'Snel daling aantal verkeersslachtoffers' Ik zeg wel eens: als wij weg zijn, brandt het hier' Ateliers van Hollandsche Tuyn naar Werkwijzer B en W Wassenaar willen actie 987 MAANDAG 24 AUGUSTUS 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 9 Brandweercommandant Den Dubbelden verlaat na 35 jaar korps Oegstgeest OEGSTGEEST - Een hobby, maar dan wel eentje die fiks uit de hand is gelopen. Zo omschrijft de scheidende commandant van de brandweer in Oegstgeest W.J. den Dubbelden, zijn vrijwilli ge loopbaan die bijna 35 jaar heeft geduurd. Vanaf 1953, toen hij zich als jongeman aanmeldde bij de vrijwillige brandweer, voelde hij zich betrokken bij elke brand die in Oegstgeest woedde. Nu hij de leeftijd van zestig jaar heeft bereikt, moet daar echter een einde aan komen en geeft hij de fakkel over aan de nieuwe commandant M. Noordervliet. Eigenlijk was het al vóór 1V53 dat de branden in Oegstgeest Den Dub belden ter harte gingen. Zijn vader immers was ook al vrijwilliger en zo kwam het dat de brandweer mijn hele leven beheerste. Niet dat ik er nu zo vaak bij wasmaar een brandje in de hooiberg heb ik in die tijd toch wel eens helpen blusser.. Zo'n brand, dat trok me toch", al dus Den Dubbelden. door Conny Smits Op een goede dag, hij zal toen een jaar of 25 zijn geweest, trok Den Dubbelden de stoute schoenen aan en belde aan bij de toenmalige LEIDERDORP - De ateliers die nu nog in het Leiderdorps cultureel centrum 'De Hollandsche Tuyn' zijn gevestigd, moeten binnenkort verhuizen. Het aan de Hoofdstraat gevestigde, monumentale pand is gekocht door de beheerder. Welis waar wil deze de meeste activitei ten in de Hollandsche Tuyn door zetten, maar voor de ateliers is geen ruimte meer omdat de be heerder zelf ook in het pandje wil gaan wonen. De teken- en schildercursussen van de ateliers zullen nu worden voortgezet in het gebouw van stichting 'De Werkwijzer' aan de Bernhardstraat 3. Op 1 september, 's avonds van zeven tot negen uur, wordt daar een open avond gehou den. Kunstenaars-docenten geven dan een toelichting over de inhoud van de cursussen, die half septem ber weer van start gaan. Het cursuspakket biedt naast te kenen/schilderen en grafische technieken voor volwassenen en de jeugd ook een cursus 'kijken naar moderne en hedendaagse kunst'. Door middel van museum- bezoeken. dia- en videopresenta ties wordt gepraat, gekeken en ge discussieerd over de kunst vanaf 1920. Verder wordt in het weekein de van 10 en 11 oktober een work shop druktechnieken voor de jeugd georganiseerd. De ateliers willen in de toekomst meer van dergelijke workshops houden. Voor informatie ken men het telefoonnummer 01717-2008 draaien. De officiële opening is ge pland op 4 september om half vijf. De wethouder voor welzijnszaken, mevrouw C.A. Huigen, zal de plechtigheid verrichten. Ouheidkamer De Oudheidkamer blijft overi gens wél in de Hollandsche Tuyn zitten. Leiderdorp heeft bij de be heerder bedongen dat hij de eerste vijf jaar niet zal overgaan tot opzeg ging van de huur. Tijdens de verga dering van de raadscommissie voor financiën bleek deze week dat de kamer dat niet genoeg vindt. De gemeente Leiderdorp zou al moe ten aangeven waar de Oudheidka mer na die termijn onderdak kan vinden, aldus een woordvoerder van de instelling. Wethouder Beze- mer wist niet wat hij met die vraag aanmoest en verwees naar wel zijnswethouder mevrouw Huigen. commandant om zich aan te mel den. "Dat ging eigenlijk zonder slag of stoot. Tegenwoordig is er een strenge keuring, het brand- weerwerk is toch zwaar en je moet er een goede conditie voor hebben. Maar toen werden er niet al teveel toestanden over gemaakt. Ik werd zo aangenomen". Wat de eerste klus was die hij moest klaren, dat kan Den Dubbel den zich niet goea meer herinne ren. Wél dat vlak daarvoor de grote boerderij 'Ora et Labora' aan de Terweeweg was afgebrand. "Dat was toch wel een erg interessante brand. Die is voor mij eigenlijk de aanleiding geweest me als vrijwilli ger aan te melden". Pyromaan Den Dubbelden ontkent dat brandweerlieden per definitie mensen zij die wel van branden houden. "Integendeel, zou ik zeg gen. Ik weet dat het vaak wordt ge zegd: een brandweerman is een py romaan. Maar van mij hoeft het be slist niet. Een spectaculaire brand in een lege schuur, goed, daar kan ik nog inkomen. Maar al is het maar een brandje in een keuken, dan geeft dat voor de bewoners al leen maar een hoop ellende en na righeid. Daar kan ik nu echt niet op zitten wachten. Ik oefen graag, ik blus graag branden, maar de brand zelf kan me gestolen worden". Tijdens zijn 35-jarige loopbaan bracht Den Dubbelden het via on der-brandmeester. brandmeester en onder-commandant uiteindelijk tot de functie waarin hij de super visie kreeg over het hele korps. Het uitvoerende werk kwam daardoor de laatste vier jaar op het tweede _plan, maar toch was de comman dant bij branden ook altijd zelf ter plaatse. "Als ik tenminste niet op vakantie was. Het is frappant dat juist dan de grootste branden woedden. Ik zeg wel eens, als wij weg zijn brandt het hier". Dat het brandweerwerk in de tientallen dienstjaren van Den Dubbelden aan heel wat verande ring onderhevig was, mag duide lijk zijn. "Het materieel is natuur lijk behoorlijk uitgebreid. We mo- De scheldende commandant Den Dubbelden t het juist van de timmermannen, metselaars e or de Oegstqeester brand weerkaze loodgieters moeten hebben". "In Oegstgeest zijn erg veel wetenschapsmensen, terwijl i gen vroeger dan misschien een paar rook- en gasmaskers hebben gehad, tegenwoordig werk je met veel meer beschermende appara tuur. Dat is ook wel nodig nu er in zoveel gebouwen kunststof is ver werkt. Al die gevaarlijke stoffen en giftige dampen die daarbij vrijko men kun je natuurlijk niet bloots hoofds te lijf gaan". Kerstbomen In de loop der jaren zijn gebou wen trouwens ook veel minder brandgevaarlijk geworden door tal van bouwvoorschriften die nu gel den. "Denk eens aan al dat hout dat vroeger in huizen zat, en in kerstbomen werden echte kaarsen gezet. Dat is tegenwoordig beter, al zal het gevaar van brand natuurlijk nooit uitgebannen kunnen wor den. Als je de folders van de stich ting brandpreventie ziet, slaat de schrik je om het hart. Vaak zijn het zulke stomme en onnozele dingen die een brand kunnen veroorza ken. Bijvoorbeeld een frituurpan die staat over te koken terwijl ie mand even de telefoon is gaan aan- Den Dubbelden herinnert zich nog hoe hij en zijn collega's 35 jaar geleden werden gealarmeerd. "Ie mand van de gemeente werd ge waarschuwd en die man stapte dan op zijn fiets om iedereen te waar schuwen. Nou, voor iedereen was aangekleed en bij de brand stond, daar ging natuurlijk wel enige tijd mee overheen. Later kwamen er de brandweerwekkers, zodat bij alle vrijwilligers thuis automatisch de schel overging. En nu hebben we allemaal een pieper op zak, zodat je zelfs niet meer thuis hoeft te blij- r je piketdienst hebt". Dat de tijd tussen melding van de brand en aankomst van de brandweer daarmee tot een mini mum is teruggebracht, bleek bij voorbeeld onlangs bij een brand aan de Rozenlaan in Oegstgeest. "Het was om drie uur 's nachts, dus je kunt aannemen dat iedereen op het moment van het alarm in bed lag. Toch stonden er in vier minu ten tijd zeven man te blussen. Ik weet dat het ongelofelijk klinkt, maar het staat hier", zegt Den Dub belden met het rapport van de brand in zijn hand. Den Dubbelden, die toevallig zelf op een steenworp afstand van de brandweergarage aan de Dorps straat woont, heeft naar eigen zeg gen niet zo heel veel moeite met zijn afscheid. "De jaren gaan toch tellen, de conditie is niet meer je van dat. In eerste instantie vond ik het wel jammer om op te houden, maar daar staat weer tegenover dat ik er een hoop vrije tijd bij krijg en een stuk minder verplichtingen. Als commandant ben je toch de verantwoordelijke figuur, en dat legt een grote claim op een mens" Op het moment telt de Oegst- geester vrijwillige brandweer 27 vrijwilligers. Een enthousiast en goed gemotiveerd team, zegt Den Dubbelden. Tegelijkertijd echter een team dat moeilijk valt uit te breiden. "In Oegstgeest wonen voornamelijk wetenschapsmen sen. Wat wij vooral zoeken zijn mensen die van beroep timmer man, schilder en metselaar zijn. En die zijn in dit dorp dun gezaaid. Bovendien vraagt het vrijwilligers- schap heel wat. Zo moet een cur sus van een jaar worden gevolgd en moet een vrijwilliger de tijd vrij maken voor piketdiensten en oefe ningen". Rampen De taak van de vrijwillige brand weer is volgens Den Dubbelden enkele jaren geleden flink ver zwaard met de opheffing van de BB (Becherming Burgerbevol king). Taken in het kader van de rampenbestrijding werden daar mee op de brandweer toegescho ven. Nieuwe cursussen, een nieu we organisatie en een grotere ver antwoording op de schouders van de vrijwilligers waren het gevolg. Een slechte ontwikkeling? Den Dubbelden: "Nee, dat is nu een maal zo. Maar daarom moeten we wel extra dankbaar zijn dat we in Oegstgeest zo'n goed gemotiveerd vrijwilligerskorps hebben. En ver der kunnen we alleen maar hopen dat er nooit een echt heel grote ramp gebeurt" Inbraak verijdeld LEIDERDORP - Een oplettende buurtbewoner verhinderde zater dagavond een inbraak in een school in de Van Geerstraat in Lei derdorp. De man hoorde luid glas gerinkel en belde de politie. De toegesnelde agenten arresteerden twee inbrekers. Zij hadden nog niets weggenomen. Gewaagde graffiti bekeken Getuigen gezocht in Voorschoten VOORSCHOTEN - De politie van Voorschoten zoekt getuigen van een ongeval op de kruising tussen de Karei Doormanlaan en de Veur- seweg. Het ongeluk gebeurde gis ternacht om kwart over twaalf. Een onbekende auto die vanuit de Ka- rel Doormanlaan de Veurseweg opreed verleende geen voorrang aan een Opel Kadet die zich op de Veurseweg bevond. De bestuurder van de Opel Kadett móest uitwij ken. raakte een verkeerspaal en sloeg over de kop. De andere auto reed door. Omstanders die op het geluid afkwamen haalden de be stuurder uit zijn auto. De man werd met een grote hoofdwond in het Sint Elisabethziekenhuis opge- WASSENAAR - Het wegdek van het fietspad naast de Rijksstraatweg in Wassenaar is heftig beklad. Ter hoogte van het complex van het marine-elektro nisch en optisch bedrijf zijn zowel afbeeldingen zon der duidelijke be tekenis als spuit- verfschilderingen die aan duidelijk heid niets te wen sen overlaten te zien: grote man nelijke geslachts organen. Naar verluidt zal de provincie - het betreft een provinciaal fietspad - vandaag nog de ernst van de situa tie opnemen. De waarnemer moet uitmaken in hoeverre de schilde ringen ongepast en/of aanstootge vend zijn en dan dus dienen te wor den verwijderd. WASSENAAR - B en W van Wassenaar willen het aantal verkeersslachtoffers jaarlijks met vijf procent laten dalen. Ze stellen de gemeenteraad daarom voor geld opzij te leggen voor een verkeersveiligheidsplan, waarin onderzoekers aangeven hoe de verkeersveilig heid op korte en lange termijn verbeterd kan worden. Dat maakt een gedegen afwezing mogelijk. Gemeente-voorlichter Wim Is- sendonk meldt dat de gemeente geen directe bemoeienissen met deze graffiti heeft. Klachten zijn er (nog) niet binnengekomen op het gemeentehuis. Wel heeft Issendonk, nadat hem vragen over de schilderingen be reikten, de provincie op de hoogte gesteld. Deze kondigde direct de uitzending van een waarnemer aan. Op het gemeentehuis in Was senaar is men verder (nog) niet op de hoogte van het gekladder op het wegdek. Het opstellen van een dergelijk plan kost, volgens een raming van een Haags adviesbureau, 31.138 gulden. De dagelijks bestuurders verwachten dat het ministerie van verkeer en waterstaat een subsidie van 26.000 gulden zal verstrekken via de actie-25 procent. Met deze actie wil het ministerie gemeenten stimuleren 'gerichte ac tiviteiten te ontwerpen die tot een veilige woon- en werkomgeving kunnen leiden'. Deelnemende ge meenten krijgen een gulden subsi die per inwoner, zodra zij duidelijk maken serieuze plannen te hebben de verkeersonveiligheid te bestrij den. Grote streven is het aantal verkeersslachtoffers jaarlijks vijf procent te laten dalen ten opzichte van de periode 1984 tot en met 1986. Mogelijk krijgen particulieren, bedrijven en gemeenten die daar echt goed in slagen zelfs een aan moedigingsprijs, al had de Tweede Kamer daarover zijn twijfels. Een dergelijke regeling zou wat lugu ber overkomen en vooral gunstig uitpakken voor gemeenten die tot nu toe weinig tot niets hadden ge daan aan de verbetering van de verkeersveiligheid. Hoge kant In Wassenaar bedroeg het ge middeld aantal slachtoffers in de periode tussen 1984 en 1987 186. terwijl uit ongevallengegevens van het ministerie kon worden afgeleid dat in 1986 ruim 7 procent meer on gelukken gebeurden dan in 1985 Op het eerste gezicht lijken de ver schillen nog groter - 965 tegen 717 ongevallen - maar de gemeente heeft deze Haagse cijfers bijge steld. Immers, wanneer zich in 1986 op een bepaald kruispunt geen ongelukken voordeden en het jaar daarvoor wel, werd dat niet in het plaatje verwerkt. Ben W vinden het aantal onge vallen 'aan de hoge kant' en 'ach ten het gewenst om een gemeente lijk verkeersveiligheidsplan op te laten stellen'. Volgens het voorstel aan de raad zal het rijk nog veel in formatie verstrekken over het op zetten en uitvoeren van een ge meentelijk verkeersveiligheidsbe- leid. 'De gemeente is echter vrij in de wijze waarop zij dit aanpakt', al dus burgemeester en wethouders. Uit hun voorstel valt af te lezen dat Wassenaar niet achterover moet leunen, na het op de rails zet ten van de actie 25-procent. De da gelijks bestuurders kijken name lijk al met een half oog naar de sub sidieregeling 'Aanpak verkeerson gevallen concentraties', bedoeld voor de bestrijding van de 'black spots'. De gemeenteraad spreekt zich volgende week maandag uit over het voorstel. VlOS-penning Paardekooper ZOETERWOUDE - De jubileumpenning van de twintigjarige muziek vereniging VIOS uit Zoeterwoude is uitgereikt aan de heer H.J.C. Paar dekooper, voorzitter van het stichtingsbestuur. Paardekooper behartigt de belangen van het Muziekcentrum aan de Zoeterwoudse Schenkelweg. Tijdens de afgelopen vakantieperiode is de vloer van het Muziekcentrum van een nieuwe vloer voorzien en met de totstandkoming daarvan had de stichtingsbestuur veel te maken. Met de uitreiking van de erepenning wil VIOS eigenlijk het hele stichtingsbestuur bedanken. Open middag muziekschool ZOETERWOUDE - De muziekschool Zoeterwoude-Rijmdijk begint het nieuwe cursusjaar met een "open middag", woensdagmiddag in het mul- ti functioneel centrum De Eendenkooi. Van 15.00 tot 16.00 uur zijn docenten aanwezig om belangstellenden informatie te verstrekken. Ouders kunnen hun kinderen opgeven voor de verschillende onderdelen van de zogeheten Algemene Muzikale Vorming voor kinderen vanafa zes jaar: blokfluit, dwarsfluit, gitaar en piano. Die lessen worden gegeven aan kinderen van Zoeterwoude-Ryndijk tot 18 jaar. MAANDAG 24 AUGUSTUS Hillegom vergadering commissie welzijn in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur vergadering commissie openbare werken en milieu, aanvang 19.30 in ,het raad- daagse in zwembad De Vos- Noordwijk rondleiding door boten huis KNZHRM. Bosweg, 19.00 tot 21.00 uur Rijnsburg zwemvierdaagse in zwem bad Het Waterbos van 16.00 lot 19.30 uur. Voorhout vergadering van de com missie onderwijs in het ge meentehuis, aanvang 20.00 Voorschoten hoorzitting over busbaan Veuseweg, aanvang 20.30 DINSDAG 24 AUGUSTUS Hillegom vergadering commissie welzijn in het gemeentehuis. Koudekerk start zwemvierdaagse i.v.m. 20-jarig bestaan Polo- oecumenisch avondgebed in de Oud katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel. 19.00 tot 19.30 uur Leiderdorp vergadering van de corr missie beroep en bezwaai schriften, aanvang 20.00 uu gemeentehuis. vergadering commissie sport en spel, aanvang 20.00 uur. gemeentehuis. Noordwijk vergadering van de ge meenteraad in het raadhuis, aanvang 20.00 uur demonstratie van de werk groep 'Noordzt wandeling door de staats bossen en-duinen, vertrek 10 00 uur vanaf de excursie- schuur, Duindamseslag. sport en spel voor jonge ren van 11 tot 15 jaar, JOIN- Rijnsburg vergadering openbare werken, Sassenheim extra vergadering van de gemeenteraad, aanvang 20.00 uur, gemeentehuis. Valkenburg vergadering commissie openbare werken en woning bouw, aanvang 19.30 uur, ge- Voorhout vergadering commissie ruimtelijke ordening, ge meentehuis. aanvang 20.00

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9