Politiemacht bij begrafenis Rudolf Hess DAAR STAAT U. MET UW EXPRESS STUK VOOR AMERIKA. EN GEEN MENS OM HET EVEN WEG TE BRENGEN. Betoging in Litouwen tegen inlijving door Sowjet-Unie 19<ïï, 1799.- Contra's wollen overleg met regering Nicaragua Nederlanders bij Russische ER IS 'N SNELLERE MANIER, BEL DE DHL KOERIER. 06-0552 Iran sluit instenuning met VN-resolutie uit rlin li'l'M MUM/ PAGINA 5 Arrestatie neo-nazi's WUNSIEDEL (GPD/AFP/Rtr/UPI) - Een politiemacht van zeker 400 agenten is in het Beierse dorp Wunsiedel op de been om onge regeldheden rond de begrafenis van Rudolf Hess te verhinderen. Het stoffelijk overschot van de jonge neo-nazi's in camouflagekle- vroegere plaatsvervanger van ding. Zij hadden een spandoek Adolf Hitler, die vorige week op 93- waarop stond te lezen 'Hess is vrij', jarige leeftijd overleed, wordt Hun leider beweerde dat zijn aan- woensdag bijgezet in het familie- hang ervan overtuigd is dat Hess graf. In Wunsiedel en wijde omge ving zijn in de afgelopen dagen 88 neo-nazi's opgepakt. De meesten van hen zijn inmiddels weer vrijge laten. Zaterdag hielden neo-nazi's maanwakes bij de ambassades van de VS, de Sowjet-Unie Frankrijk en Engeland. Zij verspreidden on der meer folders waarin wordt be weerd dat Hess is vermoord. In Bamberg werden bij een pro-Hess demonstratie tiert mensen gearres teerd. In het dorpje Nagel, vlak bij Wunsiedel, verscheen een groep 'Israël ontwikkelt nieuwe kernraket' LONDEN (AP/Rtr) - Israèl ontwik kelt een kernkop voor een raket die in staat is Arabische hoofdsteden te bereiken. Dat heeft het Britse weekblad Observer gisteren ge meld. Het blad haalt bronnen bij de Amerikaanse inlichtingendienst aan, die zeggen dat de kernlading bestemd is voor de 'Jericho-II'-ra- ket, waarvan Jeruzalem nooit het bestaan heeft willen toegeven. Op 16 mei dit jaar werd een Jericho-ra: ket beproefd in de Negev-woestijn in het zuiden van Israël. Het wapen - maatregelen genomen tegen even- vloog bijna 960 km, twee keer zo tuele gewelddadige acties door ver als de oudere versies van de ra- rechts-radicalen. Het hoofd ervan, ket, aldus de geciteerde bronnen. Gerhard Boden, verklaarde zater dag voor de televisie dat zijn dienst Israël weigert het Verdrag tegen rekening houdt met terreuraansla- de Verspreiding van Kernwapens gen door neo-nazi's en dat zij daar ermoord. De politie arresteerde tien demonstranten. Zaterdagmiddag marcheerde een groep rechts-extremisten het kerkhof in Wunsiedel op. Op hun armen getatoeerde SS-runente- kens. Met hakenkruisvlaggen zwaaiend, riepen zij om wraak voor Hess. De politie pakte 40 nazi's op en sloot daarna het kerkhof af. Vol gens de autoriteiten zal de begraaf plaats tot woensdag afgesloten blij- Dat Hess pas woensdag begra ven wordt, hangt samen met het feit dat zijn zoon Wolf-Rüdiger stond op het uitvoeren van een aparte, tweede lijkschouwing. Met zijn advocaat twijfelt hij aan de juistheid van de lezing die de Geal lieerden vorige week hebben gege ven van het overlijden van zijn va der. Deze zou zelfmoord hebben gepleegd met behulp van een elek triciteitsdraad. De woordvoerder van de regio nale politie heeft gezegd dat zijn dienst over inlichtingen beschikt dat groepen neo-nazi's uit Neder land en Groot-Brittannië onder weg zijn om 'de laatste eer te bewij zen' aan Hess. Het kerkhof van Wunsiedel is verboden gebied voor iedereen behalve de dorpsbewo ners die de graven van hun dierba ren mogen verzorgen. De Westduitse binnenlandse vei ligheidsdienst heeft voorzorgs- te ondertekenen en bewaart offi cieel het diepste stilzwijgen over zijn nucleaire programma. Een voormalige kerndeskundige, Mor- dechai Vanunu, die tien jaar lang werkzaam was in het supergehei me reactorcomplex in de zuidelijke stad Dimona, zei vorig jaar septem ber tegen de Londense Times dat in het complex atoombommen worden vervaardigd. Hij zit nu in een Israëlische gevangenis en is aangeklaagd wegens spionage en verraad. terdege op voorbereid i In de krant Bild am Sonntag stond een fotokopie van wat ge noemd wordt de laatste wilsbe schikking van Rudolf Hess. In dit stuk dat hij op 16 maart 1982 schreef in de Spandaugevangenis in Berlijn - waar hij gevangen zat sinds hij door het Tribunaal van Neurenberg in 1946 tot levenslang veroordeeld werd - vraagt hij er om begraven te worden in het fami liegraf in Wunsiedel, na een sobere godsdienstige plechtigheid. In Dacca, de hoofdstad van Bangladesh, verdrongen zich gisteren grote groepen r verschillende plaatsen gratis voedsel werd uitgedeeld. Geweld Na de moordpartij in het plaatsje Hungerford heeft de Britse televi sie dezer dagen veel programma's met een overmaat aan geweld ge schrapt. Anglia-TV verving de wes tern Nevada Smith door een scien ce fiction-film. De BBC annuleerde de uitzending van Black Christmas over een psychopathische moord partij in een college en zond in plaats daarvan een comedie uit. Ulster De protestantse organisatie Ul ster Freedom Fighters in Noord- Ierland heeft gisteren de verant woordelijkheid aanvaard voor de moordaanslag die eerder op de dag in een Iers-republikeinse (katholie ke) wijk van Belfdst op een katho lieke man werd gepleegd. Volgens UFF was het slachtoffer, de 32-jari- ge taxichauffeur Michael Power lid van het verboden Ierse Republi keinse Leger. Hij werd doodge schoten MOSKOU - Eén van uitvloeiselen van de CVSE-conferentie, die vo rig najaar in Stockholm werd afge rond is, dat de deelnemende lan den zich hebben verplicht bij mili taire oefeningen van enige omvang waarnemers op eikaars grondge bied toe te laten. Vandaar dat Mos kou vorige week het ongewone schouwspel meemaakte van onder anderen twee Nederlandse hoge militairen die in uniform over het Rode Plein paradeerden. door Alexander Münninghoff Samen met 46 van hun collega's uit 23 andere landen (heel Europa plus de Verenigde Staten en Cana da) namen brigade-generaal J. M. A. Thomas, sous-chef Operatiën van de Landmachtstaf, en overste G. W. Koster van het commando taktische luchtstrijdkrachten de gelegenheid waar om aan de voor avond van Sowjet-manoeuvres in een oefengebied in de Prikarpaten nog snel iets van de bezienswaar digheden van Moskou te bekijken. Zo vaak immers komt een NAVO- militair niet in het Oostblok. DACCA (Rtr) - In Bangladesh dreigt een enorm voedseltekort als gevolg van de grote over stromingen van de laatste we ken die de oogsten hebben ver nield. President Mohammad Ers- had van Bangladesh zei zater dag te vrezen dat zijn land zal worden geteisterd door hon gersnood. Aanhoudende regen val en daarmee gepaard gaande overstromingen hebben vol gens schattingen 1,5 miljoen ton rijst vernietigd. Aan de pro ductie van jute, het belangrijk ste exportartikel van Bangla- VILNIUS (AP/Rtr) - Meer dan 500 Litouwers hebben gisteren in Vil nius een demonstratie gehouden ter gelegenheid van de 48ste ver jaardag van het niet-aanvalsver- drag tussen de Sowjet-Unie en na- zi-Duitsland uit 1939 dat leidde tot de inlijving van de Baltische staten door de Sowjet-Unie. De demon stranten schreeuwden 'vrijheid, vrijheid' en zongen patriottische liederen. Ondanks waarschuwingen van de autoriteiten dat betogingen als een provocatie zouden worden op gevat, verzamelde een menigte zich voor de St. Anna-kerk in het centrum van de Litouwse hoofd stad. Sommige betogers droegen zwarte armbanden ter nagedachte nis van de Litouwse burgers die het slachtoffer werden van het be wind van Josef Stalin, onder wie het niet-aanvalsverdrag werd gete kend. Andere betogers legden kransen bij een standbeeld van Adam Mic- kiewicz, een Poolse dichter die nauwe banden had met Litouwen en door veel Litouwers als een symbool van vrijheid en onafhan- Slachtoffer bij stakingsgeweld in Zuid-Korea SEOUL (AP) - In Zuid-Korea is za terdag een 22-jarige werfarbeider bezweken aan verwondingen die hij had opgelopen tijdens een vechtpartij met de oproerpolitie. Hij is het eerste slachtoffer van de arbeidsonrust die Zuid-Korea nu al bijna een maand in de greep houdt. In Seoul hielden studenten zater dag een betoging tegen de Zuidko- reaanse regering. De politie greep hard in. De stakingen hebben zich dit weekend verder uitgebreid. In de hoofdstad gingen duizenden bu schauffeurs in staking om verbete ring van de arbeisvoorwaarden af te dwingen. Zaterdag legden onge veer 1000 man grondpersoneel van het internationale vliegveld Kimpo het werk neer. Toen het gezelschap de volgende ochtend in Ljvov met het echte werk begon, moesten de fototoe stellen evenwel in de tas blijven. In Stockholm zijn hierover gedetail leerde afspraken gemaakt en aan alles was duidelijk, zo was de in druk van generaal Thomas, dat de Russen zich daar strikt aan wilden houden: „Het was voor hen de eer ste keer en ze hielden zich angst vallig aan de letter van het verdrag. Dat betekende dat we niet moch ten fotograferen maar wel onze kij kers mochten gebruiken, overi gens pas nadat die door de Russen geinspecteerd waren. En dat we wel een kaart van het oefengebied kregen, maar op een schaal van een op vijfhonderdduizend, wat het minimum is volgens het verdrag. Op zo'n kaart kun je nooit een goed totaalbeeld van de hele oefening krijgen". Ondanks deze beperkingen meende de generaal dat hij toch wel een behoorlijke indruk van de capaciteiten van het Rode Leger heeft gekregen: „Er namen twee pantser-infanteriedivisies, 364 T-72 tanks, veertig gevechtshelikopters en enkele honderden stuks artille rie aan deel, in totaal ongeveer 18.000 man. Ze hebben goede spul- Hongersnood op komst in Bangladesh desh, is voor 70 miljoen dollar (150 miljoen gulden) schade aangericht. De president deelde zaterdag mee dat alles in het werk wordt gesteld om de bevolking van de hongerdood te redden, maar kelijkheid wordt beschouwd. De betogers eisten onafhankelijkheid voor Litouwen en de twee andere Baltische staten - Estland en Let land - die in 1940 door de Sowjet- Unie werden geannexeerd. De po litie hield de betogers van een af stand in het oog, maar greep niet Het was de eerste demonstratie sinds jaren in Vilnius. Tijdens een soortgelijke demonstratie legde een menigte in juni kransen bij een monument in de Letse hoofdstad Riga ter nagedachtenis van de slachtoffers die in de kampen on der Stalin omkwamen. Estland, Litouwen en Letland waren tussen de twee wereldoorlo gen onafhankelijk, maar maken sinds 1940 deel uit van de Sowjet- Unie. Volgens de communistische autoriteiten hebben de Baltische staten zich uit vrije wil bij de Sow jet-Unie aangesloten, maar dit wordt door veel inwoners van de republieken bestreden. Tijdens de betoging eisten spre kers onder veel bijval van het pu bliek openbaarmaking van de ge len, goede tanks en een hoge disci plinegraad. Alles functioneerde normaal en wat de manschappen betreft: je kon heel goed merken dat de Russische soldaat in zijn diensttijd leert afzien". „Die diensttijd is continu, echt dag en nacht. Bij ons zou de ma nier waarop met de manschappen wordt omgesprongen, niet meer gepikt worden. Neem bij voor beeld die ochtend, dat wij naar het oefenterrein zouden gaan. Een hele rij jeeps stond punctueel op tijd voor ons klaar, met de chauffeurs er naast en in de houding. Maar de Sowjet-leiding vond het nog niet nodig om te vertrekken en dus hebben die mannen er 25 minuten in de houding op ons staan wach ten". De overste Koster noteerde een mentaliteitsverschil tussen de jon gere officieren en wat oudere gar de. „Ik heb op een gegeven mo ment gesprekken aangeknoopt met Sowjet-collega's die ook als tolk dienst deden. Ze waren be hoorlijk openhartig en vertelden vrijuit over hun huiselijke omstan digheden en ook zelfs over hun er varingen in Afghanistan. Deze mensen zagen onze komst als waarnemers als een eerste stap in de richting van betere betrekkin- 'dat is makkelijker gezegd dan gedaan'. Bangladesh wordt de laatste tijd geteisterd door de zwaarste overstromingen sinds 40 jaar. In ieder geval 500 mensen zijn omgekomen. Ruim 1,5 miljoen mensen zijn dakloos geworden door de overstromingen. Dui zenden van hen verblijven vol gens woordvoerders nog steeds in bomen of op daken. Functionarissen wezen ook op het gevaar van epidemieën: meer dan 10.000 mensen zou den een besmettelijke ziékte onder de leden hebben. heime protocollen van het verdrag dat door Hitiers minister van bui tenlandse zaken Joachim von Rib- bentrop en zijn Sowjet-collega Vjatsjeslav Molotov werd onderte kend. In het verdrag bakenden Duitsland en de Sowjet-Unie hun invloedsferen af, waarbij de Sow jet-Unie de Baltische republieken en een deel van Polen kreeg toege- De betogers drongen eveneens aan op religieuze vrijheid. Evenals Polen kent Litouwen een sterke katholieke traditie. Veel Litouwers zijn nog kerkelijk, maar volgens katholieke functionarissen onder vindt de kerk veel nadeel van de beperkingen die de autoriteiten stellen aan het aantal priesters en kerken. Ook is het religieuze on derricht aan tal van beperkingen onderhevig. In het Litouwse partijblad Tiesa werd de demonstratie al op voor hand veroordeeld als „een provo catie van het Westen". Ook het Sowjet-partijblad Pravda beschul digde westerse landen van „actieve pogingen" om een betoging in Vil nius op touw te zetten. gen tussen de militairen van beide blokken en dat menen ze ook, dat weet ik zeker". Geen vragen „Überhaupt waren de jongere Russische officieren veel minder gesloten dan je zou verwachten. Ze waren erg op de hand van Gorbats- jov en diens nieuwe politiek en openheid en noemde het een goed ding, dat nu eindelijk de bureau cratie, die ook in het Sowjet-leger heel groot is, wordt aangepakt". Over de recente wisselingen in de Sowjet-legertop, gevolg van de affaire-Rust, die defensieminister Sokolov en een aantal generaals hun baan heeft gekost, hebben de Nederlanders kiesheidshalve geen vragen gesteld. „Het is natuurlijk een pijnlijk onderwerp voor ze en dat laatje op zo'n eerst ontmoeting dus rusten", aldus generaal Tho- Het is de bedoeling dat er in sep tember, als de NAVO-oefening Certain Strike in de Duitse Bonds republiek haar hoogtepunt bereikt, Russen en andere Warschau-pact- waarnemers aanwezig zullen zijn. Op hun beurt hebben de Russen nu al een uitnodiging voor hun na jaarsoefeningen in de Kaukasus verzonden. SAN SALVADOR/CARACAS (AFP/AP/Rtr) - De Nicaraguaanse Contra's hebben de sandinistische regering voorgesteld op 15 septem ber te gaan praten over een be stand dat zou moeten leiden tot vrede in het Middenamerikaanse land. Ze zijn echter voorlopig niet bereid de wapens neer te leggen. De zes leden van de dagelijkse leiding van de Contra's zeiden dat dit weekend na een gesprek met de president van El Salvador. De san dinisten hebben tot nu toe steeds laten blijken tegen onderhandelin gen met de Contra's te zijn en al leen te willen praten met hun 'chef, president Ronald Reagan De leider van het verzet zei dat de Contra's 'publiekelijk het vre desplan voor Midden-Amerika aanvaarden', dat op 7 augustus in Guatemala werd getekend door Honduras, El Salvador, Nicaragua, Costa Rica en Guatemala. De zes leiders zullen de komende dagen een 'werkontmoeting' heb ben met de Amerikaanse presi dent, die heeft beloofd hen niet in de steek te zullen laten, ondanks de bepaling in het vredesakkoord dat alle buitenlandse hulp aan op- WASHINGTON (AP/UPI/AF- P/Rtr.) - Iran kan onmogelijk ak koord gaan met de resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties omdat die de vrede in de Golf geen stap dichter bij brengt. Dit zei de Iraanse onderminister van buitenlandse zaken, Jawad La- rijani, gisteren in een vraaggesprek met de Amerikaanse televisie-om roep NBC. Hij zal vandaag in New York een onderhoud hebben met VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar. Larijani verklaarde dat zijn land wel bereid is mee te werken aan „elke echte poging" een einde te maken aan de al zeven jaar duren de oorlog tussen Iran en Irak. De VN-resolutie, waarin Iran en Irak worden opgeroepen tot een staakt- het-vuren, acht hij niet geslaagd omdat „vanaf het moment dat de resolutie werd aangenomen Irak zijn aanvallen verhevigde en de Verenigde Staten een enorme oor logsvloot in het gebied bracht". Volgens Richard Murphy, de Amerikaanse onderminister voor het Midden-Oosten, is de ontmoe ting tussen Perez de Cuellar en La rijani van cruciaal belang. „Het gaat om een simpel ja of nee. Aan vaardt Iran de resolutie of niet?". De Amerikaanse onderminister vindt het overigens hoog tijd dat er aan een tweede resolutie wordt ge werkt „om aan de eerste meer kracht te geven". Daarin moet wor den opgeroepen tot een internatio nale wapenembargo tegen dat land dat weigert zich aan de wapenstil stand te houden. Ook de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Chedli Klibi, heeft Iran gisteren gezegd dat het een ernstige verslechtering van de oorlog in de Perzische Golf kan voorkomen, als het ingaat op de wapenstilstand die de Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft verordineerd. Volgens Klibi waar borgt de desbetreffende resolutie van de Veiligheidsraad "een vreed zame en eerlijke oplossing van het conflict". De Liga heeft overigens nog geen gemeenschappelijk Arabisch standpunt over Iran. Het wordt on- standelingen moet worden ge staakt. De ministers van buitenlandse zaken van 13 Latijnsamerikaanse landen hebben een commissie ge vormd die moet toezien op de nale ving van het onlangs gesloten vre desplan voor Midden-Amerika. De commissie bestaat uit 10 per sonen. Dat zijn de ministers van buitenlandse zaken van de Conta- dora-groep (Mexico, Venezuela, Colombia en Panama) en haar steungroep (Argentinië, Brazilië, Peru en Uruguay) alsmede de se cretaris-generaal van de Organisa tie van Amerikaanse Staten (OAS) en een hoge VN-functionaris. Het vredesplan, dat twee weken geleden werd gesloten in Guate- mala-stad, moet een einde maken aan de zich al jaren voortslepende crisis in Centraal-Amerika, die sinds 1980 aan circa 100.000 men sen het leven heeft gekost. Het plan bepaalt onder meer dat er voor 7 november een staakt-het- vuren tot stand moet komen tus sen regeringstroepen en verzets groepen in Nicaragua en El Salva dor. waarschijnlijk geacht dat radicale landen als Syrië en Libië, die met Teheran bevriend en vijand van Irak zijn, instemmen met een alge meen-Arabische veroordeling van Iran. Ook Algerije, dat bevriend is met beide oorlogvoerende partijen in de Golf en dat heeft geprobeerd te bemiddelen, zou geen partij wil len kiezen. Zowel Irak als Iran maakten gis teren melding van wederzijdse bombardementen en beschietin gen waarbij doden en gewonden onder de burgerbevolking zijn ge vallen. De berichten hebben bij waarnemers de vrees doeri rijzen dat sprake is van een hervatting van de „stedenoorlog", oorlogvoe ring waarbij de partijen economi sche- en burgerdoelen bestoken. Eerder dit jaar en verleden jaar kwamen duizenden mensen om het leven toen Iraanse en Iraakse jagers economische doelen in woonwijken bombardeerden. 'Amerikaanse helikopter neergestort' LONDEN (Rtr/AFP) - Het Iraanse nieuwsagentschap Irna heeft ge meld dat zaterdag een Amerikaan se helikopter is neergestort in de Golf. Het toestel had verscheidene Amerikaanse verslaggevers en fo tografen aan boord, aldus het pers bureau. Volgens Irna heeft de Iraanse marine tot dusverre vijf lij ken geborgen, maar een Iraanse militaire woordvoerder kwam zon dagmiddag met een andere lezing. Hij zei dat vijf Amerikaanse jour nalisten het ongeluk hebben over leefd en zijn opgepikt door „bui tenlandse eenheden". Het ministerie van defensie in Washington ontkende zondag dat een Amerikaanse helikopter is neergestort in de Golf. De VS ge bruiken helikopters bij de begelei ding van tankers in de Perzische Golf. ADVERTENTIE WORLDWIDE EXPRESS- Sony Stereo voor Superprijs Briljante Sony KV2264 kleuren-tv met Trinitron beeldbuis, 30 voorkeuzezenders en Teletekst 2x10 Watt versterker. 'Space Sound' toets voor extra ruimtelijke weergave. Aansluitmogelijkheid voor hoofdtelefoon, extra luidsprekers en videorecorder (scart). Met afstandsbediening. VROOM 10 0 JAAR Zolang de voorraad strekt. IPREESMANN ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON Een student van de Yonsei universiteit in Seoel schreeuwt het uit als hij door politieagenten wordt weggevoerd. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5