'De Amerikanen moeten ons niet de les gaan lezen' Nederland uniek met thuisbevalling Korthals Altes (justitie) over Nederlands drugsbeleid: Aboitus-conflict rond predikant Harder bijgelegd PAGINA 2 DINSDAG 25 AUGUSTUS 19£ DEN HAAG - „Ik heb nog nooit dit departement betreden zonder mij te legitimeren, behalve de allereerste keer want toen had ik nog geen pasje. Iedereen die hier werkt heeft dat. De wet geldt voor iedereen, ook voor ministers lijkt mij". Geen voorrechten voor minister Korthals Altes (justitie) bij het betreden of verlaten van zijn ministerie: de legitima tieplicht is er voor iedereen. Met de algemene legitimatiep licht die in het regeerakkoord werd opgenomen ligt het iets anders. Bij de kabinetspresentatie in 1986 is dit al te ruggedraaid naar een veel beperkter identificatieplicht. iets anders. De regering denkt aan een verplichting in die gevallen waarin de politie ook nu al de be voegdheid heeft iemand naar zijn naam te vragen. Noi', dat is de geor dendheid in de samenleving die de liberaal juist wil. Een liberaal wil wel vrijheid, maar geen ongebon denheid en geen bandeloosheid". Voorlopig is de legitimatieplicht, die vooral van nut zou moeten zijn voor de bestrijding van sociale en fiscale fraude, er nog niet. Wèl ligt er al bijna drie maanden een advies bij het kabinet van de gerenom meerde jurist mr. Wiarda die geen juridische beletselen ziet. Korthals Altes wil de kwestie dit najaar in door Leo Maat en Inge Crul/ANP Korthals Altes (WD) over de kri tiek die op het voornemen van het kabinet loskwam: „Emotionele be zwaren die dit heeft opgeroepen kan ik me voorstellen van mensen die ouder zijn dan ik want die heb ben dit in de oorlog meegemaakt. Maar ze komen van mensen die jonger zijn dan ik. Dus dat zijn emotionele bezwaren die niet be rusten op oorlogstrauma's maar op het kabinet bespreken maar durft niet te voorspellen tot welke resul taten dit zal leiden. Magneet De Europese integratie zal Ne derland wel dwingen tot een stand punt. Uiterlijk eind 1992 zal vol gens afspraken tussen de Europese landen de personencontrole aan de binnengrenzen vervallen. De inwo ners van de Europese landen kun nen zich dan vrij over de grenzen bewegen als 'Europees burger'. In de onlangs verschenen notitie 'grensbewaking' wijzen de minis ters van justitie en buitenlandse za ken erop dat dit consequenties zal hebben voor het 'eigen' beleid van ieder land, onder andere op het ge bied van visa, vreemdelingenbe leid en asielzoekers, verdovende middelen en wapenwetgeving. Een land kan dan een magneetfunctie hebben voor minder gewenste per sonen die ongezien de grens passe- De vraag is of Nederland een ei landje kan blijven. Korthals Altes wijst erop en dat er in Europees verband over overlegd zal moeten worden. „Als we Europeaan willen zijn zullen we toch concessies moe ten doen. Niet dat ik bij voorbeeld van plan ben het Duitse drugsbe leid tot richtsnoer te nemen. Maar ik ben wel voldoende Europeaan om te zien dat de vrije grenzen no dig zijn voor de economie, dal het vrije wegvervoer van levensbelang is voor ons. Alles heeft zijn prijs. En elders is echt niet alles zoveel slechter dan hier", zegt hij niet zon der enige ironie. Harpoen De Belgen en de Fransen zullen, zegt hij, op het gebied van de wa penhandel zeker meer naar ons moeten luisteren. Net terug van va kantie in Frankrijk herinnert' hij zich een illustratief voorbeeld: Ik was getuige van een naar ongeval. Een jongen die met zijn harpoen in zijn eigen been had geschoten. Tot zo ver (wijst met duim en wijsvin ger minstens een decimeter aan) zat dat ding er in. Dan heb ik toch liever dat zo'n wapen verboden is, zoals bij ons". Ons land wijkt vooral van het buitenland afmet zijn beleid op het gebied van de soft drugs. Allerlei landen plegen nogal eens de be schuldigende vinger naar Neder land uit te steken als zijnde het Walhalla op drugsgebied. Onlangs portretteerde het Amerikaanse weekblad Time ons land nog op die Korthals Altes, geïrriteerd: „De hypocrisie van de Amerikanen is nog groter dan die van ons. Ze moe ten ons niet de les gaan lezen. Het drugsprobleem is in dat land zo'n beetje uitgevonden. De geweld- smisdadigheid in de VS is zo groot, je moet die dingen niet met elkaar vergelijken. Je weet maar nooit of een staatshoofd daar de vier jaar le vend haalt". „Je kunt veel zeggen van de Ne derlandse politiek op dit gebied, maar één ding is zeker, sinds de ja ren zeventig is het gebruik van soft drugs bij de jeugd zeer aanzienlijk teruggelopen. Op dit ogenblik zijn alle geleerden het er over eens dat het heroïnegebruik de laatste jaren gestabiliseerd is of zelfs licht terug loopt. We hebben geen amfetami- nenprobleem, gelukkig geen crackprobleem. Wel zijn we - en daardoor is het beeld zo slecht - erg gemakkelijk in het toelaten van koffieshops". Misverstand De minister heeft weinig op met het geluid dat onlangs uit de direc tie van de Amsterdamse Bijlmer bajes klonk softdrugs maar toe te laten in de cel. „Het is een misver stand dat we soft drugs overal maar tolereren. Binnen het enorme aan bod van strafbare feiten moeten we een keuze maken. En we geven voorrang aan vervolging van hard drugs boven soft drugs. Maar het geven van voorrang aan het één houdt niet in dat het ander daar mee geoorloofd wordt". Bij de drugsproblematiek hoort de criminaliteit gepleegd om aan drugs te komen, zoals autokraken, inbraken en berovingen. Waarbij Korthals Altes aantekent dat de kring van daders zich niet beperkt tot alleen de drugsgebruikers. Hij wil paal en perk stellen aan de heling die de afzet van gestolen goederen mogelijk maakt. Op Prinsjesdag komt hij daarom met plannen voor een betere registratie van gestolen goederen door auto matisering bij de politie en met ei sen die de verzekeringswereld kan stellen aan de herkenbaarheid van waardevolle spullen. Verder wil hij meer categorieën handelaren tot registratie van de herkomst van hun waar verplichten en wil hij een rigoreus verbod op handel in hore cagelegenheden. Bijbel Op Prinsjesdag verschijnt ook de voortgangsrapportage van het be leidsplan Samenleving en crimina liteit, de bijbel van deze minister bij de bestrijding van de criminali teit. Eén van de uitgezette mars routes is die naar een ander sepo- neringsbeleid van het openbaar ministerie: de regering wil dat het aantal keren dat vervolging be leidsmatig achterwege wordt gela ten, met de helft vermindert. Het percentage van 24 is inmiddels al terug naar negentien en het eind doel is twaalf procent. Meer zaken dus om te vervolgen - en dat bëte- kent meer werk voor het openbaar ministerie. De minister stelt daar om extra geld beschikbaar voor het OM om meer mensen in te zetten. Korthals Altes: „Het publiek vraagt om recht en recht wordt daarmee een massaprodukt. Con fectie hoeft niet slecht te zijn, je moet blijven zorgen voor kwali teit". De hand van de minister lijkt op deze wijze^ver te strekken bin nen het vervolgingsapparaat. De minister: „Het was een politieke beslissing vaker te vervolgen, het openbaar ministerie moet het zelf uitwerken" geen ongebondenheid en geen „Een liberaal wil wel vrijheid, bandeloosheid". Korthals Altes: ..De hypocrisie van van ons. Het drugsprobleem is in dat Lik-op-stuk Aan de ene kant een strikter ver volgingsbeleid van het openbaar minsterie, aan de andere kant een politieapparaat dat meer zelfstan dig op straat kan afdoen (het 'lik- op-stuk-beleid'). Datzelfde politie apparaat viel als één man over deze minister en zijn collega van bin nenlandse zaken heen, toen het ka binet eind juni besloot binnen een vrijwel gelijkblijvend budget meer geld te bestemmen voor automati sering en verbindingsapparatuur. Hij is het niet met de politiebon den.eens dat er de laatste jaren al grote vooruitgang is geboekt op dat gebied. „Wanneer u op politie bureaus komt zult u zien dat er nog tal van administratieve handelin gen door politiemensen worden verricht. Nou, daarvan zeg ik: dat is heel inefficiënt. In de burgermaat schappij zie je nooit dat executives zelf ook al het administratieve werk doen. Een politieman heeft een opleiding van 21 maanden, een datatypiste - ik wil niks onaardigs zeggen - heeft dat niet en werkt bo vendien in veel gevallen veel snel ler". De opvatting als zou hiermee de kwaliteit van de politie worden aangetast gaat er bij hem niet in: er komt juist meer personeel voor het 'echte' politiewerk beschikbaar. „Er is nog een reuze vervelend punt: de beperkingen door de over- werkregeling. Nu één ding: het is nooit de wens van wijlen minister Rietkerk én mij geweest die beper kingen aan te brengen. Die zijn kei hard afgedwongen door de politie vakorganisaties. Rietkerk en ik hebben ons er tot het uiterste tegen te Amerikanen is nog groter dan d and zo'n beetje uitgevonden", «foto ANP) n k verzet. Maar goed, ze hadden argu- d menten en bovendien de absolute d overtuiging dat die limitering er d moest komen. Nou, ik begrijp dat dat nu weer bespreekbaar is ge worden. Laten we wel wezen: in het kader van de hele rijksdienst zijn de arbeidsvoorwaarden van de 11 politie bepaald niet de slechtste". Anoniem I De minister vindt dat de crimina liteit harder wordt. „Ook de veel c voorkomende criminaliteit. Als g winkeliers maatregelen nemen te- gen winkeldiefstal dan zie je hoe ze vervolgens worden bedreigd. We kennen in Nederland van ouds gro te verdraagzaamheid als het gaat om politieke uitlaatkleppen, zoals demonstratievrijheid. Ondanks dat zien we dat bij het politiek acti visme de gewelddadigheid toe neemt. Soms zozeer dat je van ter rorisme moet spreken". Dat brengt, zo zegt hij, onherroe pelijk scherpere opsporingsmetho den met zich zoals de underco veragent en de anonieme getuige „En in de sfeer van, ik zeg maar de 'beweerde' politiek gemotiveer- den, de krakers, die zelf de spelre gels van de rechtsstaat niet wensen te accepteren: de anonieme ver dachte. Ook de behoefte aan een identificatieplicht wijst op verhar ding. Als de maatschappij zich wil verdedigen zal ze adequaat moeten reageren. Tegenover onverdraag zaamheid kun je alleen onver draagzaam zijn. Het begrip ver draagzaamheid is in die kringen to taal onbekend, totéél. Daar lachen ze om". DEN HAAG - „We hebben in Ne derland een uniek verloskundig systeem. In de overige westerse landen is de bevalling opgeslokt door de medische wereld en ver plaatst naar ziekenhuizen, terwijl bij ons de thuisbevalling nog heel gewoon is. Dat komt door de posi tie van de verloskundigen en ook door de kraamzorg, die ze nergens anders ter wereld kennen". De In ternationale Confederatie van Ver loskundigen (ICM) houdt deze week haar driejaarlijkse conferen tie in Den Haag. De voorzitster van de confederatie is de Nederlandse verloskundige mevrouw N.F. Lug- tenburg. door Runa Hellinga De verloskunde in Nederland is volgens haar niet te vergelijken met andere landen. Waar in vrijwel alle westerse landen artsen de lei ding over bevallingen over hebben genomen, mogen Nederlandse ver loskundigen volkomen zelfstandig een kind ter wereld helpen bren gen. In Nederland heeft de verlos kundige dan ook een opleiding van drie jaar. Ze mag zelfstandig han delen en is alleen verantwoording schuldig aan het Tuchtcollege. In het buitenland is de vroed vrouw die positie in de loop der ja ren kwijt geraakt. De verloskundi ge heeft daar meestal een parame dische status. Terwijl 25 jaar gele den in Engeland thuisbevallen nog heel gewoon was, moeten de vrou wen daar tegenwoordig naar het ziekenhuis, omdat verloskundigen altijd onder controle van een arts moeten werken. Dat betekent niet dat die arts ook bij de bevalling aanwezig is, maar hij heeft wel de eindverantwoordelijkheid. Mevrouw Lugtenburg: „De ken nis over bevallen is erg toegeno men. Dat is prima, maar het gevaar bestaat, en dat zie ie ook gebeuren. dat die medische kennis misbruikt wordt bij heel normaal verlopende bevallingen. Neem bijvoorbeeld de echografie. Als die gebruikt wordt, omdat een vrouw een plaatje voor het fotoboek wil hebben, dan is dat misbruik. Een echografie is een echte medische handeling die je al leen moet gebruiken als het nodig Onder narcose In landen als de Verenigde Sta ten en Canada is de medicalisering van de bevalling nog veel verder gevorderd dan in Europese landen. „Daar wordt het lichaam van de vrouw echt beschouwd als een soort aanhangsel. Bevallingen vin den vaak plaats onder narcose en de vrouw krijgt een weeën opwek kend middel. Voor de arts is het na tuurlijk makkelijk zelf te kunnen bepalen wanneer de bevalling plaatsvindt, maar voor de vrouw is het verschrikkelijk". Aan de overkant van de oceaan is dan ook langzamerhand een tegen beweging ontstaan. Eerst begon nen vrouwen elkaar te helpen met een bevalling, met alle risico's van ondeskundigheid van dien. Maar steeds meer vrouwen zijn inmid dels opleidingen gaan volgen. Zij moeten daarvoor wel naar het bui tenland, omdat in eigen land geen geschikte opleidingen zijn. Mevrouw Lugtenburg: „Ze moe ten onder hele moeilijke omstan digheden werken. In Canada staat een vroedvrouw die zelfstandig werkt in feite buiten de wet. Zo lang alles goedgaat. is dat geen pro bleem maar als ze besluit een pa tiënte naar een arts dooi' te verwij zen, kan ze grote problemen krij gen. Het gebeurt dat zo'n arts haar dan aanklaagt wegens illegaal me disch handelen". Hoewel de vroedvrouw in Neder land een erkende positie heeft, zijn er ook in ons land wel problemen met artsen. Sinds het ziekenfonds een aantal maanden geleden be sloot bij een normale bevalling in het ziekenhuis alleen nog maar de kosten van de verloskundige te dekken is de verhouding met gyne- acologen niet meer wat die geweest is. De arts mag er alleen nog maar bijgehaald worden als er echt iets mis dreigt te gaan en dat scheelt hem natuurlijk in inkomsten. Kraamhulp Een grote bedreiging voor ons systeem van verloskunde zijn vol gens mevrouw Lugtenburg de be zuinigingen op de kraamhulp. Die is teruggebracht van tien naar acht dagen. Volgens haar is daf te kort om de jonge moeder de tijd te ge ven zich van de bevalling te her stellen en, wat nog belangrijker is. om te leren haar kind te verzorgen Dat is immers een van de belang rijkste functies van de kraamhulp. Het is het bestaan van kraam hulp die het thuisbevallen in ons land mogelijk maakt. Zonder deze zorg zouden we weer terug moeten naar het systeem van vroeger, dat in het buitenland nog steeds ge bruikelijk is: De kraamafdeling waar de kersverse moeder tien da gen lang moet doorbrengen. Een systeem dat volgens mevrouw Lugtenburg alleen nadelen kent: „Moeders en kinderen worden ge scheiden, je ligt tien dagen in een vreemde omgeving, je hebt als ou ders niet de rust om over alle veran deringen en nieuwe dingen te pra ten. Bovendien krijgen de moeders op zo'n afdeling groepsles in het verzorgen van hun kinderen en dat is ook niet erg praktisch". Veiligheid Ruim 36 procent van de bevallin gen vindt op dit moment thuis plaats. Nog steeds kiezen veel vrouwen voor de veiligheid van een poliklinische bevalling in het ziekenhuis, die echter wel onder leiding van de vroedvrouw staat. Volgens mevrouw Lugtenburg is die veiligheid maar schijn: „In een ziekenhuis zijn ziekenhuisbacteri ën. En ook daar is de gyneacoloog meestal niet direct bij de hand. Die man heeft operaties te doen, is be zig en staat niet te wachten tot er iets fout gaat. Wat mensen boven dien vergeten, is dat je meteen na de bevalling weer naar huis moet. Dat betekent in de winter dat je met een hele jonge baby door de kou moet en bovendien is het voor een vrouw die net bevallen is onge makkelijk om in een auto te moe ten zitten". Met een gemeenschappelijke verklaring dat abortus provoca- tus alleen geoorloofd is als het le ven van de vrouw gevaar loopt, heeft de classis Amersfoort van de Christelijke Gereformeerde Kerken een eind gemaakt aan de 'zaak-Harder'. Ds. T. Harder (53), predikant in Amersfoort en bestuurslid van het plaatselijke ziekenhuis 'De Lichtenberg', en zijn Amers- foortse kerkeraad vonden de re gionale synode van het Oosten tegenover zich toen zij in 1984 een ruimere opvatting van abor tus hadden onderschreven. De predikant raakte hierbij betrok ken door een aanvrage van het ziekenhuis om een 'abortus-ver gunning'. De synode sprak het 'schorsingswaardig' over hem uit en zond zijn kerkeraad - die hem in zijn opvatting had gesteund - een vermaning. Ook de Amersl'oortse zieken huispredikant dr. J. Rebel - be horend tot dezelfde kerk - kwam met de synode van het Oosten in conflict. Maar dat loste zichzelf op doordat hij voor de Christelij ke Gereformeerde Kerken be dankte en overging naar de Ne derlandse Hervormde Kerk. De gemeenschappelijke ver klaring is ondertekend door de kerkeraad van Amersfoort, ds. Harder en de drie commissies die zich met deze zaak hebben beziggehouden. Door deze ver klaring is de kerkeraad, volgens een persbericht, teruggekomen op een uitspraak uit 1984, op grond waarvan hij werd ver maand. Ds. Harder zei desgevraagd, dat persbericht niet te kennen, en wilde er dan ook geen com mentaar op geven. Rabbijn moet weg De Nederlands Israëlitische Hoofdsynagoge-Joodse Ge meente in Amsterdam wil het tweejarig contract met rabbijn Shmuel Roth - die begin dit jaar in dienst trad - voortijdig verbre ken. De uit Engeland afkomstige rabbijn heeft, volgens het be stuur van synagoge en gemeente, geen respect getoond voor de Nederlandse tradities. Zijn sa menwerking met andere rabbij nen liet ook te wensen over. "Hij wil hier een andere beleving van de godsdienst invoeren, een beetje ayatollah-achtig". zei voorzitter B. Hertzberger. Met de benoeming van rabbijn Roth verwachtte de grootste joodse gemeente in Nederland eindelijk een lange periode van onrust te hebben afgesloten. Het vertrek van opperrabbijn Meier Just ging met tal van conflicten gepaard. Diens opvolger, rabbijn Nathan Auerbach uit Jeruzalem, gaf zijn benoeming terug wegens 'onheuse bejegening'. De daar opvolgende benoeming van op perrabbijn Yeshaya Steinberger uit Jeruzalem werd ingetrokken nadat deze voortdurend financie le eisen op tafel had gelegd. Het eerste conflict met Roth kwam al kort na zijn indiensttre ding. Hij stuurde de ritueel slachter naar huis zonder zijn collega's ervan op de hoogte te stellen. Vorige week zei de rab bijn in een vraaggesprek met het Nederlands Israëlitisch Week blad. dat corruptie en samenzwe ring binnen het bestuur en het rabbinaat er de oorzaak van zijn dat er in Amsterdam niet valt te werken". Priesteropleiding. Bisschop Ter Schure van Den Bosch heeft met ingang van 15 september pastoor A. L. M. Hurkmans uit Waalwijk benoemd tot rector van de priesteropleiding van het bis dom. die over enkele weken wordt geopend. Hurkmans - in 1944 geboren en in 1979 tot pries ter gewijd - krijgt ook een stu die-opdracht. Het is de bedoeling, dat de priesterstudenten aan de theolo gische faculteit Tilburg of de Ka tholieke Universiteit Nijmegen hun studie blijven volgen. Aan de opleiding in Den Bosch krij gen ze een aanvullende, voorna melijk geestelijke vorming, te vergelijken met een convict in andere bisdommen. Voor deze opleiding is in Bra bants hoofdstad het pand Papen hulst 4 aangekocht. Dat behoor de toe aan de 'Fraters van Til- burg' Leiderdorp De gezamenlijke kerkeraad en het college van beheer van de hervormde-gereformeerde ker- kengemecnschap in Leiderdorp is een extra financiële actie be gonnen om een tekort van ruim f. 100.000 weg le werken. Deze pro testantse geloofsgemeenschap heeft op het ogenblik vijf predi kanten (drie gereformeerd en twee hervormd) en beschikt over drie kerken. Van de kerkleden worden twee dingen gevraagd: een eenmalige gift ter dekking van het tekort en bijstelling van de jaarlijkse bij drage. Zij kregen richtlijnen om na te gaan of hun bijdrage wel redelijk is. Zo wordt bij een netto inkomen per maand van f. 1000 een bijdrage van f. 16 per maand of f. 192 per jaar gevraagd. Bij een netto inkomen van f. 3000 per maand een bijdrage van f. 130 per maand off. 1560 per jaar Voor 1987 werd door nog geen 60 procent van de aangeschreven adressen bijna f. 830.000 toege zegd. Ongeveer 1500 adressen lieten niets van zich horen. Daar door mist de kerk alleen al door haar verplichtingen voor deze le den ongeveer f. 56.000 (f. 40 per adres per jaar). Zou het resultaat van de extra financiële actie onvoldoende zijn, dan is de kans groot dat een predikantsplaats moet worden opgeheven. Het kerkbestuur ziet dat niet graag gebeuren. Hervormde Kerk: beroepen le 's Gravenzande H. Buning De venter, te Staphorst W. J. op 't Hof Ouddorp, te Woerden B. Gijsbertsen 's Gravendeel. Toe gelaten lot de evangeliebedie ning C. F. Kraal Gouda; beroep baar C. Verboom Nieuwerkerk aan de IJssel, C. Wessel Gronin gen en mevrouw S. Wevers-van der Feltz Stolwijk. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroe pen te Den Heider-Hoorn A. van der Dussen Haarlem. Christenen-moslems De vijfde algemene vergade ring van de Panafrikaanse Raad van Kerken buigt zich deze week over een aanbeveling om met moslems het gesprek aan te gaan. Verder moeten christenen afzien van geweld, ook als zij door moslems worden overval len. Dat staat in een rapport over een kerkelijk Islam-projekt, waarvan de Nederlander Johan Haafkens de leiding heeft. "Christenen en moslems zijn in Afrika geroepen om als goede buren samen te leven", zegt het rapport. "Afrika is noch een christelijk, noch een islamitisch contintent". Beide godsdiensten hebben er ongeveer 200 miljoen aanhangers. "Er moet niet in alle heftigheid worden gereageerd op een tegen christelijke pogrom zoals in maart van dit jaar in het noorden van Nigeria". In de stad Zaria werden toen nagenoeg alle ker kelijke gebouwen in brand ge stoken. Het optreden van de plaatselijke kerkleiders, die de gelovigen van tegengeweld af hielden, noemt het rapport 'een echt bijbelse weg'. Uitsluiting. De Grieks-or thodoxe synode besloot tot ex communicatie van de zeven mensen die door de overheid zijn benoemd in de raad tot beheer van het kerkelijk vermogen. De kerk ligt met de regering over hoop over de onteigening van kerkelijke grond. De uitsluiting geldt voor twee laar. Dg synode hoopt, dat deze kerkleden dan berouw zullen hebben over hun betrokkenheid bij een voor de Griekse kerk zo schadelijke zaak.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2