Geen plaats meer voor twijfelaars 5^J Jonitsma wil andere EK-opzet Poloërs zakken af naar grauwe middenmoot Vrouwencoach plaatst kanttekening naast titel De harde lijn van Bert Sitters Nederland leidt in poule na drie zeges Goede voorbereiding hockeyelftal voor EK Kunstzwembasis te smal MAANDAG 24 AUGUSTUS 1987 SPORT PAGINA 13 Ondanks overmacht op toernooi BISCHSCHWILLER (ANP) - Alle wedstrijden gewonnen. Honderd doelpunten voor, 29 tegen. De bondscoach ging voor de tweede keer in successie bij het Europees kampioenschap waterpolo voor vrouwen te water en de kurken van de champagneflessen vlogen in het rond. Voor de laatste maal klonk de wel erg typische strijdkreet „We proudly present... Holland"! En toch waren er volop zorgen, die niet met champagne konden wor den verdrongen. De Oranje-selectie besloot het ti- teltoernooi, dat door de organisato ren werd weggestopt in het plaats je Bischwiller op dertig kilometer van Straatsburg in een bad waar Nederlandse competitieduels zou den worden verboden wegens de afmetingen, met overwinningen op West-Duitsland (door experimen teren en nonchalence slechts 12-10) en Groot-Brittannië (21-1). Resulta ten, die spreken, maar niets zeg gen. Bondscoach Peter van den Big gelaar wilde het feestje wel mee vieren, maar niet zonder eerst de toestand in Nederland van com mentaar te voorzien. En al was daar in Frankrijk nog weinig van te merken, er zal wel degelijk iets moeten veranderen, wil Nederland ook in de toekomst trots gepresen teerd worden bij internationale vrouwenamespolotoernooien. „In Hongarije oefenen de selecties peelsters twee keer per dag. Elke maand komen ze een week lang bij elkaar. Enkelen zijn uit de zwem- merij gehaald en in no time omge toverd tot waterpolosters. Er komt bovendien een hele garde jonge meisjes aan. Met een dergelijke aanpak is Hongarije over twee jaar een meer dan volwaardige tegen stander." Niet zozeer de toegenomen kracht van de Hongaarsen en in mindere mate de Francaises, die om het eigen publiek te kunnen vermaken ook alle financiële, tech nische en medische begeleiding kregen, maakte Van den Biggelaar bevreesd. De lakse houding in Ne derland ten opzichte van vrouwen- polo bij trainers, speelsters en bond deed dat wel. „We moeten echt naar zes keer trainen per week toe. Landskampioen DONK traint, ook door omstandigheden ge dwongen, maar tweemaal. Een aantal vindt dat jammer, anderen best. Het is toch te gek, dat ik me tijdenè de centrale trainingen nog bezig moet houden met basistech nieken en conditie. Thijs Libregts, een goede bekende van me uit de tijd bij PSV waar zijn dochter Pa tricia ook speelt, hoeft toch straks in Zeist geen tijd te verspillen aan fysieke zaken. Hij krijgt daar ge woon topfitte voetballers. Ik ben net een clubtrainer met een natio nale selectie onder z'n hoede. De mentaliteit moet veranderen. Ook bij polosters zelf. De trein moet hard gaan rijden. Wie niet wil, stapt maar uit. Maar er zijn best meisjes te vinden, die instappen. Als je het in de zwemsport over vier keer trainen per week hebt, lacht ieder een je uit. Dat wordt aftrainen ge noemd." Van den Biggelaar stelt zich ten doel via kringtrainers i'n twaalf re gio's met een centraal programma te werken aan een zekere toe komst. De ideeën zijn er wel. Ze .werden voor een belangrijk deel vorig jaar bij het wereldkampioen schap in Madrid ook al gespuid. Veranderingen worden echter veelal aangekondigd of geëist, doorgevoerd maar zelden. De bondscoach moet het helaas erken nen. „We slagen er in Nederland nog steeds niet in meer dan hon derd toeschouwers op de tribune te krijgen of sponsors te vinden. Dat is toch echt nodig als je een product op niveau wilt krijgen." STRAATSBURG (GPD) - De trein, die Bert Sitters bij zijn terugkeer als bondscoach van de Koninklijke Nederlandse Zwembond in beweging zette, is inmiddels op volle snelheid gekomen. Voor twijfelaars is geen plaats meer. Alleen mensen die keihard willen mee werken aan de professionalisering van het zwemgebeuren in Nederland mogen zich nog vastklampen aan het voortrazendegevaarte. Als eindstation heeft Sitters topsport-centrum v in gedachten, dat gefinancierd zou moeten worden door het bedrijfs leven. De ontketende bondscoach voert een dezer dagen gesprekken met enkele, volgens hem, serieus geinteresseerde geldschieters, die bereid zouden zijn een lening van enkele miljoenen guldens aan het Nederlandse zwemmen te willen verstrekken. Van de rente van dat bedrag, zo'n half miljoen, moet een centraal gelegen topsport-centrum gebouwd kunnen worden. „Ik vind het vervelend om te moeten con stateren", aldus Sitters over de man die hij in mei van dit jaar op volgde, „maar het zwemmen heeft met Ruud Beele wel drie jaar lang stilgestaan. Er zal dus snel en wel overwogen actie ondernomen moeten worden, Willen we die ach terstand nog kunnen wegwerken". De 45-jarige Sitters, die het ambt van zwembondscoach al eerder be kleedde (van '73 tot '83) maar daar na voor het grote geld in Spanje koos, haalde het afgelopen week end ongewoon fel uit naar alles wat er in zijn visie momenteel aan schort op zwemgebied in Neder land. En dat blijkt veel te zijn. Geinspireerd door de „slappe Ne derlandse kampioenschappen", de massale desinteresse van de routi niers in de EK van Straatsburg en het op dit toernooi bereikte resul taat (een medaille en tien finale plaatsen, tegen zes medailles en achttien A-finales twee jaar terug op de EK in Sofia), bleef er weinig heel van wat in Nederland nogal eens met topsport wordt omschre ven. In het broeierige onderkomen van de Oranje-ploeg voor de EK, het St. Christophe-hotel, ontstond zaterdagavond dan ook een scher pe monoloog, die het bondsbe- stuur van de KNZB deed besluiten met rode oortjes wat vroeger het bed te kiezen. „Ik mis", opende Sitters zijn tira de, „de eenheid, die er nog wel was toen ik naar Spanje vertrok. Ik merkte dat voor het eerst op de NK. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was liet iedereen STRAATSBURG (ANP) - Aan de lang durige klaagzang over de Nederlandse waterpoloselectie is bij de Europese ti telstrijd in Straatsburg geen einde geko men, maar een nieuw couplet toege voegd. Het toernooi liep uit op een grote teleurstelling met nederlagen tegen 'Po len (7-8), Frankrijk (6-7) en tot overmaat van ramp zaterdag ook nog tegen Grie kenland (6-8). De laatste tegenvaller was misschien nog wel het grootst. Niet alleen werd daardoor de tweede plaats in de B-poule en rechtstreekse plaatsing voor het vol gende EK-toernooi over twee jaar in Bonn definitief onhaalbaar, maar het werd tevens pijnlijk duidelijk, dat het eens zo fleurige Oranje nu ook bleekjes afsteekt bij de middelmatige polonaties. Bondscoach Rob Schouten voegde, het drama overziend, zijn stem toe aan het koortje van KNZB-trainers. Met dat verschil in toonzetting, dat hij niets als succes had uit te leggen. Hij vroeg zich hardop af of de uiteindelijk twaalfde plaats achter Frankrijk, Giekenland en Polen de spelers aan te wrijven viel („Nee, eigenlijk niet. De inzet is er steeds geweest") of die geweten moet worden aan de gemaakte organisatiefouten in het verleden. „Dat denk ik eerder. Er ontbreekt hier bijvoorbeeld een hele ca tegorie van 23-jarigen. Waar zijn die? Ik ben indertijd begonnen met 24 jongens. Daar zijn er nog veertien van over, die 25 jaar of ouder zijn of twintig. We moeten nu maar gaan selecteren op spelers, die bereid zijn tenminste zes maal per week te trainen. Sommige landen, die we dachten achter ons te hebben, doen dat allang. Wij hebben twee of drie weken geleden pas voor het eerst compleet kunnen spelen. Een bepalende figuur als Stan van Belkum heeft door die en keloperatie een groot gedeelte van de voorbereiding gemist. Ik bedoel het niet om schoon te praten. De maars waren er al nog voor er een bal werd gegooid. Ik wist, dat ik op een wankele basis be gon." Bondsvoorzitter Klaas van de Pol hul de zich in stilte na de vraag of Schouten in navolging van zijn voorganger George Geurtsen, die na de malaise van Madrid in de winterstalling werd gezet, nu mo gelijk aan de beurt is eruit te vliegen. Zo als hij zich later met medebestuurslid Koen Anthoni aan mogelijke andere brandende kwesties ontrok door onop gemerkt te verdwijnen. Schouten was zich zijn positie bewuster. „Ik zal me niet voor een tweede keer in een teleur stellend gebeuren storten. Met een con tractverlenging moeten voorwaarden gepaard gaan. Er moet een tweejaren plan op papier worden gezet, met ruimte voor zes keer per week trainen. Drie keer bij de club, twee keer op eigen ini tiatief en een keer centraal in Zeist of Leiden. Desnoods pak ik de jeugd er ge lijk bij. Wees daartoe maar bereid, zon der dat er veel tegenover staat. Dat er zoveel waterpoloers in Nederland zijn, zegt me niet zoveel. Polen heeft maar zes verenigingen. Als je topsport wilt, moet je je als topsporter gedragen. En daar ontbreekt het nog wel eens aan," zei Schouten. Als voordeeltje, betaald uit eigen por temonnee, werd het ontbreken van Ne derland bij het Olympische kwalificatie toernooi in Australië uitgelegd. De ver antwoordelijke man bij de KNZB heeft nu twee jaar de tijd voor het volgende grote toernooi met iets beters te komen. Toch naar Australië gaan, omdat moge lijk landen als Polen, Bulgarije uit geld gebrek zouden afvallen, wordt niet over wogen. Schouten is er beslist over. „Ik denk, dat we hier in Straatsburg hebben laten zien, dat we niet in staat zijn tot een goed resultaat, laat staan aan de eis (tweede worden in de B-groep) hebben voldaan. Ik zeg dan eerlijk, dat we in Au stralië niets te zoeken hebben. Bewijs eerst maar, dat je iets kunt. Wordt maar volwassen." MOSKOU (GPD) - De opmerkelijke grote uitslagen in het Europees Kampioenschap hockey, dat momenteel in Moskou wordt afgewerkt, hebben nog eens onderstreept, dat twaalf landen te veel van het goede zijn op dit evenement. Voor tenminste vier teams (Schotland, België, Italië en Wales) is het niveau veel te hoog gegrepen. Hans Jorritsma, de Nederlandse bondscoach, greep gisteren na afloop van de 6-1 overwinning op België de gelegenheid aan om een pleidooi te houden voor een andere structuur van het toer nooi. ,Ik ben een voorstander van de sterkst denkbare competitie", al dus de technisch leider. „Zo'n EK kan veel interessanter worden ge maakt wanneer er voor een andere opzet wordt gekozen. Ik denk dan aan een toernooi voor de zes sterke Europese ploegen met daarnaast op dezelfde plek een evenement voor de B- en C-landen. Je kunt voor die laatste categorie denken aan een promotie- en degradatie poule. Op die manier is iedereen er bij betrokken, wint het toernooi aan betekenis en wordt tegelijker tijd voorkomen, dat zo'n EK door allerlei negatieve factoren wordt beinvloed. In bijna elke tak van sport wordt zo gehandeld". Voorlopig zal Jorritsma net als met zijn plan om in de Nederland se competitie play offs i wel een roepende in de woestijn blijven. De hockeybond en de in ternationale hockeyfederatie heb ben zich al eerder laten kennen als conservatieve organisaties, die uit traditionele overwegingen niet of nauwelijks openstaan voor voor uitstrevende suggesties en/of ideeën. Mede om die redenen sleept de titelstrijd zich voort in het sfeerlo ze hockeystadion van Dynamo Moskou, dat door het Russische publiek nagenoeg wordt gene geerd. Zelfs voor de wedstrijden van de nationale ploeg lopen de Sovjets niet warm. En dat terwijl de organisatie het EK had willen gebruiken om de onbekende sport bij een brede laag van de bevolking te introduceren. Het stemminggevoelige Neder- AMSTELVEEN (ANP) - De Oranje hockeyvrouwen hebben opnieuw een banier aan het 'overvolle vaandel kunnen hechten door het vierlanden- toernooi in Amstelveen zege vierend af te sluiten. De winst heeft tot vier minuten voor het slotsignaal in de finale tegen Engeland aan een dun koordje gehangen. Toen benutte Lisan- ne Lejeune eindelijk een straf- corner (de zevende) waarmee de score naar 3-2 werd getild. Engeland, altijd een moeilijke tegenstander voor de nationale ploeg, leidde bij rust nog met 0-2. Het Nederlands elftal had de eindstrijd bereikt door een sim pele triomf over Ierland met 2- 0. Lisanne Lejeune scoorde tweemaal, uit een strafcomer (van de negen) en een strafbal. Nederland, zonder aanvoerster Marjolein Bolhuis voor wie Ma- rijse Abendamon in de basis stond, had het echter geen mo ment moeilijk. Doelvrouw Yvonne Buter verkozen boven Det de Beus, behoefde slechts sporadisch in actie te komen door het degelijke spel van Le jeune en het middenveld waar op vooral Laurine Willemse en Carina Benninga een hoofdrol vervulden. Engeland had ook al weinig moeite tot de eindstrijd door te dringen. Het werd eveneens 2-0 tegen een duidelijk vermoeid Spanje, dat nog maar twee da gen geleden de training voor het EK had beëindigd. landse team trekt zich weinig aan van die ambiance. Tot dusver ver loopt alles zoals velen zich min of meer hadden voorgesteld. „Toch", gaf Jorritsma na de terechtwijzing van België toe, „had ik er iets meer van verwacht. In deze drie wed strijden is gebleken, dat we niet in staat zijn zeventig minuten lang scherp te spelen. Een aantal jon gens denkt er soms te gemakkelijk over. Maar ik ben ervan overtuigd, dat die opvatting de komende week verdwijnt, nu we de halve eindstrijd zo dicht zijn genaderd". Met name de winst op Spanje heeft zoals de spcorleider later vaststelde, „voor de nodige op luchting gezorgd. Voor ons bete kende dat een hele belangrijke om mekeer. We zijn van een zware last bevrijd. We kunnen ons nu richten op het eerste deel van mijn tweefa- senplan: het bereiken van de halve finales. Voor het Nederlands hoc key telt dat momenteel het meeste. Want als we dat halen betekent het dat we gekwalificeerd zijn voor de Olympische Spelen. In het andere geval hebben we twee jaar bijna niets te doen en moeten we tot 1989 wachten voordat we ons in New York kunnen plaatsen voor het WK. Met het andere onderdeel van mijn doel hier in Moskou: de Euro- pa-cup mee terugnemen, beginnen we na de westrijd tegen Engeland van woensdag". Voordat het zover is, dient van daag in de namiddag eerst Italië te worden overlopen. De Azzuri zit ten na drie duels met een negatief doelsaldo opgezadeld van 0-19, het geen onder meer het gevolg is van forse nederlagen tegen Engeland (7-0) en tegen Spanje (gisteren (11- 0). Beide landen schroefden daar mee hun doelgemiddelde dermate op, dat Nederland zich tegen Italië flink moet uitleven om elk risico van een uitschakeling te voorko men. Dat gevaar dreigt wanneer Spanje later op de avond de Britse formatie zou verrassen en de Ne derlandse equipe twee dagen later een knieval zou moet maken voor Engeland. In dat geval beslissen de doelcijfers en voorlopig is dat in het nadeel van de nationale ploeg. „We moeten die Italianen een flin ke afstraffing verkopen", blikte Tom van 't Hek strijdlustig vooruit, „en dan maar zien hoe het Spanje tegen Engeland vergaat. We heb ben tegen België het doelsaldo in elk geval flink verbeterd". Dat beeld had er nog veel beter kunnen uitzien, wanneer het vizier op scherp was gezet en de discipli ne in de produktiestrijd gehand haafd was gebleven. Of zoals Van 't Hek naderhand opmerkte: „Er werd te egoistisch gespeeld". Dat spelgedrag leidde tot zoveel bal verlies, dat de Nederlanders zelfs bij een 3-0 voorsprong nog in de problemen kwamen. Vijf minuten na de pauze kreeg Dewever van de afweer een vrije doortocht, waar door hij doelman Leistra voor de eerste maal na drie uur hockey kom passeren. Nog geen zeven mi nuten later mocht Melotte een strafbal nemen. Voor de tweede keer in het toernooi sloeg de Belg zo zwak in, dat de Oranje-sluitpost de bal kon stoppen. Dat moment bracht de concentratie terug en slaagde de ploeg erin de juiste om- singelingstaktiek te vinden om de defensief ingestelde Belgische equipe te ontmantelen. Invaller Robbert Delissen (voor de herstelde Maurits Crucq) en Floris Jan Bovelander vermorzel den vervolgens de illusie van de Nederlandse coach in Belgische dienst Andy Lubbe Bakker. De voormalige speler van Tilburg die na het EK vice-voorzitter wordt van de Belgische hockeybond, had zich een vijfde plaats ten doel ge steld, maar dat ideaal blijkt voor alsnog te hoog gegrepen. Hermans blijft WIELRENNEN Matthicu Her mans verlengde gisteren zijn con tract met de Spaanse wielerploeg Ca ja Rural met vier jaar. Hetzelfde deed Erwin Nijboor. de steun- en toeverlaat van Hermans. De carriè re van de Belg Fons de Wolf loopt gevaar. Hij kampt al geruime tijd rkwaal en is in elk ge val r de dit geschakeld. daar zo maar afstanden schieten, geen zin, geen interesse. Het leek totaal nergens op. Die slappe hou ding neem ik de clubtrainers kwa lijk. Men wist dat hun pupillen zich via de NK voor de EK moesten plaatsen, maar het enige wat ik in Amersfoort ben tegengekomen was een slome instelling". Het functioneren van zijn voor ganger heeft volgens Sitters ook een rol gespeeld in de door hem ge constateerde passiviteit. „In de pe- riode-Beele heeft de samenwer king tussen zwemmer en trainer ontbroken. Annemarie Verstappen bijvoorbeeld moest onder begelei ding van tien man - van Beele tot aan (sportpsycholoog) Ferdi Ooyen - naar de WK gebracht worden, Be lachelijk. Waarom, zo vraag ik me dan af, wil ze wel vier uur per dag bij mij trainen, en niet bij Beele? Dan schort er toch iets aan de rela tie. Dat is dan jammer geweest, kun je zeggen, maar ik vind het doodzonde. Alles wat in de voorlig gende periode was opgebouwd is afgebrokkeld toen Ruud er zat". „De KNZB", betrekt Sitters ook zijn 'werkgever' in de metamorfose die het vaderlandse zwemmen moet ondergaan, „wil aan topsport doen. Uitstekend, maar dan moet je er ook iets voor willen doen. Ik krijg de indruk dat ze het nu alle maal wel best vinden. Er komt toch altijd wel talent, kijk deze EK naar Linda Moes, bovendrijven. Maar eens is de put opgedroogd, en wat dan? Belangen „Datzelfde geldt voor de Neder landse Sport Federatie, die het heeft gepresteerd baden aan te leg gen van dertig bij vijfentwintig me ter in Papendal en Zeist. Daar mag je nog niet eens competitie in zwemmen! Uit zoiets blijkt dat de NSF ook te weinig rekening houdt met de belangen van de zwem mers. Er moet een volwaardig vijf tig meter-bad in Utrecht worden aangelegd, dan pas voldoe je aan de internationale eisen en ben je centraal bezig". Utrecht is dan ook de stad waar het KNZB-topsport-centrum in de toekomst zou moeten verrijzen. Gesteund door een topsport-com missie, waarin mensen zitting heb ben die over het geld en de kennis beschikken een dergelijk centrum levensvatbaarheid te geven. Hoe- Wel Sitters zich er zaterdagavond nog niet helemaal over wilde uitla ten, werd wel duidelijk dat zijn droom vastere vormen gaat aanne men, omdat enkele zakenlieden op eigen initiatief contact met hem hebben gezocht. Sitters: „De eerste reacties waren in ieder geval posi tief. Na de EK praten we verder. En dan maar eens kijken of een en ander echt in de praktijk gebracht kan worden". Jeugdplan Het nationale centrum zou ver gezeld moeten worden door tal van plannen vanachter de groene tafel. Zo wil Sitters een nationaal jeugd plan opstellen, dat nauw aansluit op het senioren-gebeuren. In het verlengde daarvan zal er ook een strenger selectiebeleid gevoerd gaan worden. „Heel zwart-wit ge steld", aldus Sitters, „vallen zwem mers kleiner dan 1.85 meter in de toekomst bijvoorbeeld af voor de 100 vrij. Het gevolg is dat je met een kleine groep kunt gaan werken, die overloopt van talent. Samengebracht in het nationale centrum moet dat tot resultaten leiden". „Maar iedereen zal dan wel op een lijn moeten zitten, de bond, de trainers, de bondscoaches en na tuurlijk de zwemmers zelf. Als zij niet dagelijks willen trainen, houdt het hele verhaal natuurlijk op. Aan de andere kant geloof ik dat dat best zal meevallen. Zeker als ze in de toekomst vier uur kunnen trai nen en vier uur kunnen studeren, maar voor acht uur betaald krij gen...". STRAATSBURG (ANP) - De hoop op een kunstzwemmedaille in Straats burg was na de drie zesde plaatsen bij de wereldkampioenschappen in Madrid zeer aanzienlijk. Immers in Frankrijk zouden zwemsters uit de topnaties Canada, Verenigde Staten en Japan ontbreken. Nederland zou brons kunnen pakken. Toch klopte het simpele sommetje met. Nederland kan na Straatsburg, volgens bondstrainster Petri Engels, opnieuw beginnen. Wel is er vooruitgang geweest, maar de stapjes van de meisjes waren aanzienlijk kleiner dan die van de concurrentie. Het laatste resultaat was bij de ploegenpresentie in de finale dan ook de vijfde en laatste plaats en niet de derde zoals in Sofia. Een belangrijke factor in de negatieve progressie was het plotseling opstappen van de nationaal kampioene Marielle van der Heijden, ook internationaal een graag gezien kunstzwemster. Die had er, hoewel al gekwalificeerd voor de Olympische Spelen van Seoel, opeens geen zin meer. Praten hielp niet. Vandaar dat noodgewdongen de jeugdige en onervaren Marjolein Both als soliste naar voren moest worden gescho ven. De vijftienjarige Amsterdamse vormde met Joanni Janssens een misschien wel talentvol duet, maar zeker nog geen dat een prijsje waard Petri Engels had voor de gang van zaken een verklaring bij de hand, overigens een meer gehoorde. „De basis in Nederland is klein. Ik kan iemand er niet uitzetten, als ze haar best niet doet, want er staat niemand als opvolgster achter. Dat weten ze maar al te goed. In Nederland ont breekt de wil zo hard mogelijk te werken nog wel eens. Nu train ik nog regelmatig op conditie en specifiek technische dingen. Je zou toch van een bepaald niveau moeten kunnen uitgaan. Dat is er dikwijls niet. De ploeg van de Sovjetunie traint zes uur per dag. Trilogie Russen STRAATSBURG (ANP) - Het po lo-zevental van de Sowjet Unie heeft in Straatsburg de trilogie vol tooid. De ploeg werd voor de derde opeenvolgende keer Europees kampioen. Op de slotdag was het gelijk spel tegen Joegoslavië (9-9) voldoende voor de titel. De Joego- slaven hadden eerder in de acht- kamp een punt afgestaan aan Ita lië, dat brons behaalde.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13