Molenviergang kan functie behouden NIET ALLEEN TOPSCORER IN V', pETBALLAND In duinen is nog veel moois te zien Advies over Nationaal Park valt goed Gedeputeerden oneens met waterschap VIS CENTRAAL IN KATWIJK PAGINA 8 Will REGIO WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 Meisje geraakt door lichtkogel KATWIJK - Een 16-jarige Kat- wijkse heeft vrijdagavond een ernstige hoofdwond opgelopen doordat zij een lichtkogel op haar hoofd kreeg. Het meisje maakte deel uit van de Harmo nie Katwijk, die op dat moment een uitvoering gaf op de Boule vard in de kustplaats. Zij is overgebracht naar een Leids ziekenhuis. Volgens een woordvoerder van de Katwijkse politie betrof het illegaal-vuurwerk dat in het dorp is afgestoken. Op het mo ment van het ongeval was het officiële vuurwerk dat die avond op het strand werd afge stoken, nog niet begonnen. WASSENAAR/KATWIJK "Ik zou me geen raad weten als ik in een fabriek zou moeten werken. Ik doe dit werk in de natuur al sinds ik de schoolban ken heb verlaten en wil niets anders meer". Dat zegt boswachter Frans van den Berg uit Wassenaar over zijn werk bij Staats bosbeheer. De 56-jarige Van den Berg is sa men met een aantal collega's ver antwoordelijk voor het uitge strekte bos- en duingebied dat grofweg ligt tussen Katwijk en de grens met buurprovincie Noord- Holland. Het voornaamste werk terrein van de Wassenaarder be vindt zich echter tussen Wasse naar en Katwijk. Sinds tien jaar is Van den Berg in dienst van Staatsbosbeheer. Daarvoor was hij hovenier en werkte hij als par ticulier boswachter in Gelder land. door Kees van Kuilenburg Het werken in de vrije natuur trekt de Wassenaarder enorm. Zozeer zelfs dat Van den Berg er niet over peinst om over enkele jaren gebruik te maken van de mogelijkheid om vervroegd met pensioen te gaan, 'met vut'. "Dat is misschien goed voor mensen die dagelijks achter de lopende band staan, maar ik ga met veel plezier 's morgens mijn bed uit om aan de slag te gaan en dat wil ik als mijn gezondheid me ten minste niet in de steek laat, voor lopig blijven doen", aldus de Wassenaarder. Een groot deel van het werk van Van den Berg bestaat uit het begeleiden van de recreanten in het duingebied. Vooral in de weekeinden wanneer het mooi weer is, trekt een stroom fietsers en autombilisten naar de duinen in Wassenaar, Katwijk of Noord- wijk. "Een deel van hen gaat via de duinen naar het strand, maar anderen trekken echt het duinge- ten echter wel uit minimaal zes personen bestaan. Ondanks de wat sombere ge luiden die vandaag-de-dag te ho ren zijn over de invloed van bij voorbeeld zure regen op het mil ieu, is er in het duingebied nog veel bezienswaardigs. Zo zijn er bijvoorbeeld vossen, konijnen, een enkele haas, bunzings, eek hoorns en hagedissen te zien. Ook is het duingebied rond Kat wijk en Wassenaar een ideaal ge bied voor tal van eenden, wul pen, eksters, mezen, goudvinken, fazanten, patrijzen, hout- en wa tersnippen en knobbelganzen. "Eigenlijk te veel om op te noe men", aldus Van den Berg. "Al leen merk ik dat er veel minder orchideeën zijn dan toen ik hier tien jaar geleden begon. Maar of dat het gevolg is van zure regen, kan ik niet zeggen. Je moet niet vergeten dat dit duingebied tal rijke functies heeft. Het fungeert als natuurgebied en als water wingebied. Maar het moet jaar lijks ook ruimte bieden aan vele duizenden bezoekers. Dat trekt een zware wissel op het gebied. Maar alles bij elkaar genomen ben ik niet ontevreden over de toestand ervan". Slechte zomer Deze zomer is het aantal bezoe kers aan het duingebied op enke le drukke weekeinden na, toch wel beperkt gebleven. Geen re den voor Van den Berg om daar over verheugd te zijn. "Bij prach tig zonnig weer blijven de men sen op het strand en hebben wij geen kind aan ze. Alleen bij wind uit zee willen ze graag een 'duin-, pannetje' opzoeken. En dat bete kent weer dat wij aan het werk moeten om de mensen daaruit te verwijderen. Dan krijg je wel eens een opmerking naar je hoofd of een boze blik, maar daar raak je wel aan gewend. De mees te bezoekers verdwijnen dan wel naar een plekje waar ze wel mo gen liggen. Tenslotte zijn er ook nog stukken duin, waar je zonder bezwaar kunt verblijven, al moet je daar wel eens een stukje voor lopen. De meeste mensen willen het liefst hun auto mee naar een duinpan nemen, maar dat is ze ker niet de bedoeling". Politie pakt achttien al te luidruchtige feestgangers op SASSENHEIM - Een feestje in een woning in Sassenheim heeft vrijdagavond geleid tot de aanhou ding van achttien mensen. Een 20-: jarige inwoner van Leiden en twee 18-jarige Alphenaren zaten van morgen op verdenking van openlij ke geweldpleging nog vast. De mannen zouden de ruiten*van een' woning aan de Van Alkemadelaan in Sassenheim hebben ingegooid. Een bewoner van de Van Alke madelaan gaf vrijdagavond een: feestje dat volgens de politie van Sassenheim nogal wat overlast; voor de buurt veroorzaakte. De po-j litie ging een paar keer kijken en waarschuwde de feestgangers, j doch zonder succes. Een van de bewoners van de straat werd de herrie zo zat dat hij naar het huis toe ging om te praten. De deur werd voor zijn neus dicht gegooid waardoor de voordeurruit brak. De feestgangers werden hier kwaad om en gooiden de ruiten van de woning van de klager in. De politie van Sassenheim heeft 18 mensen aangehouden van wie er drie nu nog vastzitten op het poli tiebureau. Boswachter Van den Berg niet pessimistisch over gevolgen zure regen Vrouw redt jongen (7) in Alphens zwembad bied in. Sommige bezoekers heb ben de vervelende gewoonte om op hellingen te klimmen. Dan hebben ze natuurlijk een leuk uitzicht, maar ze vernielen tij dens hun klimtocht naar boven tevens de beplanting", aldus de boswachter. Zonde "De meeste mensen beseffen niet wat ze aanrichten, als ze zo iets doen. De korstmossen wor den niet alleen vertrapt, maar er ontstaat ook een stukje stuifzand en als dat er eenmaal is, breidt het zich snel uit. Wil je daar wat tegen doen, dat moet het op nieuw worden ingeplant met jon ge helm. Daarvoor moet 1,30 gul den per vierkante meter worden betaald. Dat is zonde, want met dat geld kun je beier andere din gen doen". Van den Berg heeft de indruk dat het overgrote deel van de be zoekers de op- en aanmerkingen van de boswachter ter harte neemt. "Slechts een enkeling re ageert agressief als hem vriende lijk wordt gevraagd om het voor bezoekers verboden gebied te verlaten; de meesten aanvaarden de noodzaak van dergelijke maatregelen". Een tweede probleem waar mee Van den Berg nogal wat moeite heeft, zijn de racefietsers en de bromfietsers op de duinpa den. "Vooral in de drukke week einden bezorgen zij de wande laars in het duingebied veel onge mak en er gebeuren zelfs onge lukken", vertelt Van den Berg. De bromfietsers maken dan ook als ze al kunnen worden aangehouden de kans op een. proces-verbaal. De boswachters mogen namelijk bekeringen uit delen. "Maar in de meeste geval len kunnen we het wel af met een waarschuwing", aldus Van den Berg. riërs voorop. Bovendien is het be sluit tot aanschaf van de hoofdge malen genomen door de Verenigde Vergadering, een democratisch ge kozen orgaan en na een zorgvuldi ge voorbereiding. De provincie moet zich daar verder niet mee be moeien, oordelen enkele WD'ers. De rest van de WD-fractie en al le andere partijen dringen aan op nader overleg. Vooral het CDA vreest dat het besluit van GS in een beroepsprocedure met succes be streden kan worden. Daarom heeft het CDA, evenals alle andere frac ties, gevraagd om een nieuw ge sprek met de betrokkenen om zo een oplossing te vinden voor het probleem. Gedeputeerde Günther zal op korte termijn met het waterschap gaan praten. Volgens haar is het ook beter om een oplossing via overleg te vinden. Ze wijst erop dat de plaatsing Van zowel de hoofd- als hulpgemalen niet kan zonder bestemmingsplanwijzigingen en bouwvergunningen die de ge meente Alphen aan den Rijn moet verstrekken. Zo kan Alphen toe stemming weigeren voor de hoofd gemalen, maar bestaan er ook voor anderen vele mogelijkheden om de aanleg van gemalen te traineren. Daar kunnen de boeren in de pol der de dupe van worden, zo schets te Günther. Zij heeft daarom toege zegd 'alles in het werk te stellen om te voorkomen dat zij natte voeten krijgen'. DEN HAAG/AARLAN- DERVEEN - De Aarlander- veense molenviergang' be houdt vrijwel zeker zijn functie, het op peil houden van de waterstand in de pol ders. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland (GS), het dagelijks bestuur van de provincie, weigeren in te stemmen met de aanschaf van twee gemalen waardoor de unieke molenviergang overbodig wordt. De weige ring wordt onderschreven door vrijwel alle statenle den, zo bleek in een com missievergadering. De vraag of de Aarlanderveense molenviergang in stand moet wor den gehouden om het waterpeil in de polder te regelen, ligt al enige ja ren ter tafel. Het waterschap De Aarlanden vindt dat twee nieuwe dieselgemalen de taak van de mo lenviergang moeten overnemen, omdat bij ernstige regenval het wa terpeil in de polders te hoog zou worden en het bij molenbemaling te lang zou duren voordat het is ge zakt. De gemeente Alphen aan den Rijn, de Stichting Molenviergang Aarlanderveen, de ANWB en tal van instellingen die zich bezighou den met de strijd voor het behoud van molens, vinden dat de molen- viergang moet blijven malen. Niet alleen dreigen de vier molens an ders 'dooie' museumstukken te worden, maar ook dreigt verval. Omdat ze het waterniveau bepalen, worden de molens nu goed onder houden. De stichting en de ge meente erkennen wel dat de capa citeit bij hevige regenval en lang durige windstilte te gering is en. daarom willen zij twee hulpge- maaltjes plaatsen. Het waterschap meent dat de ca paciteit dan nog steeds onvoldoen de is en besloot dan ook tot de aan leg van twee hoofdgemalen voor zo'n 1,5 miljoen gulden. Die beslis sing, een begrotingswijziging, ligt ter goedkeuring bij de provincie. GS hebben in eerste instantie be sloten de goedkeuring aan de be grotingswijziging te onthouden, omdat ook zij vinden dat de histori sche functie van de in Europa unie ke molenviergang moet worden behouden. Twee hulpgemaaltjes en de vier molens vormen een 'vol waardig alternatief voor de hoofd gemalen die het waterschap wil, zo vindt gedeputeerde I. Günther. Vrijwel alle statenfracties zijn het met haar eens. Alleen een deel van de WD voelt meer voor het standpunt van het waterschapi Volgens dat deel van de liberale fractie staat het belang van de agra- Alphenaar mishandeld ALPHEN AAN DEN RIJN - Zon der enige aanleiding is in de nacht van zaterdag op zondag een 35-jari- ge Alphenaar mishandeld in de Prins Hendrikstraat. De man werd geslagen en geschopt. Hij lièp een gekneusde neus, drie gekneusde ribben en verwondingen in zijn ge zicht op. Volgens het slachtoffer ging het om een groep van vier jongens die hem overviel. Door één van de vier werd hij mishandeld. Het signale ment van de dader luidt: lengte 1.90 meter, wit lang haar tot op de schouders. Tijdens de mishande ling was de boosdoener (leeftijd ge schat op ongeveer 25 jaar) gekleed in êen spijkerbroek en wit T-shirt, DEN HAAG/NOORDWIJK - De provincie Zuid-Holland stemt met vreugde in met de aanwijzing van het duingebied bij De Zilk en Noordwijk tot nationaal park. Een dergelijke parkstatus betekent dat de natuur in het gebied beter kan worden beschermd. Gedeputeerde staten van Zuid- Holland (GS), het dagelijks be stuur van de provincie, hebben in een eerste reactie aan de Voorlopi ge Commissie Nationale Parken al blijk gegeven van hun instem ming. De commissie adviseert het rijk over de aanwijzing van natio nale parken en is van zins een posi tief advies te geven over het duin gebied ten noorden van Noord- wijk. In het kader van die procedu re is ook de betrokkenen om reac ties gevraagd op dat voornemen. Gisteren stond de ontwerp-reac- tie van de provincie ter discussie in de statencommissie voor recreatie, natuurbescherming en agrarische zaken. De commissie besloot een uitgebreide discussie pas te voeren als_het definitieve advies van de Voorlopige Commissie gereed is, maar gisteren bleek dat de tot standkoming van een dergelijk park wordt toegejuicht. De provincie wil, in afwijking van de visie van de Voorlopige Commissie, dat bepaalde terreinen wel in het park worden opgeno men. Deze terreinen vallen volgens de laatste commissie qua inrich ting, bestemming en gebruik niet onder de omschrijving nationaal park. Het gaat dan om het golfter rein in Noordwijk. het duinterrein van de gemeente Noordwijk zelf, het infiltratie- en voorraadgebied van de Amsterdamse Waterleiding, het zweefvliegveld en het defensie- terrein radio Nora. De provincie stelt dat als deze terreinen wel in het park worden opgenomen, er meer mogelijkheden komen om "recht te doen aan de belangen van de natuur", zo zei gedeputeerde E.P. van Heemst (PvdA) gistermid dag. Overigens vindt de Voorlopi ge Commissie dat het zweefvlieg veld moet verdwijnen. Maatregelen zijn ook nodig bij de Langevelderslag. Er wordt daar te hard gereden, waarvan veel over stekende dieren het slachtoffer worden. En als het druk is, staan de auto's in de bermen, hetgeen schade voor de natuur tot gevolg heeft. Beperking van de rijsnelheid en een actief optreden tegen par- keerexcessen bepleit de commis sie. Het PvdA-statenlid C.A.L. van der Zalm hield alvast een pleidooi voor een versmalling van de weg en vroeg ook om het berm parkeren onmogelijk te maken. Van der Zalm wilde bovendien weten waarom GS in hun brief de invoering van 'betaalbare' entree gelden hebben voorgesteld, terwijl de commissie over betalen niets zegt in het advies. Gedeputeerde Van Heemst zei dat via entreegel den de grote drukte in met name de Staatsboswachterij kan worden teruggedrongen. De Voorlopige Commissie oordeelde al dat de re creatieve druk te hoog was, maar volgens Van Heemst wilde zij niet tot het heffen van toegang advise ren omdat hen dat dan zou worden verweten. Overigens wil de Voorlopige Commissie ook dat de houtpro- duktie in de Staatsboswachterij wordt verminderd. Het kappen van bomen moet tot een minimum worden beperkt, omdat het niet past in het kader van het te voeren beheer in het nationaal park. Het CDA-statenlid E.F. Rip vroeg zich af of het verminderen van de hout- produktie niet zal leiden tot een verlaging van de subsidie van Staatsbosbeheer. Gedeputeerde Van Heemst beloofde dat uit te zoeken en zegde ook toe dat hij contact zal opnemen met de Am sterdamse Waterleiding. Dit be drijf is niet erg gelukkig met de aanwijzing als het nationaal park. 'Nacht van Sassenheim' geprolongeerd Boswachter Frans van den Berg: Holvast) Een plezierig onderdeel van zijn werk vindt de Wassenaarder het verzorgen van rondleidingen over 'zijn' terrein. Vooral scholen maken veelvuldig gebruik van de mogelijkheden die Staatsbosbe heer biedt. Voorafgaand aan de wandeling geeft Van den Berg of een van zijn collega's een dia-le zing op de school die een rondlei ding wil meemaken. "Daardoor "Racefietsers op de duinpaden bezorgen wandelaars veel overlast". krijgen de leerlingen al een glo bale indruk van hetgeen ze te wachten staat als ze de duinen in trekken". De leerlingen ervaren de rond wandeling als uiterst plezierig. "Vooral de kinderen van de ba sisscholen steken veel op van de informatie die ze van ons krij gen", zegt Van den Berg. "Alleen bij middelbare scholen wil het nog wel eens vervelend zijn. Die hebben meer aandacht voor el kaar dan voor wat ze zien in de vrije natuur". Scholen of anderen die belang stelling hebben voor een wande ling onder begeleiding door de duinen kunnen zich opgeven bij Van den Berg, telefoon 01751- 13438 of 15323. De groepen moe- ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 7-jarig jongetje uit Maastricht is af gelopen weekeinde in zwembad De Hoorn in Alphen van de ver drinkingsdood gered. Het kind viel vanaf de rand van het bassin in het water en bleek niet te kunnen zwemmen. Een onbekend geble ven vrouw heeft het jongetje opge doken en aan de kant gebracht. De vrouw paste reanimatie toe bij de drenkeling, waarna hij werd overgebracht naar het Rijnoordzie- kenhuis. Daar verblijft hij nu nog steeds, hoewel in goede gezond heid, aldus een woordvoerder van de Alphense politie. KATWIJK - De visva- riamarkt en de open dag bij de visverwerkende be drijven hebben afgelopen zaterdag in Katwijk op nieuw tienduizenden mensen op de been ge bracht. Ondanks de slech te weersomstandigheden in de ochtenduren, de re gen kwam af en toe met bakken uit de hemel, was het in de Princestrdat en aangrenzende straten al vroeg in de ochtend druk. Op de bijna drie kilo meter lange visvaria- markt, bedoeld als afslui ting van de Katwijkse visserij dagen, gaven tal van bedrijven en instel- lingen een kijkje in de keuken van de visverwer king en visvangst. Vrou wen, gekleed in authen tieke kostuums, lieten zien hoe een vissersnet moet worden geknoopt, de visverwerkers toonden hun vingervlugheid bij het schoonmaken en file ren van vis en in tiental len visstalletjes was aller lei zeebanket te koop. In heel wat gezinnen zal za terdagavond vis op het menu hebben gestaan. Een van de stands die het meeste aandacht trok, was die van het visver werkende bedrijf van de gebroeders Hoek. Dit be drijf had op een 40 meter poor twee grote drijven aan Hendrikkade ten opengezet i 'interesseerde publiek. In de bedrijven werd een normale produktiedag gedraaid, zodat het pu bliek kon zien hoe het er in werkelijkheid toegaat. Voor velen betekende dit een eerste kennismaking met de visindustrie. Ook in de bedrijven was het een drukte van belang. De 'duizenden bezoekers maakten het de werkers in de bedrijven vrijwel onmogelijk hun normale werkzaamheden uit te Het was'de bedoeling de bedrijven om 15.00 uur te sluiten en twee uur later de markt af te breken. Het enorme aantal toeristen en Katwijkse geïnteres seerden maakte dit onmo gelijk, Zelfs tijdens het af breken van de markt, te gen acht uur in de avond, waren er in de Prin- cestraat en de Voorstraat nog honderden mensen op' de been. (foto Dick Hogewo- ning) SASSENHEIM Opnieuw wordt door de Ondernemersvereniging 'De Nacht van Sassenheim' gehou den. Vrijdag 28 augustus zijn alle winkels tot 24.00 uur geopend, ter wijl bovendien tal van activiteiten plaatsvinden. Zo zal Jans Giovanni aan het publiek laten zien waarom hij in het Guinnes Book of Records staat met het record van 14,5 uur stilstaan. Onder de 70 winkeliers hebben groepjes ondernemers de organisa tie en financiering van speciale ac tiviteiten op zich genomen. A.M. Vink van het sigarenmagazijn haalt Jans Giovanni naar Sassenheim. "Aangezien hij het wereldrecord al op zijn naam heeft staan, wordt geen poging ondernomen dat te verbeteren. Maar die man is op zich al eeri bezienswaardigheid", vertelt de enthousiaste Vink. "Ik heb hem al eens aan het werk gezien, fantas tisch. Hij knippert zelfs niet met zijn ogen. Er zijn dan ook mensen die hem even aanraken, om zich er van te overtuigen dat hij echt is". Tegenover de fotozaak van C.J. Turk zal de Tros neerstrijken, voor de muziek-spel-show. Gasten daar bij zijn Saskia en Serge. Voor nog meer muziek zorgen drie orkesten. Twaalf standwerkers zullen hun waren proberen aan de man te brengen, evenals de winkeliers. De zaken zijn tot 24.00 uur open en een deel van de ondernemers plaatst een marktkraam voor de zaak. D E S T

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8