'Laaiend enthousiast voor vuurwerk' 'Zomerseizoen is zelfs met een hittegolf niet meer te redden' PAGINA 14 W III DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 Pyrotecliniker Marry de Vos over liefde voor knallen en kleuren "Je moet eigenlijk een beetje geK zijn om dit werk te willen doen. El ke keer opnieuw neem je heel be wust een rfeico. Er kan immers wat misgaan. Bovendien moeten wij werken terwijl andere mensen feestvieren. De spanning bij het af steken en het applaus aan het eind maken die nadelen echter meer dan goed. Dit is prachtig werk". De 31-jarige Harry de Vos uit Vianen verzorgt nu al weer zeven jaar dag in dag uit vuurwerken. Af gelopen vrijdag was hij het die heel Katwijk in vervoering bracht met een schitterend vuurwerk boven zee. Groot of klein, duur of goed koop; het maakt voor De Vos niets uit. Vuurwerk opstellen en afste ken is zijn lust en zijn leven. door Monica Wesseling Voor De Vos. die officieel door het leven gaat als pyrotecliniker, is het niet zo verwonderlijk dat hij juist dit werk heeft uitgekozen: "Ik was als kind al laaiend enthousiast voor vuurwerk. Bij elk vuurwerk stond ik vooraan en probeerde het naadje van de kous te weten te ko men. Die liefde voor knallen en mooie kleuren is nooit meer ver dwenen". Wat lachend geeft de Vos een voorbeeld van zijn 'verslaafdheid' aan vuurwerk. Bij de grote spekta kels die hij voor zijn werkgever MS Vuurwerk uit Culemborg verzorgt, maakt hij gebruik van enorme vuurpijlen, bommen en andere ma terieel. Deze spullen zijn niet voor particulieren verkrijgbaar. "Op 31 december steek ik daarom gewone kleine rotjes en vuurpijltjes af. Zelfs aan dit fröbelwerk beleef ik enorm veel plezier. Dan moet je toch echt wel een tik hebben". Zeker bij een wat groter vuur werk, zoals dat op de Katwijkse Vuurwerk met teksten vraagt he lemaal veel voorbereiding. Er moe ten houten platforms in de vorm van de letters worden gemaakt waarop een groot aantal Bengaalse branders worden geplaatst. Door een lont worden, de branders met elkaar verbonden. Na het ontste ken van de hoofdlonten schieten de branders snel achter elkaar de lucht in en vormen daar de letter die op de grond ook al te zien was. Regen Kegen deert De Vos niet. Mist wel. "Als het miezert leggen we lichte plastic vellen over het mate riaal en schieten daar doorheen, Grote stellages worden met dik plastic afgedekt tot het moment dat het vurrwerk wordt afgesto ken. Echt vervelend is alleen mist. Dat dringt overal doorheen waar door langzaam maar zeker de lon ten doortrokken raken van het vocht". Hoewel regen of mist geen reden zijn tot afgelasting van het vuur werk, vraagt deze nattigheid van De Vos wel de nodige inventiviteit. Lachend vertelt hij dat hij een tijd je geleden een vuurwerk moest af steken waarin 67 lettertekens wa ren verwerkt. De 67 stellages lagen klaar op de grond toen het gigan tisch begon te regenen. "Ik heb toen de verbindingslonten met fri tuurvet ingesmeerd omdat dat wa terafstotend is. De letters gingen prachtig te lucht in, maar de rook en de stank waren zó vreselijk dat ik verder maar afzie van het ge bruik van vet". Vuurwerk afsteken is voor De Vos meer dan het aansteken van de lont. "Een goed vuurwerk ken merkt zich door een ideale balans 'tussen techniek en schoonheid. Je moet het materiaal zó weten te ge bruiken dat er een harmonisch ge heel ontstaat en dat is elke keer weer een uitdaging". Boulevard, werkt De Vos met een enorme lading explosieven. De rot jes, bommetjes en vuurpijlen die de gemiddelde Nederlander op 31 december de lucht in laat gaan, val len bij dit spul volkomen in het niet. Vreemd genoeg is de Vos op Oudejaarsavond wèl een beetje be vreesd, terwijl hij temidden van zijn enorme bommen en pijlen, geen angst kent. De Vos: "Je moetje hoofd er na tuurlijk wèl goed bijhouden. We drinken voor en tijdens het vuur werk geen druppel alcohol. Ook ro ken is natuurlijk uit den boze. Mits je dp normale veiligheidseisen in acht neemt en alleen met prima materiaal werkt, kan er echt niet zoveel fout gaan. Zorgvuldigheid, daar draait het om". De Vos spreidt, als bewijs van zijn voorzichtigheid, zijn handen uit: "Ik heb nog alle tien mijn vin gers en heb nog nooit een krasje opgelopen. Voor mij is dat het bes te bewijs dat ik mijn werk goed doe". Oudejaarsavond vindt de Vos wel een beetje eng: "Mensen lopen te sleuren met vuurwerk waar ze ei genlijk niets vanaf weten. Je weet niet uit welke hoek een vuurpijl of bommetje komt. Juist dat onver wachte maakt het behoorlijk ge vaarlijk". Veiligheid staat bij De Vos hoog in het vaandel geschreven. Van daar dat hij altijd zonder oordop pen werkt. De vuurwerkafsteker legt uit: "Een bommetje dat wordt ontstoken, moet eerst een slurpend geluid maken, dan gaan borrelen en vervolgens ontploffen. Zodra een bom niet borrelt, is er iets mis en moet je maatregelen treffen. Met oordoppen hoor je nieis, en dat is behoorlijk link". Werk Voordat een vuurwerk kan wor den afgestoken, gaan er uren en soms dagen van voorbereiding aan vooraf. Het begint al bij het ontwer pen van een vuurwerk. In de mees te gevallen krijgt het bedrijf waar De Vos werkt, een bepaald budget tot zijn beschikking met de vraag daar een mooi vuurwerk voor te maken. "We beginnen met de keuze van het materiaal en stemmen dat af op het doel van het vuurwerk. Zo wor den er bij een vuurwerk ter gele genheid van een bloemencorso, heel veel zogeheten boeketten ver schoten". Uren voordat het vuurwerk be gint, is de Vos op de afsteekplaats aanwezig om zijn stellages op te bouwen. De vuurpijlen worden vanaf een schuin staande installa tie de lucht ingebracht. De bom men, die als ze ontploffen fraaie kleuren en figuren geven, worden uit zogeheten stalenorgels gelan ceerd. Dit zijn stalen buizen op een staal platform. Voor de echte grote bommen heeft De Vos een mortier H. de Vos:Als kind was ik al dol on vuurwerk. Dat enthousiasme is nooit meer verdwenen" (foto Dick Hogewoning) klaarstaan. Strandexploitanten weinig reden om tevreden te zijn Voor de omslag van het boek is een schilderij van Corenelis Gerrit Verburgh gebruikt. Het geeft een beeld i de Aardamseweg. Links op de achtergrond is de hervormde kerk te zien. Het kerkje bestaat nog, maar ophaalbrug op de Voorgrond is inmiddels verdwenen. (uit: 'Een kijkje in de geschiedenis van Ter TER AAR - Ook Ter Aar heeft zijn geschiedschrijving gekregen. Een werkgroepje van de Cultuur Histori sche Vereniging heeft drie jaar lang gespit in de ar chieven van scholen, kerken, overheidsinstellingen en particulieren. Er is veel illustratiemateriaal bijelkaar gezocht. De oudste kaarten dateren van voor 1600. De oudste foto's geven een beeld van Ter Aar rond 1900. De omslag van het boek 'Een kijkje in de geschiedenis KATWIJK/NOORDWIJK - De exploitante van het Katwijkse strandpaviljoen 'Willy en Loes' drukt het treffend uit: "Al kwam er nu een hittegolf, dan was het badseizoen nog niet goed te maken". Toch zijn de uitlatingen niet allemaal in mineur. Wel die van de Katwijkse strandexploitante. Zij draait er niet om heen: het zo merseizoen was bar slecht. "Misschien hebben we bij elkaar drie weken mooi weer gehad. Als seizoenbedrijf kun je daarop niet draaien. Voeg daarbij ook nog eens dat we nauwelijks een zonnig wéekeinde hebben gehad en je zult begrijpen dat de inkomsten niet om over naar huis te schrijven zijn". van Ter Aar' laat een schilderij uit 1860 zien, waarop de Heerlijkheid Ter Aar is afgebeeld. Dit kunstwerk hangt nu in de raadzaal van het gemeentehuis. Driehonderd mensen, onder wie enkelen in het bui tenland, hebben het boek al besteld. Gisteren heeft burgemeester P. Verhoef het eerste exemplaar offi cieel in ontvangst genomen. Gewurgde vrouw blijkt Westduitse prostituée NIEUWKOOP - De vrouw die za terdagochtend gewurgd in een sloot in Nieuwkoop is gevonden, blijkt een 25-jarige Westduitse te zijn. Zij was als heroïne-prostitu- ée werkzaam in Amsterdam. Het onderzoeksteam van de politie heeft het accent van het onder zoek daarom verplaatst naar de hoofdstad. Hoewel een paar tips zijn bin nengekomen, hebben de recher cheurs nog niet veel resultaat ge boekt. Het is tot nu toe moeilijk gebleken om relaties van de ver moorde vrouw op te sporen. De Westduitse is in het verleden al achttien keer het land uitgezet omdat ze hier zonder verblijfsver gunning verbleef. De politie gaat ervan uit dat het lijk van de vrouw in de nacht van vrijdag op zaterdag in de sloot langs de Milandweg is gelegd. En kele dagen eerder zou ze al zijn vermoord. De tijd tussen het ach terlaten van het lichaam en het moment van vinden - zaterdag ochtend kwart over tien - moet zeer kort zijn geweest, zo wordt na sectie van het lichaam aangeno men. Daarom zoekt de politie in Nieuwkoop nog steeds personen die op die ochtend op de Miland weg zijn geweest. Giftig gas bij buren: gezin vlucht woning uit ALPHEN AAN DEN RIJN - Omdat bij de buren de woning werd schoongemaakt met een te hoge concentratie aan giftige stoffen, is een Alphense familie uit de Diamantstraat gister avond het huis uitgevlucht met ademhalingsmoeilijkheden en klachten over misselijkheid. De Alphense politie kreeg omstreeks zeven uur een mel ding van de familie dat het in huis niet te harden was. Bij de buren was een bedrijf bezig ge weest met het verwijderen van lijmresten en dergelijke. Daar voor werd een speciaal che misch middel gebruikt. Enkele mensen van de afdeling bijzon dere wetten van de politie kwa men poolshoogte nemen. Na metingen bleek dat er een te hoog benzeengehalte aanwezig De familie was inmiddels al voor een nacht verhuisd naar kennissen in Waddinxveen. door Jan Westerlaken De Katwijkse exploitante signa leert meer. Het strandbezoek loopt volgens haar terug. "Kijk nu eens naar vijftien-jaar geleden", zegt ze, "toen zaten de mensen al om zeven uur 's morgens op het strand. Nee, dat zie je nu niet meer. Die klandi zie zijn de strandexploitanten wel kwijt. Trouwens, zag je in die tijd koelboxen en thermoskanneo? Ik kan het me niet herinneren. Als de mensen toen naar het strand gin gen, waren ze een dagje uit. Koch ten ze hun drankjes in een pavil joen. Dat wordt steeds minder. Het gaat wel ten koste van ons inko men. Wat kunnen wij daaraan doen? Niets. We beginnen met Pa sen en half september is het afgelo pen. Langer openblijven? Dat heeft geen zin. 's Winters zie je bij na geen mens op het strand". Niet mopperen Collega-exploitant Willy Zuid moppert niet. Hoewel zijn pavil joen deze zomer aanmerkelijk min der aanloop kreeg dan in voorgaan de jaren. "Als ik al die negatieve geluiden hoor, zeg ik, ik spring er nog aardig uit. Waar dat aan ligt? Dat weet ik eigenlijk niet. Bij mij is het water in elk geval niet tot de lippen gestegen. De tussenbalans ziet er niet rooskleurig uit, maar als ik straks de zaak afbreek, heb ik toch een voldaan gevoel". VW-directeur Cees Verplancke spreekt van een van de slechtste seizoenen die hij de afgelopen tien jaar heeft meegemaakt. "Er kwa men bussen uit Duitsland naar Katwijk waarin maar twee of vier mensen werden vervoerd. Sommi ge organisaties bleven thuis, om- Hooge Burch opent eigen supermarkt ALPHEN AAN DEN RIJN - Een minimarkt wordt morgen geopend in zwakzinnigeninrichting Hooge Burch in Zwammerdam. In deze supermarkt is alles ondergebracht: van levensmiddelen tot kleding en cadeaus. De winkel is bestemd voor bewoners van Hooge Burch. Hiermee wordt het distributiema gazijn van goederen en levensmid delen vervangen. Voorheen wer den daar alle artikelen besteld. dat reizen met zo weinig gasten veel te kostbaar was. En als ik nu eens kijk naar de hotels en pen sions, er waren altijd kamers vrij. Ze hoefden niet een keer 'nee' te verkopen. Dat is lang niet voorge komen. Ook al zouden we nog wat mooi weer krijgen, dit seizoen kun je als verloren beschouwen". Verplancke richt zijn blik echter al weer op het volgend badseizoen. "We zullen de vakantiegangers duidelijk proberen te maken dat de kust toch wel aantrekkelijk is al schijnt de zon niet. Tenslotte zit je dichtbij de grote steden waar je bij voorbeeld musea kunt bezoeken. Neem de Zweden. Zij komen niet voor het mooie weer naar Neder land, maar om onze cultuur te be wonderen". Potje Promotie kost geld. Is dat er? Ver plancke: "We hebben een potje, hoewel dat zeker niet overloopt. Maar we kunnen er wat mee begin nen. Een nadeel is wel dat we nu ook niet bij de toeristensector hoe ven aan te kloppen om financiële steun. Want zij zal haar uiterste best moeten doen om de eindjes aan elkaar te knopen". Wim Rovers - VW-directeur in Noordwijk - is niet echt ontevre den over het badseizoen 1987. Een slechte zomer, dat wel, maar toch hebben de logies, pensions en klei nere hotels volgens hem goed ge draaid. "Ik weet er zo een paar aan te wijzen die een uitstekend sei zoen hebben gemaakt. De wat duurdere hotels, ja, die hebben het zwaar te verduren gehad. Voor zover ik het kan inschatten, heb ben de campings niet eenszó slecht geboerd. Daarmee wil ik het seizoen natuurlijk niet goed praten want dat was niet best. Misschien trekt het ae komende weken nog wat aan als een deel van Duitsland (Nordrhein-Westfalen) met vakan tie gaat. Wellicht pikken we daar van een graantje mee". Berichten over de bezettingsgraad in de hotellerie zijn uiteenlopend. Van bedroevend tot uiterst tevre den. Bedroevend is het woord dat directeur M. Kuypers van hotel Oranje in Noordwijk in de mond neemt. Hij heeft het dan over de periode van 1 juli tot half augustus. Maar, zoals hij zegt, moet hotel Oranje het niet echt van de zomer maanden hebben. Het hotel is meer gericht op het zakenleven. "Zoals de zaak er nu voor staat, be looft het dit najaar heel druk te worden. Over het geheel genomen denken we de zaak wel aan elkaar te kunnen breien". Mudvol Uiterst tevreden is de eigenaar van het Noordwijkse Alexanderhotel. Zijn hotel zat mudvol. Eerlijk voegt hij eraan toe dat dit toch wel boven verwachting was. "Het is een nieuw hotel en dat spreekt, denk ik, de gasten wel aan. De ko mende weken zien er, voor wat mij betreft, eveneens goed uit. Ik ver wacht niet alleen buitenlanders, maar ook landgenoten. Zij komen op de bonnefooi. Zo vul je dan de laatste gaatjes". Vol meldt ook Duinmotel De Witte Raaf in Noordwijkerhout. Geen moment hebben er tijdens het bad seizoen kamers leeg gestaan. "We hebben zelfs toeristen moeten te leurstellen, omdat we geen plaats meer hadden", aldus een woord voerster van het motel. De eigenaar van hotel 'Savoy in Katwijk zegt blij te zijn dat zijn ho tel geen echt seizoenbedrijf is. In die slechte tijd had hij aanmerke lijk minder mensen in huis dan in voorgaande jaren. "De goede be zetting in de vakantiemaanden is natuurlijk leuk meegenomen, maar daar kan ik niet een heel jaar op draaien". Hevige regenbui auto over de kop NIEUW VENNEP - De hevige re genval van gisteravond heeft tot gevolg gehad dat op de rijksweg A 44 ter hoogte van Nieuw Vennep omstreeks middernacht een auto over de kop is geslagen. De bestuurder, een 24-jarige Am sterdamse, verloor de macht over het stuur, toen de wagen als gevolg van de regenval en spoorvorming in het wegdek begon te slingeren. De auto kwam op de kop op het fietspad naast de snelweg terecht. De vrouw werd met rugklachten naar het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam overgebracht. Op de Lisserdijk bij de brug naar Lisse werd gistermiddag om streeks kwart voor vier een 35-jari- ge fietsster uit Lisserbroek door een vrachtwagen gesneden. De vrouw liep daarbij snijwonden aan naar voet op. DINSDAG 25 AUGUSTUS 20-jarig bestaan Polo 19.00 tot 19.30 u Noordwijk vergadering van de ge meenteraad in het raadhuis aanvang 20.00 uur demonstratie van de werk groep 'Noordzee' over dc Noordzee, bibliotheek aan dt Weteringkade. sport en spel voor jonge ren van 11 tot 15 jaar. JOIN centrum, Weteringkade 19.30 tot 21.30 uur. Sassenheim extra vergadering van de gemeenteraad, aanvang 20.0C uur, gemeentehuis. Hazerswoude operr fietscross-wedstrijd voor de Alphense jeugd op het terrein van Avanti. start jaarmarkt, kermis op het Raadhuisplein. het Pniel-dameskoor. Witte Kerk, Boulevard, aan vang 20.00 uur. wandeling o.l.v. boswach ter van Staatsbosbeheer, start parkeerplaats Soefitem- pel. 10.00 uur. van de Leidse volksuniversi teit, K O-gebouw, Oude Vest, 14.00 tot 17.00 uur en 119.00 tot 21.00 uur. orgel-lunchpauze-concert door Henk Stip, Hooglandse kerk, 12.30 uur spreekuur verkeersveilig- Noordwijk woensdagavondzang m.m.v. het Christelijk Man nenkoor Jubilate, Hervorm de Kerk, Hoofdstraat, aan vang 20.30 uur. wandeling door de staats bossen en duinen, vertrek 10.00 uur vanaf manege Meeuwenoord. Northgo- dreef. Noordwijkerhout bridgen in het Wapen van Noordwijkerhout. Dorps straat, aanvang 19.45 uur. Rijnsburg vergadering van de ge meenschappelijke regeling antennevoorziening in het raadhuis, aanvang 19.30 uur. Hooge Burch, 14.30 i DONDERDAG 27 AUGUS- Alplien vergadering van de ge meenteraad in het Stadskan toor, aanvang 20.00 uur. sussen en aktiviteiten in het nieuwe seizoen/clubhuis Ma- tillo, Zaanstraat, 9.00 ttot 17.00 uur en 19.00 tot 20.00 Noordwijk orgelconcert m.m.v. Am sterdams Kamerorkest, Bachkoor en Theo Olof, Ned. Hervormde Kerk. Voor straat, aanvang 20.15 uur. kinderbal voor de jeugd van 4 tot 12 jaar, Huis ter Duin, 18.30 tot 20.00 uur

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14