Op zoek naar slachtoffers van de strijd in Suriname f E,i 1 ■■MP r 'Altijd wat met die verkeersleiders 1 Gatwick Reportage VN-onderzoeker Ainos Wako trekt de jungle in ijSSk -'A-- 'it- MI «CS* S» r i Hervormden melden grotere stijging van inkomsten PAGINA 2 MAANDAG 24 AUGUSTUS 19871 PARAMARIBO - De hitte is verzengend. Ook Amos Wako heeft er last van. De speciale controleur van de VN mag dan een Afrikaan zijn, ook hij heeft het warm onder de Surinaamse zon. Na vier dagen van officiële ontvangsten door ministers, hoge militairen en vak bondsleiders in hun gecli- matiseerde kantoren trok VN-mensenrechtenwaarne- mer Wako afgelopen week einde het binnenland in. Op eigen verzoek geëscorteerd door militairen bezocht hij de plantage Victoria, het ge hucht Berg en Dal en de om geving van Albina. door Marie Annet van Grunsven Later zou blijken, dat de militaire escorte in dit 'gezuiverde' gebied niet overdreven was. Een dag vóór het bezoek van Wako werd nog een militair dodelijk getroffen bij 'een lafhartige aanval in de rug', aldus de legervoorlichting. En een uur na de bezichtiging van de oliepalm- plantage Victoria vindt er een schietpartij plaats en wordt een personenbusje van het bauxietbe- drijf Suralco gekaapt door het junglecommando van Brunswijk. „Vóór zonsondergang is ieder een terug", had een militair in de stad al verzekerd, „want als het donker is, kan niemands veiligheid jneer gegarandeerd worden daar". Amos Wako heeft de taak te on derzoeken wat er waar is van de be weringen die hij in Paramaribo te horen kreeg van de regering en van opponenten van het regime-Bou- terse. Hij zal volgend jaar maart verslag uitbrengen. Wako is zwart, en dat wordt door sommigen als een voordeel gezien. Het 'Negerhut van Oom Tom-effect': waarom zou den zwarte mensen elkaar afval len...? Anderen in Paramaribo zijn juist bevreesd voor dat effect. Bezorgd vragen zij hoe de VN- waarnemer het ene ministerie na het andere afliep, zich liet ontvan gen door legerleider Bouterse en net als iedere andere buitenlandse bezoeker op audiëntie ging bij de waarnemend president en echtge note. „Die kerel zal zich toch niet laten inpakken?", zo vraagt men zich af. Wako, onkundig van het Suri naamse fenomeen 'Mofokoranti', de mondelinge geruchtenstroom waaraan niemand ontkomt, werkte intussen onverstoorbaar zijn pro gramma af. Hij moet niet alleen de standrechtelijke executies onder zoeken, maar moet ook verslag uit brengen aan de Verenigde Naties over de voorgenomen democrati sering in Suriname. Op dat programma stonden ook nogal wat informele onderonsjes mei burgers, die middels adverten ties in de dagbladen uitgenodigd waren om contact met hem op te nemen. Wie dat niet durfde, had schriftelijk of mondeling 'via-via' boodschappen door kunnen ge ven, want waar Wako zat, stond in de krant: „Mister Wako is bereik baar in hotel Torarica". Het viel de hoge VN-functionaris in ieder geval niet moeilijk de twee de helft van zijn verblijf in Surina me te vullen met doelgerichte uit stapjes naar het binnenland. Glen Alvares, door het ministerie van buitenlandse zaken aangewezen om Wako te begeleiden: „Dit heeft Wako vast nog nooit meegemaakt, dat hij zoveel medewerking van de regering krijgt om plekken te zoe ken waar geruchten over gaan. Zie je hem op zo'n manier al door Chili of El Salvador lopen Tradities „Ik ben 88. Ik weet alles", verze kerde de kapitein van het dorp Klaaskreek Wako na afloop van een dorps vergadering, 'kroetoe'. die normaal ruim drie uur duurt, maar voor de gelegenheid beperkt was tot anderhalf uur. Kapiteins in dorpen in het binnenland menen in veel gevallen hun aanstelling nog aan koningin Juliana te danken te hebben. Ze praten nooit recht streeks met zoekers, maar altijd via een tolk. Dat is nu eenmaal een van de vele tradities in het binnenland, net als de gewoonte om zoveel mo gelijk te zeggen in weinig spreek woorden. Het is dan ook de vraag of Amos Wako veèl wijzer is geworden in Klaaskreek. „Dertien doden daar", was heni in Nederland verzekerd door informanten van de Bevrij- dingsraad. Maar de bewoners we ten niet van slachtoffers in Klaas kreek. Wel van alle andere onge makken van een oorlog. Een dame maakt van de gelegen heid gebruik om mee te delen „dat het afgelopen moet zijn met het ge donder". De strijd tussen het Na tionaal Leger en Brunswijk bete kent voor haar dat de kinderen al een jaar niet meer naar school ge weest zijn. „School! School!", roe pen de kinderen die om haar heen staan, de woorden van hun moeder kracht bijzettend. „U bent een ech te vechter voor uw mensen", zegt Wako ten afscheid aan de kapitein, die als hoge Boslandfunctionaris nooit zijn uniformpet afzet. De tocht van de twëe autobusjes en de pantserwagen gaat verder. Wako. die met zijn vier mededele gatieleden in de voorste bus zit, weet waarheen. Op het ojiepalmbe- drijf Victoria zijii lijken van men sen gevonden. Inderdaad worden na enig zoeken op een afgelegen plek menselijke botten en een paar door de mieren schoongevreten ruggewervëls aangetroffen. „Het was meer dan één lijk", weet eerste luitenant Tien A Kwoei. die er duidelijk mee verle gen is dat zijn manschappen de boel niet beter opgeruimd hebben, toen de werkzaamheden op Victo ria hervat werden. Wako zegt niets en maakt aantekeningen. Openheid Het onlangs weer in gebruik ge nomen oliepalmbedrijf wórdt be zichtigd. Bedrijfswoningen in puin, een uitgebrande auto en de auto's die niet vernield zijn, staan op kistjes. Want banden zijn schaars, zeker in de jungle. Een de legatielid laat nog eens weten hoe tevreden Wako is over de openheid van de Surinaamse autoriteiten. „Weet je dat de VN-mensenrech- tenwaamemer al zestien jaar Israël niet in mag?", vraagt hij de verslag geefster. Een soldaat wijst behulp zaam op nóg een ruggewervel in het gras. Het tweede reisdoel blijkt de be graafplaats van Berg en Dal te zijn, een gehucht aan de Surinameri- vier. Tot verrassing van de militai ren wordt tussen de officiële gra ven een recent, haastig aangelegd graf gevonden. Van zijn stuk ge bracht betast luitenant Tjen A Kwoei met de hak van zijn laars de contouren van de slordig dichtge gooide kuil. „Hier weten we niets van. We zul len de militaire politie moeten in- p fl - i De weg tussen Albina en Mungo ligt er verlaten bij. De bruggen zijn opgeblazen door het junglecommando, ter wijl sommige dorpen uudit gebied zijn stukgeschoten door het leger van Bouterse. «foto anp» schakelen", is het commentaar. De bewondering voor Wako, die blijk baar goed wept wat hij zoekt, is stij gende. De waarnemer maakt weer aantekeningen en het gezelschap reist terug naar Paramaribo, zon der aangehouden te worden bij de militaire controlepost bij Paranam. Daar had Wako het verhaal kunnen horen over Linga, een bosneger die op 2 juni ter plekke doodgeschoten werd door een luitenant die naar ei gen zeggen overspannen was. Lin ga was 'brutaal' geweest, en meer kon de luitenant zich later niet meer herinneren. „Blamerend voor ons land, juist in deze tijd dat de heer Amos Wako hier is", constateerde auditeur-mi litair De Freitas in zijn requisitoir voor de krijgsraad en eiste negen jaar. Wako is ongetwijfeld op de hoogte gebracht van het geval-Lin- ga. door de justitiële autoriteiten die het bezoek van Wako aan Suri name aangrijpen om te bevvijzen dat Suriname een rechtsstaat is. En geen land met 2000 doden en ver misten, zoals Amnesty Internatio nal beweert. De reis naar Mungo, Albina en het dorp Moengotapoe, dat volgens legerkringen ooit het hoofdkwar tier was van het Junglecommando, verloopt volgens hetzelfde stra mien, Het enige verschil is, dat in Oost-Suriname geen mensen meer wonen aan wie iets gevraagd kan worden. Moengotapoe. een flink dorp. is helemaal in puin geschoten. „Na dat iedereen weg was", haast een militair zich aan Wako te verklaren. Hoe het nu precies zat met de bur gerslachtoffers die daar in novem ber vorig jaar gevallen zijn, zal hij nog aan de voormalige bewoners gaan vragen die bijna allemaal ge vlucht zijn naar 'de Franse kant'. Duidelijk wordt wel, dat bij Moengotapoe sprake kan zijn van dubbeltellingen. Zowel door Br unswijk als door het Nationaal Le ger is met de lijken van vrouwen en kinderen rondgesjouwd, zodat het mogelijk-is dat de lijken van Wana, Moengotapoe en het lijkenhuisje in Moengo dezelfde zijn geweest. De tocht naar Albina gaat moei zaam verder over noodbruggen die gelegd zijn over de door het Jung lecommando opgeblazen oeverver bindingen. „Was Moengotapoe voor straf platgeschoten?", vraag ik aan luitenant Tjen A Kwoei. „Voorkomen moest worden, dat Brunswijk er zich opnieuw zal ves tigen", is het antwoord. In Albina heeft de ravage een andere oor zaak. Daar zijn huizen platgescho ten om het schootsveld te verrui men, zo vertelt de luitenant. De buschauffeur, die jaren gewoond heeft in Albina, heeft het moeilijk bij de eerste aanblikken van het verwoeste stadje. Medereizigers in het kielzog van Wako blijken behalve vakmatige belangstelling ook persoonlijke in teresse te hebben in de staat waarin het historische grensstadje zich be vindt. Hoofdredacteur Findlay van Dagblad De West, die normaal ge sproken niet achter zijn bureau is weg te branden, houdt het gezel schap ruim een uur op wegens een onderzoeksexpeditie naar de staat waarin zijn buitenhuisje aan de Marowijnerivier zich bevindt. Een soldaat toont enige groot uit gevallen doperwten. „Kogels van Brunswijk", zegt hij, en een Japans delegatielid dat Wako vergezelt, staat ingespannen te kijken naar de roestige overblijfselen van een an tiek jachtgeweer. Raar land „Dit is een raar land", zegt Amos Wako. „Ondanks alle goede bedoe lingen gaan hier voortdurend din gen mis. Maar toch geloof ik nog steeds niet dat het systeem is". Een Surinaamse 'groene baret' wil ge filmd worden ten behoeve van de familie in Nederland. Omdat hij bijna 2 meter lang is, moet hij een paar stappen naar achteren doen. „Zo goed?", vraagt hij. Een eind verder staat Amos Wako zijn laatste aantekeningen te maken voor die dag. In een klein opschrijf boekje, ter grootte van zijn opge trokken knie. „Die Wako is erg goed", wordt in Paramaribo ge zegd. „Die is vaker op reis geweest. Hij gaat zich niet laten besodemie teren". 111 7 C33 7 6 .mm i agï». f - "iP» I ÉIMKsmv if Staking in Spanje leidt tot urenlange vertragingen Gevangene van een staking: op de Londense luchthaven Gatwick zocht deze wachtende toerist zijn toevlucht in een bagagekar. (foto ap> SCHIPHOL - Zondagavond tien uur. De vertrekhal op de luchtha ven Schiphol is vrijwel leeg. Hoe wel de luchtverkeersleiders in Spanje het werk inmiddels hebben hervat, is de nasleep van de sta kingsactie nog goed merkbaar op Schiphol. Het bord met vluchtme- dedelingen spreekt boekdelen: de vijf nog openstaande vluchten naar Spaanse bestemmingen zijn ver traagd. De vlucht van 17.50 uur van Martinair naar Palma de Mallorca is al naar de vogende dag verzet. Een enkeling vraagt nog wat infor matie bij een van de balies, maar de meeste andere reizigers hebben elders hun heil gezocht, in afwach ting van het vertrek. Hun vakantie begint met een valse start. Enkele jongeren houden er de moed maar in. Ze liggen onderuit op een paar banken, met de rugzak als hoofdkussen. Hun schamele bagage verraadt dat zij een kam- peervakantie gaan houden. Die be gint nu letterlijk op de luchthaven. "We hebben geen geld om ergens te overnachten, dus blijven we hier maar in het stationsgebouw", legt een van de jongeren uit. "We zien morgen wel hoe het afloopt". In de aankomsthal is het inmid dels een drukte van belang. Vrij kort op elkaar landen enkele" toe stellen uit Spanje. Langzaam komt de stroom reizigers op gang. "Ein delijk", verzucht een man die en- kele familieleden komt ophalen, maar vergeten was vooraf bij in lichtingen naar de aankomsttijd te informeren. "Ik ben vanmiddag maar naar de Aviodome geweest. Anders had ik hier uren moeten wachten". Het weerzien is voor velen nog emotioneler dan gewoonlijk. Alle spanningen en emoties van het lan ge wachten en de onzekerheid ont laden zich bij aankomst op Schip hol. Een gebronsde jongeman komt enigszins aangeslagen met zijn bagagekarretje door de schuif deuren bij de douane de aankoms thal binnen. Hij vliegt zijn wach tende ouders om de hals en barst vervolgens in tranen uit. Negen uur heeft hij met zijn zus op het vliegveld van Malloraca moeten wachten voordat zij konden ver trekken. "Het was bloedheet en er was niemand die ons kon vertellen wanneer we zouden vertrekken", snikt de jongen. "Ik zié wit van na righeid", probeert zijn zus nog enigzins wrang de stemming er een beetje in te houden. "Maar mam, we hebben nog geluk gehad. Er zijn mensen in Parijs gestrand. Die kunnen pas morgen verder". Een gezin uit Leiden dat op vakantie was in Spanje hoorde 's ochtends van familie dat de vlucht vertraagd zou zijn. 'Ik belde op om ze te vertellen hoe laat we zouden aankomen op Schiphol, zodat ze ons'konden ophalen. Zij vertelden me dat onze vlucht niet om 10.30 uur zou vertrekken, maar veel la ter. Dat hadden ze notabene op Vi ditel gelezen. Nou ik bellen en ja hoor, in het gunstigste geval zou den we 18.00 uur vertrekken. Toen zijn we maar gaan lunchen en nog wat gaan zwemmen. Om 17.00 uur waren we op het vliegveld en uit eindelijk vertrokken we om 19.00 Andere reizgers waren niet zo fortuinlijk dat ze van tevoren op de hoogte waren van de vertragingen. "Onze hostess heeft gistermorgen helemaal niets gezegd. We moesten inchecken en wérden door de douane geloodst en daarna kregen we pas te horen dat het toestel van Air-Holland niet op tijd zou ver trekken". Niet op tijd was, zo bleek later, nog zachtjes uitgedrukt, want het jonge stel heeft zeven uur op het vliegveld rondgehangen. „We hebben alleen gratis een maal tijd gekregen en voor de rest moes ten we het maar uitzoeken". In het toestel van Air-Holland is door de reizigers flink behoorlijk gekankerd op de Spaanse ver keersleiders en de touroperators. "Wij hebben tijdens de vakantie geen kranten gelezen, dus we wis ten van niets tot de ochtènd van vertrek. Je mag dan tóch van de touroperator verwachten dat ze je van de narigheid op de hoogte stel- Door slaap overmand op de luchth Een gebruinde veertiger uit 01- denzaal houdt voorlopig de vlieg vakanties voor gezien. "Ik ga wel met de auto of met de bus.. Er is altijd wat met die verdomde ver keersleiders. Twee jaar geleden stond ik op het punt om op vakan tie te gaan naar Griekenland en toen gooiden die jongens hier de zaak een dag plat. Een hele dag naar de knoppen. Van armoe zijn we toen maar naar Amsterdam ge gaan. En nu weer dat gezeik in Spanje. Ik ben die jongens zo lang zamerhand goed zat". .Ook dit jaar hebben de her vormden hun kerk financieel niet in de steek gelaten. De cij fers van 567 gemeenten - twee derde van het aantal dat aan 'Kerkbalans 87' meedeed - laten een stijging zien van 3,1 procent. Een opmerkelijke ontwikkeling, want de laatste jaren was er wel steeds een stijging, maar die was kleiner, in 1986 bijvoorbeeld 1,51 procent. Deze gegevens zijn te lezen in het pas verschenen verslag van de hervormde commissie 'Geld werving'. Te verwachten is, dat de stijging van het totaal aan het eind van de rit zal uitkomen op 2,84 procent. Nog interessanter is de vraag wat er concreet van het toegezeg de geld binnenkomt. Daartoe werden de toezeggingen van de ze 567 gemeenten over 1986 gezet naast de nu bekende werkelijke opbrengst. Die bleek 5,7 procent hoger te zijn dan de toezeggin gen. Hier wordt ook de gunstige invloed merkbaar van de centra le ledenadministratie in de Her vormde Kerk. Het aantal toezeg- gers is dit jaar gemiddeld 4 pro cent hoger dan het aantal bijdra gers in 1986. Per provincie verschilt dit nog al. Zo deed in Overijssel en Bra bant-Limburg 7 procent meer mensen mee, in Friesland, Dren te en Noord-Holland 2 procent. Simpel De commissie 'Geldwerving' vindt de stelling dat in een klei ner wordende kerk steeds méér geld moet worden gegeven door steeds minder mensen, te sim pel. "Dat is wel waar, maar de cij fers wijzen uit, dat ingeschreve nen die voordien bij plaatselijke gemeenten niet eens bekend wa ren, wel degelijk op hun verant woordelijkheid kunnen worden aangesproken als zij door de ker kelijke computer zijn ontdekt. Zijn de cijfers in het jaarver slag gebaseerd op de uitkomsten in 567 gemeenten, het bureau van de Vereniging van Kerk voogdijen in Dordrecht weet te melden dat 853 gemeênten het foldermateriaal van 'Kerkbalans' bestelden. Dat betekent een stij ging van bijna 4 procent. "Met re delijke zekerheid kan gezegd worden, dat 76 procent van de geregistreerde leden door 'Kerk balans' werd benaderd. Gemid deld 30 procent reageert. Een door de jaren heen vrij constant percentage. In Overijssel is dat 34 procent, in Zuid-Holland, Groningen en Brabant-Limburg Per ziel was de toezegging vo rig jaar f. 67,45, een bedrag dat dit jaar steeg tot f. 68,45. Per bij drager komt men dit jaar op ge middeld f. 237,60. De Friezen lig gen op dit punt al jaren aan kop met een gemiddelde nu van f. 311,47. Hekkesluiter is Drente met een gemiddelde van f. 177,13. Ook over de gereformeerden kwam enig cijfermateriaal ter be schikking. Zij boekten een ge middelde stijging van 1,79 pro cent. Miljoenen Hoe belangrijk de vaste vrij willige bijdrage van 'Kerkbalans' ook is, niet vergeten mag worden dat deze inkomsten 'slechts' 70 procent zijn van het levende geld dat de plaatselijke gemeenten jaarlijks inzamelen. De rest be staat uil collecten en giften. In totaal brachten de hervormde ge meenten voor hun eigen huis houding in 1985 ruim f. 228 mil joen bij elkaar. Daarbij zijn niet meegeteld de vele miljoenen die voor andere takken van kerkelijk werk jaarlijks worden gegeven, zoals Zending en Werelddiako- naat. Niet alle gemeenten doen met 'Kerkbalans' mee. Er blijft een aantal dat jaarlijks zijn eigen fi nanciële acties voert. Deze ge meenten zijn daar zo vertrouwd mee en die acties brengen in de regel zoveel op, dat de betrokken kerkbesturen geen behoefte heb ben om op 'Kerkbalans' over te schakelen. De voorbereidingen voor 'Kerkbalans 88' zijn al in volle gang. Het nieuwe motto is: 'Gelo ven kost wat' Leerling geweigerd Het joods lyceum in Amster dam is niet van plan Aram Bruc- ker, die door de school als niet- joods wordt beschouwd, vrijwil lig toe te laten. Dat deelde mr. K. Beishuizen in Haarlem, advocaat van de ouders, desgevraagd mee. Hij had dit gehoord van de advo caat van hel schoolbestuur. Het gerechtshof in Amsterdam had in juni de school gelast de jongen toe te laten. Op overtre ding hiervan staat een dwang som van f. 1000 per dag. Eerder had de rechtbank in de hoofd stad de ouders van de 13-jarige Aram, die per kort geding toela ting hadden geeist, in het onge lijk gesteld. De school weigert toelating omdat de jongen, volgens de joodse wet, niet joods is. Zijn moeder is geen geboren jodin, maar is pas later toegetreden tot de liberaal-joodse gemeente. Or thodoxejoden erkennen de over gang naar het jodendom alleen als dit bij een orthodoxe rabbijn is gebeurd. Mr. Beishuizen heeft vader Brucker geadviseerd, morgen - als de lessen beginnen - zonder de zoon naar school te gaan om schriftelijke bevestiging van het besluit van het schoolbestuur te halen. Dan kunnen de ouders be ginnen met het innen van de dwangsom. Woensdag dient een kort ge ding dat het schoolbestuur heeft aangespannen om de dwangsom lot de helft verlaagd te krijgen. Ook heeft de school cassatie aan getekend (vernietiging) tegen de uitspraak van het hof. Van het schoolbestuur was gis teren niemand voor commentaar bereikbaar. Dialect. Bisschop Bomers van Haarlem hoopt op zondag 27 september om 7 uur 's avonds in de hervormde kerk van Borculo voor te gaan in een oecumeni sche dienst die geheel in het dia lect wordt gehouden, samen met de hervormde predikant D. Nij- enhuis uit Workum. De bisschop is afkomstig uit Beltrum, de pre dikant uit Geesteren. Liederen, bijbellezingen, gebeden en over denkingen, alles gebeurt in de streektaal. Aanleiding tot deze dienst is het 650-jarig bestaan van de kerk in Borculo. Het idee kwam van de vereniging 'Vrienden van de Streektaal' in Lochem. Hervormde Kerk: beroepen te Arnhem G. A. Cnossen Delft: aangenomen naar Neede Chr. Bakker Burgwerd-Lollum (Fr Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Meeuwen M. Mon- dria Waardenburg. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Spijkenisse L. W. Bilkes Ermelo. Tutu Desmond Tutu, de zwarte anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, is zaterdag met grote meerderheid gekozen tot voorzit ter van de Panafrikaanse Raad van Kerken. Bij deze raad zijn ongeveer 120 kerken en 20 raden van kerken uit 38 Afrikaanse lan den aangesloten. Eredoctor. De anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Runcie, heeft het Lambeth-eredoctoraat in de theologie toegekend aan de En gelse opperrabbijn Immanuel Jakobinovits voor diens bijdrage aan de joods-christelijke samen werking.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2