Dankzij een rente Scheidingswand van stalen liggers en staanders: een simpel systeem Piet Oudolf uit Hummelo kweekt alleen „onbekende" planten Een dagje gezellig witvissen op de plas MARBELLA VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 VRIJE TIJD- DOOR BRAM VAN LEEUWEN ,V:v V 5'; z'n auto inruilt voor een Marbella, kan waar schijnlijk meteen wegrijden zonder een cent te betalen. Want tijdelijk krijgt u van Seat een renteloos voorschot van maxi maal f 10.000,- En voor de aanbeta ling zal uw inruil in de meeste gevallen voldoende zijn Het renteloze voorschot betaalt u pas na 6 maanden terug. Dus kunt u nu in uw nieuwe Marbella stappen en hoeft u pas begin 1988 te betalen Op zichzelf al een aantrekkelijk aanbod, maar nog aantrekkelijker u vertellen dat u al vanaf f 12.245.- een Marbella koopt En dat alle Marbella's nu nog com pleter zijn Zo heeft de Ma rbella L nu comfortabele, verstelbare rugleuningen en de Marbella CL bovendien een handige wisser op de achterruit. Overi gens geldt het financieringsaanbod niet alleen voorde Seat Marbella, ook voor de Ibiza. de' Ronda en de M a laga Kort samengevat kunt u straks zeer voordelig, pittig en sportief rij den Dus heeft u redenen genoeg om snel bij uw Seat dealer langs te gaan ALPHEN A/D RIJN Gabo Autoservice B.V., Kalkovenweg 7, Tel.: 01720-43301 Sub-dealer: RIJNSATERWOUDETinga Autoservice B.V., Van Wassenaerlaan 2, Tel.: 01721-8980. LEIDEN Autobedrijf Huisman B.V., Levendaal 80, Tel.: 071 -144345. KATWIJK A/D RIJN Autobedrijf Bellcar, Valkenburgseweg 28a, Tel.: 01718-71961 HILLEGOM Autobedrijf "Henko", Weeresteinstraat 25A, Tel.: 02520-23568. Drbchouden Prijs ind BTW excl aflevering:, kosten Het betreft hier een renteloze huurkoopovereenkomst in samenwerking met onze financieringsmaatschappij op de gebruikelijke voorwaarden voor het bij inruil bij te betalen bedrag rr Dit aanbod geldt alleen bi| aanschaf tussen 26 juni en 31 augustus 1987 en registratie voor 15 september 1987. Importeur Pon Car B.V. Heemstede. Tel.: 023-339172 n f 10.000.-. Minimale aanbetaling 33% GRATIS Deze maand bij Sunlite Zonwering D.H.Z. hor óf hordeur bij aankoop van 300.- binnen- of buitenzonwering Sunlite Schoolstr. 129 Voorscholen. Tol. 01717-8089 Behalve maandag, iedere dag van 10-17.30 ópen! De meeste doe-het-zelvers draaien er hun hand niet voor scheidingswand te bouwen. Een klus die in vele gevallen op de zolder wordt uitgevoerd om daar een woon-, slaap- of hobbyruimte te maken. Maar het is natuurlijk ook mogelijk om een groot woonvertrek in tweeën te delen. Dergelijk werk kan het best in 'dro ge bouw' worden uitgevoerd, waar aan dus geen specie te pas hoeft te komen. Gipskartonplaat is een van de meest gebruikte materialen voor dergelijke klussen omdat het makkelijk verwerkbaar is en niet duur. Het is bovendien brandveilig en het levert een prachtig vlak, naadloos en direct afwerkbaar op pervlak op. Tot voor kort werd voor het re gelwerk, waarop aan beide zijden de platen werden aangebracht, hout gebruikt. Een van de grote fa brikanten van gipskartonplaat heeft nu een systeem ontwikkeld waarbij stalen liggers en staanders worden toegepast. Dat lijkt de klus voor een 'amateur' moeilijker te maken maar het tegendeel is waar. De stalen profielen hebben een U-vorm. Ze laten zich uiterst ge makkelijk op lengte maken, dood gewoon met een blikschaar. Je knipt eerst de zijwanden van de U door, buigt het profiel dan haaks om en je knipt de andere wand door. Aan het opzetten van het regel werk de horizontale liggers en de verticale staanders - komt totaal geen lastig staalconstructiewerk te pas. Het opzetten van het buiten raam van de constructie is een kwestie van een ligger op de vloer en een tegen het plafond monteren en vervolgens tegen elk der muren een verticale staander plaatsen. Op de achterkant van deze vier delen wordt een strook riband geplakt. Op steenachtige ondergronden worden de vier delen met bijbeho rende slagpluggen vastgezet; heeft de bevestiging op hout plaats, dan kunnen snelbouwschroeven wor den gebruikt. Die gaan zonder voorboren makkelijk door het staal heen. Leidingen De overige staanders behoeven niet vastgezet te worden. Ze ko men op een afstand van 60 cm 'hart op hart', zodat de gipsplaten (60 cm breed) elkaar steeds in het midden van de verticale staanders ontmoe ten. De platen zyn heel snel gemon teerd, ook weer met die snelschroe- ven. Zit een plaat eenmaal vast, dan staat ook de staander automatisch onwrikbaar. Ze hebben royaal vol doende sterkte om er zware voor werpen zoals een wastafel aan te monteren. Het verwerken van de snelbouwschroeven gaat het mak kelijkst en het snelst met een boor- schroefmachine. Zodra één zijde met platen is af gewerkt en ook het kozijn voor de toegangsdeur is geplaatst, kunnen leidingen voor elektra en water worden aangelegd. Ook dat geeft geen problemen, want de stalen profielen zijn heel slim van 'door- drukpoortjes' voorzien; die druk je open en je voert de leidingen er op de gewenste plaatsen door. Scha kelaars en stopcontacten maak je met de bekende speciale holle- wanddozen; ze zijn voorzien van klemmen waarmee ze in een in het plaatmateriaal gezaagd gat vastge zet worden. Voordat nu de andere kant met gipsplaten wordt afgewerkt kan het isolatiemateriaal aangebracht worden. Het ligt voor de hand dat iedereen die zo'n scheidingswand bouwt meteen aan isolatie denkt, zowel om thermische als akoesti sche redenen. Het is ook verstan dig om waterleidingspijpen die in de wand verwerkt worden met buis isolatie te omkleden; dit voorkomt condensvorming. Afwerken Een scheidingswand van twee maal 15 mm gispkartonplaat met daartussen minerale wol is uiter mate sterk en isoleert optimaal te gen geluid en kou. Vandaar dat dit snelbouwsysteem ook vaak wordt toegepast als voorzetwand tegen een koude muur. Het wegwerken van naden tus sen de aaneensluitende gipsplaten is eveneens een eenvoudig karwei tje, waarvoor de fabrikant van het systeem de nodige materialen (vui ler en glasvliesband) bijlevert. Het nu egale oppervlak kan met elk ge wenst materiaal afgewerkt wor den. De leverancier adviseert om het oppervlak vóór dergelijke af werkingen te behandelen met diepgrond. Het weldoordachte snelbouw systeem is geheel compleet. Er is een uitvoerig en heel duidelijk boekje verkrijgbaar (in bouwmark ten e.d. of bij de fabrikant, Rigips in Vianen, tel. 03473-73644) waarin nog talrijke andere toepassingsmo gelijkheden staan beschreven. Wees geen dief van eigen portemonnee. Ga ook over op LPG, het verschilt te veel! Een 50 litertank super- benzine kost 1 hl-El Een 50 litertank LPG kost maar Dat scheelt 50 gulden op 50 liter!!!! Geef gas naar Gabo t laat het u eens precies voorrekenen. Een kwali- teits-installatie inge- bouwd bij Gabo al vanaf BEiBaen een elektri sche installatie voor.nog meer gemak al vanaf «n-Hei Inclusief btw en 2 jaar garantie! Kom ook naar de vak mensen voor LPG. voor service Als we met de boot het klein ha ventje uitroeien is het nog sche merdonker. De plas voor ons heeft door zijn uitgestrektheid en lichte kabbelingen iets sinis ters. De brede rietkragen aan de oevers stralen iets spookachtigs uit en roepen heel andere beel den op dan wanneer de verzame ling groene sprieten overdag wordt beschenen door de zon. Ook het plotseling wegschieten van uit hun slaap opgeschrikte watervogels levert een bijdrage aan de wat 'unheimische' sfeer We hebben besloten vandaag eens een lekker dagje te gaan witvissen. In de boot ligt een in- steekhengel van een meter of zes. Lang genoeg om straks een paar mooie voorns of brasems te verschalken en door zijn geringe gewicht makkelijk hanteerbaar. En als ons dat zelfs nog teveel wordt kunnen we de stok altijd nog onder het touw van het zit- plankje doorschuiven zodat we beide handen vrijhebben voor een kopje koffie of een broodje. De kringen op diverse plekken en het gespetter van een vis die zich even uit zijn element verheft doen het beste verwachten. Want waar een vis springt, wordt vis gevangen. Het is een oud gezeg de die zijn gelijk in de loop der jaren al vele malen heeft bewe- Aangekomen in het kommetje dat fraai wordt afgeschermd door een hoge rietkraag planten we de steekstokken in de mod derige bodem die gelukkig is voorzien van een harde toplaag. Vermoedelijk watermosselen. Vandaar ook de aanwezigheid van meerkoeten die onophoude lijk duiken naar voedsel en voortdurend eikaars territoir be twisten. Een dagje witvissen betekent voor mij: je niet overmatig in spannen en beslist niet teveel werk verzetten. Dat vindt zijn weerslag ook in het voertje Geen uitgekookt samengesteld lokker tje dat de avond tevoren al met veel zorg uit allerhande ingre diënten is samengesteld. Maar gewoon een paar hompen oud brood die na te zijn ingeweekt en samengekneed in pingpongbal formaat worden uitgestrooid. In die gemakzuchtige benade ring past ook een wat grotere pen, zodat we straks onze ogen niet bovenmatig hoeven in te spannen om een aanbeet te ont waren. En in stilte en alle rust wachtend op de dingen die ko Geen massaproduktie van kortbloeiende groeisels, geen akkers vol wuivende snijbloemen, maar een keur aan voor Nederland uitzonderlijke vaste planten, bamboe's en siergrassen, dat is de kwekerij van Piet Oudolf in het Gelderse Hummelo. Een lusthof voor de ware tuinliefhebber. Oudolf, tuinarchitect van origine, begon zijn kwekerij uit liefhebberij en omdat hij het aanbod van tuin planten in Nederland te beperkt vond. „Veel Nederlanders zetten alleen maar eenjarige planten en bloemen in hun tuin, liefst met zo veel mogelijk kleurtjes. Er is echter oneindig veel meer te krijgen voor de tuin zoals uitheemse wintervas- te planten die het hier uitstekend doen. Ik verzamel al jaren planten in het buitenland en kweek die hier verder op. Op dit moment heb ik ruim zevenhonderd verschillende voor Nederland toch wel unieke planten. Planten die je nergens, of anders slechts in beperkte mate, kunt kopen." Voor een leek zal de kwekerij van Oudolf desondanks nauwe lijks verschillen van andere kweke rijen. Oudolf beaamt dat: „Er ko men weieens mensen die eigenlijk niet weten wat ze hier moeten zoe ken. Onze vaste bezoekers zijn mensen die veel aandacht beste den aan hun tuin, die er een lief hebberij van hebben gemaakt, en iets extra's zoeken. Bijzondere planten, die ook wintervast zijn." Mag het unieke van Oudolfs kwekerij niet direct iedereen op vallen, inspirerend is de tuin wel. In het achterste gedeelte ervan be vinden zich vaste plantenborders. Daar kan de koper bekijken hoe de nog kleine plantjes in de kweek- borders straks zullen worden. Iets wat soms zonder meer nodig is. Tenslotte zie je aan een mager sprietje niet dat daar straks een for se struik uit kan groeien. De kwe ker motiveert een en ander als volgt: „De catalogussen van grote kwekers geven toch een beetje een te optimistisch beeld. De borders zijn altijd prachtig mooi vol en de kleuren meestal net iets te fel. Hier kun je zien hoe het in werkelijk heid is". Op zaterdag 22 en zondag 23 au gustus houdt Oudolf in Hummelo open huis. "Ik heb ruim 700 die je in Nederland op beperkte schaal men gaan, klappen we de over- comfortabele visstoel met leu ningen uit. Het rode puntje van de pen is in de nu snel verdwijnende sche mering steeds duidelijker te zien. Alsof de aanwezige vis ons even wil verwelkomen komt er een kleine brasem naar de opper vlakte. Eerst de kop, vervolgens de rug om met een rustige bewe ging van de staart weer gracieus onder de oppervlakte te verdwij nen. Een klein, maar overduide lijk bellenspoor achterlatend. Toch is het een andere vissoort die de primeur heeft onze forse vlok witbrood te consumeren. Het is een voorn. Niet bijster gróót van formaat. Ruim de maat en fraai van tekening en kleur. Wat iedere keer weer opvalt zijn die fraaie rode vinnen die zo goed contrasteren met het zil verkleurige schubbenkleed. Als de zon hoog aan de hemel staat hebben onze hengels al vele malen gekromd gestaan. Want nadat enkele vertegenwoordi gers van de voornsoort zich heb ben laten verleiden door ons aas, geeft ook de blei en de brasem acte de présence. De brasem is in schoolvorm zelfs zo nadrukkelijk aanwezig dat een bescheiden bijvoertje on middellijk leidt tot een fors bel lenplakkaten. Waar we andere dagen hebben moeten zuchten en steunen omdat de vis zo aarze len, treuzelend, zo tergend lang zaam aan het het vlokje sabbel de, zo resoluut zijn nu de weglo pers en opstekers. Het duurt alles bij elkaar een dikke twee uur. Met korte tus senpozen blijft de pen in bewe ging en regelmatig wordt het in middels vlak geworden waterop pervlak in beroering gebracht door een brasem die zich na aan vankelijk fel verzet op zijn kant gewillig naar het landingsnet laat dirigeren. Met een lijntje dat 14 honderd ste millimeter dik is en een niet al te kleine limerickhaak leveren ook de grootste exemplaren geen problemen op. Dat is ook niet de bedoeling, want als we ergens een grote hekel aan hebben dan is het een vis verspelen doordat de lijn te dun is. Dan liever maar een paar aanbeten minder. Dan is het alsof er een fluitje gaat voor de vissen dat het afge lopen moet zijn. Als bij toverslag verdwijnen de fraaie aanbeten, terwijl geen visje het rimpelloze water meer in beweging brengt. Maar onze visdag kan niet meer kapot. We verkassen nog een paar keer om na te gaan of ze misschien elders nog wel enige bijtlust vertonen. Als ook dat niet lukt, blijven we gelaten nog even in het deze zomer zo matig schijnende zonnetje bakken. Dan pakken we onze spulletjes in alle rust in en roeien in een zeer laag tempo terug naar de thuishaven. Geloof me: zo'n dag je dat alles mag en niets hoeft heeft een grote bekoring. Een gave brasem wordt na te zijn onthaakt weer teruggezet i zijn element. (foto bvi)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9