Vut verdeelt ambtenaren en Van Dijk 'Dutchies' tarten Britse schelpenvissers Hoogovens in het rood Mijnwerkers Zuid-Afrika negeren dreigend ontslag Zuid-Korea: in drie weken 1100 stakingen Nederlands experiment wekt argwaan in Brixham DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - De ambtenarencentrales en mi nister Van Dijk (binnenlandse zaken) hebben gisteren geen overeenstemming bereikt over de verlaging van de leeftijd voor vrijwillig vervroegde uittreding (vut) tot 60 jaar. De centrales van FNV, CNV en het onafhankelijke Ambtenarencentrum hebben tevens gezegd, afspraken die Van Dijk maakt met de als laatste overgebleven CMHA (voor hogere en middelbare ambtenaren) niet als bindend te beschouwen. JOHANNESBURG (UPI/AP) - Meer dan 20.000 Zuidafrikaanse mijnwerkers hebben ultimata van mijndirecties getrotseerd en wor- den met ontslag bedreigd nu zij niet aan het werk gaan. De zwarte mijnwerkersbond NUM heeft laten weten dat sinds het begin van de staking inmiddels meer dan 300 vakbondsleden gewond zijn ge- De directie had gedreigd de nau welijks winstgevende mijn te slui- raakt ten gevolgevan gewelddad.g '^di_en optreden door de politie en parti culiere veiligheidsdiensten. Giste ren zouden ook stakers met traan gas zijn bestookt; Zo'h 700 zwarte mijnwerkers die met ontslag worden bedreigd, heb ben in Zuid-Afrika hun tien dagen oude staking laten varen en zijn naar hun werk teruggekeerd. Dit hebben functionarissen van de Landau-miin en de NT TM gezegd. voortduren, aldus de eigenaar Ang lo American. De NUM heeft alleen leden werkzaam bij nauwelijks rendabe le mijnen aangemoedigd het werk te hervatten. Maar de stakingsactie bij vijftig andere mijnen wordt on verminderd voortgezet, aldus de vakbond. Het aantal stakers be draagt volgens de NUM 340.000, volgens de werkgevers 225.000. p0 tvjttm verwierp gisteren een voorstel van Anglo American om opnieuw in overleg te treden over een manier om gewelddadigheden tijdens stakingsacties te voorko men. Dinsdag braken de vak bondsvertegenwoordigers de be sprekingen met Anglo af, nadat be kend was geworden dat de politie stakers "had aangevallen bij de Anglo-goudmijn President Steyn in Oranje Vrijstaat. Hierbij raakten 15 stakers gewond. was gegaan bij twintig voedselpro- .11 duktiebedrijven. In totaal hebben (^OnSllllienterLbOnCl zich minstens 4500 arbeiders bij deze actie aangesloten. De vak bond voor werknemers in de voed sel- en aanverwante industrie (FA- WU) eist een loonsverhoging van 60 naar 100''dollar per week en heeft een aanbod voor een verho ging van gemiddeld 27 procent ver worpen. fors gegroeid De posterijen hebben bekend ge maakt dat in de stad East London in de Kaapprovincie de eerste ont slagen zijn gevallen onder 14.000 zwarte werknemers die op 23 juni in staking waren gegaan. De sta king heeft zich over hele land ver spreid, waardoor de postbezorging en de aanleg van nieuwe telefoon lijnen in de zwarte woongebieden vertraging heeft opgelopen. Het kabinet is van plan werk bij de overheid te scheppen door een tij delijke verlaging van de vut-leef- tijd naar zestig jaar, voor de ko mende drie jaar. Dit zou voor een deel worden bekostigd uit geld de arbeidsvoorwaarden (314 miljoen) voor dit jaar eenzijdig vast te stel len. De bonden hadden een wen senpakket van 900 miljoen gulden voor dit jaar op tafel liggen. Alleen met de CMHA overlegt Van Dijk volgende week over de arbeidsvoorwaarden. Hij zegt jaarlijkse bijdrage (338 miljoeii) aan het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. In die driejaar zouden in totaal 16.500 ambtenaren van de verlaagde vut-leeftijd gebruik kun nen maken. De vakcentrales vinden echter dat de minister van dit geld moet afblijven en willen de verlaging be perkt houden tot één jaar. Zij vre zen tevens dat de afslanking van het overheidsapparaat via de vut zal verlopen en verdenken Van Dijk ervan dat hij de ambtenaren wil laten betalen voor hun vut en tegelijkertijd laten meebetalen de afslanking van het overheidsappa raat. deel uit de graag de mening van de CMHA te willen leren kennen over enkele volgens hem zeer urgente zaken. "We moeten uit de kinderachtig heid zien te komen van het steeds maar weer noemen van bedragen. Het gaat mij er om wegen te vinden waar we elkaar kunnen treffen in de oplossing van belangrijke kwes ties". "We kunnen ons niet langer per mitteren zaken als de terugdrin ging van de werkloosheid en de wijziging van beloningsverhoudin gen bij de overheid te laten- liggen omdat drié van de vier centrales menen dat er niet verder meer te praten valt", zei Van Dijk. Belang rijk in het gesprek met de CMHA De drie grote ambtenarencentra-zal zijn het terugdringen les hebben de minister gezegd dat gelijke beloning tussen middelba- hij met de CMHA (mét 30.000 leden de fi de kleinste centrale) geen voor hen bindende afspraken kan maken. De drie centrales blijven bij hun besluit van 15 juni niet verder te praten met de minister. De centrales vinden het bod van Van Dijk, 785 miljoen gulden voor de verbetering van de arbeidsvoor waarden voor dit en volgend jaar, veel te laag was. In een brief aan het parlement heeft de minister dit bod inmiddels ingetrokken en be- CMHA ook sloten de arbeidsvoorwaarden De CMHA wil een deel nanciële ruimte, bestemd1 betering van de arbeidsvoorwaar den, gebruiken om die ongelijke beloning enigszins terug te drin gen. Het gaat hier om inkomens vanaf 40.000 gulden en hoger, in to taal 23.650 ambtenaren. Van Dijk praat volgende week met de de vut-problema- tiek. DEN HAAG (ANP) - De Consu mentenbond heeft er in 1986 zo'n 30.000 leden bijgekregen. Dat bracht het aantal leden eind 1986 op 486.346, een stijging van 8,2 pro cent. De stijging lijkt zich ook in 1987 voort te zetten omdat in au gustus 1987 al rond de 520.000 le den konden worden genoteerd. Het hoogste ledental ooit gehaald in het bijna 35-jarig bestaan van de bond. Dat schrijft de Consumenten bond in zijn jaarverslag over 1986. Behalve het aantal leden is ook het aantal keren dat een beroep werd gedaan op de bond gestegen. Zo steeg het aantal brieven naar de Ju ridische Ledenservice met onge veer 1500 naar 20.565 en het aantal telefonische adviezen met ruim 5.000 naar 49.804. Delfts blauw moet loodarm SEOEL (UPI/Rtr) - Ondanks het akkoord bij Hyundai duurde de ar beidsonrust in Zuid-Korea giste ren onverminderd voort. Bij circa 420 bedrijven waren er gisteren nog stakingen gaande. Hogere lo nen, betere werkomstandigheden en vrije vakbonden zijn de belang rijkste eisen. Een honderdtal agenten van de oproerpolitie probeerde gisteren door het afvuren van traangasgra naten vergeefs te voorkomen dat circa 400 mijnwerkers uitzwerm den over het station van Daechon in het midden van het land. De mijnwerkers gooiden ruiten in en beletten dat treinen het station ver lieten. De politie arresteerde 17 mijnwerkers. In Taejon raakten ongeveer 500 studenten tijdens een demonstra tie voor meer werknemersrechten slaags met de politie. Hun bijeen komst viel samen met een staking van de plaatselijke taxichauffeurs, De Generale BRUSSEL (ANP) - De Japanse groep Sumitomo zal een belang ne men in de grootste onderneming van België, de Generale Maat schappij. Hierover is een princi pieel akkoord bereikt tussen Su- mitömo en de Generale. Steve Da- vignon, directeur van de Belgische holding, verwacht ook de Franse Compagnie Générale d'Electricité (CGE) als stabiele aandeelhouder bij de Generale Maatschappij. Da- vignon zegt dit in een interview met het Belgische dagblad 'De Fi nancieel Economische Tijd'. De bestelafdeling. waar losse Consumentengidsen en andere pu- blikaties kunnen worden aange vraagd, verwerkte zo'n 51.000 aan- procent meer dan in 1985. woordvoerder van de stij ging van het aantal leden voorna melijk te wijten aan de aantrekken de economie. "De mensen hebben meer te besteden en willen dan ook weten wat ze kopen". Verder de5"regering meende hij dat de groei die betere arbeidsvoorwaarden ei onafhankelijke vakbonden eisten, Het ministerie van handel en in dustrie maakte bekend dat er tus- vragen sen 25 juli en 13 augustus 1100 sta- Volgens kingen plaatsvonden. Deze kostten de_ de Zuidkoreaanse industrie 1,4 miljard dollar aan gederfde export inkomsten en produktieverlies. Ter vergelijking: in heel 1986 wer den er 226 stakingen gehouden, Volgens cijfers werkten de 16 miljoen Zuidkore aanse werknemers in 1986 gemid- wu^wordmg deld 57 uur per week voor een loon van gemiddeld 210 gulden. bond ook te danken is aan de be de consument. Momenteel werken er 163 mensen bij de Consumentenbond. WUH De Westland/Utrecht thèekbank heeft over dc ccia-c TT«»TTTr,r.M .Tra TT helft van 1987 een nettowinst bj- WASHINGTON - De Amerikaanse "M"10™ (ANP) - Hoogoven» haald van 13 miljoen gulden aldus keuringsdienst van waren, de Food heeft in de eerste helft van dit jaar mededeling van de bank. In and Drug Administration (FDA), ^e jvei^achte mdjoenenverhezen Een politie-agent, met gasmasker, slaat een gehandicapte met diens eigen kruk om de oren tijdens een uit de hand gelopen demonstratie van Zuidkoreaanse mijnwerkers in Taejon. (foto epa> het eerste halfjaar van ;r_ heeft eind vorige week diende de Westland/Utrecht 1,7 digd om het in de VS miljoen netto. De bank spreekt i toenemend aantal nieuwe ,Hy- ngekon- geleden: nadat over dezelfde perio- populai- de vorig jaar nog een nettowinst J u—'-1 106,5 miljoen Delfts blauw aardewerk wegens werd geboekt te hoog 'loodgehalte uit de potheken en verwacht dat de hypo- markt te nemen. De maatregelen theekproduktie ook in het tweede hadden in eerste instantie betrek- - king op 1800 stuks kannen, kroe zen, bekers en theepotten, alle molens- en bloemen- halfjaar een stijging geeft te 2 Uitgever De op twee na grootste uitgever motieven, vervaardigd door de Ke- ramische Industrie van M, De Wit. Volgens de FDA bestond gevaar Zwitserland Jean Frey kocht door de Zwitserse financier Werner Rey. Een woordvoerder ,-r van Rey heeft dit bevestigd. De dat door het h°Se loodgehalte woordvoerder zei tevens dat meer het P°rselei_n _,voeds_el dan 200 miljoen Zwitserse frank met de overneming is gemoeid. Jean Frey is uitgever van onder meer het Züricher weekblad 'Wel- twoche', de grootste sportkrant lijk kunnen zijn. Loodglazuur geeft het land 'Sport' en het finan- de helderblauwe glans aan het por- - selem. De fabrikant zegt echter dat het erom gaat dat het Delfts aarde werk bedoeld is voor de sier, niet als eetservies. Dan gelden andere loodnormen. dranken kunnen worden vergiftigd. Bij langdurig gebruik van het aarde werk zou dit speciaal voor het ze nuwstelsel van kinderen schade- Meer winst Het verzekeringsconcern Stad Rotterdam heeft in het tweede kwartaal van dit jaar 10,2 procent meer winst gemaakt dan in dezelf de periode van vorig jaar. Daar door ging de concern-winst over het eerste halfjaar met 7,8 procent omhoog van 24,8 tot 26,7 miljoen gulden. De omzet nam met 9,3 pro cent toe tot ruim 785 miljoen gul den. Winststijging De koekfabriek Verkade heeft BRIXHAM/IJMUIDEN - De over het eerste halfjaar 1987 een nettowinst behaald van 4,8 miljoen gulden tegen 3,38 miljoen in de eer ste helft van 1986. Voor het afgelo- Slechts 1 dag LIQUIDATIE VERKOOP Oosterse tapijten in alle maten tot 3.80x2.80 kortingen tot 70% Geen velling, maar persoonlijk advies Alle tapijten met certificaat van echtheid. Pak uw kans, deze verkoop is één malig Zat. 22/8 van 11.00-17.00 uur Cult. Centr. "Tripodia", Hoornesplein 155 Katwijk gulden moet het staalconcern nu, ondanks een belastingvoordeel, een verlies van 68,5 miljoen incas seren. Hoogovens denkt dat ook in de tweede helft van dit jaar met - een kleiner - verlies wordt ge werkt. De staalprijzen kwamen in het tweede kwartaal van dit jaar over een dieptepunt heen, aldus het halfjaarbericht van het staalcon cern, dat meer dan 27.000 werkne mers telt. Vooral lagere opbrengst- prijzen voor staal en aluminium als gevolg van een lagere koers van de Amerikaanse dollar deden de be drijfsopbrengsten dalen van 3,452 miljard gulden over de eerste helft van vorig jaar tot 2,925 miljard over de eerste zes maanden dit jaar. De lagere opbrengsten werden niet goed gemaakt door de gedaalde in- koopwaarde van grondstoffen en energie. Bovendien ontstonden onderbe- zettingsverliezen door weersom standigheden in het eerste kwar taal en vooral bok door aanloop problemen bij nieuwe en gemoder niseerde installaties. Door de lage re energieprijzen werden de resul taten van de energiesector nega tief. Daarbij kwam nog dat geld werd uitgetrokken in verband met de kosten van het nieuwe sociale plan voor personeelsvermindering in IJmuiden. De rentelasten daal den weliswaar, maar die daling werd overtroffen door de daling van de financiële baten, doordat ook de deelnemingen van Hoogo vens het minder goed deden. De directie verwacht dat het ver lies in de tweede helft minder groot is, niet alleen omdat de staal prijzen over een dieptepunt heen kwamen, maar ook de opbrengst- prijzen van aluminium een herstel toonden. Bovendien werd in de di visie aluminium een nieuwe koud- wals in gebruik genomen bij Sidal en dat zal de produktie wat verder doen toenemen. De onderhande lingen over het overnamecontract van Kaiser Aluminium Europe be vinden zich in de eindfase, aldus Hoogovens. Vakbond groeit r hun Op de foto legt laatste hand aan één poseerde werken uit de Zuidengelse plaats Brixham zijn boos op hun Neder landse collega's. Boos omdat de 'Dutchies' de scallops voor de En danken aan de vernieuwingsdrang waaraan Nederlandse vissers ten prooi vielen. Er ontstond schot pen halfjaar is rekening gehouden gelse Kanaalkust hebben ontdekt met een belastingpost van 2,2 mil joen terwijl in de vergelijkbare pe riode van vorig jaar juist sprake was van een belastingvoordeel van 1,8 miljoen gulden. De omzet in Nederland en Frankrijk groeide, maar in België werd minder ver kocht. Canada De regering van Canada moet het begrotingstekort verder ver kleinen. Andere problemen van Canada zijn de werkloosheid en de aanhoudende inflatie, zo schrijft de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling) in haar jaarlijks economische rapport over Canada. De economi sche groei zal de komende ander- halfjaar tussen de 2,75 en 3 procent liggen en dat is vrijwel gelijk aan het percentage voor het OESO-ge- bied in zijn geheel. VRIJWILLIGERSWERK - Een onderzoek van. de Groningsde uni versiteit wijst uit dat mensen met een baan vaker vrijwilligerswerk doen dan mensen zonder baan. Ook mensen met een leidinggeven de functie doen dat werk vaker. Mannelijke vrijwilligers zijn vooral actief in de bestuurlijke sfeer. zich daadwerkelijk met de vangst van die smakelijke schelp dieren zijn gaan bezig houden. Een paar Hollandse kotters, dat was nog tot daar aan toe. Maar de vlam door Eli Vlessing sloeg in de pan toen duidelijk werd dat die paar kotters straks wellicht worden gevolgd door een ware ar mada van Nederlandse schepen. Tijdens een ijlings belegde spoedvergadering in het rokerige vergaderzaaltje van de plaatselijke visafslag, vertolkte een boze, zeer boze visserman de gevoelens van het opgewonden Brixhamse vis sersvolk. "Die Hollanders hebben met hun manier van vissen hun ei gen graf gegraven. Maar ze moeten het maar weten. Wij laten ons de strot niet zomaar afsnijden". 'Engelands vrijheid door Oranje hersteld'. Die Nederlandse kreet prijkt op een standbeeld van de al even Nederlandse Prins Willem van Oranje. De sokkel herinnert aan diens landing anno 1688 in Brixham, waar overigens opmer kelijk veel schepen met Neder landse namen rondvaren. Dat is te moeten zorgen dat daar verande ring in komt. Kennelijk vinden ze het gemakkelijker om even de gebruikte Nederlandse Noordzee over te steken en zich viskotters. Een groot aantal van die hier op de schelpdierenvisserij te slecht uit. Er is voorgesteld 'afdankertjes' kwam terecht in storten". "jgÉfigjfigll" Brixham. Hun registratieletters werden van KW, IJM of UK veran derd in BM. Namen als Koren bloem, Jannetje, Jacoba, Drie Ge broeders en Vrouwe Johanna ble ven. Maar alle banden met Nederland ten spijt, heeft zich nu een oprech te woede meester gemaakt vissersvolk uit Brixham. laar Graham Browse zegt het al Hoewel het seizoen dat de schelpdierenvisserij kan worden bedreven binnenkort ten einde is, is David Newman toch niet gerust op de ontwikkelingen in de toe komst. "Wij beschouwen het van gen van schelpdieren door de Ne derlanders op het ogenblik als een proef. Het zal van het succes afhan- Hande- gen 0f die visserij volgend jaar zal Frankrifk en Italië het a - worden herhaald. Zo ja, dan blijft e schelpen opvissen. Hoe je het Zullên bekijkt, het is voor ons Britten geen goede zaak. Als we de vang sten van de Hollanders boycotten, gaan ze zelf misschien op onze ex portmarkten opereren. Dat zou echt rampzalig zijn". Eigen schuld David Newman is directeur van Fish Pro Ltd. in het nabijgelegen Plymouth. Hij heeft een vestiging in Brixham en trok als eerste bij de Engelse visserijminister aan de bel over de komst van de Nederlan ders. Hij weet wel waar de schoen wringt. "De Nederlandse vissers zijn voor een groot deel uitgevist. Dat is hun eigen schuld. Het sys teem in Nederland deugt niet. Zij ook harder opstel- llen. Niemand zal dulden dat het voortbestaan van de scallopindus- trie in Brixham in gevaar komt". Van een boycot is voorlopig nog geen sprake. Dat is mede te dan ken aan Ian Barlow, directeur van de coöperatieve visafslag Brixham Torbay Fish Ltd. Hij suste de ge moederen tijdens spoedvergade ring. Barlow: "Als coöperatie ko pen wij alle scallops op. Voor een deel verwerken wij ze zelf, voor een deel verkopen wij ze aan de handel. Het voorstel van een paar handelaren, om de scallops van de Hollanders niet op te kopen leek me onverstandig. Dan koopt ie mand anders ze en neemt de con currentie toe". Lage prijzen De Nederlandse vangsten ko men Barlow zelfs niet eens zo de Nederlandse vissers geen stookolie en ijs te leveren. Ook dat lijkt me niet juist. Veel Engelse scallopvis- sers zijn weer uitgevaren voor de platvisvangst. Dat is een gevolg van de lage prijzen die momenteel voor de scallops worden betaald. Eerlijk is eerlijk: dank zij de Hol landers is er nu toch nog sprake van enige aanvoer waarmee wij aan aan de vraag kunnen voldoen". Een vraag die vooral komt uit de scallop als delicatesse over de toonbank gaat. Barlow ontkent overigens niet dat de coöperatie op die ma nier haar eigen leden soms becon curreert. "Maar aan de andere kant zorgen wij er voor dat de prijzen zich handhaven. En uiteindelijk delen onze leden in de winst van de coöperatie", aldus Barlow. De UK'307 Hiltje Jacoba is één van de kotters die de Brixhamse gemoederen op de proef stelt. Schipper is Ruurd Pasterkamp heeft zich nu vier weken intensief bezig gehouden met de vangst van scallops. "Je kunt nog niet zeggen of het een rendabele zaak is. De eerste weken besomden we achter eenvolgens vijf-, vijftien-, dertig en tienduizend guldens. Dat is te weinig. Wij hebben zeker vijftig duizend gulden geïnvesteerd in dit projekt". AMSTERDAM - 'Het overhemd leeft', zo heet de tentoonstelling die tot en met 26 september is te zien i het Amsterdams confectiecentrunL Zestien beeldende kunstenaars ge- DEN HAAG (ANP) Nederland op het overhemd. telde 31 maart 1987 L554i000 medewerkster de mensen aangesloten bü een vakbe- geex_ weging Dat is 13 000 meer dan op j* ANP> 31 maart 1985. Het aantal bij een vakbeweging aangesloten vrou wen steeg met bijna 18.000 tot 248.000. Bij de mannen daalde het aantal leden met bijna 5000 tot 1.306.000. Dit blijkt uit een enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De groei van het aantal vrouwe lijke leden deed zich uitsluitend voor bij de groep vrouwen van 25 jaar en ouder. Het aantal 65-plus- sers onder de leden steeg zowel bij de mannen als bij de vrouwen 6000 en +3000). Het aantal man nelijke leden beneden de leeftijd van 25 jaar steeg met 7000, vooral dienstplichtige militairen. Momen teel is 29 procent van de afhankelij- ke beroepsbevolking tot 65 jaar lid van een vakbeweging, een even hoog percentage als in 1985. Het vissen op scallops vereist een geheel eigen techniek, waarbij kleine netjes over de grond worden gesleept. Pasterkamp: "Het tuig heeft wel veel te lijden en ook de visserij is zwaar. De stenen gaan weer overboord en de schelpen moeten per zak worden geteld. Er mogen tien dozijn schelpen in een zak. We hebben er nu 350 aan boord. Dat zijn 42.000 van die bees ten. Die zijn allemaal geteld. Soms raak je de tel kwijt. Dan moet je weer opnieuw beginnen. Maar ja, we beginnen het nu toch éen beetje onder de knie te krijgen. We vissen op een diepte van ongeveer hon derd meter". Of er toekomst in de schelpen visserij zit, blijft voor Pasterkamp intussen nog de vraag. "Wij stellen ons voor om in de toekomst de eer- ste drie maanden en de laatste drie maanden van het jaar gewoon ka beljauw te vangen op ons quotum. Tijdens de zomermaanden gaan we dan op de scallops. Dat is echter alleen mogelijk als er in Nederland wordt overgegaan op een quotum per schip. Dan kan iedere visser man zijn quotum naar eigen in zicht verdelen over het hele jaar. Als de overheid daarin niet tege moet komt, blijft het een troep. Dan heeft deze proef die wij nu doen eigenlijk ook geen zin. Want als wij hier scallops vangen en on ze collega's in Holland krijgen de gelegenheid mijn kabeljauwquo tum op te vissen kan ik net zo goed in Holland voor de wal blijven lig gen". ADVERTENTIE Interessante fuchsia expositie door fuchsiavrienden van afd. Rijnland bij Jaap Kooy's Tuincentrum in Lisse van woensdag 19 tot en met zaterdag 22 augustus van 9.00 tot 17.00 uur Toegang gratis

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7