spos:tv Slacht ze maar af, die pseudo-vedetten Dwarsliggers moeten lopen EK in Straatsburg levert rijke oogst PSY na demonstratie in de wolken n Cruijff ergert zich aan falende Ajacieden Stoop kwaad op Van Thijn Leeftijdsgrens opgetrokken Pironi verongelukt VIAANDAG 24 AUGUSTUS 1987 PAGINA 11 ZEIST (ANP) - Het bestuur be taald voetbal van de KNVB handhaaft zijn standpunt over de conditie van de scheidsrech ters. De vijf arbiters, die niet de vereiste loopafstand haalden bij de Coopertest van 6 augus tus, zullen alsnog aan de eisen moeten voldoen, willen zij na tionaal en internationaal weer inzetbaar zijn. Tijdens een bijeenkomst, za terdag in Zeist, hebben sectie bestuurslid Jacques Hogewo- ning en scheidsrechtersbaas Leo van der Kroft ten over staan van een viermans-delega- tie van de BSBV (belangenver eniging scheidsrechters be taald voetbal) dat standpunt van de voetbalbond nog eens onderstreept. De KNVB wil snel actie in de huidige impasse rond het vijf tal Keizer, Mulder, Van der Laar, De Munnik en Arnouts, dat tot nu toe weigert zich aan een nieuwe conditietest te on derwerpen. Half september start het Europese bekervoet bal, waarbij drie van de vijf ar biters betrokken zijn. Keizer, Mulder en Van der Laar prijken op de internationale scheids- rechterslijst van de wereld voet balfederatie, de FIFA. De medische afdeling van de KNVB heeft bij monde van arts Han Inklaar verklaard elke dag beschikbaar te zijn om het kwintet te helpen bij de condi tie-opbouw. „Bij de KNVB is alles er op gericht het vijftal weer zo snel mogelijk, doch in de vereiste conditie op het veld te hebben", aldus woordvoer der Jesse. Ook de BSBV heeft aange kondigd de komende dagen al les te zullen doen om de scheidsrechters-affaire uit de impasse te halen. Voorzitter Gerard Geurds heeft zich dat als persoonlijk doel gesteld. „We hebben het nu niet meer over gezichtsverlies. De promo tie van het betaald voetbal is in het geding. Als er van onze kant water in de wijn moet, oké, dan moet dat maar. De im passe dient echter doorbroken te worden", aldus de Eindho- vense bestuurder, die morgen ochtend in Zeist verschijnt om overleg te plegen met de medi sche staf van de KNVB. De BSBV zal de betrokken leden aanzetten tot het afleg gen van de conditie-test vol gens de Cooper-methode. Geurds: "Ik weet niet of het vijftal voor woensdag al weer inzetbaar is, maar het karwei moet nu snel worden afgerond. Het is ons te ver doorgegaan". Verenigde Staten raken achterop Tamas Darnyi, in Straatsburg een klasse apart op de wisselslag. STRAATSBURG (GPD) - De Ver enigde Staten zijn hun hegemonie in de internationale zwemwereld kwijt. Wat tijdens de wereldkam pioenschappen vorig jaar in Ma drid al boven kwam drijven, werd op de gisteravond afgesloten Euro pese titelstrijd in Straatsburg kei hard bevestigd. Wederom werden drie Amerikanen als 's werelds snelste onttroond, waardoor de VS nu nog maar tien van de 32 be staande wereldrecords in handen hebben. Omdat daarnaast nog eens drie wereldtijden werden gebro ken, mocht de oogst van de acht tiende Europese titelstrijd er zijn: zes wereld- en acht Europese re cords. Waarmee 'Straatsburg '87' zich meteen kroonde tot het meest vruchtbare toernooi sinds de in- Van der Leek zeer tevreden' over rentree LEIDEN - Na een onderbreking ruim een jaar kwam Koos van der Leek gistermiddag voor het eerst in actie als betaald voetbal scheidsrechter in een competitie wedstrijd. De arbiter leidde het eerste divisie-duel RKC-Veendam (4-0) in goede banen. "gevoelsmatig zeg ik dat het uit stekend is gegaan. Ik was uiterma te gespannen, maar het is bijzonder goed uitgepakt", aldus de Leide- naar, die één gele kaart uitdeelde. "Ik ben zeer tevreden". Zijn eerste optreden in Waalwijk werd gadege slagen door een uitgebreide dele gatie van de scheidsrechterscom- missie van de KNVB. Van der Leek werd na afloop van het vorige seizoen van de B-lijst voor betaald voetbal-scheidsrech ters gevoerd. Na een kort geding moest de KNVB Van der Leek, in afwachting op de uitspraak in een zogenaamde bodemprocedure, op nieuw op de lijst van arbiters plaat- Ed de Goey bezweert het Amsterdamse gevaar terwijl hij ir gedekt door Aad Andriessen. John Bosman (rechts) komt pas. de rug wordt r niet aan te (foto ANP). DEN HAAG (GPD) - Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag heeft verontwaardigd gereageerd op het besluit van burgemeester Van Thijn van Amsterdam om op 20 september bij de wedstrijd Ajax- FC Den Haag geen supporters van de Haagse club toe te laten. „Als Van Thijn bij deze beslissing blijft", zo verklaarde Dé Stoop, „dan zit het er dik in, dat Ajax-aan- hangers ook bij Den Haag zullen worden geweerd. Want deze maat regel van Van Thijn. zullen de Haagse supporters niet pikken". Stoop vindt, dat de KNVB op zo kort mogelijke termijn maatrege len moet treffen om de invloed van burgemeesters op het verloop van de voetbalcompetitie terug te drin gen. Hij is van mening dat de voet balbond 'baas in eigen huis' moet blijven. Het besluit van Van Thijn om Amsterdam tot verboden gebied te verklaren voor Haagse supporters is een gevolg van de problemen die vorig jaar ontstonden bij de thuis wedstrijd van Ajax tegen FC Den Haag. Zowel voor als na dat duel maakte de Haagse aanhang zich schuldig aan grove racistische en anti-semitische uitlatingen. Dat leidde tot emotionele en woedende reacties van Amsterdammers. Voor burgemeester Van Thijn was dit aanleiding om aan te kondigen dat dit „ernstig discriminerende i de FC Den Haag-sup porters" niet langer zou worden ge tolereerd. Hij verklaarde een on derzoek te zullen instellen naar de mogelijkheid om deze supporters uit Amsterdam te weren. Volgens woordvoerder Klaas Wilting van de Amsterdamse poli tie is gebleken dat de burgemees ter inderdaad de bevoegdheid heeft een dergelijk verbod op te leggen. Het is de eerste keer dat een dergelijk rigoreuze maatregel in •Nederland wordt genomen. "Voor Ajax-FC Den Haag", aldus Wilting, „hebben we nog overwo gen de zogenoemde "500-variant", waarbij maximaal vijfhonderd supporters van de bezoekende club worden toegelaten, te gebrui ken, maar gezien de ernst van de problemen die steeds door de Haagse supporters ontstonden is toch gekozen voor de nul-variant". ROTTERDAM (GPD) Sparta heeft Ajax gisteren met een flinke schop terug in de tijd geplaatst. Een jaar geleden verloren de Amsterdammers vroeg in het seizoen, met de top per tegen PSV in het vooruitzicht, van FC Den Haag. Geladen en belust op eerherstel veegde Ajax vervolgens de Brabanders van de mat. Johan Cruijff kan slechts hopen, dat de geschiedenis zich zal herhalen en dat de 2-0-nederlaag van gisteren op Spangen over een week in Eindhoven zal worden uitgepoetst. Woensdagavond kan de Europa Cup II- winnaar wat dat betreft zijn ambities alvast kenbaar maken wanneer DS'79 te gast is in De Meer. John Bosman was de eerste, die zijn zelfoverschatting - volgens Cruijff duidelijk herkenbaar aan een gebrekkige scherpte - moest bekopen met een plaats op de bank. John van 't Schip, Jan Soe- rensen en Frank Stapleton waren op Spangen aan dé beurt om hun zonden te overdenken. Al nam Cruijff zijn Ierse aankoop als enige in bescherming. „Stapleton kampt met aanpassingsproblemen. Ik had geen zin hem weer op te stellen in een elftal dat niet draait. Want dan waren de beschuldigende vingers waarschijnlijk opnieuw zijn kant opgegaan. Terwijl de oorzaak van zijn falen heel ergens anders ligt". Bosman, die zowel afgelopen dinsdag tegen Bayern München als een dag later tegen Barcelona met een doelpuntje de indruk wekte weer berekend te zijn voor zijn taak, was tegen Sparta toch niet meer dan het botte speerpunt in een geheel nieuwe aanvalslijn. Op de rechtervleugel had Hennie Meij er de plek van John van 't Schip toebedeeld gekregen en op links vierde Allistair Dick na bijna een heel jaar van blessures zijn rentree. Rob Witschge was daarvoor naar de linkshalf-positie verplaatst, waar Jan Soerensens aanwezig heid door Cruijff even niet meer ge wenst werd. Al die omzettingen le verden de puzzelende coach wei nig houvast op en al helemaal geen doelpunten. Johan Cruijff gaat er vanuit, dat hij de komende dagen weinig woorden nodig heeft om zijn luie manschappen, die zich tegen Spar ta gedroegen als verwende sterren, aan het werk te krijgen. „Ik wacht de maandagkranten wel af. Ik kan me niet voorstellen, dat ik mijn spelers daarna nog hoef te motive ren", aldus Cruijff, die de pers daarmee zeer tegen zijn gewoonte in uitnodigde tot stevige kritiek. „Slacht die pseudo-vedetten maar af, dan hoef ik dat niet meer te doen". Die woorden tekenden de ge moedstoestand van de naar perfec tie neigende oefenmeester. Na twee matige en moeizaam gewon nen competitieduels (Roda en AZ) en een allerminst flonkerend optre den in Cruijffs tweede thuis Bar celona, is de maat vol. „Zes weken praten heeft kennelijk niet veel uit gehaald", klonk het geërgerd. „Ik heb de spelers constant voorge houden, dat vorig seizoen niet meer telt. Dat er altijd gewerkt moet worden als je prestaties wilt leveren. Ik wist, dat de groep deze moeilijkheden zou krijgen. Ten slotte hadden ze zoiets als vorig jaar, met al die successen, nooit eerder meegemaakt. Maar ondanks mijn waarschuwingen blijven som migen zich gedragen als pseudo- vedetten". ROTTERDAM (ANP) - Arnold Mühren, de middenvelder van Ajax, ziet zichzelf over twee weken weer in het Amsterdamse basiself tal. De 36-jarige international, die de seizoenstart miste door een vi rus-ziekte, is nu twee weken in trai ning. Afgelopen zondag is Mühren uit Oostenrijk teruggekeerd. Hij heeft elke dag individueel getraind onder leiding van assistent Bobby Haarms. „Het gaat goed, maar een snelle come-back is er niet bij. Het duel tegen PSV van zondag komt voor mij te vroeg. Met de groep heb ik ook nog niet kunnen meetrai- nen", aldus de linksbenige mid denvelder, die als zijn huidige ver vangers afwisselend Sörensen en Witschge heeft zien opdraven. EINDHOVEN (GPD) - Met gebal de vuisten en een glirplach van oor tot oor rende voorzitter Jacques Ruts de gang naar de PSV-kleed- kamers binnen. „Ajax heeft verlo ren". Een zin, die enkele keren werd herhaald. Pas toen de norma liter onkreukbare praeses in de ga ten kreeg dat zijn vreugdedans niet onopgemerkt was gebleven, werd de stropdas recht getrokken en ging hij over tot het geven van de STRAATSBURG (SID) - Meisjes van dertien jaar wor den in de toekomst uitgesloten van deelneming aan de Europe se zwemkampioenschappen. De leeftijdsgrens wordt op het volgende congres opgetrokken tot veertien jaar. De discussie over kinderen in de zwemsport werd aangezwengeld door de verrichtingen van de 13-jarige Jelena Mirosjina. De Russische teenager won het torensprin- gen door een serie perfecte sprongen. „Die moet op heel jonge leeftijd begonnen zijn met de training", merkte de Westduitse penningmeester Beyer van de-Europese zwem- federatie op. „Dat kunnen wij niet voor onze verantwoording nemen". Beyer ijvert al jaren voor optrekking van de leef tijdsgrens. Meisjes moeten voortaan veertien zijn. Voor jongens gold die leeftijd al. schouderklopjes aan de binnend ruppelende spelers. Felicitaties, die op z'n plaats waren want PSV had in de tweede thuiswedstrijd, tegen FC Utrecht, een voetbalde monstratie ten beste gegeven die er wezen mocht: 9-0! Een spektakel stuk waarin de landskampioen voetballend de afstand met de rest van Nederland vergrootte. Die we tenschap en de nederlaag van de concurrent uit Amsterdam hadden Ruts van zijn stuk gekregen. „We hebben echt een heel goed elftal", deed Ronald Koeman er even later nog een schepje boven op. „Er is een veel betere sfeer dan verleden jaar en dat is misschien wel het grootste winstpunt van dit seizoen". Sören Lerby reageerde gereserveerder op de jubelstem ming in de catacomben van het sta dion. „Zo behoort het te gaan. Niet anders. Maar ondanks deze winst, zijn we er nog lang niet. We moeten nog eenendertig wedstrijden en daarbij nog hopenlijk veel beker en Europacup-duels. Deze over winning is prachtig en natuurlijk mogen we nog even nagenieten, maar morgen moet dat voorbij zijn. Want woensdag staat FC Den Haag voor de deur". De reserve die de Deense inter national inbouwde, heeft alles te maken met de problemen die PSV afgelopen woensdag in Enschede kende tegen FC Twente. Soortge lijke moeilijkheden staken gister middag ook in de beginfase de kop op. FC Utrecht ving het aarzelende vertrek van thuisploeg keurig op bij de middenlijn en stuurde ver volgens Marc Verroen en even later Johan de Koek op avontuur. Ge lukkig voor PSV kende Hans van Breukelen een betere start dan zijn ploeggenoten; hij keerde het ge vaar ten gunste van zijn team. Het begin van een voetbalshow waarin FC Utrecht een weinig benijdens waardige rol kreeg toebedeeld. Kieft (3), Gillhaus (2), Lerby (2), Koeman en Arnesen zorgden voor de 9-0 score. Een doelpuntenregen die niet eens geflatteerd was. „Er zat weinig fout", hiëld ook Guus Hiddink zich op de vlakte. De coach was ook al met zijn ge dachten bij FC Den Haag. „Als we in het Zuiderpark als echte profs spelen, dan pas wil ik andere ge volgtrekkingen maken uit deze sei zoensstart. Nu moeten we eerst nog die wedstrijd in de hand zien te krijgen. Het is te vroeg nu al te den ken dat we alles al prima voor el kaar hebben. Wat me wel deugd deed was het invallen van Viscaal. Hij bewees met zijn optreden dat hij dicht tegen de basiself aanzit". Voor Hiddink een prettige bij komstigheid, want door de blessu re van Hallvar Thoresen (slijm beursontsteking) is de bezetting in de voorhoede onder druk geko men. Thoresen zal waarschijnlijk ook nog niet tegen Ajax, aanstaan de zondag, van de partij zijn. Tegen FC Utrecht was het ontbreken van de Noor geen handicap. „Wij zijn niet meer van een speler afhanke lijk", meende ook Eric Gerets. „Ten opzichte van vorig jaar zijn we een hechtere eenheid. Iedereen vecht, iedereen knokt. Dat moeten we zien vast te houden". Bindende factor in het geheel is Willy van de Kerkhof. In de nada gen van zijn loopbaan is de bijna 36-jarige middenvelder een nog steeds niet weg te cijferen onder deel van PSV's sterkste linie. Hij compenseert de offensieve drang van mensen als Arnesen, Vanen burg, Lerby en Koeman. Schier on vermoeibaar vult hij de gaten op, die de collega's laten vallen. Niet alleen zijn ploeggenoten weten het werk van Van de Kerkhof naar waarde te schatten; vrijwel elke ac tie van hem gaat gepaard met ap plaus van de tribunes. Ronald Koeman: „Voorlopig is Van de Kerkhof nog steeds onmisbaar. PSV heeft momenteel geen andere speler die dat werk zou kunnen op knappen. Ik ben blij dat hij er nog een jaar aan vast heeft geplakt". Waar PSV tegen aan hikt, kan voor Han Berger en FC Utrecht niet snel gepoeg komen: de wed strijd van aanstaande woensdag. „Dat we woensdag weer aan de slag moeten is een voordeel. Dan hebben we tenminste niet veel tijd om al te lang bij de ontmoeting van vandaag stil te staan. PSV was een paar maten te groot. Dat geef ik toe. Maar negen treffers incasseren is andere koek. Deze uitslag hoort thuis in de voorbereiding als je te gen amateurs voetbalt". Sören Lerby: nuchter. COWES (ANP) - Didier Pironi, oud-formule 1 coureur is gisteren bij een motorbootwedstrijd in de buurt van het eiland Wight om het leven gekomen. De 35-jarige Fransman reed van 1978 tot 1982 ruim zeventig wed strijden in de formule 1. Zijn loop baan als coureur eindigde met een ongeluk op het Westduitse circuit van Hockenheim. Volgens de politie op Wight zijn er bij een ongeluk met een speed boat in de Needles Race, tellend voor het Europese kampioenschap op open water, drie Fransen om het leven gekomen. Bij dat drietal zou Pironi behoren, maar officieel zijn nog niet vrijgegeven. Ajax miste in Rotterdam op nieuw scherpte en accuratesse, hetgeen zich met name uitte voor het doel van Ed de Goeij. De Spar- ta-sluitpost had voor rust geluk bij een kopbal van Bosman op de lat en een schot van Winter op de paal, maar mocht daarna met een gerust hart constateren, dat zijn tegen standers, naarmate de wedstrijd vorderde, steeds onbenulliger te werk gingen bij de afronding. Met name Bosman, die bij 0-0 in de 56e minuut voor open doel de bal naast tikte. „Dat moment was veelzeg gend", luidde het oordeel van Cruijff, die kort daarna vergeefs poogde leven in de brouwerij te brengen door Soerensen in te bren gen voor Dick en Van 't Schip op te roepen voor Rijkaard. „Want die probeerde de hele middag op tand je 84 de berg op te fietsen", vertaal de de technisch directeur het slap pe gehannes van zijn aanvoerder in wielertermen. Beschamend Sparta, dat tot dan toe onvrijwil lig voornamelijk op eigen helft had vertoefd („We wilden wel degelijk het initiatief nemen, maar dat lukte gewoon niet", aldus aanvoerder Eddie Ridderhof), snoof in het laatste kwartier behagelijk de geur van twijfel in het Amsterdamse kamp op. En greep zijn kans toen het met vier spitsen aandringende Ajax ruimte achterin moest vrijge ven. Juul Ellerman, de snel furore makende linkerspits van Sparta (PSV ziet wel wat in hem), plaveide de weg naar de verrassende, maar op basis van werklust verdiende overwinning van zijn club. Met nog tien minuten speeltijd op het uur werk van arbiter John Blanken- stein frommelde Ellerman tussen drie Ajacieden liggend de bal naar de linkervleugel, waar Ronald Lengkeek van eigen helft vertrek kend de buitenspelval ontweek. Behendig maakte deze het karwei af. In de resterende minuten ver schenen ook nog Ellerman zelf en invaller Van Stee in riante positie voor de Amsterdamse sluitpost. Hun missers waren echter verge ten toen op slag van tijd opnieuw Ellerman in de buurt van Menzo opdook en Sparta's tweede treffer intikte. Ajax zo achterlatend met de eerste nederlaag, een hoop twij fels en een doelsaldo (3-3) dat in vergelijking met de cijfers van con current PSV (18-3) al net zo bescha mend is als de waar die de Amster dammers momenteel voor hun geld geven. stelling van het evenement in 1926. De Verenigde Staten blijken dus, ruim een jaar voor de Olympische Spelen van Seoel, goed op de ver keerde weg. In de VS zelf mag men dan met de handen in het haar zit ten over de oorzaak daarvan, Euro pa weet wel degelijk waar de fout is gemaakt. „Die ligt puur en alleen in de manier waarop met de zwem mers wordt omgesprongen", aldus de assistent-bondscoach van de Oranje-ploeg in Straatsburg, Kees Vervoorn. „Er was altijd talent voorhanden, dus wat zou men zich druk maken als er eens vijf wegvie len door verkeerde begeleiding. Ze trokken een blik open, en er ston den weer vijf nieuwe 'kanjers' ge reed. Zij zwommen alleen een se conde langzamer dan hun voorgan gers, maar dat was mondiaal ge zien nooit een probleem. Nu blijkt die ene seconde funest, omdat Eu ropese landen altijd veel zorgvuldi ger zijn omgesprongen met de zwemmers. Om de simpele reden dat er gewoon niet zo veel aanbod is als in de VS". Nadat al eerder de Hongaar Ta mas Darnyi (van Dave Wharton) en de estafette-ploeg van West-Duits- land op de 4 x 200 vrij de Verenig de Staten tegen de haren hadden ingestreken, volgde afgelopen za terdag de Oostduitse Anke Möh- ring. Ze tilde het wereldrecord op de 800 vrij, dat nog maar net in handen was van het 16-jarige Ame rikaanse zwemstertje Janet Evans, naar 8.19.54, bijna drie seconden sneller dan Evans. Mede door haar wereldtijd bestempelde Hömer daarmee de DDR tot de ongekende topper van het toernooi. De overmacht bij de vrouwen was traditioneel overweldigend. Tijdens de laatste vijf EK's behaal den de Oostduitse meisjes 56 van de 60 beschikbare gouden medail les. Dit jaar tikte een DDR-zwem- ster veertien keer als eerste aan. Slechts de Roemeensen Noemi Lung (400 wissel) en gisteravond Tamara Costache (50 vrij) wierpen roet in het eten. Opvallend was wel dat nu ook de Oostduitse heren vier keer goud pakten, een meer dan West-Duits- land dat op de EK van twee jaar geleden nog goed was voor zes eer ste plaatsen. Michael Gross is wat dat betreft door 'Die Heimat' als schuldige aangewezen. Afgezien van zijn 200 vlinder, die hij zater dag nog maar net won, werd hij sinds 'mensenheugnis' gepasseerd op de 200 vrij en de 100 vlinder. Gisteravond volgde zelfs diskwali ficatie met de Duitse ploeg op de 4 x 100 wissel, nota bene door een verkeerde overname van 'de Alba tros'. De concentratie was blijk baar toch verstoord door de ge bruikelijke grap om op het laatste nummer in badpak het bassin te betreden. De Hongaar Tamas Darnyi greep zaterdag zijn tweede Europese titel en tweede wereldrecord van het toernooi. Eerder was de wereld kampioen op de 400 wissel al onge naakbaar, de 200 wissel verliep ook voorspoedig, getuige zijn wereld tijd van 2.00.56. De prestaties van de elf Neder landse EK-zwemmers waren „naar verwachting", zo concludeerde bondscoach Sitters. Met een zilve ren medaille voor de vrouwen esta fette-ploeg op de 4 x 100 vrij en vier Nederlandse records reist men vandaag weer terug naar eigen land. Aan de nationale records van Ron Dekker (50 school) en Linda Moes (200 school) voegden Marian ne Muis (200 wissel in 2.17.64) en de heren estafette-ploeg op de 4 x 100 wissel (3.48.01) er afgelopen week end nog twee toe. Met die records eindigden zowel Muis als de natio nale ploeg overigens in de achter hoede van het veld. Geheel in de lijn van alle (tien) vaderlandse zwemmers, die zich dit toernooi voor een A-finale wisten te plaat- MAANDAG 17.50-18.15 Ned 2: Beelden van het EK Hockey in Moskou: [j Nederland-Italië. 21.25-22.00 SKY: SKY: Mo torsport News. 21.50-22.20 BRT 1: Extra Ti me. 22.00-23.00 SKY: Nederlands voetbal. 22.30-23.35 SCH: Voetbal: English League-Rest of the World. 23.20-23.50 BBC 2: Cricket: Bicentenary Test. DINSDAG: 11.00-11.30 SCH: Kick Start. Motorsportprogramma. 13.05-14.05 SKY: Davis Cup Tennis '86: Mexico-West-Duits- land. 14.05-14.40 SKY: Motorsport News.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11