de ja ren negentig met dertig tot veertig procent verlagen. De prijsverla ging, voorbehouden aan 'goede klanten', wordt mogelijk doordat rond 1995 de kosten van de uitbrei ding van de capaciteit van de fa briek in La Hague zullen zijn afge schreven. Supergeleiders Japan heeft de Verenigde Staten gisteren opgeroepen tot grotere sa menwerking in plaats van concur rentie bij de ontwikkeling van su pergeleiders die commercieel te produceren zijn. Volgens functio narissen van het ministerie van in ternationale handel en industrie (MITI) staan beide landen op gelijk niveau als het gaat om de perfectio nering van supergeleiding en moe ten ze daarom hun kennis bunde len. Meneba Meneba heeft in de eerste helft van dit jaar een positief resultaat behaald van 0,8 miljoen gulden Dit betekent een verbetering met 3,7 miljoen vergeleken met het ver lies van 2,9 miljoen gulen in het eerste halfjaar van 1986. Voor het hele jaar blijft de hoofddirectie re kenen op een bescheiden positief resultaat. Dit blijkt uit het halfjaar bericht. CSM Bij de Centrale Suiker Maat schappij ontwikkelen de resulta ten zich in het 30 september aflo pende boekjaar overeenkomstig de verwachtingen, zo hebben directie en commissarissen maandag mee gedeeld. De eerder uitgesproken verwachting dat de winst over het tweede halfjaar minstens gelijk zal zijn aan die van 31,2 miljoen gulen over de eerste zes maanden, zal ze ker uitkomen. Over geheel 1985/86 bedroeg de nettowinst 58,8 miljoen gulden. JOHANNESBURG (UPI/Rtr/ AFP)- Zuid-Afrika's grootste mijn- bouwconcern Anglo American heeft gisteren voor het eerst de zwarte mijnwerkersbond NUM uit genodigd voor nieuwe onderhan delingen zonder voorwaarden vooraf. De eerdere voorwaarde dat alleen gesproken kan worden over secondaire arbeidsvoorwaarden en niet over looneisen is kennelijk van tafel. "We doen een beroep op hen te rug aan de onderhandelingstafel te komen voordat er nog meer doden vallen. Wij van onze kant stellen geen voorwaarden. Wij stellen voor onderhande laar Bobby Godsell van Anglo American. Later maakte Anglo bekend dat in een aantal mijnen het ultimatum aan stakers om het werk te hervat ten is verlengd tot morgen om de werknemers meer tijd te geven tot een beslissing te komen. Godsell wilde niet zeggen hoe groot de produktieverliezen zijn die Anglo American tot dusver heeft geleden. Wel zei hij dat de staking "een erg kostbare zaak voor ons is. Ik zou de staking erg eerbaar eind willen king haar derde week inging heb ben de werkgevers de reeks massa ontslagen voortgezet. Gisteren werden 7.000 mijnwerkers ontsla gen. Nog eens 9.000 mannen zijn met ontslag bedreigd. Volgens de NUM vielen een do de en 13 gewonden in de President Steyn-goudmijn van Anglo Ameri can, waar de mijnpolitie hagel, rub berkogels en traangas afvuurde op stakers. Het mijnconcern Johan nesburg Consolidated Investments (JCI) maakte bekend dat twee do den zijn gevallen bij twee afzonder lijke incidenten in de Western Areas goudmijn. Sinds het begin van de staking zijn nu zeven mijn werkers omgekomen. Ook bij de Kinross-mijn, waar vorig jaar 177 mijnwerkers omkwamen bij een mijnramp, braken gevechten uit. Een woordvoerder van Anglo American zei dat gisteren 7.000 sta kers zijn ontslagen bij Western Holdings. Sinds het begin van de staking zijn zeker 18.000 werkne mers ontslagen. Volgens de Labor Monitoring Group, een onafhankelijke univer sitaire studiegroep, heeft de sta king de zes grote mijnbouwcon- cerns nu al 90 miljoen dollar aan inkomsten gekost. De Kamer van Mijnwezen, de werkgeversorgani satie, wilde niet ingaan op de pro duktieverliezen bij de goud- en ko lenmijnen. Wel zei een woordvoer der dat de mijnwerkers de afgelo pen twee weken tussen de 27 mil joen en 40 miljoen dollar aan loon hebben gemist. Spits was overigens niet de enige medewerker van de BOM die voor eigen rekening aandelen had ge kocht. Het hoofd van de afdeling participatie was ook bij de transac tie betrokken. Hij is eveneens met graag tot verlof gestuurd. Momenteel onder- brengen", handelen de raadslieden van de Bij botsingen tussen stakers en BOM en de betrokkene over een af- mijnpolitie zijn opnieuw drie do- vloeiingsregeling, aldus een den gevallen, zo is gisteren be- woordvoerder van de BOM. Dat kendgemaakt door de zwarte mijn- overleg verloopt volgens hem tot werkersbond NUM en door de nu toe bevredigend. mijnconcerns. Terwijl de mijnsta- TOKIO (UPI) - Het Japanse auto concern Honda heeft in de vier maanden tot en met juni dit jaar een nettowinst behaald van 28,4 miljard yen, ongeveer 406 miljoen gulden, zo is gisteren in Tokio be kendgemaakt. De winst is 25,5 pro cent lager dan in de vergelijkbare periode van vorig jaar. De omzet groeide met 9,1 procent tot 1,023 biljoen.yen, 14,6 miljard gulden. Deze groei was te danken aan een betere autoverkoop in de Verenigde Staten en Europa. Dat ae winst daalde is volgens Honda het gevolg van een verdere koers stijging van de yen ten opzichte van de dollar. Gisteren liet concurrent Toyota weten dat de produktie in juli 1,6 procent kleiner is geweest dan in juli vorig jaar. De export ging met 7,7 procent achteruit. De vermin dering deed zich alleen voor bij vrachtwagens en bussen, want de produktie van personenwagens nam toe met 2,6 procent en de ex port daarvan groeide met 5,5 pro cent AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse effectenbeurs is een onder zoek gestart naar mogelijk mis bruik van voorwetenschap bij Da tex, een Amsterdams informatica- bedrijf, zo heeft de beurs gisteren bekendgemaakt. De beurs onder- 'zoekt de naleving van de modelco de, waaraan alle aan de beurs geno teerde ondernemingen zich dienen te houden. In de modelcode staan regels die functionarissen van ondernemin gen in acht moeten nemen als zij handelen in aandelen van de eigen onderneming. Bij voorbeeld wor den termijnen genoemd voor en na het verschijnen van jaar-, halljaar- of kwartaalcijfers, waarbinnen zij niet in de stukken van de eigen on derneming mogen handelen. Volgens de waarnemend commis saris voor de notering van de beurs, P.M. Koster, beslaat het on derzoek de hele periode maart tot Braks niet al te negatief over agrarische export NOORDWIJK AAN ZEE (ANP) Minister Braks (landbouw en vis serij) is niet al te somber over de terugloop van onze agrarische ex port. In het algemeen doet ons land het beter dan de belangrijkste con currenten, zo concludeerde de be windsman vandaag tijdens een congres in Noordwijk. Braks sprak voor een gehoor van Nederlandse landbouwattaché's en landbouw raden die deze weken hun twee jaarlijkse ontmoetingsbijeenkomst in ons land hebben. Braks erkende dat sinds 1985 de grote groei van onze uitvoer van land- en tuinbouwprodukten er uit is en dat de concurrentie toeneemt. In vergelijking met de andere part ners van de Europese Gemeen schap slaat ons land volgens hem geen slecht figuur. Gemiddeld is de export van de EG-landen in de ze sector vorig jaar met 7,8 procent gedaald in vergelijking met het jaar daarvoor. Voor ons land afzon derlijk was het 5,9 procent. Alleen de Bondsrepubliek Duitsland deed het met 3,8 procent minder uitvoer beter. Alleen over de vleesexport is de bewindsman somber. Zowel Frankrijk als West-Duitsland voer den hun uitvoer op, terwijl die van ons land daalde. Volgens de minister moet er voor worden gewaakt dat verhoudings gewijs kleine bezuinigingen van de overheid onevenredig negatieve ef fecten zullen hebben op de export. Volgens Braks moeten land- en tuinbouw dezelfde mogelijkheden krijgen als de industrie, bij voor beeld als het gaat om rente-subsi dies op exportkredieten. Minister De Korte (links) nam gisteren eve DAF 95, een nieuw type bedrijfswagen. A. vc Raad van Bestuur, informeert de minister c tuur. i plaats in de cabine i der Padt, voorzitter er de elektronische appara- EINDHOVEN (GPD/ANP) - De Nederlandse vrachtwagenfabri kant DAF Trucks in Eindhoven heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een beter resultaat behaald dan in de eerste helft van het vori ge jaar. De voorzitter van de raad van bestuur, ir. A. van der Padt, zei gisteravond dat de overname van de Britse Leyland Trucks en Freight Rover winstgevend is ge weest. Precieze winstcijfers wilde hij nog niet geven. Met een solide thuisbasis in Neder land en Belgie (DAF) en Engeland (Leyland) ziet Van der Padt moge lijkheden te blijven groeien, on danks zware concurrentie op de Europese markt. DAF Trucks presenteerde gisteren in Eindhoven een nieuwe serie zware bedrijfswagens bestemd voor het zware, veelal internationa le vervoer. Naar verwachting zul len er volgend 5.000 wagens met de naam DAF-95 worden gemaakt. Basis bijft de in 1985 geïntrodu ceerde ATi-motor (Advanced Tur- de bo-intercooling), maar op het com- de fort in de cabine, de stabiliteit op de weg, electronische bedienings systemen en veel andere details zijn de nieuwste vindingen toege past. Volgens Van der Padt heeft de ontwikkeling van '95-lijn' DAF ongeveer 600 miljoen gulden aan investeringen gekost. De DAF-baas is tevreden over de groei van zijn bedrijf. Door de fusie met de vracht- en bestelwagens van British Leyland is DAF in marktaandeel opgeklommen tot de vijfde in Europa. Na Mercedes, Ive- co, Volvo en Renault, maar inmid dels groter dan bijvoorbeeld Sca nia en M.A.N., zo memoreerde ook minister van economische zaken. De Korte, tijdens de presentatie. De Korte stelde gisteren DAF ten voorbeeld aan het Nederlandse be drijfsleven. „Helaas zijn veel be drijven nog te weinig alert op ver anderende marktsituaties em spe len zij nog onvoldoende in de op toekomst". Volgens Van der Padt loopt de Eu ropese vrachtwagenindustrie tech nologisch vóór op die in de VS en Japan. Volgens hem krijgt DAF niet in dezelfde mate overheids steun als de industrie in andere Eu ropese landen. Hij bepleitte 'Euro pese' steun aan samenwerking bin nen He totale industrie. De DAF-topman zei ook te streven naar notering aan de effectenbeur zen in zowel Amsterdam als Lon den. Hij denkt daarbij in een ter mijn van twee tot drie jaar. De in troducties zouden gepaard moeten gaan met de uitgifte van nieuwe aandelen om verdere groei van de onderneming te financieren. Tot die tijd kunnen de ongeveer 200 miljoen gulden aan ontwikkelings kosten per jaar bestreden worden uit de kasstroom, dus uit de netto winst en de afschrijving, aldus de voorzitter van de raad van bestuur van DAF. FOKHENGSTEN - De gezond- heidsdiensten voor dieren hebben een aantal Nederlandse fokheng- sten vrij verklaard van de ziekte CEM, een besmettelijke ziekte die bij merries tot baarmoederontste king leidt. De hengsten kunnen zonder enig bezwaar weer voor de fokkerij worden gebruikt. In totaal gaat het om negen hengsten die on geveer 500 merries hebben gedekt. Bij ongeveer 80 tot 90 merries wordt nog onderzocht of zij de ziekte hebben, aldus een woord voerder van het Landbouwschap. en met juli. In die maanden heeft de koers van Datex geschommeld tussen globaal 55 gulen en 26 gul den De hoogste koers van het jaar werd gehaald op 6 januari, toen de aandelen Datex 60,50 gulden de den. De laagste koers werd bereikt op 13 augustus (23,50 gulden). Af gelopen vrijdag sloot Datex op 27,30 gulden. De directie van Datex liet gisteren via een woordvoerster weten geen bezwaar te hebben tegen het on derzoek. „Het was op zich wel een verrassing, maar we wachten rus tig af', aldus de woordvoerster. Volgens haar wist de directie van Datex gisteren nog niet over welke periode het onderzoek zich uit strekt. Datex maakte op 28 juli melding van een omzetstijging over de eer ste helft van het jaar van 76 miljoen tot 79 miljoen gulen en een toene ming van het bedrijfsresultaat van 7,8 miljoen tot 8,5 miljoen gulden. De nettowinst zal volgens die voor lopige cijfers ongeveer gelijk zijn aan die van de eerste helft van 1986 (5,1 miljoen gulen De definitieve cijfers volgen morgen. Olieprijzen weer verder gedaald LONDEN (Rtr) - De internationale prijzen voor ruwe olie zijn gisteren verder gedaald. Handelaren schrij ven dit toe aan het wegebben van de spanningen in de Perzische Golf en een overaanbod op de we reldmarkt. De Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) zou aanzienlijk meer pro duceren dan de hoeveelheid die zij zichzelf als maximum heeft ge steld. Brent-olie, de belangrijkste olie soort uit de Noordzee, noteerde gisteren voor inlading in oktober 17,50 dollar per vat (van 159 liter). Dat was 0,45 dollar minder dan af gelopen vrijdag en het laagste ni veau sinds april. De prijs van West Texas Intermediate, de toonaange vende Amerikaanse oliesoort, daal de met 0,55 dollar tot 18,40 dollar per vat. Volgens het gezaghebbende vak blad Middle East Economie Sur vey (MEES) produceert de OPEC deze maand ongeveer 19,7 miljoen vaten per dag, ruim drie miljoen vaten meer dan het produktiepla- fond van 16,6 miljoen vaten. Als het in de Perzische Golf niet tot een escalatie van de spanningen komt zal het oliekartel volgens des kundigen de produktie snel moe ten beperken om een scherpe prijs daling te voorkomen. Volgens MEES hebben Iran en Ve nezuela zich evenals Saoedi-Arabië bij de voorzitter van de OPEC, de Nigeriaan Rilwanu Lukman, be klaagd over de overproduktie door andere lidstaten. Iran zou overi gens ook meer produceren dan is toegestaan, net als vrijwel alle an dere OPEC-landen aan de Perzi sche Golf, Libië en Nigeria. Rabobank UTRECHT (ANP) - De Rabobank heeft in de eerste helft van het jaar een brutowinst behaald van 702 miljoen gulden ongeveer 1 pro cent meer dan in de vergelijkbare periode van 1986. De nettowinst zakte echter met 6 procent van 346 miljoen tot 325 miljoen gulden. De ingelegde spaargelden stegen van 61,8 miljard tot ruim 65 miljard gulden. De groei van de toever trouwde middelen van particulie ren was weliswaar iets groter dan in de eerste helft van vorig jaar, maar hij bleef, aldus de Rabobank, aanzienlijk achter bij hetgeen op grond van marktontwikkelingen mocht worden verwacht. Voor de rest van het jaar ver wacht de bank een verder herstel van de brutowinst, maar de netto winst zal wegens de stijging van de belastingdruk moeilijk het niveau van 1986 kunnen halen. HEERLEN - Hij zei het al eens bij de presentatie van een jaarverslag: de verkoop van DSM aan particu lieren - binnenshuis wordt liever gesproken over 'vervreemding' van de aandelen - heeft eigenlijk geen bijzondere gevolgen voor het concern. De mensen moeten niet denken dat het daardoor allemaal anders zal gaan bij DSM, bijvoor beeld met de werkgelegenheid. door Han Brinkman „Dat punt is nogal aan de orde geweest, uiteraard vooral in het ge sprek met de vakorganisaties en de ondernemingsraad. Maar de gevol gen van privatisering voor de werkgelegenheid zijn nul-komma- nul. We houden ons lot in eigen handen", zegt mr. Hans van Liemt, voorzitter van de raad van bestuur van het chemieconcern. Vorige week maakte minister De Korte bekend dat de staat binnen afzienbare termijn DSM deels zal gaan verkopen. Zijn opmerkingen dat de aandelenverkoop de werk gelegenheid ten goede zal komen, neemt Van Liemt voor kennisge ving aan. „Nee, ik zie daar geen di rect verband tussen", bevestigt Van Liemt. „Als er de komende ja ren sprake is van een toename, zou die ook gerealiseerd zijn als we niet geprivatiseerd waren. Ik zou daar op dit moment geen uitspraak over doen". Mr. Ad Timmermans, lid van de raad van bestuur, kan zich wel voorstellen wat De Korte bedoeld heeft te zeggen. Via de beurs kan DSM namelijk beter aan geld ko men, dan via de overheid of de banken. Geld dat gestoken wordt in nieuwe projecten die de werkge legenheid ten goede komen. „Maar het is een theoretisch verhaal", er kent Timmermans. Klimaat Met de bekendmaking van het kabinetsvoornemen om de che- miegigant te privatiseren, is een einde gekomen aan een periode van twee jaar, waarin regelmatig is onderhandeld over de voorwaar den die overheid en DSM elkaar stelden. Eerst wordt een 'belang rijk minderheidsdeel' van de aan delen naar de beurs gebracht, naar verwachting circa dertig procent. Dat gebeurt waarschijnlijk in de loop van 1988, maar het moment van introductie is sterk afhankelijk van het (economisch) klimaat dat dan op de beurs heerst. De staat besluit in principe zelf wanneer dat moment komt. Timmermans: „Het is nu moei lijk te voorspellen hoe de situatie volgend jaar op de beurs is. Als je kijkt naar de notering van de grote beursfondsen in het afgelopen jaar, dan zie je dat daar grote schomme lingen in de koers kunnen optre den. Je kunt niet nu zeggen: op 1 oktober 1988 gaan we naar de beurs". Hij vervolgt: „We gaan geen druk uitoefenen op de overheid om op een bepaald moment de aandelen te introduceren. Zij verkoopt de aandelen. De strop is voor haar. Maar je wilt op een nette manier naar de beurs, anders raakt het ons uiteraard ook". Extra geld Timmermans laat er geen ondui delijkheid over bestaan dat wan neer DSM vindt dat het beurskli- maat niet geschikt is op het mo ment dat de overheid de aandelen wil verkopen, het bestuur van het chemieconcern wel van zich laat horen. Desnoods wordt de intro ductie uitgesteld tot 1989, of nog la ter. Immers, voor de jaren '90 heeft DSM geen extra geld nodig voor grote projecten en zal het bedrijf, zoals het er nu naar uitziet, wellicht geen gebruik maken van de moge lijkheid om via een aandelenemis sie extra kapitaal aan te trekken. Ondertussen gaat de top van DSM zich de komende tijd oriënte ren op de handel en wandel in de Amsterdamse effectenbeurs. Van Liemt: „We hebben daarin geen er varing. Vandaar dat we pas later in detail op de beursgang terug kun nen komen". Duidelijk is wel dat de DSM-top voorlopig alleen aandelen wil ver kopen op de Amsterdamse beurs. Mogelijk dat later nog eens bij één of twee beurzen in het buitenland notering wordt aangevraagd. Ook in Tokio? (DSM heeft nogal wat sa menwerkingsverbanden met Ja panse ondernemingen, red) Van Liemt: „Dat lijkt mij een erg ver schot. Ik denk niet dat ik dat nog meemaak". Timmermans vult aan: „Het zou voor ons een te zwa re belasting zijn om onmiddellijk bij meerdere beurzen tegelijk te beginnen". Overigens laat de DSM-top het 'volstrekt' van de overheid afhan gen of zij - ook op de lange termijn - een beperkt aandeel in DSM wil houden, of niet. De vakorganisa ties en de ondernemingsraad zien dat liever wel. „Voor ons is dat geen principieel punt. De verkoop van de eerste dertig procent van de aandelen is voor ons precies het zelfde als de verkoop van de laatste dertig procent. De verantwoorde lijkheid voor de aandelenverkoop berust bij de staat. In mijn functie heb ik andere verantwoordelijkhe den", zegt Van Liemt. Nadat minister Ruding in 1985 voor de eerste keer - serieus - de mogelijkheid van privatisering van DSM noemde, is de belangstelling van de banken aardig op gang ge komen. Banken uit binnen- en bui tenland azen erop om de aandele- nuitgifte voor DSM te verzorgen. Maar voordat ook maar één aan deel naar de beurs gaat, zo verze kert de DSM-top, zal het concern zich stevig hebben gepantserd te gen een 'overval'. Omheining ook een van de eisen die DSM een privatisering stelde - om te voor komen dat het concern in buiten landse handen terechtkomt of in handen van een concurrent. „We zetten een 'omheining' rondom DSM neer die normaal in deze ge vallen gebruikt wordt. Dat wil niet zeggen dat we niet met andere wil len samenwerken. Maar het initia tief of de beslissing daarover moe ten in Heerlen liggen", aldus Van Liemt. De aard van de op te zetten be schermingsconstructie zal de ko mende maanden nog onderwerp van overleg worden tussen de di verse betrokkenen (staats, beurs- vereniging etc.). Ook over de uit werking van de mogelijkheid dat DSM'ers straks aandelen van hun bedrijf moeten kunnen krijgen, zal nog menige discussie gevoerd wor den. Van Liemt noemt deze moge lijkheid wel 'een sympathiek idee'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7