'Arts geeft rohypnol te makkelijk' Kabinet geeft 'elk wat wils' 'Wie rookt leeft korter, dat verrekenen we gewoon' Verwijt Amsterdamse politie Overbelasting rechters wereldwijd probleem Plan lastenverlichting vindt brede instemming MAANDAG 24 AUGUSTUS 1987 AMSTERDAM (ANP) - Artsen en apothekers zijn veel te gemakkelijk met het verstrekken van het omstreden slaapmiddel rohypnol. Dat verwijst richt de Amsterdamse politie aan het adres van de medici na de aanhouding van een 44-jarige vrouw die wordt verdacht van handel in het middel. Ze zou al een jaar enkele honderden van deze pil len, die in combinatie met het gebruik van drugs tot een grote agressiviteit kunnen leiden, aan drugsverslaafden hebben verkocht. (vervolg van pagina 1) HILVERSUM (GPD) "Waarom wordt er wel een verschil gemaakt tussen vrouwen en mannen als die een levensverzekering willen af sluiten en niet tussen rokers en niet-rokers. Dat vind ik hypocriet. Het gaat om de levenskansen en als uit de statistieken duidelijk blijkt dat een bepaalde groep ouder wordt en voor ons dus minder risi co vormt, dan mag dat best in de premie tot uiting komen". Ze verklaart directeur Van den Berg van de verzekeringsmaat schappij Legal General kort en krachting waarom hij ondanks hef tige discussies in de verzekerings wereld waarom zijn maatschappij een niet-rokers tarief heeft inge voerd voor levensverzekeringen. se maatschappijen, die het Ameri kaanse voorbeeld heeft overgeno- Wie niet rookt betaalt bij de Hil- versumse maatschappij (een doch ter van de Britse verzekeringsgi gant Legal General) 25 procent minder premie dan mensen, die wel verslingerd zijn aan het roken. „En terecht. Uit jarenlange studie's en dito statistieken blijkt, dat een roker drie tot zeven jaar korter leeft. Nee, dat heeft niets te maken met emotionele discussies. Het zijn gewoon keiharde feiten. Net zo hard als het gegeven, dat de vrouw gemiddeld 6,5 jaar ouder wordt dan de man. En dat onderscheid vind je wel terug in de premiestelling". In de VS is de rokersregeling ge meengoed geworden en ook in En geland hanteren bijna alle maat schappijen dit systeem. In de rest van Europa wil men er niet aan. Niet omdat de regeling discrimine rend zou zijn, maar omdat je je an ders op een hellend vlak zou gaan begeven. Nu zijn het de rokers, straks komen de drinkers aan de beurt en voordatje het weet betaalt de schaapsherder in Drenthe be duidend minder dan een inwoner van Rotterdam. Bovendien, zo luidt de kritiek, leidt zo'n systeem tot een tijdrovende en dus peper dure administratie. Flauwekul Flauwekul, meent Van den Berg. "Het gaat hier om studies vanaf de Tweede Wereldoorlog, 't Is dus niet zo maar een gedachtenkronkel. Bo vendien maken we al sinds jaar en dag onderscheid op basis van sta tistieken. Iemand die behoorlijk gezet is of juist broodmager, be taalt meer. Heb je veel hartinfarc ten in de familie, dan heb je een verhoogd risico en ben je met het aids-virus besmet, dan kun je een langdurige polis met een hoog eindbedrag rustig vergeten. Niet dat we deze mensen uitsluiten, maar we bekijken ze wel uiterst kritisch". Van den Berg geeft toe, dat het moeilijk is vast te stellen of iemand inderdaad niet rookt. Als iemand zich als niet-roker aanmeldt, maar thuis rustig zijn pakje per dag nut tigt, is dat moeilijk te achterhalen. Pas als hij is overleden, kan soms uit de overlijdensakte blijken, dat hij een hartstochtelijk roker was. "Dan is de zaak eenvoudig. Men heeft een korting gekregen van 25 procent, nu dan wordt de uitkering met een kwart gekort". Bij haar aanhouding op de zoge noemde 'pillenbrug' in het cen trum had de vrouw elf vervalste re cepten voor Rohypnol in haar tas. Uit het onderzoek is gebleken dat zij om aan de Rohypnol-pillen te komen, die alleen op doktersrecept verstrekt worden, recepten verval ste en kopieerde. Ook rommelde ze volgens de politie met zieken fondsformulieren, terwijl ze ook diverse artsen afliep om een recept te krijgen. Daarvoor gebruikte ze ook vaak valse namen. Bovendien dwong ze een andere vrouw tot het vragen van recepten bij artsen. aangifte hebben gedaan van de vervalsingen van de vrouw. Ook een apotheker heeft aangifte ge daan van diefstal, oplichting en het plegen van valsheid in geschrifte door de vrouw. Overigens plaatst de politie wel vraagtekens bij de wijze waarop de recepten zijn uitgeschreven en ver strekt. "Die artsen hadden toch wat eerder achter hun oren moeten krabben. Het blijkt toch wel erg makkelijk te zijn recepten te krij gen. Maar het is nu weer eens be wezen, dat er ruimschoots gezwen deld wordt met de Rohypnol-pillen als het niet goed in de gaten wordt gehouden", aldus de woordvoer der van de politie. UTRECHT (GPD) Overal in de wereld worden rechters overbelast en loopt de kwaliteit van de recht spraak geVaar. Dat zei minister Korthals Altes (justitie) vanmor gen bij de opening van het achtste wereldcongres voor procesrecht in Utrecht. Rechtsgeleerden, rech ters, advocaten en officieren van justitie zijn daar bijeen voor een congres met als hoofdthema 'recht en doelmatigheid'. De bewindsman pleitte voor een internationaal onderzoek om de oorzaken van de overbelasting te analyseren. Hij noemde het merk waardig dat het probleem in tal van landen op ongeveer hetzelfde mo ment is ontstaan. Blijkbaar wordt de overbelasting niet alleen veroor zaakt door organisatorische tekort komingen die sterk plaatselijk be paald zijn. Nationale oplossingen kunnen pas worden gevonden na een inter nationale analyse. Als voorbeeld noemde de minister de cassatie rechtspraak in Nederland, die sinds vorig jaar door drie in plaats van vijf raadsheren wordt gedaan. In Frankrijk gebeurt dat al jaren. "In Nederland is de afgelopen ja ren veel discussie gevoerd over de vraag of een zaak in eerste aanleg of vooral ook in hoger beroep door minder rechters zou kunnen wor den afgedaan. Kennisname van an dere rechtsstelsels leert dat men niet zo snel kan zeggen dat dergelij ke maatregelen de rechtstaat be dreigen", aldus de bewindsman. AMSTERDAM Een demonstratie met een vlam menwerper maakte zaterdag deel uit van het ludieke protest van bewoners en ex-bewoners van het gekraak te voormalig Handelsblad-gebouw in Amsterdam en hun symphatisanten tegen de plannen van de gemeen te om het complex te slopen. In een levensgroot 'tableau vivant' stelden de bewo ners en gebruikers zich voor en wezen ze op de vele di verse activiteiten en bezigheden die ze in het pand heb ben. Zij zijn falikant tegen het voornemen van de ge meente, die op de plaats van het gebouw woningen en kantoren wil neerzetten. Daarmee gaat ze volgens de bewoners geheel voorbij aan het akkoord dat na zeven jaar onderhandelen bereikt werd over betaalbare woon-, werk- en atelierruimten voor 120 mensen. Het complex zou daartoe verbouwd worden. In een pamflet wijzen ze er op dat 'het behoud van de zeven monumentale pandjes en hoofdgebouwen uit 1902, de betaalbare huisvesting en kleinschalig wer ken, leefbaarheid, levendigheid en buurtvorming' evenals de aanwezigheid van 'echte kunstenmakers' te verkiezen is boven de plannen van de gemeente die lei den tot 'sloop, dure nieuwbouw en eenvormigheid'. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) Minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) ziet mogelijkheden om met werkgevers en werknemers dit najaar een sociaal akkoord te slui ten. De bewindsman meent dat door de kabinetsvoorstellen van af gelopen vrijdag (belastingverla ging, hogere kinderbijslag, extra vakantiegeld voor uitkeringsge- rechtigen) alle inkomens volgend jaar iets in koopkracht stijgen, waardoor loonmatiging ook voor de bonden acceptabel is. Daarentegen ziet De Koning geen mogelijkheid de sociale pre mies te verlagen. Daardoor zouden de sociale fondsen te veel worden 'uitgemergeld', zo zei hij gisteren voor de AVRO-radio. Ook valt naar zijn oordeel niet te tornen aan de voorgenomen - en inmiddels sterk gekritiseerde - bezuinigingen in onder meer de welzijnssector (ge zinshulp) en op volksgezondheid. De gezamenlijke departementen hebben dit jaar 4,5 miljard te veel uitgegeven en dat moet weer wor den recht getrokken, aldus De Ko ning. De regeringsfracties van CDA en WD zijn het met deze visie eens. De PvdA en de vakcentrales zijn negatief over de kabinetsplannen, omdat nog maar moet blijken dat ook de koopkracht van ambtena ren en uitkeringsgerechtigden ge handhaafd blijft. FNV-voorzitter Pont zei dit weekeinde helemaal niet zo optimistisch over het welslagen van het najaarsoverleg te zijn. De concreet uitgewerkte cij fers op Prinjesdag zullen pas echt helderheid over de kabinetsvoor stellen verschaffen, zei hij. Koopkracht CD A-fractievoorzitter De Vries verklaarde dat alles moet worden gedaan om via loonmatiging het economisch herstel te bevorderen. Dat is even belangrijk voor de werkgelegenheid als rechtstreekse maatregelen voor de bestrijding van de werkloosheid. Ook WD- leider Voorhoeve meent dat lasten verlichting goed is voor de econo mie en dus voor de werkgelegen heid. "We zijn er nog lang niet, maar een eerste bescheiden stap is gezet". De vakbonden vinden echter dat er wel degelijk ook extra maatrege len op werkgelegenheidsgebied moeten worden genomen. Ze staan op het standpunt dat het kabinet wel erg luchtig heenwandelt over het feit dat komend jaar de beoog de vermindering van de werkloos heid met 50.000 mensen niet ge haald wordt maar dat er wordt uit gegaan van 30.000. Van de doelstel ling dat er in 1990 200.000 werklo zen minder zullen zijn, komt niets terecht, vrezen ze. Waarnemend fractievoorzitter Meijer van de PvdA noemde het achterblijven van de werkloos heidsbestrijding 'pijnlijk' en vond dat een deel van de belastingmee valler van ruim 1 miljard gebruikt moet worden om aangekondigde bezuinigingen ongedaan te maken. REDDING De Haagse reddings brigade heeft gistermiddag negen jonge Amerikanen uit zee gered. De kinderen, in leeftijd variërend van dertien tot achttien jaar, waren tijdens hun zwempartij in een ster ke zeewaartse stroom terecht geko men en totaal in paniek geraakt. Ze konden geen van allen behoorlijk zwemmen. De vijf vrijwilligers red den twee kinderen met een lijn, de overigen zwemmend. (ANP) ADVERTENTIE DEN HAAG - Premier Lubbers kan tevreden zijn. Afgelopen voor jaar waren er nog heel wat politie ke koffiedik-kijkers die een 'lange hete zomer' voorspelden. De nabije toekomst van het kabinet zag er somber uit en of het voltallige ka binet het einde van de zomer zou halen, was maar zeer de vraag. Ze hebben ongelijk gekregen: de be sluitvorming over de begroting is in jaren niet zo soepel gelopen als deze keer. Bovendien kunnen alle betrokkenen tevreden naar het re sultaat kijken. door Henri Kruithof Natuurlijk, de oppositie had het beschikbare geld liever uitgegeven aan werkgelegenheidsplannen. De PvdA verwijt Lubbers (niet geheel ten onrechte) dat hij zijn eigen doelstelling voor de vermindering van de werkloosheid niet serieus neemt. Het wordt met het huidige tempo wel heel erg moeilijk de werkloosheid in 1990 terug te drin gen tot onder de 500.000. Ook de werkgevers zullen, naast vreugde over de door hen al jaren bepleite lastenverlichting, enige droefheid tonen over het feit dat zij een hoge re premie voor de kinderbijslag moeten gaan betalen. In de coalitie heerst echter louter tevredenheid. Het pakket maatre gelen is dan ook zodanig vastge steld dat alle partijen daar hun wensen in terugvinden. Om te be ginnen het CDA. Fractievoorzitter De Vries uitte vorige week ernstige kritiek op de voorstellen van mi nister Ruding (financiën) om alle belastingtarieven met één procent te verlagen. Daarvan zouden de hoogste inkomens veel teveel pro fiteren, vond hij. En hij kreeg zijn zin: nu worden alleen de laagste twee belastingschijven verlaagd en daar profiteert iedereen evenveel Bovendien krijgen de voor het CDA zo belangrijke gezinnen er nog een douceurtje bij. De kinder bijslag wordt met zes procent ver hoogd ook voor gezinnen met een kind, die de laatste jaren er nogal bekaaid vanaf zijn gekomen. Als tegenprestatie heeft De Vries be loofd in het najaar, tijdens de be grotingsbehandeling, geen gaten in de bezuinigingen te zullen schie ten. Glimmend Ook bij de WD heerst alleen maar blijdschap. Fractievoorzitter Voorhoeve liep de afgelopen dagen glimmend van vreugde over het Binnenhof. Eindelijk is aan de al jaren uitgesproken liberale wens van lastenverlichting tegemoet ge komen. De liberale woordvoerders laten dan ook niet na erop te wijzen dat de uitkomst van het kabinets beraad als een pure WD-i ning moet worden uitgelegd. Nu had de WD ook wel een suc cesje nodig. De laatste jaren is het alsmaar bergafwaarts gegaan met de liberale partij en het CDA gun de zijn coalitie-partner nauwelijks nog het licht in de ogen. Interne strubbelingen binnen de WD maakten het beeld er niet vrolijker op. Nu een van de grootste verkie- zingwensen van de WD - zij het in bescheiden mate - is ingewilligd, kunnen de liberalen zich met wat meer zelfvertrouwen tegenover het CDA opstellen. Tenslotte is er nog minister van financiën Ruding. Hij verbaasde politiek Den Haag door zelf met een voorstel voor lastenverlichting te komen. Dat had niemand ver wacht. Maar een belastingmeeval ler van zo'n anderhalf miljard gul den maakte het mogelijk iets voor de burgers te doen. Hij zette vorige week in op een lastenverlichting van 1,1 miljard gulden; moest uiteindelijk toe staan dat dat bedrag werd ver hoogd tot 1,25 miljard. Maar hijv- kreeg daar wel de toezegging bij dat de eerder afgesproken bezuini gingen van drie miljard onverkort wordt uitgevoerd. En daar leek het enige weken geleden, toen de mee valler bekend werd, niet op. Vele ministers probeerden onmiddellijk onder een deel van de bezuinigin gen uit te komen. Overleg Het kabinet kan met een gerust hart het nieuwe parlementaire jaar ingaan. Het overleg met werkge vers en werknemers, dat dit najaar moet worden voortgezet, heeft weer iets meer kans van slagen nu door de lastenverlichting de loon eisen iets gematigd kunnen wor den. In de visie van het kabinet is loonmatiging het sleutelwoord voor bestrijding van de werkloos heid. En ook de rekenmeesters van het kabinet zijn weer iets optimisti scher geworden over de ontwikke ling van de werkgelegenheid in het komend jaar. Lubbers heeft zijn ploeg, na eni ge verdeeldheid eerder dit jaar, weer bij elkaar kunnen krijgen, daarbij krachtig geholpen door een belastingmeevaller. Veel politieke problemen zijn er de komende maanden niet te verwachten, dus hij kan zich weer geheel concentre ren op de hoofddoelstelling van zijn beleid: de bestrijding van de werkloosheid. Hij zal al zijn inven tiviteit nodig hebben om voor Prinsjesdag nog een goed verhaal te bedenken om niet weer het ver wijt te krijgen dat hij de werkgele genheid alleen met woorden en niet met daden stimuleert. Morgen dinsdag 25 augustus heropent Claudia Strater filiaal Hoogstraat 22 in Den Haag Alkmaar Amsterdam Arnhem Den Haag Haarlem Hilversum Maastricht Nijmegen Roermond Rotterdam Utrecht

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3