LEIDSCH DAGBLAD Acties tegen verbranden afval op zee Klaas de Jonge in vrijheid via diiehoeksruil? PREI EN GEHAKT Ramos beschuldigt Filippijn in Utrecht van geldinzameling Forse korting 'met-rokers' SPORTSCHOOL AAD VAN POLANEN Samenwonende straks meeverzekerd in fonds ^drukkerij Sdeltabach OP DE KE(E)PER BESCHOUWD»..? MAANDAG 24 AUGUSTUS 1987 OPGERICHT 1 MAART 1E 38402 Gewurgde vrouw in Nieuwkoopse sloot gevonden NIEUWKOOP - Op de Milandweg bij Nieuwkoop is zaterdagochtend omstreeks kwart over tien het stof felijk overschot van een onbeken de vrouw aangetroffen. Na onder zoek door het gerechtelijk labora torium in Rijswijk is vast komen staan dat de vrouw is gewurgd. Voorbijgangers vonden het lijk bij een sloot naast de weg en alar meerden de Nieuwkoopse politie. Sectie heeft uitgewezen dat de vrouw al enige tijd dood moet zijn geweest. Wellicht is het ontzielde lichaam pas in de nacht van vrijdag op zaterdag naar de Milandweg ge bracht. Een team van achttien man var de rijkspolitie in Nieuwkoop en de justitiële dienst van het district Den Haag heeft inmiddels een pas santen- en buurtonderzoek gehou den. Dit heeft niets opgeleverd Het slachtoffer had rossig haar droeg een cyclaankleurige broek wit shirt en halfhoge laarsjes. Haai leeftijd wordt geschat op 25 jaar. SCHIPHOL (GPD) - Het toeristen verkeer van en naar Spanje heeft het afgelopen weekeinde ernstige hinder ondervonden van een sta king van 140 luchtverkeersleiders op de luchthaven van Barcelona. Toestellen vertrokken van Schip hol met vertragingen van maxi maal zes uur, terwijl het vliegver keer vanuit Spanje soms meer dan tien uur later kon vertrekken. De staking van de verkeerslei ders, die actievoeren voor meer sa laris, is inmiddels beëindigd. Om dat er vandaag geen vluchten naar Spanje op het programma staan konden de meeste achterstanden in de loop van de nacht worden weggewerkt. Voor de twee komen de weekeinden staan echter op nieuw acties van de Spaanse ver keersleiders gepland. Martinair, met enkele tientallen vluchten tussen Schiphol en Span je, ondervond van de Nederlandse maatschappijen de meeste over last. Weliswaar vloog de helft van de toestellen redelijk op tijd, aldus een woordvoerder, maar de andere vliegtuigen liepen vertragingen op van 1 tot 6 uur. Die vertragingen werkten ook weer door op andere vluchten, omdat een aantal machi nes voor meerdere vluchten stond gepland. Volgens de woordvoerder zijn vele honderden Nederlandse vakantiegangers door de acties ge troffen. Voor Transavia Airlines bleef de schade beperkt. Zaterdag had de maatschappij 8 vluchten. Op een toestel na liep de vertraging voor Transavia op tot niet meer dan een half uur. Zondag was de hinder iets groter, omdat toen ook de nasleep van zaterdag merkbaar was. Niet temin liepen 10 van de 11 vluchten niet meer dan een half uur vertra ging op, aldus de woordvoerder van Transavia. Een vlucht kon pas twee en een half uur later vertrek ken en kwam uiteindelijk drie en een half uur later op de plaats van bestemming aan. Volgens een woordvoerder valt de overlast op de luchthaven Schiphol mee. ,,Veel reizigers hier waren op de hoogte van te ver wachten vertragingen en zij infor meerden regelmatig bij onze in lichtingendienst", aldus de woord voerder. Volgens hem was er op Schiphol maximaal sprake van zes uur vertraging. Naar verluidt komen er de ko mende weekeinden opnieuw ties. De Spaanse luchtverkeerslei ders houden hun acties bij v keur op vrijdag, zaterdag en dag, omdat er op dan sprake is van een piek in het luchtverkeer naar Spanje. Op die dagen vertrekken er immers vanuit diverse noord- Europese landen veel vakantie- vluchten naar het zonnige zuiden. Volgens de woordvoerder van Transavia kunnen de maatschap pijen niet veel meer doen dan de reizigers vooraf goed informeren over mogelijke vertragingen. „Met de vluchten naar de Spaanse eilan den hebben we geen mogelijkhe den om uit te wijken naar andere bestemmingen", (zie verder pag. 2) VANDAAG 20 PAGINA'S Ajax-coach Johah Cruijff ergert zich na de 2-0 neder laag tegen Sparta hardop aan de houding van zijn vedetten. PAGINA 11 FC Haarlem voelt zich let terlijk en figuurlijk be kocht. PAGINA 12 Het nationale hockeyteam wint op het EK in Moskou ook zijn derde wedstrijd. PAGINA 13 Het kano-duo Derckx-Cox doet op het WK een ge slaagde greep naar het zil ver. PAGINA 14 Dick van der Bijl neemt af scheid van het keurkorps van RCL. PAGINA 15 Sparta-coach Barry Hughes kon na de winst tegen Ajax zijn vreugde niet op. Juichend verliet hij het veld op Spangen om met de spelers een feestje te vieren. (foto anp» Greenpeace: geweld gebruikt LONDEN/VLISSINGEN (ANP/AP) - De milieuorganisa tie Greenpeace heeft dit weekeinde de strijd aangebonden met de verbranding van chemisch afval op de Noordzee. Vandaag probeerden actievoerders op het vuilverbran dingsschip Vulcanus II te komen, maar zij staakten hun pogingen vanwege gewelddadigheden. De Vulcanus II staat geregistreerd Zindler werd van het verbran- in Liberia maar komt uit Antwer- dingsschip geslagen, toen hij daar pen en is het grootste vuilverbran- *~~1" 1 J~ dingsschip ter wereld. Het is eigen dom van Ocean Combustion Servi ce (OCS). De bemanning van het het geen schip probeerde met waterkanon nen te voorkomen dat de leden van Greenpeace aan boord kwamen. Voor wapens communisten toch „Als het zover komt dat men tot geweldadigheden overgaat, heeft de actie voort te zet- aldus een woordvoerder van Greenpeace. Zaterdag hadden le den van Greenpeace al actie Het actieschip van de milieuorganisatie Greenpeace, Sirius, begeleidt het verbrandingsschip Vesta op de Wester schelde. Actievoerders ketenden zich vast aan de schoorsteen van de Vesta. Later werden ze door de politie die aan boord kwam, losgeknipt. (foto anp» SINGAPORE (GPD) - De Filip pijnse legerbevelhebber Fidel Ra mos heeft de in Utrecht wonende ex-vakbondsleider Luis Jalandoni ervan beschuldigd aan het hoofd te staan van een internationale com missie die geld inzamelt voor de aankoop van moderne wapens voor het 22.000 man sterke com munistische Nieuwe Volksleger (NPA) op de Filippijnen. Jalandoni werkt, volgens Ra mos, samen met de oprichter van de verboden Filippijnse Commu nistische Partij, José Maria Sison. Sison werd tijdens het bewind van Marcos gevangen genomen. Toen Cory Aquino vorig jaar februari aan de macht kwam, was een van Bij levensverzekering HILVERSUM (GPD) - De levens verzekeringsmaatschappij Legal General heeft na de Zwolsche Al gemene als tweede verzekeraar be sloten om niet-rokers een forse korting op de premi^ voor een le vensverzekering te geven. Volgens directeur Van den Berg geven de de statistieken 'keihard' aan dat mensen die niet roken drie tot ze ven jaar langer leven dan mensen die dat wel doen. Dat moet volgens hem, net als het feit dat bijvoor beeld vrouwen langer leven dan mannen, tot uiting komen in de premies. Van den Berg neemt daarmee stelling in een discussie die al jaren in de verzekeringswereld woedt. Het overgrote deel van de maat schappijen, Nederland telt er onge veer zeventig, weigert nog altijd niet-rokers premiekorting te ge ven. In de VS is premievoordeel voor niet-rokers inmiddels vrijwel algemeen ingevoerd. (zie verder pagina 3) Hess jr. krijgt hersenbloeding MÜNCHEN (AP) - Wolf Rudiger Hess, de zoon van de vorige week overleden plaatsvervanger van Hit- Ier Rudolf Hess, kreeg gisteren een hersenbloeding. De advocaat van de familie Hess, Alfred Seidl, deel de vanochtend mee dat Hess jr. rond 7 uur 'savonds bewusteloos was aangetroffen door zijn vrouw in hun woning. Hij werd in allerijl opgenomen in een kliniek in Mün- chen. Enkele buien Veel bewolking en enkele buien. Mini mumtemperatuur ongeveer 16 graden, middaglemperatuur rond 20 graden. Noordwestenwind, matig, aan zee en op het IJsselmeer af en toe krachtig. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: eerst enkele buien. Vrijdag en zaterdag perioden met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Dinsdag 25 augustus zon op: 06.38 uur, zon onder: 20.45 uur; maan op: 07.25 uur, maan onder: 21.12 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.55 en 17.16 uur; laag water: 00.48 en 14.19 uur. van OCS. Zes actievoerders had den zich vastgeketend aan de schoorsteen van de verbrandingso ven van het schip, maar werden la ter door de politie van boord ge haald. De Vesta was zaterdag uit de haven van Antwerpen vertrokken met aan boord zo'n 1.000 ton che misch afval, aldus Greenpeace. Greenpeace is van mening dat verbranding op zee een onnodig en groot risico voor mens en milieu met zich meebrengt en daarom zo spoedig mogelijk moet worden ge stopt, in ieder geval voor 1 januari 1990. De giftige rookgassen uit de verbrandingsovens komen direct in de zee terecht en dat acht Green peace onverantwoord. Volgens Greenpeace is verbran ding op zee al verboden in de Mid dellandse Zee en de Baltisch Zee, en in de VS. De Noordzee is op dit moment de enige plek waar ver branding wordt toegestaan. Bijna 100.000 ton chemisch afval (be staande uit gechloreerde koolwa terstoffen) wordt per jaar door de verbrandingsschepen Vulcanus II en Vesta verbrand, zo zégt Green peace. Het afval is afkomstig van talloze bedrijven uit heel West-Eu ropa en wordt naar Antwerpen getransporteerd waar het in de ver brandingsschepen wordt geladen. De Sirius, het schip van Green peace, blijft vandaag nog in de UTRECHT (ANP) - Het kabinet is buurt van de twee OCS-schepen akkóord gegaan met het voorstel Vesta en Vulcanus 2, die op een af- van staatssecretaris Dees (volksge- stand van zo'n 200 kilometer ten zondheid) om ongehuwd samen- noordwesten van Den Helder ton- wonenden voor de ziekenfond sver- nen afval in hun ovens verbranden, zekering hetzelfde te gaan behan- Aanvang nieuwe cursussen nü inschrijven, tot 1 okt. '87 gratis sporten. Aad van Polanen 6e dan Leraar Rijks Universiteit Leraar Rijkspolitie Arrestatieteam Adres Rapenburg 48 Leiden en Stevenshof (gymlokaal) Tel. 071-763435 of 123728 Gewoon de allerbeste!! JOHANNESBURG (GPD/ANP) - Zuid-Afrika voert onderhandelin gen over een driehoeksruil waarbij Klaas de Jonge samen met de in Ciskei gevangen Fransman Pierre Albertini zou worden vrijgelaten in ruil waarvoor Angola de Zuidafri- kaanse kapitein Wynand Du Toit op vrije voeten stelt. Dit heeft een regeringsfunctiona ris uit het thuisland Ciskei onlangs verklaard. Ook twee Zuidafrikaan- se kranten maakten vanochtend melding van de onderhandelingen. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha, heeft gisteren bevestigd dat er overleg over de genoemde drie per sonen aan de gang is. Hij liet blij ken niet gelukkig te zijn met de uit Ciskei afkomstige onthulling. „Speculatie over zulke delicate za- de toekomst - waarschijnlijk vanaf ^en hebben geen zin en werken in teerd op beschuldiging van wapen smokkel voor het in Zuid-Afrika verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC). op een afstand te demonstre- delen als gehuwden. Dit betekent dat ongehuwd samenwonenden in Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Stroganoff gehakt, 500 gram 1 januari 1988 - gratis kunnen den meeverzekerd als hun kost winner ziekenfondsverzekerde is. Volgens schattingen van de Zie kenfondsraad kunnen ongeveer 50.000 mensen van de nieuwe rege ling profiteren. De kosten per per soon worden, omdat het voor een groot deel jonge en gezonde men sen betreft, geschat op gemiddeld duizend gulden. De totale kosten zullen in dat geval dus 50 miljoen gulden bedragen. Verder is besloten om voor de toetsing aan de loongrens alle indi viduele inkomensbestanddelen die op zichzelf tot een verplichte verze kering bij het ziekenfonds leiden bij elkaar te gaan optellen. Op het ogenblik gebeurt dat niet, waar door het mogelijk is dat iemand met een (totaal)inkomen boven de loongrens (nu 49.150 gulden per jaar) toch verplicht bij het zieken fonds verzekerd is en daarvoor meer dan de maximumpremie moet betalen. feite averechts" Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wilde vanoch tend geen commentaar geven. Klaas de Jonge zelf noch zijn advo cate Kathleen Satchwell bleek op de hoogte'te zijn van eventuele on derhandelingen. De Jonge verblijft sinds juli 1985 in de Nederlandse ambassade in Pretoria nadat hij was ontsnapt aan de Zuidafrikaan se politie. Deze had hem gearres- BEZORGER AFPERSER - De politie van Steenwijk heeft een 15- jarige krantenbezorger uit de plaats aangehouden, die meerdere malen heeft geprobeerd bejaarden geld af te persen. Wanneer men niet wilde betalen, dreigde hij rui ten in te gooien. Ook smeerde hij oudere mensen een abonnement aan en incasseerde zelf het geld om het vervolgens op te maken in een goktent. 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude haar eerste daden de vrijlating te gelasten van Sison en andere com munistische rebellenleiders. Sison is na zijn vrijlating naar het buiten land vertrokken. Jalandoni maakte vorig jaar deel uit van delegatie van de Filippijnse communistische partij die met de regering onderhandelde over een staakt-het-vuren. De voormalige priester woont met zijn gezin in Utrecht waar hij optreedt als verte genwoordiger van het Front, een coalitie van veertien linkse Filip pijnse groepen. In een reactie ontkent Jalandoni met Sison samen te werken. „Ik heb hem wel enkele keren in Ne derland ontmoet, maar wij vormen niet het brein achter zogenaamde wapenzendingen. Dat is een onver antwoorde uitspraak van generaal Ramos". Volgens Jalandoni zijn de uitla tingen van Ramos een voorwend sel om de militaire activiteiten van de VS op de Filippijnen te kunnen opvoeren. „Er komt vanuit Europa alleen humanitaire hulp naar de strijdende groepen, per se geen wa penzendingen. Maar ook die huma nitaire hulp aan politieke gevange nen en aan familieleden van ver dwenen mensen wil men afsnij den". Het is overigens niet de eerste keer dat de Filippijnse regering verwijst naar de activiteiten van dit front in Nederland. Tijdens het be zoek van minister Van den Broek van buitenlandse zaken in mei aan Manilla heeft president Aquino daar ook over gesproken. Naar ver luidt zou minister Van den Broek hebben verklaard dat hij die kwes tie zou onderzoeken. WD-kamerlid: maak bijbaantjes openbaar DEN HAAG (GPD) - Het WD-ka- merlid Wiebenga wil dat neven functies van rechters en leden van de Rekenkamer, de Nationale Om budsman en de Hoge Raad open baar worden gemaakt. Daarna wil hij het fenomeen bijbaan met mi nister Van Dijk (binnenlandse za ken) bespreken in een kamerdebat. Wiebenga noemde het gisteren voor de AVRO-radio een goede zaak dat de bijbaantjes van de le den van de Raad van State inmid dels openbaar zijn gemaakt. Het WD-Kamerlid is voorstan der van een verplichting tot het pu bliceren van nevenfuncties van al le openbare ambtsdragers. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Wasmiddelenfabrikanten willen meebetalen DEN HAAG (ANP) - De wasmiddelenindustrie is bereid mee te betalen wanneer er in ons land meer waterzuiveringsinstallaties worden ge bouwd. Die toezegging hebben de fabrikanten gedaan in het overleg dat het afgelopen weekeinde werd gevoerd met ambtenaren van het ministe rie van milieu. Minister Nijpels had eerder deze week gedreigd wettelijke maatregelen te nemen om de fosfaatlozing in het milieu te beperken. (zie de sportuitslagen van vandaag)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1