Museum volkenkunde eert grondlegger Von Siebold Onvrede LDM over beperkte uitbreiding van waterwinning Omwonenden De Burcht klagen over overlast krakers en nachtbrakers 985 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 Autokraker opgepakt LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond een 31-jarige Hagenaar aangehouden die had ingebroken in enkele auto's aan het Terweepark, achter het Leidse station. De Hagenaar werd in het ge zelschap van een andere jongen op heterdaad betrapt toen hij een radio-cassetterecorder uit een auto haalde. De politie was snel ter plaatse en kon de man nog net op tijd uit de trein naar Den Haag halen. Hij bleek in het bezit van twee radio-casset terecorders. Bijzondere expositie in de Hortus Botanicus vanaf 2 september an_ LEIDEN - 's Zomers zijn in de ~ej_ Leidse Hortus Botanicus vaak groepjes Japanners te zien. Bui- gr_' gend staan zij vol verering bij het JW standbeeld van een bebaarde heer: ng jhr. dr. Philipp Franz von Siebold. Je£ Aan deze beroemde 'Leidenaar' '^e wordt in september een tentoon- en stelling gewijd. En als de finan- w ciers over de brug komen zal op de plek van het standbeeld in 1990 a_ een Japanse tuin verrijzen. ,f_ Von Siebold was een Duits arts, je werkzaam in Nederlandse dienst. 0 Zo vlak na de Napoleontische tijd- 1S we spreken van omstreeks 1823 - rj. waren heel wat Nederlandse intel- e. lectuelen op een zijspoor gezet. Om )r de wetenschap toch op peil te hou- B. den werden geleerden uit Duits- land en Engeland hierheen ge- n haald. door it Annemiek Ruygrok e Von Siebold was er zo een. Een kundig oogchirurg, die met de op- dracht om zoveel mogelijk over Ja- l" pan aan de weet te komen, naar dat land werd gestuurd. Japan zat nog r" potdicht. In de dertiende eeuw was de keizer aan de kant gezet om plaats te maken voor het militaire k regime van de Shoguns. Deze si- tuatie duurde nog voort tot in het n begin van de negentiende eeuw. De keizers hadden in de voorlig- n gende eeuwen overigens gewoon 1 hun hofhoudingen aangehouden, 1 maar enige invloed hadden ze niet. 1 Toen Von Siebold in Japan kwam, had dit land slechts betrekkingen met China en met Nederland. Op het kunstmatige eiland Deshima s bij Nagasaki was een Nederlandse factorij. Daar zou Von Siebold zes 1 jaar lang werkzaam zijn. Wisselwerking Na zijn aankomst werd hij al snel geliefd bij de Japanners, omdat hij hen van hun oogkwalen afhielp. Er was al snel een wisselwerking: Von Siebold kwam veel aan de weet over dé Japanse flora en fauna en over het volk zelf. En de Japanners werden op de hoogte gesteld van de actuele wetenschappelijke ont wikkelingen in het Westen. Dr. L. Tjon Sie Fat van de Leidse universiteit weet zelfs te vertellen dat Von Siebold op Deshima ging samenleven met een Japanse vrouw: Sono Gi. Deze vrouw had er heel wat voor over om in de na bijheid van haar geliefde te zijn. Op Deshima werden namelijk slechts Japanse geisha's - prostituées - toe gelaten. Sono Gi liet zich als zoda nig ischrijven om bij Von Siebold te kunnen wonen. Een terugweg was daarna voor haar niet moge lijk: als Von Siebold Japan zou ver laten, zou zij geen 'uitreisvisum' krijgen. En bovendien zou zij niet naar haar geboorteplaats kunnen terugkeren. Het paar kreeg een dochter, die later een beroemd gy naecologe werd. Von Siebold leerde snel Japans, verzamelde grote aantallen etno grafische voorwerpen en Japanse planten en dieren, zowel levende als geprepareerde exemplaren. Hij liet ook planten en dieren afbeel den door Japanse tekenaars, onder wie de schilder Kawahara Keiga. Tjon Sie Fat: "Op zijn beurt had Von Siebold de Japanse geleerden ook iets te bieden. Behalve zijn kennis over de geneeskunde had hij plantkunde als hobby. Hij was een verdienstelijk botanicus. Verzameling Tijdens zijn verblijf in Japan stuurde hij Japanse theeplanten naar Indonesië, een initiatief dat grote gevolgen voor dat land zou hebben. Bij zijn vertrek uit Deshi ma, in 1829, nam hij hele scheeps ladingen dieren, planten, zaden en kunstvoorwerpen mee. Dat vertrek was overigens niet vrijwillig: Von Siebold was 'betrapt' op het in be zit hebben van een landkaart. En dat was in het besloten Japan ten strengste verboden. Dit 'vergrijp' leidde ertoe dat veel kennissen van Von Siebold werden opgepakt, Von Siebold zelf werd gedurende een jaar vele malen verhoord, maar hij weigerde namen van kennissen te noemen van wie hij de kaarten zou hebben gekregen. Een reden waarom de Japanners hem nog meer gingen vereren. Tjon Sie Fat: "Meer dan in Ne derland wordt Von Siebold in Ja pan geëerd. Er zijn overal monu menten voor hem opgericht. En elk jaar komen hier in Leiden Ja panners op bezoek om naar sporen van Von Siebold te zoeken". Die sporen zijn er wel degelijk. Want Von Siebold vestigde zich bij terugkomst in Leiden. De verza melde planten werden aan de Hor tus Botanicus geschonken. En zo kon het gebeuren dat hortensia's, azalea's en de grote blauwe regen bij de pergola al ruim anderhalve eeuw in de Hortus staan te pron ken. Zijn collectie kunstvoorwerpen vormde het ontstaan van het 'Ja- pansch Museum', het latere Rijks museum voor Volkenkunde. De gedroogde planten werden in het Rijksherbarium opgeslagen. En de opgezette dieren kwamen in het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie terecht. Von Siebold zelf begon een kwe kerij van zijn uit Japan meegeno men planten bij de Zijlpoort. Op commerciële basis, getuige de prijslijsten en catalogi die bewaard zijn gebleven. Tentoonstelling Omdat het Rijksmuseum voor Volkenkunde dit jaar 150 jaar be staat, besloot men een tentoonstel ling aan zijn grondlegger te wijden. Samen met de Hortus, het Rijsmu- seum voor Natuurlijke Historie en het Rijksherbarium wordt van 2 september tot 2 oktober in de Hor tus een expostie georganiseerd. De Japanse ambassadeur in ons land zal de tentoonstelling op 2 septem ber openen. Op de expositie wordt een beeld -gegeven van het leven van deze man die zo'n grote in vloed heeft gehad op de ontwikke ling van de moderne wetenschap in Japan en de kennis van de Azia tische flora en fauna in Europa. Er is een aantal originele, nog le vende planten dat door hem is in gevoerd te zien. Ook originele ex emplaren (afstammelingen) van zijn meegenomen zoogdieren, rep tielen, amfibieën, vogels, insecten en schaaldieren. Diergaarde Blij- dorp staat voor de duur van de ten toonstelling een levende reuzensa lamander af. Daarnaast worden enkele prach tige zogenaamde rolschilderingen van planten, dieren en tuinen uit de collectie van het Rijksmuseum voor Volkenkunde getoond. Als mede de oorspronkelijke door Von Siebold geschreven uitgaven van de befaamde Flora Japonica, Fau na Japonica en 'Nippon' (over het leven in Japan) te zien. De Hortus is dagelijks geopend van half tien tot half vijf; op zondag van half een tot half vijf. Het standbeeld van prof. Von Siebold. in de Hortus staat nu nog in het lover verscholen. Als het aan de heren Tjon Sie Fat (links) en Lagendijk ligt, is hier in 1990 een Japanse tuin verrezenvolgens de strikte normen van de universiteit van Kyoto. (foto Jan Holvast) Japanse tuin De tentoonstelling is financieel mogelijk gemaakt door sponsor werving door de stichting cultureel participatiefonds. Deze stichting, aldus secretaris-penningmeester S. Lagendijk, zal zich ook sterk inzet ten om drie ton los te krijgen om op de plek waar in de Hortus het beeld van Von Siebold staat, een Japanse tuin in te richten. In 1990, wanneer de Hortus 400 jaar be staat, moet dit stuk van 50 bij 25 meter zijn ingericht. Daartoe wordt prof. Nakamura, hoofd van de fa culteit tuinarchitectuur in Kyoto aangetrokken. De tuin zal aan de kant waar nu de buitenkassen staan een muurtje krijgen. Oude, voor een deel door Von Siebold meegenomen bomen zoals de Ja panse esdoorn, zullen een plaats in de tuin krijgen. Het is de beoeling dat de Japanse tuin een evenwich tiger samenstelling krijgt dan de negentiende eeuwse Japanse tuin in landgoed Clingendael (Wasse naar). "Hoewel dat een prachtige tuin is, vindt hij bij prof. Nakamu ra geen genade. Die noemt het een lachertje", aldus Tjon Sie Fat. Voorlopig staat Von Siebold nog over een grasveld te staren. Lagen dijk is echter optimistisch over de sponsoring. "Het is in feite een Eu ropees project. In 1989 wordt in Brussel een Japanjaar gevierd. Het moet mogelijk zijn om die drie ton bij elkaar te spitten". Maar de eerste spaak werd door vice-premier De Korte in het spon- sorwiel gestoken: toen hij mee deelde dat het staatsbezoek van koningin Beatrix aan Japan niet zou doorgaan, draaide het bedrijf van een mogelijke sponsor opeens niet meer zo winstgevend als eer der het geval was. Het is dus een kwestie van goede diplomatie. Maar lukt dat, dan zal prof. Von Siebold over drie jaar uitstaren over een heuse Japanse bostuin. En het zullen niet alleen Japanse Von Siebold-vereerders zijn die daarvan met volle teugen zullen genieten. Pleidooi voor behoud van winkelcentrum Kennedylaan LEIDEN - De Projectgroep beheer Fortuinwijk, een werkgroep sa mengesteld uit ambtenaren en buurtbewoners, heeft het gemeen tebestuur gevraagd er alles aan te doen om het winkelcentrum aan de Kennedylaan voor de onder gang te behoeden. Het winkelcentrum is in een neerwaartse spiraal terecht geko men nu met eigenaar Aegon geen overeenstemming is bereikt over de beoogde verbouwing en de leeg stand grijpt in hoog tempo om zich heen. De projectgroep noemt het 'rampzalig voor de ouderen in de wijk' wanneer het winkelcentrum zou verdwijnen. "Wij vragen u als gemeentebestuur de leiding te ne men bij het zoeken naar een oplos sing om het winkelcentrum te red den", schrijft de projectgroep in een brief aan B en W. Volgens wethouder Fase (econo mische zaken) zijn de mogelijkhe den van de gemeente om hulp te bieden uiterst beperkt. "Wij willen er van alles aan doen. Maar het gaat uiteindelijk om het geld dat de ei genaar bereid is in het centrum te investeren. Wij kunnen als ge meente moeilijk geld in ander mans gebouw steken", aldus Fase. Volgens Fase is de gemeente wel actief op zoek naar een supermarkt die zich aan de Kennedylaan wil vestigen en het winkelcentrum nieuw leven kan inblazen. LEIDEN - De Leidsche Duinwa termaatschappij overweegt be zwaar aan te tekenen tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten om maar een beperkte uitbreiding van de waterwinning in de duinen van Katwijk en Wassenaar toe te staan. Het dagelijks bestuur van de pro vincie meent dat de LDM de capa citeitsproblemen kan oplossen door water van andere bedrijven in Zuid-Holland te betrekken. A. Salman van de Stichting Duinbehoud meent dat de LDM helemaal geen problemen heeft om voldoende water te leveren. Vorig jaar ging de duinwatermaatschap pij uit van een maximale behoefte aan water van 85.000 kubieke me ter per dag. Na herberekening meent de LDM dat het noodzake lijk is om maximaal 106.600 kubie ke meter per dag te kunnen produ- "Dat is natuurlijk sprong. Een zo grote waterproduk- tie is volstrekt niet nodig. Wij zul len dan ook Arob-beroep aanteke nen tegen dat deel van de werk zaamheden die schade toebrengen aan de natuur. Door de uitbreiding zullen weer een aantal duinmeren waar vogels broeden, droog vallen. Dat moet maar eens afgelopen zijn", aldus Salman. De directeur van de LDM, ir. J. Haijkens, meent dat de capa citeitsuitbreiding wel noodzakelijk is. Hij zegt de verantwoordelijk heid voor de toelevering van vol doende water niet te kunnen dra gen, wanneer de produktiecapaci- teit in de duinen niet aanmerkelijk wordt opgevoerd. De LDM wil de produktie opvoeren met 10.900 ku bieke meter per etmaal, de provin cie heeft slechts toestemming ver leend voor 3300 kubieke meter. De LDM denkt de uitbreidingen te kunnen realiseren zonder schade aan de natuur toe te brengen. Op piekdagen zal de LDM dan ook ex tra water betrekken van andere be drijven in Zuid-Holland. Aanvankelijk wilde de provincie LDM-directeur Haijkens is niet tevreden over het besluit van de pr geen enkele uitbreiding in de dui nen toestaan. Pas na een dringend beroep van de regionaal inspecteur van de volksgezondheid voor de miieuhygiëne stond de provincie een geringe vergroting van de win ningscapaciteit in het duingebied toe. Verdachte van mishandeling meldt zich bij politiebureau LEIDEN - Een 25-jarige Hagenaar die zaterdagnacht zijn 29-jarige Leidse vriendin ernstig mishandel de heeft zich gisteren bi j de Leidse politie gemeld. De man verdacht de vrouw van overspel en ging haar na een ruzie te lijf. De Leidse liep door de mis handeling een fractuur in het ge- Bij garage Van der laat en verwondingen over het hele lichaam op. De Hagenaar was na de mishandeling spoorloos. Gister ochtend meldde hij zich vrijwillig bij het bureau aan de Langegracht. Hij is ingesloten en gehoord inzake mishandeling. INBRAAK Meer op de Hoge Rijndijk zijn tus sen zaterdagavond en maandag ochtend 17 radiocassetterecorders en 6 autoradio's gestolen. De die ven kwamen binnen door een van de toegangsdeuren te forceren. Volgens de provincie fean de LDM voldoende water van andere bedrijven aankopen. Haijkens denkt echter op dagen met een hoog waterverbuik (vooral in het voorjaar of in de zomer) in de pro blemen te kunnen komen. De di recteur van het regionale waterlei dingbedrijf vreest dan inpopulaire maatregelen zoals een sproeiver- bod te moeten nemen. "Het is ook mogelijk de waterdruk te verlagen, dat levert een besparing op. Ook zullen we dan de consument moe ten verzoeken zich vrijwillig beper kingen op te leggen voor waterver bruik dat niet strikt noodzakelijk Haijkens maakt zich vooral zor gen over de jaren '88 en '89. Daarna hoopt de LDM voldoende water te kunnen produceren door onder meer diepte-infiltratie. Daarbij wordt het water wordt diep de dui nen ingepompt, daarvoor heeft de duinwatermaatschappij water van een constante kwaliteit nodig, die nu nog niet voor handen is. De LDM heeft overigens een ver gunning om 25 miljoen kubieke meter water per jaar in het duinge bied te winnen. Deze vergunning is echter verleend in de veronderstel ling dat de capaciteit van de LDM zeker 19 miljoen kubieke meter per jaar zou zijn. De duinwatermaat schappij maakte in het verleden bij het produceren echter gebruik van een onjuiste zuiveringsmethode, zodat de werkelijke capaciteit veel lager lag. De provincie wil nu een procedure starten om de vergun ning door het ministerie van Vrom te laten intrekken en een nieuwe te verlenen op grond van de werkelij ke capaciteit van de winningsmid delen. Directeur Haijkens denkt dat de LDM bezwaar zal maken tegen de weigering van de uitbreidingen in de duinen. "We zijn nog aan het be kijken welke stappen we kunnen ondernemen. Juridisch ligt het nogal gecompliceerd. Een van de mogelijkheden is wellicht om een Ai ob-procedure te starten tegen de weigering van de provincie om vol doende maatregelen toe te staan". Cursussen K O In het K O-gebouw aan de Oude Vest worden woensdag 26, donderdag 27, vrijdag 28 en za terdag 29 augustus, alsmede maandag 31 augustus en zater dag 5 september informatieve bijeenkomsten gehouden over de meer dan 2000 cursussen die de Leidse volksuniversiteit het ko mende seizoen te bieden heeft. Op doordeweekse avonden is het ge bouw open van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur, op zaterdagen van 10.00 tot 15.00 uur. Op 31 augustus en 5 septem ber ligt de nadruk vooral op de taalcursussen. Matilo Clubhuis Matilo houdt het ko mende seizoen weer tal van cur sussen voor groot en klein. Don derdag 27 augustus wordt een in schrijf dag gehouden. Wie interes se heeft voor een van 3e vele acti viteiten, kan donderdag tussen 9.00 en 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur terecht in het clubhuis aan de Zaanstraat. Ouderen 55-plussers kunnen zaterdag 29 augustus informatie krijgen over sociaal-cultureel werk, hulp- en dienstverlening en voorzienin gen voor ouderen. Dat gebeurt in buurthuis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan (11.00 tot 15.00 uur); buurthuis Westerkwartier aan de Ten Katestraat (10.00 tot 16.00 uur) en in dienstencentrum Zuid-West aan het Bevrijdings plein (van 10.30 tot 16.00 uur). Er zijn diverse demonstraties en men kan zich opgeven voor cur sussen. Kanker De komende dagen tot 6 sep tember) wordt er weer huis-aan- huis gecollecteerd door het Ko ningin Wilhelmina Fonds ten be hoeve van de kankerbestrijding. Collectanten kunnen zich legiti meren. Het Leidse comité kan overigens nog collectanten ge bruiken. Voor informatie tel. 761041. Het AZL besteedt extra aan dacht aan de activiteiten van het Wilhelmina Fonds op het zoge naamde Leidse Plein in de nieuwbouw. Op maandag 31 au gustus en dinsdag 1 alsmede woensdag 2 september tussen 10.00 en 14.00 uur kunnen bezoe kers kennis nemen van de activi teiten van het fonds. Tarantella De dansgroep Tarantella geeft cursussen folkloristische dans op drie niveaus. De cursussen start 9 september in het LVC aan de Breestraat 66. Opgave via tele foonnummers 123377 of 215650. Krici Krici Volksdansvereniging Krici Krici Ticek begint 4 september een cursus volksdansen in de danszaal van het Vlietcomplex aan de Voorschoterweg te Lei den, vlakbij zwembad De Vliet. Er worden cursussen gegeven voor beginners en gevorderden. Opgave via Annemarie de Groot, tel. 01717-9004. Amnesty De Leidse wergroep van Am nesty International zoekt mooie ontwerpen voor kerstkaarten die dit jaar voor goede doelen wor den verkocht. Wie denkt een mooi ontwerp te hebben, kan contact opnemen met E. Houtsmuller, Scheepmaker steeg 2, 2311 SE Lei den, tel. 144817. Discussie over studie financiering LEIDEN - De Tweede Kamerle den Willem Vermeend (PvdA) en Klaas Tuinstra (CDA) zullen mor gen deelnemen aan een forumdis cussie over studiefinanciering. De deelnemer namens de WD is nog niet bekend. De Kamerleden zul len ingaan op de vragen en proble men die bij studenten zijn onstaan met de invoering van het nieuwe stelsel van studiefinanciering. De discussie wordt gehouden in het kader van de introductie van studenten van de Leidse Hoge school, sector gezondheidszorg. Hieraan doen circa 400 eerstejaars hbo-studenten mee. Plaats van de discussie is Endegeesterwatering 2, een gebouw dat achter het ter rein van het AZL ligt (zijstraat Wassenaarse Weg). Aanvang is 15.00 uur. Inbraak bij Mexx LEIDEN - Bij de firma Mexx in de Rooseveltstraat is vorige week in gebroken. De dieven verschaften zich toegang tot het bedrijf via het dak waar zij een houten plaat weg braken. Bij de diefstal werden 46 meisjespantalons, 30 damestruien en ruim 40 meisjessweatshirts meegenomen. De totale waarde be draagt 7000 gulden. LEIDEN - Bij een aanrijding giste ren op de hoek van de Kanaalweg en de Lorentzkade liep een 17-jari- ge jongen uit Voorschoten beenlet sel op. Een 68-jarige automobilist uit Leiden die vanaf de Kanaalweg de Lorentzkade wilde inrijden, had de op het fietspad rijdende brom fietser niet gezien. Bij de botsing kwamen de 17-jarige bromfietser uit Wassenaar en zijn duopassagier ten val. LEIDEN - Omwonenden van De Burcht hebben bij het gemeente bestuur geklaagd over de toene mende overlast in de buurt. Vijf tien bewoners van Oude en Nieu we Rijn vragen in een brief aan de gemeenteraad het Burchtterrein voortaan 's avonds af te sluiten. De briefschrijvers zeggen bovendien veel overlast te ondervinden van uit het gekraakte Brill-complex aan de Oude Rijn. Het liefst zien zij dat het kraakpand wordt ontruimd en een openbare bestemming krijgt. De bewoners noemen in hun brief een aantal redenen waardoor de omgeving van De Burcht aan het verloederen is. Behalve dat het feitelijke monument regelmatig wordt beklad, lokt het groepen jon geren die er tot vroeg in de ochtend verblijven ert herrie maken. "Van uit de Burchtring worden inbraken geregeld. Een gevoel van onveilig heid is zeker niet misplaatst omdat onze woningen vanaf het Burcht terrein bereikbaar zijn", aldus de bewoners. Ook het nabijgelegen restaurant Het Koetshuis draagt volgens de omwonenden bij aan de geluid soverlast, zij het dat met de pachter daarover een redelijk overleg mo gelijk is. Maar ook het ruim een jaar gele den gekraakte pand van Brill is de buurt een doorn in het oog. In de brief staat: "Het pand ziet er uit als of er een bom in is ontploft. Er zit bijna geen glas meer in de ramen. Op de binnenplaats van het pand liggen grote hoeveelheden brand gevaarlijk handelswaar opgesla gen. De groep nieuwe bewoners houdt er een rumoerige leefwijze op r de bedoeling dat het pand van Brill verbouwd zou wor den tot wooneenheden. Tot op he den is het daar nog niet van geko men. Volgens de buurtbewoners zijn de oorspronkelijke krakers vrijwel allemaal verhuisd. Maar de omwonenden vinden het 'onge hoord dat een groep van de wind levende jongelui zich het recht meent te mogen aanmeten om op zo'n prachtige plek in de .binnen stad in een zo belangrijk gebouw te kunnen wonen zonder zich daar voor in te zetten'. In de vergadering van de ge meenteraad bleek gisteravond dat de klacht van de bewoners serieus wordt genomen. De brief wordt aan de orde gesteld in een van de eerstvolgende vergaderingen van de betreffende raadscommissie. Daar werd vanuit vrijwel alle par tijen op aangedrongen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13