TAD Tweede fase nieuwbouw AZL kost 300 miljoen Muziekverzamelgebouwkomt er nu of nooit Overeenstemming over koop 29 huizen aan de Morsweg Lange strijd tussen ABP en flatbewoners LEIDSCH DAGBLAD Tijdelijk uitstel van bouw Schubertlaan geen probleem voor gemeente Opinie s VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1987 Deetman geeft goedkeuring LEIDEN - Het Academisch Ziekenhuis heeft van minis ter Deetman (onderwijs en wetenschappen) officieel toestemming gekregen voor de bouw van de tweede fase van de nieuwbouw. Het gaat om een project waar mee zo'n 300 miljoen gul den is gemoeid. Bij zijn toestemming voor de bouw van de tweede fase nieuwbouw AZL heeft Deetman een paar ex tra's gevoegd. Zo geeft hij het zie kenhuis een apart budget van 8 miljoen voor specifieke voorzie ningen aan het gebouw van keel-, neus- en oorheelkunde. De gevel zal, om geluidshinder tijdens de bouw zoveel mogelijk te beperken, een dubbele wand krijgen. Ook zal le opening het mogelijk zijn om KNO tijdelijk het dak de heli-haven op kennen gegeven de herziene be de al gerealiseerde groting over dit jaar te zullen goed- - tijdens het heien - op de afdeling nieuwbouw. De totale nieuwbouw keuren. "Dat betekent dat hij ver van oogheelkunde onder te bren gen. Ook geeft Deetman een vol gens Peters 'aanzienlijk' bedrag het AZL beslaat 85.000 trouwen heeft de sloop wen. Onder meer het oude gebouw van interne geneeskunde (30) zal tegen de grond gaan om plaats te maken voor parkeerruimte. Wanneer de nieuwbouw - de be doeling is in 1994 - gereed zal zijn, heeft het AZL behoefte aan 2000 parkeerplaatsen. Peters denkt in dit verband aan enkele parkeerga rages van twee of drie lagen. Hij verwacht dat het AZL deze garages zelf zal kunnen exploiteren. "We kante meter; daarvan behoort gingsplannen". Het AZL heeft tot 43.760 vierkante meter tot de nog enkele gebou- te realiseren tweede fase. Het laat- gulden bezuinigd. Dat is bijn ste deel vergt een investering van derde va 250 mijjoen gulden, exclusief de 40 dat dit j miljoen inrichtingskosten en de nigd. miljoenen extraatjes. Peters heeft goede hoop dat de Overigens heeft Deetman nog voorgenomen bezuinigingen dit enig voorbehoud gemaakt wat be- jaar worden gehaald. Aanvankelijk treft de onderzoekafdeling en de leek het erop dat dit niet zou ge- afdeling kindergeneeskunde. Kin- beuren: in mei was slechts 1,8 mil- dergeneeskunde wil hij met aantal bedden inkrimpen, een wens waartegen de AZL-directie zich mordicus verzet. Wat de hebben namelijk van Deetman ook derzoekafehng betreft wil Deet- maanden 1 joen bezuinigd, terwijl er op dat moment al 3,6 miljoen bezuinigd zou moeten zijn. "Dat kwam", al dus Peters, "omdat de eerste dit jaar slechts een aanloop waren tot de drastische bezuinigingen. Die ombuiging is in Rotterdam. Volgende juni-juli omgezet tot een knik neer- deze twee kwesties waarts". Deetman heeft ook de begroting van 1986 goedgekeurd. Het tekort van die Begroting (14 miljoen) drukt op de begroting van dit jaar, waardoor uiteindelijk 27 miljoen aan bezuinigingen moeten worden parkeergarages op ons ter- gemeen directeur J.H. Peters, te gehaald. de toezegging gekregen dat ridisch eigenaar zullen zijn van de grond en de gebouwen op het ter rein. Het contract daarvoor ligt al bij de notaris en zal vermoedelijk op 1 september worden onderte kend. Nu we in deze positie ko men, kunnen we op eigen houtje met gemeente, ministerie en even tueel NS overleggen over de bouw i dat het AZL nog nader leg pleegt met de Erasmus-u siteit in week zal overleg tussen de minister AZL-directie worden gepleegd. Begroting Tevens heeft Deetman, aldus al- Algemeen directeur van het AZL J.H. Peters: "Het blijkt dat de mi nister vertrouwen heeft in ons be zuinigingsplan". Gezondheidsdorp Ook ziet Peters nu de mogelijk heid om een 'gezondheidsdorp' op het AZL-terrein te vestigen: "Ik denk daarbij aan de vestiging van reumakliniek Sole Mio, aan het "Katwijks Zeehospitium, aan be drijven op het gebied van de ge zondheidszorg. Ook het Centrum voor humaan geneesmiddelenon derzoek zou hierin passen. Er is van universiteits- en bedrijfszijde LEIDEN - De beslissing al veel belangstelling voor dit Raad van State om de b idee". gunning voor Vermoedelijk zal eind oktober Schubertlaan te schorsen, levert de eerste van de 1.000 palen i r de gemeente geen onoverko- de tweede fase nieuwbouw de menlijke problemen op. Ambte- grond ingaan. Peters hoopt dat te r Verkoren (directie volkshuis- (archieffoto Jan Holvast) kunnen combineren met de offieië- vesting) rekent er op dat over i Eerste mensen verhuizen in najaar LEIDEN - De gemeente is erin ge slaagd met 29 eigenaars van wonin gen in het gebied Morsweg 4 over eenstemming te bereiken over de koop en sloop van hun huis. Dit be tekent dat samen met de woningen die al gemeentebezit waren, 31 van de 44 woningen - ruim tweederde - eigendom van de gemeente B en W hebben inmiddels beslo ten de gemeenteraad een dergelijk voortel voor te leggen. Zij hopen dat de tegenstanders van sloop daarna alsnog bereid zijn met de gemeente te gaan praten over de kraakt, verkoop van hun woning. dat het dak en de vloeren kapot worden gemaakt en de wc wordt verwijderd. Op deze wijze hoopt de gemeente tegen te gaan dat de leegstaande woningen worden ge- derhalve maand alsnog de eerste paal kan worden geslagen. Een en ander is afhankelijk van het advies dat de commissie be roep- en bezwaarschriften begin september uitbrengt over het be zwaarschrift van de omwonenden. De Raad van State bepaalde name lijk dat eerst deze beroepsprocedu re moet worden afgemaakt. Wan neer dat advies aan B en W positief is, wordt vermoedelijk in oktober met de bouw begonnen. Luidt het advies negatief dan wordt niet uitgesloten dat de bouw een jaar uitgesteld moet worden. "En dat gaat de gemeente geld kos ten. Er is al een contract gesloten met een aannemer en bovendien wordt dan renteverlies op de grond geleden", aldus Verkoren. De ge meente heeft een alternatief bouw plan voor een terrein elders in de stad achter de hand om toch het voor dit jaar toegewezen aantal wo ningen te kunnen bouwen, mocht het project aan de Schubertlaan voor lange tijd uitgesteld worden. Veel problemen worden er in de den als de gemeenteraad op 7 sep- gemeenteraad niet verwacht. Een tember definitief akkoord gaat met meerderheid van de raad nam al de aankoop. eerder een principe-besluit over de aankoop. Gezien het grote aantal eigenaars waarmee overeenstem ming is bereikt, zal de raad het col lege niet terugfluiten. Tegen de ei genaars die niet aan de plannen van de gemeente wensen mee te werken, wordt te zijner tijd een onteigeningsprocedure in gang ge zet. Daarvoor is echter vereist dat eerst een bestemmingsplan voor het gebied wordt gemaakt. Het is de bedoeling er een bedrijfsterrein aan te leggen. Mogelijk dat ook de Leidse Betonmortel Centrale van de Zoeterwoudseweg naar dit ter rein verhuist. Naar de mogelijkhe den van een dergelijke verplaat- D66 wil tijdelijke oplossing kamernood studenten LEIDEN - D66 vindt dat de ge meente maatregelen moet nemen Het merendeel van de bewoners met wie de gemeente overeenstem ming heeft bereikt, verhuist echter pas in juli volgend jaar. Dan zijn hun nieuwe woningen in de Ste venshof gereed. In oktober wordt de eerste paal voor deze huizen ge slagen. De uiteindelijke sloop van de woningen heeft pas plaats wan neer de wijk (grotendeels) verlaten Monumentendag LEIDEN - In het kader van de lan delijke monumentendag op 12 sep tember is in Leiden een wandeling uitgezet langs 17 monumenten. Aan de wandeling is een prijsvraag verbonden waarmee prijzen te winnen zijn. Informatie er over staat in het gemeentelijk blad 'Stadswerk' dat binnenkort uit komt. LEIDEN - Het ABP kondigde deze week aan een bedrag van 50.000 gulden terug te geven aan de huurders van 262 flats aan 'De Zichten' in de Merenwijk. Geen genereus gebaar van deze super- huisbaas: het ABP werd er door een uitspraak van de huurcom- missie daartoe min of meer toe gedwongen. Een uitspraak die dateert van april 1985. Het heeft ruim twee jaar geduurd voordat de bewoners hun geld terugkrij gen. door Gert Visser Daarmee is het conflict tussen het pensioenfonds en zijn huur ders nog niet opgelost. De bewo ners van de luxe terrasflats nabij het winkelcentrum De Koper molen menen nog eens een be drag van twee ton van het ABP te goed te hebben. Noodgedwon gen hebben zij opnieuw de huur- commissie ingeschakeld. Want het ABP komt kennelijk pas over de brug als het daartoe door hogerhand wordt gedwongen. De ruzie tussen huurders en huisbaas duurt nu al acht jaar. En alles wijst er op dat het ABP bereid is er een uitputtingsslag van te maken. Ommezwaai Inzet van het geschil is de hoogte van de servicekosten. Be woners vinden dat het ABP hen over een periode van vijfjaar ten onrechte 200 gulden in rekening bracht voor zaken die het pen sioenfonds als huiseigenaar voor eigen rekening had moeten ne- In 1984 werd de huurcommis- sie - het beroepsorgaan voor ge schillen over huurovereenkom sten - om een oordeel gevraagd over de hoogte van de service kosten in het jaar 1982. De bewo ners kregen gelijk. De commissie stelde vast dat er 200 gulden te veel was betaald. Probleem was dat de uitspraak van de huurcommissie slechts betrekking had op die ene flat woning die bij wijze van proef door de huurders in de strijd was geworpen. Hoewel voor de overi ge 261 flats een identiek bedrag aan servicekosten was betaald, weigerde het ABP de uitspraak van de commissie ook op deze flats van toepassing te verklaren. De huurders van de overige flats stond niets anders te doen dan opnieuw naar de huurcom missie te stappen. Dit is inmid dels gebeurd, maar een uitspraak is nog niet bekend. Tot ieders verrassing kondigde het ABP de ze week echter aan dat alle bewo ners geld terugkrijgen. "We heb ben bekeken of het mogelijk was de uitspraak te bestrijden. Dat leek ons niet nuttig, zodoende aanvaarden we de consequen ties. Zoals altijd gaat het ABP ook hier uit van gelijke monnik ken, gelijke kappen", verklaart een woordvoerder de omme zwaai van het pensioenfonds. Opmerkelijk Er school nog een probleem aan de uitspraak van de huur commissie. Die had alleen be trekking op de servicekosten die over 1982 waren betaald. Hoewel de servicekosten over de voor gaande en volgende jaren op identieke wijze waren samenge steld, weigert de huisbaas de ser vicekosten te verlagen en wil het ABP over die jaren geen geld te rugbetalen. "Voor de andere ja ren ligt er nu eenmaal geen uit spraak", aldus de woordvoerder van het ABP. De bewoners moe ten opnieuw naar de huurcom missie om hun gelijk te halen. Zij denken ten minste een bedrag van twee ton van hun huisbaas tegoed te hebben. Opmerkelijk genoeg kwam het ABP later wel met het voorstel om voor alle flats de servicekos ten vanaf 1984 met een'jaarlijks bedrag van 150 gulden te verla gen. De vermindering was echter 50 gulden lager vergeleken met de uitspraak van de huurcom missie. Mogelijk is dit aanleiding voor een nieuw geding bij de huurcommissie, wanneer de huurders deze bekvechterij al thans nog niet beu zijn. De oplossing van het geschil wordt niet alleen vertraagd door de halsstarrige houding van het pensioenfonds, maar vooral ook door de trage werkwijze van de beroepsorganen. Zo had de huurcommissie bijna anderhalf jaar nodig om tot een oordeel te komen terwijl de kantonrechter te Leiden er negen maanden de tijd voor nam om deze uitspraak te bevestigen. De huurders hebben het daar bij extra moeilijk omdat zij in hun vrije tijd - weliswaar bijge staan door het Nederlands Ver bond van Huurders - moeten op boksen tegen een organisatie die vrijelijk kan beschikken over voldoende juridische ondersteu ning. Inmiddels heeft al een aantal bewoners afgehaakt. Niet door moedeloosheid, maar omdat zij' in de loop der jaren een andere, wellicht goedkopere woning hebben gevonden. En misschien rekent het pensioenfonds er op door zoveel mogelijk tijd te rek ken de weerstand van de bewo ners te breken. Duidelijk is dat huurders in een zaak als deze niet alleen over goede argumen ten, maar vooral over een uitste kend doorzettingsvermogen moeten beschikken. Een deel van de 262 luxe terrasflats (foto Henk Bouwman) Omwonenden vrezen parkeeroverlast van bezoekers om de kamernood onder studenten sing wordt momenteel onderzoek te verminderen. Fractievoorzitter verricht. De resultaten hiervan zul- Hoekema heeft het college ge- len begin september bekend vraagd eventueel tijdelijke voorzie- den gemaakt, ningen te treffen om studenten in onder te brengen. Hoekema denkt daarbij onder meer aan het plaatsen van wissel woningen die beschikbaar komen na beëindiging van de Oosterschel- dewerken. Ook zou de gemeente toe moeten staan dat er tijdelijk woonboten in Leiden aangelegd Voor hen worden die de studenten onderdak kunnen bieden. Hoekema wijst er op dat ook leegstaande fabrieks- en kantoor panden zich lenen voor studenten huisvesting. Hij wil bovendien een overzicht van flats in Zuid-West en de Merenwijk die voor dit doel aan gewend kunnen worden. LEIDEN - Over een jaar moet het muziekverzamelgebouw aan de De Rijpstraat op De Waard zijn verre zen. Het is nu of nooit, aldus amb tenaar D. Halfwerk tijdens een gis teravond gehouden informatie avond in de kantine van de Stads- Indien de raad instemt met de werf* gering aantal mensen heeft lijk al een woning elders gekocht. beslissing van B en W, zullen de De financiering van het verza- eerste bewoners nog dit najaar hun meigebouw is weliswaar een moei- huis aan de Morsweg verlaten. Een kjke zaak, maar de gemeente heeft - geld opzij gelegd om een deel van het waarschijnlijk 3 miljoen gul den kostende gebouw te betalen. pzalig zijn Bovendien is de rijksoverheid be- wanneer de gemeenteraad op het reid een kwart van die kosten te laatste moment besluit van de subsidiëren in het kader van de zo- sloop af te zien. Zij blijven dan met genaamde terugploegregeling twee huizen zitten. Elk huis dat leegkomt, wordt door de gemeente onmiddellijk voor bewoning onbruikbaar ge maakt. Dat betekent onder meer Man enkele weken dood in huis Voorts zouden muziekverenigin gen door zelfwerkzaamheid de kosten verder kunnen drukken. Het gebouw moet onderdak bie den aan vijf muziekverenigingen die nu nog op verschillende plek ken in de stad zijn ondergebracht: Allegro Vivace (Berlagestraat), De Burcht (Aalmarkt), Con Fuoco (Marnixstraat), Kunst Genoegen (Oosterstraat) en Werkmans Wils- gisteravond het stoffelijk kracht (Berlagestraat). studeerde aan de De verenigingen hebben nog LEIDEN - In een woning aan de Hoefstraat i overschot gevonden van een 64-jarige man. Leidse universiteit. Andere bewoners in het huis hadden de man eind juli niet ingestemd met de plannen voor het laatst gezien. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar het als die gisteravond door de _ge- overlijden van dc man. Vooralsnog wordt aangenomen dat hij tuurlijke dood is gestorven. De dood in zijn woning'gelegen. meente zijn gepresenteerd. Een i heeft vermoedelijk enkele weken week geleden was nog sprake van een ander plan. Maar omdat dat plan te duur was, is erin geschrapt. De verenigingen moeten genoegen nemen met minder ruimte. Bestu ren en leden van de vijf muziekver enigingen moeten zich over die ge wijzigde plannen nog uitspreken. Studio Het muziekverzamelgebouw krijgt een oppervlakte van zo'n 1600 vierkante meter. Meer dan de helft daarvan komt in beheer bij muziekvereniging Kunst Genoe gen, de grootste vereniging. Om geluidsoverlast te beperken voor bewoners van de Bontekoestraat, worden de repetitieruimten van de korpsen in het centrum van het ge bouw ondergebracht. Die muziek- studio krijgt dikke muren, zodat naar inzicht van gemeente-archi tect W.F. den Haring geen sprake zal zijn van overlast. Zijn conclu sies zijn mede gebaseerd op advie zen van het geluidstechnisch ad- viesburreau DGMR dat door de ge meente is ingeschakeld. Aan de buitenkant van het ge bouw komen kantines en opslag ruimten voor de vijf verenigingen. De kantines komen te liggen aan de kant van de De Rijpstraat waar uitsluitend bedrijven zijn gelegen. Elke vereniging krijgt een eigen in gang. Dat was een eis van de ver enigingen om zich naar buiten toe als zelfstandige organisatie te kun nen profileren. Het gebouw wordt maximaal van 5.20 meter hoog, iets lager dan de bedrijfsgebouwen in de omgeving. Tijdens de gisteren gehouden in formatie-avond, spraken buurtbe woners uit dat zij overlast ver wachten van het muziekverzamel gebouw. Daarbij ging het niet zo zeer om muzieklawaai als wel hin der van auto's. Naar schatting van A. Bekooy van Kunst Genoegen, sprekende namens de vijf vereni gingen, zullen wekelijks zo'n 400 mensen een of meer keren gebruik maken van het gebouw, met name in de avonduren tussen 19.00 en 22.15 uur. Per dag betekent dat een stroom van 50 tot 60 auto's. Overlast Bewoners van onder meer de Tasmanstraat en de Heemsker- straat zijn bang dat veel mensen hun auto parkeren in hun straten. Zij zeggen nu al veel last te hebben van werknemers van bedrijven op De Waard die weigeren om te rij den via de Lage Rijndijk. Een aan tal autobezitters verkiest de auto in genoemde straten te parkeren en dan het laatste stukje te lopèn. Daarmee ontlopen zij de drukte op de Lage Rijndijk. Bewoners vrezen eenzelfde gedrag van de gebrui kers van het muziekverzamelge bouw. Volgens de gemeente zal dat in de avonduren wel meevallen omdat het dan op de Lage Rijndijk niet zo druk is. In de omgeving van het muziekcentrum zijn voldoende parkeerplaatsen. Het muziekcentrum kan niet zo maar worden gebouwd. Het be stemmingsplan laat dat niet toe omdat het desbetreffende terrein is bestemd voor bedrijven. De ge meenteraad moet die bestemming wijzigen en daarvoor moet de goedkeuring worden verkregen van gedeputeerde staten van Zuid- Holland. Het is noodzakelijk dat nog dit jaar met de bouw wordt be gonnen want anders loopt de ge meente de rijkssubsidie mis. De muziekverenigingen hadden liever een gebouw gehad dat meer centraal was gelegen in de stad. "Want cultuur hoort in de stad", zegt J.G. Reijken van vereniging De Burcht. Maar verenigingen zijn zich ervan bewust dat de plek aan de De Rijpstraat zo'n beetje de laat ste mogelijkheid is om op korte termijn aan een vaste stek te ko men. En daaraan is wel degelijk be hoefte, want de laatste jaren zijn verenigingen welhaast meer bezig geweest met verhuizen dan met re peteren. Volgens Reijken zijn de vereni gingen niet aan bepaalde stadswij ken gebonden. Leden komen uit de hele stad en het wordt niet als een probleem ervaren dat het mu ziekcentrum buiten het centrum komt te liggen. Van de gisteren gehouden bij eenkomst wordt een verslag ge stuurd aan de gemeenteraad, die later dit jaar een besluit zal nemen over de bouw van het muziekver zamelgebouw. Man gewond na val LEIDEN - Een 22-jarige metselaar uit Oss is gisterochtend met zware verwondingen naar het AZL ge bracht nadat hij op de bouwplaats van het nieuwe ziekenfondskan toor aan de Kanaalweg van een bouwlift was gevallen. De man was bezig een steenknipmachine op ze ven meter hoogte op het platform van de lift te plaatsen. Toen de ma chine kantelde, verloor de man het evenwicht en viel naar beneden. De machine kwam boven op hem terecht. De metselaar liep een schedelbasisfractuur en longletsel op. STAD LEIDFN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11