Politie woedend op procureur-generaal Greenpeace: actie op Noordzee is geslaagd 'Rohypnol is geen probleem op zich' Na kritiek op 'hakketakken over lunchbon' Verbouwing gevangenis ligt stil na overlast Politiekorpsen grote steden relativeren gevaar slaapmiddel Aids-patiënt mag naar Pompe-kliniek Filippijns verzetskantoor: geen sprake van wapenzencling Dienstweigeraars willen af van erkenningsprocednre Korten •achtig DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - Het is bij de aanpak van de sterk groeiende criminaliteit vijf voor twaalf. Als gemeentepolitie en rijkspolitie niet snel gaan samenwerken en de politie niet ophoudt met 'hakketakken over lunchbonnen', is het te laat en wordt de zware criminali teit onbeheersbaar. Meer geld voor de politie is onzin. De politie kan best uitkomen met haar budget, wanneer dat beter zou worden besteed. En dat houdt in dat bij bezuinigingen niet hele recherche-afdelingen worden opgeheven, zoals nu vaak gebeurt. Met onder meer die uitlatingen in een vraaggesprek met het dagblad Trouw heeft de Bossche procu reur-generaal Gonsalves zich de woede van zowel bonden als hoge politiefunctionarissen op de hal,s gehaald. Voorzitter Koffeman van de Al gemeen Christelijke Politiebond vindt dat Gonsalves een 'schande lijke voorstelling van zaken' heeft gegeven. Ook voor een vraagge sprek met minister Korthals Altes (justitie) - dat vandaag op pagina 2 in deze krant staat afgedrukt - heeft hij geen goed woord over. Koffe man stoot zich vooral aan opmer kingen als zouden de politiebon den door hun streven naar een goe de rechtspolitieregeling de mis daadbestrijding bemoeilijken. Een sociaal beleid houdt volgens hem in dat van de politie geen on gebreideld gebruik wordt ge maakt. Daarom is een Pleegouders ouder DEN HAAG (ANP) - De leeftijds grens voor ouders die een buiten lands kind willen adopteren gaat op 1 september omhoog van 40 naar 42 jaar. Daarmee hoopt Justi tie het aantal pleeggezinnen dat ge schikt is voor oudere kinderen uit te breiden. 'De maatregel loopt vooruit op een formele wijziging van de Vreemdelingencirculaire. Aspi rant-pleegouders die op 1 septem ber nog geen 42 zijn en wier ver zoek eerder definitief werd afgewe zen omdat ze boven de grens van 40 jaar zaten, kunnen vragen hun verzoek opnieuw in behandeling te aantal overwerkuren vastgesteld. Volgens Koffeman tast de minister zelf het goede functioneren van de politie aan met zijn notitie die vol gens hem 6000 politiebanen op de tocht zet, en met zijn bezuinigings programma. Gonsalves wekt volgens hem de indruk dat het de politie te doen is om baantjes van acht tot vijf. Maar als iemand weet dat politiewerk dat niet is, zijn dat de bonden wel, aldus Koffeman. Daarom hebben ze ook gepleit voor verruiming van de inconveniëntenregeling en uit breiding van de sterkte. Koffeman zegt dat Gonsalves met zijn opmer kingen in het voetspoor treedt van Korthals Altes. "Ik heb het idee dat het geen individuele actie is", al dus Koffeman, "de vakbonden krijgen kennelijk de zwarte Piet toegespeeld als inzet voor de ko mende onderhandelingen". Repressie De Utrechtse hoofdcommissaris Wiarda noemt Gonsalves' uitlatin gen 'een politiek verhaal'. "Een groot pleidooi voor een repressieve politie die landelijk centraal wordt georganiseerd". Het verhaal van Gonsalves staat volgens hem 'bol van de generalisaties en overdrij vingen'. Hij vindt dat bedenkelijk. Ook heeft hij grote bezwaren tegen diens uitspraak dat het voor wat de criminaliteit betreft vijf voor twaalf is: "Paniekzaaien onder de goege meente, daar houd ik ook niet Ook de enorme hoeveelheid wet ten en regels leidt, zo zegt hij, tot criminaliteit. Als voorbeeld noemt hij de regelgeving rond de mesto verschotten: boeren die een mesto verschot hebben en die verholen 's nachts mest uitrijden, doen iets strafbaars en de politie moet daar weer op letten. De Haagse hooldcommissaris Brand is 'geneigd het verhaal als borrelpraat te bestempelen'. Er zijn feiten zonder verband bijeen ge veegd, zegt hij. Brand is het wel met Gonsalves eens dat er iets ge daan moet worden om de aanpak van de zware criminaliteit te ver snellen. De procureur-generaal had echter volgens hem zijn argu menten en stellingen beter moeten ordenen. Volgens de Rotterdamse hoofd commissaris Blaauw slaat de pro cureur-generaal de plank mis met zijn kritiek. "Gonsalves deponeert de bal ten onrechte bij de politie. Dit vuiltje hoort thuis bij de Twee de Kamer want die heeft in op perste wijsheid besloten dat de po litie niet zou worden gereorgani seerd, maar moest gaan samenwer ken. Dat is te vrijblijvend", aldus Blaauw. Daar komt volgens hem bij dat de aanpak van zware criminaliteit meer geld kost dan de overheid er nu voor over heeft. "Als ik nu dien ders inzet op een grote zaak moet ik ze na afloop zes weken vrij geven, want er is geen geld om extra uren uit te betalen. Wat schiet ik daar dan mee op?", aldus Blaauw. DEN BOSCH De Bossche PTT-ers hebben sinds gisteren een eigen kunstwerk. De IJslande kunstenaar Sigurdur Gudmunsson zette hamer en beitel in een kolossale steen uit een Zweedse groeve, en toverde het daar mee om tot een kunstwerk. Het bijna 7 meter hoge kunstwerk werd gisteren met behidp van een stevige kraan gepladtst bij hel nieuwe expeditie- knooppunt van de PTT in Den Bosch. De Zweden doopten de pilaar, waar voor de PTT 300.000 gulden betaalde, al direct tot 'hoogste berg van Neder land'. (foto ANP) HAARLEM (GPD/ANP) - De verbouwing van het Haarlemse Huis van Bewaring ligt stil. Gisteren trok een boze bewaarder met instem ming van de directie de stekker van een pneumatische boor uit het stopcontact, waarna de werknemers van het aannemersbedrijf woe dend zijn opgestapt. Volgens gevangenisdirecteur Van Putten is zwaar werk als boren en zagen in strijd met de afspraken die vorige week zijn gemaakt over beperking van de overlast. Gedetineerden en bewaarders hadden geklaagd over de stof en de herrie die het werk veroorzaakt. Bovendien ontstaat op sommige mo menten een onveilige situatie. De volgens directie en gedetineerden onhoudbare toestand leidde in juli al tot afspraken over beperking van de overlast. Vorige week constateerden bewaarders en gedetineerden dat met de gemaakte afspraken de. hand werd gelicht. Advocaat fleukels spande namens de gedetineerden daarop een kort geding aan dat afgelopen vrijdag zou dienen. Op het laatste bereikten betrokkenen toen overeenstemming over een nieuwe afspraak. De kern daarvan was dat beide partijen gedurende veertien dagen zouden bekijken of enkele maatregelen zouden helpen. Zo werd afgesproken dat bij het noodzakelijke boren water zou worden gebruikt terwijl bij werk zaamheden die veel lawaai veroorzaakten vooraf zouden worden ge meld. Heukels kreeg zowel vrijdag als gisteren van de gedetineerden te horen dat opnieuw bij het boren gróte stofwolken vrijkwamen en dat het lawaai nauwelijks te harden was. Ook de directie oordeelde blijk baar dat het nu te gortig werd zodat besloten werd de werkzaamhe den onmogelijk te maken. De advocaat heeft laten weten dat ondanks het schenden van de afsrpaken door de aannemer de gedetineerden zich wel aan de afspraken zullen houden in die zin, dat het kort ge ding niet nu al wordt aangespannen maar over 14 dagen. DEN HELDER/AMSTERDAM/ LONDEN (ANP/AP) - Greenpeace is zeer tevreden over de acties te gen het transport en het verbran den van grote hoeveelheden che misch afvalop de Noordzee. Welis waar slaagden de actievoerders niet in hun opzet de verbranding door de daarvoor gebouwde sche pen Vulcanus 2 en Vesta te verhin deren, maar volgens woordvoerder Booth 'zal de hele wereld op onze video-banden en films kunnen zien dat deze kilometers lange wolken van chloor, zwavel, zoutzuur en dioxine niet langer kunnen'. Zoals zij min of meer hadden ver wacht, stuitten de 29 opvarenden van de Sirius op vastberaden te genwerking van de bemanningen van de twee verbrandingssche'pen. Het aanvankelijke plan om duikers vóór de Vulcanus 2 te droppen en aldus het schip tot stoppen te dwingen, liep schipbreuk door een kapotte generator en dikke mist. Pogingen van de actievoerders zich aan boord van de Vulcanus 2 vast te ketenen stuitten op een gor dijn van water uit zeven gerichte Het klassieke beeld van een Greenpeace-aclie. Met hoge-drukstralen pro beert de bemanning van het belaagde schip, in dit geval die van de Vidca- nus-2 gisteren op de Noordzee, zich de Greenpeace-actievoerders van het lijf te houden. (foto ap) hogedruk-brandspuiten van de in duisternis gehulde Vulcanus 2. Volgens Booth is er geen sprake geweest van een handgemeen tus sen de actievoerders en de Vulca- nus-bemanning 'en hoewel men agressief was, is er niemand gesla gen'. Greenpeace heeft haar hoop thans gevestigd op de in oktober in Lon den te houden ministers-conferen tie over de vervuiling van de Noordzee door onder meer ver branding van chemisch afval. Vol gens de actievoerders zal het rond de Vulcanus verzamelde materiaal opnieuw onderstrepen dat zowel de verbranding als het transport van chemisch afval onaanvaardba re en ernstig onderschatte risico's in zich bergt. "Een ongeluk met de Vulcanus zou binnen enkele dagen een derde van al het leven in de Noordzee vernietigen", aldus Booth. Greenpeace zal de komende vier maanden de Britse vervuiling op de korrel nemen. Volgens Booth dumpt Engeland jaarlijks grote hoeveelheden ongezuiverd che misch afval in zee, hetgeen nog aanzienlijk schadelijker is dan de verbrandingen. Ocean Combusting Services, de ei genaar van de schepen, noemde gisteren de actie van Greenpeace 'onnodig, onzinnig en onverant woord'. OCS geeft toe dat er schadelijke stoffen vrijkomen, maar vindt het onbegrijpelijk dat de milieuorgani satie er geen rekening mee houdt wat er moet gebeuren als de stof fen niet meer op zee verbrand mo gen worden. Verbrandingsinstalla ties op land zijn volgens de onder neming nog veel gevaarlijker. ROTTERDAM (ANP) - Het slaap middel Rohypnol is overal bekend. Maar lang niet alle politiekorpsen ervaren het middel, dat in combi natie met alcohol of drugs agressie kan opwekken, als een gevaar. Dat bleek gisteren uit reacties van de politiekorpsen van de vier grote steden in Nederland. In Utrecht en Den Haag wordt er in gehandeld, maar het is moeilijk in te schatten hoe veel, aldus een woordvoerder van de Haagse poli tie. Een Utrechtse woordvoerder hield het op een 'bescheiden han del'. Er wordt regelmatig geconsta teerd dat verslaafden het middel gebruiken, maar problemen levert dat in geen van beide steden op. Ook in Rotterdam wordt volgens politiearts Cremers niet uitgebreid gehandeld in Rohypnol. Het wordt daar soms wel verstrekt aan ver slaafden. "Bijna iedereen vraagt er om", zo zegt Cremers. al 21 jaar als politiearts werkzaam in Rotter dam. Gevallen van buitensporige agressiviteit als gevolg van het combinatie in slikken van Rohyp nol met andere middelen is Cre mers niet of nauwelijks tegengeko men. "Ik zie die problematiek er hier niet van", zegt hij. Cremers, die als politiearts per dag hulp biedt aan vijf a tien verslaaf den die bijvoorbeeld wegens een vergrijp een of meerdere nachten in een politiecel moeten doorbren gen, zegt zelf in voorkomende ge vallen ook Rohypnol te geven aan verslaafden. "Het is vaak van: dok ter geef mij een rooie knol (Rohyp nol), anders kan ik niet slapen. Pro bleem bij verslaafden is dat zij zo er zo aan gewend zijn, dat andere kalmerende middelen niets doen. Als zij geen zwaar slaapmiddel krijgen, slapen ze niet, dan horen ze het in Keulen donderen. En sla pen, dat willen ze allemaal", aldus Cremers. Lastig Volgens Cremers zijn er ook in Rotterdam huisartsen die Rohyp nol aan verslaafden voorschrijven. Dat kun je die huisartsen niet kwa lijk nemen, aldus Cremers, want er bestaan geen lastiger patiënten dan verslaafden. "Die blijven net zo lang zitten totdat ze krijgen wat ze hebben willen. Ik kan mij als po litiearts makkelijker permitteren om nee te zeggen". Cremers zegt overigens de laatste tijd te bespeuren dat het gebruik van Rohypnol onder Rotterdamse verslaafden aan het afnemen is. Zelfheeft hij besloten mee te doen aan de algemene tendens en Ro hypnol niet meer in voorraad te houden. "Ik heb er nog een paar en die maak ik op. Maar dan is het echt afgelopen. Dan slapen ze maar een nachtje minder", aldus Cre- De Amsterdamse GG en GD ver strekt geen Rohypnol aan verslaaf de arrestanten. Huisartsen daaren tegen schijnen het wel te doen, zo bleek uit het jaarverslag van de ge neeskundige inspectie voor de volksgezondheid in Noord-Hol land. Uit een onderzoek onder apo thekers, uitgevoerd door het Jelli- nekcentrum, bleek dat jaarlijks on geveer een miljoen pillen werd voorgeschreven. Dat werd beves tigd door de ziektekostenverzeke raars. Volgens de directeur van datzelfde Jellinekcentrum Wal burg is het gebruik onder verslaaf den sterk gestegen. Zoals al gezegd is het voor een huisarts moeilijk een verslaafde Rohypnol te weigeren omdat hij gewoon weigert weg te gaan. De huisarts geeft dan uiteindelijk een recept voor een kleine hoeveel heid, maar de verslaafde schrijft er zo een extra nul bij, zo, werd ook geconstateerd door de Amster damse apothekers. Zij vroegen het middel onder te brengen onder de Opiumwet zodat het gebruik en voorschrijven er van beter in kaart kan worden gebracht. Vooralsnog is daar geen zicht op. het aantal misbruikers is veel klei ner dan het aantal gewone gebrui kers. Op zich is het middel ook niet zo gevaarlijk, alleen in combinatie met andere middelen kan het agressie opwekken. En verdergaat er een lange procedure aan vooraf v rdat een middel onder de Opiumwet valt. Daarnaast vraagt iedereen zich toch enigszins af waar alle commo tie vandaan komt. Zoals al ge noemd kan het middel gevaarlijk zijn, maar meestal uit de agressie zich slechts in wat luider spreken, aldus een woordvoerder van de Junkiebond in Rotterdam. "Om Rohypnol nu meteen in verband te brengen met een paar verschrikke lijke moorden (in Delft), dat zijn ARNHEM (GPD) - De Nijmeegse tbr-inrichting de Pompekliniek mag vandaag een drager van het aids-virus in haar gesloten afdeling toelaten. Dat bepaalde gisteren de Arnhemse rechtbank in een kort geding van een bewoner van de be treffende afdeling tegen de directie van de kliniek. De man eiste van de directie dat deze de komst van de met aids be smette bewoner zou tegenhouden. De man zou daardoor in zijn grond wettelijke rechten voor wat betreft zijn persoonlijke levenssfeer en li chamelijke integriteit worden aan getast. Volgens de man is de over grote meerderheid van de in totaal 61 bewoners van de kliniek (van wie acht op de gesloten afdeling) eveneens gekant tegen de opname van de aids-patiënt. De confrontatie van de verpleeg den met elkaar vormt een wezens kenmerk van de therapeutische behandeling. Dit leidt tot psychi sche en ook fysieke conflicten. Vechtpartijen, waarbij soms ge bruik wordt gemaakt van messen, komen volgens hem geregeld voor. Wanneer de bewoner zich zou ont trekken aan 'het groepsgebeuren', vertraagt hij zijn eigen genezings proces en wordt zijn tbr-periode langer. Volgens getuige-deskundige prof. Huysman is de kans op aids-be- smetting door een vechtpartij vrij wel nihil. De directeur van het Am sterdams Medisch Centrum ba seerde zich hierbij op statistische gegevens. Volgens directie-advon- caat Weusten is dat kans dat de man in de Pompekliniek met het dodelijke virus besmet zal raken 'kleiner dan in Amsterdam waar hij vandaan komt'. Gezien het spoedeisend belang van de zaak - de aids-patiënt arriveert vandaag - deed de rechtbank gis termiddag al uitspraak. De motive ring volgt over een week. UTRECHT (ANP) - Het Utrechtse kantoor van het Filippijnse verzet Nationaal Democratisch Front ont kent de beschuldigingen van de Fi lippijnse opperbevelhebbers Ra mos dat het illegale wapenzendin gen naar het ondergrondse verzet stuurt. Oprichter Jalandoni heeft Ramos inmiddels per telexbericht gevraagd met bewijzen vöor zijn beschuldigingen te komen. Generaal Ramos verklaarde za terdag dat Jalandoni met anderen in Oost- en Westeuropese landen geld zou inzamelen voor de aan koop van wapens. Jalandoni noemde die verwijten 'gevaarlijk, opzettelijke laster en buitenge woon onverantwoordelijk'. De voormalige priester ontkent de be schuldigingen die volgens hem zijn 'bedoeld om druk uit te oefe nen op onze organisatie. De men sen kunnen bang worden van deze uitspraken en worden geprest om onze organisatie niet meer te steu- Het NDF heeft zich nooit met il legale wapenzendingen bezig ge houden, zo zegt Jalandoni. "Het is een organisatie die uitsluitend in formatie geeft. Het NDF houdt zich strikt aan alle wetten en re gels". De organisatie is volgens Ja landoni sterk in opmars op de Fili- pijnen. Zij zou al in 10.000 dorpen vertegenwoordigd zijn. Het NDF is ook na de machtsovername door president Corazon Aquino in fe bruari 1986 actief gebleven omdat 'de economische problemen ont zettend groot zijn en het regerings leger niets doet om de armoede on der de mensen te verminderen'. Jalandoni zegt dat generaal Ra mos al vaker ten onrechte beschul digingen aan zijn adres heeft geuit. Hij neemt aan dat ze deel uitmaken van een door de Verenigde Staten ondersteunde campagne om het communistische National Demo- cratic Front (NDF) zwart te maken. Een door Reagan goedgekeurd plan zou volgens een schrijven van het NDF voorzien in het assisteren van president Aquino in haar strijd tegen de communisten. De hulp zou bestaan uit inlichtingen, tech nische middelen, politieke activi teiten en diensten van CIA-adi- Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren dat er geen be wijzen voor de beschuldigingen zijn gevonden. Filippijnse minis ters hadden minister Van den Broek (buitenlandse zaken) tijdens zijn bezoek aan de Filipijnen ge vraagd om een onderzoek naar het National Democratie Front in Utrecht in te stellen. Dat leverde echter niets op. Voorstel 10 extra harttransplantaties AMSTELVEEN (ANP) - De Zie- kenfondsraad beslist donderdag of het Academisch Ziekenhuis Rot terdam (AZR) dit jaar 30 in plaats van 20 harttransplantaties mag ver richten. In maart heeft de raad aan het sa menwerkingsverband tussen het AZR, het Academisch Ziekenhuis Leiden en het Antonius Zieken huis in Nieuwegein een subsidie van ruim 5,6 miljoen gulden gege ven voor 20 harttransplantaties. In middels zijn er al 17 uitgevoerd, zo dat het toegestane aantal al ver voor het eind van het jaar zou wor den bereikt. Voor de tien extra transplantaties wil de raad volgens een ontwerp-voorstel ruim 1,7 mil joen uittrekken. Harttransplantaties zitten nog niet in het gewone ziekenfonds pakket. Twee ziekenhuiscombina ties (de andere is het samenwer kingsverband van de academische ziekenhuizen in Utrecht en Gro ningen) krijgen een aantal jaren subsidie om aan de hand van de opgedane ervaringen te kunnen beslissen of de harttransplantatie in het fonds moet komen. dienst gaat", zo vraagt Gerritsen zich af. De deelnemers besloten tevens tij dens het congres volgend jaar op te komen voor de Poolse dienstwei geraars en de Poolse vredesbewe ging Wolnosc I Pokoj (vrede en vrijheid) te steunen. In Polen zitten momenteel 100 tot 300 dienstwei geraars in de gevangenis. ADVERTENTIE dat verband er al is. Alcohol brengt ook agressiviteit met zich mee", zo meent hij. Hij be nadrukt overigens dat dat geen re den is om niets te doen. De Haagse politiewoordvoerder: "Het pro bleem is niet zoals het in de pers wordt afgeschilderd. Rohypnol is geen probleem op zich". BARCHEM (ANP) - De deelne mers aan het internationele dienst- weigercongres in Barchem hebben besloten zich sterk te maken voor afschaffing van de erkenningspro cedure. In de meeste West-Europe- se landen - ook in Nederland - moe ten dienstweigeraars hun redenen om niet in dienst te willen voor een overheidscommissie uiteenzetten. De dienstweigeraars menen echter dat die motivatie niet te toetsen is. "Een geweten kun je niet toetsen. Dat is zo iets eigens. Daar kan nie mand een oordeel over vellen", verklaarde bestuurslid Gerritsen van de Vereniging Dienstweige raars na afloop van het driedaagse congres. Vijftig deelnemers van 24 organisaties uit veertien landen be zochten het ICOM'87, dat dit jaar door de Vereniging Dienstweige raars en de Werkgroep Anti-Milita- risme Overal is georganiseerd. Op een manifestatie volgend jaar februari zal de afschaffing van de erkenningsprocedure centraal staan, zo kondigde Gerritsen aan. Tot die dag zullen de organisaties proberen de 'discussie aan te wak keren'. De regering van Finland besloot eerder dit jaar de erkenningsproce dure af te schaffen. Het is in dat land voldoende om als dienstwei geraar een kaartje te sturen, zonder dat om argumentatie wordt ge vraagd, aldus Gerritsen. Volgens hem hanteren vrijwel alle West-Eu- ropese landen nog de procedure, behalve Denemarken, Frankrijk en het genoemde Finland. "Maar een dienstplichtige hoeft toch ook niet te beargumenteren waarom hij in

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3