LEIDSCH DAGBLAD Mijnenjagers mogen naar Golf mmmoft 'Een extraatje voor gezin met kinderen' Fouten in reizenonderzoek Van den Broek: 'Vitale Nederlandse belangen staan op het spel' COOom Nijpels: fosfaten snel uit alle wasmiddelen Vleugels van ramptoestel stonden bij start verkeerd Kroonprins werkt in ziekenhuis VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 OPGERICHT 1 MAART 1E 38400 Kamers dertig maal verhuurd GRONINGEN (GPD) - Door de zelfde kamers aan dertig ver schillende mensen te verhuren, heeft een 38-jarige vrouw uit Groningen aan vooruitbetalin gen zeker 10.000 gulden opge streken. Toen een aantal huur ders op vrijwel hetzelfde tijdstip hun kamer wilde betrekken, liep het fout. De huurders stapten naar de politie, die de vrouw we gens oplichting arresteerde. Ze was op dat moment juist bezig, opnieuw een kamer te verhuren De vooruitbetaalde huurpennin gen zijn volgens de politie vrij wel zeker gebruikt voor de aan koop van drugs. De vrouw is vermoedelijk on geveer een maand geleden be gonnen met haar oplichtings praktijken. Ze zocht telefonisch contact met mensen, voorn lijk studenten, die via een adver tentie een kamer zochten. Het de politie inmiddels duidelijk ge worden, dat de vrouw twee ka mers in haar woning in Beijum aan minstens vijftien verschil lende mensen heeft verhuurd die daarvoor tussen de 200 en 450 gulden vooruit moesten betalen. Busramp in Zuid- Afrika: 25 doden JOHANNESBURG (Rtr) - Ten minste 25 Zuidafrikaanse mijn werkers zijn vandaag om het le ven gekomen bij een busongeluk in de oostelijke Kaapprovincie. Ongeveer 35 mijnwerkers raakten gewond. De bus botste op weg van de provincie Oranje Vrijstaat naar de thuislanden tegen een berg wand. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Queenstown. Aanvan kelijk werd bericht dat de bus in een ravijn was gestort en er 60 do den waren. BRUSSEL (ANP) - De organisatie van Europese consumentenbonden (BEUC) heeft grote fouten gemaakt bij de publikatie van een rapport waarin de prijzen van vakantiereizen naar Zuid-Europa worden vergele ken. Dat heeft een woordvoerster van de consumentenorganisatie toege geven. In het rapport wordt gezegd dat dezelfde vakantiereizen in Nederland vaak aanzienlijk meer kosten dan in andere Noordeuropese landen. Als voorbeeld noemde de BEUC een verblijf in een hotel in Benidorm, dat bij de Nederlandse reisorganisatie Arke 1856 gulden zou kosten, bijna 800 gulden meer dan bij Thomson in Groot-Brittannië. Het prijsverschil is dus veel geringer. De fout is volgens haar gemaakt door het onderzoeksinstituut dat de BEUC had ingeschakeld om de prij zen te vergelijken. Aan de conclusies van het onderzoek zelf verandert niets houdt de BEUC vol. Voor all-in reizen is Groot-Brittannië veruit het goedkoopst en West-Duitsland het duurst. Nederland zit daar tussenin. DEN HAAG (GPD/AP) - De Nederlandse regering is in principe bereid mijnenjagers naar de Perzische Golf te zenden. Dat heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gisteravond gezegd na afloop van het overleg van topambtenaren van de zeven landen van de Westeuropese Unie. Nederland probeert nog zoveel mogelijk andere lan den te overtuigen van de noodzaak mijnenjagers naar de Golf te sturen. De Vries (CDA) wil: DEN HAAG (GPD) - Gezinnen met kinderen moeten meer profite ren van de lastenverlichting. CDA- fractievoorzitter Bert de Vries vindt dat zij er in de afgelopen ja ren bekaaid zijn afgekomen en dat ze nu best wat extra's mogen krij gen. Hij denkt daarbij aan een ver hoging van de kinderbijslag. Eerder had De Vries al gewezen op de onrechtvaardigheid van Ru- dings belastingvoorstellen. De hoogste inkomens zouden aanmer kelijk meer profiteren van dit be lastingvoordeeltje dan de laagste. Een meerderheid in de Tweede Ka mer (PvdA en CDA) wijst die voor stellen af. Naar verluid vindt ook premier Lubbers dat, maar tijdens het gis teren gehouden kabinetsberaad over de belastingplannen heeft hij nog geen nieuw voorstel op tafel gelegd. Overigens zou voor het ver schil tussen alleen- en tweeverdie ners (tweeverdieners profiteren dubbel van Rudings voorstellen) al een compromis zijn gevonden. De ministerraad wil vandaag be sluiten nemen over de belasting verlaging. Volgens een woordvoer der van de minister-president is er 'goede hoop' dat dat lukt. DACCA - Moessonregens 1 oorzaken op het ogenblik,ernstige overstromingen in Banglad Honderden personen zijn al ver dronken, terwijl naar schatting één miljoen inwoners dakloos zijn geworden. Hier een foto uit het Ray er Ba zar-district. Een gezin probeert met de schamele huisraad goed heenkomen te zoeken nu hun huis onder water staat. De regen heeft er onder meer voor gezorgd dat het water van de rivier Buri- ganga ver buiten de oevers ii treden. (foto ANP) Volgens minister Van den Broek staan vitale belangen van Neder land op het spel in de Golf. Zonder dat ons land partij wil kiezen in het conflict tussen Iran en Irak, is het nodig de vrije doorvaart te waar borgen. Vandaar dat Nederland de principiële bereidheid heeft uitge sproken mijnen te verwijderen in de Golf. De opvattingen van minister Van den Broek worden gedeeld door CDA en WD. De PvdA noemde in een eerste reactie de mededeling 'een loos gebaar'. Volgens oud-mi nister van defensie Stemerdink moeten eerst de Amerikanen en de Russen hun schepen uit de Golf te rugtrekken. Pas dan zou een Euro pees initiatief aanvaardbaar zijn. Europa moet niet meedoen aan Amerikaanse avonturen, zei hij. CDA en WD juichen het princi pe-besluit toe. Woordvoerders van de twee fracties vinden dat de mi nister nu met initiatieven moet ko men om andere landen over te ha len samen met Nederland mijnen jagers naar het gebied te zenden. Vooral het CDA verwacht van een dergelijke actie dat Washington kan worden duidelijk gemaakt dat het vrijhouden van de zee een ge meenschappelijk westers belang Het nieuwe standpunt van mi nister Van den Broek moet nog verder worden besproken in het kabinet. De meestbetrokken be windslieden heeft hij al geïnfor meerd. Duidelijk is dat Nederland ervan is afgestapt dat de marine al leen onder VN-vlag naar de Golf kan worden gezonden. Het kabinet lijkt nu bereid ons land te laten deelnemen aan een Europees eskader. Het is daarbij al voldoende als slechts enkele ande re landen schepen zenden. Neder land is niet in staat geheel alleen mijnen te jagen in het gebied van de Golf. Zoals bekend hebben En geland en Frankrijk al marinesche pen in de Golf gestationeerd. Een definitief besluit hangt nog af van de reacties uit de andere hoofdsteden van de landen van de unie, vooral Italië, de Duitse Slang van meter belaagt fietser ROTTERDAM (ANP) - Een fiet ser is gisteren in de Homerus- straat in Rotterdam belaagd door een bijna een meter lange slang. De slang kronkelde via de trap per van de fiets naar broeks pijp van de man. De fietser maakte geschrokken een trapbe- de slang de kel der van een nabijgelegen woning in kroop. Experts van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp, waar de slang nu is gehuisvest, hebben inmiddels vastgesteld dat het gaat om een Europese ratten- slag. Deze soort is niet giftig Een agent van de Rotterdamse politie wist de slang gisteren met behulp van een bezem en enkele collega's te vangen. Buiig weer Half- tot zwaar bewolkt en enkele re gen- en onweersbuien. Minimumtem peratuur ongeveer 17 graden, maxi mumtemperatuur van 22 graden aan zee tot 26 graden in het oosten van het land. Weinig wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur on geveer 19 graden. Zaterdag 22 augustus zon op: 06.33 uur, zon onder: 20.51 uur; maan op: 03.42 uur, maan onder: 20.35 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.14 en 15.40 uur; laag water: 11.26 en 23.50 uur. De Vries. (foto GPD) VAKANTIEVLUCHTEN BE DREIGD - Een staking van 24 uur van de 140 luchtverkeersleiders van de luchthaven van Barcelona, een controlecentrum voor het wes ten van het Middellandse-Zeege- bied, bedreigt morgen alle vluch ten van en naar de Costa Brava en de Balearen. Chartermaatschappijen zijn van plan hun vluchten te vervroegen of uit te wijken naar Valencia en Ali cante. Zij kunnen daarbij gebruik maken van de luchtverkeerslei ding in Marseille. LEDER voetbalschoen Zwart met I witte strepen. 13-nops vaste noppen- zool. Mt. 30-45 Adviesor 34.95 I alléén vandaag en morgen Bondsrepubliek en België. Frank rijk en het Verenigd Koninkrijk hebben al mijnenvegers naar de Golf gezonden. Naast Nederland maakt verder alleen Luxemburg deel uit van de WEU, maar dat land beschikt niet over mijnenvegers. Volgens de Duitse grondwet mag haar marine niet buiten het NAVO-gebied operen. De Italiaan se regering is verdeeld over de vraag of schepen gezonden moeten worden, en de Belgen hebben een verzoek van de Amerikanen al af gewezen. Het is nog onduidelijk of deze twee landen wel bereid zijn deel te nemen aan een Europese strijdmacht, Drie oude mijnenvegers van de Amerikaanse marine zijn donder dag vanuit havens aan de westkust vertrokken naar de Perzische Golf. Mogelijk zullen op korte termijn nog twee andere soortgelijke vaar tuigen koers zetten naar het crisis gebied. Nederlandse estafette ploeg behaalt zilveren zwemsucces op 4 x 100 m vrije slag. PAGINA 15 Godvrezend Urk wil geen tweede Volendam worden. PAGINA 2 Vrijwillige aidstest voor patiënten in Amsterdams Medisch Centrum. PAGINA 3 Sandinisten in Nicaragua overwegen einde staat van beleg. PAGINA 5 Staat verkoopt aandelen DSM, maar behoudt meer derheid. PAGINA 7 Pet Shop Boys vinden op treden te duur. PAGINA 20 'Fabrikanten desnoods dwingen' DEN HAAG (ANP) - Minister Nij pels van Milieubeheer wil de zeep fabrikanten desnoods wettelijk dwingen het fosfaat uit hun was middelen te halen. De Stichting Natuur en Milieu in Utrecht kon digde vandaag aan actie te gaan voeren tegen de industrie om de reeds lang beloofde fosfaatloze was af te dwingen. In een brief aan de stichting schrijft Nijpels dat hij zal proberen met de Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten (NVZ) tot overeenstemming te komen over een tijdschema, dat uiteindelijk leidt tot fosfaatloze wasmiddelen. DETROIT (DPA) - De piloten van het zondag in het Amerikaanse De troit verongelukte vliegtuig heb ben kennelijk verzuimd de vleu gels van het toestel in de juiste stand te zetten voor de start. Dit heeft een woordvoerder van de Amerikaanse luchtcontroledienst vandaag meegedeeld. Naar hij zei is bij het afluisteren van de automatische gespreks- band in de cockpit gebleken dat de bemanning bij het nalopen van de controlelijst vóór het vertrek de positie van de voorste vleugels niet naging. Ook functioneerde een alarmsysteem niet dat alle onder delen bewaakt die in orde moeten zijn voordat een veilig vertrek mo gelijk is. Aanvankelijk had men niet aan de stand van de vleugels als moge lijke oorzaak van de ramp gedacht, omdat die van het toestel gerukt werden toen het neerstortte. Wel waren er de verklaringen dat het toestel kennelijk onvoldoende om hoog kwam bij de start. De ramp kostte ruim 150 passa giers het leven. Geld voor Minerva LEIDEN/DEN HAAG (GPD) - Kroonprins Willem-Alexander gaat volgende week een aantal da gen in het Haagse Bronovo-zieken- huis werken. In hetzelfde zieken huis lag koningin Beatrix tot begin vorige week met een hersenvlies ontsteking. De prins wordt naar het zieken huis gestuurd door de Leidse stu dentenvereniging Minerva, waar van hij onlangs lid is geworden. Zoals bekend gaat de prins aan de Leidse universiteit geschiedenis studeren. De werkzaamheden zijn een ver vanging voor de ontgroeningspe riode die studentenverenigingen vroeger kenden. Volgens een woordvoerder van Minerva is de ontgroening afge schaft vanwege de kwalijke naam die dat ritueel had. Daarvoor in de plaats kwam een kennismakings periode van drie weken. Een van die weken moeten de nieuwe leden werken om geld te verdienen voor de vereniging. In de rest van de tijd zijn er activitei ten om oudere en eerste jaarsstu denten (die in het taalgebruik van Minerva nullen worden genoemd) nader met elkaar in contact te brengen. Oorspronkelijk wilde de vereni ging de prins een week laten bol- lenpellen bij een boer in de buurt van Noordwijk, maar daar maakte de veiligheidsdienst bezwaren te gen. De kroonprins kent ziekenhuis Bronovo uit eigen ervaring. Er is een speciale afdeling ingericht voor behandeling van leden van het koninklijk huis. Willem-Ale xander heeft daar in december 1985 gelegen voor een blindedarm operatie. Daartoe zullen ambtenaren de ko mende week gesprekken voeren met fabrikanten. Als dat niet lukt overweegt mi nister Nijpels sterk om het via wet telijke maatregelen voor te schrij- In een brief aan de milieu-organi satie lieten de zeepfabrikanten on langs nog weten dat vervanging van alle fosfaat door andere midde len nu nog niet haalbaar is. Er zijn nog geen stoffen gevonden die zo wel in technisch als in economisch opzicht het fosfaat volledig kun nen vervangen. De Stichting Natuur en Milieu stuurt de komende week brieven aan de grote supermarktketens met het verzoek fosfaatvrije was middelen een prominente plaats in de winkel te geven. Bespoten groenten uit tuin gestolen OEGSTGEEST - Uit een volks tuintje aan de Rhijngeesterweg in Oegstgeest zijn gisternacht groenten gestolen die door de ei genaar kort tevoren waren be spoten met gif. Volgens de instructies op de verpakking van het gif is het niet raadzaam de groenten aan te ra ken voordat er drie maanden zijn verstreken. De politie in Oegst geest hoopt dat de dief de groen ten (worteltjes en bieten) nog niet heeft gegeten. Verder hoopt men dat lieden die met plannen rondlopen volkstuintjes te plunderen, door dit voorval worden afgeschrikt. Reizigers opgelicht AMSTERDAM (GPD) - Een al eer der failliet verklaard reisbureau in Amsterdam heeft enkele tientallen vakantiegangers ernstig gedu peerd. Het reisbureau, World Air Travel, bleef ondanks het faillisse ment gewoon open. De spoorloos verdwenen eigenaar heeft waar schijnlijk voor tienduizenden gul dens aan reisgeld geïnd, voorna melijk voor verre bestemmingen als Suriname en Afrika. Toen de vakantiereizigers hun tickets kwamen ophalen troffen ze het reisbureau gesloten aan. Bij de politie zijn tot nu toe twintig aan giften van gedupeerden binnenge komen. Piet Kerkhof zegt: Unisex warmgevoerde jacks (Qlj Groenoordhallen)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1